Bende valsche munters- geseaptjejeelo. Verloving van Prinses Juliana? De droogte. Geruchten te Londen. Opzienbarend proces in Noorwegen. Door de tram overreden. De roofoverval te Voorscholen. Met valsche biljetten van honderd op de kermis. KIJKEfl is KOOPEf) tij CLOECK REGEN IN ENGELAND. Felle brand bij Maasbommel. Zijn kostbaas met een zakmes gestoken. Woensdag 20 Juni 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 77ste Jaargang. No. 950! COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinadag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk In het eerstultkoroend nummer geplaatst Uitgave der N.V. vil. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVFRTFN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. Inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Een verklaring van den Nederlandschen gezant te Stockholm. Londen, 19 Jnnl (V.D.) Alhier wordt uit Stockholm gemeld, dat men aldaar den nieuwen Nederlandschen gezant in Zweden, Baron Van Nagelt die Dinsdag in de Zweedsche hoofdstad ls aangekomen, zijn meening heeft gevraagd over da geruchten die de ronde doen over een verloving van H. K. H. Prinses Juliana met Prins Bertil van Zweden, in verband met hun gelijktijdig bezoek aan Engeland. Baron Van Nagell antwoordde: „Ik geloof niet, dat lk een indiscretie bega, wanneer ik zeg, dat het Nederlandsche volk een Zweedschen prins hartelijk zon begroeten, als Ud van de Neder landsche Koninklijke Familie." Verloving met een Zweedschen Prins? Londen, 19 JnnL (V.D.). Prins Bertil, de zoon van den Zweedschen Kroonprins, la aan boord van het Zweedsche oorlogsschip „Oscar II" te CardJff aangekomen. In verband met de geruchten omtrent een verloving van den prins met H. K. H. Prinses Juliana van Nederland werd den Prins ge vraagd of deze geruchten Juist zijn. De Prins varklaarde, dat hij hieromtrent niets kon zeg. gen. Prins Bertil ls uit Cardifi naar Londen ver trokken om zich te voegen bij zijn broer Prins Gustaaf Adolf, die zich reeds te Londen bevindt. Prins Bertil is de derde zoon van den Zweedschen kroonprins, een kleinzoon van koning Gustaaf V, den 76-jarigen vorst der Gothen en Wenden. Uit het perste huwelijk van den kroonprins sproten vijf kinderen voort, waarvan prins Bertil de derde zoon js. De oudste zoon heet, evenals zijn vader, Gustaaf "Adolf. Prins Bertil werd in 1912 geboren; den 28sten Fe bruari van dit jaar is hij 22 jaar geworden. Ernstige beschuldigingen tegen parle mentsleden geuit. Men meldt uit Stockholm aan de N.R.Ctr Tijdens de verkiezingscampagne in den herfst van net vorige jaar trad de president van het Odelating. Eiesland, in zijn kieskring als spreker op. Hij be handelde o.a. de tegenstelling tusschcn democratie en dictatuur en dit bracht een bejaarden boer, Nu- medal. er toe, een serie beweringen te uiten over het gedrag van de leden van het parlement. Hij zeide, dat men het Storting tegenwoordig vaak het grootste landsgevaar noemde en dat dit geheel te wijten was aan de leden van het Storting zelf. Door hun waanzinnige financieele politiek hadden zij het land gcruineord en arme lieden broodeloos ge maakt. Volgens den boer was het bekend, flat zij vaak dronken waren en dat het aantal absenten vaak zoo groot was, dat geen besluiten genomen konden worden. Deze en andere aantijgingen van den boer karakteriseerden president Eiesland, die er natuurlijk krachtig tegen demonstreerde, als in strijd met de waarheid, hetgeen de boer opvatte als een beleediging van eer en goeden naam. waarna hij een proces tegen Eiesland begon. Pog-.ngen om de zaak bij te leggen hebben geen resultaat opge leverd en binnenkort zal de rechtbank te Oslo een aanvang maken met de behandeling van het proces waarvoor zeer groote belangstelling bestaat. Jongeman er te vroeg afgesprongen en zwaar verminkt onder de wielen van daan gehaald. Gistermiddag om zes uur, toen de tram van de Noord-Zuid-Hol landscho Tramweg Mij. van de rich ting Purmerend te Watergang aankwam, sprong een zekere Meeuwissen, die zijn meisje wilde bezoeken, te vroeg er af, tenminste voordat de tram stilstond. Hij kwam te vallen juist voor de wielen, welke ge deeltelijk over hem heengingen. Zwaar verminkt werd het jongmcnsch onder de tram vandaan ge haald. Nadat hem door een daar ter plaatse geves tigde geneesheer de eerste hulp was verleend, werd hij per ziekenauto naar het gasthuis te Purmerend vervoerd. Men vreest het ergste. Conducteur onder den trein geraakt Den man beide beenen afgereden. Gistermiddag is de hoofdconducteur Davids te Ter- seke onder een der wielen geraakt van den trein, die 14.59 uit Roosendaal aankomt. Beide beenen zijn den man afgereden. Dader gearresteerd? Voorschoten: In den nacht van 30 op 31 Mei 1.1. zijn eenige personen het huis van den veehouder Valk aan de Veurtschelaan te Voorschoten binnenge drongen. De indringers hebben V. bewusteloos gesla gen, waarna zij zich met een bedrag van f 6000.— uit de voetenmaakten. In samenwerking met de politie van Veur en Stomp- wljk is thans door de politie van Voorschoten als ver dacht dezen roofoverval te hebben gepleegd, gear resteerd de 28-jarige C. G., woonachtig te Veur. Hij is ter beschikking van de justitie gesteld. In zijn wo ning werd een huiszoeking vericht Nader wordt gemeld, dat de aangehoudene, alle schuld blijft ontkennen. Hij was in het bezit van 'n belangrijk bedrag aan geld en heeft bovendien kort geleden een auto aangeschaft. Waar de gevolgen van de droogte zich steeds ernstiger doen gevoelen, slaat men met belangstel ling de weersverandering van gister en vandaag gade. De gevolgen dreigen werkelijk fataal te wor den. Zoo blijken niet alleen op don Frieschen zand grond, maar ook op de hooge klei bij den hooioogst de gevolgen van de aanhoudende droogte. De op brengst is vaak maar 50 pet. van het gemiddelde. In de omgeving van Zwolle is op verschillende boerderijen geen water meer voor het vee, zelfs niet meer voor do mensrhen aanwezig en moet men in tonnen het water ophalen vijf tien minuten verder. De waterleidingmij. Overijssel heeft toegestaan, dat in de onderscheidene bij de maatschappij aan gesloten gemeenten, waar watergebrek is, van ge meentewege water verstrekt wordt door middel van brandkranen. De stand van den IJssel is zóó laag, de droogte zóó groot, dat zelfs de slooten in de uiterwaarden van den IJssel een hard gebakken bodem vertoonen. In Drenthe. De langdurige droogte dreigt voor het zandgedeel- te van Drenthe een ramn te zullen worden. De meeste weiden hebben reeds langer dan een weck geen gras meer voor het vee en tal van boeren laten de dieren weiden in de voor den hooioogst be stemde kampen, terwijl anderen van het versche hooi wagens vol naar de doodgebrande weilanden brengen. De gevolgen van de zeer ongunstige weer gesteldheid zijn des te ernstiger omdat de lage melk prijzen het moeilijk maken krachtvoeder bij te voe ren en met het oog daarop meer dan anders gras en ander „groenvoer" te verbouwen om in te kuilen of te hooien. Dit gewas, waarop men gerekend had voor den komenden winter, mislukt nu voor het grootste deel. Ook met den korenoogst staat het er slecht bij. De haver is op de esschen voor een belangrijk deel als verloren te beschouwen, de rogge houdt het wat langer maar begint op vele plnatsen ook reeds af te sterven zonder voldoende korrel te hebben gemaakt, terwijl ook het stroo kort blijft. Laag water In de rivieren met als ge volg groote verkeersstagnatle. De stand van het water in de groote rivieren is abnormaal laag en aan den haast wanhopigen toe stand aan de pontveeren is nog geen verbetering gekomen. Zooals gemeld is gistermorgen bij Nijmegen, waar de toestand het slechtst is, een baggermolen gearriveerd, om voor de pont een meter lange geul te baggeren. Tot verbazing echter van de velen, die hoopten, dat het leed nu spoedig zou geleden zijn, werkte men niet door .doch staakte gisteravond den ar beid. Men vreest, dat het zoodoende nog wel even zal aanloopen, voor de geul gereed is. Gisterenmiddag van 1 uur tot ongeveer half drie heeft de pont weer vastgezeten en nog steeds wordt val van de rivier gemeld. Politie weet zeven mannen te pakken. Een achtervolging over de grenzen. In samenwerking met de gemeentepolitie te Eindhoven is de gemeentepolitie te Venlo er in geslaagd een belangrijke valsche muntersbende te ontmaskeren en onschadelijk te maken. Gis teravond ontving de politie alhier bericht, dat bij een drietal neringdoenden een valsch bank biljet van f 100 in betaling was gegeven. In de Msb. lezen we hierover nog de volgende bij zonderheden: Maandagavond kwamen twee personen bij den banketbakker Cool, aan de Lomstraat te Venlo bin nen en kochten daar chocolade, welke zij met een bankbijet van honderd gulden betaalden. Later, bij het opmaken van de kas, kwam de heer Col tot de ontdekking, dat het ontvangen biljet eenige afwijkingen vertoonde met een ander biljet van honderd gulden, dat hij in zijn bezit had. De kleur van het des middags ontvangen exemplaar van het oude blauwe model was veel lichter en ook de figuren waren veel vager van lijn. terwijl het lettertype op den achterkant geheel verschillend was van dat op het biljet, dat hij reeds had. De heer Cool waarschuwde de politic en stelde aan deze het bankbiljet ter hand, terwijl hij verder het signalement opgaf van de beide personen, die hem met het biljet hadden betaald. Even later werd de politie door den caféhouder V. ervan in kennis gesteld, dat een gezelschap, bestaan de uit drie personen, dat in zijn café enkele glazen bier had gedronken, met een bankbiljet van honderd gulden liad betaald, dat bij nadere beschouwing valsch bleek te zijn. Weldra kwam vast te staan, dat dit het werk moest zijn van dezelfde personen en de Venlosche politie, onder leiding van den commissa ris, stelde terstond een uitgebreid onderzoek in. Arrestatie op de kermis. Aan de hand van de signalementen, welke door den banketbakker en den caféhouder waren opge geven, gelukte het de politie het verdachte drietal op de kermis te Venlo aan te treffen. .Twee hunner werden onmiddellijk gearresteerd, doch de derde zag in de drukte kans om te verdwij nen. De beide aangehoudenen, zekere C uit Eindhoven en Van T. uit Tilburg, werden naar het politiebu reau overgebracht. Ondanks vurige nasporingen slaagde men er voorloopig niet in den voortvluchti- gen derde te vatten. Onmiddellijk stelde de Venlosche politie zich in verbinding met het Centraal Bureau voor falsifi caties te Amsterdam en met de politie te Eindhoven en Tilburg. Ten huize van de beide arrestanten, die in ver band met het onderzoek Dinsdagmorgen naar Eind hoven werden overgebracht, werden huiszoekingen gedaan, evenwel zonder directe resultaten. De grens over. Het energiek voortgezette onderzoek bracht echter weldra aan het licht, dat de voortvluchtige zich in het bezit van een huurauto moest bevinden, waar van het nummer bekend was. Een spoor van den vluchteling leidde van Eind hoven in de richting van de Belgische grens. De Ven losche en Eindhovensche politie vergezeld van den substituut officier van justitie te 's-Hertogenbosch, Mr. J. Dubois, volgden dit spoor tot over de Belgische grens, alwaar de hulp der Belgische politie werd in geroepen. Op den boschweg... Op een boschweg op slechts enkele kilometers van de grens werd de gezochte auto gevonden, waarin behalve de vluchteling, die zekere G. uit Eindhoven bleek te zijn, nog een viertal andere personen sla pend werd gevonden. De mannen werden gearres teerd en naar de Belgische grensplaatsjes Lommei en Moll overgebracht. Bij fouillcering werden op G. nog twaalf valsche bankbiljetten van f 100 gevonden, terwijl hij voor een bedrag van ongeveer f 500 aan goed geld in kleinere coupures bij zich had. Gister werden de gearresteerden deels naar de ge vangenis te Hasselt, deels naar die te Turnhout overgebracht. Van G. zal langs officieclen weg de uitlevering worden aangevraagd. De vier andere gearresteerden waren van Belgische nationaliteit. In den loop van den dag zijn gisteren nog drie bankbiljetten bij de politie te V<mlo gedeponeerd, terwijl één briefje van f 100 op straat werd gevon den. Behalve hij den banketbakker C. en den café houder V. werden bij de caféhouders G. aan de Pa rade en P. aan de Gelderschestraat, alsook hij den kermisexploitant V. valsche biljetten in betaling aangenomen. Voor zoover men tot dusver heeft kun nen nagaan, zijn alleen deze vijf personen in Venlo de dupe van de valschemunters. De bankbijetten zijn alle door de politie in beslag genomen. Tegen den avond zijn de gearresteerden C. en v. T. uit Eindhoven weer naar het politiebureau te Venlo overgebracht Wat het verdere politieonderzoek betreft, verne men wij nog, aldus het Hsbl., dat met. de arrestatie van G. in België en van de zich in zijn gezelschap bevindende personen, de hoofddaders dezer valsche- muntersbende zijn gesnapt. Dank zij het krachtig en doortastend optreden van de Venlosche politie in samenwerking met de Eindhovensche collega's en met de Belgische politie autoriteiten, is men erin ge slaagd binnen 24 uur de geheele bende onschadelijk te maken. De file van auto's aan beide oevers van de Waal, die wacht om overgezet te worden, houdt onver minderd aan. Vooral aan den Nijmeegschen kant is de belangstelling van het publiek geweldig. De haven van Nijmegen is voor schepen van ccni- gen diepgang onbereikbaar. De schepen .welke erin liggen, moeten worden gelicht tot 1.40 meter voor zij kunnen uitvaren. Te Arnhem. In Arnhem vindth et verkeer over de schipbrug gewoon voortgang. Wel ligt de brug met een heel diepen boog. wat vooral voor paarden heel wat moeite oplevert. Slecpbooten passeeren er zoo goed als niet meer door den Rijn, omdat het water ook hier veel te laag is. Gewone schippers varen nog wel, maar voor hun is het ook oppassen, dat ze niet te veel diepgang hebben. De schipbrug gaat normaal open en dicht. De waterstand is hier het vorig jaar nog een paar centimeters lager geweest. Meet men nu 2 c.M. be neden Arnhemsch peil, verleden jaar was het enke le dagen 8. Na eenige weken van droogte. Het heeft gisteren op verscheidene plaatsen in En* geland geregend, wel niet hard of lang, maar na zoo veel droogte was ook een kort buitje al welkom. Bo vendien is de regen neergekomen in de streken waar hij het hardst noodig was, afschoon nergens meer dan 1/4 inch gevallen is. In verschillende streken van het platteland hadden de boeren regentonnen klaar gezet om het water op te vangen. De vooruitzichten voor wat meer regen zijn gunstig. Ook in de Ver. Staten regen. Schade door overstroomingen. New York: De droogte duurt nog in belangrijke gebieden der V. St. voort, maar hevige regens vielen in het Oosten in de laatste 24 uur, tot vreugde der boo reu. In Maryland en Delaware richtten de zondvloed- achtige regens schade aan. Opnieuw tornado in Honduras. Tal van dooden. New York. Volgens uit Progresso (Honduras) ontvangen berichten heeft een tornado, welke over een breedte van ongeveer 20 K.M. heelt gewoed, ver scheidene deelen van Honduras geteisterd. Een plantage der „United Fruit Comp." is geheel ver- woest. Tal van menschen zouden om het leven zijn gekomen. De verbindingen zijn geheel verbroken. Sneeuwstormen Berichten uit Mendoza melden, dat de sneeuwstor men in de Cordilleras nog steeds krachtig woeden an LasCusvas af tot aan Puente del Inca ligt een sneeuwlaag uitgespreid van meters dikte. Rusland bidt om regen. Naar de Moskousche correspondent van de „Ti mes" meldt, zijn in verschillende streken van sov jet-Rusland door de boeren gemeenschappelijke open bare gebeden om regen gehouden. Het voormalige kasteel Kronenborg een prooi der vlammen. Gi. termiddag omstreeks half drie is in Maasbom mel bij Druten, een zware brand uitgebroken in het voormalige kasteel Kronenburg dat vroeger geheel door grachten omringd was maar dat thans als boer derij is ingericht. Het vuur dat door onbekende oor zaak is ontstaan, is door een krachtigen wind aan gewakkerd. Het duurde niet lang, of de geheele ka pitale boerderij, die nog uit de middeleeuwen dateert, stond in lichtelaaie. Er ontwikkelde zich een gewel dige vonkenregen, waardoor ook weldra de schuren en andere bijgebouwen vlam vatten. De brandweer van Maasbommel beschikt slechts over zeer primi tieve brandbluschmiddelen, bovendien waren de sloo ten en wat er nog resteert van de kasteelgrachten droog door de lange hitte, zoodat men het water hee- lemaal uit de Maas moest halen. Het bleek, dat het slangenmateriaal niet toereikend was voor dezen langen afstand. De brandweer stond daardoor mach teloos tegenover de vuurzee. Door de zeer sterke rookontwikkeling en de hooge vlammen was de brand ver in den omtrek zichtbaar. Van heinde en ver kwamen de menschen samen. De geheele boerderij met de schuren, stallen en een aantal kippenhokken zijn in vlammen opge gaan. De schade is zeer aanzienlijk en wordt door verzekering gedekt. Toestand van den gewonde vrij ernstig. In bewaring is gesteld de 53-jarige bouwkundige L. v. R., die in de Lijnbaanslraat te Rotterdam den 47-jarigen kellncr A. A. K., wonende aan de Van Ol- debarneveltstraat met een zakmes in de linker zijdo en in den rug heeft gestoken. Het slachtoffer is te voet naar het ziekenhuis aan den Coolsingel goloopen, waar hij ter verpleging werd opgenomen. Zijn toestand is vrij ernstig. Omtrent het gebeurde vernam de „Msb." nog hel na volgende: De bouwkundige L. van R. is in den kost bij den kellner A. A. K. wonende aan de Van Oldebarnevelt- straat. Te ongeveer elf uur Maandagavond ontmoette de kostganger zijn kostbaas in de Lijnbaanstraat. Hij sommeerde hem naar huis te gaan, waarop ruzie ont stond. Van R., die driftig werd, greep zijn zakmes en gaf daarmede den kellner twee steken t.w. één in de linkerzijde en één in den rug. Zooals gezegd is de kostbaas te voet naar het zieken huis gegaan. Waarschijnlijk is een der longen geraakt, waardoor de toestand gevaarlijk is. Op aanwijzing van omstanders is de dader denzclf- den avond nog aangehouden.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1