WXXODt Modegrillen. VOOR DE PRACTISCHE HUISVROUW. NATUURLIJKE TRAINING „Kunstmatige Hoogtezon". ONS UITERLIJK IN DEN ZOMER. MODERNE KAPSELS. VERZORGDE HANDEN EN NAGELS. wouw, door TINE BREEBAART. Groote gebeurtenissen werpen hun scha duwen vooruit en dit is ook het geval met do komende Olympische Spelen, en reeds nu begint het jarenlang harde en doelbe wuste trainen, dat in één beslissend oogen blik de geconcentn erd© viUuuhl en in spanning van een lange voorbereidingstijd moet samenvatte!* De methoden om het li- chanm tot dergelijke topprestaties op te voeden, worden steeds wel doordachter en wetensrhapiielijker. Vooral do Amerika nen prestoeren in dit opzicht iets werke lijk buitengewoons. Geen middel mag ver zuimd worden, om de sportslui in steeds betere conditie te brengen. Ken der voor naamste hulpmiddelen hierbij is de bestra ling met uit ra-violette stralen geworden. De beroemde Amerikaansche trainers, zooals de overleden Walter Camp, de voet baller Charles Bachmann of Dr. Leslie Clough, zijn van meening. dat de kunstma tige hoogtezon als middel tot verhooging en stabiliseering van do stofwisseling en als hulpmiddel tot zuurstof-vernieuwing van het bloed en tot uitscheiding der ver- hrandingsstoffen uit de weefsels door niets te vervangen is. Met deze werking houdt ook het feit verhand, dat deze hoogtezon in steeds sterker mato door de vrouwen artsen bij het versterken der toekomstige moeder tegen de moeilijke uren der ge boorte wordt aangewend. Ook op het ge bied van vrouwen- en kinderziekten speelt de kwartslamp 'n groote rol. Ze helpt niet alleen rachitische en scrofuleuze ziekten tegengaan, maar bevordert ook de groei van den zuigeling en oefent grooten in-' vloed op den vorming van gezonde tanden Door deze bestralingen wordt de jonge moeder in staat gestold haar zuigeling he ter te stillen, terwijl de oudere vrouw hij den overgang in de wisseljaren en het daarmee verhonden verval der verschij ning de hoogtezon te hulp roept ter verbe tering van de huid. Door het enge verband dat er bestaat tusschen de zorg voor het lichaam en de sport, is het gebruik van de kwartslamp met gelijk succes op heide terreinen be grijpelijk. Het voordeel der training door hoogtezon, zooals die de sportsman be oefent, en die niet te vergelijken is met een kunstmatige doping, bestaat in de vol komen onafhankelijkheid van weersge steldheid en natuurlijk zonlicht, in de juiste doseering van tijd en intensiviteit en in de uitschakeling der vaak slechts al leen als schadelijk en lastig ondervonden hittewerking der natuurlijke zon. In de kunstmatige hoogtezon zijn slechts de ultra-violette stralen vertegenwoordigd, terwijl de ultraroode, warmtegevende stra len van het zonnespecttum bij de kunstma tige hoogtezon uitgeschakeld worden. Wie dus overgevoelig voor warmtestra len is, wat heel wat meer schijnt voor te komen als men tot nog toe aannam, be hoeft dus nog niet van de voordeelen van intensieve bestraling met ultra-violetlicht af te zien. Daarnaast speelt de kunstmati ge hoogtezon een zeer voorname rol als voorbereidingsmiddel voor sport in de open lucht en het verblijf in de volle zon. Juist in tijden van weerswisseling kan zich het lichaam slechts langzamerhand aan den invloed van het directe zonlicht blootstellen, wil het niet door verbranden of schok-achtige zonnewerking beschadigd worden. De hoogtezon vormt de brug van de WENKEN VOOR DE REIS. t Op reis hebben wij altijd gebrek aan klec- renhangers, omdat die nu eenmaal te veel plaats innemen. Een kleerenborstel moeten wij echter in elk geval meenemen en dan is het aan te bevelen, om een borstel te nemen, die zich onder aan n opvouwbare kleercn- hanger bevindt. Een tweede kleerenhanger heeft aan een koordje een zestal waschgoed- knijpers, waaraan men kleine artikelen kan ophangen en desge wenscht kan drogen. Kousen, dassen of een shawl vinden een plaatsje op den drie- hoekigen hanger, ter wijl wij nog een derden kleerenhanger meene men met een zak, waar in allerlei kleinighe den bewaard kunnen worden. Voor het bewaren van geld en belangrij ke papieren kan men een zakje maken, dat op het ondergoed wordt gespeld. De benoo- digdheden voor het schoenenpoetsen wor den in een leeren- of gummizakje met rits sluiting gedaan en tenslotte nemen wij nog een soort hangmatje mee, dat weinig plaats inneemt en ons de gelegenheid geeft om een badpak of zelf uitgewasschen klee- dingstukken te drogen. sporthal naar de open lucht. De langzaam voorbereide en tot natuurlijken weerstand aangespoorde en aan straling gewende huid zal met dubbel nuttigheidseffect de tijd benutten die bestemd is voor beweging in de open lucht en in de zon. Kunstmati ge hoogtezon en natuurlijke zon, met el kaar verbonden, zullen de prestatiemoge lijkheden van het lichaam in verdubbelde mftto verhoogen. Het zijn in geenen deelc identieke lichtbronnen: wat de een ont breekt, bezit de andere. De hedendaagsche sportman, die geen waarde mag hechten aan versplinterde krachtsinspanning, maar voor wien de ge lijkmatige en onderbroken verhooging der prestatie alles beteekent, zal in de toekomst steeds meer naar het hulpmiddel der kunstmatige hoogtezon grijpen. NIEUWE JAPONGARNEERINGEN. Naarmate de seizoenen komen en gaan, veranderen ook de détails, die van zooveel beteekenis zijn voor den indruk, welke de kleeding maakt. De garneeringen van wit piqué, waar wij al zoo aan gewend raakten, worden meer en meer verdrongen door moiré-zijde: een verandering ten goede, die ongetwijfeld welkom is. Op stoffen met 'n sprekende of warme kleur wordt een gar nituur van crèmekleurige moiré gedragen, wat een bijzonder mooi effect maakt. Een van de nieuwste modegrillen is flu weel met een garneering van organdi. Het staat werkelijk heel mooi, doch wij zullen even moeten afwachten, of 't Hollandsehe publiek er aan wil. De nieuwste kragen zijn vierkant en zoo breed, dat zij van achter gezien doen den ken aan een bolero. Men kan ze maken van stof in een neutrale tint, bijv. crèmekleu rige crêpe satin, zoodat eenzelfde kraag op verschillende japonnen kan worden ge dragen. Het modernst blijft echter zulk 'n kraag van de stof der japon. BAKVISCHJES IN DEN ZOMER. Onze opgroeiende meis jes stellen er evenveel prijs op, om #ocd ge kleed den zomer tege moet te gaan, als haur moeders. Wij dienen bij haar slechts op één ding te letten, n.1. op grooten eenvoud, aangezien slechts deze hij de fris- sche jeugd der meisjes past. De afbeeldingen doen ons eenige* ideeën aan de hand. Geheel links zien wij een aardig wandeljaponnetje, ele gant genoeg, om zon der mantel te worden gedragen. Het is go- maakt van ljchtgrijze mousseline met 'n fijn donkerrood streepje. Er worden een roode cein tuur en groote roode knoopen op gedragen, terwijl kraag en mouw opslagen van effen lichtgrijze of witte stof zijn gemaakt, met plooitjes, die zich aan de binnenzijde be vinden en tot niets toe uitloopen. Verder zien wij een japonnetje van wit linnen met blauwe stiksels, een blauw ge borduurd anker en een blauwe ceintuur. De kraag is met blauwe biesjes gegarneerd en de driekwart lange mantel is gemaakt van wollen stof met groote blauwe ruiten. Ten slotto is er ook een japonnetje voor meer feestelijke gelegenheden afgebeeld, dat gemaakt is van aardige gebloemde voile in lichte tinten of desgewenscht van organdi. De ingerimpelde stof hij hals en schouders maakt een bijzonder jeugdig effect 's Zomers komt het er nog meer op aan, een aantrekkelijke verschijning te bezit ten, dan 's winters. En iedereen kan een prettigen indruk maken met een gave huid, een lenig figuur, glanzend haar, wit te tanden, heldere oogiu en goed verzorg de handen. Dit zijn stuk voor stuk dingen, die binnen ieders hereik liggen. Een gave, zuivere huid kan nooit verkre gen worden zonder reinheid. En dan be doelen wij niet alleen uitwendige, maar vooral ook inwendige reinheid. Niemand kan een frissche kleur hebben en tegelij kertijd indigestie of constipatie. De helde re, wanne zomerzon laat niet alleen de gebreken der huid in het oog vallen, maar doet ze ook ontstaan. Door de hitte wordt de overmaat van zuren in het lichaam naar buiten gebracht, wat roodheid der huid ten gevolge heeft. Deze kan welis waar door poeder gedeeltelijk onzichtbaar worden gemaakt, doch zij blijft leelijk en onaangenaam. Om deze aandoening te voorkomen of te genezen, is het aan te be- \elen, veel water te drinken tusschen de maaltijden. Verder moet vet en veel calo rieën bevattend voedsel zooveel mogelijk worden vervangen door bladgroenten, sla en vruchten. Vooral sinaasappels zijn aan te hevelen; bananen en aardbeien moeten daarentegen vermeden worden. Voor ieder een is het overigens goed om in de warme zomermaanden dagelijks een rauwkost- schotel te eten, waarvoor ook kool, bloem kool, wortelen en boonen worden aanbevo len. Wil men ze niet rauw eten, dan kan men ze stoomen; de bestanddeelcn, waar het op aankomt, blijven dan beter bewaard dan bij koken. Dient men ze rauw op, dan moeten ze goed fijngesneden worden. Zulke fijngesneden groenten kunnen ook in klei ne hoeveelheden onder een gewone sla schotel worden gemengd. Wil men de sla flink zuur hebben, dan is het beter, om voor dit doel citroensap te gebruiken, in plant* van de minder gezonde azijn. Uit het bovenstaande zal men wel reeds begrepen hebben, hoe belangrijk de juiste voeding is voor de gezondheid en daardoor voor het uiterlijk. Zij is echter niet vol doende. De huid moet ook uitwending schoongehouden worden. Een der ernstig ste fouten, welke in dit opzicht worden ge maakt, is het naar bed gaan, zonder alle poederresten zorgvuldig te hebben verwij derd. Dit mag nooit achterwege blijven, hoe vermoeid men ook is. Ook de huid heeft rust noodig. Ze eischen veel zorg. De kapsels worden dit Jaar bijzonder goed verzorgd; dat valt niet te betwijfelen. Zij vertoonen ook een veel grootere ver scheidenheid dan enkele Jaren geleden, toen de shingle algemeen was. Voor een vrouw van middelbaren leeftijd met grij zend of grijs haar, die kort haar wil dra gen, is do shingle feitelijk nog steeds de eenige dracht, doch jongere meisjes en voornl vele jonggetrouwde vrouwtjes laten het haar langer groeien en losjes gegolfd in den nek hangen. Deze haardracht ver- eischt niet alleen tamelijk veel zorg, doch staat bovendien niet iedereen, doordat een to lange zoowel als een te korte nek er door wordt geaccentueerd. Velen laten ook het haar half lang groeien en krullen dan de punten op. Dit staat bijzonder aardig en jeugdig, wan neer de krulletjes het geheele achterhoofd bedekken; eenvoudiger is het natuurlijk, om er in den nek een rolletje van te ma ken, dat van het eene oor naar het andere loopt. Is het haar wat langer, dan kan men in don nek een groot aantal afzonder lijke krulletjes maken, die met een speld bij elkaar worden gebonden. Op deze ma nier kan men desgewenscht het haar ge heel lang laten groeien zonder dat men een lastig overgangsstadium behoeft door te maken. Het haar wordt 's avonds om buigzame looden krullers gewonden en 's morgens om de vingers opgekamd; zij blijven dan den geheelen dag als een stijf bosje in den nek zitten. Zulk een langzit- tend, goed verzorgd kapsel staat uitstekend bij de moderne hoedjes, die van achteren vaag hoog staan. In verband met deze hoedenmode ziet men tegenwoordig ook bij geheel lang haar het kapsel onder den hoed uitkomen, het zij in een losse wrong, die laag in den nek hangt, hetzij in een rol of vlechtenkapsel.. Men kan inplaats van de metalen of heenen handen, die op het oogenblik zooveel ge dragen worden, ook een vlecht om het hoofd leggen, wat geheel valt in den geest van de hcerschendc mode, welke overigens in meer dan één opzicht de Russische stijl navolgt. Deze handen worden ook veel gedragen bij een shingle en maken dan knijpers overbodig. Kinderen dragen in plaats daarvan vaak een lintje om het hoofd, terwijl hij nvondkleeding gaarne 'n kransje van kunstbloemen op den band wordt gehecht. Dit alles is echter alleen geschikt voor een zeer jeugdige verschij ning. Excessen van de mode. Er ls nog nooit een tijd geweest, waarin mooie handen niet in de mode waren en wat meer is, zonder verzorgde handen kan een vrouw zich onmogelijk elegant voelen en dit heeft weer een ongunstigen invloed op den indruk, dien zij onbewust op ande ren maakt. Mooie handen worden echter niet verkregen, als men slechts af en toe toegeeft aan een bevlieging om ze eens te gaan verzorgen. Zij vereischen betrekkelijk niet zooveel zorg, maar deze moet er dan ook dagelijks aanbesteed worden. Vlekken kunnen verwijderd worden met een beetje citroensap. Een mengstcl van glycerine en rozenwater is een goed en verzachtend bleekmiddel. De nagelriemen blijven slechts zacht, wanneer zij telkens van een weinig vet worden voorzien. Eens per week moeten de nagels grondig bijge vijld en glimmend gewreven worden: het met een stukje zeemleer overtrokken kus sentje, dat wij hiervoor gebruiken, moest eigenlijk steeds voor het grijpen liggen, zoodnt de nagels eiken dag even opgewre ven kunnen worden. Juist waar het de nagels betreft, ver toont de mode van het oogenblik de groot ste excessen. Rood geverniste nagels zijn niets nieuws meer; alle tinten van het lichtste rose tot het donkerste bloedrood zijn reeds uitceput en daarom waagt men zich nu aan allerlei kleuren, die geheel en al onnatuurlijk zijn. Wat zoudt u zeggen van zeer hleeke, witgepoederde nagels? En toch zijn er mcnschen, die zooiets bij zonder mooi en interessant vinden bij een zwarte japon. In enkele buitenlandsche modecentra gaat men zelfs zoo ver, om miniatuur- schilderijtjes op de nagels te laten aan brengen, dan wel, om op de vingers val- sche nagels te zetten. Er zijn gouden en zilveren nagels, met edelsteenen bezette nagels en geëmailleerde nagels in de meest verschillende kleuren. Deze „schit terende" valsohe nagels zijn zoodanig ge vormd, dat zij niet gemakkelijk afvallen. PRACTISCHE WENKEN. Wanneer uw zomerhoed van verleden jaar niet meer gedragen kan worden, om dat de rand zijn stevigheid heeft verloren, kan men het eens op de volgende manier probeeren. Een ons Arabische gom wordt opgelost in een liter kokend water (of naar verhouding minder, bijv. ons en Y\ L.) Daarna wordt de oplossing met een stijf borsteltje op den hoedrand aange bracht. Deze wordt tenslotte op den ver keerden kant opgestreken onder een schoo- nen doek. DE WERKTATEL VAN HET KIND. Het is ongetwijfeld verkeerd om aan het huiswerk der kinderen een te groote betee kenis toe te kennen. Men behoeft ook niet overdreven bezorgd te zijn om hen niet to storen, als zij bijv. moeten rekenen. Zij merken zooiets onmiddellijk op en ontwik kelen zich maar al te licht tot tyrannen, die zichzelf en hun omgeving tot last zijn. Aan den anderen kant heeft het kind er wèl recht op, onder redelijk gunstig© omstandigheden zijn werk te kunnen doen. Daarvoor heeft het een licht en rustig plekje van de kamer noodig, want dat men het een eigen kamer kan geven, blijft een uitzondering. Elke moeder zal er op letten, dat de kamer goed gelucht is en dat er op de werktafel goed licht valt, ook 's winters En vooral zal zij letten op een goede hou ding hij het werken. Juist in de eerste schooljaren is het noodig, verkeerde ge woonten te voorkomen en de oogen te ont zien. Tenslotte kunnen wij niet nalaten om in dit verhand nog eens te waarschuwen te gen de misplaatste eerzucht, die gewoonlijk meer aan de volwassenen dan aan het kind zelf is te wijten.. Het „vooruitwerken" en voor zichzeU leeren geeft wel eenige voldoening in den vorm van goede rappor- ten, doch men moet ook aan de gezondheid denken, die zonder de noodige ontspanning in het gedrang komt. Verder is het voor vele karakters niet aangenaam, voor an dere weer niet wenschelijk om al to zeer uit te blinken boven de schoolkameraadjes. IJZEREN VAATWERK. IJzeren pannen zonder emaille hebben een groote hitte noodig, maar houden de warmte ook lang vast. Men gebruikt ze \oor spijzen, die lang gekookt moeten wor den, maar natuurlijk niet voor water. Van zelfsprekend mag men in ijzeren pannen geen zuurhoudende spijzen koken, aange zien ze anders verkleuren. KAN IK DAT DRAGEN. De mooie groote zomerhoeden met elegant gebogen randen kunnen zeer flatteus zijn, terwijl ook het model op zichzelf vele vrou wen aantrekt. Toch is zulk een hoed, hoe modern ook op zichzelf, niets voor een kleine vrouw, zeker niet, wanneer zij bo- \cndien niet zeer slank is. Stoffen met opvallende patronen zijn niet aan te bevelen voor vrouwen, die zich slechts een beperkte garderobe kunnen ver oorloven. Elke opvallende japon stelt trou wens de noodige eischen aan de omgeving, waarin zij gedragen wordt. Veel beter is het, om een indruk van elegante harmonie te wekken, door op onzen dagelijks gedragen hoed eens een band te spelden van de stof, der japon, die wij willen aantrekken, en manchetten van deze stof, die goed geste ven zijn, met enkele steken vast te hechten op een paar filet zomerhandschoenen. Do platte zomerhoeden moeten aan de rechterzijde ver in het gezicht worden op gezet. Hierbij is het niet te vermijden, dat \an achteren het haar te zien komt. Niets is leelijker, dan slordige haarpieken onder een werkelijk elegant hoedje. Daarom is het aan te bevelen, om met zulk een hoed niet uit te gaan, voordat men zich ook van achteren in den spiegel heeft bekeken. GOEDE KNIPPATRONEN. Ten gerieve van onze lezeressen stelt on ze Moderedactrice uitstekende patronen met fraaien pasvorm beschikbaar, die le gen den kostenden prijs van f 0.58 word'*n toegezonden, na overschrijving van dit bedrag op Giro-rekening 191919 t.n.v. d>*n Knippatronendienst te 's-Gravenhage. Pa tronen kunnen ook per brief aangevraagd worden met bijsluiting van f 0.58 in post zegels aan de Moderedactrice van dit blad, Muzonstraat 5 B, te 's-Gravenhage. De patronen worden U tegelijk met een num mer van ons nieuwe Modeblad, waar on geveer 50 modellen zijn afgebeeld, toege zonden. Denkt U er vóóral aan de juiste maat en het nummer op te geven? SPEELBROEKJES VOOR DE KLEINTJES t Voor het vroolijke spel der kleuters in do zandbak of op het gras veld is op de warme zomerdagen een zelf gebreid speelpakje van lichte wol do doelma tigste kleeding. Links zien wij het in zijn eenvoudigsten vorm: het broekje is zoo kort mogelijk en wordt ge dragen door twee han den met aardige schou derkapjes. Men heeft er ongeveer 90 gram blauwe- Qf roode- en 20 gram witte babywol voor noodig. Het ge heel wordt gebreid in de hoofdkleur en ver volgens met witte wol overgehaakt. Het rechtsche model kan ook gehaakt wor den; raen heeft dan ongeveer 70 gram groe ne of roode en 90 gram witte of gele wol noo dig. De driohockigc zakjes worden later op i aan de hand van de ruitjesteekening naar het pakje gezet. Dc afmetingen kunnen I willekeur vergroot ol verkleind worden. BH

Schager Courant | 1934 | | pagina 7