Wijziging Winkelsluitingswet Dreigend conflict in de Mijnen. Zaterdag 14 Juli 1934. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9516 Paard np hol geslagen. Schagen's Harmoniekapel. De Eendracht. Theater Royal. DE MOOISTE FOTO Door de Tweede Kamer goedgekeurd. RIJWIELPLAATJES. Ruzie bij den brand te Edam. Afkoeling in Frankrijk. Een oproep. Het dier boven op een puntig hek ge sprongen en gewond. Gistermiddag om even 2 uur sloeg het paard van den heer M. Brammcr, welke gespannen stond voor een beladen sleeperswagen, op hol. De eigenaar gaf het dier uit een emmer wat te drinken en had te dien einde het hit uit den hek genomen. Zonder dat er eenige aanleiding toe was het dier schrok niet zette het aan. De heer Brammcr deed alle moeite het hollend paard te houden, doch na een 40 Meter ongeveer moest hij den strijd opge ven. In vliegende ren ging het langs de Nieuwe Laag- zijde. De vracht van den wagen, bestaande voor het mcerencleel uit leege botervaatjes, vloog alle kanten heen. Voor den fruitwinkel van den heer C. Jong, ram de de hotsende wagen de lantaarnpaal, die als een riet afknapte en in stukken uiteen viel. Een afvlie gend vaatje ging daarop door een bovenruit van het huis van mej. Kruier, welk ruit in duizend stuk ken brak. Voor den sigarenwinkel van den heer G. Plukker veranderde het als dol geworden dier van richting. Met volle vaart ging het op het ijzeren fcck van de R.K. Pastorie aan en sprong het paard op 't puntige hek. Daar bleef het dier hangen en schreeuwde het uit.. Omstanders schoten toe en met vereende krach ten werd het «lier uit zijn netelige positie verlost. Het bleek dat de kot een groote wonde in de borst had, veroorzaakt door een der hekpunten, welke royaal af brak. Het hek bleek geheel ontzet en hier en daar geknapt. Bovendien bekwam het beest een bloeduit storting in de lies. De gehavende vracht werd bijeen gezocht Het mag wel een wonder heeten, dat er geen erger gevolgen zijn gekdmen. Op den weg speelden ver scheidene kinderen, die alle kanten heen stoven'toen het paard met den hotsenden wagen achter zich kwam aanvliegen. Woensdag 18 Juli a.s. zal onze Harmoniekapel, on der haar nieuwen dirigent, den heer Jac. Jansen, 'n concert geven in onzen Muziektuin. 't Is vrij entrée. (Zie advertentie in dit no.) Het uit te voeren programa is als volgt: 1. Pan-Europa, Marsch. Alph. Dreisscn. 2. Cavalerie Legére, Ouverture Suppé. 3. Triumph Polonaise. F. Berger. 4. Potpourri sur 1'Opera ,JLe Postillon de Lonjumeau. I A. Adam. Pauze. 5. Ouverture de Stradella. v. Flotow. 6. Sarabanda. S. Czibulka. 7. Ganz Allerliebst. Wals. E. Waldteufel. 8. Colonel Bogey. Marsch. K. J. Al ford. De verhuurdersvereeniging voor Schagen en om streken „üe .Eendracht' hicid Vrijdagavond een le-„ denvergadering ten huize van den heer C. Dekker, aan de Markt. De opkomst der leden was niet groot. Om half negen opent voorzitter, do heer Barsin- gerhorn met welkom, inededeelende, dat het n.'ge- loopen vereenigingsjaar goed is geweest. Het leden tal nam toe en bedraagt thans 81, omvattende 2013 woningen. Na opening leest de secretaris, de heer P. v. d. Oord, de notulen,, welke worden goedgekeurd. De lieer Schotten, wnd. administrateur, geeft 'n uitge breid jaarverslag, waaruil blijkt, dat de vereeniging in haar korte bestaan reeds zeer veel nut heeft ge had. De leden vonden in de vereeniging zeer groot voordeel. Bij diverse achterstallige huurders was huisbezoek gedaan en in de meeste gevallen waS suc ces te boeken. Aan elf personen werden inlichtingen verstrekt over huurders of gegadigden voor huizen. Den administrateur werd dank gebracht voor het keurig jaarverslag. Rekening en verantwoording _De penningmeester, de heer Schoen, deed reke ning en verantwoording. De inkomsten bedroegen J 176.70, de uitgaven f 110.96, saldo winst 165.74 op 1 Juli 1934. De stukken en bescheiden werden nagezien door de heeren C. Tuinman en J. Kooiman. Alles werd in beste orde bevonden. Koninklijke goedkeuring. Na inleiding van den voorzitter wordt door de ver gadering het voor en tegen besproken van het aan dragen van de Koninklijke goedkeuring. Stemmen gaan op, om dit een jaar uit te stellen. J)e vereeniging zal geen processen te voeren hebben. Besloten wordt het aanvragen voorloopig uit te ptellen. Bestuursverkiezing. Aan de orde is thans de verkiezing van een voor zitter en secretaris wegens periodieke aftreding. De stemming heeft tot resultaat dat tot voorzitter wordt herbenoemd de heer C. Barsingerhorn en tot secr. de lieer P. v. d. Oord. De herbenoemden nemen hun benoeming aan. In de vacature A. C. Boeije, die als bestuurslid bedankte, wegens ziekte, wordt gekozen de heer M. C. Tuinman. De heer Tuinman laat zich de benoe ming welgevallen. Tot administrateur wordt benoemd de heer F. Schotten te Schagen. die de benoeming aanneemt. De vergoeding voor den administrateur wordt be paald op f25 per jaar. Nadat eenige mededeelingen waren gedaan en en kele vragen waren gesteld van meer huishoudelijken aard, volgde sluiting. LAF. Gistermorgen vroeg ontdekte de heer J. Th. Kroone, dat zijn Volière, waarin een 12-tal kanaries, door een tot nu toe onbekend gebleven persoon was geopend. Een 6-tal van deze zangers was verdwenen, waar onder eenige, die zaten te broeden. In de geopende volière waren nog eenige vogeltjes, die trouw op het hestje zaten. Later op den dag werd een vluchtelin ge! jo teruggebracht. Afgezien nog van de schade, door dezen daad aan den eigenaar berokkend, is 't intens laf. De vogeltjes namen de vrijheid, maar zullen in de vrije natuur niet kunnen blijven leven. En menig nestje is ver stoord. Gaarne plaatsen we hier de wensch van den eige naar: Wie een kanarie mocht zien of vangen, wordt Verzocht daarvan terstond kennis te geven. BENOEMD. Als onderwijzeres aan de Christelijke School is in plaats van mej. T. van Berge, die wegens aanstaand huwelijk eervol ontslag heeft verkregen, benoemd mej. L. A. Struik te Lichtenvoorde. GESLAAGD. Voor het U.L.O.-diploma slaagden gister de volgen de leerlingen van onze U.L.O.-school: Ali Deutekom en Jan Dekker, beiden te Schagen. Van de 10 leer lingen die dit jaar werden opgeroepen slaagden er 5. SCHOOLREISJE. De leerlingen van «ie zevende klas onzer O.L. school hebben gister hun schoolreisje naar Amster dam gemaakt. Begunstigd door prachtig zomerweer is het een heerlijk reisje geworden. Per trein naai de groote stad werd daar begonnen met een tramrit vervolgens Artis en Aquarium bezocht, om daarna te genieten van een boottocht over het IJ en langs de grachten. Het spreekt van zelf. dat rijkelijk honger en dorst gestild en gelescht werd. Hoogst voldaan arriveerde men te kwart over zes weer in Schagen. OP REIS. Dinsdag a.s. zullen de ouden van dagen uit Scha gen, ongeveer 80 personen, hun jaarlijkschc autotocht maken, daardoor in staat gesteld door de afdeeling van Staatspensionncering alhier. Wederom stelden vele'autobezitters hun wagens gaarne ter beschikking. Laten we voor deze oudjes op mooi weer hopen. Het gaat langs de zeekust en ook staat een bezoek aan Beverwijk en omgeving op het programma. Om onge veer half acht des avonds wordt de stoet terug ver wacht. Het ligt in de bedoeling, dan in optocht, de Harmonie voorop, naar „Vredelust" te gaan, waar een laatste tractatie zal volgen. OVERGEPLAATST. De heer J. Ph. de Vries, vak werkman hij den Tech. dienst der Telefoon en Telegrafie, is overgeplaatst van Hippolytushoef naar Schagen. TOEGELATEN. De jongejuffr. W. Smulders alhier is na gehouden examen toegelaten tot het Gymnasium te Alkmaar. „De Blonde Engel", een film, die boeit van begin tot eind, draait deze week in Theater Hoyal. Het is de geschiedenis van Lilv Powers (Blonde Engel), een meisje van ongewone schoonheid, en met een bizonder-persoonlijk karakter, doet haar best om op het goede patoto blijven, hetgeen in haar omstan digheid nogal moeilijk is, omdat haar vader, Nick, do eigenaar van een kroeg is, die voornamelijk door fa brieksarbeiders wordt bezocht. Toen haar vader haar aan oen zekere Sipple tracht te te koppelen en deze te vrijpostig werd. moest hij dit met een schedelfractuur, toegebracht door middel van een bicrflesch, bekoopen.- De student Cragg, een nietsnut overigens, biologeert Lily, dat ze een te groote persoonlijkheid is om zich te encanailleeren met een metaalbewerker en raadt haar aan, het hooger op te zoeken. Ze volgt zijn raad, begeeft zich met Chico, een kleurlinge uit haar vaders zaak. naar de stad. In de stad krijgt Lily na eenige moeite een onder geschikt baantje bij een bank. Vandaaraf beklimt ze de maatschappelijke ladder door middel van flirta- tions, waarvan Jinuny, één van haar onderchefs, die haar een beter baantje bezorgt, het slachtoffer wordt Ze wordt de secretaresse van Brody met wien zij haar flirtation voortzet. Als ze op zekeren dag door den kassier Stevens in hun amoureuze verhouding betrapt worden, ont slaat hij hen beide, doch wanneer Lily hem weet te overtuigen, dat ze het slachtoffer van haar onwetend heid werd is hij verteederd en mag ze blijven op een andere afdeeling. Stevens is verloofd met Anna Carter, do dochter van den president, maar dat is voor Lily geen be zwaar om er zorg voor te dragon, dat ze in de armen van Stevens ligt, wanneer diens verloofde binnen treedt. De vader van het meisjes laat Lily roepen om haar ontslag aan te zeggen, «lat echter in overplaat sing naar een hoogere afdeeling veranderde, toen zij haar vampirische neigingen demonstreerde, waardoor hij onder haar bekoring kwam. Stevens bezoekt haar ook op haar nieuwe afdeeling, betrapt Cartner in een tête a tête met haar, doodt Carter en maakt tevens een einde aan zijn eigen le ven. Dit schandaal schokte 't vertrouwen in de bank en teneinde een debacle te voorkomen, werd een nieu we president benoemd, een zeer rijk en geacht man, genaamd Trenholm. Lily dreigt haar geheim aan een dagblad te zullen verkoopen, wanneer men haar ontslaat, waardoor Trenholm genoodzaakt wordt haar over te plaatsen naar een afdeeling te Parijs. Bij een bezoek aan Parijs, een tijd later wordt Tren holm plotseling op Lily verliefd en overwegende, dat hem geen andere uitweg open staat, besluit hij haar te trouwen. Het bericht veroorzaakte opnieuw een schandaal en bracht de bank in moeilijkheden. Tren holm, die het grootste deel van zijn papieren etc. aan Lily heeft overgedaan, kan niet bijspringen, weshal ve hij in aanraking met het gerecht komt. Als hij Lily vraagt item ie willen helpen wijst ze dit echter van de hand, pakt haar boeltje en laat zich inschepen naar Parijs. Op de boot zijnde, krijgt ze berouw van haar gedrag en ze heeft nog juist tijd genoeg om van boord te gaan en naar haar man terug te keeren. Toen ze op het bureau van haar man binnentrad, hoorde ze een schot en zag Trenholm met een revol ver in zijn hand voorover gebogen op zijn stoel zit ten. Zij werpt de papieren aan zijn voeten en smeekt hem te blijven leven, daarbij verklarende, dat hij de eenige man is, die werkelijk in haar leven iets betee- kenlc en waarvan ze hield. MARKTOVERZICHT. Groot aantal vette koelen waren er Donderdag jl. aangevoerd; de handel was iets minder, het verschil zal pl.m. 10 gld. per koe bij de vorige week geweest zijn. Maar de koeien werden verkocht, een bewijs dat een grootweider met 7 koeien aangevoerd, in een oogenblik er 5 van kwijt was. De hoogste prijs zal zijn geweest 29 ct.. de duurste f215. De handel in kalfkoeien w'as matig. In geïdekoeien stug. Handel in stieren was vrij goed, deze tijd komt ook weer aan. Paarden was wel handel in. Nuchtere kalveren epn stille handel. In graskal veren idem en met de vette kalveren lang niet wild. Deze konden gelden 40 a 50 ct. per kilo. Oude slachtschapen f 1321, hande 1 stug. Jonge vette schapen niet gewild, hoogste noteering f 17.75. Lammeren stug, voor de slacht niet gekocht. Naar mate er weinig vette varkens waren aangevoerd, was de handel stug. Noteering was tot 16 ets., later op den dag is nog lA ct. hooger besteed. Biggen en schrammen flauwen handel. Op de kippenmarkt handel goed. Portret-Atelier JAC. DE BOER Keizerstraat DEN HELDER De Tweede Kamer heeft gistermiddag het ont- werp-Winkelslultingswet, dat uitbreiding van den Zondagsverkoop tot zes uur voor consump tie-bedrijven inhoudt, aangenomen met 63 tegen 25 stemmen. AMENDEMENT DROP AANGENOMEN. Het amendement-Drop, beoogende ook belang hebbenden te hooren voor eventueele opening op Zondag, is aangenomen met 50 tegen 37 stem men. Met de soc.-dem. stemden de protestantsche fracties voor dit amendement. Zooals bekend, heeft de regeering bij Nota van Wijziging voorgesteld, de door de Kamer aanvaarde verruiming van den Zondagsverkoop, afhankelijk te maken van een drietal beperkingen. Volgens het nieuwe voorstel moet de gemeenteraad verklaren, dat er voor de crisisverruiming aanleiding bestaat. De winkeliers uit het betrokken bedrijf moeten wor den gehoord. Zelfs in bijzondere gevallen zal aan tabakswinkels en slijterijen de verruiming nooit kun nen worden verleend voor meer dan zes uren. Bij de hernieuwde behandeling van dit wijzigings voorstel heeft de heer Drop oen amendement verde digd. In plaats van de „winkeliers" zouden bij ver- ruimingsbesluiten de „belanghebbenden" moeten worden gehoord. De heer Teulings (R.K.) heeft zeer juist, is het licht gesteld, dat met een dergelijke for muleering de belangen van de kleine winkeliers niet gebaat zijn. De pcrsoneelorganisnties, waarop de toelichting doelt van het amendement-Drop zullen immers slechts weinig oog hebben voor de belangen van die kleine patroons. Voor bescherming van het personeel dienen intusschen de Arbeidswet en het Werktijden besluit. Overigens hebben de heeren Smeenk" (A.R.) en Snoeck Henkemans (C.IL) zich opnieuw tegen ver ruiming verklaard. De A.R. afgevaardigde bracht er zelfs voor de zoovcelsto maal de regeeringsverkla- ring bij te pas. De heer Teulings (R.K. en ook dr. Vos (V.B.) wilden echter gelukkig het bewogen ver leden van deze winkelsluitingswijziging nu inaar verder laten rusten. Dr. Vos verklaarde zich dankbaar, maar niet vol daan. Vooral de beperking, dat voor den verruimden Zondagsverkoop thans een gemeenteraadsbesluit ver- oischt zal zijn, achtte hij te betreuren Een centrale regeling ware ook o.i. te verkiezen geweest. Toch moet men nu maar dankbanr zijn. dat de herhaalde lijk uitgestelde wijziging thans waarschijnlijk ein delijk een feit zal worden. Minister Steenberghe heeft zich van elk principi eel debat onthouden. Blijkbaar had hij zich uitslui tend ten dool gesteld het vroeger zoo grondig bedor ven geval tot een goed einde te brengen. Voor de door den heer Drop voorgestelde wijziging was Zijne Excellentie niet te vinden. Vandaag wordt over het ontwerp gestemd. Voor het nieuwe belastingjaar. Van 23 Juli af verkrijgbaar aan de postkantoren. Controle zal dadelijk na aanvang van het nieuwe belastingjaar worden inge steld. Met ingang van 23 Juli a.s. zullen op de kantoren der posterijen verkrijgbaar zijn de rijwielbelastingmer- ken voor het belastingjaar 19341935 (1 Augustus 1934 t.m. 31 Juli 1935.) De aandacht van belanghebbenden wordt er op ge vestigd, dat het geval zich kan voordoen, dat op een postkantoor en in het bijzonder op een hulppostkan toor tijdelijk geen belastingmerkcn voorhanden zijn. Het verdient daarom aanbeveling het koopen van een merk niet uit te stellen tot het tijdstip waarop men het moet gebruiken. Voorts wordt er met nadruk op gewezen, dat de controle op het gebruiken van geldige belasting- merken reeds dadelijk na den aanvang van het nieuwe belastingjaar zal worden ingesteld. Burgemeester en brandweerchef In conflict. Naar het Hdbld. verneemt, heeft de Officier van Justitie te Amsterdam gistermiddag van den opper- brandmeestcr to Edam, den heer E. Wark, een klacht ontvangen tegen den burgemeester van deze plaats, den heer Th. C. P. M. Kolfschoten, terzake bedreiging tegen het leven. Tijdens den hevigen brand, welke in den nacht van Dinsdag op Woensdag aldaar gewoed heeft bij de N.Y. Ycreenigde Touwfabrieken, was de burgemeester ontstemd over het feit, dat hij laat van het gebeur de in kennis was gesteld. Hierover maakte hij den opporbrandmeester verwijten. Deze functionnaris zei- de den burgemeester dat hij geen tijd had. Daarop zou, althans volgens de klacht, de burgemeester een revolver hebben getrokken en gezegd hebben: Ik schiet je neer! Je bent ontslagen! Ik zal je laten arresteeren. Tegen een politieman zou de burgemeester geroe pen hebben, arresteer dien vent. Dit conflict heeft in Edam do noodige beroering verwekt. Tijdens een telefonisch onderhoud dat wij met den burgemeester hadden, ontkende hij een re volver te hebben getrokken. Wel heeft hij den opper- brandmeester ter plaatse ontslagen. De voorstad Courde door wolkbreuk geteisterd. Parijs, 13 Juli (R.O.) In Frankrijk is Donder dagavond een aanzienlijke afkoeling ingetreden, wel ke gepaard ging met lievige regenbuien. Vandaag is de hemel den geheelen dag zwaar bewolkt geweest, hetwelk een aanhoudenden regenval doet verwach ten. Boven het voorstadje Courde is een wolkbreuk neergekomen. Bijna de gehccle oogst is vernield. Van de meeste huizen werden de ruiten door hagelstee- nen stukgeslagen. Drie huizen werden ernstig bescha digd, terwijl de tuinen onder water kwamen te staan. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 uur: 760 m.M. Vooruitzichten: Kans op regen. Temperatuur: 18 gr. C. is 65 gr. F. Fa. Gebr. ROTGANS Gedipt. Opticien, Schagen HOOGZIJDE E 103. Bemiddelingspoging van minister Kali niet gelukt. In de te 's Gravenhage gehouden conferentie tus- schen den Minister van Waterstaat en de afgevaar digden van de vier werknemershonden in het mijn bedrijf heeft de Minister o.m. meegedeeld, dat naar zijn meening een loonsverlaging van vijf procent voor de mijnwerkers mogelijk is en wel over twee étappes van VA procent, ingaande 1 Augustus en 1 October a.s. De vertegenwoordigers der mijnwerkers hebben ver klaard ook deze loonsverlaging niet te kunnen aan vaarden. Nog enkele andere kwesties werden besproken. De loonsaangelegenheid werd verwezen naar de vergadering van de contactcommissie voor het mijn bedrijf, welke morgen te Heerlen wordt gehouden. De St. Augustinusvereeniging, de sociale priester- conferentie in de mijnstreek, aldus lezen we in de „Msb.", heeft Donderdag een telegram aan den Mi nister-president en aan den Minister van Waterstaat gezonden, waarin met aandrang wordt verzocht •een gunstige oplossing voor de mijnarbeiders te bewer ken. i ito» pBNHJflj Speciaal wordt er op gewezen dat do toestand in vele mijnwerkersgezinnen thans reeds werkelijk droevig is. Oproerige geschriften In de mijnstreek. - Manifesten te Heerlen in beslag ge nomen. Donderdagavond heeft de politie te Heerlen onder leiding van den commissaris een inval gedaan ten huize van zekeren Clevers. In beslag genomen wer den exemplaren van de verboden ..Tribune" in klein formaat gecyclostyleerd, alsmede diverse manifesten, bestemd voor verschillende mijnen. Vergadering van de Contactcommissie. Mijnwerkersbonden blijven op hun stand punt staan. Gisterenmiddag vergaderde de contactcommis sie voor het mijnbedrijf. Besprekingen werden gevoerd over het bekende voorstel van den mi nister van Waterstaat van 5 pet: loonsverlaging, verdeeld in twee étappes van 2A resp. ingaan, de 1 Augustus en 1 October a.s. De directies verklaarden zich accoord met dit voorstel, waarbij bleek, dat zij zelf en de minis ter het hadden ingediend. De vertegenwoordigers der mijnwerkersbonden bleven op hun standpunt staan, dat zij ook dit voorstel niet konden aanvaarden. De vergadering wordt hedenochtend om 11 voortgezet. Op het oogenblik is nog niet te zeg gen hoe de ailoop zal zijn. Mijnheer de Redacteur, Ik zou wel een klein artikeltje willen wijden in Uw blad aan de tuinders der gemeente Oudkarspel en wel naar aanleiding, dat deze gemeente als proef- gemeentc is geworden, om met steun van de over heid in de gelegenheid gesteld te worden de werk- looze tuinbouwarbeiders in hun bedrijven te kun nen opnemen. Hier kunnen wij in de eerste plaats onze tevredenheid over uitspreken. In de tweede plaats is het zeer jammer, dat het seizoen al weer wat ver is gevorderd, zoodat, de aanvraag niet groot kan zijn, te meer nog de groote droogte, welke np het oogenblik aanwezig is. En toch zijn er straks veel arbeidskrachten noodig. Ik heb daarbij het oog op den zaadoogst, welke hier ook niet te onderschat ten is. En dan de verdere werkzaamheden, welke hier op zullen volgen. Zooals ons allen bekend is. zal dit een proef zijn van vier maanden en wij zullen hopen dat deze proef mag slagen. Want slaagt zij niet. dan zijn wij er uit, en onherroepelijk, wat zeker te betreuren zou zijn van een zuiver standpunt bekeken. Dus mede-leden, ik doe een beroep op U allen! Heeft u een arbeider noodig. neem deze dan ook over de gemeente. U werkt dan mede. dat deze arbeider niet naar de Wieringermeer behoeft, wat deze toch niet voor zijn plezier doet en u helpt mede, dat de proef slaagt, wat zeker zal zijn toe te juichen. Te meer nog omdat dit is een proef en elke proef proef is voor verbetering vatbaar, wat ons toch zeker ten goede zal komen. Ik hoop, dat deze op wekking er ook toe mede mag werken, dat de proef mag slagen! Mijnheer de Redacteur dankende voor de verleen de plaatsruimte. Hoogachtend, Jb. DE ROER. Voorzitter v. d. Tuinbouwvereen. „De Eendracht" te Oudkarspel.

Schager Courant | 1934 | | pagina 9