Minder scherpe toestand te Sanjrancisco De overstromingsramp in Zuid-Polen. No. 23330 Int. Telef. No. 20 8 PAGINA'S. DE HONGERSNOOD AFGEWEND? Het stakingscomité doet concessies. GEVAARLIJK IJS. DUITSCHLAND IN GEBREKE! Tegenmaatregelen van Duitschland. KIJKEI1 is KOOPEfl yj (LOECK EEN GROOTE RAMP. DE GRANAATONTPLOFFING BIJ PARIJS. Schoenfabriek in lichterlaaie. Cholera in Britsch-Indië. Woensdaë 18 Juli 1934. Postrekening SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9518 COURANT. DU Wad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij intending tot 's morgens 8 uur, worden Adver tentie nog sooveel mogelijk in het eerstultkomend nummergeplaatst^ Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent CbewUsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. f Tal van restaurants in San Francisco weer geopend. Huismoeders en kruideniers nog weinig optimistisch. Eigen aardige straattooneelen. Ofschoon het buiten kijf is, dat de algemeene staking te San Francisco voor de stakers een suc ces is geworden, schijnt toch de krachtige troe penbezetting te San Francisco, welke thans na het aankomen van versterkingen nog is uitge breid met 7000 man, benevens het demonstratieve opstellen van kanonnen, machinegeweren en tanks tezamen met de onzekerhoid met betrek king tot do houding der bevolking een eenigszins ontnuchterenden invloed te hebben uitgeoefend op de stakingsleiding,, die gisteren bereid gevon den is concessies te doen met betrekking tot den toevoer van levensmiddelen. Zij is klaarblijkelijk in de overtuiging dat een verdere verscherping van den toestand voor de stakers zeil nadeelige gevolgen zou hebben. Zoo is de heropening van vrijwel alle restaurants toegestaan. Ook de arams rijden weer. nl een procla matie van het stakingscomité heet het dat niemand te San Francisco honger behoeft tc lijden en dat de vrachtauto s met levensmiddelen ongestoord kunnen passeeren. Ook de post is regelmatig bezorgd. Voorloopig heeft de meerderheid van de bevolking haar toevlucht tot conserven genomen, daar versch vleesch, spek, ham. groenten en fruit niet te krijgen zijn en de eieren uiterst schaarsch zijn. Weliswaar gaf de aankomst van eenige vrachtauto's met levens middelen hoop, dat de toestand tegen den avond gun stiger zou zijn, maar men zag het hoogere kantoor personeel 's morgens naar hun bureaux gaan met hun brood onder den arm en hun zakken vol conserven blikken. Bij wijze van anecdote wordt nog gemeld, dat de afdeeling huwelijken van het bureau van bevolking klaarblijkelijk niet bij de staking begrepen was. Er werden gisteren tenminste zestien huwelijkslicenties afgegeven en eenentwintig aanvragen geregistreerd. Alles bij elkaar werd de toestand, als gevolg van de besluiten van het stakingscomité minder gespan nen, ook al vreesden de huisvrouwen, dat er toch nog heel wat ontbeerd zou moeten worden, voordat een behoorlijk distributiestelsel werkte en al zagen de kleine winkeliers nog niet goed, hoe zij de waren van de markten in hun winkels moesten krijgen. De nationale garde, die zich op alle gebeurtenissen voor bereid houdt, heeft dan ook nog niet behoeven op te treden. Daarentegen heeft de politie bij een inval in een gebouw aan de haven, dat beschouwd werd als de centrale zetel van de extremistische elementen, tweehonderd arrestaties gedaan. Ruimschoots van hun gummistokken gebruik makend, dwong zij alle inwonenden plaats te nemen in auto's, die hen snel Jiaar den eerstbijzijnden politiepost vervoerden. Beroep op Roosevelt. W a s h i n g t o n. 17 Juli. Hei Witte Huis meldt ne ontvangst van talrijke verzoeken aan den presi dent om zijn bemiddeling te verleenen in het sta- Kingsconflirt. afkomstig van kamers van koop- nandel e. a. organisaties. Deze verzoeken zijn aan Roosevelt overgebracht. De minister van arbeid miss Perkins staat in on- aigenroken telefonische verbinding met San Fran cisco. Do radiotelegrafisten op de schepen, thuisbe- noorende in de havens aan don Stillen Oceaan, heb- nen van bun vakvoreoniging instructie gekregen net werk neer te leggen zoodra hun vaartuigen de havens binnenloopen. De staking breidt zich uit. Ondanks den minder scherpen toestand schijnt vol gens de laatste berichten de staking zich uit te brei en. Lit Chicago zijn eenige honderden stakingbre- Kers naar San Francisco onderweg. doch men wn01? aan' f'a' van ^un d'ens,en eoen gebruik zal ken ^craaa^' teneinde geen onlusten te verwek- De hoofdorganisatie van de arbeiders te Was hington heeft verklaard, dat zij niet bevoegd is om in te grijpen, hoewel verscheidene van de stakende vakvereonigingon bij deze organisatie zijn aangeslo ten. L)e staking dreigt zich langs de geheele kust an den Stillen Oceaan uit te breiden, indien sena- Tor waguer er niet in slaagt het conflict te Portland *e ,'eKgen. Ook te Los Angelos breidt de bewe- rh f* Ult' ^''nnear»olis is de staking van de cnaimeurs een feit geworden. De zeelieden te Boston W8( oV hebben hun sympathie voor de sta- Kers te San Francisco uitgesproken. De staking van v® vÖr!1cide,rs .f0 R'rniinehnm in Alabnma en t»1 »ork zal binnen enkele dagen doorgaan. ,m e gouverneur van Minnesota hoeft een bataljon van de nationale garde geconsigneerd. Te Huntsville (Alabama) zijn meer dan 10.000 ar beiders in de katoenindustrie in staking gegaan. Te San Antonio (Texas) zijn 8000 werklieden in staking. Nader uit New York: Te Huntsville (Ontarlo) heb ben stakende arbeiders uit de katoenindustrie kort na den aanvang der textielarbeidersstaking een spinnerij, waar nog werd gewerkt, bestormd. Zij dwongen de directie de fabriek te sluiten. Hierdoor is het aantal stakende textielarbei ders tot 13.000 toegenomen. Aanslag op een electrisch krachtwerk. Vier transformatoren vernield. New York. Te Kosciusko in den staat Mississlppi zijn door een dynamiet-aanslag vier transformato ren van een electrisch krachtwerk zwaar beschadigd De politie vermoedde dat de aanslag gepleegd was door radicale textielarbeiders en arresteerde drie stakers. Barricades en demonstraties. Nieuwe troepen zijn te San Francisco aangekomen hetgeen tot gevolg had dat hier en daar barricades werden opgeworpen. Een stoet communisten begaf zich nanr het Duitsche consulaat te Los Angelos om te demonstrceren tegen de gevangenhouding van Thalmann. Het is niet waarschijnlijk dat de haven arbeidersstaking overslaat op New York, daar de ar beiders aldaar andere contracten hebben (collectie ve contracten op langen termijn), terwijl de vakver- eeniging van havenarbeiders niet aangesloten is bij de American Federation of Labor. Naar uit Moskou wordt gemeld, schenkt de Sow- jct-Russische pers veel aandacht aan de staking te San Francisco. De „Prawda" verklaart, dat binnenkort de gebeur tenissen te San Francisco van groote socinnl-politie- ke beteekenis zullen worden. Zonder twijfel zal de invloed merkbaar zijn in den geheelen politieken en economischen toestand van de Vereenigde Staten. Andere bladen betreuren, dat de leiding van de staking niet geheel in handen van de communisti sche partij is. De communisten moeten erop letten, dat de staking een socialistisch-communistisch ka rakter krijgt. Met kopergroen vergiftigd. 75 personen ziek geworden. Sofia. 17 Juli (V.D.): Tn de havenstad Burgas aan de Zwarte Zee Is een bijeenkomst in het officierencasino verstoord. Na het gebruik van ijs zijn 75 personen onwel geworden. De toestand van zes personen is zorgwekkend. Tot de erge zieken behoort de garnizoenscom mandant en zijn beide kinderen. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat hier spra ke is van een kopervergiftiging. Het ijs was in een koperen pot bewaard en door kopergroen ver giftigd. De pachter van het casino is gearresteerd. BENDE VALSCHE MUNTERS IN FRANKRIJK GEKNIPT. Waarden tot een bedrag van 100.000.000 francs vervalscht. Parijs. De Sörété nationale arresteerde een bende valsche munters van Italiaanschcn oorsprong, die zich in het bijzonder bezighielden met de ver vaardiging van valsche Fransche waardepapieren. Volgens den Paris-Soir hebben de operaties der valsche munters honderd millioen francs bedragen. Maandelijkscho stortingen op den dienst der Dawes- en Young-leeningen blijven achterwege. Trustees blokkeeren ontvangen bedragen. Uit Berlijn wordt gemeld dat de op 15 Juli ver vallende maandelijksche termijnen voor den dienst der Dawes- en Youngleeningen niet ter beschikking worden gesteld, daar dc deviezenpositie der Rijks bank zulks niet toestaat. Voor deze betalingen waren in rijksmark 4.22 mil lioen voor dc leening Dawes en 6.3 millioen voor do leening Young noodig. De rentebcdragen voor de schuldeischers dezer leeningen vervallen bij de lee ning Dawes eerst op 15 October en bij de leening Young op 1 December. De Duitsche regecring heeft zich nu in verbinding gesteld met do regecringen der landen waar de leeningen zijn geplaatst, ten einde een verbetering van de deviezenpositie en dc Duitsche transfercapaciteit te verkrijgen. Met Enge land is reeds een overeenkomst dienaangaande tot stand gekomen. Teneinde nu den lecningsdienst, voor zoover het opbrengen van de bedragen in rijks mark voor de couponbetalingen betreft, tc waarbor gen. heeft de Duitsche regeering dc vervallende maandelijksche bedragen voor de voorgeschreven na tionale tranches der leening in rijksmark op de buitengewone rekeningen (Sonderkonto's) bij dc Rijksbank gestort en wei op den vervaldag. Naar aanleiding van de jongste besluiten van Duitschland hebben de drie trustees thans aan den Rijksbank medegedeeld, dat zij het gereserveerde bedrag niet vrij geven en tevens hun aan de Rijks bank verstrekte permanente opdracht herroepen. Volgens deze opdracht betaalt de Rijksbank alle bij haar binnenkomende verpande inkomsten uit de tarieven voor tabak, bier en suiker alsook uit het brandowijnmonopolic automatisch uit aau bet rijk, zoodra de deviezen voor den dienst der leening ge stort waren. Op deze inkomsten bestaat slechts voor de leening Dawes oen onderpand. Zij bedragen maandelijks tot. 200 millioen mark. soms meer, dus zoowat het 50-voudige van het bedrag voor den maandelijkschen dienst der leening Dawes. De maan delijksche dienst dezer leening omvat tevens zeer belangrijke amortisatiebedragen. De trustees hebben thans op het gansche bedrag van dc verpande in komsten beslag gelegd, alhoewel deze inkomsten slechts rijksmarkinkomsten zijn en het op 15 Juli vervallende maandelijksche bedrag voor den dienst der leening Dawes reeds dubbel was gewaarborgd. Voorts is ook voor den hierboven vermolden verval dag van de leening Dawes op 15 October bij do Bank voor Internationale Betalingen reeds 50 pet. in de viezen aanwezig. Het spreekt vanzelf, dat van Duitsche zijde het optreden van trustees sterk wordt becritisecrd en als een chicane en een poging tot het oefenen van pressie wordt beschouwd. De maatregelen der trustees treffen een belangrijk deel der rijksinkomsten en zouden dus het program der regering in belangrijke mate kunnen schaden. Het is dan ook niet te verwonderen, dat de Duit sche regeering. teneinde deze gevaren te bezweren, doodleuk maatregelen treft om de betrokken in komsten toch in de schatkist te doen vloeien. Dat Duitschland zonder meer bestaande verplich tingen niet nakomt en volkomen gerechtvaardigde sancties als chicanes kwalificeert, kan nauwelijks meer bevreemding wekken. Wij zijn van die zijde reeds aan veel gewend! Vele plaatsen overstroomd. Talrijke slachtoffers. De overstroomingen in de Wojwodeschap Krakau blijken, naar de „Kattowitzer Zeitung" bericht, van catastrophale afmetingen te zijn. Talrijke dorpen en stadjes staan onder water, een spoorlijn is vernield, vele personen zijn yerdronken. Eenige autobussen met vacantiegangers, die Zondag Krakau hebben verlaten, worden vermist. Het heeft gister den geheelen dag gestortregend. De verbin dingen met het overstroomde gebied zijn onderbro ken, daar de bruggen en telefoonlijnen zijn vernield. Do toestand wordt voortdurend ernstiger en te Kra kau wordt door troepen en politic een groote hulp actie op touw gezet. Ook uit Warschau wordt hulp gezonden. Te Krakau hebben de autoriteiten do levensmidde- lenvoorradcn in beslag genomen, daar de aanvoer is onderbroken. De laaggelegen stadswijken van Kra kau moesten reeds worden ontruimd. In den komen den nacht verwacht men een aanzienlijke stijging van het water. Bijzonder erg hield het hoogwater van de Ka- mieneca huis, rlat. bot stadje Balubincc en de omlig gende dorpen in enkele minuten onder water zette. In Salubince hadden de bewoners geen gelegenheid meer hun have te bergen, doch moesten zich op de daken van hun huizen redden. Verschillende kinderen en oude lieden, wier fami lieleden zich op het veld bevonden, zijn verdronken. Ook in de omgeving van Rzeszow heeft de rivier Wislok het gebied tusschen Jasol en Rzeszow over stroomd. De treinverbinding tusschen de beide steden is verbroken. Intusschen nadert een nieuwe hoogwa tervloed de stad Rzeszow. Bij Tarnow is het kleine riviertje Wondok binnen korten tijd meer dan drie meter gestegen. Van talrijke autocars, die Zondag van Krakau naar Zuluhince waren vertrokken, heeft men tot nu toe nog niets gehoord. Bij Myslenice zijn 800 zomergasten geheel van de buitenwereld afgesneden. Levensmiddelen ontbreken. In het overstromingsgebied ligt het spoorwegverkeer en het verkeer te land geheel stil, daar bruggen en wegen zijn weggeslagen. Daar het electrisch licht bijna overal is uitgegaan, werken dc reddingsploegen en dc militairen 's nachts met. fakkels en brandende teerpotten. Het telefoon- en telcgraafverkeer in Klein Polen is geheel onderbroken. In Novi Soncz zijn 2 huizen van twee verdiepin gen ingestort. Tachtig andere huizen worden door in storting bedreigd en moesten worden ontruimd. De bewoners zijn in bioscopen en café's ondergebracht. 120 slachtoffers. De overstroomingen in Zuid-Polen ontwikkelen zich tot een der grootste rampen van dien aard, waardoor het voorland der Karpaten ooit is ge troffen, aldus verneemt de „Tel." nog uit War schau. Sedert Zondagmiddag dalen onafgebroken geweldige regenvlagen, die aan een wolkbreuk doen denken, uit den hemel neer. Tot dusver is reeds een gebied van niet minder dan 18.000 vierkante kilometer overstroomd. Het aantal dooden bedraagt thans reeds onge veer 120, voor het meerendeel kinderen. Het is echter te verwachten, dat het aantal slachtoffers nog aanzienlijk zal stijgen. In één enkel dorp zijn reeds 26 dooden geteld. GOEDKOOPER AARDAPPELEN. Minimumprijs vroege aardappelen v laagd. Met ingang van Donderdag 19 Juli a.s. zal de minimumprijs voor vroege aardappelen op de veilingen worden verlaagd tot f 3.50 per 100 Kg. De crisisheffingen blijven onge wijzigd. Vijf soldaten gedood. zich heeft toegedragen. Hoe het ongeval In een kort bericht elders in dit nummer maakten we reeds melding van het ernstige ongeluk tijdens de manoeuvres in Frankrijk, waarbij 5 soldaten door een granaatontploffing werden gedood, en 26 ge wond, van wie 12 zwaar. De ontploffing is niet, naar aanvankelijk werd aangenomen, bij het afladen van munitie geschied, maar tengevolge van het onvoorzichtig hanteeren van een granaat. Een soldaat had in den kogelvanger een niet-ontplofte granaat gevonden, dien hij zijn kameraad toonde, waarbij hij den granaat vallen liet, met het noodlottig gevolg. Het ongeval heeft zich als volgt toegedragen, aldus de Parijsche corr. van de „Msb.": De oefeningen waren te zes uur aangevangen en hadden plaats als vorige dagen: er werd schijf ge schoten en na eenigen tijd schieten begaven dc man schappen zich onder leiding van een onderofficier naar de schijf om de resultaten van het schieten na te gaan. Een detachement van ongeveer 30 man vertrok omstreeks half acht weer van de schijf om de oefeningen te gaan hervatten, een trompetter en een waarnemer achterlatend. Halverwege de schietbaan moeten twee soldaten, voor zoover uit de verklaringen der gewonden valt op te merken, hetzij met den voet, hetzij met hun geweerkolf tegen oen projectiel hebben gestooten, een 80 m.m. vleugeltorpedo, zoonis ze alléén tijdens den oorlog gebruikt zijn geweest in de loopgraaf-mor tieren, model Brand. Een ontzettende ontploffing volgde. Vijf en zeventig meter in het rond werd alles neergeslagen, wat natuurlijk eon vreeselijk bloedbad in den troep veroorzaakte. Vier soldaten werden onmiddellijk gedood. De ove rigen waren allen meer of minder gewond. F.en hun ner, een brigadier, overleed terwijl men hem naar het hospitaal van Saint Germain overbracht. Een trompetter, die achter den kogelvanger was gebleven, begon uit alle macht alarm te geven, waarop men uit het nabije kamp toesnelde. Een kapitein en een luitenant namen de leiding van het reddingswerk en waarschuwden genees- heeren en autoriteiten van Saint-Germain. De gewonden werden snel door de uitgereden am bulances naar het hospitaal van Saint-Germain overgebracht, waar men echter moest, constateeren, dat de toestand van een aantal der drie en twintig gewonden zeer ernstig was. F.en der aangevoerden bleek overleden, zoodat het aantal dooden tegen den middag 5 bedroeg. Het is een volkomen raadsel, hoe de granaat op liet schietterrein is gekomen, aangezien het een mo del betreft, dat onoit op dc schietbanen wordt ge bruikt. Men achte bet niet onwaarschijnlijk, dat de ongelukkige manie om „oorlogscuriositeiten" te ver zamelen, waardoor tal van op de slagvelden achter gebleven munitie in particuliere banden kwam. iets wat reeds tot zooveel ongelukken heeft aanleiding gegeven ook deze ramp heeft veroorzaakt, bijvoor beeld, dat automobilisten die zich van dat gevaar lijke aandenken hebben willen ontdoen, het gevaar lijke voorwerp op do schietbaan hebben gedeponeerd in de hoop dat de militairen er wel weg mee zouden weten. Een uitgebreid onderzoek is ingesteld. Met voorraden en inventaris totaal ver nield. Dertig arbeiders gedupeerd. Gisteravond is nadat de werkzaamheden beëin digd waren, brand ontdek, in de N.V. Schoenfabriek J. Francois te Bijen onder de gemeente Gilzo. In een minimum van tijd stond het geheele gebouw in lichter laaie, zoodat de brandweer van Rijen, die spoedig ter plaatse verscheen weinig tegen de vuur zee kon uitrichten. Men spande alle krachten in de belendende perccclen, huizen en een leerfabriek, door nat houden van daken en muren, te sparen, hetgeen tenslotte mocht gelukken. Van dc fabriek van de firma Francois is niets over gebleven. Door dezen brand zijn 30 arbeiders zonder werk gekomen. Dc firma was wel tegen brand- maar niet tegen bedrijfsschade verzekerd. De geheele voorraad schoenen en alle machines zijn een prooi der vlammen geworden. De oorzaak van den brand is onbekend. Duizenden slachtoffers. S i m 1 a. Begunstigd door de na de overstroo mingen in vele districten ontstane toestanden, is in uitgestrekte gebieden cholera uitgebroken, waardoor reeds duizenden slachtoffers gevallen zijn. In de laatste week van Juni waren in de centrale provin cies alleen reeds 1.05 dooden gevallen. In geheel In- dië zijn in de eerste week van Juli 5.155 gevallen van cholera, waarvan 2.799 met doodelijken afloop voorgekomen. NIEUWE BOMAANSLAGEN IN TIROL. Materieele schade. Weenen. In Unterkirchen (Tirol) is een homaan slag gepleegd tegen de pastorie en de electriciteits- l werken. De materieele schade is aanzienlijk.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1