Verbindende kracht van overeenkomsten. Het Kanaal Stolpe-Schagen- KIJKEfl is KOOPEn ty CLOECK Voor takken van handel of nijverheid De terreur in Oostenrijk. KEE GROOT, t NOODLOTTIGE VLIEGRAMP IN TSJECHO-SLOWAKIJE. SCHEEPSRAMP OP DE REEDE VAN L0R1ENT. Drie misdadigers ontsnapt. Corruptieschandalen te Leningad. Doüfuss en Mussolini. UITBREIDING VAN JAPAN'S LUCHTVLOOT. Priester vermoord. TWEE MAANDEN GEVANGENISSTRAF. Woensdag 27 Juni 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9505 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag. Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot *s morgens 8 uur, worden Adver- tentién nog zooveel mogelijk In bet eerstultkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Los9e nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsna inbegrepen). Groote letters worden naar plaatsruimte berekend Bevoegdheid van den minister van economi sche zaken tot verbindendverklaring va» vrijwillige samenwerking in han del en nijverheid. Bij de Tweede Kamer Is ingediend een wets ontwerp inzake verbindende kracht van onder nemersovereenkomsten. Dit ontwerp schept voor de regeering de mogelijkheid overeenkomsten in bepaalde takken van handel of nijverheid bindend te verklaren voor dien geheelen tak en geeft haar anderzijds de bevoegdheid overeenkom sten (b.v. prijsafspraken) in een bedrijfstak on verbindend te verklaren, indien het algemeen belang zulks eischt. De eerst bedoelde mogelijkheid wordt gegeven in artikel 2 van het ontwerp, dat bepaalt, dat de mi nister van Economische Zaken algemeen verbindend kan verklaren bedingen en besluiten, die verplich tingen inhouden, wijzigen of doen te niet gaan, tus- schen personen betrokken in eenigen tak van han del en nijverheid, indien die bedingen of besluiten voor de economische verhoudingen in den betreffcn- 'den bedrijfstak overwegende beteelftenis hebben en 't algemeen belang bindend verklaring eischt. De regeering krijgt hier dus de mogelenkheid in te grijpen in die gevallen, waarin belangrijke overeenkomsten in eenigen bedrijfstak, dte door de groote meerderheid der betrokkenen gewenscht wordt dreigen onmogelijk te worden door den on wil van enkelen, die van het nut van samen werking niet overtnigH, niet tot het prijsgeven van eenige vrijheid bereid zijn. Bij de bemoeiingen die het departement van oeco- nomischo zaken doorloopend met tal van bedrijfstak ken heeft, kon meer dan eens worden vastgesteld, dat voor een dergelijk afzijdig blijven elke redelijke grond ontbrak, of althans, dat de bezwaren, tegen toetreding ingebracht, niet onoverkomelijk waren. Niet zelden werd van de zijde der tot samenwerking bereidwilligen op de regeering een beroep gedaan om het overgebleven verzet te helpen overwinnen. In zoo n geval kan de regeering de overeenkomst bindend verklaren voor het geheele bedrijf en dus het verzet van een kleine minderheid breken. Ten nadeele van consumenten. Anderzijds geeft art. 5 haar dc gelegenheid in te grijpen indien in eenigen bedrijfstak overeenkoms ten getroffen zouden worden, die niet in het alge meen belang, en met name ten nadeele van de con sumenten zijn. Men denke daarbij aan bedrijven, die ten gevolge der huidige handelspolitieke maatregelen, een mo- nopolische positie kunnen innemen en prijsafspra ken kunnen maken, die niet in het belang der con sumenten zijn en de aanpassing aan een lager le vensniveau in den weg staan. In zoon geval geeft dit artikel den minister van Economische Zaken do bevoegdheid een dergelijke overeenkomst onverbin dend te verklaren. Op grond van het aanhangige wetsontwerp tot ging van de landbouw-crisiswet wijzi- hoopt de rcgecring binnenkort over de bevoegdheid te beschikken om op het door die wet bestreken ge bied toetreding tot organisaties verplichtend te stel len. Daaronder vallen, behalve land- en tuinbouw en visscherij, ook enkele landbouwproducten venver- Dynamietaanslag op een gebouw van den Katholieken boerenbond. Voor het gebouw van den Katholieken boerenbond te Mureck, in Stiermarken, is Maandag een bom tot ontploffing gebracht. Door de explosie werden talrijke vensterruiten vernield, de inventaris be schadigd en de secretaris van den boerenbond ge wond. Men is er niet in geslaagd de daders te arres teeren. In verhand met den aanslag zijn verschillen de nationaal-socialisten in arrest gesteld. Dynamietaanslag op de Weensche han delsrechtbank. In het handelsgerecht in de Riemer-Gasse te Wee- nen is gistermorgen een bom ontploft, waardoor twee kooplieden en een vrouw zwaar werden gewond. kende industrieën cn dc op den landbouw steunen de handel. Op het overige gebied van handel en nij verheid zijn dc voorwaarden voor vrijwillige organi satie in het algemeen gunstiger dan in de agrarische bedrijfstakken en kan dan ook met minder vérstrek kende bevoegdheid worden volstaan. Hierin bedoe len dc eerste artikelen van het onderhavige wets ontwerp te voorzien door de mogelijkheid te openen dat vrijwillig aangegane verplichtingen tot sa menwerking tusschen personen, die een bedrijf uitoefenen in eenigen tak van handel of nijver heid in den ruimsten zin, onder bepaalde voor waarden algemeen verbindend worden verklaard. Dc regeering venvacht, dat deze bevoegdheid, waarvan zij zich voorstelt slechts gebruikte maken, wanneer andere deugdelij- ke middelen falen, haar in staat zal stel len, aan het streven naar gezonde occonomische sa menwerking den noodigen steun en leiding te geven, indien daartoe in de betrokken bedrijfskringen een ernstige wensch bestaat. Daarbij zal zij er zorgvuldig voor waken, dat de in het algemeen belang en tot behoud van het Ne- dcrlandsche concurrentievermogen noodige aanpas sing niet wordt geschaad, integendeel, waar noodig, wordt bevorderd en dat dc belangen der consumen ten terdege zullen worden ontzien. Volgende week aanbesteding. Ons werd medegedeeld, dat op Donderdag 5 Juli a.s. de openbare aanbesteding plaats vindt van het graven en bijbehoorende werken, als schoeiingswerk enz. van het kanaal Stolpe SchagenKolborn en wel vanaf Stolpe tot aan het werk, dat reeds in uitvoering is in de ge meente Barsingerhorn. Wat tot stand Is gekomen. In het verslag van Ged. Staten van Noordholland omtrent den voortgang sedert September 1933 van de werkzaamheden aan het provinciale wegenplan en aan dc provinciale kanalen, lezen wc o.m. het vol gende: Alle voor den aanleg van de kanalen en wegen Stolpen—Schagen en Schagen—Kolhorn benoodigde terreinen werden aangekocht, terwijl met de betrok ken openbare lichamen tot overeenstemming werd ge komen. Met het bestuur van de N.V. Spoor (stoom tram) weg SchagenWielingen werd evenwel nog geen overeen stemming bereikt inzake dc kruising van het kanaal en den weg Schagen—Kolhorn met de eigendommen dezer naamlooze vennootschap. Een bekende figuur uit de vrouwenbe weging. Te Rijswijk is, 65 jaar oud, overleden mejuffrouw Cornelia Sara Groot, die een bekende figuur is geweest in de vrou wenbeweging. Als „Marijke" trad zij vele jaren lang in politieke vergadering, ge tooid met een nationaal kapje, op. Zij was met hart en ziel lid van den Vrijzin- nig-Democratisrhen Bond. Het stoffelijk overschot zal Donderdag a.s. na aankomst van trein 10.il op VVcs- terveld worden verascht. (HsbL) TOT NOO TOE ZES DOODEN. EEN TWINTIGTAL VERMISTEN. PARIJS: Dinsdag in den namiddag is op de reede van Lorient een boot, die een honderd tal arbeiders van het arsenaal vervoerde, tenge volge van een aanvaring gezonken. Zes personen werden gedood, terwijl in den avond nog een twin tigtal personen vermist werd, zoodat men vreest, dat ook zij om het leven zijn gekomen. Twee schepen gezonken? Nader nit Parijs: Omtrent het ongeluk op de reede van Lorient wordt nader gemeld, dat de ramp plaats vond in den namiddag te ongeveer zes nar, toen het uitloopende stoomschip „Pros- périté" in aanvaring kwam met de binnenkomen de „Marie-Ange". Vermoedelijk zijn beide schepen gezonken. Van de geredde passagiers verkeerden zes in zeer ernstigen toestand, doch na ingespan nen arbeid in het ziekenhuis te Lorient slaag de men bij hen erin, de levensgeesten weer op te wekken. Men heeft slechts zes lijken knnen ber gen. Gevreesd wordt, dat de overige vermisten zich in de hutten van het gezonken schip bevin den. Na cipier vermoord te hebben. Maandagavond is in de gevangenis te Oelsnitz 'n brutale moord gepleegd. Toen de opzichter over de gevangenen Otto Becker de cel van den wegens po litieke vergrijpen sinds een jaar in hechtenis zijnden 34-jarigen Wenzel Ottmar binnengegaan was, werd hij plotseling door dezen overvallen en met een handdoek gewurgd. Ottmar maakte zich meester van de sleutels der cellen en bevrijdde den 35-jarigcn Bruno Gebhardt en den 30-jarigen Karl Schrocter uit hun cellen. Door hulpgeroep lokten zij vervolgens de vrouw van den inspecteur, die in den tuin bezig was, naar haar woning, en dwongen haar onder be dreiging met den dood de achterdeur te openen, waarna zij dc vlucht namen. Zij klommen over den muur, die het terrein omgeeft en zijn sindsdien verdwenen. De vrouw van den inspecteur sloeg al arm, waarop onmiddellijk alle maatregelen genomen werden om de nabije grens af te sluiten. Politie, gen darmerie en S.A. stellen een onderzoek in. Uitgebreide politiemaatregelen. De commandant van politie te Plauen heeft de ge heele politiemacht van alle in den omtrek gelegen plaatsen te hulp geroepen. S.A. en S.S.-formaties zijn ter assistentie opgeroepen. De grens naar Tsjechoslo- wakije kon in betrekkelijk korten tijd na de vlucht volkomen worden gesloten. Ook een vlucht naai Beie ren is voor de gevangenen vrijwel uitgesloten. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat dc communist Ottmar na den moord op den bewaker nog een derde cel ge opend heeft, doch dc gevangene van deze cel heeft geweigerd met hem te vluchten. Daarop heeft Ottmar hem weer opgesloten. Eveneens is gebleken, dat Ott mar nog een poging gedaan zou hebben, de vrouw van den gevangenisbewaker te wurgen. Zij zou zich echter aan zijn greep hebben weten te onttrekken. Ottmar zat gevangen onder beschuldiging ontplof bare stoffen te hebben verzameld en bewaard voor een communistische organisatie. Zeven doodvonnissen. Nieuwe arres taties. V.D. verneemt uit Moskou: Voor het gerechtshof te Leningrad is een proces tegen 55 ambtenaren van vakvereenig. en van 't stedelijke departem. van finan ciën begonnen. Zij stonden terecht, beschuldigd van verduisteringen, vervalschingen van boeken e.d. Zij zouden onder leiding van oen vrocgeren overste van het czaristischc leger de financiën van Djetskoje Se- lo voor rond 500 duizend roebel hebben benadeeld. Zeven beklaagden werden ter dood veroordeeld, ze ventien tot tien jaar tuchthuisstraf elk. Nog een schandaal. Volgens een bericht uit Moskou heeft de Gepeoe te Leningrad 39 ambtenaren bij de levensmiddelen- bedrijven wegens malversaties in hechtenis geno men. Met het oog op het herhaaldelijk voorkomen van corruptie-affaires hebben de bevoegde autoriteiten een waarschuwing doen hooren. In het vervolg zul len scherpere maatregelen worden genomen tegen personen die bij dergelijke affaires betrokken zijn. Familiebezoek in Italië. Naar de Weensche correspondent van de N. R. Ct. aan zijn blad mededeelt, verneemt de officieuze Reichspost, dat Mussolini Dollfuss heeft uilgenoodigd in het laatst van Juli met zijn familie, te RÏccione te komen, waar Mussolini met zijn gezin zijn vacantie door zal brengen. Dollfuss heeft deze uitnoodiging aangenomen. De Reichspost ziet in deze uitnoodiging de uitdruk king van de persoonlijke vriendschap, welke tusschen beide mannen is ontstaan en merkt verder op. dat er tusschen Italië en Oostenrijk speciale goede betrek kingen lieerschen. Drie dooden, onder wie de wereldbekende tooneelspeler, Max Pallenberg. Reuter meldt uit Eger: Op het vliegveld van Karlsbad heeft Dinsdagmiddag een noodlottig vliegon geluk plaats gehad. Een één-motorig vliegtuig van de Tsje- cho-Slowaaksche Aero-lijn verloor kort vóór de landing, toen de machine zich reeds boven het vliegveld bevond, het stuur. Het vliegtuig stortte van een hoog te van ongeveer honderd meter naar be neden en boorde zich diep in den grond. De piloot en de beide passagiers wer den gedood. Een der passagiers was de wereldbekende tooneelspeler Max Pal lenberg. Tot een bedrag van 200 millioen, ofschoon de grootste zuinigheid geboden is. Reuter meldt uit Tokio: Het ministerie van oorlog heeft het kabinet een aanvullend program voorgelegd voor een uitbrei ding der begrooting van de Japansche luchtvaart. De uitvoering hiervan is vastgesteld voor drie ja ren. Het ministerie van oorlog vraagt hiervoor een crediet van 200 millioen, dat buiten de gewone mi litaire begrooting valt en verdeeld wordt tusschen 1934 en 1937. Intusschcn blijkt meer en meer, dat 's lands finan ciën dringende en strenge bezuiniging behoeven. Naar een V.D.-telegram uit Tokio meldt, heeft 't kabinet in een zitting van gistermorgen desbetref fende besluiten genomen, waarbij o.a. bepaald wordt, dat maatregelen moeten worden beraamd, om de financiën te stabilisecren, voorbereidingen moeten worden genomen, om de bcgrooting in evenwicht te brengen, leeningen moeten worden vermindert!, nieuwe eischen van de verschillende ministeries tot een minimum moeten worden beperkt, en dat cre- dieten voor crisissteun moeten worden opgeschort met uitzondering van gelden voor die streken, die ernstig in noodtoestand verkeeren. Na den kabinetsraad heeft de minister van finan ciën aan de pers een onderhoud toegestaan, waarbij hij den nadruk legde op de vitale noodzakelijkheid van vermindering in het uitgeven van leeningen, daar, wanneer hier niet intijds een beperking wordt in acht genomen, ernstige consequenties voor de nationale financiën het gevolg zouden zijn. Spaansch dominicaan door Chineesche bandieten in Foening gedood. V.D. verneemt uit Rome: Er is bericht ontvangen, dat de Dominicaner pater Martin, een Spanjaard, die behoorde tot liet vicariaat van Foening in China, door Chineesche bandieten is vermoord. Het apostolisch vicariaat van Foening, dat opge richt is op 27 December 1923, staat onder leiding van de Spaanscho paters Dominicanen. Het is gelegen in dc Chineesche provincie Foekicn en telt 1.261.097 inwoners, van wie er ongeveer 280S8 t. d. Katholieke Kerk behooren. Het vicariaat wordt op het oogenblik bestuurd door Z. H. E. mgr. Teodoro Labrador O.P. titulair bisschop van Fussala. Voor de „onthullingen" van den Rotter- damschen slager Roeloisen. De Rotterdamsche rechtbank heeft uitgespraak ge daan in de zaak van den Rotterdamschen slager H. Roelofsen, die terecht heeft gestaan wegens bcleedi- ging van dr. C. van Ginkel, directeur van het slacht huis te Wageningen, van oud-minister T. J. Ver schuur en tweemaal van dr. II. C. L. E. Berger, direc teur van den Vecartsenijkundigen dienst, welke belee- digingen hebben plaats gevonden op verschillende ver gaderingen te Rotterdam cn tc Gouda. De rechtbank overwoog, dat liet niet aangaat amb tenaren op zoo lichtvaardige wijze tc beleedigen als verdachte gedaan heeft, die o.a. den minister heeft beschuldigd van medeplichtigheid aan landverraad. De feiten qualificeerde de rechtbank als smaad en drie maal beleediging te beschouwen als voortgezet misdrijf. H. Roelofsen werd veroordeeld tot twee maanden gevangenisstraf.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1