Betrekkingen tusschen Nederland jn_ Engeland. Spoedige beslissing te San Francisco? De Watersnood in Polen. KIJKEIl is KOOPEn tj CLOECK En het water stijgt nog steeds. Dreigt er een handelsoorlog? De stad krijgt weer te eten. Von Papen heeft Berlijn verlaten. GESCHIEDENIS DER STAKING. Het publiek spreekt ook een woordje mee. Groote brand in Saksen. Donderdag 19 Juli 1934. 77ste Jaargang. No. 9519 r=SCHACER*COORAÏT.-~ v, „iermaal per weck: Dinsdag, Woensdag, Donder- Uitgave der N.V. V.h. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- Pit blad vers s worden Adver- o n A P T M A C TIëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. on 7Aterda<? Bij inzending tot s morgens 8 uur, worden Aaver AKACiINAo. leiftiën nog 100L) mogelijk in het ecrsiuiikomend nummer gepl.atst Inbegrepen. Groole letters worden naar plaatsruimte berekend. Een ramp, die groote afmetingen begint aan te nemen. Reeds tientallen personen verdronken en honderden ver misten. Uit de laatste berichten uit het overstroomlngs- gebied van Zuid-Polen blijkt, dat de omvang der catastrophe nog niet is te overzien en dat het toppunt nog niet is bereikt. Bij Krakau staat het water van de Weichsel reeds zes meter boven normaal peil. Sinds gistermiddag valt de regen zonder onderbreking weer in stroomen neer, zoo dat naar alle waarschijnlijkheid het hoogopge- stuwde water der rivier in den loop van den nacht de geheele binnenstad vai Krakau zal overstroomen. Inmiddels komen er ook alarmeerende berichten uit het aan Oost-Opper-Silezië grenzende deel van het woiwoodschap Krakau. Naar uit Wadowitz gemeld wordt, stijgt het water van de rivier de Skava minstens vijf centimter per uur. Woensdagmorgen stond het reeds drie meter boven den nomalen stand. Als de regen blijft aanhouden, is het vreezen dat ook Makow en Zator overstroomd zullen worden. Het water van de Weichsel stijgt nog steeds. De bevolking heeft de groote plaatsen aan deze rivier verlaten. Het kleine zijriviertje van de Weichsel. de Baba. heeft thans een breedte van een halven kilo meter. De stad Reybusch loopt gevaar. In de stad Sucha stroomt het water reeds door de straten. Twaalf huizen moesten hier wegens instortingsge vaar ontruimd worden. F.enige voorsteden van Krakau. o.n. de Jodenwijk Stardom, staan reeds blank: in de benedenverdie pingen der woningen in de overstroomde wijken staat het water meer dan een meter hoog. De be volking heeft in paniek de vlucht genomen. Hart roerende tooneelen speelden zich af bij de pogingen der ongelukkige bewoners, nog wat van hun have en goed te redden. Naar officieel wordt medegedeeld,, zijn In het overstroomingsgebied reeds de lijken van 118 personen geborgen, die bij de ramp het leven hebben verloren. Bovendien worden ruim 400 personen vermist, onder wie tal van soldaten, die aan het reddingswerk hebben deelgenomen. Het aantal dakloozen wordt tot dnsver op 14.000 geschat. De bevolking van het gebied, dat door de ramp is getroffen, bedraagt omstreeks 4.000.000 zielen. Het geheele spoorwegverkeer van en naar het ruim 200.000 inwoners tellende Krakau is stopgezet. De steden en plaatsen, welke ten Zuiden van deze stad zijn gelegen, zijn geheel van de buitenwereld afge- Bncden. De telegraaf- en telefoonverbindingen zijn Verbroken. Het hooge water van de Weichsel zal, naar men heeft berekend, Zaterdag de hoofdstad Warschau be reiken, waar het vermoedelijk eveneens tot minstens zes meter boven het normale peil zal stijgen. De aan den oever gelegen voorsteden van Warschau, ver- keeren dan ook in groot gevaar, Reeds worden door de autoriteiten maatregelen overwogen, om ze des- gewenscht onverwijld door de bevolking te doen ontruimen. Daarentegen bestaat voor het overige deel der hoofdstad geen gevaar. Het grootste deel van War schau en speciaal het centrum is namelijk op vrij groote hoogte boven het niveau der rivier gelegen, die op het oogenblik met een snelheid van 20 centi meter per uur wast. In Tarnow heeft zich de toestand nog meer ver- Bchcrpt. Groote opwinding heeft hier een staking Van de gemeentearbeiders verwekt, die weigerden aan het reddingswerk deel te nemen. De aanhoudende regen heeft ook in Zuid-West- Polen groote schade aangericht. In de streek van Drohobvez zijn alle rivieren bui len haar oevers getreden. Het geheele oliegebied Btaat onder water. Ook in het Tsjecho-Slowaaksche grensge bied. Praag. In verband met de hoogwatercatastrofe in west-Ga icie wordt thans o«k uit het gebied van de .tfoven-Waag hoogwater gemeld. De rivieren, dc Belz, Oravicza en Studena zijn buiten haar oevers getreden. Het stijgen van de Poprad veroorzaakte ook op .ïsjechtsch gebied overstroomingen. In den nacht op Woensdag werd de gemeente riacec tengevolge van de overstrooming van de pop rad m het Tsjechisch grensgebied voor de helft on der water gezet. KIOSK TE BERLIJN IN BRAND GESTOKEN. Wegens verkoop van buitenlandsche bla den. Berlijn. Aan de Invalidcnstrasse heeft een groep nationaal-socialisten een krantenkiosk, waar buitenlandsche bladen werden verkocht, in brand KSÏÏu"; Naar .verluidt, hadden de daders van de uÜSiïïK*?e,scht' dat zii den verkoop van huiten- JSw? zouden verbieden. Toen aan hun werd voldaan, hebben zij op eigen initiatief de kiosk in brand gestoken. De handelsbesprekingen ln een bedenke lijk stadium gekomen. Volgens te Londen ingewonnen inlichtingen schij nen de NederlandschEngelsche handelsbesprekingen in uiterst bedenkelijk stadium te zijn gekomen. Dit is des te ernstiger, oindat de Nedcrlandsche delegatie aan het einde der vorige week in Nederland is ge weest en de besprekingen eergisteren zijn hervat. In ieder geval staan dc zaken er op het oogenblik zóó bij, dat men rekening moet houden met het feit, dat het heel goed mogelijk is, dat zij heel binnenkort zul len worden afgebroken. De reden hiervan zal daarin te zoeken zijn, dat de politiek van den minister van landbouw, Elliot, een overeenstemming in den weg staat. Zijn bezwaren tegen den invoer van Nederlandsche landbouwproduc ten en nog meer tegen den invoer van Nederlandsche tuinbouwproducten (bloemen) in Engeland zouden het voornaamste en niet te overwinnen geschilpunt vormen, waarbij wij er nog een eraan herinneren, dat men in breede kringen der bloemenkweekers in het geheel niets geeft om een beschermend invoerrecht, omdat zij vreezen, dat in dat geval de binnenlandsche concurrentie te groot zal worden. Indien de Nederlandsche delegatie tot nu toe Lon den nog niet heeft verlaten, dan is de oorzaak hier van, naar men in bepaalde kring verzekerde, ge legen in het feit, dat beide partijen tenminste willen trachten, het uitbreken van een acuten handelsoor log te voorkomen of de werking daarvan tot een minimum te beperken. Dreigende handelsoorlog. In bepaalde kringen is men eohter zelfs over het resultaat van deze pogingen zeer sceptisch ge stemd. Men zou hier geenszins verrast zijn, in dien binnen enkele dagen het mislukken van de besprekingen, ook van ofiicieele zijde, hetzij open lijk o! onder bedekten vorm, zou worden toegege ven. Men houdt het hier vrij algemeen voor zeer waarschijnlijk, dat Nederland dan in het kader van haar contingenteeringspolitiek tot tegen- Groote ladingen groenten, frnit en vleesch arrivecren ieder uur in de stad. DE LEIDING VAN DE STAKERS AAN- VAARDT REGELING VAN HET CONFLICT DOOR ARBITRAGE. SAN FRANCISCO. De komende veertig uur zullen de beslissing moeten brengen, of de sta king door arbitrage bijgelegd zal worden, dan wel of het 't begin zal zijn van een langdurigen strijd. Van alle kanten worden pogingen gedaan, om partijen tot aanvaarding van de voorgestelde arbitrage te brengen en hoewel de uiterst-link- sche havenarbeiders vastbesloten zijn vooraf in williging van een aantal eischen te krijgen, ge looft men, dat het einde van de staking in zicht is. Generaal Johnson heeft gister den geheelen nacht met de vertegenwoordigers van de arbei ders en de patroons geconfereerd, om den vrede te herstellen. Er is een aanmerkelijke verbetering gekomen in de levensmiddelenvoorziening van de stad. Versche vruchten en groenten zijn weer in voldoende mate verkrijgbaar. Elk oogenblik rijden er lange rijen vrachtauto's dc stad binnen met geweldige voorraden. Daar er ook veel vft-sch vleesch is aangevoerd, heeft 't stakingscomité toestemming gegeven voor opening van 350 slagerswinkels. Het is voor het eerst dat men deze week versch vleesch en fruit kan koopen, ter wijl de levering vap melk vrijwel normaal is. Het comité heeft verder toegestaan, dat nog 69 restaurants worden geopend en dat met vrachtauto's steenkool wordt afgeleverd voor de warmwater-voor ziening van tweeduizend woonhuizen. Inmiddels heeft het stakingscomité regeling van het conflict door arbitrhgo aangenomen. Do stakingsleiding doet opmerken, dat het besluit maatregelen zou overgaan, waarbij deze dan na tuurlijk door Engeland zouden worden beant woord. Dit zon het uitbreken van een handelsoor log tusschen de beide landen beteekenen. Besprekingen mislukt. „De Telegraaf" meldt uit Londen dat de Neder landschBritsche onderhandelingen niet tot het ge- wenschte resultaat hebben geleid. Aan beide zijden is men tot de slotsom gekomen, dat voor het oogenblik geen basis te vinden is, hetzij voor het afsluiten van een breed opgezette handelsovereenkomst, of zelfs van een beperkte afspraak, welke nochtans woder- zijdsche concessies zou inhouden. Men heeft derhalve besloten de onderhandelingen voor onbepaalden tijd te verdager Hedennainiddag zullen de delegaties op nieuw bijeenkomen, teneinde het slotprotocol op te stellen. Waarschijnlijk zal deze bijeenkomst de laat ste zijn, welke in het huidige stadium wordt gehou den. Naar het blad vernam was het voornaamste struikelblok, dat ingrijpende afspraken in den weg stond, wel het feit, dat Groot-Brittannië op landbouw gebied niet tot wezenlijke concessies bereid werd ge vonden. Dit maakt do waarde cener nieuwe handels overeenkomst voor Nederland zeer problematiek. Een handelsoorlog zou echter niet te wachten zijn. S.S. wacht voor zijn woning ingetrokken. Berlijn. Naar „United Pres" verneemt, heeft vice-kanselier von Papen heden Berlijn verlaten. Het doel van zijn reis is onbekend. De S.S.-wacht, die sedert de gebeurtenissen van 30 Juni voor zijn wo ning was opgesteld, is thans teruggetrokken. De Berlijnsche corr. van de N.R.Crt. meldde gister avond nog: Omtrent von Papen wijst men in politieke kringen op. wat de Leider in zijn redevoering reeds heeft ge zegd, dat de vice-kansclicr met het complot niets te maken heeft gehad, wat als een soort eerherstel kan worden opgevat, hetwelk naar men verwacht dezer dagen gevolgd zal worden door een verklaring waarin zal staan dat op von Papen's eigen verzoek is ingesteld en daarbij is gebleken, dat hij met de woelingen niets te maken heeft gehad. Daarna kan de definitieve beslissing over zijn ontslagaan vraag volgen. tot aanvaarding van arbitrage in het stakingscon flict, welk besluit genomen is met 207 tegen 108 stemmen, niet het onmiddellijk einde van de alge- meene staking beteekent; het beteekent slechts dc aanbeveling aan de stakers om zich te onderwerpen aan een arbitrale uitspraak. Het comité heeft voorts de verschillende autori teiten verzocht om aan Roosevelt te vragen te be werken dat in alle geschillen tusschen werkgevers en werknemers arbitrage wettelijk mogelijk wordt gemaakt, indien tenminste de werkgevers deze me thode aanvaarden. Heftig verontwaardigde leiders van den linkervleugel. De leiders van den linkervleugel der sjouwers Oongshoremen), die de organisatoren zijn van de huidige staking, zijn heftig verontwaardigd over het aangenomen arbitragevoorstel en verklaren, dat de desbetreffende resolutie is aangenomen, doordat bij verrassing een groot aantal niet-officiele gedelegeer den hebben deelgenomen aan de bijeenkomst, waar in de resolutie besproken is. De sjouwers wijzen arbitrage met kracht van de hand, vooral wat betreft de kwestie van de werfbu- reaux (Hiringhalls) welke de kern van het geschil vormt. Zij willen controle uitoefenen op de Hiringhalls, die totdusver onder controle stonden van de scheep vaartmaatschappijen. wien zij begunstiging van be paalde personen verwijten. De secretaris van het stakingscomité, die een van de leiders der gematigden is, spreekt echter de be wering der extremisten tegen en verzekert dat de stemming geheel volgens den vorm heeft plaats ge had. Men wacht thans nog slechts op de beslissing der werkgevers, die in den loop van den dag hun stand punt ten opzichte van 't voorstel tot arbitrage zou den bepalen. Communistisch hoofdkwartier verwoest. San Francisco. De politie heeft het zoogenaam de communistische hoofdkwartier overvallen, de ra men en deuren, den inventaris, enz., vernield. Do leden boden eerst tegenstand, maar kozen daarna het hazenpad. Bij het gevecht werden er drie gewond. Een aantal met baseball-slaghouten gewapende mannen deden een inval in de bureaux van het communistische orgaan „Daily Worker" cn verniel den, zonder dat zij verzet ontmoetten, den geheelen inventaris, waarna zij weer verdwenen. Het waren leden van het z.g. „afweer-comité", een groep bur gers, die de communistische excessen op even radi cale wijze beantwoorden. Spanning slechts weinig verminderd. De stakingsbeweging breidt zich inmid* dels alt. V.D. verneemt nog uit San Francisco: Ondanks het feit, dat het stakingscomité eenige concessie gedaan heeft, met betrekking tot het rij den van de tram en het openen van restaurants, is de toestand in de stad nop zeer gespannen. Volledig gewapend en voorzien van gasmaskers en gasbom men. patrouilleeren de troepen door de straten. De levensmiddelenvoorziening is nog allesbehalve in or de. aangezien de aanvoeren geenszins voldoende zijn om de behoefte te dekken. Wel hebben de stakers, teneinde de sympathie van het publiek niet te verliezen, het parool uitge geven levensmiddelentransporten door te laten zon der moeilijkheden, maar dit neemt niet weg dat de totale aanvoeren betrekkelijk gering blijven. De stakingsbeweging breidt zich inmiddels nog steeds uit en is thans ook reeds overgeslagen tot Oakland, Alameda. Berkeley en verschillende plaat sen aan de Oostkust, waar thans in totaal 'n 100.000 arbeiders in staking zijn gegaan. Het goede humeur van de bevol king van San Francisco werd er. gernis. De „New York Herald" geeft een interessant over zicht van de staking, waarin het blad, o.m. zegt, dat San Francisco Zondag al een voorproefje had gehad van de staking en zich in het begin daarin met een goed humeur schikte. Toen echter de staking Maandags algemeen werd, de restaurants nog steeds dicht waren, op een 20-tal na, waarvoor men in een lange file moest staan en dan nog slecht en gebrekkig eten kreeg, of heele- maal niet, omdat geen levensmiddelen meer te krij gen waren, begon men zich al te ergeren: de café's waren dicht en de radio staakte; de bioscopen en theaters waren gesloten en op straat was het dood stil. De stakingsleiding begreep den boog niet al te zeer te moeten spannen en deed concessies: de blokkade rond do stad werd opgeheven, zoodat levensmidde- lcntoevoer weer voortgang kon hebben, de trams mochten weer rijden; en de restaurants gingen weer open. Maar het vrachtvervoer bleef staken, zoodat de distributie van dc levensmiddelen moeilijkheden op leverde, en bovendien was dc aanvoer van buiten niet voldoende. Dus moest de bevolking van San Francisco zich nog in veel schikken, terwijl het ver- maaksleven geen ontspanning bracht. Die tweede stakingsdag, Dinsdag, maakte San Francisco geen grappen meer. Het goede humeur verdween cn maakte plaats voor ergernis. Het gevolg was o.a. dat men communistische centra, die de stakings actie trachtten te verscherpen, bestormde en ettelijke agitatoren mishandelde. De stakingsleiding begreep dat haar actie bij de openbare meening terrein verloor en deed nog meer moeite om het publiek gunstig voor zich te stemmen. De slagzin „food will win the var" bleek niet de uitwerking te hebben die de stakers ervan ver wachtte, n.1. druk op het doen van concessies en toegeven aan de eischcn van de arbeidersfederatie. In tegendeel, deze politiek keerde zich juist tegen de stakingsleiding zelf, in de hand van het publiek dat het langzamerhand welletjes begon te vinden. Snel werden nu door de stakingsleiding vracht auto's beschikbaar gesteld voor beter vervoer en be tere distributie van de levensmiddelen. Overal zag men vrachtauto's met levensmiddelen rijden, doeken voerende: „operating under union permit". Maar de plaatsen van distributie, de winkels, bleven meeren- deels gesloten, zoodat het groote publiek toch niet naar den zin werd bediend. De si*uatie werd onhoud baar cn zooals men hierboven kan lezen, de sta kingsleiding moest toegeven en het conflict onder werpen aan arbitrage. In afwachting van de arbitrale uitspraak zal de belemmering van het dagelijksche leven langzaam aan verminderen. Dit is natuurlijk niet naar den zin van de radicale elementen onder de stakers, die in strijd met de bevelen van de sta kingsleiding. op eigen houtje te werk gaan. daarbii natuurlijk geholpen door allerlei gespuis dat in troebel water vischt. Hiertegen keert de politic zich met kracht, daarbij geholpen door de „wachten" van de stakers, die georganiseerd zijn om de bevelen van de stakingsleiding te doen uitvoeren. Tot zoover de „New York Herald", waaruit moge blijken, dat het groote publiek ook nog een woordje meespreekt, wanneer het er om gaat een algemeene staking werkelijk „algemeen" te doen zijn en haar te doen slagen. In een chemische fabriek. Dresden. Woensdagnamiddag brak brand uit in een chemische fabriek te Zachawitz. Het vuur nam een reusachtige uitbreiding aan. Daar het gevaar bestond, dat naburige benzinevoop raden aangetast zouden worden, werden alle brand weren uit de omgeVTng en een groot deel der Dres- dener beroepsbrandweer gealarmeerd. Het blusschingswerk was zeer moeilijk door den geringen waterdruk. De geheele bovenverdieping van het hoofdgebouw is volkomen utigebrand. Na drie uren werkens was het grootste gevaar ge weken. De schade wordt door verzekering gedekt. POLITIEKE VECHTPARTIJEN IN SPANJE. O v i c d o: Naar aanleiding van een socialistische vergadering is het alhier tot botsingen gekomen tus schen socialisten en communisten. Een arbeider werd gewond.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1