Elke dag als een nieuwe hel Zaterdag 14 Juli 1934. Geen staking bij de Heemaf. Kapitale boerderij afgebrand. Een „vriendschappelijke" voetbalmatch. Frankrijk bezuinigt. W1LLY DEN OUDEN'S NIEUWE TRIOMF. Westelijk van de Perzische bergen Iets over Aziatische warmte. - Een artikei ter afkoeling voor lezers, die van de hitte mochten lijden. - Hoe men eieren in de zon kookt. (Van onzen neizcnden correspondent.) Shahraban (tusschèn Bagdad en de Per zische grens), 7 Juli. WE zijn nu als de vrouw van koning Nebu- kadnesar. twee duizend jaar geleden, vol heimwee naar de bergen van Iran, waar we koelte en verfrissching hopen te vinden, want in de vlakte, westelijk van de Perzische bergen, is elke dag nu als een nieuwe hel. Wc hebben gelezen van de warmte in Europa, in Amerika, en we hebben er om gelachen. Het gemoedelijkstc voor ons in deze berichten is, dat er wordt gesproken van een „hittegolf", dus van een verschijnsel van zeer voorbijgaanden aard. Hier ech ter is de hitte een last, die op het land en op de men- schen drukt en vele maanden zal duren en zelfs nog zal toenemen. En reeds nu is de warmte een marte ling, waaraan men niet ontkomen kan. Ergens anders, in de woestijn van Noord-Afrika b.v. en ook in Syrië, hebben we in don heetsten tijd van het jaar nachten beleefd die kil, zelfs koud wa ren, maar hier blijven ook de nachten drukkend warm, al zijn ze wel eenigszins koeler dan de bran dende helledagen. Desniettegenstaande is de tempe ratuur zelfs kort vóór het opgaan van de zon toch nog zoo hoog, dat men in Europa, bij zulk een tem peratuur overdag reeds van hevige warmte zou spreken. Te New York slapen de mcnschen 's nachts op de daken, zoo wordt uit Amerika, getelegrafeerd, maar hier slaapt men in dc warme maanden nooit ergens anders. De daken zijn er op gebouwd. Ze zijn plat en er voert steeds van den binnenhof van het huls een (gap heen. De bedden worden er in April of Mei heengebracht en blijven er-lot in Octófiet*.' Zb"staan er onder vrijen hemel, wat niet hot minsto bezwaar oplevert, daar hier in de warme maanden nimmer oen druppel regen valt. Reeds in Aziatisch Turkije, In Anatolië, kan men in vele plaatsen zulke zomer- bedden zien, zooals ik van vorige reizen weet Natuurlijk slapen de menschen op het dak zon der dekens of zelfs lakens, daar de nachttempera- tuur zulk een bedekking volkomen overbodig en zelfs hinderlijk maakt. Deze „zomerbedden" hebben evenwel een groot be zwaar: men is er gedwongen vroeg, dat wil zeggen: dadelijk na het opgaan van de zon, op te staan, daar het er dan niet meer is uit te houden. Mijn werk veroorloofde me gewoonlijk niet in een zomerbed te slapen. De nacht bood meestal dc ecnige mogelijkheid, dat ik schrijven kon. ïk zat dan buiten op een terras en tikte op mijn schrijfmachine tot drie, vier en soms ook wel eens vijf uur 's morgens. De temperatuur was dan nog zeer hoog, heel dikwijls meer dan 27 graad Celcius (ruim tachtig graden Fahrenheit), maar door de tegenstelling met de veel hoogere dagtemperatuur gevoelde ik me dan toch min of meer behagclijk. Nu, onderweg, kan ik deze methode evenwel niet. volgen. Terwijl ik buiten onder den vrijen hemel schreef, liet ik vensters en deuren van mijn kamer geopend om ook daar cenige afkoeling te krijgen en tegen het aanbreken van den dag nam ik rust in mijn kamer, waarvan ik vensters, deuren en gordijnen gesloten had om de warmte van den nieuwen dag zoo lang mogelijk buiten te houden. Voor dien tijd had ik bo vendien den vloer van mijn kamer rijkelijk begoten met water. Bevond ik me in een plaats, waar electri- sche stroom is, dan liet ik steeds een ventilator draaien, maar desniettegenstaande is het me sedert maanden niet gelukt de temperatuur in mijn kamer lager te brengen dan 29 graden Celsius (ruim 84 gra den Fahrenheit). In deze hitte kon ik dan enkele uren slapen tot de warmte weder aanmerkelijk toe nam, in mijn kamer tot 35 graden Celcius (95 graden Fahrenheit). Het menschelijk lichaam is evenwel een wonderlijk instrument, dat zich aan heel veel weet aan te pas sen. Hiermede rekening houdend hadden we een een voudig middel gevonden om ons in onze kamer toch nog behagelijk koel te gevoelen. Wc gingen name lijk nu en dan enkele minuten naar buiten, waar in de schaduw de temperatuur was gestegen tot 42 gra- Waarvan we zullen eten. Nabij Shahraban. den of 44 graden Celcius (ruim 108 of 111 graden Fahrenheit) en ook web eens hooger. Kwamen we te rug in onze kamer, nadat ons lichaam zich aan dc veel hoogere buitentemperatuur min of meer had aangepast, dan kregen we den indruk, dat het in onze kamer koel was. In de dorpen en steden dezer landen heeft het le ven zich geregeld naar de warmte. Nog vóór het op gaan van de zon komt er overal beweging. Winkels worden geopend, karavanen ezels cn kameelen gaan op weg, in werkplaatsjes komt het bedrijf in gang, te zeven uur openen de meeste kantoren, maar te twaalf uur 's middags valt een stilte. Bijna niemand werkt meer. Er is groote rust tot vier uur of vijf uur 's middags, wanneer het allerergste van de hitte voor bij is, al is de temperatuur dan nog zoodanig, dat men er in Eutopa over schreeuwen zou. Valt de tem peratuur vóór tien uur 's avonds onder de dertig gra den Celcius (86 graden Fahrenheit) en is er slechts een heel klein beetje luchtbeweging, dan spreken de «mcnêclna» ovei een koelen avond, die door de tegenstelling met de veel grootèrc daghifté inderdaad aangenaam aandoet. Buiten de dorpen en steden, als het mogelijk is aau ecu rivieroever, zoeken de menschen 's avonds ver frissching en in palmentuinen kan men overal Ara bieren en ook wel Europeanen zien zitten, genietend van een koelte, die in Europa nog voor ondragelijk warmte zou doorgaan. Er is één vertroosting: de westersche wetenschap heeft den bewoners van deze streken de kunst van ijsmaken geleerd en zelfs in enkele dorpen zijn allo mogelijke soorten van vruchtenijs tegen een onge looflijk lagen prijs verkrijgbaar. Een groote portie met vier of vijf verschillende soorten ijs komt op acht k tien fils (6 k 7cent). Gedurende den tocht naar het oude Babyion en Sinn Diban hebben we in dc felle hitte nog iets nieuws geleerd. Hier en daar hebben we in de woestijn halt. gehouden bij een rustende automobielkaravaan, waar wc in de schaduw van de hoogopgeladen wa gens konden zitten cn eten. In zoo n geval deelt men natuurlijk wat men heeft met de chauffeurs en met kameeldrijvers, die van de schaduw, deze weldaad in den zonnegloed, willen racdegenieten. De chauffeurs en kameeldrijvers geven dan weder van wat zij heb ben, o.a. stukken van groote, tientallen kilogrammen wegende meloenen, die bij dc hevigste hitte van bin nen koel en frisch blijven. Bij een van die gelegenheden gaf men ons eieren te éten, die gekookt waren in de zon. Dit is geen grapje, geen overdrijving, geen jager latijn. Heden hebben wc ons zelf zulke eieren bereid. Er is een klein trucje bij noodig, dat men weten moet. In de gloeiende zon legt men een plant ijzer of ander metaal neder, dat binnen enkele minuten te heet is om aan te raken. Op deze door dc zon warm gestoofde plaat legt men de eieren, die nicn telkens om dient te wentelen. Te ongeveer één uur in den namiddag, dus op het heetst van den dug, hebben we dit gedaan en na tien minuten waren de eieren in een toestand, alsof ze vijf minuten waren gekookt, d.w.z. het eiwit was hard, de dooier nog half vloeibaar. Of het mogelijk is de eieren op deze wijze geheel hard te komen, weet ik niet, daar we de proef nog niet namen. Merkwaardig is bij de felle warmte de kameelen te zien. Deze dieren verdragen de vinnigste koude en tevens de hevigste tvdHrtte) maar stijgt do temperatuur hoog, dan gaan hun haren rechtop staan, zoodat ze nog wel dc huid beschaduwen, maar tevens dc moge lijkheid van afkoeling* laten. Dit artikel tik ik, bijna geheel naakt zittend in do schaduw van palmen bij een linker zijriviertje van den Euphraat. Een Arabische knaap begiet nu en dan mijn rug met koel water. In de nabijheid is een Bedoeinenvrouw, die op een heks gelijkt, bezig boven een klein vuurtje kameelmelk te koken. Heel be trouwbaar ziet liet er niet uit, maar we hebben toch besloten met de melk straks onzen maaltijd te doen en rekenen er op, dat het vuur allo gevaarlijke kie men gedood zal hebben. Op een avontuurlijke reis in deze streken kan men het met de hygiëne niet steeds zoo nauw nemen. Om dc plek schaduwschemer waar ik zit, laait aan alle zijden dc hellegloed van de woestijnzon. De stilte wordt alleen gestoord door het zachte ma- chinegeweergeratel van mijn schrijfmachine, waar op ik dezen brief tik, welke bestemd is mijn lezers, die van do Europeeschc hitte mochten lijden, koel te te brengen door de vergelijking met de door mij beschreven Aziatische warmte. J. K. BREDERODE. Aangekondigde loonsverlaging Ingetrokken. Hengoio: Na diverse conferenties tusschen de directie van de Heemaf en vertegenwoordigers der drie metaal bewerkersorganisaties is ten slotte over eenstemming bereikt. Naar wij vernemen hebben de organisaties een schrijven ontvangen van de directie der N.V. Heemaf, dat deze de aangekondigde loons verlaging heeft ingetrokken, echter met de mededee- ling, dat de verlaging dit jaar toch zal moeten wor den ingevoerd. Maandag 16 Juli zal dus niet tot staking worden overgegaan. 50.000 K.G. hooi in vlammen opgegaan. Door hooibroei brak Donderdag brand uit in de kapitale boerderij van A. E. Zijlstra, staande nabij Sluis 6 te Dedemsvaart Reeds gisteren was men be gonnen de duizenden kilograrnman hooi uit elkaar te halen, doch vandaag bleek, dat brand niet meer te weerhouden was. In een oogwenk stond het ge bouw in lichter laaie. Overal vonden dc vlammen gretig voedsel. Van den inboedel kon nog iets worden gered. Het vee liep in de weide, terwijl de varkens tijdig kon den worden losgelaten. De boerderij brandde tot den grond toe af. Niet minder dan 50.000 Kg. hooi wei den een prooi der vlammen. Tal van landbouwge reedschappen gingen verloren. De schade wordt ge raamd op circa f20000.en wordt door verzeke ring gedekt. De Dedemsvaartsche brandweer bestreed met 3 stralen op de motorspuit de vuurzee, doch vermocht tegen deze geweldige vuurzee niets uit te richten. Persoonlijke ongevallen kwamen niet voor. Publiek stormt het veld op, doch wordt door den scheidsrechter met den revolver in bedwang gehouden. Belgrado (Joego-Slavië) (V.D.): Tc Kraegoe- jevatz heeft dc voetbalclub van die naam een wed strijd gespeeld tegen Paratsjin, die „vriendschappe lijk" werd genoemd. Maar het spel werd zeer heftig en de scheidsrechter zag zich genoodzaakt verschil lende spelers van de thuisclub van .het veld te stu ren. Daardoor werd het publick steeds meer opge wonden en tenslotte stormde het het veld op en be dreigde den scheidsrechter. Het bleek echter, dat deze op dergelijke gebeurlijkheden voorbereid was: hij trok althans een revolver en dreigde ieder neer te schieten, die hem durfde aanraken. De politie is hem daarna te hulp gekomen en heeft hot veld doen ont ruimen, waarna het bezoekende elftal onder politie- geleide naar het station werd gebracht. 10300 betrekkingen bij de Post afgeschaft. Dit jaar geen manoeuvres. Parijs: Om redenen van bezuiniging zullen de groote manoeuvres dit jaar niet gehouden worden. Tijdens den ministerraad van Donderdag heeft president I.ehrun bovendien een decreet ondertee kend, krachtens hetwelk 10.300 betrekkingen hij dc P.T.T. worden afgeschaft, waardoor 152 millioen per jaar bezuinigd zal worden. De minister van arbeid heeft verschillende bepalin gen uitgevaardigd, die in acht genomen moeten wor den bij de uitvoering van de openbare werken ter be strijding van de werkloosheid. Van de arbeidskrachten mag slechts ten hoogste 1 10 buitenlanders zijn. I)e materialen, die gebruikt worden, moeten uit Frank rijk of Algiers, of uit landen onder Fransch protecto raat afkomstig zijn. ZWEMMEN. Zij verbetert het wereldrecord 400 meter zwemmen vrije slag van de Ameri- kaansche Helen Madison met meer dan 12 seconden. Donderdagavond heeft onze nationale kampioene Willy den Ouden in het Oostelijk zwembad aan de Vredenoordlaan te Rotterdam bij een officieele po ging om het Kuropeesch record 400 meter'vrije slag dat met 5 min. 42 sec. op naam stond van Zus Braun, te verbeteren, niet alleen dit record gebro ken, maar tevens kans gezien het zooveelstc wereld record van haar Amerikaansche mededingster, He len Madison, af te snoepen. De tijd van deze zwem ster stond reeds vrij scherp, nl. op 5 min. 2S.5 sec., dus niet minder dan 12'a sec. lager dan het Euro- peesch. De zwemmedewerker van dc N.ILCrt. schrijft hier over nog het volgende: Snelzwemmen op 400 meter is zoo iets als 5000 M. op de schaats. Het is geen sprint en hel is geen lange baan. Het is eigenlijk' allebei tegelijk en er is geen baan, die zóó lastig is en die zulk een zorgvuldige voorbereiding noodig maakt. Wij ha den van insiders al wel gehoord, dat mei. den Ouden zich den laatsten tijd speciaal op de zen afstand oe fende en wij kre gen den indruk, dat als alles luk te en als er niets tegenviel, zij mis schien dit be roemde wereldre cord op de 400 M. van mej.- Madi son nog wel eens halen zou. Maar dan Toch" zeker maar met mini maal tijdverschil. Plotseling kregen wij bericht, dat gisteravond een ernstige poging zou worden ge waagd. W. den Ouden ge- WILLY DEN OUDEN. Om precies half 8 stond mej. reed voor den sprong. De starter geeft zijn laatste aanwijzingen en do of ficieele tijdwaarnemers 3 in getal omklemmen het horloge. Er valt een doodsche stilte in de zwemzaal. Een prachtige start en de aanjagende rit is be gonnen. Precies op den streep in het Oostelijk zwembad zijn zwarte streepen op den bodem ton behoeve van snolzwemmers zwemt mej. den Ouden en zij wijkt er geen centimeter van af 16 banen van 25 meter is dat zoo doorgegaan. Wat een felle aandacht cn wat een enorm uithou dingsvermogen. Dc eerste 50 meter gaan in 331/5 sec. ,,'n Tikje sneller", roept mevr. van Wuvckhuise- Groen bij het keerpunt en het tempo wordt n heel klein beetje opgevoerd. De 100 \1. gaan in 1.122/5. Wij loopen een eindje met de zwemster mede op. Prachtig ligt hot lichaam bruin en soepel in het water en dc voeten wrikken door de golven zon der onnoodig gepfhs. 200 M. in 2 m 33 sec. De helft: dat ziet er prachtig uit Van ver slapping geen sprake. Integendeel, dc slag krijgt meer en meer vastheid en het tempo blijft kordaat. 300 M. in 3 m. 54. Maar dat is eenvoudig geweldig. Daar verbetert het zwemfenomeen al haar eigen wereldrecordtijd, die staat op 3.58. Zoo'n tijd wordt natuurlijk niet of ficieel erkend, maar hij is er niet minder om. De starter geeft het. fluitsignaal voor de laatste 100 meter en zoo waar het gaat nog harder. Bij dc laat ste 50 meter kan het publiek zich niet meer inhou den en het breekt los in luide aanmoedigingskreten. Een laatste spurt, even de uiterste actie, en het eind punt. is bereikt. Dc horloges worden vergeleken en alles stemt op den schitterenden tijd van 5 min. 16 sec. Madison's record van 5.28 5/10, vervaardigd tijdens de Olympische spelen te Los Angelos, in scherpen si rijd mot mej. Knight, die slechts 1/10 sec. bij haar achter bleef, is op glorieuze wijze geslagen. Onze Rotlerdamsche zwemster, het grootste zwem- wonder dat de wereld ooit zag. is voortaan wereld recordhoudster op de 400 M. vrije slag met 5 min. 16 sec.» Het gejuich dat er losbarstte, toen do voorzitter- kamprechter, dc heer G. Langclaar Jr., den uitslag mededeelde! Er waren er, die er stonden met een brok in de kee! en een traan in het oog. Want laten wij allen, sportlui van Nederland, onverschillig of wij tennissen, voetbal len, hardloopen of criket spelen, levendig heseffen, dat wat dit meisje hier verrichtte iets waarlijks buiten gewoons is. De veelheid van haar successen maakt dat men er* minder gevoel voor heeft Alweer zoo'n record Maar dit wereldrecord is het. mooiste dat zij berei ken kon, omdat het verreweg hot moeilijkste is. Er is misschien één mcnsch in dc wereld, die dit record nog eens breken zal. Dat is zij zelf. Iemand anders ach ten wij er niet toe in staat. Als de aanjagende kamp is afgeloopen, staat mej. Den Ouden even naar het gewoel te zien naar al dio bewogen gezichten mevr. Van Wuyckhuise, do juryleden, haar vriendinnen. En dan stapt zij naar haar ouders, die aan den kant zitten en zij omhelst ze beiden hartelijk. Nog lang hangt de vreugde in het Oostelijk zwem bad. Straks zal zij zich aan Nederland mededeeien.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5