Er wordt afgerekend in Duitschland. Atletiekwedstrijd Nationale KIJKEfl is KOOPEÜ yj CLOECK DE GEFUSILLEERDEN. No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. Hitier zet zijn strenge maatregelen voort. WAT NOG MEER AAN HET LICHT KOMT. DUITSCHE PERSSTEMMEN. Ongeluk in den „steilwand". Op z'n buurman geschoten. Nederlandsch-Duitsche transfer besprekingen. Bezoekt de te Wieringerwaard op 8 JULI. Nog meer executies. Bij een te kort aan gras DE ZIEKTE VAN PRINS HENDRIK. De aanrhg op den expresstrein Moekden—Peking. Aanvaring van de „Batavier VIII" in het Kanaal. Boerderijbrand te Drachten. Dinsdag 3 Juli 1934. Postrekening SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9509 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentién nog zoovpp! mogelijk In bet eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden fl.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, Iedere regel meer 15 cent (bewljsno. inbegrepen). Groote leflers worden naar plaatsruimte berekend. Yoorloopig geen nadere opzienbarende fel* ten. De heerschende stemming on der de Nazi's. Airekenlng ln en bulten de partij. Ofschoon er voorloopig nog geen nadere opzienbarende feiten voorvallen, wordt in Duitschland nog steeds zoowel in als bui ten de partij op afdoende wijze afgere kend. Het overrompelend ingrijpen door Hitier en zijn draconische maatregelen hebben er toe geleid, dat althans voorloopig de rust buitengewoon snel is hersteld. De partij is op groote schaal „gezuiverd", en ongetwij feld zal deze zuivering nog wel wat worden voortgezet. Het aureool, dat Hitlcr zich zelf hiermee om de slapen legt, zal in Duitschland de vraag overstralen, die de buitenlander zich onwillekeurig stelt: of het feit, dat deze en dergelijke dingen kunnen .voorkomen, bij hoogst-verantwoordelijke .volksleiders niet het gevolg is van een „Führer-prinzip", dat iederen vorm van zeggingschap van het volk afwijst en Iede re critiek onverbiddelijk verstikt? En het „systeem" zelf? Is dat ongeschokt uit de gebeurtenissen te voorschijn geko men. Het is te betwijfelen. Het persoonlijk prestige van Hitier moge versterkt zijn, maar de fouten van deze absolute dicta tuur zijn toch wel overtuigend en erbarme lijk gebleken. Het is ondenkbaar, dat dit aan breede kringen v»n liet Duitsche volk niet te den ken zal geven. Het stelsel, waarin het moge lijk was, dat de meest immoreel e elementen, die men het liefst nog met geen tang zou aanpakken, maandenlang regeerden in deze mate, moet bij een intel lectueel volk als het Duitsche, ongemakke lijke vragen doen rijzen. En voor een dictatuur is niets zoo ge vaarlijk als wanneer het volk ontwaakt uit een roes, en begint te denken.... Doch zooals gezegd, de rust is voorloopig weergekeerd, en de oificieele berichten be vestigen, dat de z.g. „alarmtoestand" van het leger (de order om zich gereed te hou den) is opgeheven. Alles heeft weer een normaal aanzien, waarmee nog niet is ge zegd, dat de strafexpeditie der regeering reeds ten einde is en dat zich niet, voor de openbaarheid vooralsnog ontzichtbaar, dra matische dingen afspelen, waaronder het fusiieeren van een groot aantal nog onge noemde personen te vermelden is, die een voortzetting van de draconische maatrege len van den Rijkskanselier beteekenen. Maar het gaat hier om voorvallen, die meer het karakter van een afrekening in en bui ten de partij hebben. En daarover zal wel licht spoedig nog het een en ander bekend worden. Het eigenlijke gevaar school in Beieren, te Munchen, waar de plaatselijke S.A. reeds tegen Iiitler en tegen de Rijksregeering in verzet kwam. De omvang van dit gevaar is nog altijd niet volledig bekend, de achter grond evenmin. De strenge discipline, waaraan de Duit sche publicisten zich meer of minder van harte moeten onderwerpen, de sinds 30 Januari 1933 onder de bevolking heer schende vrees om zich te uiten, de uiterst gereserveerde houding der officieele in stanties, zoodra het om zulke pijnlijke din gen als het thans onthulde schandaal onder zoo hooge aanvoerders gaat. maken het moeilijk een objectief overzicht te krijgen. Uit den aard der zaak schieten de ge ruchten als paddestoelen uit den grond. Het bericht van de arrestatie van vice- kanselicr von Papen, dat niet verstommen wil, behoort tot die geruchten. Het vermoe delijk fusilleeren van steeds meer S.A.-aan- voerders, o.a. van den bekenden graaf von Helldorf, den hoofd-commissaris van politie te Potsdam, die als getuige in het proces- Van der Lubbe een zoo sensationeel mo ment uitlokte, behoort daar eveneens toe. Men zal van Duitsche officieele zijde goed doen op al deze dingen eens het volle licht der waarheid te laten schijnen, nu men in hoofdzaken reeds eens schier brutale nei ging tot openbaarheid heeft getoond. Dc Duitsche pers wijdde gisteravond groote aan dacht aan de gebeurtenissen van Zaterdagnacht en Zondag. In een hoofdartikel van de „Deutsche Zeitung" wordt gezegd, dat het hier gaat om „het eerste groote geval van ongehoorde politieke corruptie in de eigen gelederen". Deze corruptie, aldus het blad. is geko men van dc zijde, vanwaar politieke corruptie altijd weer komt: van de omkooperij. De thans bij het schandaal betrokken mannen, die van de vrijcorpsen afkomstig zijn en die in de S.A. tot de hoogste ran gen opklommen, hebben de weelde van de macht niet verdragen. Zij lieten zich tot een luxeleven, tot drinkgelagen en tot onmogelijke uitgaven verleiden. Zij hebben o.a. te Berlijn een stafkwartier met een ongehoord weelderige inrichting. Het blad stelt de vraag, wie dat alles betaald heeft. Het vraagt verder, hoe het mogelijk was, dat in de S.A. menschen bij keuze bevorderd werden en tot zeer hooge posten opklommen, alleen omdat zij rijk waren of rijke con cerns achter zich hadden. De S.A.-leiding onder Röhm heeft een duivelsch spel gespeeld en zich daar toe in finnntieele en politieke afhankelijkheid van een vreemde mogendheid hegeven. Reeds meent het blad te kunnen berichten, dat een groot aantal men schen uit het katholieke en het monarchistische kamphierbij betrokken is; men heeft Hitiers omge ving, althans de S.A.-leiding, met geleende gelden in staat gesteld een woeldeleven te leiden en wilde hen daardoor volkomen in de macht krijgen. Maar de behoefte aan altijd weer nieuw geld heeft blijkbaar ook geleid tot het verduisteren van partij- en dienst- gelden, zelfs van bedragen, die voor werkverschaf fing bestemd waren. In „Der Deutsche" wordt den Dultschen arbeider thans medegedeeld, dat ..met geld is gesmeten, met een schaamteloosheid, die gepaard ging met een hysterische woede van de heeren, zoodra men nei ging toonde om een en ander aan het daglicht te brengen." Het blad herinnert slechts aan de cantine van den S. A. staf te Berlijn, waar alleen aan diners 30.000 mark per maand uitgegeven werd. „Dit grenst aan waanzin." doet de redactie opmerken. Het blad openbaart thans met een openhartigheid, die wel wat laat komt, hoe ook in zijn kolommen steeds als helden vereerde S.A.-leiders reeds langs allen grond ondpr de voeten hadden verloren, geen contact met het volk meer hadden en slechts voor hun lage hartstochten leefden. Het doet in zijn arti kel met hitterheid opmerken, dat Röhm 7.00 trou weloos en zwak van karakter is geweest, dat hij. toen het spel verloren bleek, ook zijn naasten kame raden ontrouw werd. Woordelijk schrijft dit nationaal-soclalistlsche hoofdorgaan: .Zeven mannen, door hem verleid en tot verraad bewogen, werden gefusilleerd als loon voor een misdaad, waarvan Röhm de geestelijke vader was. En deze kerel heeft nier eens het karak ter en de consequentie om ieeens zijn doode kamera den een laatste bewijs van fatsoen te tonnen. Hij mankt niet gebruik van de revolver, die men als laatste concessie wegens zijn vroegere verdiensten in ziin kamer bij hem achterlaat; een „bah!" roepen wii dien in het graf nn!" Ons dunkt, de stemming onder de nationaal-socla- listen is hierdoor voldoende geteekend. Maar tevens is daarmede voor de geheele wereld aangetoond, hoezeer zekere nationaal-socialistische leiders, die nog heden de maeht in handen hebben, ongelijk hadden met het dc laats'e weken door hen telkens weer herhaalde verwijt, dat het buitenland goed zou doen zich het spreekwoord van den balk en den splinter te herinneren De harde les, die men hier eekregen heeft, kan misschien het gunstige gevolg hebben, dat men niet fiileen de eigen integriteit verkondigt, maar ze ook b e w li s t. Het zeer krachtig ingrijpen van den rijkskanselier en zijn trouw geblevene medewerkers toont aan. dat men den moed bezit het eigen huis te zuiveren, in dien dit noodig blijkt. Motor-acrobaat bij een vaart van 80 K.M. uit de nok van de tent gevallen. De ongelukkige ernstig gewond. Op de Larenschc kermis is gisterenmiddag om streeks half vier een ernstig ongeluk gebeurd. De mo- tor-accrobaat capt. Walker kwam in den nok van den „steilwand" der kermistent, met een vaart van ongeveer 80 K.M. te vallen, doordat een band sprong. Motor en berijder stortten omlaag. W. kwam op het hoofd terecht en werd zwaar gewond opgenomen. Hij is in het St. Jansziekenhuis te Laren opgenomen. Noodlottig yevolg van een driftbal. De 21-jarige G. E. te Vriezenveen heeft na een woordenwisseling over het weiden van een koe, met een revolver een schot gelost op zijn ongeveer GO-ja- rigen buurman, den landbouwer R. Jansen. J. werd onder het oog getroffen en moest onmiddellijk naar het ziekenhuis te Almelo worden overgebracht. Opera tief ingrijpen was noodzakelijk. De toestand na de operatic was naar omstandigheden betrekkelijk goed. De dader heeft een bekentenis afgelegd en is ter beschikking van de justitie gesteld. Hij is in het huis van bewaring ingesloten. Binnenkort overeenkomst verwacht Naar het „Hdbld." van welingelichte zijde verneemt, bevinden de Nederlandsch-Duitsche Transferbespre kingen op het oogenblik zich in een dusdanig sta dium. dat zeer binnenkort een overeenkomst tegemoet gezien kan worden. GEMENGDE ZONNEBADEN TE EDAM. Een voorstel tot verbod. Vorig Jaar is te Edam een strandbad gesticht op een terrein aan den oever van het IJselmeer. Op het strandbad worden ook gemengde baden en gemengde zonnebaden toegelaten. De R.K. Raadsfractie van Edam, welke de meerder heid heeft, heeft bij den Raad thans een voorstel in gediend om de gemengde zonnebaden te verbieden, aldus de „Msb." Ook Gregor Strasser gefuslleerd. Görlng verhoort prins August Wilhelm. De ex-Kroonprins te Potsdam. Volgens de Jongste geruchten, zou de lijst der als gevolg van de revolutie gedooden achttien na men bevatten o.a. dien van Gregor Strasser. Wat v. Papen's medewerker v. Bose betreft, is uit de medt'declingen niet op te maken, of hij zelf moord heeft gepleegd, dan wel is neergeschoten. De dood van Klausener. die, zooais men weet ka tholiek was en vroeger in nauw contact met het centrum stond, wordt bevestigd. Intusschen zou Zondag van den kansel in katholieke kerken zijn afgelezen, dat hij aan een hartverlamming is over leden. Volgens een verder gerucht zou ook de adjudant van von Papen, von Schirski, gedood zijn. Een an der gerucht spreekt slechts van zijn in hechtenis neming. Aan hoeveel personen dc actie van Hitlcr tegen de ontrouwe leden der S.A. het leven heeft gekost, staat tot dusver niet vast. Ofschoon aanvankelijk van offici eele zijde was toegezegd, dat het aantal bekend zou worden gemaakt, wordt thans iedere mededeeling in dit opzicht geweigerd. De dag van gister heeft overigens opnieuw slacht offers geëischt. De eigenaar van het hotel tc München, waar Roehm placht te vertoeven, Karl Zehnter, is na melijk doodgeschoten, evenals de advocaat Glaser, die ook tot den kring van Roehm behoorde. Volgens een later Reuter-bericht wordt bevestigd dat Gregor Strasser, de voormalige aanhanger van Hitier, die in 1932 tengevolge van geschillen buiten de nat.-soc. partij werd gestooten, behoort tot de te Berlijn gefusilleerden. Dc 200 gearresteerde bruinhomden zullen voor een speciale rechtbank te Berlijn verschijnen. Dood- vonnisen worden in vele gevallen zeker geacht. De geruchten, dat de ex-kroonprins naar Dene marken gevlucht zou zijn en prins August Wilhelm naar Nederland, blijken op onwaarheid te berusten Prins August Wilhelm van Pruisen die naar men weet. sinds jaren lid is van de nationaal-socialisti sche partij, is gisteren bij Göring ontboden, die hem uitvoerig heeft ondervraagd. Göring deelde den prins mede, dat geruchten in oniloon waren, volgens welke de prins bij het complot tegen Hitier betrok ken zou zijn geweest. August Wilhelm heeft dit op energieke wijze ontkend en blijkbaar op de vra gen van Göring een bevredigend antwoord kunnen geven, aangezien hij na afloop der ondervraging als vrij man naar zijn paleis te Potsdam is terugge keerd. Ook de ex-kroonprins is intusschen van zijn landgoed te Oels (in Silezië) te Potsdam aangeko men. Naar zijn houding is door Göring een diep gaand onderzoek ingesteld, zonder dat evenwel be zwarende feiten aan het licht zijn gekomen. De ge ruchten. dat de ex-kroonprins gevlucht zou ziin, blij ken derhalve onjuist te zijn geweest. Mevrouw Schleicher over verraad. Een schrijven vóór haar dood. Parijs. De „Excelsior" van 1 Juli drukt een fac simile af van een briefkaart, welke kort geleden door mevr. von Schleicher aan een vriendin in Parijs is geschreven en waarin zij uiting gaf aan haar onge rustheid. De inhoud luidt: Het duizelt mij thans vobrtdurend en mijn hart kan het niet begrijpen dat dit vreesclijke verraad door het Huis Hindenburg en Papen jegens mijn man gepleegd is. Eiisabeth Schleicher. voedert U in de weide het voor- deeligst: Bertels' Lijnzaadkoekjes met suiker of Bertels' Ratio-koekjes. Deze koekjes i^unten uit boven andere koeken door hooge voedingswaarde en zeer laag vochtgehalte. Bestelt bij Uw voederhande laar of aankooporganisatie. BERTELS* Oliefabrieken N.V. Amsterdam. Algemeene toestand naar omstandigho- den bevredigend. Omtrent den toestand van Z.K.H. werd gistermid dag nog medegedeeld: De geconstateerde zeer lichte hartvliesontsteking is geenszins van dien aard, dat er reden tot bijzondere ongerustheid aanwezig is. Het avondbulletin van gisteren 22.30 uur omtrent den toestand van Prins Hendrik luidt als volgt: De temperatuur was hedenavond iets lager dan gisteravond. De algemeene toestand is naar omstan digheden bevredigend. De Haagsehe redacteur van de „Msb." schrijft nog: Vóór het paleis aan het Noordeinde is dc belang stelling eenigszins groeiende. Behalve op de bank onder den kastanje boom in de Paleisstraat, kan men nu ook bijna altijd een groepje menschen aantreffen op den hoek NoordeindePaleisstraat bij de Neder- landsche Bank. Niet alleen de bulletins van de laatste dagen, wel ke soms iets minder gunstig luidden, zullen hiertoe hebben bijgedragen, maar ook het feit, dat H. M. de Koningin dagelijks meerdere malen van het Huis ten Bosch naar het paleis Noordeinde komt om Haar Gemaal te bezoeken. Vooral menschen van buiten de stnd. die een va- cantie-dagje in den Haag doorbrengen, hebben er graag een uurtje wachten voor over om even de Koningin te zien, als Ze naar het paleis Noordeinde gaat. Aan hun koffertjes en valiesjes kan men die dagjesmenschen gemakkelijk herkennen. Dat H. M. de Koningin Haar intrek in het Huis ten Bosch heeft genomen is zeer hegriineliik. Om de voor Haar zoo noodige rust te nemen was H. M. naar Zwitserland gegaan. De ziekte van Prins Hendrik deed Haar overhaast naar het Vaderlnnd teruekee- ren. In het Huis ten Bosch nu is Zij dicht bij Haar Gemaal, terwijl de rustige sfeer en de rijke natuur in de omgeving van dat paleis de weldadige vaean- tierust, die Zij in het buitenland zocht, hopelijk' eenigszins zullen vergoeden. Terugkeer van Prinses Juliana. Voor een bezoek aan haar vader. H. K. H. Prinses Juliana heeft het voornemen te kennen gegeven a.s. Woensdag haar verblijf in Enge land te onderbreken voor een bezoek aan Haar va der. 18 arrestaties. Moekden, 2 Juli (V.D.): Hoewel Zondag een aanslag is gepleegd op den expresstrein Moekden Peking, heeft het verkeer op dat traject Maandag, zij het onder streng militair toezicht, doorgang gevon den. Tot nu toe zijn in verband met den aanslag 18 per sonen gearresteerd. Het motorschip zet zijn reis voort. Londen, 2 Juli (V.D.): Het 780 ton metende Nederlandsche stoomschip „Batavier VIII" uit Rotter dam. is hedenmiddag bij het verlaten van de haven van St. Holier op het Kanaal-eiland Jersey in aan* varing gekomen met het stoomschip „Hantonia" van de Southern Raihvay, dat door de aanvaring eenige averij opliep. De „Batavier VIII" kon na een kort on derzoek haar reis voortzetten. Vrouw loopt ernstige verwondingen op. JJit Drachten .2 Juli. Hedenmorgen omstreeks vier uur is het boerderijtje, eigendom van en be woond door den heer W. de Jong, tot den grond toe afgebrand. Het gezin, dat uit zeven personen be staat, kon men moeite gered worden. De vrouw van den eigenaar werd bij het. reddingswerk ernstig ge wond. Bankbiljetten, die zich in een ijzeren kistje bevonden, vond men geheel verschroeid terug. Verzekering dekt de schade. De oorzaak van den, brand is onbekend.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1