Apen en Schapen. Woensdag 18 Juli 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9518 WORDT HITLER DOOR VON PAPEN GETROTSEERD. De Duitsche Himalaya-expeditie. Reuzenbrand in Demmin. Explosie in het klooster Megaspelion. Belgische Stratosfeertocht opnieuw uitgesteld. De ontdekking der doodende straal een loos alarm? Prijzen voor mishandelde varkens. Ontploffing in dynamietfabriek. Een kanon gevraagd. Von Papen huldigt zijn gcdooden mede- werker. Groote krans van den vice-kan- selier siert de urn. „Von Bose was trouw tot in den dood." De correspondent van de Tel. meldt uit Berlijn: De urn waarin zicli de asch bevindt van het stoffe lijk overschot van Oberrceierinasrat von Bose, den oewezen medewerker van vicc-kansclier von Papen, is heden op het kerkhof te Lichterfelde hijpezet on Bose werd op 30 Juni tijdons dc acttc togen do S.A.- leiders in zijn ambtsvertrek doodgeschoten. Aan de rouwplochtigheid werd namens de familie van den overledene slechts deelgenomen door den schoonvader vnn wijlen von Bose, een gewezen gene- raai De volkomen door smart gebroken echtgcnootc en de kinderen waren niet aanwezig. TNCEZONDEN VON PAPEN. Vice-Kanselier von Papen verscheen vergezeld van zijn ochtgenoote en zijn adjudant von Tschirsky bij de droeve plechtigheid, die slechts door weinigen werd bijgewoond. Voor de met roode rozen versierde urn lag een groote krans, die voorzien was van een wit lint waarop de woorden stonden: „Franz von Papen und seine Mittarbeiter". Na de toespraak van den geestelijke nam vice-kanselier von Papen het woord, waarbij hij de vlijt en de trouw van zijn ge wezen medewerker huldigde en erop wees hoe deze „getrouw tot in den dood", in den oorlog als soldaat" en ook in vredestijd zijn vaderland heeft gediend. Drie leden verongelukt. Uit Simla wordt gemeld dat de Duitsche Hima laya-expeditie opnieuw door een ernstig ongeluk is fetroffen. De Duitsche Alpinisten Merkl, Wieland en Velzenbach zijn bij dc beklimming van den berg Nanga-Parhat door een lawine overvallen en veron gelukt. Ook drie Inlandsche dragers zijn waarschijn lijk omgekomen. Gisteren was het nog onmogelijk naar de vermisten of hun lijken te zoeken. Groote materieele schade. Demmin (Pommeren). Gistermiddag brak uit tot dusver onbekende oorzaak in een meubelmake rij alhier een brand uit, die zich zóó snel uitbreidde, dat de brandweer er machteloos tegenover stond. Het vuur is inmiddels overgeslagen op een groot huizenblok. Reeds staan de schuren van den graan handel Klacnhammer in vlammen. Door overslaan- 'de vonken geraakten ook verschillende huizen in 'andere deelen der stad in brand. De brandweren uit bijna geheel Voorpommeren bevinden zich op de plaats der onheils. Nader wordt gecmld, dat de brand waarschijnlijk veroorzaakt is door het in brand vliegen van een hoeveelheid teer. Behalve de meubelmakerij zijn reeds een schuur van den graanhandel Klaenhammer, het kantoor gebouw van genoemde firma en drie woonhuizen tot aan den grond toe afgebrand. Ook de toren van de groote kerk is door het vuur aangetast. De branden in de overige deelen der stad zijn in middels gebluscht. De schade loopt in de honderdduizenden. Bij het blusschingswork werden tal van brand weermannen en vrijwilligers gewond. Zes personen gewond. In het oeroude klooster Megaspelion bij Kalavrita op den Pcloponnesos, dat, zooals reeds elders in dit nummer in het kort gemeld, een prooi der vlammen is geworden, heeft zich Dinsdagmor- %eJ} een zware explosie voorgedaan. Tengevolge van de hitte was het sedert den vrij heidsoorlog van 1S21 bewaarde kruit in de lucht gevlogen. Het kruit was indertijd in het klooster opgeborgen om het bij een cvenuteelen aanval van de Turken op te blazen. Tengevolge van de explosie werden zes personen gewond. Bovendien werd een kostbare bibliotheek alsmede twee reuzen vaten wijn vernield. Het klooster was eigendom van de Grieksch- orthodoxe kerk. Russisch vlieger boven mandsjoerije. Inzittenden hebben foto's genomen. Reuter meldt uit Charbin: Een Russisch militair vliegtuig heeft op geringe hoogte boven Soeifenho, in Mandsjoerije, gevlogen. De machine heeft ongeveer een half uur boven de stad gecirkeld. Naar verklaard wordt, hebben de in zittenden foto's genomen. Die Astor is toch een oolijkerd. De eene week komt hij ons vertellen dat we iets schaapachtigs in ons hebben en een volgende week dat wc overeenkomst vertoonen met apen. Onze vechtlust in aanmerking nemend, zou het me niet verwonderen als we er eerstdaags aan herinnerd worden dat ook een verscheurend dier in ons woont, en de listigheid waarmede we vaak plegen te werk te gaan, maakt het niet onwaarschijnlijk dat onze stamboom ten slotte in een repticlenlichaam wor telt. Het ongelukkigste is nu, dat de man nog gelijk heeft ook! En als hij in Soeren uitroept dat hij bit ter weinig respect heeft voor oc menigte en er zich over bedroeft dat de massa nog zoo dom kan zijn en vatbaar is voor noodlottige suggestie, dan zou men zeggen, dat hij. logisch dóórdenkend, er al heel weinig voor zou moeten voelen om die massa-van- nu in belangrijke problemen-van-nu. een soort zelf beschikkingsrecht te geven of een soort democratie te handhaven welke grootendeels op suggestie be rusten. W ant aan een massa van-later, van b.v. over duizend jaren, hebben we voor onze probleracn-van- nu, niets. Ook zou men zoo zeggen dat het er dus vooreerst nog vooral op aan komt die suggestieve elementen, waaronder Astor een bescheiden plaatsje inneemt, goed in de gaten te houden. Vooral als hij van tijd tot tijd gewaagt van „wetenschappelijk nieuws dat tot hem doordrong en hem tot herziening van eigen meening dwong. Misschien dat ook het volgende er toe kan bijdragen zijn meening over ons wat milder te doen zijn. Radio-actieve elementen zijn elementen, die zoo in gewikkeld van bouw zijn, dat zij langzaam uit elkaar vallen: de atomen blijven niet in elkaar zitten. Ura nium is het eerste (laatste van het periodiek systeem). 1 Gram Uranium produceert in 1000 millioen jaren 1 c.M3. helium. Een ander afvalproduct van Ura nium is Radium, dat ook zelf weer uit elkaar valt en helium produceert. De andere radio-actieve ele menten gedragen zich al net zoo en bij alle is het eindproduct lood. (Gewoon ordinair lood). Wanneer wij aannemen dat de desintegratie van Uranium niet alleen nu constant is, maar dat ook sinds het ontstaan der aarde is geweest, door alle ecuwon heen. dan is het voldoende om een Uranium erts op te pikken en het percentage lood er in te be palen, om zoo ongeveer de leeftijd van moeder aar de te kunnen vaststellen. Schattingen op deze wijze gemaakt, geven voor den ouderdom van niet al te oude rotsen 1000 millioen jaren. Wanneer wij nu dc achtereenvolgende ontwikke lingsstadia sinds het vast worden van de aardkorst wilden beschrijven, dan zouden wij de geologen moe ten volgen. Laat ons liever eens nagaan gedurende hoe lan gen tijd het leven op de aardoppervlakte aanwezig is geweest en in het bijzonder hoe lang de mensch reeds op aardo rondzwerft. Stel dc gehcele duur van het leven op aarde gelijk één dag (24 uur) en de duur van elke periode als een onderdeel daarvan. Dan wordt het eerste en het grootste deel daarvan ingenomen door het primor diaal ongewerveld leven, n.1: meer dan 12Vsr uuw Hei tijdperk der visschen duurde iets meer dan 8 uur, dat van dc reptielen 2>4 uur. De zoogdieren krijgen dan niet meer toegewezen dan uur en de mensch zelfs slechts 2 minuten Wanneer wij daarbij dan nog in aanmerking ne men dat onze „beschaving" ongeveer 6000 jaar gele den begon, dan kunnen wij toch niet meer dan 5 se conden van den dag des levens daarvoor reservee ren en niet meer dan 0.1 seconde van den geheelen dag. voor onzen modernen industrieclen tijd. Wij mogen dan al den oorsprong van den mensch terugleiden tot de verste oudheid, als een be schaafd wezen heeft de mensch nog pas zijn eerste kreet geuit! In ons leeft dus ook de primitieve mensch, de hol bewoner met zijn wilde oerinstincten. De menschen mccnen gewoonlijk dat de aanwezigheid van dezen holcnmensch ons tot onverzoenlijkcn strijd dwingt met de verheven deugden waartoe religie en cultuur roepen. Ken strijd die ons wel zou moeten verscheu ren. Of die ocrmensch, óf die hoogcro cultuurmensch moet het in ons winnen en gewoonlijk laten wij ons beurtelings door beiden beheerschen. denken de menschen. Zij zouden die oermcnsch wel willen doo- den, als zij maar konden. Die oerinensch Astor. moet echter niet in ons ge dood of uitgeroeid worden. Noch het schaapachtige, noch het aapachtige, noch het verscheurende of listige. Neen, hij moet leven: vaak verbannen, maar soms ook geactiveerd worden. Die oermcnsch k a n ook niet gedood worden, zoo min als eb en vloed kunnen worden tegengehouden of een planeet stil gezet in haar baan. Want het is onze ziel, onze levende ziel! Zelfmoord plegen en toch blijven leven gaat niet samen. Behalve op het tooneel. Maar die onbegrepen macht moet geleid en gericht worden door Astor's Rede. Helaas kan de menschheid van geen enkele le vensperiode wachten tot een'groeiend gemeenschap pelijk rede-instinct volwassen zal zijn geworden, doch zij moet huishouden en experimenteeren on der suggestie. Gelukkig heeft die massa behalve veel aapach tigs en schaapachtigs, ook nog iets wat de lvngcl- schen common sense. d.i. gezond verstand noemen, hetwelk haar o.m. vertelt dat het moderne Christen dom en de moderne cultuur er voor hebben te wa ken alléén maar de zachtere deugden aan te kwee ken en de z.n. verzachting van zeden als hoogste menschelijk ideaal te prediken. Vooral daar waar. en in een eeuw waarin de opvoeding zelfs der mannelijke jeugd grootendeels in handen der vrouw kwam. Zoolang wo nog niet verder zijn dan het vermoe den dat onze zedelijke waarde bepaald wordt door de onderlinge sterkteverhouding onzer neigingen, is het propageeren eener gemeenschappelijke, gemid delde of middelbare zedelijkheid of redelijkheid niets anders dan humbug. Want als gevolg van onze aapachtigheid en schapenneigingen, onze vechtlust en onze listigheid en zooveel meer, zou dit fantas tische gemiddelde vér en vèr beneden het mensche lijk bereikbare liggen on slechts weinig boven dc laagste objectiviteitswaarde uitkomen. Terwijl objectiviteit toch de grondslag van alle zedelijkheid schijnt to zijn. Wanneer Astor dus bitter weinig respect heeft voor de menigte, dan kunnen wij hem volgen. Maar als hij de illusie koestert dat zij eens slechts voor verheven suggesties vatbaar zal zijn en niet voor noodlottige, dan zeggen wij: misschien, maar vooreerst nog niet. En trekken daaruit de eenigszins voor de hand liggende conclusie dat het dus voorshands nog aan beveling verdient met suggestie erg voorzichtig te zijn. Er zijn onschuldige, maar ook gevaarlijke sugges ties. Wie zal dat heoordeelen? De aan suggestie in zoo sterke mate onderworpen menigte zelf? Dat zou toch wel héél zonderling zijn. Stel U voor dat een-volk -maar door hef-noodlot- tig gevolg eener suggestie zou moeten ervaren dat die suggestie verkeerd was. En toch vóórdat het uit een suggestie ontwaakt, herkent het die niet als zoodanig. Dit is nl. het wezen van het begrip sug gestie: Zoodra het suggestieve element vrij algemeen gevoeld en doorzien wordt, houdt het op suggestief te zijn. Er blijft dus slechts één mogelijkheid over, nl. dat de macht gelegd worde in handen van de weinigen die alle demagogie verafschuwen als de pest en zei ven niet gemakkelijk onder de macht der suggestie komen. D.w.z. met uitschakeling zoowel van de dom me massa zelf als van hen die steeds meenen haar instemming te moeten vragen Want ook de menigte werkt suggestief op den leider! Waarmede dan echter de democratie zooals wij die hebben loeren kennen, is veroordeeld, en zij die op den langen afstand loopen, als practisch bruik bare menschen eveneens. Het schaapachtige en aapachtige in ons vindt Astor niet mooi. Dat is het ook niet. Maar evenmin mooi is het kweeken van een men taliteit welke men het beste kan weergeven dóór de levenshouding van: ik ben ik, en ik ben niet ieder een of, zooals een Franschman zeide van z'n land- genootcn in een bepaald gedeelte van dat groote land: Chacun se croit un personage. Zie Astor, die mentaliteit treft men veelvuldig daar, waar Jan en alleman aan het zelf-denken is geslagen, zonder te beschikken over een omvang rijke feitenkennis, de vereischto fantasie èn het ver mogen om te rechter tijd datgene uit z'n periphere bewustzijn te realiseeren wat ter zake dienstig is. Voorwaar niet weinig. Een mentaliteit die eenvoudig hierop neerkomt, dat men de eigen persoonlijkheid bijzonder gewich tig gaat vinden. Wat zeer onwetenschappedijk is, want ze is het niet. Zeer gevaarlijk bovendien omdat autosugges tie heel moeilijk te genezen is. aan het bereiken van tastbare resultaten door samenwerking in den weg staat en gehoorzaamheid vrijwel uitsluit. Menigeen is er een patiënt door geworden die weliswaar niet meer toegankelijk is voor noodlot tige suggesties, maar evenmin voor waardevolle. Het is met de Astoriaansche filosofie als bij op voeding cn onderwijs. Ook al stelt onze samenleving de meest ulteenloo- pende eischen, toch is het niet wenschelijk dat de individualiteit door opleiding en opvoeding te zeer naar voren wordt geschoven. Door het individu te veel op den voorgrond te plaatsen, verkrijgt men een maatschappij van „would-be" persoonlijkheidjes. Echte persoonlijkheden zijn schaarsch. Dat in de oude, maar toch niet verouderde opvoe ding misschien wel eens wat is gedood, dat beter in leven gebleven ware, zal wel zoo zijn. Maar ook staat vast, dat er in de hedcndaagsche opvoeding onzer volkskinderen wel eens wat in leven blijft dat beter jong gestorven ware en de Astoriaansche sug gesties met betrekking tot de volksopvoeding in dit opzicht niet onverdeeld gunstig werken. Het komt nl. niet alleen aan op het zelfstandig denken, hetwelk Astor z'n lezers wel zou willen in gieten als dat kon, doch vooral op de resultaten daarvan bij z'n adepten. En die resultaten zijn zoo als boven vermeld van meer factoren afhankelijk dan van het werkende denkvermogen alléén. Zelfs een uitgebreide feitenkennis er bij. beteekent nóg volstrekt geen juist oordeel en zeker geen objecti viteit bij het overdenken van bepaalde problemen. We zullen het dus voorshands nog van allerlei suggestie moeten hebben, inaar zette alsjeblieft de massa nimmer op den rechterstoel om do beste uit te zoeken, cn bedenke daarbij dat willen we ooit op de ze planeet in vrede met elkaar leven, veel schaap achtige meegaandheid onmisbaar is, terwijl we ons aan de vele aangekleede apen die hier rondwan delen maar niet te veel moeten ergeren. Behalve dat onze aapachtigheid meestal van nog al onschul- digen aard is, vwmen ze-rwr vermakelijk» stoffee ring van stad en land die menig genoegelijk oogen- blik oplevert. Met vriendelijke groet, Weder nog te ongunstig. De correspondent van het Algem. Handelsbl. meldt: üp grond van de weerberichten van hedenmiddag heeft de heer Max Cosyns, die vanmorgen aan boord van het vliegtuig van den Congo-vlieger Han- sez voor een kort oponthoud naar Brussel is terug gekeerd, besloten de opstijging naar de stratosfeer andermaal uit te stellen. Hij zal dus hedenochtend niet starten, maar hoopt Donderdagmorgen bij het ochtendkrieken den tocht te kunnen aanvaarden. De hofmaarschalk, graaf De Lannay, is gisteren te Iiour Havennes geweest en heeft aangekondigd dat Koning Leopold dezer dagen een kijkje zal komen nemen. De Koning wenscht zoo mogelijk getuige te zijn van de opstijging van den stratosfecrballon. De chef van den ineteorologischen dienst heeft aan de vertegenwoordigers van de pers verklaard, dat er op het oogenblik een Zuid-Oosten wind waait, die ons, evenals de Zuidenwind, over het algemeen mooi en warm, vrijwel wolkenloos weer bezorgt. Er kan op het oogenblik nog niet worden gezegd, hoe lang de ze wind zal aanhouden, vermoedelijk zal hij wel 30 uur, dus ten naastenbij twee dagen waaien. Cyclona- le storingen en onweders, regens en Westenwind be wegen zich thans in Portugal uit naar West-Ierland cn drijven dus voorbij het Europeescho vasteland. Woensdag zullen deze cyclonale storingen waar schijnlijk West-Engeland bereiken, het weer boven Londen of België zullen zij zeker niet binnen de eer ste 36 uur bcinvloeden. Gisterochtend was het uitstekend weer voor een stratosfeertocht, aldus vervolgde de chef van den metcorologischen dienst, en ook morgen zal dit goe de weer nog aanhouden, maar de wind zal minder gunstig zijn, zoodat de ballon gevaar zou loopen, naar zee af te drijven. Vandaar het hernieuwde uitstel. Tegenspraak van Fransch geleerde. Reuter meldt uit Parijs: Het bericht, dat dr. Tesla een „doodende straal" zou hebben uitgevonden, wordt, naar de „Matin" meldt, door professor Darsonval tegengesproken. Professor Darsonval verklaart, dat de geleerden wel het bestaan van een dergelijke» straal kennen, doch dat deze nog niet is gevonden.De geleerden zijn bezig om hem te vinden; het is evenwel voorbarig om te beweren, dat de straal reeds bekend is. Darsonval verklaart verder nog. dat de straal nooit een aanvalswapen kan zijn, aangezien groote elec- trischo krachtstations noodig zouden zijn om deze straal op te wekken. Wel zou het mogelijk zijn, hier mede het land tegen eiken aanval te verdedigen. Het moet zelfs mogelijk zijn, 10.000 vliegtuigen tegelijk omlaag to doen storten. Voortaan 3 cent per K.G. minder. De Nedcrlandsche Varkenscentrale meldt: Onder de varkens, die aan de Nedcrlandsche Var kenscentrale ter levering worden aangeboden, ko men er van tijd tot tijd voor, welke op de huid roode strepen, plekken of schrammen vertoonen, ontstaan door het slaan, schoppen, bijten of op andere wijze mishandelen van de varkens. De Nedcrlandsche Var kenscentrale heeft besloten, met ingang van 23 Juli a.s. bij de uitbetaling van deze varkens een korting op de officiecle prijzen toe te passen van 3 cent per kg. Wanneer de beschadiging van ernstigen aard is. zullen de varkens echter, gelijk tot heden het geval was, uitsluitend voor rekening cn risico van den le verancier worden afgenomen. Deze ontvangt dan een prijs, welke overeenstemt met de werkelijke waarde die het varken na slachting blijkt te hebben. De. korting zal uitsluitend worden toegepast, wan neer de beschadiging bij de ontvangst door den kringzaakveerder is geconstateerd. Deze zal de var kens niet mogen ontvangen, dan nadat dc aanbie der in de boeken van den kringzaakvoerder door onderteekening heeft te kennen gegeven, dat hij er kent, dat de varkens beschadigd zijn. De aandacht van belanghebbenden wordt er op ge vestigd, dat het ontstaan door schrammen, aange bracht door het bijten der varkens, voorkomen kan worden door bij de varkens de hoektanden te verwij deren. Dit kan het best geschieden zoo spoedig mo gelijk nadat deze tanden verschenen zijn. Het komt voorts voor, dat varkens, door de leve ranciers niet als zoodanig opgegeven, na slachting zeugen blijken te zijn. Deze varkens zullen in het vervolg worden afgerekend tegen de voor zeugen geldende prijzen. AFSCHAFFING VAN DE SLAVERNIJ. 100 jaar geleden. Londen: Gister heeft de Anti-Slavernijverceni- ging een noenmaal gegeven ter herdenking dat het juist 100 jaar geleden was dat door het Parlement, de slavernij in alle Britsche koloniën werd afgeschaft. Tot de ecregasten, die toepasselijke toespraken hiel den, behoorden Captain Fitzroy, dc speaker van het Lagerhuis en de ministers Simon, Monsell en Cunlife Lister. Een man gedood. Gistermorgen te omstreeks half negen heeft in de dynamietfabriek te Arendonk (België) een ontplof fing plaats gehad in de afdceling dvnamietwasscherij Een persoon had zich juist naar hui ten begeven, terwijl een andere arbeider, zekere Couwenbcrg uit Arendonk. gehuwd en vader van drie kinderen, nog aanwezig was. Laatstgenoemde werd op slag ge dood. Dc fabriek cn het laboratorium hebben ern stige schade bekomen. In Bladel op 10 kilometer af stand van Arendonk, werd de schok gevoeld en is van een huis een schoorsteen afgerukt. Dit is met moeite tegen veel koop, maar geen munitie. geld te Een humoristisch redacteur van Paris Midi had op eigen houtje een geschutsalvo van 21 schoten ter eere van den liden Juli willen afvuren, maar hij bevond, dat dit niet van een leien dakje gaat. De di recteur van een kanonnenfabriek verzekerde hem, geen reglementair, bij het leger in gebruik zijnd wa pen te kunnen leveren; de gegadigde had op goed geluk bij dc vraag naar het gcwenschte kaliber 75 gezegd. Een van 70 m.m. zou hij kunnen koopen, mits hij twee en een halve maand wacht en 300.000 frank neerteltDat schikte zoomin voor den da tum als voor den prijs. De directeur stelde toen voor hem een stuk van S0 ter beschikking te stellen, met een kleine wijziging, waardoor het uit de serie zou vallen. De prijs zou op frs. 75.000 komen. De journalist gaf voor, later over den prijs te wil len spreken, maar de munitie? Granaten mogen ge leverd worden, geen kruit. En kruit voor de jacht is slechts voor een maimum van 2 kilo verkrijgbaar, zoodat dc candidaat-kooper van zijn plan moest af zien. ZWAAR-VERMINKTE „BOFFERS". Zij krijgen: „Mein Kampf" als eer en dank voor hun offers. Berlijn. Dc „N.S. Kriegsopferversorgung" heeft zich met een oproep tot alle bedrijfslcicdrs gewend en hen aangespoord, aan de zwaarverminkte oud- strijders en dc in den strijd om het derde rijk zwaar- verwinkten als eer en dank voor de offers, die zij voor de natie gebracht hebben, op den a.s. lsten Augustus, den dag van den soldaat, het boek van den Führer „Mein Kampf" als eeregave te over handigen. De aansporing is bij de betrokkenen in goede aar de gevallen en het is te verwachten, dat aan alle zvvaarverminkten op den lsten Augustus deze vreug de bereid kan worden. Elke eeregave wordt van een „opdracht" van den leider der „N. S. Kriegsopferversorgung" Oberslinds- ber, in facsimile voorzien, welke opdracht luidt: „Soldaat zijn duurt den oorlog en den vrede door". EEN REUZEN-ARONSKELK. 2 Meter hoog. Een zeer merkwaardige plant is op het oogenblik in den Hortus te Amsterdam in bloei gekomen, n.1. een z.g. reuzen-aronskelk of Amorphophallus uit In- dië. De bloem heeft een hoogte van meer dan 2 meter. WEER EEN ERNSTIG BUSONGELUK IN FRANKRIJK. Chauffeur de macht over zijn stuur ver- loren. Parijs. Dc chauffeur van een volle autobus heeft bij Valence sur Rhöne de macht over het stuur ver loren, toen hij voor een voetganger wilde uitwijken Dc bus reed in volle vaart tegen een boom en sloeg om. Daarbij werd een der inzittenden gedood, terwijl 12 personen zwaar gewond werden.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5