VRACHTAUTO IN VLAMMEN. WAT HET PRECIES OPBRACHT. Faillissement De Tribune. Zelfmoorden in Duitschland. Engelsch luchtvlootprogram. ELECTRISCHE DOOD BIJ DE WALVISSCHENJACHT. CRISIS-HYPOTHEEKWET. Met een mes gestoken. Muiterij in gevangenis te Venetië. Firma GEBR. ROTGANS Zaro Agha heeft een opvolger. De ontvoerde baby gevonden. Zes race-motoren ter waarde van 124000 vernield. Gistermorgen is een groote vrachtauto van de „Hispano"-fabrieken, rijdende tusschen Harderwijk en Nunspeet, in brand geraakt In dezen wagen werden vervoerd zes Husqvarna- ren-motoren, afkomstig van de internationale mo torrennen in België, waaronder die van den zoo noodlottig om het leven gekomen Nederlandschen motorrijder van der Pluym. In den wagen bevonden zich voorts eenige zuur stof-apparaten, welke ontploften. Tengevolge van deze explosie sprongen tot op ongeveer 200 meter de ruiten van de in de omgeving van de plaats van het ongeval gelegen boerderijen. De auto brandde geheel uit en de zes motoren, elk vertegenwoordi gende een waarde van 4000 gulden, werden vernield. Het voertuig was op weg naar Zweden. Op den weg moest de politie maatregelen nemen, om het ver keer te beveiligen. Ook eenigo hooibergen in de onmiddellijke nabij heid moesten tegen brandgevaar worden beschermd. Drie personen, die zich op den wagen bevonden, konden deze verlaten zonder letsel op te loopen. In totaal f 11.600.000 aan verzwegen In komsten- en vermogensbelasting. De verzwegen belasting naar inkomen en vermogen hebben naar de N. B. Crt. verneemt, over de jaren 10311932 en 19321933 in totaal voor het geheele rijk opgebracht f 11.600.000. Het grootste gedeelte van dit bedrag komt ten goede aan het rijk. In de toe komst zal de belasting-opbrengst in het geheele land met bijna drie millioen verhoogd zijn. Gisteren heeft de vacantiekamer van de Amster- damsche rechtbank het faillissement uitgesproken van do N.V. boek- en kunstdrukkerij Atianta, Amstel 83, die liet dagblad de Tribune drukt. De aanvrage was ingediend door inr. J. G. Stenekcr, procureur van den raad van arbeid, op grond van het in gebreke blij ven van bcdoeldo onderneming tot premiebetaling in- govolgo de Ongevallenwet en Invaliditeitswet. Wel was eergisteren door de N.V. Atianta betaling van liet verschuldigde aangeboden, doch dit aanbod kon niet worden geaccepteerd, teneinde bevoorrechting van den Raad van Arbeid boven andere crediteuren, die bij een eventueel faillissement hun vorderingen zou den indienen, te verhinderen. Als raadsman van ds -N V. Atianta werd gepleit door mr. Ch. J. F. Karsten. ONTAARDE OUDERS. Te Utrecht zijn op verzoek der Groningschc politie aangehouden de 21-jarige gehuwde vrouw A. S. en de 35-jarige gehuwde man T. S., die beiden hun echt- genooten en kinderen in hulpbehoevenden toestand hebben achtergelaten. HUWELIJKSTRAGEDIE. Zwaar gewonde vrouw langs den weg ge vonden. Door haar man met een mes gestoken. Dinsdagmorgen werd even buiten de kom van het dorp Nijswiller een vrouw besmeurd en bebloed langs den weg gevonden. Dr. Delissen uit Gulpen was spoe dig ter plaatse en legde het. eerste noodverband. In zorgwekkenden toestand werd de vrouw naar het zie kenhuis in Heerlen overgebracht. Het onderzoek heeft uitgewezen, dat op den weg een woordenwisseling heeft plaats gehad tusschen de vrouw en haar man, zekeren v. K., van wien zij ge scheiden leefde. De man moet de vrouw verschillende steken met een mes hebben toegebracht. Dc dader is voortvluchtig. BRUTAAL. De 27-jarige D. de V. te Groningen, die zich in een horlogewinkel een aantal horloges had laten voorleg gen, stak daarvan zonder dat het door den winkelier werd bemerkt, een horloge van 52 gulden in den zak, en vertrok. Hij had de brutaliteit een uur later terug te komen. Toen liet de winkelier, die een en ander had ontdekt, hem arresteeren. Hij ontkende aanvan kelijk, maar bij onderzoek bleek, dat hij het horloge reeds aan zijn meisje had gegeven. KANTOORHOUDER VERDWENEN. Uit Asperen (Z.-H.) is de twee-en-dertigjarige hou der van het postkantoor aldaar sinds Zaterdag j.L spoorloos verdwenen. Dien dag is hij per auto in de richting Utrecht vertrokken. Den laatsten tijd had hij naar uit oen door de post-autoriteiten inge steld onderzoek is gebleken de boeken niet bijge houden. Wanneer er gelden verduisterd zijn, dan kan dat echter alleen maar liet geval zijn over de laatste veertien dagen. Per radio-politiebericht is zijn aanhouding en voorgeleiding verzocht. ZWALUWEN TER BESTRIJDING VAN MALARIA- Rome. De Italiaansche regeering richt op het oogenblik zwaluwenkoloniën op in het belang van landbouw cn volksgezondheid. De eerste kolonie is reeds gevestigd te Castel Fusano en andere zullen in de voormalige Pontijnsclie moerassen komen. De zwaluwen zijn een belangrijke factor bij de be strijding van de malaria-muggen Maar in Augus tus verhuizen de vogels van Zuid- en Midden-Italië naar het noorden, zoodat er gedurende dc twee meest bedreigde maanden. Augustus en September, geen zwaluwen zijn in de streken, waar zij het meeste nut kunnen brengen. Men hoopt^thans door het in richten van duizenden nesten en door het beschik baar stellen van voedsel in overvloed de zwaluwen ook in Augustus en September in Zuid- en Midden- Italië te kunnen houden. Er zijn ook maatregelen genomen om de vogels the beschermen tegen de kou de nachten. ENGELSCHE—ITALIAANSCHE VLOOTBESPREKINGEN. In Augustus te Londen. Londen. Men gelooft, dat voorbereidende vloot- besprekingen tusschen Engeland en Italië in Augus tus te Londen zullen plaats hebben. Sedert jaren wordt in Duitschland cene zeer gede tailleerde statistiek der zelfmoorden bijgehouden. De uitkomsten daarvan over het jaar 1932 zijn dezer dagen door het rijksbureau voor de statistiek in het licht gegeven. Wij ontlcenen daaraan enkele hoofd- cijfers. In de eerste plaats laten wij hier voor de laatste 6 jaren de volstrekte cijfers volgen, met onderschei ding naar het geslacht, en voor het totaal verhou- dingscijfer per 100.000 zielen. per 100.000 mannen vrouwen totaal zielen 1927 11,327 4,647 15,974 25.3 1928 11.239 4,797 16,036 25.2 15»29 11.836 4.829 16.665 26.1 1930 12.672 5.208 17.880 27.8 1931 13.134 5.491 18.625 28.8 1932 13.116 5.S1S 18.934 29.2 Uit deze cijfers blijkt, dat het aantal zelfmoorden in 1932 niet minder dan 2.929 of bijna een vijfde meer bedroeg dan het gemiddelde der oeconomisch be trekkelijk gunstige jaren 1927 en 1928. Sedert die ia- ren is er een aanhoudende toeneming in het ver- houdingscijfer. Opmerkelijk intusschen is, dat. de toeneming in het laatste jaar enkel de vrouwen be treft, bij de mannen was er eene geringe daling waar te nemen. In de statistiek wordt voor heide geslachten naar den leeftijd der slachtoffers onderscheiden. De vol strekte cijfers waren voor de beide laatste jaren: totaal mannen vrouwen 1932 1931 515 jaar 53 17 70 66 15—30 jaar 3.130 1505 4.635 4.638 3060 jaar 6.641 3 024 9.665 9.479 6070 jaar 2.028 718 2.746 2.822 70 iaar cn ouder 1.252 552 1.804 1.612 onbekend 12 2 14 5 totaal 13.116 5.818~ 18.934 18.625 Voor de leeftijdsgroepen 1520 en 60—70 blijkt het totaalcijfer in 1932 dus lager dan 'n het voorafgaan de jaar. maar in alle andere groepen is er stijging. Per 100.000 levenden in elke leeftijdsgroep is. met onbeduidende schommelingen, bij beide geslachten naar den leeftijd stijging in de cijfers waar te, ne men, die voor 1932 bij de mannen gaat van 0.1 voor de 510 jarigen tot 128.6 voor personen boven 80 jaar, en bij de vrouwen onderscheidenlijk van 0.04 tot 45.3. In totaal was het verhoudingscijfer voor de mannen 41.6 en voor de vrouwen 17.4. Voor 1933 zijn nog slechts voor de gemeenten met meer dan 15.000 zielen de cijfers hekend. Hier is in dit merkwaardige jaar een daling ingetreden. Te gen 9400 zelfmoorden in 1932 kwamen er in deze gemeenten in 1933 slechts 9.188 gevallen voor, zijnde een vermindering met 3.3 procent. Door kabinet goedgekeurd. Londen. Het Engelsche kabinet hechtte gister zijn uiteindelijke goedkeuring aan het program tot uitbreiding van de militaire luchtvloot. Baldwin zal binnenkort te dezer zake een mededecling doen. Men verwacht aanstaande week een discussie in het La gerhuis bij het debat over de credieten voor de lucht vaart. Men meent, dat de regeering het voornemen heeft, de luchtvloot te versterken met 50 eskaders, verdeeld over verscheidene jaren De bijzonderheden worden nog strikt geheim gehouden. N KLEIN DOOSJE ^ET GROOTE GENEESKRACHT -AKKERTJES" (Akker-Cochets) zijn thans ook verkrijgbaar in handige metalen zakdoosjes met 3 Cachets. Dat is zoo gemakke lijk. Gij hebt ze dan, waar Ge ook bevindt, altijd bij U en ze komen telkens van pas bij» Hoofdpijn, Kiespijn, Zenuwpijn. Zakdoot [I Glazen boii met 12 (tuks ilechti 52 cent 20 cent Ge kant hieruit 4 x Uw xakdoocje rullen. DE EXPLOSIEHARPOEN VERDWIJNT. Men verwacht grootere vangst. In alle stilte zijn proeven genomen met electrische harpoenen bij het jagen op walvisschen. De voordeelen vap deze vinding zijn: pijnloos aimaken en min der onkosten. Volgens statistische gegevens van de regeering van Nieuw-Zeeland, werden in het seizoen 1933'34 in het Zuidpoolgebied niet minder dan 42000 wal visschen gevangen. De Noorsche regeering staat een subsidie van 50 duizend kronen toe, voor het uitwerken van een electrische jachtmetliode op walvisschen. Deze twee droge notities herinneren weer eens aan de gruwelijkste wreedheid van onzen tijd, aan de walvischvangst zooals deze tegenwoordig beoefend wordt. Walvisschen zijn betrekkelijk hoogstaande dieren met warm bloed en gevoelige zenuwen. De moeder bewaakt haar jong met teerc bezorgdheid en het kleine dier wijkt niet van de zijde van de ouders. Verlammende angst overvalt de reusachtige licha men, wanneer een vechtlustige eenzame walvisch in de nabijheid van een kudde opdoemt. De walvischvangst kent geen doodelijk schot, geen vlug en pijnloos einde, slechts urenlange vreeselijke pijn en stroomen bloed. Iemand vertelde eens, dat hij een walvisch in barensweeën zag harpoeneeren! Jonge walvisschen worden gedood om de ouderen gemakkelijker te kunnen vangen of wel werden zij Stand van voorbereidina van het wets ontwerp. - De methode van Ilnancierina. De parlementaire redacteur van rle ..Msb." schrijft: Wij hebben eenitte weken Keled«m nieeeedoeld. dat op het departement van Justitie eewerkt werd aan een crisiswet ter resreline van hvpotheken op lande lijke eigendommen in den geest der crisis-pachtwet. Op onze vraag. hoe het met de voorbereiding stond, is ons van bevoegde zijde medegedeeld, dat het ontwerp momenteel nog een onderwerp van be spreking uitmaakt tusschen de departementen van Justitie, Financiën cn Economische Zaken. Er zijn ook besprekingen gevoerd met vertegen woordigers-deskundigen uit dc groepen van belang hebbenden. Dc moeilijkheden, welke onder 't oog moeten worden gezien, zijn echter niet eenvoudig, zoo b.v. de vraag, hoe men debiteuren moet helpen, indien daardoor de crediteuren vastloopen. Verschillende methoden van financiering zijn on der 't oog gezien: een beslissing over den modus quo is nog niét gevallen. Men hoopt een oplossing te be reiken, al kan de indiening van het wetsontwerp nog niet in dc onmiddellijk nabije toekomst worden ver wacht. Twist tusschen twee 15-jarige jongens te Rotterdam. Op de Prins Hendrikkade te Rotterdam is gister avond om half tien een twist ontstaan tusschen twee 15-jarige jongens, waarhij de een den ander met een zakmes een diepen steek in den rug heeft toege bracht. Het slachtoffer, H. C. Leeferink uit de Laurierstraat zat op een stoep een cigaret te rooken, toen dc 15- jarige C. J. dc J. voorbij kwam en hem dc cigaret uit den mond sloeg. L. gaf dc J. een klap terug en er ontstond een vechtpartij die daarmee eindigde dat eerstgenoem de de verstandigste partij koos en weg ging. De J. is hem toen achterna geloopen cn heeft hem met een zakmes een vrij diepen steek in den rug onder het linker schouderblad toegebracht. De getroffene is naar het politiebureau aan de Nassaukadc geloopen, waar men den G. G. D. heeft gewaarschuwd, die den jongen naar het ziekenhuis aan den Coolsingel heeft gebracht. De jeugdige dader van dezen aanslag is kort daar na in de ouderlijke woning gearresteerd en in het politiebureau aan dc Nassaukadc opgesloten. MINISTER DECKERS NAAR KOPENHAGEN. Naar het Corr. Bureau verneemt, zal de minister van Defensie, vergezeld van zijn adjudant, den lui tenant ter zee der 1ste klasse J. E. A Post Uiter- weer, den tocht van drie watervliegtuigen der Ma rine van Den Helder naar Kopenhagen op 23 Juli meemaken. Te Kopenhagen zal de minister emharquecren aan boord van Mr. Ms. Hertog Hendrik, hehoorende tot het oefeningseskader, dat op liet oogenblik een reis in de Oostzee inaakt. Aan boord van dit schip zal de minister met het eskader 18 Juli uit Kopenhagen naar Nederland vertrekken. De aankomst te Den Helder is bepaald op 1 Augustus. Door snel optreden den kop Ingedrukt. Reuter meldt uit Milaan: In de strafgevangenis van La Guidecca. liet door het kanaal Guidecca van Venetië gescheiden fa brieksdistrict. waar 370 mannelijke gevangenen r.ijn ondergebracht, werd gisteren door twee ontevrede nen in het hoofdgebouw brand gesticht. Een groot gedeelte der gevangenen maakte van de paniek ge bruik voor een poging om uit te breken, doch cipiers en marine-soldaten konden ontsnapping van de ge vangenen verhinderen door hen op de binnenplaats samen tp dringen. Met het Musschen van den brand gingen drie uren heen. Naar men vermoedt hebben de brandstichters een algemeene muiterij willen uitlokken. De ïtnliaansche pers bewaart over het gebeurde het zwijgen. ZES KATHOLIEKEN IN DUITSCHLAND GEARRESTEERD. Wegens Illegale propaganda. Munchen. Zes leden van de voormalige Bayern- wacht, een organisatie van de vroegere R.K. Beier- sche Volkspartij, zijn in Schutzhaft gevangen geno men door de politieke politie te Bamberg. Zij wor den ervan verdacht illegale partijpropaganda te hebben gevoerd. later hoewel geheel waardeloos gedood, omdat zij niet van het moederlijk wilden wijken: hulpeloos en nog niet in staat zelfstandig te leven. Het heeft dan ook geen verbazing te wekken, wan neer de Skandinavische vereeniging van dierenbe scherming andere vangmethoden wenscht. En ook de walvischvangstindustrie werkt thans in deze rich ting niet zoozeer uit ethische overwegingen als wel uit bezuinigingsoogpunt! De moderne vangst is nog niet voldoende gerationaliseerd en winstgevend gemaakt. Ruim 10 pet. van de reeds getroffen die ren en daarmede een deel van de kostbare jacht- harpoenen ontsnappen. Wij laten kort volgen hoe er nu nog op walvis schen gejaagd wordt: Wanneer de uitkijk de damp- fonteinen bespeurt, die door het uitademen van de verbruikte lucht ontstaan, schalt zijn roep: „hij blaast, hij blaast!" Voorzichtig nadert dan dc kleine stoomer. Op een afstand van 20 a 30 meter schiet de kapitein, die ook steeds harpoenier is, het boegkanon af. Een knal; bijtende kruitdamp, in wilde spiralen rolt het touw af achter de 50 kilo zware, bijna 2 meter lange, har poen; wild schuimt het water en dan niets. Na eenige seconden stilte klinkt vanuit de diepte een tweede, doffe knal. In de harpoenpunt zit name lijk een hom, die in het lichaam van het dier ont- ploft! Deze explosieharpoencn, die in 1864 door den Noor Sven Foyn werden uitgevonden en de oorzaak zijn van Noorwegens unieke plaats in de walvischvangst industrie, zijn slechts in de minste gevallen direct doodelijk. Vaak is een tweede harpoen noodig, wel ke echter bijna nooit goed te richten is, daar de meeste dieren in hun doodstrijd in groote kringen razend rondcirkelen. En wanneer dan eindelijk don kere bloedstroomen het water kleuren, een zeker teeken van den dood, en het schip de buit nadert, zinkt het dier. Zoo sp&nnen de touwen zich, dat zij dreigen tc scheuren, de boek zinkt onder de zware Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 761 m.M. Vooruitzichten: Droog weer. Temperatuur: 16 gr. C. is 64 gr. F. HOOGZIJDE. - SCHAGEN. Officieel „Kodak"-handelaar. Vraagt onze DIJO-FILM 26 8 opnamen, 50 cent. VOORZITTER O.S.P. IN ARREST. Heden reeds in verhoor. Op last van den officier van justitie is gisteravond door de centrale recherche de voorzitter van de O.S.P., de heer P. J. Schmidt, gearresteerd. Deze ar restatie houdt zeer vermoedelijk verband met de op ruiende lectuur, die tijdens de ongeregeldheden te Amsterdam is verspreid. Heden zal de gearresteerd© reeds voor den officier van justitie worden geleid. Weer een Turk. Een „oude man" van 135 Jaar. Istanboel. Ah met Bev, die in het nabijgelegen Brocsa woont, heeft verklaard, dat hij de opvolger is van zijn vriend Zaro Agha als de „oudste man ter wereld". Hij verklaart dat hij 135 jaar oud is. Ahmet Bey geniet een uitstekende gezondheid. Hij is driemaal getrouwd geweest. Vijf van zijn zoons zijn voor het vaderland gesneuveld. Hij heeft een bezoek gebracht aan Zaro Agha kort voor diens dood en hij zeide groote bewondering te hebben voor zijn hoogen ouderdom, ofschoon hij er aan twijfelde of Zaro wel zoo oud was als hij opgaf te zijn. Ahmet schatte zijn ouderdom op 148 a 150 jaar. Het geheugen van den nieuwen „oudsten man ter wereld" is buitengewoon goed. Hij herinnert zich nog uitstekend den slag bij Sewastopol in 1854, waaraan hij als soldaat heeft deelgenomen. NOODWEER TE BLACKPOOL. Dc badplaats Blackpool is gisteren door een hevig onweer geteisterd. Door het inslaan van den blik sem is een groot deel van het luna park in vlam men opgegaan. De onverlaten hadden het in een bosch achtergelaten. New York:De politie is er in geslaagd de ont voerde baby, Connor genaamd, die ongeveer vijf da gen geleden ontvoerd is, te vinden in de bosschen in de omgeving. Het kindje was er erg aan toe, tenge volge van het feit dat liet geruimen tijd zonder voed sel en zonder drinken aan dc buitenlucht is blootge steld geweest. Men heeft den indruk, dat 't kind door bandieten ontvoerd is. en ergens is neergelegd, toen het onder zoek te scherp werd, en de schurkep vreesden in hai> den van de overheid te vallen. HET GEBREK AAN GRONDSTOFFEN IN DUITSCHLAND. Berlijn: In verband met dc schaarste van grondstoffen, heeft de contróle-afdeeling voor rubber bevel gegeven een lijst op te maken van alle voor raden rubber banden. last, totdat de visch op een diepte van 60 tot 80 va dem in zwevende toestand komt. Krijschend gaan de lieren aan het werk, het schip trilt in alle voegen. Zullen de kabels die duizenden kilo's kunnen hou den? Zoodra het lichaam van de walvisch te berei ken is, wordt hij aangesneden en met lucht opge pompt. Dat duurt 20 minuten, dan wordt het touw slap, de stoomer komt weer in de normale ligging, de doode visch drijft en Is geborgen. Voordat het ech ter zoo ver is zijn in tien van de honderd gevallen de kabels gescheurd! En daarom gaat het voortaan als volgt: Wanneer de afgeschoten harpoen een tiental me ters heeft afgelegd, wordt een clectrsiche stroom in geschakeld, die na den dood van de visch automa tische weer uitschakelt. Vanuit de harpoen zoekt de stroom zich een weg door het geweldige lijf. De dikke vetlaag werkt isoleerend, maar via de groote lippen en tong vindt de stroom door het zeewater den weg naar het schip en de doodelijke kring is gesloten. Het dier is onmiddellijk dood en zinkt niet. In het geheim werd reeds sedert eenige jaren door een speciaal studiegenootschap, gefinancierd door de groote walvischvangstconcerns, met deze vinding geëxperimenteerd. Walvisschen van 30 me ter lengte en 4 meter breedte werden op die ma nier gedood. Slechts een keer werd een dier alleen verdoofd het slachtoffer ontwaakte, en „blies" twee keer, voordat een tweede schot een einde aan zijn bestaan maakte. Bijzonderheden van deze uitvinding zijn mono poliegeheimen. Uit de noodzakelijkheid van een subsidie zou men kunnen opmaken, dat het toepassen van ïlectrici- teit in de praktijk niet zoo eenvoudig gaat. In ieder geval zullen de heeren uitvinders zich moeten haas ten, want anders zal, ondanks Volkenbond, verboden jachttijd en contingenteering, er weldra geen wal visch meer zijn, die van de pijnlooze electrischo dood zal kunnen genieten.

Schager Courant | 1934 | | pagina 2