College op den zeebodem. Radioprogramma Verbruik van siraren, sigarettenen tabak in 1933. Sterke toeneming van het verbruik van de goedkoopere soorten sigaren, sigaret ten en tabak, waartegenover een sterke teruggang voor de duurdere soorten staat Het verbruik van sigaren is sinds 1924 van Jaar tot jaar toegenomen tot en met 1933, behoudens te ruggangen van 1930 op 1931 en van 1931 op 1932. Het verbruik van sigaretten is sinds 1923 van jaar tot jaar toegenomen tot en met 1933. behoudens een teruggang van 1930 op 1931. t Tabaksverbruik is, als gevolg van enkele dalingen van 1926 tot 1933 slechts weinig gestegen. De laagste cijfers worden aangetroffen voor de si garen in 1924. voor de sigaretten in 1933 en voor de Tabak in 1924. De met ingang van 1 Januari 1925 in werking getreden accijnsverhooging voor sigaretten en tabak had buitengewonen inslag ten gevolge in 1924, zoodat de cijfers over dit jaar belangrijk hoo- ger zijn dan over 1925. Ook de met ingang van 1 Maart 1934 ingetreden accijnsverhooging had een grooteren inslag in de laatste maanden van 1933 ten gevolge, waardoor de groote toeneming van 1932 op 1983 voor sigaren en sigaretten grootendeels wordt verklaard. Het verbruik van sigaretten van 1931 af Is verder nog geïnfluenceerd door de heffing van 30 opcenten van 1 Juni 1931 af en van 50 opcenten van 50 opcenten van 1 April 1932 af ten behoeve van den crisisdienst van het leeningsfonds. Het verbruik per hoofd der gemiddelde bevolking is toegenomen van 143 siggren over 1924 tot 174 si garen over 1930, waarop een daling is gevolgd tot 171 sigaren over 1933: vervolgens van 269 sigaretten over 1925 behoudens enkele teruggangen tot 475 si garetten over 1933. Het tabaksverbruik is per hoofd der gemiddelde bevolking over de jaren 1924 tot en met 1926 gemiddeld fbts hooger dan over de jaren 1927 tot en met 1933 (resp 1.7 en 1.5 kg.) De totale waarde van de ge banderol leerde hoeveel heden sigaren, sigaretten en tabak verminderde van ruim f 152 millioen in 1924, tot ruim f 138 millioen in 1925, om daarna weer te stijgen tot ruim f 183 mil lioen in 1930, waarop dalingen gevolgd zijn tot bijna f 150 millioen in 1933. In deze bedragen zijn begrepen do waarde van de assortimentsverpakkingen (schom- melend tusschen f 94.860 over 1933 en f321.750 over 1931), de door middel van toeslagzegels aangebrachte verhoogde waarde van tabaksfabrikaten, alsmede van 1 Juni 1931 af de door middel van aanvul lingszegels betaalde opcenten op den accijns voor si garetten. Per hoofd der bevolking is de totale waar de na een daling van f20.94 in 1924 tot f 18.80 in 1925 voortdurend gestegen tot f23.25 in 1930, waarop we derom dalingen zijn gevolgd tot f 18.16 in 1933. Bij vergelijking van de gebanderolleerde hoeveel heden voor de verschillende kleinhandelsprijzen is van 1932 op 1933 een sterke toeneming merkbaar van de goedkoopere soorten sigaren, sigarettei). ,en tabak, waartegenover een sterke teruggang voor de duur dere soorten staat De Amerikaansche leening yan 30 millioen dollar. Bezorgdheid in Tokio. Tokio: Officieele kringen beschouwen met be zorgdheid de onderhandelingen, die, naar gemeld wordt, tusschen China en de Vcreenigde Staten wor den gevoerd over een nieuwe lecning van 30 millioen dollar. De vrees wordt uitgesproken, dat de gelden van deze leening gebruikt zouden kunnen worden voor militaire doeleinden. De nieuwe leening heeft ten doel de „rehabilitatie" van de provincies Sjansi, Kansoe, Ningoea en Chineesch Turkestan. Landbouw werktuigen en andere machines tot een waarde van 30 millioen dollars, zouden door de Vereenigde Staten aan China worden geleverd binnen zes maanden na onderteekening van de leeningsovereenkomst. PER ZWEEFVLIEGTUIG OVER DE ALLAGHANYS. New York: De Amerikaansche zweefvlieger Richard Dupont, heeft in Somerset Hills in den staat New Jersey, een prachtige vlucht ondernomen. Op een hoogte van duizend meter vloog hij met zijn zweef vliegtuig over de Allaghanvs en landde tenslotte na zes uur cn tien minuten, waarin hij een afstand van 249 K.M. had afgelegd. Daarmede heeft Dupont een nieuw Amerikaansch record gevestigd. OM DE CUP VAN AMERIKA. Twee Jachten tijdens voorwedstrijden in aanvaring. New Work: Tijdens voorwedstrijden, waarvan de winnaar de Cup van Amerika zou moeten verdedi gen, is het jacht „Rainbow", dat kort geleden gebouwd is, speciaal met het doel aan den strijd om de Cup deel te nemen, in aanvaring gekomen met het jachl „Yankee" uit Boston. De „Yankee" werd onder de wa terlijn beschadigd. De „Rainbow" bleef practisch on beschadigd. RUSSISCHE ORDER IN FRANKRIJK GEPLAATST. Vier kruisers, vier destroyers. Volgens te Helsingfors uit Moskou ontvangen be richten, heeft Sovjet-Rusland een order voor vier krui sers van 7000 ton en voor vier destroyers in Frank rijk geplaatst. NEGERLJ TER DOOD GEBRACHT. Een negerin, die haar man met een bijl vermoord had, is Maandag te Hamilton op de Bermuda eilan den opgehangen. Dit is het eerste geval sinds 1719 dat in Bermuda een vrouw terechtgesteld is. De aanslag op Pierackl Drie hooge functionnarissen ontslagen. Warschau: In verband met den moordaanslag op minister Pieracki, zijn drie hooggeplaatste function narissen van de veiligheidspolitie ontslagen. De moordenaar gearresteerd? Berlijn. Een uitgebreid onderzoek van de Duit- sche grensautoriteiten, heeft 23 Juni j.1. om 6 uur 's morgens geleid tot arrestatie van den Poolschen onderdaan Eugen Spyba, student in de chemie, en geboren 11 Mei 1908 in Lemberg. Het signalement, dat de Poolsche overheid gegeven had van den voortvluchtigen moordenaar van den Minister van binnenlandsche zaken, Pieracki, klopte volkomen met het uiterlijk van Spyba. De man was op ge noemden dag met een stoomboot uit Zeppot naar Swinemunde gekomen," waar hij door ambtenaren van de geheime staatspolitie ontdekt werd onder ongeveer 600 toeristen. Spyba ontkent de gezochte dader te zijn. De gearresteerde is nog denzelfden dag met een speciaal Poolsch vliegtuig naar War schau ovèrgebracht. De aanslag op Gandhi. De vijf daden gearresteerd. Simla. Inzake den mislukten bomaanslag op Gandhi wordt nog bekend, dat de Mahatma als door een wonder aan zijn vijanden is ontkomen. Gandhi was voornemens zich naar den gemeenteraad van Poona te begeven, waar een officieele ontvangst was voorbereid. Door een vergissing begon de stede lijke kapel, die Gandhi met muziek ontvangen zou te vroeg te spelen. Onmiddellijk daarop werd de bom geworpen, drie minuten voordat Gandhi arriveerde. Onder de zeven zwaargewonden bevindt zich een hooggeplaatst ambtenaar van het gemeentebestuur van Poona. Verder werden twee agenten, drie aan hangers van Gandhi en vier kinderen, door bom- splinters licht gewond. De explosieve kracht van de bom was zoo groot, dat een wiel van de auto volle dig vernield werd. Tijdens de receptie in het gemeenteraadsgebouw welke na den aanslag doorging, verklaarde Gandhi dat de gebeurtenis slechts bevorderlijk voor zijn zaak kon zijn. Hij vermoedt dat de aanslag gepleegd Is door orthodoxe Hindoes, die zijn verbitterde tegen standers zijn geworden, in verband met zijn propa ganda voor toelating van de paria's in de tempels. De vijf daders konden in arrest gesteld worden. UIT ONZE OOST. De circulatie der halve centen. Men is er niet op gesteld ze te bezitten. Te Medan zijn eenigen tijd geleden 7 vaten halve centen ontvangen, een waarde vertegenwoordigend van f2800. meldt de Suni. Post. Met de uitgifte van dit kleine betaalmiddel is in middels reeds een aanvang gemaakt, doch het pu bliek schijnt den halven cent niet als betaalmiddel te wenschen. Bij de uitbetaling van de pensioenen of trakte menten worden steeds voor 10 15 gulden aan halve centen betaald, in de meeste gevallen echter wordt dit betaalmiddel geweigerd of men betaalt daarmede zijn belasting, waardoor de halve centen, die in cir culatie moeten worden gebracht, weder bij den alge meen ontvanger terugvloeien. Thans heeft men van de f2800 aan halve centen nog f2360 over, bij zeer kleine hoeveelheden wordt de halve cent onder het publiek gebracht. Van een succes als waarvan op Java sprake is. kan hier ech ter niet gesproken worden. De levensstandaard is ter Oostkust veel hooger dan op Java. een katjangverkooper verkoopt zijn ape nootjes niet voor een halven cent. terwijl ook op den pasar slechts voor heele centen wordt verkocht. Ook de zelfbesturen kunnm de halve centen niet onder de kampongbevolking kwijt. Men weigert daar het betaalmiddel, aangezien men den halven cent niet kent. Men vreest dat het kleine koperen muntje niet gangbaar zal zijn en geen wettig betaalmiddel is. Waar het heen moet wanneer ook de kwart cent (dien men van plan is in te voeren) zijn intrede doet aan de Oostkust? Het departement van financiën op Batavia is reeds van het een en ander pp de hoogte gesteld. Ernstig auto-ongeval bij Ede. Bestuurder gedood. Ede, 26 Juni. Gistermorgen te ongeveer vijf uur reed de 20-jarige reserve-wachtmeester van de school voor Verlofsofficieren der bereden artillerie te Ede; A. P. J. H. met zijn auto van Arnhem naar Ede. Nabij de Ginkel is de auto, vermoedelijk doordat de bestuurder met te groote snelheid reed, tegen een boom gebotst De auto kronkelde geheel om den boom en de bestuurder, genoemde H., die zich al leen in den wagen bevond, was vrijwel op slag dood. Het lijk werd naar de militaire geneeskundige in richting te Ede vervoerd. De auto werd totaal ver nield. De commissaris van politie te Ede verzoekt personen, die getuige waren van het ongeval, zich aan te melden tot het geven van inlichtingen. Wederom botsingen in Parijs en Lorient. Parijs. In een der grootste Parijsche vergader zalen heeft onder voorzitterschap van den vroegeren radicaal-socialistischen afgevnardigde Bergcry en van Prof. Langevin het z.g. Gemeenschappelijke Front, waarin de meest uitcenloopende links-staande richtingen zich aaneengesloten hebben, een bijeen komst gehouden. Na de vergndering ontstonden in de omgeving van de Place dc 1'Etoile botsingen met leden van rechtschc jeugdorganisaties. De politie moest ingrijpen om de vechtenden te scheiden. Eeni- ge arrestaties werden verricht. Bij de botsingen zijn vier personen gewond. In Lorgent is het Maandag wederom tot botsin gen gekomen tusschen linksche groepen en de po litie. De demonstranten waren bijeengekomen voor het redactiegebouw van het blad „Nouvelliste de Morbihan", welks directeur fascist schijnt te zijn. De demonstranten hieven de „Internationale" aan en kregen langzamerhand versterking uit eenige voor steden. Toen de toestand eenigszins dreigend begon te worden en de demonstranten wilden oprukken naar het dagbladgebouw, trad een krachtige afdee- ling politie op en arresteerde verscheidene personen. Naar de „Excelsior" meldt, zijn bij deze botsingen een aantal personen gewond. Een niet bevestigd ge rucht sprak zelfs over het overlijden van twee de monstranten tengevolge van de bekomen verwon dingen. BRANDSTICHTERSBENDE IN CHICAGO GEARRESTEERD. Chicago: Dc politic heeft de hand gelegd op een uit elf mannen en een vrouw bestaande brand stichtersbende, aan wie het grootste deel van de groo te branden, die in de laatste drie jaar in Chicago zijn voorgekomen, ten laste legt. Men schat het aandeel, dat deze bende gehad heeft, in de in het laatste jaar door branden aangerichte schade, welke in Chicago geschat wordt op vijf millioen dollar, op 60 STUDENTEN IN DÜIKERSPAKKEN. Practische opleiding. Prof. Pcarson, hoogleeraar te Miami, geeft, teneinde zijn studenten practisch te scholen, aanschouwelijk on derwijs in diepzeeonderzoek op den zeebodem. Dertig zeemijlen voor de Zuidoost kust van Florida ligt een motorjacht voor anker, dat er zich op beroemen kan een van de modernste en merk waardigste universiteiten te herher gen. Behalve de privévertrekken der studenten, zijn er aan boord „col lege-zalen", confe^entiekamers en laboratoria. De merkwaardigste planten en dieren worden hier on derzocht. De studenten waaronder drie meisjes zijn gekleed in duikerspakken. De leider van dit eigenaardige in stituut is professor Pearson, die hoogleeraar in diepzeeonderzoek aan de universiteit te Miami is. De diepzee, met haar tallooze geheimen nog een braakliggend wetenschap pelijk terrein, stelt den mensch steeds voor groote moeilijkheden. Maar juist de onopgeloste raadselen van de diepzee maken dezen tak van wetenschap zoo aantrekkelijk. Prof. Pearson heeft een betrekkelijk groot aantal studenten om zich ver zameld. Wat tot nu toe onderwezen werd. ontbeerde in hoogen mate de zo. noodzakelijke praktijk. Wel be schikken de moderne universiteiten over meer of minder groote collec ties van geprepareerde diepzeewe zens of afbeeldingen er van. De moeilijkheid is echter, dat veel van deze dieren hun eigenschappen, lichtkracht, kleur en zelfs vorm ver anderen of verliezen, zoodra men hen uit hun element en de cor respondeeregden waterdruk verwij dert. Inderdaad nam de theorie een zeer groote plaats in dit onderwijs in. Hoe zien de colleges van prof. Pearson er nu uit? Aan ieder diepzeemonster gaat een practische scholing aan de uni versiteit te Miami vooraf. Deze be staat niet alleen uit een kennisma king met de bereikte resultaten, maar tevens uit een grondige oplei ding der studenten in de kunst van het bewegen in duikerspakken, het leeren van veiligheidsmaatregelen en een methode om met den docen te kunnen „converseeren". Dan begint het eerste „diepzee semester". Gedurende den studietijd worden zes dergelijke 12 weken du rende semesters geehouden. lederen Maandagochtend vertrekt het jacht met studenten en hooglceraar aan boord en blijft dan tot Zaterdag middag weg. Na de verschillende theoretische lessen wordt voorzich tig met de afdaling een begin ge maakt Langzaam worden de stu denten in een, door dr. William Berbe ter beschikking gestelde duikcabinc aan de donkere diepten gewend. Dan pas dalen zij in hun duikerspakken af. Deze „colleges op den zeebodem" zijn slechts van kor ten duur; het spreekt vanzelf, dat alle voorzorgsmaatregelen getroffen zijn. Maar de jonge studenten beleven in de diepten een wonderwereld, die de menschelijke fantasie zich moei lijk kon voorstellen. De dierenwe reld lichtstralende visschen van bizarre vormen, wezens met „teles- coopoogen", geheimzinnig kruipen- do dieren en de plantenwereld, als ook de diverse overgangen ont vouwen hun bekorende pracht De geestdrift van de jeugd voor dit nieuwe studievak is ongetwij feld in verband met het sensatio- neele van een college op den zeebo dem zoo groot, dat de deelnemers zich eerst aan uiterst zware exa mens moeten onderwerpen. En wat is de practische beteekenis van dit studievak? Afgezien van de mogelijkheden, die het voor toekomstige diepzee onderzoekers biedt, nemen ook veel technici deel. Bijv. jonge menschen, die als toekomstige scheepsbouwers de gewoonten van de nietige zeebe woners willen bestudeeren, die het hout van scheepsrompen doorboren en ook tegenwoordig voor de veilig heid van de scheepvaart eeen groot gevaar beteckenen. Het schijnt inderdaad, dat men dit „college op den zeebodem" niet als Amerikaansche bluf mag opvatten, maar als een serieuse wetenschap pelijke poging, door beter scholing der studenten een dieper inzicht te verkrijgen in het diepzeeleven. GEEN VERHOOGING DER RIJWIEL BELASTING. AMSTERDAM, 26 Juni. Naar wij ver nemen, zal de rijwielbelasting voor het nieu we belastingjaar, dat op 1 Augustus a.s. in gaat, niet, zooals oorspronkelijk in het voor nemen der regeering lag, tot drie gulden verhoogd worden. De belasting zal ook voor het aanstaande belastingjaar op f 2.50 blij ven gehandhaafd. Regeeringscrisis in Cuba. Tengevolge van oneenigheid. Havanna: Tengevolge van de oneenigheid in de regeering hebben de verschillende Ministers giste ren hun ontslag aangeboden. Het doel hiervan was president Mendieta de vrije hand te laten en hem in de gelegenheid te stellen naar eigen overtuiging de verschillende ministers of wel in hun functie te herstellen, dan wel te vervangen. Naar verluidt houdt de A.B.C. vast aan zijn eisch, dat de regeering in zijn handen wordt gelegd. KERK IN BRAND GESTOKEN. In het dorp San Cebrian de Campos in Spanje sloe gen Maandagavond plotseling vlammen uit de pa rochiale kerk. Er werd onmiddellijk groot alarm gemaakt en met algemeene hulp slaagde men er nog tijdig in het vuur tot staan te brengen. Het hoofd altaar en twee zijaltaren zijn vernield. Het schijnt dat de brand door kwaadwilligen gesticht is. DE OVERSTROOMINGEN IN ASSAM. Volgens te Calcutta ontvangen berichten zijn ten gevolge van de geweldige overstroomingen in Assam (Britsch-Indië) honderden personen om het leven ge komen. Vooral nabij Brahmarputra zijn veel men- schenlevens verloren gegaan. De regen blijft in stroo men neervallen. DE KINDERVERLAMMING IN CALIFORNIë. San Francisco, 26 Juni (V.D.): Volgens gepu bliceerde mededeelingen schijnt de overheid er thans in geslaagd te zijn de dreigende epidemie van kin derverlamming in Californië te stuiten. Alleen in San Francisco breidt de ziekte zich nog uit De epidemie heeft zijn grootsten omvang in Los Angeles. VOOR DONDERDAG 28 JUNL HILVERSUM (301 M.) A.V.R.O.: 8.00 Gramofoonmuziek; 10.01 Morgenwij ding; 10.15 Gramofoonmuziek; 10.30 Kamermuziek; 11.00 Knipcursus; 11.30 Kamermuziek; 12.00 Lunch concert; door Kovacs Lajos; 2.15 Gramofoonmuziek; 2.30 Vioolrecital; 3.00 Gramofoonmuziek; 3.45 Ver zorging zender; 4.00 Causerie; 4.30 Pianorecital; 5.0C Orgelconcert; 6.30 Sportpraatje; 7.00 Radiotooneel; 7.35 Verst, zender; 7.40 Causerie; 8.00 Vaz Dias; 8.05 Concert; 9.00 Gramofoonmuziek; 9.20 Concert: 10.15 Zang; 10.30 Concert; 11.00 Vaz Dias; 11.10 Gramo foonmuziek; 12.00 Sluiting. HUIZEN (1875 MJ K.R.O.: 8.00 Morgenconcert; 10.00 N.C.V.V., Gramo foonmuziek; 10.15 Morgendienst; 10.45 Leger des Heilskwartiertje; 11.00 K.R.O.: Gramofoonmuziek; 11.30 Godsdienstig halfuurtje; 12.00 Politieberichten; 12.15 Opening tentoonst. te Tilburg door Dr. H. Colijn I.15 Orkest; NCRV: 2.00 Curusus fr. handwerken; 3.00 Vrouwenhalfuurtje; 3.30 Gramofoonmuziek; 3.45 Ver zorging zender; 4.00 Bijbellezing; 5.00 Cursus handen arbeid; 5.30 Studio-orgel; 6.45 C.N.V.-kwartiertje; 7.00 Politieberichten; 7.15 Gramofoonmuziek; 7.30 Week overzicht; 8.00 Zuid-Limburgsche avond; 10.00 Vaz Dias; 10.05 Causerie; 10.30 Gramofoonmuziek. LUXEMBURG (1304 M.) 7.00 Concert; 7.20 Zang; 7.45 Idem; 8.40 Concert; 9.45 Concert; 10.25 Dansmuziek. BRUSSEL (484 M.) 520 Gramofoonmuziek; 820 Orkest; 9.35 Concert; 10.30 Dansmuziek. BRUSSEL (322 M.) 1.30 Pop. dansen; 520 Orkest; 6.50 Zang; S20 Ge mengd koor; 10.30 Gramofoonmuziek. BERLIJN (357 M.) 4.20 Concert; 720 Concert; 10.40 Cabarett. HAMBURG (332 M.) 9.15 Zang; 10.40 Gramofoonmuziek; 11.20 Orchest- muziek; 12.35 Muziek voor blazers. KEULEN (456 M.) 4.20 Orkest; 5.20 Concert; 10.40 Zang. DAVENTRY (1500 M.) 1.20 Gramofoonmuziek; 2.20 Orkest; 4.35 Concert; 820 Orkest; 9.55 Zang; 11.05 Orkest. PARIJS (Poste Parlslen) (313 M.) 6.09 Muziek van Rimski Korsakoff. PARIJS-RADIO (1796 M.) 720 Gramofoonmuziek; 8.20 Idem; 12.50 Orkest; 8.20 Concert; 10.50 Dansmuziek. MILAAN (369 M.) 5.30 Dansmuziek; 6.15 Gramofoonmuziek; 9.05 Opera. ROME (421 M.) 5.20 Concert; 9.05 Concert. WEENEN (507 M:> 420 Concert; 5.30 Gramofoonmuziek; 9.45 Concert II.00 Pianorecital; 11.40 Gramofoonmuziek; 12.20 Dansmuziek. WARSCHAU (1345 M.) 5.35 Concert; 7.35 Idem; 7.45 Kamermuziek; 8.32 Concert; 9.32 Orkest; 10.20 Gramofoonmuziek; 11.25 Dansmuziek. BEROMUNSTER (540 M.) 6.20 Gramofoonmuziek; 6.50 Vroolijke avond; 7.45 Orkest; 9.45 Kamermuziek.

Schager Courant | 1934 | | pagina 7