Een tentoonstelling van spinnen. De grootste wensch het einde van een tomatenkoning. Radioprogramma Hans Ove Larsen, de pionier van de roode vrucht. Zijn leven ge wijd aan tomaten en augurken. - Van tulnieren uit liefhebberij tot grootbedrijf. - Tragisch einde van een werkzaam leven. Naar uit Londen verluidt heeft -men den voormali- «•n tomatenkoning Hans Ove Larsen in Ouinton- House te Waltham Abbey (Rssex) dood aangetrof fen De overledene had zelfmoord geploegd. De be grafenis had eenige dagen geleden te Londen plaats. Vaii het continent waren veel zakenvrienden van den overledene overgekomen om hem de laatste eer te Aan dé groeve werd door verschillende hunner ge sproken en eenparig was men van oordeel, dat de overledene een pionier van de broeikascultuur ge- wees! was. Hans Ove Larsen was oorspronkelpk een eenvou dige Deensche iongen. die. nadat hii de lagere sehool verlaten had. bij een koopman in den leer ging. Daar hii zich in deze betrekking niet thuis voelde en zich dikwijls verveelde, stopte hii op zekeren dag een paar zaadjes van een tomaat in een bloempot. Dit feit zou over zijn verder leven beslissen. De koon man. die zijn negentienjarige volontair gaarne in zijn zaak wilde houden, ergerde zich steeds weer aan zijn speelzucht. De bloempotten bevatten, be halve tomatenzaadies ook nog zand van augurken, welke welig opschoten. Het cultiveeren van augur ken kwam Larsens patroon iets verstandiger voor. doch tomaten In dien tijd. een goede veertig iaar gpJeden, at men zooiets niet. D"ï roode vruchten werden als luxe beschouwd. Op zekeren morgen kwam Hans Ove Larsen niet meer op kantoor terug. Kew Gnrdens te Londen xvas op dat moment het centrum van F.uropeesrhe ♦uinbonwenltuur. F.n uit Londen ontving de Deen«ehe koonman dan ook het bericht van zijn voormaligen bediende, dat hii zich voorbaan uitsluitend met zijn bloempotten he/ig zou houden .Met een medelijdend lachje borg de koop man den brief in een In. en schreef de ouders van lïans Ove Larsen een troostbrief over den verloren zoon. die bii hem weggeloopen was. Intusschen had onze vriend besloten, zich. be halve aan de tomaten, ook nog aan de augurken te wijden. Toen Larsen naar Waltham vertrok, zonder een rent op zak. doch met veel kennis en onder nemingsgeest gewapend, besloot hij een broeikas te houwen, welke volgens zijn teokening<m geconstru eerd werd. terwijl hijzelf nan den bouw meehielp. Deze inriehting zou snoedig een der grootste en be langrijkste van geheel Furopa worden. Hef bedrijf werd steeds uitgebreid. Riina ieder iaar kwamen er eenige broeikassen bij. zoodaf tenslotte een geheel "complex van groote tuinen en kassen gevormd werd. Intusschen waren tomaten in de mode gekomen. De groei, de vorm. de kleur waren, dank zij de voort durende experimenten van Hans Ove Larsen. be langrijk verbeterd. De ontslapene had In zijn leven twee groote glanspunten. Het eerste was tijdens een groot in ternationaal tninbouwcongros. «oen de voorzitter verklaarde, dat Larsen de grootste en meeste broei kassen van Kuropa had of dit op hef oogenhlik nog het geval is. valt moeilijk te overzien! Het tweede hoogtepunt van lijn leven was. toen aan het einde van hot boekjaar Meok. dat T.arsen in het afgeloonen jaar 800.000 kg. tomaten geteeld had. Het Is eenUrs- zins moeilijk om zich een voorstelling van deze hoe veelheid tomaten te maken, maar men kan aanne men. dat het een lieele berg is. Met ziin broeikassen en tomaten groeide ook Lar sens roem. alsmede zijn bankrekening. In Denemar ken begon tnen op dezen landgenoot trotsch te wor den. Zelfs de vroegere patroon van Larsen vertelde aan iedereen, dat hij het was. die hem indertijd had aangeraden naar F.ngelnnd te reizen, teneinde zich aldaar in de tomatencultuur te bekwamen Hij had natuurlijk direct gezien, dat er wat in den jongen stak. Toen de koning van Denemarken eens In Enge land vertoefde, bracht hij een bezoek aan Waltham Ahbey. Ja. Sire. wij zijn eigenlijk collega's, zei de mees- tertulnier met een doodernstig gezicht. Uwe Majes teit regeert over eenige m'llioenen Denen, ik over even zooveel tomaten. Hegeeren moeten wij beiden, dat staat vast. De tomatenkoning verontschuldigde zich" loen bij 'den koning van Denemarken, 'dal hij weg moest, omdat zijn tomaten dorst hadden, waar op de koning van Denemarken opmerkte, dat hij zich daarover bii zijn onderdanen gelukkig niet noo- dig had te bekommeren. Met een welvoorziene portefeuille, een prachtige auto en een groote dosis trotsch ging Larsen op ze keren dag weer naar Denemarken. Hii kocht zich flaar een kasteel, alsmede tweeduizend hectaren bouwland. Hij had het voornemen, de rest van zijn leven aldaar door te brengen. Dit heeft echter niet mogen zijn. Men neemt aan. dat de ongunstige con junctuur van de tomatencultuur zijn fortuin aan het wankelen heeft gebracht en een eind aan zijn le ven heeft gemaakt. Doch de titel van tomatenkoning staat met gouden letters op zijn grafsteen geschre ven. VRIJDAG 20 JULL HILVERSUM (1875 M.) V.A.R.A.: 8.00 Gramofoonmuizek; V.P.R.O.: 10.00 Mor genwijding; V.A.R.A.; 10.15 Voordracht door Frans Nienhuys; 10.30 Orgelspel door Joh Jong; 11.00 Voor dracht; 11.20 Gramofoonmuziek: 11.45 Gramofoon muziek; A.V.R.O.: 12.00 Populaire orkestmuziek; 2.30 Knipcursus; 2.50 Symphonische muziek; 3.10 Bus- sum's dameskoor o.l.v. Jacob Hamel; 3.30 Dansmu ziek; V.A.R.A.: 4.00 Overschakeling zender: 4.15 Gra mofoonmuziek; 4.30 Voor de kinderen; 5.00 VARA- Orkest; 5.45 Muzikaal allerlei; 6.00 Vervolg concert; 6.45 Muzikaal allerlei; 7.00 Orgelspel door Cor Steijn; 7.30 Lezing: 7.50 Gramofoonmuziek; 7.57 Herhaling S.O.S.-berlchten; V.P.R.O.: 8.00 ..Leiden in het licht van de kerkgeschiedenis", door Ds. E. J. v. d. Brugh; 8.301020 Kurhausconcert (A.V.R.O.); 10.20 Vaz Dias 10.30 Declamatie; V.A.R.A.: 11.00 Gramofoonmuziek. HUIZEN (301.5 M.) N.C.R.V.: 8.00 Schriftlezing en meditatie; 8.15 Gramo foonmuziek; 10.30 Morgendienst: 11.00 Cellorecital; 12.00 Politieberichten; 12.15 Thom Denijs, bariton; 12.30 Orgelspel; 1.15 Gramofoonmuziek: 2.30 Lezen van Chr. lectuur; 3.00 Liederenrecital; 3.45 Verzor ging zender: 4.00 Ensemble van der Horst; 4.45 Gra mofoonmuizek; 5.15 Ensemble van der Horst; 6.00 Gramofoonmuziek; 6.20 „Irissen en pioenen", door A. J. Herwig; 7.00 Politieberichten en Ned. Chr. Pers bureau; 7.15 Gramofoonmuziek: 7.30 Literair half uurtje; 8.00 Orgelconcert door Jan Zwart; 0.00 Lezing; 9.30 Klein-orkest; 11.00 Gramofoonmuziek. LUXEMBURG (1304 M.) Hollandschc avond: 7.00 Radio-cabaret; 8.20 Omroep orkest; 8.40 Idem; 9.00 Essoluhe-concert; 9.30 Hille- concert; 9.45 Kamermuziek; 10.25 Dansmuziek. BRUSSEL (484 M.) 12.25 Orkest; 5.15 Idem; 8.20 Concert; 10.40 Gramo foonmuziek. BRUSSEL (322 M.) I.30 Orkest; 6.50 Gramofoonmuziek; 8.20 Operette. KALUNDBORO (1261 M.) 5.15 Populair concert; 8.20 Russisch concert; 10.35 Ka mermuziek; 11.10 Dansmuziek. HAMBURG (332 M.) II.50 Orkest; 6.50 Concert 11.20 Dansmuziek. KEULEN (456 M.) 12.20 Middagconcert: 525 Zang; 7.50 Gramofoonmu ziek; 1120 Dansmuziek. DAVENTRT (1500 M.) 12.20 Orgelconcert: 12.50 Dansmuziek: 525 Idem: 8.20 Concert op twee piano's door Han Beuker en Wouter Denijs; 10.50 Dansmuziek. PARIJS (Poste Parislen) (313 M.) 7.10 Bach-concert; 820 Omroeporkest PARIJS RADIO (1648 M 820 Gramofoonmuziek; 12.50 Populair concert; 10.50 Dansmuziek. MILAAN (369 M.) 520 Concert; 9.05 Operetteuitzending. ROME (421 M.) 5.30 Populair concert; 9.05 Operette-uitzending. WEENEN (507 M.) 5.00 Gramofoonmuziek; 8.45 Concert: 11.20 Zang; 12.10 Dansmuziek. WARSCHAU (1345 M.) 420 Populair concert: 5.50 Idem; 7.35 Idem; 9.35 Con cert; 10.40 Dansmuziek. BEROMUNSTER (540 M.) 420 Concert; 520 Omroeporkest; 8.15 Concert. ZATERDAG 21 JULL HILVERSUM (1875 M.) V.A.R.A.: 8.00 Gramofoonmuziek: 9.00 De Notenkra kers o.l.v. Daaf Wins; V.P.R.O.: 10.00 Morgenwijding; 12.00 Ensemble o.l.v. Frits Rakels: 1.15 Gramofoon muziek; 120 Ensemble; 2.00 Rustpoos; 2.15 Cause rie: „De rijwielplaatjes"; 2.30 „Lentebloemen", kin- rlerzangspel. uit te voeren door de Krekeltjes: 3.00 DeeFlierefluiters: 3.45 Overschakeling zender: 4.00 Rigoletto, opera van Verdi (gramofoonplaten)6.00 Letterkundig overzicht door A. M. de .Tong: 6.20 Gramofoonmuizek; 7.00 Orgelspel door Joh. Jong: 7.30 Voordracht door Rolien Nnman; S.00 Herhaling S.O.S.-herichten: 8.03 Gramofoonmuziek; 8.20 De Flierefluiters o.l.v. Jan van der Horst; 9.00 Toe sprank door A. de Vries: 9.15 VARA Orkest; 10.00 Vaz Dias: 10.15 Orkest; 11.00 Vroolijke gramofoon muziek; 12.00 Sluiting. HUIZEN (301.5 M.) K.R.O.; 8.00 Morgenconcert: 10.00 Gramofoonmuziek; 10.30 Uitzending voor fabrieken; 11 00 Gramofoon muziek; 11.30 Godsd. halfuurtje: 12.00 Politiebe richten: 12.15 Orkest o.l.v. W. Metselaar: 1.45 Rust poos; 2.00 Halfuurtje voor de rijpere jeugd: 2.30 Gra mofoonmuziek; 3.00 Kindenuirtje; 4.00 Trio; 5.15 Gra mofoonmuziek: 6.20 Journalistiek weekoverzicht; 6.45 Gramofoonmuziek; 7.00 Politieberichten; 7.15 Lezing; 7.35 Gramofoonmuziek: 8.30 Vaz Dias; 8.35 Orkest: 920 Gramofoonmuziek; 9.30 Accordeonspel: 9.40 Orkest: 1020 Accordeonspel: 10 30 Vaz Dias; 1025 Orkest; 11.00 Gramofoonmuziek; 12.00 Sluiting. LUXEMBURG (1304 M.) 7.00 Kamermuziek; 7.25 Vervolg concert: 8.40 Geva rieerd concert; 9.05 Idem; 10.45 Dansmuziek. BRUSSEL (484 M.) 1.30 Orkest; 7.35 Gramofoonmuziek; 9.00 Zang; 10.40 Orkest. BRUSSEL (322 M.) 12.20 Orkest; 820 Idem; 9.20 Carillonconccrt, KALUNDBORG (1261 M.) 3.20 Gramofoonmuziek; 8.20 Strijkorkest; 9.05 Radio bal. BERLIJN (357 M.) 4.20 Gevarieerd programma; 6.40 Kamermuziek; 8.30 Omroeporkest; 11.10 Dansmuziek. KEULEN (456 M.) 12.20 Middagconcert; 420 Militair concert; 7.20 Stu dentenliederen. DAVENTRY (1500 M.) 12.20 Concert; 1.20 Idem; 5.35 Dansmuziek; 7.10 Con cert; 10.50 Dansmuziek. PARUS (Poste Parislen) (313 M.) 8.10 Gramofoonmuziek; 8.40 Concert; 925 Dansmu ziek. PARIJS-RADIO (1648 M.) 7.20 Gramofoonmuizek; 8.20 Idem; 1220 Populair concert; 820 Zang; 8.50 Opera. MILAAN (369 M.) 5.30 Dansmuziek; 9.05 Opera. ROME (421 M.) 5.30 Instrumentaal concert; 9.50 Idem; 10.20 Dans muziek. WEENEN (507 M.) 4.40 Cithermuziek; 6.40 Populair concert; 11.10 ld.; 12.20 Gramofoonmuziek. I WARSCHAU (1345 M.) 5.45 Zang; 8.20 Poolsche muziek; 9.00 Populair con cert; 10.30 Gramofoonmuziek; 1125 Dansmuziek. In den botanischcn tuin te Brussel is een tentoon stelling van spinnen geopend. Behalve spinnen ook watersalamanders en hagedissen. Slangen en bloemen. Veel vrouwen, on misschien ook heel veel mannen, zouden het grie zeling vinden, als men hun voor stelde een bezoek te brengen aan een tentoonstelling van spinnen. Toch blijkt het, dat voor een der gelijke expositie vrij veel belang stelling bestaat, want dezer dagen is te Brussel in de orangerie van den Jardin Botanique, de negende jaarlijksche gpinnententoonstelling gehouden. Voor de goede orde dient echter vermeld, dat behalve een groot aantal spinsoorten, andere insecten en levende wezens ten toon gesteld zijn. De tentoonstel llng is georganiseerd door de „Na turalistes Beiges". Verleden week heeft het bestuur van deze ver- eeniging een aantal journalisten in de gelegenheid gesteld de ten toonstelling te bezoeken, waar zij op deskundige wijze door een der bestuurders, den heer Frémineur, rondgeleid werden. Allereerst werd de belangstelling gevraagd voor een aantal exotische spinnen. Hieronder bevonden zich exemplaren van tien twaalf cen timeter grootte, doch ook spin soorten van zeer geringe afmetin gen, die slechts na langdurige en aandachtige beschouwing van hun omgeving te onderscheiden waren. Het moet dan ook gezegd worden, dat deze insecten in hooge mate de eigenschap van „mimicry" bezit ten, hetgeen hun, bij het zoeken naar prooi of bij het zich bescher men tegen eventueelc aanvallers waarvan zij op hun beurt weer niet verschoond blijven -— uitste kend te pas komt. Overigens hebben deze insecten, voor menschelijke begrippen al thans, zeer eigenaardige zeden en gewoonten. Wanneer een vrouwe lijke spin den huwbaren leeftijd bereikt heeft, zoekt zij zich een echtgenoot, die, na het verstrijken van den huwelijksnacht, door zijn beminnelijke gade opgepeuzeld wordt. Of dit bij spinnen een uiting van liefde is of dat het bruidje eventueele desillusies, welke he laas zoo dikwijls in het huwelijk voorkomen, vermijden wil, heeft de entomologie tot dusver nog niet kunnen vaststellen. Behalve een uitgebreide spinnen- collectie was op de tentoonstel ling een groote bijenkorf, waar men de bijen in volle actie zag. Een maquette van een mierennest was evenmin vergeten. Duizenden van deze vlijtige diertjes zag men door en over elkaar krioelen en met het grootste gemak takjes, stroo tjes of andere voorwerpen aandra gen, waarvan het gewicht zeker vijfmaal zoo groot was als hun eigen lichaamsgewicht. Naast de bijenkorf en het mie rennest bevond zich een bokaal met verschillende scarabeesoorten. Deze insecten, door de oude Egyp- lenaren als heilig vereerd, hadden oogenschijnlijk geen andere bezig heid dan pillen te draaien van schapenmest, van welke substan tie men dan ook een groote hoe veelheid te hunner beschikking had gesteld, en die zij in een ge heime bergplaats opstapelden. In een andere bokaal bevonden zich lichtgevende insecten, torren met een glanzend groen of rood li chaam. Voorts een groote collectie vlinders. Zeer zeldzame exempla ren waren vertegenwoordigd. Onj doenlijk alle namen te onthouden van deze veelkleurige vlinders. De vleugels van deze insecten zijn voorzien van een veelkleurig poe der en zoo mooi geteekend, dat een Van Dongen of een Colnot er ja- loersch op zouden worden. Ook de-» ze vlindersoorten hebben van de natuur als eenig wapen „mimicry" ontvangen. Na de insecten kwamen de am-» phibieën aan de beurt. Een water-» schildpad is een goed zwemmer, hetgeen weer eens bij deze gele-» genheid bleek. Ook deze diersoort was in verschillende maten verte genwoordigd, waaronder ook eeni-» ge dwergsoorten, die niet grooter dan vijf k zes centimeter waren- Een apart aquarium was inge richt voor de salamanders. De voornaamste bewoner van dit aqua rium was wel de Japansche sala mander, die keurig uitgedoscht temidden van zijn omgeving rond zwom en ver boven deze uitstak. In een terarrium bevond zich een tropische slangensoort. Een van de kleinste soorten die bestaan, doch zeker niet de minst gevaarlijke. Een beet van zoo'n diertje, dat niet grooter is dan een normale hage dis, is doodelijk. Bij het verlaten van de tentoon stelling passeerden wij nog eenige bakken met vreemdsoortige bloe men, die bij informatie bleken te behooren tot de vleeschetende bloe men en die, zoo onze geleider ver telde, per dag menig argeloos vliegje of ander insect vangen. door FANNY DELANG. Mabel stond voor het keukenvenster en staarde naar buiten. Ze zag echter niet de schoonheid van den sterrenhemel, niet den tuin in het maanlicht. Ze zag, als vage gestalten, die zweefden door den nacht, haar droomon en wenschen daarbuiten. Ze zag zichzelf, als een „groote"' datne, in een kostbaar toilet gehuld, uit den wagen stappen, ze zag zich zelf te midden van de „groote wereld" als gast of gastvrouw, omringd door menschen van adel cn persoonlijkheden uit de finantieele wereld, inillion- nairs, sterren... Met een schok keerde ze terug tot de werkelijkheid. Haar moeder riep: Daar is Bert voor je! Bert... Zijn naam deed haar hart altijd iets vlug ger kloppen, doch in den lnatsten tijd verzette ze zich daartegen. Wat kón dc toekomst voor haar be- teekenen wanneer ze met een man zooals Bert was, een mechanicien trouwde. Een leven, zooals ook hier bij haar ouders huishoud werk. zelfgemaakte japon nen of confectie, een bioscoopbezoek zoo nu cn dan. Neen neen, het zóu moeilijker zijn, als de vrouw van een mechanicien. Ze zou misschien kinderen heb ben te verzorgen... die al haar tijd in besl-g zouden nemen, ze zou vroeg oud worden... Langzaam liep ze de sma"e gang door, haar besluit stond nu vast, het was heter, wanneer Bert het wist. Er was een ander. Ze erkende het, toen dc onthutste Bert. die uit alle hemelen viel, haar ernaar vroeg. Ja, hij heette .Tacpher- 3on, was al 40, maar had... geld en géén kinderen. Daarbij deed hij zaken. Ze hoopte, dat hij het nog eens tot iets groots zou bren gen. Bert stond neer te zirhfif> v." zion naar haar koel f?e- Diii in M?n J zoovocl gehouden had. zijn geld? met dien dikken vcnt- «"era om Niet "aUTOn ,im' roPii.nliik' Ze "rdrrligrte zich. iet* bereiken, iets. Reiken" miSSChto Ik wil verder komen in het leven, ik wil beter worden dan... alles wat ik hier zoo rondom me zie... ik wil vooruitkomen... Dus je wilt verder komen, dan je ouders? vroeg hij bedroefd. Dacht je, dat i k niet verder kan ko men Maar niet ten koste van... Hij kon geen woord meer vinden, hoewel hij een intelligente jongen was. Hij zuchtte. Zeker, ze wist, dat hij hard werkte, dat hij avondcursussen volgde in de meest voorkomende talen, hij zou later wel behoorlijk zijn brood kunnen verdienen... doch dat was het niet, wat ze bedoelde. Jc begrijpt mc niet, en toen liet ze hem staan... Ze trouwde een half jaar later met Jacpherson. Het huwelijk werd niet, wat ze ervan gehoopt had. Jacpherson was gesteld op zijn gemak, hij bezat een groot fortuin, en vond het niet noodig zich erg in te spannen. Mabel zag met smart al haar illusies verdwijnen. Er waren nachten waarin ze lag te schreien om haar verloren jaren! Drie cn twintig was ze, toen ze trouwde. Nu was ze drie jaar ouder! Bert zag ze nóóit meer. Hij had een betrekking in een andere stad aan genomen. En toen geheel onverwacht maakte het leven haar vrij. Jacpherson kwam onder een auto en werd ge dood. Mabel was een rijke weduwe... ze had véél geld... Ze overlegde wat ze kon doen. Zakenkennis en be grip bezat ze, het viel haar niet al te zwaar, de za ken van haar man voort te zetten en al spoedig ging zo verschillende pogingen wagen om de zaken uit te breiden. De jaren waren nu vol arbeid, doch als ze zoo den geheelen dag bezig was geweest, en des avonds ver moeid insliep, zag zij haar wensch dichterbij, altijd weer dichterbij op haar afkomen... Ze werd acht en twintig. Toen, op zekeren dag ontmoette ze Philbert. Hij was directeur van een groote firma. Hij was vijftig en had al volwassen kinderen. Getrouwd. Ze stemde toe. Het was een transactie, koel en zakelijk' overwo gen en uitgevoerd. Tezamen, zoo hoopten ze, zouden zij de hoogste sport van de ladder bereiken. Ze werkten en leefden als goede vrienden naast elkaar. Soms, op mooie lentedagen, of zwoele zomernachten, overviel haar plotseling een angst...!! Dan dacht ze aan de vorige jaren, aan dat oogen hlik, waar ze voor het keukenraam zat te droomen. Waren er werkelijk al zooveel jaren voorbijgegaan. Zooveel mooie jaren van dc jeugd? Ze bekeek zich zelf in haar spiegel. De knappe, kleine Mabel was een mooie, nog steeds knappe zakenvrouw geworden Ze had geld, om zich goed te kleeden, doch hij tij den kon het haar niet meer schelen. Er was nie mand meer, voor wie ze zich eigenlijk mooi behoef de te maken. Haar man zag nauwelijks, wanneer ze een nieuw toilet aanhad. En ze was te verstandig, te vervuld van eerzuchtige plannen, om ooit af te dwalen van het rechte pad om ooit te droomen, ooit te verlangen naar menschen, die jong waren, die wél zouden zien, of ze mooi was... Neen, zij was niet zoo'n dwaze, vlinderachtige vrouw, die voor een moment van geluk voor een roes, haar toekomst zou verknoeien. En de jaren gingen voorbij. Philbert en zijn vrouw waren rijk geworden. Hij was in den iaatsten tijd zeer verouderd, at liefst thuis, in een gemakkelijkcn stoel en liet alles in de handen van zijn vrouw. Ze was nu veertig, een vrouw, die respect inboe zemde, doch wier gezicht scherpe trekken kreeg. Het gebeurde op zekeren dag, dat ze een uitnoodi- ging had gekregen voor een diner in de groote we reld. Mabel had al haar connecties al lang uitgebuit om door te dringen in het huis van een zekeren hertogin, want daar te zijn genoodigd zou dan eindelijk be- teekenen de vervulling van haar grootsten wensch. Ze zou, voortaan, tot de groote wereld behooren. Doch toen ze opgewonden terugkwam, om alles aan haar man te vertellen, vond ze maar heel wei nig medeleven. Hij hield tegenwoordig van zijn rust en het kostte haar heel wat moeite om hem zoover mee te krijgen, dat hij erin toestemde mee te gaan. Voor ze ging, bezocht zij een schoonheidssalon. Daarna kocht ze, echt vrouwelijk, een toiletje van het groote modehuis van Parijs. Zij koos haar mooi ste juwcelen. Ze straalde en voelde zich weer op nieuw jong worden. Ja, ze was mooi nu. Als in een droom schreed ze naast haar man, langs de lakeien de zaal binnen, waar de gasten zich reeds bevonden. Haar man, ging als een oude grijsaard, stapje voor stapje verder... F.n dit was dus de vervulling. Het eerste halfuur was dus voorhij. De gastheer en de gastvrouw waren bezocht. Mabel had van die enkele hooggeplaatste personen gesproken, waar naar ze haar levenlang had opgezien, ze wist zich nu één van hen. Een leegte, een hol gevoel in haar borst deed haar rondzien. Haar man zat te praten met een anderen ouden heer. Ze stond op dat mo ment alleen, hulpeloos alleen, een spiegel weerkaat ste haar, een gelaat, wier eerste jeugd voorbij is, doch voor wie nog véél geluk zou kunnen komen. Doch zij was gebonden aan een ouden man. Voor hoelang nog?... In gedachten zag zij de volgende tien jaren ver gaan, zoo zonderling snel... O, ze zou uitgaan en ontvangen, ze zou leven tusschen menschen van adel. misschien werd haar man ook dan we! geadeld doch... hoe... leeg was opeens... dat alles. Hoe ver twijfeld verlangde ze naar haar twintig jaren terug... Opeens kreeg ze een schok. Ze had toevallig iemand aangezien en moest om zichzelf glimlachen. Zeker, die man leek op... Bert. Maar kon hij het wel zijn? Ze begon een gesprek met een jong meisje, dat naast haar stond en dat aan haar was voorge steld. Het meisje babbelde over allerlei menschen, zij knikte alleen vermoeid en triest. Opeens kwam de man, dien ze voor Bert had aangezien, langs hen. Aan zijn arm liep een elegante, aantrekkelijke jonge vrouw van omstreeks 40 jaar glimlachend en pratend. De man had een scherp gesneden, karakteristiek gezicht, doordringende oogen en een glimlach, die Mabel plotseling ontstelde. Wie is dat toch? stamelde ze. Het meisje keek. O, zei ze, met de nonchalance, die mode was in de mondaine wereld, dat is de groote man, de uitvin der, waar deze avond voor gegeven wordtAlbert Jaspers, de groote uitvinder, millionnair en beroemd. Mabel ging zitten. Het was. of haar beenen eensklaps krachteloos wa ren geworden. Bert, het wis Bert!!! Als van verre hoorde ze het meisje nog spreken. Moet een doodgewone mechanicien zijn geweest, verdiende een fortuin met een uitvinding, zoo'n klein ding aan auto's, ging in de vliegbranche, en heeft nu zijn eigen vliegtuigenfabriek. U kent toch zeker zijn naam wel? Ja, zei Mabel met zwakke stem, zij kende den naam, maar nóóit in al die jaren als ze artikels las over den uitvinder en fabrikant Jaspers, als ze groo te advertenties zag met dien naam, had ze aan Bert gedacht. Bert was voor haar altijd de eenvoudige mechani cien gebleven, die zoo ongelukkig keek, toen ze hem afzegde. En nu? Mabel, sta toch op! Je wekker is afgeloopcn en je slaapt, nog altijd! Mabel vloog overeind. Wat? Morgen, haar kleine kamer ze keek als verdwaasd rond. Daar lag een roman, opengeslagen noghet boeiende bock, waarin ze zoo laat had zitten lezen tegen het uitdrukkelijke verbod in dat ze zich nu verslapen had. De geschiedenis was het van een meisje, dat hoo- ger op wil, dat een groote zakenvrouw wordt... Mabel repte zich. Ze neuriede onder het kleeden en ze dacht aan dien avond, als Bert zou komen, om haar te halen. Ze gingen fijn samen naar de bi oscoop. En als hij haar vroeg zou ze „ja" zeggen. Ze rilde nog. toen ze aan de echtgenooten uit haar droom dacht!!

Schager Courant | 1934 | | pagina 7