Het Gouden Kalf. Rinso HOUDT DIT IN DE GATEN Haar schuld betaald Donderdag 19 Juli 1934.SCHAGER COURANT.Tweede blad. No. 9519 Coty ernstig ziek. Met een mes doodgestoken. Een Engelschman alleen naar de Mount Everest? Onoplettende auto-bestuurster. Noodlottig ongeval in een dierentuin. Zijn hoofd buiten het portier gestoken. Onweer aan de Engelsche kust. OOK VOOR DE VATEN (Ingezonden). Het Is nog niet zoo lang geleden, dat in een onzer periodieken roet klem betoogd werd, dat dit kali ,oo spoedig mogelijk op stal gezet werd. het mocht soms in den lande alles eens plat loopen. Zoo eenvoudig als daar voorgesteld, is het echter niet, economen van naam geven zells toe, dat de oor zaken van dezo wanorde allereerst niet te zoeken zijn op monetair gebied, maar als hoofdoorzaak ge legen is in de onzinnig opgevoerde handclsbelem- meringen. Tevens was van niet geringe beteekenis de op potting van het goud in enkele landen; daardoor zonk het crcdietvolume en er ontstond prijsverla- laging. Tot juist begrip van de monetaire verhoudingen in de wereld dienen we het volgende onderscheid te kennen: a. ten opzichte van die landen dio den gouden standaard prijsgaven; b. de landen van het goudbloc; c. onze eigen natie. De grootc mogendheden, die het voorbeeld moes ten geven, om de onzekerheid voor handel en nij verheid op te heffen, of wel tot geringer proporties terug te brengen, verlieten hun standaard of wer den er af gedrongen. Wij hebben gezien hoe Amerika op den voor avond der Economische Wereldconferentie te Lon den in 1933 op deze conferentie was toch de hoop der geheelc wereld gevestigd zijn goudstandaard prijsgaf, geheel vrijwillig en absoluut niet gedwon gen door gebrek aan gouddekking; bovendien bezat het een actieve handels- en betalingsbalans. Intusschen, zegt Mr. Trip, moest de Londensche mislukking door alle landen als uitgangspunt voor de verder te volgen politiek aanvaard worden. Uit eigen kracht moesten zij een nieuwen evenwichts toestand trachten te bereiken. De terugkeer zal waarschijnlijk van langen duur zijn. De vorige week verklaarde de Engelsche Mi nister van Financiën in het Lagerhuis, met betrek king tot do financieele politiek van Engeland, dat Groot-Brittannië voorloopig nog niet tot den gouden standaard terug dacht te keeren. De voorwaarden die voor een dergelijken stap moeten worden gesteld, zijn naar de meening van dezen minister nog niet vervuld en wel om de volgende redenen. Ie. Nog steeds zijn de prijzen der goederen op de wereldmarkt niet voldoende gestegen om een toereikende winstmarge tusschen den kost prijs en den verkoopsprijs mogelijk te maken; 2e. Nog stee*s zijn de belemmeringen die het internationaal handelsverkeer ondervindt, niet uit don weg geruimd, zelfs niet eens verminderd. 3e. Een regeling van het oorlogsschuldenpro bleem is nog niet tot stand gekomen. Het laatste is wel vnn vérstrekkende beteekenis, niet alleen voor Engeland, maar ook voor alle vol ken, blijft de oplossing ervan uit, zal Europa voor namelijk in zijn knellende kluisters blijven rond dwalen tot schade maar ook tot schande voor elk volk afzonderlijk. Daarom is het een groote verdienste geweest van onzen Minister-President, Dr. Colijn, en van den Directeur der Nederlandsche Bank, Mr. Trip, toen te Londen op de Wereldconferentie bleek, dat het niet mogelijk zou zijn tot een meer algemeene sta biliteit op monetair gebied terug te keeren, zij alle pogingen in het werk hebben gesteld tot vorming van het goudbloc. Daar besloten de regeeringen en de centrale ban ken van Frankrijk, Italië, Zwitserland, Polen, Bel gië en Nederland, elkander zooveel mogelijk te on FEUILLETON. door MARGARET PEDLER. 20. De wensch, van welken zij Maria deelgenoote ge maakt had, aangaande haar broers toen onbeken den werkgever namelijk dat zij hoopte, dat hij er geen gewoonte van zou maken om 's morgens hin tten te loopen was voorzeker zeer letterlijk ver vuld. Eliot liet zich zeer zelden op Oldstone Cottage zien, en wanneer de behandeling van zakenkwesties hem daar bracht en het toeval wilde, dat Robin uit ^v®s; Het hij gewoonlijk bij Maria een boodschap achter. Vaker echter zond hij Robin een boodschap i a vcr.ZOR!< om naar Heronsmere te komen. Het leek Ann, die zich daarover .verwonderde, en zich iet wat gepikeerd gevoelde, toe. alsof hij haar stelsel matig ontweek. Eens roerde zij hel onderwerp in een gesprek met Robin aan, terloops, alsof zij het een zaak van niet zooveel belang achtte zooals vrouwen dikwijls doen. wanneer het gaat om een kwestie, welke haar zeer ter harte gaat. Robin had het luchtigjes opgevat. „Och, daar moet je niets van denken", verzekerde hij haar. „Ik heb je al verteld, vrouwen komen niet veel in het leven van Coventry voor. Hij houdt zich een beetje alzijdig, voor zoover bet jullie sexe betreft." "Hij was toch erg vriendelijk den eersten morgen, toen hij hier kwam", wierp Ann tegen. Dat was het, wat haar verwonderde de schijn baar ongegronde verandering in zijn houding. Het was waar, dat toen hij voor het eerst in de zuster van zijn rentmeester, het meisje herkende, dat hij °P .f.l1 avnnd van het Fete des Narcisses uit haar moeilijkheden gered had, ontsteld was geweest en er heelemaal niet zoo op gesteld scheen te zijn om de Kennismaking te hernieuwen. Doch daarna was hij belangrijk bijgedraaid en had zelfs voorgesteld, dat zij vrienden zouden zijn. F.n nu gedroeg hij zich nis of hij van die suggestie spijt had en besloten was naar dat te tooncn. Het was niet, omdat hij een dersteunen bij de handhaving van de goudwaarde hunner valuta's. En het zij erkend, deze aansluiting heeft niet nagelaten, ook voor ons land uitnemen de resultaten af te werpen. Van belang zijn de in Maart 1934 openbaar opge maakte resolutie van de Internationale Kamer van Koophandel, do in dat stuk door de vertegenwoordi gers van het bedrijfsleven in alle aangesloten lan den geoefenden aandrang naar monetaire stabili teit, is een bewijs van de nadeelen, welke de hui dige toestand medebrengt. Nog van grooter beteekenis Is de uitspraak van vertegenwoordigers van 23 circulatiebanken te Ba zel op li Mei 1931, waarbij zij den terugkeer, zoo dra mogelijk, tot stabile wisselkoersen op den basis van de goud-pariteit, vooropstelden. Deze kern van gouden-standaard-landen Is van groote beteekenis. niet. alleen voor do landen van het bloc zelve, maar ook voor die landen die den standaard prijsgaven. Zoo is goud en goud alleen de onwrikbare basis, ook voor die landen, die den standaard prijsgaven. Is het voor de eenc groep van belang zich te hand haven, voor de anderen zij het een spoorslag om zij het langzaam daartoe terug te keeren. Mocht de eene groep om welke redenen ook, zich niet kunnen handhaven, het zal zijn terugslag voe len in geheel het economische leven, maar voor de los-van-den-goudstandaard-landen zal het oen ver arming zijn als nimmer gekend, met totale ont wrichting van de geheele economische structuur en nog grooter werkloosheid. Daarom is voor ons volk zoowel als voor de ko loniën van het grootste belang dat wij ons devies voor ontwaarding willen vrijwaren. Het is de eenige zekerheid die wc op 't moment bezitten, en dit wil len wc tot geen prijs prijsgeven of loslaten. Voor ons land is het vertceren van buitenland- sche goederen eenerzijds en het voortbrengen van goederen en producten anderzijds van groot belang in de huidige wercldomstandighedcn. Voor ons volk is van het grootste belang dat de begrooting kloppend, onze productie opgevoerd, de prijzen der noodzakelijkste levensmiddelen verlaagd worden, het zal offers vragen, maar anders zal toch devaluta moeten volgen. Men hoeft nog kort geleden gepropageerd, wij zul len ons devies in verhouding brengen van het pond sterling en wij voor het goud sterling-wissels gaan koopen, of wel we passen ons aan den dollar, met een waarde zooals heden van 59.6 een klinkende standaard dus maar de restrictie dat zij deze koers elk gewenscht oogenblik weer kunnen los laten, doet ons ook ten opzichte van deze koers afwijzend staan. Het zijn moeilijke tijden dien we beleven, maar de moeilijkheden zijn er om te overwinnen en deze oplossing ervan zullen we niet zoeken in de devaluta onzer munt. C. W. KORTEKAAS. Oude-Wetering. r NIEUW WERELDRECORD PARACHUTESPRINGEN. Moskou: Nabij Moskou heeft de parachutist Jewdokimow een nieuw wereldrecord parachutesprin gen gevestigd, door van een hoogte van 8.100 meter te springen. Hij viel 7.900 meter in twee min. 22 sec. voor de parachute opende. Hij is veilig geland. „snob" was. Zij was er absoluut zeker van, dat het feit, dat de onbekende heldin van de meer-episode, gebleken was slechts de zuster van zijn rentmeester te zijn, bij Eliot Coventry niet het minste gewicht in de schaal legde. F.11 toen zij daar zoo lui in haar hangmat lag te schommelen en haar gedachten liet gaan over haar paar vluchtige ontmoetingen met hem, voelde zij zich absoluut niet in staat een uitlegging te geven van zijn gedrag. Een beetje geirriteerd trachtte zij de zaak uit haar gedachte te bannen, doch dit gelukte haar niet, en tenslotte nam zij in haar wanhoop, haar bock weer op en begon te lezen. Een korten tijd slechts gelukte het haar gedachten op het boek te concentreeren. Doch toen de zon, door de takken boven haar hoofd heen dringend, langzamerhand verblindend over de oppervlakte van het papier scheen, vervaagde het wit en zwart van het bedrukte bladzijde tot een grijzen mist en sloten zich haar oogen droomerig. Met moeite trachtte zij ze open te houden,*doch haar oogleden schenen als van lood te zijn. „De regen viel nu in stroomen neer" was de eerste zin, welken haar oogen ontmoetten. Zij las den zin twee of drie keer over, alsof het een diepzinnige al- gebra-formule was. De ontoepasselijkheid ervan hin derde haar. liet was onzin om zoo iets te schrijven. Het volgende, waarvan zij zich bewust werd, was, dat zij plotseling wakker werd bij het geluid van een scherpe mannelijke stem, welke kort en bondig en op een toon van groote verwondering opmerkte: „Wel daar sta ik paf van!" Ann schrok op en opende tamelijk onwillig haar oogen en keek recht in een paar oogen, welke zoo helder blauw waren, dat zij er bijna van terugweek. Ze keken op haar neer met een mengelmoes van vermaak en onmiskenbare bewondering. „Ik ben in slnap gevallen", zeide zij overbodig, nog niet eens goed wakker. „Inderdaad", stemde de eigenaar van de. blauwe oogen toe. „F.n ik heb mij bijna het privilege toege- eigend van den prins, van wien verteld wordt, dat hij de schoone slaanster in het bosch wekte." Bij dit gezegde werd Ann heelemaal wakker. „Wie bent u?" vroeg zij haastig overeind komend en den indringer met buitengewone minachting aan kijkend. Hij was zonder hoed, en de zon bracht op de donkerroode krullen eenzelfde warme, glanzende kleur als men wel aantreft op de huid van kastanje kleurige paarden. De intens-blauwc oogen glinster den haar toe van onder de domineerendc, sterk-ge- markeerde wenkbrauwen, en de gebogen neus, de P a r ij s. De be kende parfumfa brikant en stich ter van het dag blad „AmI du Peuple", Coty, is ziek. Zijn toe stand is bedenke lijk. De daders gearresteerd. Dinthcr, 18 Juli. Gisternacht te omstreeks half twaalf heeft te Dinther een vechtpartij plaats gehad, waarbij de 26-jarige L. van Erp is doodgestoken. De gebroeders W. en L. van Erp, die te Ileeswijk kermis hadden gehouden, kregen toen zij huiswaarts gingen in de Torenstraat te Dinthcr twist met een drietal jonge mannen uit Xistelrode. Er ontstond 'n vechtpartij, waarbij een der gebroeders L. van Erp, met een mes een diepen steek in den rug en een in de hartstreek kreeg. Hij viel bewusteloos neer en overleed vrijwel onmiddellijk. De politic heeft naar de daders, die na de vecht partij de vlucht namen, een onderzoek ingesteld. Zij werden in den loop van den nacht gearresteerd en hebben bekend den doodslag te hebben gepleegd. De eigenlijke daders bekend. Nader wordt gemeld uit Den Bosch, 18 Juli: In verband met de doodslag te Dinther zijn gear resteerd Th. v. d. H. en M. v. N., beiden uit Xistel rode. die de doodelijke steken hebben toegebracht. De derde gearresteerde, M. H. v. d. V., eveneens uit Nistelrode wordt verdacht van medeplichtigheid. Londen. De „Times" meldt uit Darjeeling, dat de bekende Engelsche vlieger-kapitein Maurice Wilson sedert eenige dagen in het gebied van de Mount Everest wordt vermist. Het bericht meldt, dat Wil son eerst voornemens geweest zou zijn over de Mount Everest heen te vliegen. De overheid had hem dit echter verboden, waarop hij zijn vliegtuig verkocht, teneinde na aankoop van de noodige uitrustings- voorwerpen, te trachten alleen den borg te bestijgen. Inderdaad schijnt Wilson, begeleid door eenige dra gers uit Darjeeling vertrokken te zijn en den weg te hebben ingeslagen van de Ruttledge-expcditie van het vorige jaar; Tenslotte heeft hij de dragers ach tergelaten en sindsdien ontbreekt ieder bericht. DE ONTPLOFFING TE ARENDONCK. Bij de ontploffing in de dynamiet fabriek te Aren- donck (België) is ook het tweede slachtoffer, de 67- jarige F. Gevers uit Arendonck, die werkzaam was aan de nitro-glycerine-fabriek, aan de bekomen ver wondingen overleden. Motorrijder met duo-passagier de slacht offers. Dinsdagmiddag heeft op den Enschcdeschenweg op de grensscheiding tusschen Haaksbergen en En schede een ernstig ongeluk plaats gehad. De personenauto, bestuurd door Mei. Bt Fruin uit Rotterdam en waarin verder gezeten was Mej. S. H. Heinsema Temmink uit Wassenaar, reed vermoede lijk door de onoplettendheid van de bestuurster, slingerend over den weg. De motorrijder Lenstra uit Enschede met zijn echtgenoote op de duo wilde de auto passeeren en kwam daarbij in botsing met den wagen. Beiden werden van de motorfiets geslingerd. De man liep een dubbele beenbreuk op. terwijl de duoberijdster eveneens een been brak. Het motor rijwiel werd zwaar gehavend, terwijl de auto aan de voorzijde beschadigd werd. Dr. Geselschap uit Haaksbergen en Dr. Koek uit Boekelo verleenden de eerste medische hulp. Daarna zijn beide slachtoffers naar een ziekenhuis te Enschede vervoerd. De poli tic stelt een onderzoek in naar de schuldvraag. Oppasser van Grizzly-beren gedood. New-York. In den dierentuin van Denver in den staat Colorado hebben twee Grizzly-beren, die een aanval van kwaadaardigheid hadden gekregen, hun oppasser gedood. Honderden bezoekers waren ooggetuige van dit afschuwelijke voorval. Andere oppassers probeerden vergeefs de dieren van hun slachtoffer los te rukken. De 70-jarige oppasser had bij het schoonmaken van de kooi de waterstraal op de beide beren gericht. De dieren werden daardoor geprikkeld, stortten zich op den ongelukkige en verwondden hem in het gezicht, waarop de man zich trachtte te verdedigen door de waterstraal op de oogen der dieren te richten. Daar door werden de heren razend en zij sleurden onder afgrijselijk gebrul den apposser heen en weer, tot dat hij in het water rondom de kooi viel. Het wijfje drukte daarna zijn hoofd onder water, zoodat hij ver dronk. De beide beren zijn doodgeschoten. Noodlottig ongeval te Eindhoven. Gisternacht te half twee keerde een aantal jonge lui per auto van een familiefeestje huiswaarts. De 23-jarige L. van Lierde uit Eindhoven, student in de medicijnen, had zijn hoofd buiten het portier gestoken. Bij het nemen van een bocht reed de auto tegen een lantaarn met het gevolg, dat van L. met zijn hoofd tegen de paal sloeg en zijn halswervel brak. Hevig bloedend werd het slachtoffer in de wo ning van dr. Haarenstroom binnengedragen, waar hij spoedig den geest gaf. De bliksem slaat In een lunapark. Londen: Boven de Engelsche badplaats Blafck- pool ann de kust van Midden-Engeland, heeft een zeer bcvi^'onweer gewoecf, tfaarBij de bliksem in het luna park is geslagen. Een groot deel daarvan is door het vuur vernield. Slechts aan den hevigen regenval was het te danken, dat niet het geheele complex een prooi der vlammen is geworden. In de stad moest het verkeer wegens overstroomin gen der straten worden stopgezet. De lager gelegen dcclen der stad staan onder water. NIEUW INCIDENT AAN DE RUSSISCH— MANDSJOERIJSCHE GRENS. Russische vliegtuigen boven verboden ter rein. Tokio: Een Sowjet Russisch miliair vliegtuig met een bemanning van vijf koppen is over de grens van Mandsjoekwo gevlogen en heeft ongeveer 20 mi nuten gekruist boven de Noord-Mandsjocrijsche stad Pogranttsjnawal. Waargenomen is, dat de vliegers fotografische opnamen aakten. De Mandsjoerijsche autoriteiten hebben een scherp protest doen toeko men aan den Russischen consul Slavoetsky te Char- bin, wegens het ongeoorloofde vliegen over Mandsjoe- rijsch gebied. smalle mond en koppige kin wezen op dezelfde ar rogante mannelijkheid. „Ik ben Forrester Brett Forresfer, en geheel tot uw dienst", antwoordde hij vroolijk. Dus dit wrs Lady Susan's deugniet van 'n neef! Deze opgewekte, vrijmoedige persoon, die maar kalm je tuin binnenliep, zonder daarvoor permissie te vragen, en die den indruk verwekte, dat hij, ook zonder verlof, zich met geweld in je leven zou drin gen als hem zulks beliefde. Ann was zich bewust van iets buitengewoon vitaals in den man. dat haar aantrok, ondanks haar eerste instinctmatige gevoel van afkeer. „En wat doet u in mijn tuin?" vroeg zij. Zijn blauwe oogen dwaalden met een langen, on derzoekenden blik over het slanke, soepele figuurtje, van het meisje, zooals zij daar in de hangmat lag. „Indien ik die vraag naar waarheid beantwoord de, dan zou u net doen, alsof u beleedigd was" zei hij. „Ik zou niet net doen alsof", antwoordde zij. „Wilt u nu zoo goed zijn mij te zeggen, waarom u hier bent?" „O, dat is weer een heel andere vraag! Die kan ik wel beantwoorden. Ik hen hier als afgezant van mijn eerbiedwaardige tante Susan." „Lady Susan?" „Ja. We zijn zooeven van White Windows komen wandelen, en toen we hier kwamen en u niet thuis troffen en de heerlijke Devonshire matrone ons geen inlichtingen kon verschaffen omtrent uw verblijf plaats, is Tante Susan in een gemakkelijke» stoel neergezegen en heeft mij uitgezonden om het land te verkennen." Ann sprong uit haar hangmat. „Wat aardig van haar om in dezo hitte heelemaal naar hier te komen wandelen!" zeide zij, zich gereed makend om naar het huis terug te koeren. „Dat was mijn drijven", antwoordde hij met een air van voldoening, toen zij tezamen opliepen. „Ik ben pas gisteren hier aangekomen 011 zij heeft zoo veel over u gesproken, dat ik van een zeer vergefe lijke onrust bezetten werd om u te ontmoeten." „Ik hoop, dat het de moeite van drie mijl wan delen waard vond", antwoordde Ann droogjes. „O, absoluut", gaf hij haar met overtuiging terug. „Ik Vind het altijd prettig nieuwe vrienden te ma ken." De kalme zekerheid van de bewering ergerde haar. „Neen, maar dat komt wel. Misschien wel meer dan dat ten slotte." Zij wierp hem een snellen blik toe, en bemerkte dat zijn oogen met een soort van vroolijke bravoure op haar gevestigd waren zooals die van een kleinen schooljongen, die probeert, hoever of hij gaan kan. Het irriteerde haar deze werkelijk ge meende veronderstelling, dat hij in haar leven iets zou gaan beteekenen. Zij liep er des te vlugger om door. „Bent u niet een tamelijk verwaand persoon?" vroeg zij zachtaardig. „Ik voel er meer voor om het vastberadenheid te noemen", antwoordde hij. „Welnu, u moest, toch weten, dat u andere men- schen uw plannen niet kan opdringen." „Kan ik dat niet?" Hij hield midden op het pad stil, en keek haar aan. „Denkt u dat werkelijk?" Ann vermeed zijn blik, doch zij voelde dezen over zich heengaan als een bliksemstraal over een zomer- merhemel. Het kwam haar voor, dat hij haar den handschoen had toegeworpen en haar uitdaagde dien op te nemen. Zij zocht tijd te winnen. „Denken wat? Ik ben bijna vergeten waar wij het over hadden." „Neen, dat is niet waar", antwoordde hij grof. „U vermijdt slechts het antwoord zooals iedere vrouw, wanneer zij bang is om te antwoorden." „Ik ben niet bang!" riep Ann verontwaardigd uit. „En ik zou zeker niet bang zijn voor u", voegde zij er aan toe, terwijl zij den nadruk legde op het per soonlijk voornaamwoord. „Zoudt u dat niet?" Hij keek op haar neer met een zonderlinge intensiteit. „Weet u, dat ik u wel graag bang voor mij zou willen maken." Ondanks haarzelf kromp Ann inwendig een beetje ineen. Zij was zich plotseling bewust van een ge- vool van 's mans kracht, van de stugge vasthoudend heid, waartoe hij in staat zou kunnen zijn. Hij was niet voor niets behept met dien overwinnaarsneus en die onverschrokken oogen! Zij kon hem zich voorstellen, over alles en iedereen heenrijdend, wan neer dat in zijn kraam te pas kwam. Zij forceerde een lach. „Ik hoop niet. dat u zulks zult probeeren", zeide zij, met een poging om luchthartig te praten. „An ders zal ik de hulp inroepen van Ladv Susan." „Dat zou u niet veel helpen", verzekerde hij haar, „Tante Susan zou u zeer zeker in den steek laten. Zij heeft een permanent zacht plekje in haar hart voor karakters als het mijne." Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5