ZOMERPRIJZEN Na 5 jaar weer kermis. Beschermt llw Riiwi Mysterieus vlootbezoek aan Albanië. TOCH ZIJN LEVEN GEKOST. AMERIKA VERBAASD. De s?hr>vkort'ntfen te Enkhuizen. Zwaar weer boven Heusden. De avonturen van twee „filmhelden". Vonnissen in Stavisky-affaire. Rampen in Achter-Indië. Meisje van 17 jaar geschaakt. Marktberichten. Advertentiën. Fa. Wed. Jacob Molenaar, Brandstoffenhandel I Adieiieeii in dit blad, B.K.C.3-D.E.S.I DF N D F IDF. R Geen al te hoogo verwachtingen. Maandag a.s. begint do Heldersche kermis, welke een week zal duren. Zoo zal na 5 jaren voor het eerst weer kermis worden gehouden in de Marine- stad. Over 't al of niet houden van kermis is er in den gemeenteraad veel te doen geweest, doch ten slotte vond men een meerderheid, welke, in 't be lang der begrooting, zich uitsprak vóór de kermis. Dc zakenmenschen zijn over 't algemeen niet bijster optimistisch gestemd en koesteren geen al te hooge verwachtingen. Een deel der marine zal gedurende de komende week op zee zijn, terwijl in afwijking met vroegere kermissen, thans de attracties en kramen over een grooten afstand zullen zijn verstrooid. Men zal niet kunnen spreken van een kermisterrein. Op Hoofd gracht, Westploin, Koningsplein, Stationsplein en Kanaalweg zal men kramen kunnen vinden. Mede door het late hekend worden van 't besluit dit jaar om wél kermis te houden, konden vele „vaste klan ten" niet meer komen. Zoo zullen b.v. Janvier's stoomcarousscl, autoskooter en sensatiesport er niet aanwezig zijn. BARENKARSP F, Politie. Alhier aan den Oosterdijk gevonden een groot dek kleed. Te Dirkshorn een autopomp (lucht). Naam en adres kunnen worden inge ponst. Ten bate van „Zonnestraal". Een practisch man, de heer Hoedemaker te Amster dam, heeft een afdoend middel gevonden om de rij- wiclplaatjes tegen diefstal te vrijwaren: namelijk naam en adres van den eigenaar zoodanig in het plaatje te ponsen, dat het er nimmer meer uit ver wijderd kan worden. Is dit voor den eigenaar van het rijwielplaatje van groot belang, niet minder is 't voor „Zonnestraal", de bekende stichting waar minvermogende tuberculose lijders worden verpleegd. Men vond den minister van Financiën bereid de toepassing der vinding goed te keuren. Het aanbren gen in rcliëfletters van den naam van den eigenaar op het fietsplaatje is inderdaad afdoend. De vinding werd aangekocht door ccn vermogend man, die ter stond er voor te vinden was „Zonnestraal" te doen profiteeren van de voordeelen der exploitatie. Zoowel de uitvinder als de eigenaar hebben dank zij de medewerking, die zij van den heer Sanders mochten ondervinden, de exploitatie der machine voor Nederland in handen gesteld van „Zonnestraal" hetgeen bij overeenkomst is vastgelegd: wederzijd- sche rechten en verplichtingen werden door partijen gemeenschappelijk goedgekeurd. Vertrouwd wordt dat het publiek het groote nut van deze waarborg zal inzien en aan het welslagen van den nieuwen maatregel zal medewerken. In Amsterdam, Rotterdam en Den Haag worden machines geplaatst in of nabij de groote postkanto ren, waar direct na aankoop van het plaatje dit van naam en adres kan worden voorzien. De kosten daarvan bedragen slechts 10 cent. In 30 andere steden zullen machines worden ge plaatst. Ook dan bedraagt de prijs van do bewerking 10 cent per plaatje. Zij voor wie tijd geld is en die zich het wachten bij de postkantoren willen bespa ren, kunnen op Giro No. 800 van Bureau „Zonne straal" Stadhouderskade 108, Amstererdam storten i 2.70, waarna een van naam en adres voorzien plaatje omgaand franco wordt toegezonden. Ten slofte is men voornemens voor den rijwiel handel, rijwielstalling en andere daarvoor geschikte zaken bonboekjes beschikbaar te stellen, welke als bestelformulieren dienst doen cn door de betrokken zaken naar Amsterdam kunnen worden opgezonden. De plaatjes worden dan naar die verzamcladressen gezonden. PRINSES JULIANA IN LONDEN. Londen: Prinses Jullana was gisteravond de eere- gast aan een diner in het Nederlandsche gezantschap. De prins van Wales, prinses Alice en de graaf van Athlone behoorden evenzeer tot de gasten. Na het diner had een ontvangst plaats, gevolgd door een bal in de bovenzalen van het gezantschaps gebouw, welke schitterend waren versierd met rid dersporen, hortensia's en rozen. SPORTUITVOVERINGEN OP ZONDAG. In strijd met de wet? Burgemeester en Wethouders van Ede hebben aan de sportverenigingen in die gemeente vergunning geweigerd op Zondagen uitvoeringen of wedstrijden te houden. Zondag 1.1. hebben twee vereenigingcen, n.l. de voetbalvereeniging Edeschc Boys en de Arbeiders Sport Ver. wedstrijden gegeven ondanks genoemd ver bod. Zij zijn deswege verbaliseerd. Het iade bedoeling thans een uitspraak uit te lokken of B. en W. op grond van de Zondagswet inderdaad gerechtigd zijn tot het verbieden van sportuitvoeringen (e.a.) op Zon dag. AUTOCAR TEGEN BOOM GEREDEN. 25 gewonden. In de buurt van Namen is een autocar met 25 in zittenden tegen een boom gereden en in een sloot terecht gekomen. Alle inzittenden werden gewond: zes zóó ernstig, dat zij in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Onverwacht vriendschapsblijk van Italië of een betooging. Het eerste eskader van de Italiaansche vloot in de Adriatische Zee, bestaande uit 30 eenheden, is in de haven van Durazzo voor anker gegaan. Na aan komst begaf de vertegenwoordiger van den eskader commandant zich onmiddellijk aan land en bracht een officieel bezoek bij de Albaneesche overheid. De Politica van Belgrado schrijft over dit vloot bezoek o.a., dat het verschijnen van de Italiaan sche oorlogsschepen in Tirana groot opzien ge baard heeft, daar de Albaneesche autoriteiten niet in kennis gesteld waren van het bezoek. Men £ou naar verluidt, rekening gehouden hebben met de mogelijkheid van een landing van Ita liaansche troepen. De oorlogssch°pen hadden echter 20 uur voor Durazzo gelegen, zonder dat iets van dien aard werd ondernomen Eerst daarna heeft zich een Italiaansch officier aan land begeven en den autoriteiten medegedeeld, dat het een vriendschappelijk bezoek gold, dat de Italiaansche vloot bracht. Tegelijkertijd heeft ook de Italiaansche gezant in Tirana de Albaneesche regeering een gelijkluidende mededeeling doen toekomen. Het grootste deel van het Italiaansche eskader is daarop weer weggestoomd Drie oorlogsschepen zijn echter in de haven van Du razzo achtergebleven. In politieke kringen zou men aannemen, dat dit vlootbezoek ccrdpr een demon stratie is tegen de Kleine Entente, dan tegen een zgn. onbetrouwbare houding van Albanië tegenover Italië. Menschelijke kogel voor het laatst afge schoten. Gaston Richard tijdens liefda digheidsfeest omgekomen. Gaston Richard, de menschelijke kanonskogel, die jaren achtereen met groot succes in zijn gevaarlijk nummer optrad, heeft zijn waaghalzerij ten slotte met den dood moeten bekoopen. Verleden jaar had Gaston Richard, die zich te oud begon te voelen voor zijn gevaarlijk beroep, zich uit het circusleven teruggetrokken. Een dezer dagen deden oude vrienden een beroep op zijn medewer king voor een liefdadigheidsfeest ten behoeve van gebrekkige kinderen en de menschelijke kanonskogel bezweek voor de verleiding nog eenmaal te worden afgevuurd en door het luchtruim geslingerd te wor den. Hij probeerde nog eens het kanon, dat hem tien meter ver in een net moest werpen en alles scheen in orde te zijn. Op den avond van het feest verscheen Gaston Ri chard In de uniform van zee-officier voor de juichen de kinderen met hun ouders. Doodsche stilte heersch- te, toen de onverschrokken man in het kanon ging. Het schot werd afgevuurd, doch met te weinig kracht en tot groote ontzetting van de aanwezigen kwam Gaston Richard vóór het net terecht, dat hem moest opvangen. Enkele oogenblikken later was hij reeds overleden. Over Engelands vlooteischen. Wat moet Amerika nu doen? V.D. verneemt uit Londen: In verband met het Britsche vlootprogramma ver leden week per memorandum hekend gemaakt, heeft Norman Davis te kennen gegeven, dat opheldering noodzakelijk was, wanneer de conferentie van 1935 tot een succes wilde worden. Aan een dejeuner, dat door Mac Donald gegeven werd ter eere van mevrouw Roosevelt, de moeder van den president der Verecnigde Staten, die thans, zooals men weet, in Engeland vertoeft, zijn in dit verband informeele besprekingen gehouden. De Amerikanen toonen zich verwonderd over de Britsche plannen tot uitbreiding van de vloot. Tijdens het dejeuner heeft Mac Donald de daar door ontstane spanning eenigszins verlicht door erop te wijzen, dat de voorgestelde uitbreidingen slechts van toepassing zouden zijn wanneer de verdragen van Washington en Londen zouden vervallen, tenzij het volgend jaar deze verdragen herzien en her nieuwd zouden worden. Van officieele zijde wordt nog medegedeeld, dat de besprekingen voorloopig nog slechts een informa- torisch karakter dragen. Over de reactie in Amerika op de Engelsche vloot- bouw-plannen wordt uit New-York nog gemeld, dat men in Amerikaansche vlootkringen van meening is, dat Groot-Brittannië voornemens is, zijn vroegere suprematie ter zee te heroveren. De bladen wijzen erop, dat Amerika thans voor 'n drievoudig alternatief staat, n.l. of wel duizend mil- lioen dollar uit te geven voor schepen, die niet aan de Amerikaansche behoeften voldoen, dan wel de vrije hand te hernemen om te bouwen in overeen stemming met de behoeften van Amerika, of wel de gedachte aan vlootpariteit met Engeland te la ten varen. Een korting van 15 pet voor ambtenaren en werklieden. De F.nkhuizer rand besloot bij de behandeling der begrooting voor 1934, na aftrek van f500 op salaris sen en loonen van ambtenaren en werklieden, een korting toe te passen van 15 hoewel hij de be handeling in het georganiseerd overleg alle honds- vertegenwoordigers tegen stemden Van dit raads besluit gingen verschillende bonden, o.a. ook de Ned. Bond van Gemeente-Ambtenaren, in beroep. Bij B. en W. is thans van den minister van Binnenland- sche Zaken een schrijven ingekomen, waarin wordt medegedeeld, dat hij de korting voor de ambtenaren ter secretarie in verband met het zeer lage salaris peil te hoog acht, doch mot een maximumkorting van 7>4—10 accoord zou kunnen gaan. Voor het overige personeeel verklaart de minister, zich wel met een korting van 15 te kunnen vereenigen. Tot slot in de nor. Gister deed de Haagsehe rechtbank uitspraak in de zaak tegen de 27-jarigen C. R. en den 30-jarigen W. de K., zich noemende publicist, beiden ged., tegen wie door het O. M. resp. zes maanden en één jaar gevangenisstraf is geëischt. In de zaak van R. werden de stukken gesteld in handen van den recbter-commissaris, ten einde een onderzoek naar de geestvermogens van dezen ver dachte in te stellen, terwijl De K. overeenkomstig den eisch werd veroordeeld tot één jaar gevangenisstraf. Zooals bekend, hadden de verdachten in Februari jl. te dezer stede getracht, een aantal meisjes, dat zij door middel van een bedriegelijk opgestelde adver tentie voor de betrekking van f'lm-figurante of ko- riste hadden opgeroepen, te bewegen tot afgifte van f 2.50 als waarborgsom, hetgeen door 't tijdig ingrijp- pen van de politic tot slechts één geval beperkt bleef. HEERENVEEN ééN. Wetsontwerp goedgekeurd. Zonder eenig debat en zonder hoofdelijke stemming heeft de Eerste Kamer de vereeniging van Acngwirden en Schotcrland en een deel van Ilaskerland tot de nieuwe gemeente Hcerenveen goedgekeurd. Cochard veroordeeld tot twee Jaar gevau genis. Generaal Berdi de Fourtou en Dargent krijgen zes maanden en 500 francs boete wegens medeplichtigheid aan oplichting. Reuter meldt uit Parijs, 26 Juni: Het gerechtshof heeft heden Cochard, den directeur van de Compagnie Foncière, een der maatschappijen uit de Stavisky-affaire, veroordeeld tot twee jaar ge vangenisstraf en 1000 francs boete. De administrateurs generaal Berdi en Fourtou en Dargent, werden wegens medeplichtigheid aan oplichterij veroordeeld tot zes maanden gevangenisstraf en 500 francs boete, Dargent evenwel slechts voorwaardelijk. Zeven overige ver dachten zijn vrijgesproken. Het hof wees aan Frai- pont en de Société Luxembourgeoise de Reports et de Dépots, die de aanklacht tegen de Compagnie Fon cière hadden ingediend, een bedrag toe van zeven millioen francs. De minister van Justitie heeft besloten, dat de in structies inzake Stavisky en Prince gedurende de va- cantie geenerlei vertraging zullen ondergaan. Schip met vluchtelingen verongelukt. United Press meldt nit Calcntta: Volgens ontvangen berichten is een groot schip, waarmede vluchtelingen uit het overstroomingsge- bied in Assam zich in veiligheid wilden brengen, omgeslagen, waarbij honderden personen zijn ver dronken. Het is nog steeds niet mogelijk nauwkeurige inlich tingen over den omvang van de ramp te verkrijgen, welke de grootsto sedert vijftig jaar moet zijn. Vele dorpen zijn weggevaagd, de oogst is bijna geheel ver nield en de toestand is kritiek, omdat het onmogelijk is in de afgelegen gebieden hulp te verleenen. De aangerichte schade wordt bp millioenen guldens ge schat Zij wilde trouwen in Londen of in Moscou Antwerpen. Maandag. De zeventienjarige dochter van een bekende Ant- werpschen politieken persoonlijkheid, was onlangs uit de ouderlijke woning verdwenen. Uit het onder zoek, dat de politie instelde, bleek, aldus dc Ant- werpsche corr. van het „Hsbl.", dat het meisje in het gezelschap van een twintigjarigen jongeling uit Antwerpen naar het buitenland was vertrokken. De jonge man wist op zeer behendige wijze een pas poort te verkrijgen voor zijn jonge vriendin. Hij vroeg eenvoudig een pas voor zijn zuster, maar liet er het portret van het zeventienjarige kind op plak ken. Het meisje, dat practisch was aangelegd, on danks het romantische van haar avontuur, nam van huis voor zestigduizend francs aandeelen mee. Zij meende terecht dat men van liefde alleen niet kan leven. Het jonge paar had vernomen, dat men in Enge land zonder veel plichtplegingen kon huwen. Het trok dan maar naar Engeland, om er in het huwe lijk te treden en de ouders van het meisje voor het voldongen feit te stellen. Maar de vader van het kind had het spoor ont dekt van den schaker en de geschaakte. Hij begaf zich naar Londen, waar het jonge paar vruchteloos had gepoogd een huwelijk aan te gaan. De papie ren van beide jonge menschcn bleken niet in orde te zijn, zoodat men in de Engelsche hoofdstad wei gerde hun betrekkingen te normaliseeren. De papa van het meisje kwam nog juist bijtijds om zijn dochter en haar schaker te bolettcn naar Rusland te vertrekken, waar het, naar de hardnek kige jonge trouwlustigen hadden vernomen, mogelijk is om zonder toestemming van papa en mama in het huwelijk te treden. De reisbiljetten voor Rusland waren reeds aangekocht. Maar nog vóór de boot ver trok, kwam papa zijn dochter terughalen. De twintigjarige verleider werd op verzoek van de Belgische politie gearresteerd. Hij zal uitgeleverd worden, om zich te verantwoorden voor het gerecht, wegens ontvoering van een minderjarige en wegens diefstal. DOOR EEN PLAFOND GESTORT. Doodelijke val van een schildersgezel. De 19-jarige schildersknecht Te Kruisen, wonende van Goorstraat te Tilburg die Dinsdagmiddag bezig was een glas-in-lood ruit te zetten in den nok van de nieuwe kapel van de Zusters van Liefde aan den Ouden Dijk aldaar is, vermoedelijk door een misstap door het plafond naar beneden gevallen. Met zware inwendige kneuzingen werd hij per auto van den G.G. en G.D. naar het ziekenhuis overge bracht, waar hij enkele uren later aan de gevolgen is overleden. PLRMEREN'D, 26 Juni. Kaas: 28 stapels laagste prijs f 20 per 50 Kg., Weiboter f 1.151.30 per Kg. 487 runderen: w.o. 270 vette koeien 54—00 ct. per Kg., handel stug; 100 geldekoeien f 80—140, handel stuk, 65 melkkoeien f 110220, handel stug; 52 stie ren 3246 ct. per Kg., handel vlug; 19 paarden f 60 —130, han del stug; 97 vette kalveren 30—50 ct. per Kg., handel matig; 308 nuchtere kalveren: slachtkal- veren f 38, fokkalveren f 3—16, handel stug, 245 vette varkens: slachtvarkens 28—32 ct., per Kg., .50 magere varkens f 816.50, handel matig; 151 biggen f 610, handel matig; 325 schapen f 10- 22, 265 lam meren f 5—10, handel stug; 26 bokken f 3—0, handel matig; eendeieren f 2.252.75; kievitseieren f 2.10; Eierveiling: 5694 kipeieren a f 2—2.50, 3988 eend- eieren f 2.15. Oude kippen en hanen 45—52cent, konijnen f 0.301.80, eenden f 0.30—1.75, duiven per paar f 0.40. Eierveiling „Paradijs": 170.000 eendeieren f 2.10— 2.45; 85000 kipeieren 70-80 Kg. f 3—4.10. 05—66 f &3Q —2.80, 63-64 Kg. f 2.50—2.70, 60-62 Kg. f 2.30—2.60, 58-59 Kg. f 2.10-250, 56-57 Kg. f 2.10-2.50, 53-55 Kg. f 1.90—2.10, 50—52 Kg. f 1.80-2. Kaasbeurs: 22 partijen, wegende 65000 Kg., prijs f 19.50. Handel matig. WARMENHUIZEN, 26 Juni. Aangevoerd: 60661 Schotsche muizen f 4.205.90, id. grove f 44.10, id. drielingen f 3.604.80, id. gro ve voor export f 1.50—2.80. MEDEMBLIK, 26 Juni. Schotsche muizen f 2.502.55, kleine id. f 2—2.15, ronde aardappelen f 4504.25, id. kleine f 2.75—2.80 per 50 Kg. NOORDSCHARWOUDE, 27 Juni. Aanvoer: 229600 Kg. aardappelen: Schot sche muizen f 45.70, drielingen f 3.30— 4.10, 33 Kg. peulen f 9. BROEK OP LANGENDIJK, 27 Juni. Aangevoerd 220.000 Kg. Schotsche muizen f 4—6, driel. f 2.80-4.50, 150Ö0 Kg. tomaten A f 13.70-1450, B f 12.20-12.60, C f 11.70, CC f 7.60, 1000 stuks bloemkool 1 5.40. 4000 Kg. roode kool f 4.70-650, 6000 bos wortelen f 1.50—2.20. De toren van Neder Hemert door fcet he melvuur getroffen. Tijdens een hevig onweer boven Heusden en omge ving, is de bliksem op verschillende plaatsen inge slagen. Zoo werd de klokkentoren van de N.-H. kerK te Neder-Hemert, een huis in Heusden en een in Herpi getroffen. Ook boomen moesten het ontgelden. Heden overleed, zacht en kalm onze beste Man, Vader, Behuwd-, Groot- en Overgroot- vader, de heer KLAAS BRUGMAN, in den ouderdom van 90 jaar. S. BRUGMAN—Haagsma. G. BART—Brugman. P. BART. C. SEMEINS—Brugman. P. SEMEINS. Kinderen en Kleinkinderen. Winkel, 26 Juni 1934. De teraardebestelling zal plaats hebben op Vrijdag 29 Juni. 's middags 2 uur. LOET E154 Telef. 135 IN PLAATS VAN KAARTEN. Geboren: JACOB ARIS, Zoon van Jh. VRIESMAN. N. VRIESMANOosterman. Callantsoog, Duinweg, 26 Juni 1934. Anna Paulowna. SPORTTERREIN KLEINE SLUIS. Zondag 1 Juli a.s. 1 uur: 3 uur: B.KC. 2 Helder 3. Daarna BAL in de tent van SLIKKER.

Schager Courant | 1934 | | pagina 3