Bijeenkomst van 500 toovenaars. Londen=Melbourne in 50 uur? Woensdag 27 Juni 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9505 Te Leamington Spa in Engeland. Arrondissements Rechtbank te Alkmaar. OP 10.000 METER HOOGTE. Wiley Post's plannen. (Van onzen Engelschen Briefschrijver.) Ik ben nooit in Leamington Spa geweest. Nu zou ik, met behulp van een aardrijkskundige woordenlijst, heel gemakkelijk een brief kunnen vul len: Ik ben nooit geweest in Abadeh, Abagaiturievsk. Abakaliki, Abalansk, Abalesian, Abancay, Abarguh, Abaruat, Abashiri, en ook nooit in Zabara, Zacapa, Zacatecas, Zacualtican, Zacutala, Zacynthus, Zadonsk, Zaebre, Za fa ra bad en Zagazig. U weet natuurlijk even goed als ik, waar al die plaatsen liggen, dus dat behoef ik niet te vertellen. Het heeft ook trouwens met mijn onderwerp niets te maken. De kwestie is deze: Dat ik niet in Abadeh. Abagaiturievskenfin, U kent ze nu uit uw hoofd, en ik zal ze maar niet al lemaal weer opnoemengeweest ben, koint, om dat ik geen tijd, lust en geld heb gehad er naar toe te gaan. Bovendien weet ik niet, of de busverbindin gen naar Abakaliki en Zacualtican wel in orde zijn, en 't is zoon mondvol om ze uit te spreken. Maar met Leamington Spa is het een ander ge val. Het is het zuiverste toeval ter wereld, dat u zich maar voor kunt stellen, dat ik daar niet ben ge weest. De chauffeur van de auto, die wij hadden ge huurd om ons van Bicester naar Stratford-on-Avon, Shakespeare's geboorteplaats, te rijden, was van plan over Leamington Spa te gaan, en wij stelden hem voor een andere route te nemen. Hij deed het, tegen zijn zin, zooals wij later merkten. Want de weg van Bicester naar Strafford over Leamington Spa was wel lang, maar vlak. De weg, dien wij hadden uitgekozen, was aanzienlijk korter, maar zóó heuvelachtig, dat hij ontzettend veel van de remmen vergde, en zelfs niet zonder gevaar was. „Ik rijd hem nooit, als ik hem kan vermijden", ver telde onze chauffeur ons, toen we hem goed en wel achter den rug hadden. En wij namen ons voor, nooit weer eigenwijs te zijn. Maar u ziet, dat het een zuiver toeval is geweest, dat ik nooit in Leamington Spa geweest ben. Ik heb er nu wel een beetje spijt van. Niet omdat Leamington Spa zoo'n mooie plaats moet zijn. Er zijn meer mooie plaatsen op de wereld. Abalesram bijvoor beeld, en Zacatecas. Maar als ik er geweest was, zou ik me nu een voorstelling van de plaats kunnen vor men. Nu, en aanstaanden Zaterdag, den dertigsten. U bent waarschijnlijk niet van plan juist dezer da gen een uitstapje naar Engeland te maken? Mocht dat toevallig wel het geval zijn, dan voel ik me verplicht, u den goeden raad te geven, de komende week niet naar Leamington Spa te gaan. U mocht eens niet meer terugkomen, of u plotseling, tegen uw zin, zien opge nomen, in een vleermuis veranderd, en door de lucht naar Abakausk vervoerd zien, of naar Zafara- bad. De komende week zal een gevaarlijke week zijn voor de bewoners van Leamington Spa. Maar ook een •week, zooals zij geen van allen nog ooit hebben mee gemaakt. Bovendien een week, waarin de oogen van de wereld op hun woonplaats zijn gevestigd. Want in die week, en wel op den dertigsten, zullen in Leamington Spa vijf honderd toovenaars tezamen komen. Vijf honderd! Dat is meer, dan in de sprookjes bij een kwamen, wanneer de prinses gedoopt moest wor den. Die moest zich gewoonlijk met een schamele vijftig of zestig vergenoegen, en dan liep ze er ge woonlijk nog een honderdjarig dutje van op, of een of andere verandering, die geen verbetering genoemd kon worden meestal. Totdat ten slotte een houthak- kerszoon kwam, die eigenlijk van geboorte en komaf een prins was, en het zaakje weer voor elkaar bracht. U wist niet, dat er tegenwoordig zoo maar vijfhon derd toovenaars los loopen. Ze komen aanstaanden Zaterdag naar Leamington Spa uit alle dealen van de wereld. Waarschijnlijk zijn er wel een stuk of wat Hol landers bij. Dat wordt dan voor ons een rustig weekje in elk geval. En nu zegt men wel eens, wat we eigenlijk nog niets verder zijn, dan in de middeleeuwen. Stelt u zich eens voor, dat in den jare 1434, en nog heel wat later ook, vijf honderd toovenaars het snoode en vermetele plan hadden opgevat naar Leamington Spa te komen, en, veel erger nog, kennis hadden ge geven van hun voornemen. Hoe zouden ze ontvangen zijn? Wel, heel Leamington Spa zou op dit oogenblik be zig zijn met het bijeenbrengen van de benoodigde hoe veelheden brandstoffen. Keurige stapels zouden wor den opgehoopt op de marktplaats, tribunes zouden worden opgericht, zit- en staanplaatsen tot fabelach tige prijzen van de hand worden gedaan, en aanstaan den Zaterdag zou de wereld vijf honderd toovenaars minder tellen. Maar thans, in 1934, bereidt de stad zich op een heel andere wijze voor. Burgemeester en Wethouders en de stadsraad komen de gasten in staatsie tegemoet, en bereiden hun een plechtige ontvangst. Het zou me niets verwonderen, wanneer aan den hoofdtoovenaar, gevaarlijksten van de vijf honderd, het eereburger schap van de stad werd aangeboden. Ik zou die ontvangst wel eens willen bijwonen. Hoe zouden de vijf honderd toovenaars er uitzien, wanneer zij Leamington Spa binnen trekken aan staanden Zaterdag? Ik hoop, dat zij de eer van hun beroep zullen ophouden, en in kostuum komen. Lan gen zwarten mantel, puntmuts, grijzen baard. Laten we in elk geval hopen, dat ze niet aankomen op een motorfiets, of in plus fours! Ze komen praten in Leamington Spa. Dat kunnen we ons voorstellen. Ook toovenaars willen wel eens van elkaar hooien, hoe het gaat met het beroep. Ik herinner me niet er over gelezen te hebben, maar misschien is er wel werkeloosheid in het vak. Ze komen evenwel ook meer doen, dan praten. In dat opzicht onderscheiden ze zich gunstig van andere vakvereenigingen. Als directeuren van hoogere bur gerscholen bij elkaar komen, zegt nooit op een gege ven oogenblik een van het gezelschap: „Kijk er eens even naar mij, heeren, dan zal ik jullie eens laten zien, hoe ik „directeur". En op de slagersconferentie trekt niemand van de aanwezigen plotseling een groot mes, en roept uit: .Breng me ders een koebeest, dan zal ik daar eens even bloedworst van maken." De toovenaars komen niet alleen praten, ze komen ook doen. Om te beginnen, gaan ze door de stad wan delen. Op zijn toovenaars natuurlijk, niet zooals u en ik dat doen, met behulp van een Baedeker, tien po litieagenten en twintig postboden. Nee, de heeren gaan met blinddoeken voor. Vijfhonderd» Dat kan botsingen geven. Een van hen, dat is zeker de hoofdtoovenaar, zal met blinddoek en al eerst een brief opscharrelen, die ergens is verstopt, dan zal hij het adres niet lezen, dat op de enveloppe staat, en vervolgens den brief bezorgen, waar hij hoort te zijn. Zitting van Maandag 25 Juni. EEN ZWAKKE BROEDER DIE NIET HOOREN WOU. De destijds 18-jarige arbeider Dcede D., uit Boven- carspel, die zich op Kerstmis '32 schuldig had ge maakt aan een vermogensdelict, was op 8 Mei '33 ver oordeeld tot 3 maanden gevangenisstraf voorwaarde lijk met 3 proefjaren. Geheel onberispelijk scheen echter die proeftijd vermoedelijk niet verloopen, aan gezien thans, terwijl nauwelijks 1 jaar was proefge- stoomd, werd gedelibireerd over ten uitvoerlegging Echter werd deze niet niet gelast, doch wijziging in dc bijz. voorwaarden gebracht. Urk. WALGELIJK BEDRIJF. De niet verschonen Urker Pieter K., had zich op 24 Maart als een minderwaardig tnensch betoond, door 2 parende honden met geweld op te nemen en tegen den grond te slingeren. Bovendien had hij later den rijksveldwachter F. Tiesen nog beleedigd door hem dc woorden zuiplap en huichelaar toe te voegen. Het schijnt dat dit heer een lastige kerel is, volgens testimonecrcn van den rijksveldwachter. Eisch voor do bcleediging f35 boete of 35 dagen. Vonnis conform. Ter zake dierenmishandeling moest verdachte worden vrijgesproken wegens bewijsge- brek, wat wel te betreuren valt. Grootebroek. POGING OM DEN GEM. ONTVANGER ER TUSSCHEN TE NEMEN. De 20-jarige arbeider Petrus V. te Grootebroek, had zeker tc veel over Stavisky gelezen en trachtte nu op dit verheven voorbeeld den gem. ontvanger G. Broersen op te lichten, door hem valschelijk en in strijd met do waarheid mede te deelen, dat hij in werkverschaffing 42 schuiten bagger had gehaald te gen 42 ct. per schuit. Bovendien had hij valschelijk Dé bekende vlieger Wiley Post neemt aan de Melbourne-race de vlucht van Engeland naar Australië deel. Van zijn methode vertellen wij een en ander in onderstaand artikel. Men hoorde niet veel meer van den Oklahoma-In- diaan Wiley Post, die door zijn kranige vluchten een ieder bekend is. Vooral zijn vlucht rond om de wereld in iets meer dan 6 dagen was een prestatie, die niet zoo gemakkelijk verbeterd zal worden. Plotseling was Post komen opduiken: een kleine, oersterke en taaie Indiaan met één oog, niet knap, maar een van de moedigste en energiekste vliegers ter wereld. En zoo plotseling onttrok hij zich ook aan de algemeenc aandacht, tot hij nu weer met zijn dui- kerspak, waarmee hij een nieuw wereldrecord wil vestigen, de aandacht trekt. De grootc MacRobertson International Air Race, de Het zal een gezellig dagje worden voor de school jongens. Maar de moeders zullen blij zijn, denk ik, wanneer ze 's avonds al hun spruiten weer veilig aan tafel zien zitten. Stel je voor, dat een van de vijf hon derd begint te fluiten, en de ambitie krijgt wijlen zijn collega van Hameln na te doen. In besloten kring zullen de heeren elkaar ook staal tjes van hun kunnen laten zien. De heer George Da- venport heeft al het voornemen te kennen gegeven, een diner te houden van scheermesjes. Maar zou dat nu op de collega's wel den noodigen indruk maken? Zou er niet een algemeen geroep ontstaan: „Ik zie ze in je mouw glijden?" Ten slotte zullen u en ik ook nog mee kunnen ge nieten. Want een gedeelte van de vertooning zal per radio worden uitgezonden. Bereid u maar voor op den dertigsten. Of het spannend zal zijn, betwijfel ik evenwel. „Nu heeft de heer Davenport een scheer mesje in zijn hand. Nu steekt hij het in zijn mond. Het glijdt naar binnen. Hij begint aan zijn tweede hapje." Eerlijk gezegd, als ik achter de deur mag staan, kan ik ook wel goochelen. Maar ik ben toch van plan er naar te luisteren. Ik heb een vage hoop, dat de omroeper plotseling zal zeggen: „Dames en heeren, de geachte toovenaars zijn de lucht in gegaan. Hier liggen alleen nog enkele stukken van bezemstelen..." zijn handteekening gezet op het bewijs van inleve ring. De ontvanger vertrouwde echter Petrus niet al te zeer en hield de uitbetaling achter, ten einde eerst eens een onderzoek, dal htel ongunstig uitpak te, in te stellen, De jonge man, zoon eener arme we duwe, stond nu heden terécht. Mr. Windhauzen, rapporteur R.C. reclasseeringsvereeniging te Hoorn, adviseerde een voorw. veroordeeling. De geleerden der wet gingen daarmede accoord en werd hij ver oordeeld voorwaardelijk tot 2 maanden gev. met 3 proefjaren en onder toezicht van de R.C. reclassee- ring Hoorn gesteld. K o e d ij k. AFGEVAARDIGDE VAN KOEDIJK IN ACTIE. De lang opgeschoten ingezetene van Koedijk, de 22-jarige arbeider Petrus Gr., die in den nacht van 2 op 3 April in Alkmaar verstrooiing had gezocht in de crisisellende, maakte meteen van de gelegenheid gebruik een lantaarn bij dc Friesche Brug, ten dien ste der scheepvaart, te vernielen. Het fantastisch verhaal dat deze meneer heden voor den politierechter staande, trachtte op te dis- schen. vond zoo weinig geloof, dat hij ter zake op zettelijke vernieling, werd veroordeeld tot f30 boete of 20 dagen. Bergen. POT EN KETEL. Mej. Hendrika Willemino Sm., niet ter zitting compareerende, zou op 22 Maart op den Bergerweg te Bergen den getuige B. Mulders hebben medege deeld. dat hij een schooier en ploert was. De heer Mulders wijdde zijn beste krachten aan de verbete ring van het landschap en werd op deze onaangename wijze voor zijn ploeteren, dat de voortdurende be wondering van den Politierechter wegdraagt, door de voorbij fietsende dame beloond. Echter bleek la ter, dat de heer Mulders, ook zeer hoffelijk aange legd, had gezegd: Wat gaat daar voor 'il ouwe merrie, 'n Critiek. die de dame uiteraard ook niet bijzónder smaakte. De politierechter vond het optreden van een tewerkgestelde tegenover het publiek schandelijk. De Officier had ook niet veel sympathie voor dit zaakje en vorderde f 0.50 boete of 1 dag. Vonnis con form. WILEY POST. wedstrijd van Engeland naar Australië, van Londen naar Melbourne, is de sensatie uit de luchtvaartge schiedenis. Een prijs van 10.000 pond sterling is uit geloofd voor dengene, die in den korsten tijd, via de vastgestelde tusschenlandingen, den afstand aflegt, die over heete en koude landen leidt, over bergen en me eren, zeeën en wouden. i> 1 i Alkmaar. DIRK SCHOOT WEER EENS UIT ZIJN SLOF. De heer Dirk de B., caféhouder alhier, vroeger te de Rijp, die zich wel eens meer heeft doen kennen als een driftig heerschap, gaf op April weer eens blijk van zijn kort aangebondenheid door den agent Bosman, die zijn ontevredenheid had opgewekt te qualificeeren als een leelijke snotneus. De caféhou der had volgens Bosman een dronken bezoeker in een rijtuig getild, waarop de agent aanleiding vond om in te grijpen, in welke ambtshandeling de café houder zich mengde op boven omschreven wijze. Eisch f35 boete of 35 dagen. Uitspraak f25 boete of 25 dagen. De politierechter wil zich tot taak stellen dc poli tie krachtig te steunen in haai dikwerf moeilijke ambtsvervulling. Hoorn. A n d ij k. DE ONGEZEGGELIJKE VRACHTRIJDER De te Wervershoof wonende 50-jarige vrachtrijder Anth. D., stond terecht als gevolg van het feit, dat hij op 30 Maart niet had voldaan aan het bevel van den Hoornsche» agent van politie Tc Pas om den voor het verkeer afgesloten Iloornschen weg Het Keern, met zijn vrachtauto niet !o berijden. De vrachtrijder was zelfs zoo brutaal den agent op zij te dringen, den motor in te schakelen en zich in de verboden richting te verwijderen. In een zeer vervelende een- toonigc betoogtrant trachtte de vrachtrijder thans zijn baantje schoon ie zwammen en den politierech ter duidelijk te maken, dat zijn bedrijf door de af sluiting ten zeerste benadeeld werd. De Officier vermeende dat verdachte zijn doel had trachten tc bereiken langs gansch verkeerden weg en requireerde f20 boete of 10 dagen hechtenis, vonnis f 25 boete of 15 dagen. Schagen, Hoorn. VAN HETZELFDE LAKEN EEN COSTUUM. Ook de expediteur Pieter B. uit Schagen had op 1G April de vordering van agent Tc Pas genegeerd en was hij met zijn motorrijtuig bedoelden afgesloten rijweg ..Het Kcern" opgereden. De verdachte beriep zich op de voortdurende wisseling in het afsluitge- bod, 'n maatregel die niet aan verdachte stond te beoordcelen, vermeende de Politierechter. Eisch f25 boete of 15 dagen. Vonnis conform. De politierechter dreigde bij herhaling met het op leggen van een gevangenisstraf. Helder. EEN ONVRIENDELIJK ECHTGENOOT. De heer Joh. K., resideerend te Helder, niet aan wezig, had volgens dagvaarding zijn ega J. M. Bak ker op 28 Maart in het gelaat geslagen. Aangezien deze dame nu te kennen gaf de klacht te willen in trekken, werd alleen dc schoonzuster gehoord en daar ook deze dame „verschoond" wenschte te wor den, werd verdachte vrijgesproken. De Officier was zeer terecht lang niet tc spieken over dit gesol met de justitie. Helder. EEN VERDACHTE, DIE DE BESCHULDIGING NIET NAM. Een heer, met name Wilhelmus Joh. Ger. M., wo nende te Helder, die door zekeren heer L. M B. Po lak op 13 Maart werd aangemaand een door hem aangegane schuld te voldoen en daarbij werd geas sisteerd door den heer S. Leydeckers, zou genoemden heer Leydeckers hebben mishandeld door hem een klap op den schouder toe tc dienen. De verdachte beweerde echter, geen gelegenheid te hebben gekre gen iets dergelijks ten uitvoer te brengen. En daar voorts de mishandeling van geen beteekenis bleek te zijn, werd verdachte vrijgesproken. Hij nam dc be schuldiging niet en behoefde die ook niet te nemen. Egmond aan Zee. 'n OUDE SMEERPIJP. Een verpleegde der P. H. Stichting, te Egmond aan Zee, Pieter V., die zich met minder lofwaardige bc- Wiley Post zal van alle piloten ongetwijfeld het vreemdst uitgedost zijn. Een diepzeeduiker kan niet merkwaardiger uitzien. Want Post is van meening, dat een record slechts buiten de wcergebicden, dus in de stratosfeer of in ieder geval op de grens er van, bereikt kan worden. „Ik heb alles precies uitgerekend", zegt Post be dachtzaam, „ik haal het in 46 tot 50 uur: 12.000 mijl. Meer tijd heb ik niet noodig. Tenminste niet op de vlieghoogte, die ik kies In de hangar op het vliegveld staat de goede, oude machine de „Winnie Mae", een beetje opgekalefaterd, maar feitelijk dezelfde „kist", die wereldrecords maak te. Aan den motor is echter wel het een en ander ver anderd. „Natuurlijk. Op 10.000 tot 11.000 meter hoogte helpen ook de mooiste zuurstofmaskers niet. De mensch moet tegen den veranderden druk beschermd zijn, wanneer hij langen tijd op een dergelijke hoogte wil blijven. Dus moet, ik een duikerpak gebruiken, dat wel volgens speciale inzichten geconstrueerd is, maar fei telijk diepzeeduikprincipes in zich vereenigt. Ook mijn Waspmotor mag niet overbelast worden. Hiervoor heb ik ook een pakje moeten laten aanmeten, waar door de motor onder een druk werkt gelijk aan die op normale hoogte." Ook de propeller heeft een zeer bijzonderen vorm gekregen. „Dat moet wel, want hij draait in uiterst dunne lucht. Hoe zou ik vooruit kunnen komen, wanneer ik een standaard propeller zou gebruiken? Direct na den start klim ik tot 10.000 of 11.000 M. Met kompas en sextant is het dan geen kunst om er te navigee- ren. Wanneer men anders 1S5 kilometer per uur haalt, maakt men er daar 300. Inplaats echter van de 300 kilometer zijn er 4S0 tot 500 te bereiken. De voorwaarden van den wedstrijd dwingen mij de tusschenlandingen in Bagdad, Calcutta, Singapore, Darwin en Charlesville te maken. Waren die tus schenlandingen er niet, dan zou ik het nog vlugger kunnen doen dan in 46 a 50 uur." De nieuwe machine heeft tot tevredenheid proef gedraaid. Het zware duikerspak ligt klaar. Steeds weer inspecteert Post alle toestellen. Een dezer dagen zal hij trachten op 10.000 meter van Los Angelos naar New York te vliegen. Roscoe Turner vestigde op dit traject een record van 10 uur en een paar minuten. Hiervan wil Post nog ruim een uur afhalen. Maar dit record is hijzaak: voor een proefvlucht is dit wel een uitgezocht traject. Of hij zijn Robot, zijn machinecontroleur, die hem bij zijn wereldvlucht kostbare diensten bewees, zal meenemen, weet hij nog niet. Veel hangt hier van dc wedstrijdreglementen af. Moed, energie en vernuft strijden en vechten hier en laten wij hopen, overwinnen ook. Het gaat hier om 10.000 pond en een wereldrecord op 10.000 meter hoogte in een duikerspak. De goede, oude machine, de „Winnie Mae", waarmee Post reeds verscheidene wereldrecords maakte.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5