Verzet in de hoofdstad onderdrukt. VELO CsK"NAI Politie de toestand meester. UÏT HET LAND DER FUSILLADES. Zaterdag 7 Juli 1934. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9512 Met ijzeren vuist het gezag hersteld. De dag van Vrijdag. Het oproer gedempt. De droogte in Londen. AAN DE OVERZIJDE VAN HET IJ. Dreigende situatie in de Vogelbuurt. Oud-minister Treviranus gefusilleerd. doet uw wasch snel goed billijk laat tijd en lust voor uw gezin SABINA-koffie prijzen SABINA-thee prijzen 1 Fa. H. W. H0LSMULLER SCHIETPARTIJ TE BERGSCHENHOEK. (Zio ook pagina 2. Blad 3). Pantser-auto's met mitrailleurs jagen door de straten. Salvo's klinken voortdurend door de lucht. Drie tlooden en een groot aantal gewonden. Heeft men gedacht, «lat met de komst der mili taire politic Vrijdagmiddag in de hoofdstad de rust zou woerkooren, dan is men bedrogen uitgekomen. Want ook de dag van gister heeft zich gekenmerkt door groote wanordelijkheden en dc Jordaan bleef den geheelen middag het tooneel van rumoerige ta- fereclcn, chargeerende politie en schietende militai ren. Dc zon scheen fel in «le straten, doch ondanks de hitte waren deze toch vol mcnschen, dio telkens weer begonnen barricades op te werpen en tegen de politiemannen en militairen te schelden. Overal klonk het geroep „moordenaars". Ondanks het groote militaire vertoon in den mid dag, ondanks de dreigende loopcn der mitrailleurs, die uit de pantserauto's staken, ondanks de talrijke goedgerichte schoten «Ier marechaussees, die in elke situatie slechts revolver- of karabijn gebruiken, kroop het oproer langs de huizen. Het geroep van moordenaars ging van huis tot huis als de gewapen de macht passeerde. De pantser-auto's rakken uit. Om half vijf in den namiddag rijden de twee mili taire pantserauto's uit, die voor het politiebureau- Raampoort gereed stonden. Het gezicht wekt ang stige gedachten aan hetgeen vanavond kan gebeuren als de verzetplegers hun roekeloos spel voortzetten. In don namiddag heeft, vlak bij dit politiebureau, een der militaire ruiters, bij het maken van een char ge en het schieten, zijn paard een kogel door den hals gejaagd. Na voorloopig verhonden te zijn, is 't dier naar het abattoir overgebracht. Trams omvergeworpen. Om kwart over negen is aan het einde van de Spaarndammerstrnat een tramwagen van lijn 5 omvergeworpen. Kr zijn geen persoonlijke ongeluk ken hij geschied. Toen «le wagen omlag, heelt men er een roodc vlag op gehangen. In Zuid heeft men hij de kruising Ferdinand Bol straat en AH). Cuypstraat een tramwagen van lijn 1G doen ontsporen. Uitbreiding van het oproer. Met het vallen van de duisternis werd het een oorlogstoestand. Dc militairen stonden met de kara bijnen in den aanslag op dc hoeken van de straten Herhaaldelijk wisselden de zware schoten--af met de lichtere uit de revolvers. Ofschoon we vanuit de Westerstraat den toestand in alle de>len van de stad moeilijk konden overzien heerschtc toch in bijna alle andere doelen een opstandige beweging en vielen overal gewonden. Het oproer breidde zich tenslotte over de goheele stad uit. en alleen in West cn de niet-arbeidersbuurten bleef het rustig. Vader, moeder en kind getroffen. Op het Blauwe Zand aan den overkant van 't IJ was de toestand zeer kritiek. De schoten knalden overal, menschen vluchtten in razernij naar alle richtingen, doch niet allen konden aan het moor dend vuur ontkomen. Een salvo trof vader, moeder en kind, die daar liepen. Ze zakten ineen en bleven hevig bloedend op de straat liggen. Dc G.G. en G.D. vervoerde de slachtoffers die zwaar gewond waren tiaar het gasthuis. Het aantal gewonden steeg on rustbarend, naarmate de avond vorderde. Optreden zonder pardon. Er wordt nu zonder pardon tegen de oproerma kers opgetreden. Men schoot nu raak en dacht er niet meer aan, om verkeerd te richten en de re bellen te sparen, er werd zuiver gericht, en het ge volg van deze salvo's was dan ook verschrikkelijk. Een man stortte, getroffen door een kogel in het hoofd. neer. Hij werd in hoogst zorgwekkenden toestand weggevoerd. De politie bestormde vervol gens de huizen en haalde van de daken drie per sonen. die met steenon hadden gegooid. Zij werden naar het posthuis Westerstraat gebracht. Het aantal dooden en gewonden. In den namiddag is hij een der charges door dc politie, een S2 jarige man om het leven gekomen. De ze zat voor liet raam van zijn woning en werd door een verdwaalde kogel getroffen. 's Avonds om half negen had in de Laurierstraat een schietpartij plaats, waarbij een persoon werd gedood. Er zijn dus nu in totaal 3 dooden. Het aantal gewonden is zeer groot, waarvan er verschillende door ernstige schotwonden in levens gevaar verkcercn. Te middernacht deelde de Geneeskundige Dienst mede, dat op «lat moment niet meer kon worden na gegaan hoeveel slachtofers er dezen Vrijdagavond in de hoofdstad zijn gevallen. Men kan thans wel van een bloedba<l spreken. Het staat vast, dat er onge veer vijftig gewonden naar de ziekenhuizen zijn vervoerd. Daarenboven zijn er tal van lichtgewonden die zich niet hij den Dienst hebben aangemeld. Om half twaalf was het gezag den toestand in de Jordaan volkomen meester. De lichten brandden zoo als altijd en niets dan de steeds patrouilleerendc marechaussee en de langzaam voortglijdende pant serauto's herinnerden er meer aan, dat om tien uur een volmaakt oproer heerschte. Langzaam aan ver stomde het rumoer, men zag dat tegen zulk een over macht toch niets was te beginnen, de straten bleven volkomen verlaten en slechts een enkel schot herin nerde eraan, dat er een raam gesloten moest worden en dat dc opstand nog even voortziekte. Het oproer was vrijwel volkomen gesmoord. Be halve de twee boven genoemde pantser-auto's, zijn er in den loop van den avond nog twee pantserauto's gearriveerd uit Arnhem van de „Gele rijders", n.1. de „Bison" en dc „Buffel", die behalve met machinege weren uitgerust waren met groote zoeklichten, die langs de gevels der huizen speelden. Zij hoefden noch tans geen schqt te lossen, daar het verzet was gebro ken en verstikt. Vaz Dias meldt ons nog: In den afgcloopen nacht tegen drie uur was dc politie tezamen met de militaire versterkingen in alle stadsdcelen den toestand volkomen mees ter. Rustig was het toen nog niet overal, want zoowel in de Jordaan als in Oost moest hier en daar nog opgetreden worden. Tegen half drie moest de politie van het bureau Linnaeusstraat uitrukken naar de Wagenaarstraat en omgeving, waar men bezig was hoornen door te zagen en om ver te trekken. Ook dc militaire bezetting, die op het posthuis Zccburgcrdijk gedetacheerd was, moest in dit vroege uur nog handelend optreden. Aan den overkant van het IJ was de toestand rustig, doch het was een gewapende vrede, want een groote militaire macht houdt nog steeds dc belang rijkste punten bezet. Na een mislukte poging om een der IJ-ponten lief varen te belemmeren, werden op elke pont ccnige bowakingsmanschappen van de mi- litaire politie geposteerd. In het Spaarndammerkwartier deden politie en een zestal militairen nog laat in den nacht patrouille diensten, doch tot schietpartijen kwam het hier niet meer. De winkels in dc Houtrijk- en Hombruestraat, waarvan de étalages vernield zijn, worden door de politic bewaakt. Een viertal personen is in deze sectie wegens geweldpleging gearresteerd. Ook op de Eilan den bleef men waakzaam doch was het tegen 3 uur in den morgen rustig. Ook in andere steden heerscht onrast. Het voorbeeld van het Amsterdamsche oproer heeft ook in andere steden een begin van navol ging gevonden. Zoo hebben oproerkraaiers te Den Haag go- tracht een relletje uit te lokken. Door krachtig in grijpen der politie is het, verzet echter in de kiem gesmoord. Men was echter reeds bezig de straten op te breken om de politic met de steenen to be kogelen. Ook te Haarlem schoolden onruststokers sa men, die met steenen naar de aankomende politie wilden gooien. Toen na. een aanmaning, waaraan niet snel genoeg werd voldaan, dc politie echter een paar maal in dc lucht schoot, gingen de rustver stoorders snel hun woningen binnen. In andere stadsgedeelten verging het evenzoo. Te Zaandam hadden de communisten tegen gisteravond een meeting belegd op de Burcht, waar voor in zooverre dc toestemming was verleend, dut deze niet langer dan een half uur mocht duren. Na dat daar een paar sprekers het woord gevoerd had den, is men in optocht door de Westzijde naar de woning van den burgemeester getrokken om te pro testeeren tegen den beperkten duur van de meting. De politie heeft daar met den sabel de betoogers uit eengedreven. Toen daarop met steenen naar de poli tie werd geworpen is een schot in de lucht gelost, waarop de communisten de vlucht hebben genomen. Daarna was de orde spoedig hersteld. 'jii Proces-verbaal tegen tuinbesproeiers. Dc politie to Londen heeft in de buitenwijken van Hendon en Golders Green proces-verbaal opgemaakt tegen 16 bezitters van buitens, die hun gazons niet tuinslangen lieten besproeien, zonder de extra-be lasting to hebben betaald, die hiervoor verschuldigd is. De slangen verwerken ruim 1000 L. per uur of 8 maal zooveel als een normaal huishouden van i per sonen per dag aan water verbruikt. Daarom heeft de Metropolitan Board de extra-belasting ingesteld. Voor de wilde vogels. De Engelsohc vereeniging tot bescherming van die ren heeft een oproep tot de bevolking gericht om de in het wild levende vogels tc willen helpen, niet alleen aan water, maar ook aan voedsel, waaraan deze die ren groot gebrek hebben door de ongemeenc schaarschte aan insecten. Er werd niet meer gesommeerd, doch onmiddellijk geschoten. De grootendeels uit werkloozen bestaande be volking van de Vogelbuurt aan de overzijde van het IJ, heeft gisteravond in de straten cn straatjes, in hoofdzaak gelegen tusschcn Kampcrfoclieweg en Wingerd weg, een ware revolutie ontketend, waartegen de sterke arm slechts vermocht op te t»*dcn, door in dit vrijwel geheel uit gemeente woningen bestaand stadsdeel, min of meer den staat van beleg af te kondigen. Op tal van plaatsen was het plaveisel opgebroken, terwijl op andere punten, welke slechts te voet be reikbaar waren, barricaden van boomstammen cn lantaarnpalen waren opgeworpen. Vooral de Haze- laarsweg cn omgeving vertoonde het beeld van een volslagen oproer. Uiterst beklemmende atmosfeer. Er heerschte tegen elven in dit stadsdeel, waarvan alle toegangswegen waren afgezet, teneinde te voor komen, «lat de opstandige elementen van buitenaf versterking kregen, een uiterst beklemmende atmos feer. Onvermoeid patrouilleerde dc militaire politie er waren hier tezamen een honderd man door de straten. Ofschoon het mccrendeel der bewoners zich in zijn woningen had teruggetrokken, bevonden zich, vooral in de omgeving van de Hortensiastraat, af en toe groepen opgeschoten jongens, die waar zij de gelegenheid hadden, de straat opbraken en op andere wijze hun vernielzucht botvierden. Zoo moes ten het bij de Hortensiastraat een aantal standpijpen van de brandweer het ontgelden. Deze werden uit den grond gerukt, zoodat het water zich in een breeden stroom over het wegdek verspreidde. Politie en militairen zagen zich hier voor den uiterst moei lijke laak geplaatst, aangezien in deze buurt met haar blokhebouwing het gepeupel zich gemakkelijk schuil kon houden. De handhavers van het gezag konden overigens geen pardon meer; waar zij de gelegenheid kregen, trachtten zij onmiddellijk raak te schieten, zoodat het met dat al verwondering mocht baren, dat vóór 'het middernachtelijk uur het aantal gewonden niet meer dan een zestal bedroeg. Onder deze gewonden, die voornamelijk in den vooravond, tijdens den strijd bij de Hazelaarsstraat «Dit omgeving waren gevallen, bevonden zicfy zoo&ls ">.ulks vrijwel immer het geval is, een paar onschul- digen: een meisje, dat door een schot aan de pink was getroffen en een jongen, die door een schamp schot bloedend verwond was geraakt. Twee tot de belhamels bchoorende mannen waren er ernstiger aün toe; naar men ons mededeelde waren deze resp. door een kogel in den rug en in de longen getrof fen, terwijl een derde persoon aan het hoofd was geraakt. Ook na het middernachtelijk uur was men op het weder oplaaien van het verzet voorbereid. Ook het tuindorp Oostzaan was door de politie afgezet. Wat wij voor U repareeren aan auto of motor is óf. En onze prijzen zijn billijk. NICO KAMP. NOORD. SCHAGEN. Reuter meldt uit Berlijn: Oud-minister Treviranus is gefusilleerd. Omtrent de reden van zijn executie wordt niets gemeld. Oud-minister Treviranus werd in 1S91 geboren. In 1921 werd hij als lid van dc Duitschnationale partij in den rijksdag gekozen. In 1929 trad hij uit de D.N. partij wegens een geschil met Hugenberg over de leiding en stichtte in 1930 met de uitgetre den leden uit de D.N. Partij de „Konservative Volkspartei". In het eerste ka- binet-Brüning, dat op 30 Maart 1930 werd gevormd, was hij minister voor de bezette ge bieden. Na de ont ruiming van het bezette gebied, werd Treviranus rijkscommissaris voor de „Osthilfe" In het tweede knbinct-Brüning. dat op 9 October '31 aan de regeering kwam, maakte hij wederom deel uit van de regeering, als minister van verkeer. Zal de doodenlifst bekend worden? In toonaangevende kringen te Berlijn wordt op nieuw verklaard, dat de lijst van slachtoffers bin- .:JL Treviranus. nen enkele dagen gepubliceerd zal worden. Als mo tief voor deze late publicatie wordt opgegeven, dat een vroeger bekend maken van de namen der slacht offers het onderzoek zou bemoeilijken. Interview met Lutze. Zijn benoeming was een verrassing voor hem. De ver houding tusschen S.A. en S.S. Berlijn, 6 Juli. De nieuwe stafchef der S. A., Lutze. heeft in een interview met een vertegen woordiger van de „Angriff" hot volgen«ïe medege deeld: „Van de verraderlijke actie van Roehm en zijn omgeving hoorde ik eerst, toen de toestand zich werkelijk toegespitst had. Ik werd toen als een van «ie oudste S. A.-leiders, die overigens reeds lang front gemaakt had tegen de richtlijnen der opper ste S. A.-leiding, door den Fuehrer aangezocht om bij het neerslaan van dc rebellen mijn medewerking te vcrleenen. De benoeming tot Stafchef was een ware verras sing voor mij. Ik had er te voren nooit aan gedacht dat ik ooit Stafchef van de S. A. zou worden. Het staat vast, dat geen enkele gewone S. A.-man aan de zijde van den verrader Roehm gestaan heeft. Het betrof enkel en alleen een opstand onder de leiders. En ook van de leiders was het slechts een heel kleine kring, die aan de rebellie wilde meedoen. De Fuehrer blijft trouw aan de S. A. en houdt van haar. Ware zijn verhouding tegenover de S. A. ook maar eenigszins vertroebeld, dan had hij ze immers kunnen ontbinden.' Op de vraag, of door de vroegere S. A.-leiding niet met opzet politiek onbetrouwbare elementen, als communisten, sociaal-democraten. Duitsch-nati- onalen en mannen uit het kamp van Stennes. in de S. A. opgenomen zijn, antwoordde Lutze, dat hij dit niet onvoorwaardelijk bevestigen kon. Hij is even wel van mcening, dat eenige van de nu terecht gestelde S. A.-leiders de opneming van dergelijke elementen gewenscht hadden, om daardoor ontevre denen in de S. A. te brengen. Omtrent de verhouding van S. A. en S. S. in de toekomst deelde Lutze mede, dat er evenals voor heen tusschen beide formaties een zuiver kame raadschappelijke verhouding moet hcerschen. Beide zullen ook in de toekomst haar taak los van el kaar vervullen. Over de reorganisatie der S. A. kon Lutze nog geen nadere mededcelingen doen. O F j^B A? VERLAAGDE Groenmerk 45 cent Blauwmerk 35 cent Oranjemerk 30 cent Reclame 22cent Dessa 17V» cent I Mocca Melange 45 cent in blik. 1 VERLAAGDE Groenmerk 36 cent Blauwmerk 31 cent Oranjemerk 27 cent Reclame 24 cent 1 Java 22 cent ALKMAAR HUURDER VUURT NA KORTEN TWIST ENKELE SCHOTEN OP ZIJN HUISHEER AF. Het rustige dorpje Bergschenhoek is gistermorgen door een moordaanslag in rep en roer gebracht. Dczo moordaanslag was het gevolg van een twist tusschen een 30-jarigen slager, zekeren N. v. S., wonende aan de Rottckade cn zijn huisbaas, den 32-jarigen H. G. de Man. Reeds eenigen tijd. ongeveer 'n dag of veertien, stoti- «léu M.'.ep denjslager niet niet elkaar opvoe den voet. Het huurcontract van v. S. was n.1. ge* eindige» Avilde-dit niet verlengen. Hij wilde zonder contract in de woning blijven, hetgeen door den eigenaar niet werd toegestaan. Dc heer de M. heeft hem dan ook de huur opgezegd, waarover v. S. zeer verbolgen was. Intusschen scheen het toch, dat v. S. zich bij do kwestie had neergelegd; gistermorgen althans stond in zijn woning alles ingepakt, klaar voor de verhui zing. Om half twaalf is v. S. nog eens naar de woning van den heei de M. gegaan, op enkele tientallen me ters afstand van zijn huis gelogen. Hij vond den heer de M. in zijn tuin en begon hem uit te schelden. De revolver getrokken. Plotseling hoorden de omwoners een paar scher pe knallen, v. S., die in den tuin op een afstand van slechts twee meter tegen den heer de Man had staan spreken, had plotseling een browning getrokken en daaruit enkele schoten op zijn huis heer afgevuurd. Onmiddellijk daarna nam hij de vlucht De naaste buurman van don heer de Man, die in zijn tuin stond, trachtte hem nog te grijpen, maar v. S. bedreigde hem met den revolver, die hij nog in de hand had, en rende daarna de Rotte* kade op in de richting van de Molenlaan. De heer de Man, die in de buikstreek getroffen bleek te zijn en hevig bloedde, kon nog uit zijn stoel overeind komen en strompelde naar het hek van zijn tuin. Daar zakte hij echter ineen. Buren schoten toe en droegen den zwaargewonde in een juist passeerenden vrachtauto, waarmee de gewonde naar het Roterdamsche Ziekenhuis werd vervoerd. Zijn toestand was'zeer ernstig en operatiel ingrijpen bleek noodzakelijk. Zich bij de politie gemeld. Te Hillipersberg, waarheen de aanvaller was ge vlucht, gaf deze zich zelve bij de politie aan en deel de mede, wat zich had afgespeeld. De revolver werd op den slager gevonden, alsmede 3 scherpe patro nen. Na verhoor werd v. S. op het politiebureau ingesloten. Voor zoover bekend stond v. S., die eerst kort in Bergschenhoek woonde, niet ongunstig bekend. De drijfveer tot zijn vreeselijke daad moet, hoe onge- loofelijk het ook klinkt, alleen in de twist over de huurkwestie gelegen zijn. Zooals te begrijpen valt, heeft de moorddaad in Bergschenhoek heel wat consternatie verwekt. Het slachtoffer overleden. Nader wordt gemeld, dat het slachtoffer in den middag is overleden. DRIE MAN ONDER HET HOOI BEDOLVEN. Twee met moeite gered. Bij vele boeren in Friesland is men thans bezig het te warme hooi in de schuren om te zetten, of er gaten in te spitten. Bij den veehouder C. de Jager on der Barlehiem waren drie arbeiders in een diep gat bezig, toen plotseling een groot brok hooi van boven weer in het gat schoof cn alle drie bedolven geraak ten. Met moeite wist zich een naar boven tc werken, die terstond hulp haalde, meldt het „N. v. h. N." Uit alle macht begon men nu het losse, hooi weer uit het gat te halen en na eenigen tijd wist men ook dc beide andere arbeiders tc bevrijden. Een der ar beiders, v. d. Heide, was reeds bewusteloos, maar de behandelende geneesheer wist de levensgeesten weer op te wekken, zoodat dit ongeval nog goed afliep.

Schager Courant | 1934 | | pagina 9