De uitvaart van Prins KIJKEI1 is KOOPER ujCLOECK No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. DE OVERSTROOMINGSRAMP IN JAPAN. Bommenwerper neergestort Fngelands luchtstrijdkrachten. FELLE BRAND OP DE LEUSDERHEIDL Drama aan het stille strand te Noordwijk. De moordaanslag te Oisterwijk. Donderdag 12 Juli 1934, Postrekening 77ste Jaargang. No. 9515 SCHACER4CMIRANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N V. vh. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Honderdduizenden langs den weg van den stoet. Als dit geschreven wordt, is alles alweer voorbij..- Pc zwaar beierende klokken, de plechtige treurmu ziek, het tromgeroffel langs de onafzienbare en on telbare rijen, het geklikklak der paardenhoeven op het asphalt, dat na het voorbijtrekken dof in de verte .verstierf, de dreunende kanonschoten Een onvergetelijk tooneel, die honderdduizenden, die langs den weg stonden geschaard, waarlangs de witte rouwstoet zich plechtig voortbewoog in de rich ting van Delft «Ie laatste reize van Prins Hen drik, wiens stoffelijk overschot daar straks in de Nieuwe Kerk zal worden binnengedragen, eenzaam verbeid door zijn weduwe en zijn dochter, de Konin gin en Prinses Juliana. De vninuutschoten. die ketsten door het stille ge- roes, door het geronk en geratel van de eindeloos voorttrekkende autoslirten, verkondigen dat hij in aantocht is, in zijn droeven laat-sten stoet. De doods klokken kleppen, de bourdon in den scheeven toren overstemt met zijn gelui den somberen klank, die de stemming vervult. De stoet komt het marktplein op. Om klokslag 12 uur is de bourbon, de zware klok van de oude kerk, gaan luiden, ten teeken dat de kop van den stoet Deltsch grondgebied had bereikt, en even later kwamen motoragenten op de markt rapporteeren waar de stoet zich bevond. Over het zonovergoten marktplein, waar achter do afzettingen zulk een groote menigte bijeen was. viel een merkbare stilte. Nogmaals kwam een motoragent rapport uitbrengen en tien minuten voor half een begon de klok van het stadhuis te luiden: de stoet was daar in het gezicht gekomen en een paar minuten later zwenkte de kop van den stoet het marktplein op. Lanezaam reden eerst de bereden troepen voor bij, gevolgd door dc voctsoldaten, daarna volgde een aantal hofrijtuigen en toen kwam de witte wagen, drugend het stoffelijk hulsel van Prins Hendrik. De aanschouwing van de lijkkoets bij de nadering van de kerk maakt diepen indruk, en zwijgzaam en ontroerd wordt zij door duizenden oogen gevolgd, tot zij uit haar langzamen gestagen gang tot stilstand is gekomen. In het schaduwdonkere kerkportaal onderscheidt men de figuren van H.M. de Koningin en Prinses Juliana. Een stilte valt. Het witte kussen met den admi- raalssteek en degen en de ordeteekenen, die de Prins der Nederlanden eens mocht dragen, wordt uit de koets genomen en door twee adjudanten binnenge dragen: de rood-wit-blauwe vlag wordt afgenomen, en de houtvesters van het kroondomein treden na derbij. .Eens nog, krachtig, klinkt in de wereld het Wilhel mus op voor den doode. De eerewacht brengt het sa luut. Dan dragen de houtvesters de kist door hel overdadige wereldlicht 't donkere portaal binnen.dat de Koningin en de Prinses nu verlaten hebben om zich in dc kerk te begeven. De muziek zwijgt; een diepe stilte treedt na dit aan grijpende schouwspel in. En zwijgzaam slaat men verder de vorstelijke gasten gade. die in de galarijtui gen met den rouwstoet zijn meegekomen. In de Nieuwe Kerk. In de Kerk. waarin een sobere verslering in witte en grijze tinten was aangebracht, waren ruim 900 per sonen aanwezig. In het eerste gedeelte van het koor, daar, waar de kist op de katafalk wordt geplaatst, is een hangend baldakijn bevestigd, dat eveneens veel bijdraagt tot 'n stemmig en stijlvol efect. Recht tegenover den in gang van den grafkelder is een groote krans van do Noord- en Zuid-Hollandsehe Reddingmaatschappij ge plaatst, terwijl andere kransen om den ingang heen zijn gerangschikt. Ook de tunnel is éën groote bloe menpracht. Zeer schoone kransen van Leopold en Astrld van België, van Koningin Elisaboth, van den Koning en de Koningin van Engeland, van zeer vele buitenlandsche regeeringen, alsmede een reusachtig bloemstuk van den Keizer van Japan sieren de wan den. De stoet komt de kerk binnen. Nadat de groote deuren, welke den rouwstoet aan het oog van de schare in de kerk onttrokken, waren geopend, vertoonde de stoet zich in een wondere men geling van klcurschakecring voor de eerbiedig staan de menigte. Toen de kist naar het midden van het. koor was ge dragen, en op de katafalk was geplaatst, speelden de bazuinen het adagio van Wagenaar. De kist werd gedekt met het rouwkleed en daar over werd de vlag gelegd. De chef van het Militaire Huis plaatste vervolgens het kussen met de ordetee kenen op de kist. De plechtige rouwdienst. Hierop ving de p'^chtige rouwdienst aan. De hof prediker Prof. Dr. H. Th. Ohhink, betrad den kansel en las. na het uitspreken van het votum de eerste zeven verzen uit Muttheus 28 en eenige verzen uit Romeinen 18. Hierna liet Ds. Obbink zingen hot mooie gezang 271. Dit vers had dc vader van den overleden Prins in zijn sterfkamer laten zingen. Uit piëteitvolle over weging vormde dit lied ook een plechtige uitleiding bij het ten grave dragen van oen zoon. Vooraf werd gezongen gezang 189. de verzen 4 en fi. NTa het lezen uit den Bijbel zongen de aanwezigen gezang 271, vers 7 en 8. Prof. Obbink, de hofpredikant, hield daarna de lijk rede. Deze rede werd besloten met het uitspreken van een gebed. Daarna verzocht nog de predikant gezamenlijk te zingen gezang 292. de verzen 1. 2 en 4 en tot slot sprak prof. Obbink nog een zegenbede uit. De bijzetting. Toen was het plechtige oogenhlik gekomen, dat de kist in den grafkelder zou worden gedragen. De chéf van het Militaire Huis met de beide adj'u- Langt de Oude Delft stond een dichte menigte gescheerd om den rouwstoet te zien voorbijtrek* ken danten van den ontslapen Prins begaven zich naar de baar, waar de chef van het Militaire Huis het kussen van de kist afnam en aan genoemde adju danten overgaf. De kist werd daarna ontdaan van het kleed en de vlag en voorafgegaan door den Koninklijken Com missaris van don Grafkelder en prof. Obbink in den grafkelder gebracht. De Koningin, de Prinses, Hertog Adolf Friedrich en Hertogin Adolf Friedrich volgden den droeven stoet. Langzaam werd de kist aan ieders oog onttrokken, terwijl alle aanwezigen staande gezang 209 vers 1 en 3 zongen. Bij het eerste vers speelden de bazuinen de melodie mee. De eere-wachten, welke aan beide zijden van den grafkelder opgesteld stonden, brachten de laatste mi litaire eerbewijzen. Toen werd de toegang tot den grafkelder door het gordijn afgesloten. Bijzonder wijdingsvol klonken toen de tonen van het oude Wilhelmus boven den grafkelder gespeeld door de vier bazuinblazers. In den grafkelder bad prof. Obbink het „Onze Vader". Zacht orgelspel klonk weer door de gewelven der kerk, toen prof. Obbink uit den grafkelder kwam. Daarop rezen de Vorstinnen en Vorsten van hun plaatsen en werden naar hun auto's geleid. Alle overige aanwezigen bleven op hun plaatsen totdat de Koningin de kerk verlaten had. Eenige minuten stond de schare nog onbeweeg lijk; daarna kwam er eenige beweging en diep on der den indruk van het droevig gebeuren verlieten allen het kerkgebouw. Na de plechtigheid. Den Haag bood des avonds een vermoeid beeld van menschen, die na een dag vol emoties over de stra ten. waar nog veel achtergelaten rommel aan de overweldigende drukte van overdag herinnerde, naar de stations trokken. Hoe groot de drukte aan de stations is geweest, blijkt wel uit het enorm groote aantal extra treinen, dat in den loop van den ochtend is aangekomen, en dat na twaalf uur de stations weer heeft verlaten. Uit Amsterdam kwamen twee speciale treinen met leden van de Chr. Oranje-vereenigingen. Overigens was het aantal extra-treinen door de Spoorwegen in gelegd. iets minder groot dan in Maart j.1. Daaren tegen waren veel meer treinen op lirtt baanvak Den Haag—Rotterdam ingelegd. Om vijf uur 's na middags schatte men aan het Hollandsche Spoorsta tion het aantal reizigers op ongeveer het dubbele van den 27en Maart. Op den dag van de uitvaart van H. M. dc Koningin- Moeder werd het aantal reizigers op ongeveer 100.000 geschat. In verhand met de hier genoemde gege vens, kan men dus het aantal reizigers wel veilig op ongcever 200.000 stellen. Alleen aan het Holl. Spoorstation kwamen ongeveer 80 extra-treinen aan. Het treinenverloop ging zeer regelmatig. Vertraging kwam bijna niet voor. Het aantal ongevallen heeft zich tot een minimum beperkt, wel een bewijs, dat de politiemaatregelen afdoende waren. De G.G.D. heeft alleen in de resi dentie al bijna 100 personen geholpen, die door de warmte waren bevangen. Ongeveer twintig personen moesten vervoerd worden. De overigen konden op de hulpposten langs den weg worden geholpen. Incidenten zijn vrijwel niet voorgekomen. Reeds 250 dooden. Reuter seint uit Tokio: Volgens berichten, afkomstig van de prefectuur van Isjlkawa, zijn tengevolge van de overstroo mingen 250 menschen verdronken en vier dui zend dakloos. Driehonderd huizen en een dertig tal bruggen zijn weggespoeld. De oificieele verslagen maken melding van 100 vermisten. De vier inzittenden in de vlammen om gekomen. Rome. In de nabijheid van Rome is een bom bardementsvliegtuig omlnaggestort en in brand ge vlogen. De vier inzittenden vonden den dood in de vlammen. Fransch Indië-vliegtuig neergestort. Alle inzittenden gewond. Bombav. Een Fransch postvliegtuig op Aeh- ter-Indië, de „Faizu". is op de thuisreis met twee passagiers, bij het vliegveld Bemrauli (Allahabad), neergestort. De bestuurder was Delany. Alle inzit tenden werden gewond. Vier nieuwe vliegvelden. - van zestig millioen pond. Een uitgaaf Londen. Naar de Engelscho bladen melden, komen dc plannen van de regeering tot uitbreiding van de luchtstrijdkrachten neer op een uitgaaf van 60.000.000 p.st. De luchtstrijdkrachten zullen met 600 vliegtuigen worden uitgebreid. Naar de ..Daily Herald" meldt, zullen In het Zui den en Zuid-Oosten van Engeland 4 nieuwe vlieg velden worden aangelegd. In het Lagerhuis heeft Baldwin gisteren aangekon digd, dat hij nog voor het uiteengaan van het par lement nadere mededcelingcn omtrent de plannen der regeering voor do organisatie van de luchtstrijd krachten zal doen. Ruim 20 H.A. een prooi der vlammen. - Het vuur door burgers en militairen bedwongen. Het muziekkorps der mariniers vergezelt den stoet naar de laatste rustplaats van den Prins Op de Leusderheide tusschen Amersfoort en Doorn, heeft gistermiddag gedurende ruim twee uur een felle heidebrand gewoed, waardoor on geveer twintig a vijf en twintig hectaren heide verbrand zijn. In zeer korten tijd liet de brand zich ernstig aanzien en werd hectare na hectare een prooi der voortkruipendc vlammen. De wind kwam uit het Noord Oosten, zoodat weldra de bosschen ten Noorden van de Pyramidc van Austerlitz gelegen, gevaar liepen door het vernielende cle ment tc worden aangetast. Militairen uit Amersfoort en Zeist, alsmede politie uit Zeist en marechaussee uit Leusden, namen aan het blusschingswerk deel, terwijl de brandweer uit Zeist en vele burgers uit den omtrek medewerkten, om dezen heidebrand tot staan te brengen, hetgeen met inspanning van alle krachten tenslotte gelukte. Bijna 20 H.A. werden een prooi der vlammen. De Leusder heide brandt In Soesterberg klepte de brandklok driftig door den zomerseden dag. boven Zeist bleef de alarm klok de aandacht der voorbijgangers trekken. En over de boschwegen en de grooie baan naar Ede renden helpers en neiuwsgierigen. De Leusder heide brandt! Zoo snel greep het vuur om zich heen, dat van t garnizoen Amersfoort troepen v. genie, veldartil lerie en cavallerie met vrachtauto's werden overge bracht naar het bedreigde terrein, waar zij onmid dellijk aan het zwoegen konden in do moordende hitte, om de blusschcnde mannen van de bosch brandweren bij te staan, Tegen zulk een menschen- macht was zelfs dit vuur niet bestand. In dc flan ken verloor het terrein, daar het in de rechte lijn werd afgegraven, terwijl het eenige honderden me ters voor de bosschen rond de Pyramidc van Aus terlitz doodliep op een tegenvuur. Even zag het er naar uit, dat ook deze bosschen slachtoffer van de:i brand zouden worden, doch tijdig kon het over slaande vuur worden tegengehouden. In totaal is een oppervlakte van ongeveer tweo kilometer in het vierkant vernield en ligt weer zwartgeblakerd, als een trieste herinnering aan wat eens inooie. hooge heide was. Dc geweldige rookmasa's. die de vlammen ont wikkelden en de onmiddellijke nabijheid van het ho tel Austerlitz waren oorzaak, dat een groot aantal nieuwsgierigen het blusschingswerk kwam gade slaan. Die zijn dan tevens getuige geweest, hoe een goed georganiseerd troepje mannen, die van een centraal punt uit gecommandeerd worden, een mach tige weerbaarheid zijn tegen het felste vuur. Omstreeks vier uur was het gevaar gekeerd. Toen bleef er alleen nog maar een wacht achter, ter con trole op de nasmeulende vlammen. Omtrent de oorzaak kon niets worden vastgesteld. Men denkt zeker niet aan kwaadwilligheid, terwijl het ook niet onvoorzichtigheid behoeft te zijn. Met deze hitte, zoo zeide een majoor, van de Rijksvcld- wacht, is zelfs een stuk glas in staat om het vuur te verwekken. Honderden H.A. denneboschen bij Weert vernield. De boschbranden nabij Weert, die nu reeds sedert een paar dagen in mindere of meerdere mate voort duren. zijn gister opnieuw opgelaaid. Hardnekkig hebben de blusschers den strijd aangebonden tegen de voortwoekerende vlammenzee, en eerst na vele uren arbeid is men erin geslaagd de vuurzee te dooven. De vernielde perceelen, die veel natuur schoon bevatten, worden op 250 a 300 H.A. geschat. Nagenoeg niets is verzekerd. Drie dames zich te ver in zee.gewaagd. Een van haar om het leven gekomen. Gistermiddag hebben te Noordwijk leden van een christelijke meisjesvereeniging uit Apeldoorn, per autobus daarheen gekomen, op het vrije strand ge baad. Op een gegeven oogenblik verkeerden cr drie vrouwen in levensgevaar. Met veel moeite werden zij aan land gebracht. Zij waren reeds bewusteloos. Twee meisjes kwamen spoedig bij, zij werden ondergo- bracht in Sonnevanck, waar dr. N'iekerk eerste hulp verleende. Rij de derde, de onderleidster mevrouw li. Kwak-Sissink, werd door den aldaar aanwezigen arts langen tijd kunstmatige ademhaling toegepast. Allo moeite bleek echter tevergeefs. Het lijk is naar het lijkenhuis op de algemeene begraafplaats gebracht. MEISJE DOOR HONDEN VERSCHEURD. Aan het hof v«m Indisch vorst. Simla (Britsch-Indië). Een troep van tachtig herdershonden, zg. Elzassers. behoorende tot dc ken nel van den radjah van Athgnrah (Orissa) ver scheurden een nicht van den radjah. die. niet we tende, dat de honden los rondliepen, in den avond uitging. De honden hadden haar aan stukken ge scheurd voordat, op haar geschreeuw menschen kwamen toegeloopen. Een der aangehoudenen door het slacht offer als de dader aangewezen. In verband met dc Zaterdagnacht j.1. gepleegde moordaanslag op een 20-jarigen metselaar Schonk te Oisterwijk, zijn gisteren dc beide verdachten gebrs. P. met het slachtoffer in rot ziekenhuis geconfron teerd. S. heeft een dor gebroeders, namelijk F. P. als dader aangewezen. De beide mannen zijn op transport gesteld naar Breda. Naar door den officier van justitie aldaar te zijn verhoord zijn ze in het huis van bewaring op gesloten. De toestand van het slachtoffer is nog steeds be denkelijk.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1