De zeegras-ziekte De gevaren voor het Derde Rijk. Dinsdag 26 Juni 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9504 Niet alleen bij Wieringen. Stemrecht in waterschappen in Noord- Holland. Bloembollenschuur afgebrand. Rede van Dr. Göbbels te Essen. Auto van den dijk gereden. Auto tegen een boom gereden. Onlusten in de Fransche provincie-steden. Ook op andere plaatsen doen zich dezelfde verschijnselen voor. - De ziekte van Amerikaanschen oorsprong. óIEN GELOOFT ECHTER DAT HET ZEE GRAS WEER ZAL KEEREN. In ons nummer van Zaterdag O Juni j.1. gaven wij een foto uit Wieringen, voorstellende het drogen en uitzoeken van het buitenlandsche zeegras, als ge volg daarvan, dat door de een of andere oorzaak het reegras bij Wieringen niet meer aangroeide. De Wieringers, die hierdoor zeer gedupeerd waren, zijn er van overtuigd, dat de afsluiting der Zuiderzee de oorzaak is van het niet rneer aangroeien der wier waarden, doch de deskundigen zijn het hier niet mee eens en zeggen, dat het door een ziekte komt, die in Amerika begonnen is. Wij ontvingen thans een rapport, verschenen in Maart j.1. en getiteld: Een epidemische ziekte in het zeegras", van do hand van den Deen, H. Blegvad, waaruit we hieronder de meest interessante deelen laten volgen. Het begint met een verslag van den stand van het gewas in 1933 in de vele plaatsen in Denemarken waar zeegras groeit, en vervolgt met een algemeen overzicht. Door het Deensch Biologisch instituut zijn op ver schillende plaatsen onderzoekingen ingesteld naar den stand van liet zeegras. Overal deden zich dezelfde symptomen voor. Zwarte stippen verschenen op de bladen en deze verspreidden zich steeds meer; tenslotte werden de hladon zwart en zonken op den bodem. Ook de wor tels werden zwart en stierven af. Dit wettigde de conclusie «lat de ziekte thans do Deensche zeegras- velden had bereikt. Op 1 September 1933 berichtte men dat de ziekte in het zeegras slechts ging tot in de omgeving van Aar (een Deensche eiland). In Augustus 1933 kon men op andere plaatsen nog steeds rapporteeren dat het zeegras in dat district frisch en groen was. Maar een nauwkeuriger inspectie naar het zee gras in de Sound (vaarwater) op 11 September 1933 toonde aan dat vele bladeren, oogenschijnlijk frisch, reeds door (Ie ziekte waren aangetast en hetzelfde werd waargenomen in het zeegras bij Swendborg op 7 October 1933 en nog later in Nijborg Fjord. Het is dus ongetwijfeld slechts een kwestie van tijd of de ziekte zal ook de beste zeegrasbedden in de nog zuidelijker wateren hebben aangetast. In ver scheidene rapporten is er op gewezen, dat de ziekte blijkbaar eerst het zeegras dat in diep water op zachten bodem groeit aantast. Overal kon het smal- gebladerde zeegras, groeiende op ondiepten met har den bodem, beter weerstand bieden tegen de ziekte Het verder opvallend dat de ziekte precies de stroom van «Ie open wateren heeft gevolgd. Zoo was b.v. het zeegra« in de I.imfjord. dat aan do groote Oceaansfroom ligt, reeds in den winter 19321933 en in de lente 1933 anngetast terwijl het zeegras in de buiten die stroom liggende fjorden zoo- als b.v. Skive fjord, tot begin Augustus 1933 nog frisch en groen bleef. Daarom valt er nauwelijks aan te twijfelen of een epidemie beeft de Deensche zeegrasbedden door mid del van do noordorstroom. gaande langs de west kust van Jutland bereikt. Daar er verschijnselen de- zlefde zijn als die zich voordeden in Frankrijk en Holland wettigt dit het vermoeden dat wij hier met dezelfde ziekte te doen hebben. Dr. Henning F.. Petersen van het Botanisch labo ratorium uit Kopenhagen beloofde een diepere stu die naar de ziekte te zullen instellen. Op de nangeftiMe planten vond hij een soort zwam of uitslag, die zich als een netwerk voortplantte in het binnenste van de plant. Hij bracht dit over op zeegrashladeren. die fri=ch waren en verkreeg daar door dezelfde zwarte vlekjes. De uitslag plantte zich slechts voort hij een zout gehalte van meer dan 5 pet., maar verdere onder zoekingen zullen moeten aantoonen of deze uitslag de werkelijke oorzaak van de ziekte is. Verder moet nog worden gewezen op een artikel van een Franschman, dat verscheen in December 1932. De ziekte verscheen in den winter 1931—1932 en In dien tijd had zij zich over vrijwel de heele At lantische kust van Frankrijk verspreid, terwijl de middenlnndschezee-kunst niet was hesmet. Ook in dit artikel zegt men een bacil te hebben gevonden, wel ke men veronderstelde de oorzaak van de ziekte te zijn geweest. Men komt, tot de volgende conclusie: Daar de ziekte reeds 2 jaren in Amerika en slechts nog minder dan een jaar in Europa hekend is, mag men aannemen dat zij van Amerikaanschen oor sprong is. In Holland verscheen een rapport van Mw. Dina Spierenburg in Mei 1933. Deze twijfelde er echter aan of de gevonden bactericën de werkelijke oorzaak van de ziekte zijn. Ook de Ilollandschc botanicus Dr. Havinga maakte studie van de zeegrasziekte, ook hij vond bacteriën Actief stemrecht voor niet-zakelijk gerech tigden op de gronden ongewenscht. Met betrekking tot de vraag, of het toekennen van actief stemrecht in de waterschappen aan niet-zakelijk gerechtigden op de gronden, al dan niet in strijd is te achten met de wettelijke voorschriften, hebben God. Staten van Noord-Holland op hun verzoek'van den minister een advies ontvangen, welk advies te vens is medegedeeld aan de staatscommissie voor de waterstaatswetgeving. Naar de meening van deze commissie zou het in hooge mate onredelijk zijn. aan niet-zakelijk gerechtigden op de gronden, als huur ders of pachters, het actief stemrecht toe te kennen, zonder tezelfder tijd zorg te dragen, dat deze perso nen, gelijk ingelanden, in de kosten van het water schap zullen deelen. Aan dezen eersten eisch van redelijkheid te voldoen zal zeer moeilijk, zooal niet onmogelijk zijn. Gelet op deze uitspraak, moet, naar de meening van Ged. Sta ten. wel worden venvacht, dat een door Provinciale Staten vast te stellen regeling, waarbij actief stem recht voor niet-zakelijk gerechtigden op de gronden wordt ingevoerd, niet door de Kroon zal worden goed gekeurd. Op grond van een en ander meencn Ged Staten, dat van invoering van actief stemrecht in dc waterschappen voor niet-zakelijk gerechtigden op de gronden moet worden afgezien. maar hij was niet in staat deze naar de leer der plantenziekte thuis to brengen. Hiervoor werd er reeds op gewezen, dat ook in Nd. Amerika omstreeks 1930 een soortgelijke zee grasziekte verscheen. Verondersteld wordt dat de ziekte begon in Vir- ginia in 1930 en zich daarna heeft verspreid noord waarts naar Kaap Breton en Northumberlandstait in 1931. Zij verwoestte zulke srroote oppervlakten zeegras, dat de wilde ganzen, die over groote uitge strektheden leefden van de wortels van deze plant, te weinig voedsel kregen, slecht groeiden en dichter op de kust kwamen dan zij gewoonlijk deden. De svmptonen zijn zoo sprekend'gelijk aan die, hekend geworden van de Europcesche wateren, dat men wel moet aanemen dat Europa deze opleizerige ziekte van Amerika heeft gekregen. De ziekte werd ook waargenomen in vele plaat sen nabij Devonshirc (Engeland) in 1932. In 1933 was het zeegras ook op andere plaatsen (b.v. bij de Theems) aangetast. Ook op de kusten van Noorwegen en Zweden kwam de ziekte in 1933 voor, in het zuiden echter vroeger dan in het noorden. Verscheidene Zweesche professoren gelooven stel lig, dat de ziekte van Amerikaanschen oorsprong is en dat zij met de ocenanstroomen Europa via het zuiden heeft herekit. Afgaande op hetgeen momen teel omtrent hot verloop van de ziekte bekend is, komt het zeer waarschijnlijk voor, dat de getrokken conclusie juist is. Vrijwel z.eker is dc ziekte die in Amerika ver scheen gelijk aan die van de Europcesche wateren. Dit gedeelte van het rapport besluit met den wensch dat nadere onderzoekingen meer licht zul len brengen in deze kwestie. Tenslotte wijdt het rapport nog enkele woorden aan de schade, welke deze ziekte voor dier en mensch veroorzaakte. Specinal wordt hier de aan dacht gevestigd op Holland. Over het algemeen is men over de terugkeer van het zeegras nogal optimistisch gestemd. De schade wordt op 50.000 gulden geschat. H i 11 ego m:Zondagavond omstreeks 6 uur is brand uitgebroken in de groote nieuwe bloembollenschuur der N.V. dc Groot en Co te Hillegom. De schuur is een groot steenen gebouw, dat op het oogenhiik van het uitbreken van den brand leeg stond. Dc brand weer uit Hillegom was spoedig met twee brandspuiten aanwezig. Ook de brandweer uit Bloemendaal en Lisse was geroepen. De brandweer uit Bloemendaal heeft ook inderdaad aan de blussching medegeholpen, doch die van Lisse behoefde geen water te geven. Het ge- bouw is zoo goed als geheel uitgebrand. De schade wordt op 50.000 gulden geschat. De ooi-zaak van den brand moet vermoedelijk gezocht worden bij een fout in de centrale verwarming. De eigenaren waren ver zekerd. WIELRIJDER DOOR DEN TREIN GEGREPEN. Ongeluk op onbewaakten overweg. Zaterdagmiddag te ongeveer half twee had op den onbewaakten overweg aan den Zwarteweg op de grens van de gemeente Amersfoort en Soest een ern stig ongeluk plaats. Een tot heden onbekend gebleven wielrijder van ongeveer 50 jaar, werd vermoedelijk door onoplettend heid door den trein, die om 13.11 uit Amersfoort ver trok, gegrepen. In den trein bevond zich Prof. Kok, die de eerste hulp verleende. De man werd per trein naar Baarn vervoerd, waar hij na aankomst overleed. Het uitzicht ter plaatse waar het ongluk is gebeurd, is goed. „De val van het natlonaal-socinlisme wordt niet gewenscht door de arbeiders, maar door de voorname heeren, die het na- tionaal-socialisme slechts als iets tijdelijks zien." Rijksminister Dr. Goebbels heeft heden op den gouw-partijdag der N.S.D.A.P. te Essen een rede ge houden, waarin hij o.a. zeide: „Niemand goloove, dat de beweging en het volk in de toekomst van crisis en gevaren verschoond kunnen blijven. Voor de tegenwoordige generatie zal er geen uur zijn, waarop gezegd kon worden: Nu is de strijd ten einde, nu kunnen wij ons de overwin ning en den vrede wanen. Ik ben echter van mee ning, dat er geen door de menschen uitgedacht on- eluk is, dat ook hier door menschen overwonnen an worden. Het gaat er slechts om, alle actieve krachten te mobiliseeren. Ik ben van meening, dat het verloop der nationaal-socialistische revolutie tot nog toe niet slechts ons zelf, doch het geheelc Duit- sche volk ten zeerste heeft verwend. De revolutie had een geheel ander verloop kunnen hebben. Velen van onze menschen stelden zich het utibreken van de revolutie voor als een inflatie, economisch ver val, burgeroorlog, invasie, Roerbezetting, enz. Van dat alles is niets gebeurd. Het lot heeft ons zooda nig verwend, dat wij thans de maat voor de huidige moeilijkheden verloren hebben. Zouden de zorgen, die ons heden drukken, nog wel een rol hebben gespeeld, wanneer gebeurd was wat had kunnen gebeuren? Als wij nationaal-socia- listen een gevaar hebben gezien, hebben wij het daardoor reeds, overwonnen. Niemand geloove, dat onze vijanden zich voor goed hebben verborgen in hun muizengaten. Zij zit ten daar, maar zij wachten tot hun uur slaat. Nie mand geloove, dat wij deze vijanden zien. Als wij ze met rust Jaten, is dat slechts daarom, om ze uit hun holen te lokken. Hun wordt niets geschonken. Ik ben van meening, dat het nationaal-socialistische opvoedingswerk het grootste succes heeft geboekt bij de arbeiders. De arbeider is verstandig. Ilij weet, geschoold door een periode van leed van tientallen jaren, te goed, dat hem de gebraden duiven niet in Drie personen gewond. Anna Paulowna: Zaterdagmorgen te om streeks 4 uur, reed een vijftal jongelui in een open auto op den weg langs het Balgzandkanaal op weg naar do T.T.-races tc Assen. De bestuurder, de 19-ja- rigc P.H. Perk uit Zaandam, die met zeer groote snel heid reed, raakte de macht over zijn stuur kwijt en reed van den dijk. Dc inzittenden mej. M. Perk, zuster van den bestuurder, J. Louman uit Zaandam en M. van Wijk en II. van Wijk, beiden uit Wassenaar, wer den uit den wagen geslingerd. De heer Louinan be kwam ernstige inwendige kneuzingen en een bek kenfractuur. Hij moest in het ziekenhuis te Den Hel der worden opgenomen. Mej. van Wijk kreeg een been- en armbreuk en moest naar huis worden ver voerd. De bestuurder werd licht gewond, terwijl de heide andere personen mej. M. Perk en H. van Wijk, ongedeerd bleven. De auto werd ernstig beschadigd. Onze correspondent te Van Ewijcksluis meldt om trent dit ongeval nog de volgende bijzonderheden: Het was Zaterdagmorgen op den verkeersweg langs het Balgzandkanaal en op den weg langs den afsluit dijk zeer druk, want velen uit onze provincie begaven zich per auto of motor naar de T.T.-races, welke dien dag te Assen zouden worden gehouden. Onder de zich daarheen begevenden bevond zich ook eene auto uit Zaandam, bestuurd door den 19-jarigen P. II Perk. Mede-inzittenden waren mej. M. Perk en dc heer J. Louwman van Zaandam, benevens de heer H. van Wijk en mej. M. van Wijk uit Wassenaar, allen nog jonge lieden, in leeftijd varieerende van 16 tot 25 jaar. Blijkbaar is met zeer groote snelheid gereden, want toen de bocht van den weg langs bei Balgzandkanaal naar den brug, die tot den afsluitdijk leidt, moest worden genomen, is de wagen, zooals aan de lang na dien nog waar te nemen sporen was to zien, verschei dene meters dwars over den weg geschoven, waarbij eerst het hekje tusschen den si raat weg en het rij wielpad en daarna het langs den rand van den weg staande hek er aan heeft moeten gelooven. Bij den hierdoor ontstanen schok zijn dc inzittenden uit den wagen getuimeld (het was een open wagen met dek zeil) en waar het ongeval juist ter hoogte van den vroegeren zeedijk plaats vond, aan de binnenijde van dezen den Balgdijk terecht gekomen. Indien liet hierbij gebleven ware, dan zou het onge val nog niet die ernstige afmetingen hebben aange nomen. Nadat echter dc auto dc buiteling door hel hek had gemaakt, kwam deze op den Balgdijk tegen den kruin terecht, evenwel niet voldoende in even wicht om daar te blijven liggen, want enkele oogen- blikken later buitelde zij opnieuw overzij en bij den dijk neer. De heer Louwnian, die bij den val daar was neergesmakt en nog niet zoo spoedig was kunnen weg komen, kreeg daarbij de auto over zich heen, waar door hij zware inwendige kneuzingen opliep, van zoo ernstigen aard, dat hij hieraan een paar uur la ter in het Marine-Hospitaal te Den Helder is over leden. Inmiddels was de auto verder voortgebuiteld naar den onderberm van den dijk, waar, op enkele meters van den waterkant, mej. M. van Wijk uit Wassenaar was terecht gekomen. Ook deze raakte onder den auto, die op dat oogenblik weer op de wielen kan telde en boven op haar bleef staan. Met behulp van enkele der toegeschoten omwonenden en eenige even eens naar de races op weg zijnden. heeft men door op vijzeling van den auto nog geruimen tijd bezig ge weest, om haar hieronder uit te bevrijden. Toen bleek, dat van mej. van W. het linkerscheenbeen gebroken was, terwijl haar rechterarm uit den kop was ge rukt.. Van de overige inzittenden had mej. Perk eene en kel-ontwrichting opgeloopen, terwijl de bestuurder aan het hoofd gewond was. De heer H. van Wijk had geen letsel bekomen. Dr. Olree, die direct was opgebeld en al zeer spoe dig aanwezig was, verrichtte de eerste behandeling, waarna Mej. van Wijk naar Wassenaar en de heer Louwman, die er zeer ernstig aan toe was, naar het Marine-Hospitaal te Den Helder werd vervoerd. De auto, die zoowel aan carosserie als aan koets werk ernstige schade had opgeloopen, is later door Dr. GÖBBELS. de mond vliegen. De val van het nationaal-socialis- mc wordt niet gewenscht door de arbeiders, maar door de voorname heeren, die het nationaal-socialis- me slechts als iets tijdelijks zien. Toen de revolutie uitbrak, liepen zij met vliegende vaandels naar ons over, en toen zij zagen, dat zij niet met open ar men ontvangen werden, trokkon zij zich in hun pruilhoek terug. Daar apponeeren zij in heel klei nen kring. Men overstelpt hen niet, want zij heb ben geen mogelijkheid, hel volk Ie beinvlocden. Zij treden bovendien in verschillende vormen op: nu eens als reserveofficier, dan weer als intellectueel, als journalist, als geestelijke. Men moet goede oogen hebben om dat soort menschen te herinneren. Het. zou absoluut verkeerd zijn, wanneer het natinaal- socialismc met deze clique ging twisten. Het natio- naal-socialisme moot het volk over deze heeren voorlichten. Het volk nioet deze lieden leeren kun nen en het volk moet weten, dat dit eigenlijk de zelfde clique is, die wij voor en tijdens den oorlog hebben meegemaakt. Zij heeft niets geleerd en zal vandaag precies hetzelfde doen wat zij gisteren ge daan heeft. Als men mij thans verwijt, dat het nationaal-so cialistische economische program nog niet vervuld is, dan kan ik rustig erkennen, dat dit het geval is, omdat het nationaal socialisme er de kans nog niet toe had. Een enkele verkeerde handeling zou het ^eheele economische leven kunnen vernietigen. Wij de firma Steenmeijer van Zaandam per takelwagen naar Zaandam vervoerd. Dat de heer P. met groote snelheid heeft gereden, is later nog bevestigd door een paar motorrijders, die op den Rijksweg langs het Noordhollandsch Kanaal door den betreffenden auto waren gepasseerd. Hoewel deze motorrijders zelve met een vaart van 70 K.M. per uur reden, was de auto van den heer P. hen tocli met een flinke vaart voorbijgeschoten en verloren zij deze al spoedig uit hot oog, om hem later onder de reeds geschetste omstandigheden weer aan te tref fen. Vier gewonden. Va assen: In den nacht van Zaterdag op Zon dag is tusschen Apeldoorn en Zwolle, op den Groot en- weg, een auto met groote snelheid tegen een boom gereden. De wagen kwam van de T.T.-races te Assen. Van de vier inzittenden van den auto zijn twee per sonen ernstig en twee minder ernstig gewond. De gewonden zijn allen naar hun woonplaats, Ge- lcen, vervoerd. Politie met steenen bekogeld. In verschillende Franscho provinciesteden is het Za terdag en Zondag tot onlusten gekomen, waardoor politie en gendarmerie genoodzaakt waren, krachtda dig in tc grijpen. Vooral te Lorient kwam het tot ern stige botsingen toen communisten en socialisten pro testeerden tegen een betooging van dc organisatie „Croix de Feu". Met steenen en andere voorwerpen werden politic en mobiele garde, die de bcfoogers wil den uiteendrijven, gebombardeerd. Een luitenant werd door een steen midden in het gezicht geraakt. De po litie was den toestand niet langer meester en kreeg versterking van dc marine brandweer, die de menigte met eenige stralen uiteen wilde drijven, doch eveneens aangevallen werd, zoodat de politic en de mobiele garde tenslotte van haar vuurwapenen gebruik ging maken. Het gevecht, dat af en toe zeer heftig was, duurde tot één uur 's nachts. Toen was de politie weer meester van den toestand. Een groot aantal personen werd gearresteerd. Vijftien leden der mobiele garde vier politie-mannen en vier marine-brandweerlieden liepen verwondingen op. EEN VERTEGENWOORDIGER DER O.S.P. IN DEN HAARLEMSCHEN RAAD. Door opvolging van Soo.-Dem. raadslid. Door een samenloop van omstandigheden zal de Onafhankelijk Socialistische Partij een vertegenwoor diger in den Gemeenteraad van Haarlem krijgen. Het raadslid der S.D.A.P., do heer Koppen, heeft namelijk besloten, in verband met zijn gezondheidstoestand, voor zijn raadslidmaatschap te bedanken. Opvolger op de lijst van de S.D.A.P. is de heer J. de Kadt, die ten tijde van de gemeenteraadsverkiezin gen van 1931 nog lid der S.D.A.P. was en als zoodanig op de candidatenlijst dezer partij voorkwam. Na het S.D.A.P. congres te Haarlem in 1932 behoorde de heer De Kadt tot de oprichters der O.S.P., van welke partij hij thans secretaris is. Naar wij vernemen hoeft dé heer Do Kadt definitief besloten zijn benoeming tc aanvaarden, zoodat de O.S.P. daardoor een vertegenwoordiger in den Haar- lemschen Raad krijgt. HET VERKEER OVER DE WAAL HERSTELD. Nijmegen: Nadat de baggerwerkzaamheden in de Waal de laatste dagen zoowel overdag als des nachts werden voortgezet, is men er in geslaagd met het werk gereed te komen en kan de groote pont weer in de vaart worden gebracht. Het verkeer over Nijmegen is dus weer volkomen normaal. moeten in de crisis, die wij niet slechts nu, doch ooit nog in de komende tien of twintig jaar te overwin nen zullen hebben, niet optimistisch zijn, zooals de Duitschers dat in 1918 waren, doch we zullen moeten inzien, dat het gevaar nog niet geweken is en dat een ieder op zijn post moet zijn omdat het hoogste op het spel staat. Als wij voor latere tijden den Duitschen levensstandaard willen verhoogen, is dat een loffelijke zaak. die het nastreven waard is. Als wij de werkloosheid geheel overwonnen hebben, zul len wij een nieuw vierjarenplan uitvoeren om tot verhooging van den levensstandaard te komen. Kort en goed: de nationaal-socialistische beweging moet juist en psychologisch verstandig geleid worden en zal dan nooit het Duitsche volk verliezen. Zoo is het ook op andere gebieden. Ik weet beter dan alle anderen, dat ook op het gebied der cultuur politiek nog veel veranderd moet worden, cn ook op het gebied van de pers is niet alles zooals het zijn moet. Ik kan wel perswetten, maar geen journalisten maken. Die moeten in hun nieuwe taak ingroeien." Minister Goebbels besprak verder de critiek, die op het nationaal-socialistische werk werd geoefend. Het recht van critiek bestaat in de N.S.D.A.P. in voldoende mate en wordt ook door de partij ten volle erkend. Goebbels achtte het echter onjuist, de bezwaren van de leidende kringen voor een ieder pu bliek te maken. Iemand, die aan een misstand niets veranderen kan, behoeft er niet over te praten. Als de pers te eenvormig en daardoor te eentonig wordt wat ook de meening van dr. Goebbels is, dan ligt dat niet aan den lezer maar aan den journalist, die frisscher moet worden. Hetzelfde geldt voor de kerken. Duitschland staat op den bodem van het positieve Christendom en kan zich niet aan één confessie binden. Wij zijn niet Katholiek, niet Protestansch, maar Duitsch, ver klaarde de Minister, die over deze kwestie o.a. nog zeide, te weinig asceet te zijn voor een nieuwe re formatie, zoodat hij zich met zijn aardsche taak te vreden voelde. Met de Kerk wenschte het nationaal socialisme in vrede te leven, maar dan moest ook de Kerk de beweging mot vrede laten. Het Marxisme is overwonnen en uitgeroeid, doch' tot nog toe is de reactie nog steeds geduld. Wan neer de Leider echter zou zeggen: Partijgenootcn, thans zullen wij toonen dat wij ook de reactie aan kunnen, dan was zij in 24 uur verdwenen. Goebbels verklaarde, ervan overtuigd tc zijn, dat het natio- naal-socialisme de macht had, alles te doen wat het voor juist houdt. Zijn macht is onbeperkt. Uitvoerig hesprak Goebbels tenslotte de buiten landsche politiek van Duitschland. Hitiers bezoek' aan Mussolini te Venetië en zijn eigen bezoek aan Warschau, waardoor de ring is doorbroken, die men om Duitschland heeft willen leggen. Hetzelfde geldt voor de ontwapeningskwestie. Men moet slechts zijn zenuwen in bedwang weten te houden, koel en zake lijk blijven, en even rustig, duidelijk en vastberaden zijn als de Leider dat is, die links noch rechts kijkt, doch alle moed en kracht concentreert om gevaren en crisis te bestrijden. Duitschland hoeft niet voor zijn lot te vreezen en zal nooit ondergaan, wanneer zijn moed grooter is dan de nood, die het heeft te bestrijden. v v v

Schager Courant | 1934 | | pagina 5