KIJKEn is K00PEI1 tij CLOECK 5300 Bankbiljetten van f 100.* gedrukt. Een internationaal complot. FELLE BOSCH- EN HEIDEBRAND BIJ VUGHT. Ongelooflijke brutaliteit Weer een zware brand te Vlijmen. DOODE-HANDBELASTING. Ernstig ongeluk in een draaimolen. DRAMA TE ZWOLLE. Op het nippertje gered. Dorpsbrand in Egypte. Weer een ernstig ongeluk op de Karsten-Centrummijn. Donderdag 21 Juni 1934. Postrekening No. 23330 SCHEE! 77ste Jaargang. No. 9502 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentign nog zooveel mogelijk In het eerstultkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. vi. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVFRTFN TI8N van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewljsno. inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berpkr»nd. SOOS vernietigd, 20 ln beslag genomen. Nog 280 zoek. De valsche muntersbende, over welks arrestatie we elders in dit nummer nog uitgebreide bijzonder heden geven, is thans zoo goed als zeker geheel on schadelijk gemaakt, althans voor zooverre het be treft de uitgifte van valsche bankbiljetten. Commissaris K. H. Broekhoff, van de Nederlandsche centrale inzake falsificaten te Amsterdam is gister avond van Antwerpen te Amsterdam teruggekeerd en heeft nadere bijzonderheden medegedeeld, om trent de verrichtingen van het internationale com plot, dat zeer goed op poolen was gezet. De geschiedenis van de uitgifte van de valsche bankbiljetten van f 100 in Nederland dateert eerst van de vorige week Vrijdag, aldus vertelde hij aan een medewerker van de „Msb." Het eerste biljet is in Den Haag in een winkel uitgegeven. Aangezien de biljetten volgens de verklaringen van commissaris Broekhoff zoo goed nagemaakt waren, dat men deze op het eerste gezicht zeer moeilijk van echte bankbiljetten kony 1 ierscheiden, is het den winkelier in Den Haag met opgevallen, dat hij een valsch biljet van f 100 in ontvangst had genomen. Dit is hem eerst gebleken, toen reeds uit Venlo en Eindhoven berichten over de circulatie van valsche biljetten bekend werden. Op het moment echter, dat in den Haag het val sche bankbiljet werd uitgegeven, was er al iets bij geruchte aan de justitioneeic politie te Antwerpen van de valsche muntersbende bekend geworden. Men had echter nog niet voldoende aanwijzingen, om in te kunnen grijpen. Zaterdag zijn daarop in Eindhoven twee valsche biljetten van f 100 uitgegeven. Op grootcr schaal Ï;ing men tot uitgifte Maandag op de kermis te Vcn- o over. Daar werden vijf stuks uitgegeven, zoodat dus in totaal acht valsche biljetten in omloop wa ren gebracht. Zooals reeds vermeld, kreeg men toen [in Venlo in de gaten, dat men met valsche biljetten te doen had. Omtrent de uitgifte daarvan hebben wij reeds uitvoerig in het ochtendblad van gisteren bericht. Verder zijn nog twaalf valsche biljetten gevonden op den persoon, die op enkele kilometers van de [Belgische grens slapend met z'n collega's in een Auto werd gevonden. In totaal zijn nu twintig valsche oiljetten in beslag genomen. Gedrukt werden in de uitstekend voor dit. doel in gerichte drukkerij te Antwerpen 5300 biljetten van f 100 elk. De eerste 5000 vonden de makers echter 4e slecht nagemaakt, zoodat men ze niet in omloop bracht, maar vernietigde. Wat er met de nog vermiste 2S0 biljetten is gebeurd, is p het oogenhlik nog niet vastgesteld. Men weet niet, of deze geheel of ten deole in circulatie zijn gebracht, of dat van de uitgifte nog iemand de dupe is geworden. Daar zoo groote ruchtbaarheid aan de vervalsching is gegeven, mag men aannemen, dat ■geen pogingen meer in het werk zullen worden ge steld. om nog meer biljetten in circulatie te brengen. Toen in Venlo de valschheid was vastgesteld, en was gebleken, dat te Eindhoven valsche biljetten in omloop waren, is commissaris Broekhoff Dinsdag smorgen aanstonds naar Eindhoven gereisd. Na een [korte bespreking aldaar is hij dien middag nog on middellijk naar Antwerpen vertroken, waar hij met {den justitioneelen dienst in overleg is getreden. Men (beschikte over voldoende gegevens om een huis- 'zoeking in bepaalde richting te doen, waarvan wij het resultaat reeds hebben vermeld. Toen men wist, dat in Nederland valsche biljetten waren uitgegeven, had men vrij groote zekerheid, dat ,de centrale in Antwerpen moest liggen, hetgeen spoe- -dig bleok juist te zijn. Bij den teekenaar werden de teekenfngen gevon den en bij den drukker de volledige instalatie. Beide personen werden gearresteerd, alsmede de makelaar-geldschieter. Deez personen stonden met andere personen ln contact, die de biljetten leverden aan degenen, die ze te Eindhoven en te Venlo heb ben uitgegeven en ingcwiseld tegen echte bilietten. Het is nog niet hekend. of deze uitgever in Neder land zelf wel wisten, door welke personen deze bil jetten vervaardig waren. De makers van de bilietten waren Belgen. Voor zoover het do uitgifte van valsche Nederland sche biljetten betreft, meent men hot complot thans onschadelijk te hebben gemaakt met de arrestatie van de genoemde personen. Het is mogelijk, dat er nog enkele schakels ontbreken tusscheo Antwerpen en de uitgevers te Eindhoven en Venlo. De hoofd daders, die gepakt zijn, hebben vrijwel volledig he kend, waartoe zij wel gedwongen waren, toen zij op zoo heeterdaad werden betrapt. Nog niet opgehelderd is echter, hoe de uitgevers in Eindhoven en Venlo met de centrale te Antwerpen in contact stonden en waar de ontbrekende biljet ten zijn gebleven. De laatste vechtpartij te Oss. Van O. bekent schuld. Oss, 20 Juni. Van O., die als vermoedelijke dader van de steekpartij, welke in den nacht van Maandag op Dinsdag nabij den Elzenburg heeft plaats gehad, heeft heden tegenover de Marechaussee van Oss een volledige bekentenis afgelegd. Morgen (Donderdag) zal hij naar Den Bosch worden overgebracht. GROOTE SCHADE IN MEXICO TEN GEVOLGE VAN ORKAAN. Mexico City. De omstreken van Ojltkan (Oamaca) zijn door een hevigen orkaan geteisterd. Vooral de bananenplantages hebben ernstig geleden. Ook de gebouwen in de stad, in het bizonder het gemeente huis, de scholen en kerken, zijn beschadigd. Tien Hectaren bosch en hei verbrand. Kruitmagazijn met moeite behou den. 300 militairen bij de blussching. Den Bosch. Gistermiddag omstreeks drie uur is op de heide onder de gemeente Vught een groote brand ontstaan, vermoedelijk ten gevolge van het achteloos wegwerpen van een brandende sigaret of een lucifer. Aangewakkerd door een krachtigen Zuid-westenwind grepen dc vlammen zeer snel om zich heen en dichte rookwolken lieten reeds van grooten afstand zien, wat er aan de hand was. Dc uitkijkpost van de Isabellfi-kazerne te Den Bosch, waarin het regiment „Wielrijders" is gelegen, be merkte den brand en maakte daarvan direct melding bij den overste Baron G. C. W. van Lawick, die de eerste compagnie order gaf uit te rukken onder lei ding van luitenant Leeuw. Spoedig bleek, dat dezen met een betrekkelijk ge ring aantal manschappen tegen de vuurzee niet veel kon uitrichten, waarop het geheele regiment in al armtoestand en 300 manschapen, voorzien van bluschmateriaal, naar het terrein van den brand werden gedirigeerd. De militairen legden onmiddellijk tegenvuur aan, en groeven brandgrachten, waardoor het vuur ten slotte werd omsingeld en uitbreiding kon worden tegengegaan. Het kruithuis en de schietbanen van het regiment wielrijders kon slechts met uiterste moeite behou den blijven, waardoor een ernstige ramp kon wor den voorkomen. Ongeveer tien H.A. bosch en heide zijn in de vlam men opgegaan. De in de nabijheid gelegen villa wijk te Vught liep geen gevaar. De gemeentebrandweer van Vught, tastte het vuur aan met twee stralen op de motorspuit, welke het water betrok uit het z.g. Drongelenkatia.nl. Een sterke afdeeling marechaussee, militaire poli tie en de politie van Vught hadden de handen vol om het uitgestrekte terrein voor onbevoegden te iso- leeren, aangezien herhaaldelijk groot gevaar bestond dat groepen personen, door het vuur zouden worden omsingeld. Na een buitengewoon krachtige Inspan ning is men erin geslaagd tegen half zes het vuur te localiseeren. De nablussching is nog in vollen gang. Op het ter rein van den brand waren tal van autoriteiten van Den Bosch en omstreken aanwezig. Poging om een groote brandkast mach- tia te worden.. Zelfs een vrachtwagen met kraan als hulpmiddel. New York. Een misdadigersbende heeft in den nacht op Woensdag te Crescent (Oklahoma) van on gelooflijke brutaliteit blijk gegeven. Het doel der ex peditie was een groote brandkast. Do bende, welke uit zeven man bestond, had op een vrachtauto een kraan medegebracht. Dc gansters sneden alle tele foondraden door en arresteerden alle personen, die zich op straat bevonden. Vervolgens reden zij naar de bank en probeerden met behulp van de kraan de brandkast, welke eetiige tonnen zwaar was en meer dan 2000 dollars bevatte, door het venster op de vrachtauto te verladen. Ongeveer 100 personen, die intusschen waren toegestroomd, werden met ma chine-pistolen in bedwang gehouden. Ten slotte moesten de roovers na een half uur gewerkt te heb ben, hun karwei staken. De brandkast, die te zwaar was. moesten zij laten liggen. Voor alle zekerheid namen zij zes personen als gij zelaars mede, doch toen zij een jaar mijlen buiten het plaatsje geen beschieting meer van de politic vreesden, lieten zij hun slachtoffers, die zeer ont hutst waren, weer vrij. De misdadigers zouden „zonder herkend te zijn" zijn ontkomen. NU DRIE BOERDERIJEN IN DE ASCH GELEGD. Na den hevigen brand, die Dinsdagavond te Vlij men heeft gewoed, en waarvan elders in dit nummer melding wordt gemaakt, heeft gister opnieuw het vuur danig huisgehouden, waarbij ditmaal drie huizen in asch zijn gelegd. Omstreeks zes uur des avonds is het vuur ontstaan in de boerderij van den landbouwer Baardwijk. Aan gewakkerd door den wind, sloegen de vlammen wel dra naar de boerderijen van dc landbouwers W. Kie vit en A. Boom over en al spoedig stonden ook deze laatste twee boerderijen in lichte laaie. De bewoners konden zich tijdig in veiligheid stellen. Dc drie boer derijen, alsmede drie schuren, die achter deze boer derijen stonden, waren weldra in de asch gelegd. De Inboedels gingen alle verloren. Een hooimijt brandde geheel uit. Een koe kwam in de vlammen om. Dc brandspuiten uit Vlijmen en uit Nieuwkerk be streden het vuur. De oorzaak van den brand is onbe kend. Dc schade wordt door verzekering gedekt. TWEEDE KAMER. De behandeling van schorst. het ontwerp ge- Nadat gister bij de voortgezette behandeling in dc Tweede Kamer van het wetsontwerp tot instelling van een belasting op goederen in de Doodo hand weer een stroom van amendementen was ingediend, is tenslotte zonder debat en zonder hoofdelijke stem ming goedgevonden om de behandeling van het ontwerp te schorsen. De achterstelling van kerken bij musea, scholen en natuurmonumenten bleek wel het struikelblok te zijn en het doel van de schorsing tot heden was, om zich te beraden over een tusschenvoorstel van den heer Schouten, ingediend toen de minister en de voorstanders van het amendement-Rutgers in zake do vrijstelling van kerkelijk kapitaal, het niet eens konden worden. Verkeersfonds aan de orde gesteld. De Tweede Kamer is daarna nog laat in den mid dag begonnen met de behandeling van het verkeers fonds, dat op krachtigen tegenstand blijkt te stuiten en van de sprekers, dic gister aan het woord waren, eigenlijk geen goed woord heeft gehad. De eerste sprekers, de hceren Van der Waerden en Van den Heuvel, stonden afwijzend tegenover het desbetreffende wetsontwerp. Behalve de heeren Van der Waerden en Van den Heuvel hebben zich in deze langgerekte vergadering de heeren van Voorts tot Voorst, Ebels en Wester man doen hooren. Ook in hun redevoeringen was nauwelijks een vriendelijk woord over het Verkeers fonds te beluisteren. Vooral vreesden zij te zware belasting van den auto, waardoor de spreekwoorde lijke kip met do gouden eieren de auto's brengen reeds een kleino 60 milliocn 's jaars op weieens ge slacht kon worden. Dc heer Van Voorst tot Voorst (r.k) ziet al even min in, dat een zware belasting van motorrijtuigen noodig zou zijn om een coördinatie van het ver keerswezen te bewerkstelligen. Hij vreest dat de regeering een bijbedoeling heeft: n.1. om de concur-entie van het wegverkeer te be moeilijken ten bate van de spoorwegen. Elke ver- keerstak behoort zichzelf te kunnen bedruipen. Men moet hun finantieün daarom niet in een pot bijeen- gooien. Het autovekeer betaalt meer dan het volle pond: wegenbelasting, personcele belasting, invoer rechten, cxtra-bcnzinebelasting. Ingrijpende reorga- enisatie is noodig bij de spoorwegen, die op economi sche leest moet worden voorzien. Zoolang het rapport van de commissie over de spoortekortaffaire nog niet verschenen is, weten wij niet, hoeveel daarbij b.v. aan de strijkstok blijft han gen. Dc verhoogde belasting zal veel te zwaar zijn voor de auto-ondernemingen ten plattelande. Moeten die ondernemingen verdwijnen en vervan gen worden door de A.T.O.? Als dat dc opzet is, dan zou de hetr Van Voorst niet aarzelen deze methode als minderwaardig te qualificeeren. Ook de verhoo ging der rijwielbelasting keurde deze spreker scherp af. De heer Ebels (v.d.) was al evenzeer van oordeel dat dit voorstal dc gcwcnschte coördinatie niet ral brengen. De heer Ebels zou een eenvoudig ontwerp willen zien, dat controle brengt op het materiaal en de bedrijfsvoorwaarden van het motorisch verkeer, uan zou er van deloyale concurrentie met de snoor ^tn/een sprake niecr zijn en een verkeersfonds overbodig worden. Zeer ernstig bezwaar heeft dc heer Ehels tegen de opheffing van het wegenfonds, dat zooveel goeds gebracht heeft en het daarvoor in de plaats stelien van een verkeersfonds. Men wil thans een band leg gen tusschen twee zaken, die niet in het algemeen belang is. Dat verband bestaat. De bijdragen voorh et spoorwegtekort moeten ko men.int de algemeene middelen en niet uit een concurreerend bedrijf. Do heer Ebels staat niet alleen principieel tegen een verhooging van de belasting op het motorverkeer maar acht de eenvormige verhooging der bestaande tarieven niet den juisten weg. Langs anderen weg een vervoer* of handenbelasting h.v. had men de draagkracht zuiverder kunnen treffen. De heer Ehels wil dc regeering de geldmiddelen gaarne geven, maar hij zou daarbij de opzet van het ontwerp geheel willen zien losgelaten. De heer Westerman (nat. herstel), toonde er zich verwonderd over, dat de regeering zoo weinig vat baar is voor argumenten. De Memorie van Ant- oword is zeer tegenstrijdig, haalt allerlei vraagstuk ken door elkaar. Er zijn verschillende vraagstukken Allereerst dat van de coneurreerende verkeersmid delen. Do regeering spreekt wel van coördinatie, maar zij omzeilt de moeilijkheid en bepaalt zich tot de invoering van een nieuwe boekhouding: het ver keersfonds. speeltuig, dat voor de coördinatie van geen enkel belang is. Erger is dat dit woord een onsympathieke lading dekt: verhooging van de wegenhelasting ten bate van het spoorwegtekort. Er is, zoo betoogde de heer esterman, aan alle belastingheffingen een grens en de regeering is bezig die grens hier te overschrij den. Man een voet afgeknepen. Consternatie op de Venlosche kermis. Gisteravond had op de kermis te Venlo een vrij ernstig ongeluk plaats, dat op het drukke kermister rein heel wat opschudding teweeg bracht. De 30-jarige A. V., kcrisreiziger van beroep en als knecht werkzaam bij den kermisexploitant van Recken, bediende de machine van den kinderdraai- molnn, aldus de ,Msb." Op een moment, dat de raroussel geheel met kin deren was bezet, is V. met 'n voet tusschen de rails van de carousscl gekomen. De linkervoet werd hem boven den enkel afgekneld, terwijl hij bovendien nog een ernstige beenbreuk opliep. Van de kinderen, die in den draaimolen zaten, be gon het meerendeel luidkeels te schreeuwen, anderen namen geheel ontdaan de vlucht, hetgeen een groote consternatie veroorzaakte. Dr. Janknecht die onmiddellijk ter plaatse was, ver leende het slachtoffer de eerste hulp en liet hem naar het R.K. Ziekenhuis overbrengen. 'sMans toestand baart zorg. Het bezoek van generaal Weygand aan Londen. De neutraliteit van België en Neder land. Parijs. Uit Londen wordt naar aanleiding van het bezoek van generaal Weygand gemeld, dat de Fransche generaal zich met de Engelsche regeering ook zal onderhouden over een suggestie van Enge land, waarbij alle Europeesche naties, Duitschland inbegrepen, zich zouden verplichten de neutraliteit van Bel gië en Nederland te respectceren. Het ministerie van Oorlog deelt de opvatting der Fransche militaire kringen, dat de versterkingen aan de Oostgrens een voortreffelijke verdodingslinic vor men, doch dat de inval uit het Noorden zou kun nen komen. MacDonald persoonlijk is van meening, dat Frankrijk, wanneer de neutraliteit van België verzekerd is, een voldoende veiligheidsgarantie hezit en Engeland in dit geval geen verdere garantie be hoeft te geven. Oude man schiet op zijn schoondochter en slaat daarna de hand aan zichzelf. Gistermiddag tegen drie uur heeft zich in een per ceel in dc Blokstraat te Zwolle, bewoond door het gezin L., bestaande uit man. vrouw en dc 80-jarice va der van den man, een huiselijk drama afgespeeld. Den laatsten tijd was er dikwijls oneenigheid in verband met het niet bepaald onbesproken gedrag der 10-jarige vrouw. Gistermiddag, tijdens afwezigheid van den man, is wederom een hevige twist ontstaan tusschen den ou den vader en zijn schoondochter. Blijkbaar heeft de man daarbij de vrouw gedreigd met een revolver. Zij vluchtte de tuin in, gevolgd door haar schoonvader, die plotseling een schot op haar loste. De vrouw liet zich met een gil op den grond vallen, waarop de va der meende, zijn schoondochter vermoord te hebben. Hij richtte het wapen op zich zelf en schoot zich door het voorhoofd. Hij was onmiddellijk dood. Inmiddels bleek, dat do vrouw geheel ongedeerd was. Het parket stelt een nader onderzoek in. Jongetje in benarde positie. Het 6-jarig zoontje van den heer K. te Voorburg, wilde gistermiddag de spoorlijn oversteken, doch raakte met de hak van zijn schoen tusschen de rails bekneld. Het gelukte hem aanvankelijk niet zich los te ruk ken en het knaapje zou dan ook door een aankomen den Dieseltrein verbrijzeld zijn, indien het niet juist toen de trein in de onmiddellijke nabijheid was zich door een krachtigen ruk uit zijn benarde positie had weten te bevrijden. Toen de trein dan ook even ver der stopte omdat de bestuurder op het laatste mo ment het gevaar had ingezien, was alle gevaar gewe ken. Dr. Teljer, die toevallig in de buurt was, nam het kind mee naar zijn woning, doch bij onderzoek bleek dat het ventje geen letsel aan zijn voet had bekomen, en er dus met den schrik af kwam. Honderdtachtig hnizen in de asch gelegd. V.D. verneemt uit Cairo: Dor een brand is het dorp Maschtoul bijna geheel verwoest. Ilondcr itach- tig huizen vielen ten offer aan het vernielende vuur. Dertien personen kwamen om het leven. Zeven mijnwerkers bedolven. Beuthen: Gistermiddag tegen 6 uur heeft in het Noordelijk gedeelte van de 771 meter-verdieping van de Karsten-Centrummijn wederom een ernstig on- geluk plaats gehad. Tengevolge van een aardschok stortte een nieuw schacht gedeelte in. Zeven mijnwer kers werden door het vallend gesteente bedolven en ingesloten. Twee andere mijnwerkers, die zich nabij de plaats van de ramp bevonden, werden eveneens gewond, een hunner zelfs zeer ernstig, doch konden onmiddellijk geborgen worden. Onmiddellijk begon men met te pogen, de ingesloten mijnwerkers te ber gen. Gisteravond had men nog geen contact met hen, doch de mijndirectie hoopt, dat men hen nog in den loop van den nacht bereikt. De aardschok, die het ongeluk veroorzaakte was een zoogenaamde tcctonische beving, die in het ge heele mijngebied rondom Beuthen werd w aargenomen en in enkele andere mijnen geringe schade aanricht te. PRINSES JULANA IN ENGELAND. Diner op het gezantschap. Maandag a.s. zal op de Nederlandsche Legatie te Londen een diner gegeven worden ter eere van H.K.II. Prinses Juliana. De Prins van Wales zal bij dit diner aanwezig zijn. BUZIAU ZIEK. De heer Buzlau is ziek. In verband daarmede zijn do voorstellingen van zijn revue in Scala, Den Haag, voorloopig afgelast.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1