[inde der staking te San Francisco VELO STOFZUIGER ZABDUSfMOP DE DROOGTE IN AMERIKA. DE AARDE BEEFT IN PANAMA. Hongaarsche gif-moordenares. Geweldige veenbrand bij Hannover. De toestand wordt weer normaal. DE ENGELSCH—NEDERLANDSCHE HANDELSBESPREKINGEN. De terreur der gangsters. Nog geen armoe Resultaat conversieleening Noord-Holland Opnieuw de Stawisky-zaak. Vermetele bewering van Tardieu. Tien staten door een verzengende hitte geteisterd. Noodtoestand in landbouw gebieden. X c w-Y ork. De spoken van hongersnood en epidemische ziekte bedreigen de bewoners van tien staten tusschen de Missouri-rivier en het Rotsgebergte. Het ontbreken van regen geduren de 27 dagen en de hitte, welke een temperatuur van 117 graden Fahrenheit in de schaduw ver oorzaakt, hebben de industrie in de fabrieken lamgeslagen, velden doen verdorren, boerderijen in de asch gelegd en namelooze ellende meege bracht voor mensch en dier. Nog nooit hebben zooveel boeren en veehouders zooveel van hun dieren naar de abattoirs van Kan sas-City gedreven. De prairies bieden een beeld van reusachtige verschroeide vlakten. Bii Oklahoma-city zijn 600 stuks vee doodgeschoten om een einde aan het lijden te maken. Op tal van plaatsen is het watergebruik gerantsoeneerd. De hitte heeft den dood veroorzaakt van vijf inwoners van Kansas citv. waar de kantoren en de scholen zijn gesloten. Het aantal dooden op het platteland is veel erooter. In andere streken woedden hevige onweders. In midden-Tennessee is een persoon door den bliksem gedood. Achttien personen zijn gewond. Daar is het graan op de velden weer door slagregens en storm winden vernield, boomen zijn ontworteld en telefoni sche verbindingen verbroken. De droogte der laatste weken heeft in de staten in het hart van Amerika tot ontzettende toestanden geleid. In de afgeloopen 27 dagen heeft de tempe ratuur bijna eiken dag een hoogte van 117 graden Fahrenheit bereikt. Geen enkele nacht was zij lager dan 77 graden. Alle tuinen, akkers en weiden zijn volkomen ver schroeid. of onder een centimeters dikke laag fijn stof bedolven. Zelfs vrij groote rivieren zijn volko men droog. Van kilometers afstand moeten de boe ren die de wanhoop nabij zijn. water gaan halen om hun vee niet van dorst te laten omkomen. Ver moedelijk zullen honderden dieren moeten worden af gemaakt. Reusachtige kudden dwalen rond op zoek naar water en weidegrond. Honderden wagons met tot. op het gebeente vermagerd vee ziin naar de vee markten gezonden. Tal van dieren bezweken reeds onderwee. Ook uit den staat Montana wordt gemeld, dat hon derden stuks vee op de weiden van honger en dorst zijn gestorven. De ellende wordt nog vergroot door een sprinkha nen- en keversplaag. Duizenden farmers hebben hun boerderijen verla ten en zich naar de steden begeven, om de autoritei ten te smeeken, hen te heinon. De bondsregeering ïieeft noodmaatregelen getroffen. In den staat Missouri heeft men gevallen van tv- phus geconstateerd. Voorts zijn op diverse plaatsen in het Midden-Westen groote boschbranden uitge broken. Provincie Chiriqui ernstig geteisterd. Reeds is melding gemaakt van een hevige aard beving, die was geregistreerd. Gebleken is dat deze heeft plaats gehad in het gebied van het Panama- kanaal en inderdaad zoo hevig was, dat zij in de bevipgswachten van Europa is waargenomen. Reuter meldt daaromtrent de volgende bijzonder heden In 24 uur werden 9 aardschokken waargenomen, welke ook de eilanden Coiba en Barida troffen. Het epicentrum van de aardbeving ligt ongeveer 200 mijl van het Bal boa-gebergte, in de provincie Chiriqui. In David, de hoofdstad van de provincie, werden vier personen ernstig gekwetst. Vele gebouwen, waaronder het postkantoor, wer den met den grond gelijk gemaakt. Alle telegraaf- en telefoonverbindingen zijn verbroken. Aangezien ook de elcctrischc centrale is vernield, ligt de stad geheel in het donker. Vliegtuigen met geneesmiddelen en levensmidde len zijn onderweg naar David. Te Puerto Arniuella is het dok gedeeltelijk ver nield. Ook de olie- en waterleidingen zijn zwaar be schadigd. In een van de voorsteden van David sprongen twee Amerikaansche soldaten uit angst uit een venster. Een werd gedood, de ander zwaar gewond. Wederom aardbevingen geregistreerd. Mededeeling van het Kon. Ned. Met. Inst. Na de aardbeving in den nacht van 17 on 18 Juli nabij Midden-Amerika zijn aan het Kon. Ned. Inst. te De Bildt, behalve verscheidene zwakkere, eenigc sterke aardbevingen geregistreerd op 18 Juli en in den nacht van 18 op 19 Juli, n.1. een op 18 Juli des namiddags 17 uur 12 min. 3 sec. (tijd van Grecn- wich), afstand 9200 K.M., oorsprong nabij Midden- Amerika; een buitengewoon sterke op 18 Juli des avonds 19 uur, 59 min. 31 sec, afstand ongeveer 15.000 K.M., oorsprong in den Zuidwestelijken Groo- ten Oceaan en een in den nacht van 18 op 19 Juli om 1 uur 47 min. 2 sec., afstand 8000 K.M., oorsprong China. Wederom vergiftiging op groote schaal in een Hongaarsch dorp. De Hongaarsche politie is wederom een groot aan tal vergiftigingsgevallen op het spoor gekomen, die doen denken aan het sensatieproces, dat eenigc ja ren geleden in Hongarije is gevoerd. De politie te Dbrezin heeft in het dorp Csölmö een 74-jarige vrouw gearresteerd, die ervan verdacht wordt in de afge loopen veertien jaar verscheidene moorden te heb ben gepleegd door vergiftiging. Men heeft de lijken van eenige vermoedelijke slachtoffers opgegraven en bij onderzoek bleek, dat haar eerste man, van wien zij was gescheiden, en diens tweede vrouw door ar senicumvergiftiging om het leven zijn gekomen. Een verder onderzoek toonde aan dat in het dorp in de laatste jaren niet minder dan twintig vergiftigings- moorden waren gepleegd. In een bepaald geval had een vrouw haar man en een aangenomen dochter vergiftigd. Naar verluidt, kunnen binnenkort verscheidene arrestaties ver wacht worden. Er hebhen den laatsten tijd talrijke veenbranden in Duitschland gewoed. Donderdag is nu weer een enorme brand uitgebroken in het veen bij den Rue- benberg in de buurt van Hannover. Het veen stond over een afstand van ongeveer drie kilometer in brand, behalve 250 brandweerlieden werden vrijwil ligers van den arbeidsdienst en leden van de tech nische noodhulp opgeroepen. In totaal zijn onge veer duizend man met blusschen Jiezig. De brand strekt zich uit over een gebied van meer dan 1000 morgen. DUBBEL ZUIGVERMOGEN - NEDERLANDSCH FABRIKAAT LAAGSTE PRIJS - BUITENGEWONE CONDITIËN VRAAG DEMONSTRATIE FILIAAL VELO WASCHMACHINE My. In de geheele stad begint weer de trek naar de werkplaatsen. Het comité voor de algemeene staking heeft met 191 tegen 174 stemmen besloten de algemeene sta king te beëindigen. Ontelbare vrachtauto's met levensmiddelen kwa men van alle kanten aan, de benzinestations kregen weer nieuwen voorraad. De trams, die den dienst hebben hervat, vervoer den binnen 24 uur een recordaantal van 300.000 pas sagiers. Tal van arbeiders gaan weer naar hun werk en ook de taxi-chauffeurs overwegen hervatting van den arbeid. Overal is het kalm en vreedzaam, zeide Vande- leur, de voorzitter van het comité voor de algemeene staking. De stad herkrijgt meer en meer haar normaal aanzien. ZONDER RESULTAAT VERDAAGD, VER MOEDELIJK TOT OCTOBER A.S. Londen, V.D.: Do Nederlandsche en Brit- sche vertegenwoordigers hadden gistermorgen een bespreking op het Britsrhe ministerie van handel teneinde een laatste poging te doen tot het vin den van een uitweg voor de handelsbesprekingen, die op een dood punt zijn gekomen. Men heeft echter geen resultaat bereikt en de besprekingen zijn verdaagd. Er is geen datum voor de hervat ting der onderhandelingen vastgesteld, doch men kwam tot overeensteming omtrent een modus vi- vendi omtrent hervatting der onderhandelingen bij de eerste zich voordoende gunstige gelegen heid. Men verwacht echter niet, dat de besprekin gen voor October a.s. zullen worden hervat. De oorzaken der moeilijkheden. De verdaging is voornamelijk te wijten aan de uit- eenloopende meening der beide delegaties ten aan zien van algemeene kwesties. In 'Engeland heeft men het gevoel, dat Nederland teveel vraagt, terwijl de Nederlandsche vertegenwoordigers teleurgesteld zijn onulat Engeland niet tot concessies bereid is. Gister is nog een zitting gehouden waarin een de finitieve regeling werd getroffen voor de komende periode. Het plan was, dat geen van beide landen nieuwe tareiven of restricties zou invoeren in afwach ting van der hervatting der besprekingen. Verjaag die Benauwdheid Gij die hijgt bij de minste krachts inspanning, die benauwd zijt bij den minsten mist, waarom wacht Gij nog langer op de Hulp en nieuwe levens vreugd die Akker's Abdijsiroop U ge ven kan. Vanaf de eerste lepels geven de balsemende bestanddeelen van Abdi|siroop U verlichting. De slijmen die Uw borst beladen, die U buiten adem brengen en hoestbuien ver wekken, zullen zonder moeite losko men. 2 lepels vanavond en dezen nacht zal kalm en rustig zijn. Neem dus bij» Hoest-Criep-Bronchitis -Asthma Bovengenoemde prijzen worden verhoogd met bl|-e slag voor Omzetbelasting. De monster-salarissen bij de Amerikaan- sche filmindustrie, ondanks de verliezen voor de groote maatschappijen. New York: De bladen nemen uit het N.Ï.R.A.-rap« port over den toestand der Amerikaansche filmin dustrie over, dat hoewel de filmindustrie als geheel in 1933 een verlies van 20.000.000 dollar boekte, nog steeds 110 in deze industrie werkzame personen sala rissen ontvangen, die hooger zijn dan de toelage aan den president der Vereenigdc Staten, n.1. 75.000 dol lar. Drie personen hebben hetzelfde salaris als pre sident Roosevelt. Van de vijf groote Mmconeerns, ditf deze reuzen salarissen betalen, was een bankroet, het tweede stond onder curateclen, het derde moest gereorganiseerd worden om een schuld van 42.000.000 dollar te kunnen aflossen, het vierde werkte in 1932 met een verlies van 16.000.000 dollar en het vijfde zag zijn winst met een geweldig bedrag dalen. MOTORRIJDER TEGEN EEN BOOM GEREDEN. Door een ilauwte bevangen. Doodelifti gewond. Donderdagavond reed de heer Th. A. C. de G., wonende in Den Haag. op zijn motorrijwiel op den Schalkswijkerweg in de richting Haarlem. Door on bekende oorzaak, men vermoedt dat hij door een flauwte bevangen werd. reed hij tegen een hoorn en bleef bewusteloos op den weg liggen. In zorgwek- kenden toestand werd hij per ziekenauto naar do Mariastichting te Haarlem gebracht, waar hij om half twaalf is overleden. Zijn 7-iarig zoontje, dat on de duo zat, liep eenige ontvellingen en lichte schaaf wonden op. WATERLEIDING IS PRACHTIG Maar het moet niet gaan lekken* De drukke kruising van de Leipziger en Jerusa- I mor Strasse bij de Doenhoffplat/. te Berlijn werd "isternacht tegen 4 uur onbegaanbaar tengcvolgo van een breuk in een der hoofdhuizen van de water- -iding. Op 6 a 7 plaatsen werden de rails wegge leid, terwijl in korten tijd de vluchtheuvels onder vater stonden. Er ontstonden gaten in den grond van 2 a 3 motor. Op sómmige plaatsen word het asphalt dertig centimeter omhoog gedrukt. De brand weer en ploegen arbeiders van de waterleiding werk ten geruimen tijd om het overstroomingsgevaar uil! den weg te ruimen. Het rijverkeer in de Leipziger* st rasse en de Jerusalemerst rasse is voorloopig ge stremd. Talrijke winkels en restaurants zijn weer geopend. De stoomvaartlijnen hebben hun schepen op zee in structie gegeven San Francisco weer aan te doen. San Franscisco, 20 Juli (V.D.). Zoodra het herroepen van de algemeene staking bekend was, begon in de geheele stad de groote trek terug naai de werkplaatsen. Georganiseerde en niet-georgani- seerde arbeiders vervoegden zich in allerijl bij hun werkgevers, restaurants openden hun deuren voor de hongerige burgers, bier-vrachtwagens denderden door de straten en trachtten elkander de loef af te. steken bij het leveren van nieuwe voorraden aan de drooggelegde café s. De bioscopen openden hun deu ren weer en lange files luidruchtig publiek drongen naar binnen. De krantenjongens maakten een prach- tigen dag met het verkoopen van de bladen, waarin liet heugelijk nieuws bekend gemaakt werd." Nog voor officieel het opheffen van het algemeene sta kingsparool hekend was gemaakt, hadden een 300 taxichauffeurs hun wagens de straat opgebracht, teneinde de eerste aandrang van het publiek op te vangen. De veerpontdiensten ziin volledig hervat. Gouverneur Merriam verklaarde dat nu het sta* kingsdienstdarool ingetrokken was. hij overwoog de" nationale gardisten pit het stakintrsgebied terug te (rekken, zoo spoedig hij er redelijk van overtuigd kon zijn, dat de staking ook in feite achter den rug is en dat zij niet langer meer noodig zijn, ter ver sterking van den veiligheidsdienst. Generaal Johnson en de federale vertegen woord i- ger alhier, hebben onmiddellijk het stakingscomité ervan in kennis gesteld dat de arhitragehcloften ten uitvoer zullen worden gelegd. Johnson zeide: ..Ik hen van plan Uw zaak tot het uiterste te verdedi gen." De Minister van Arbeid, Miss Francis Perkins en haar medewerkers, hebben tot dusverre nog geen commentaar geleverd op het opheffen van dc alge meene staking. De toestand in Minneapolls. Minneapolis, 20 Juli. Aangezien men al hier de staking der vrachtautochauffeurs beschouwt als een „communistisch dreigement" heeft men de politie voorzien van met scherp geladen geweren. De chef van de politie, Michael Johannes, heeft toen hij 50 agenten, met geweren gewapend, opdracht gaf werkwillige chauffeurs te begeleiden naar een trans portmaatschappij, hun op het hart gedrukt zich niet te laten verdrijven, er aan toevoegende: „U hebt ge weren en U weet hoe ze moeten worden gebruikt". Wanneer ge dit convooi begeleid zult hebben, zijn er nog andere goederen te verzenden." Slachtoffers plegen door de verschrik kelijke dreigementen zelfmoord. New York. Hoezeer de gangsters de kunst ver staan om voor hun gevaarlijke personen te intimidee- ren, blijkt wel uit het feit, dat een man Weiss ge naamd, die getuigen moest tegen vier bandieten, die tijdens een overval iu 7 Mei j.l. 2000 doller hadden geroofd, uit angst de hand aan zichzelf heeft gesla gen. Hij heeft door ophanging een eind aan zijn le ven gemaakt. De gangsters hadden den man volko men buiten zichzelf weten te brengen door hun on onderbroken en verschrikkelijke dreigementen. Uit handen der gangsters gered. New York: Donderdag is de politie erin geslaagd Georges Fallon, den vroegeren wethouder van fi nancien der stad, die door een bende afpersers in een hotel te dezer stede gevangen werd gehouden, te bevrijden. De gangsters hadden den man, vermomd als federale agenten „gearresteerd" en in het hotel opgesloten. Tenslotte lieten zij hem los teneinde hem Je. gelegenheid te geven een som van 5000 dollar hij elkaar te brengen als losgeld. Toen dit geld zou wor den overhandigd op een hoek van Broadway, greep de politic in en arresteerde de bandieten. HET GEVAAR VAN DE BOCHT. Motor slaat tegen vrachtauto. Bestuur der in levensgevaar. Donderdagmorgen heeft onder de gemeente Aarle- Rixtel een ernstig verkeersongeluk plaats gehad. De 27-jarige boekhouder J. K. uit Lieshout kwam in een bocht van den weg plotseling tegenover een zwaren vrachtwagen van de N.V. Mij. tot Bereiding van Zwavelzuur te Helmond. Een hotsing was onvermij delijk en met een zwaren slag sloeg de motorrijder te gen de vrachtauto. Zeer ernstig aan hoofd en lichaam gewond werd hij een nabije woning binnengedragen. Na voorloopig door een geneesheer te zijn behan deld. is de ongelukkige naar het ziekenhuis te Hel mond overgebracht. Zijn toestand is zeer ernstig. Niet geheel geplaatst. Naar wij vernemen, zullen de inschrijvingen op de 3Vè PrL conversieleening N.-Holland ten volle worden toegewezen. Met dc plaatsing van het restant blijven eniittcnteu werkzaam. De schuld van Chautemps direct en con creet genoemd. Stormachtlne tooneelen bij het verhoor. Terecht zegt de Parijsche corr. van de „Msb.", dat het onderzoek naar de Stawisky-schandalen is als een vlam in den wind. Nu eens lijkt het, alsof het com missie-onderzoek uitdooft, dan weer laait de zaak fel, de aandacht der geheele publieke opinie vragend. En inmiddels is er in deze modder nooit iets te be wijzen. De schuldigen pasten er wel voor op iets op papier, te brengen. De zitting, die in den nacht van Woensdag op Donderdag te ruim één uur afliep, is de meest sen- sationecle geweest, die tot nog toe werd gehouden. Tardieu had in den ochtend gesproken, vervolgens nam zijn verhoor den geheelen namiddag in beslag, want Tardieu viel op zeer positieve wijze Chautemps aan. En men dacht toen er van af te zijn met een avondzitting. De verklaringen van Tardieu waren zoo belang rijk, dat besloten werd Chautemps en Tardieu, bei den oud-minister president, onmiddellijk te confron- teeren. Die confrontatie had om half elf 's avonds plaats en heeft tot heftige tooneelen geleid, zonder noch tans eenig positief resultaat op tc leveren. De getuigenis door Tardieu voor de parlementaire commissie van onderzoek inzake het schandaal af gelegd, is als een bom gebarsten. Uren lang bleef Tardieu aan het woord. Hij had de verklaring op schrift gebracht, en schijnt haar geheel voorgelezen te hebben. Daar zij wemelde van feiten en beschuldi gingen, heeft zij diepen indruk gemaakt. Verwoed is hij tot don aanval overgegaan. Tardieu. vooral als hij TARDIEU. getergd wordt, is een vechtersbaas, die van zich af bijt. Dc insinuaties van de laatste maanden aan zijn adres hebben hem woedend gemaakt; uitgetart, kon hij zich niet verdedigen. De commissie stelde zijn verhoor maanden lang uit. Dit kon niet alleen aan zijn politieke tegenstanders geweten worden. Zijn vrienden in de commissie waren er blijkbaar even min op gebrand hem te laten uitpakken. Zijn mede standers zelf zalen met het geval verlegen. Er is, zooals men zich zal herinneren, o.m. sprake van geweest, dat de naam van Tardieu voorkwam op een talon van een van de cheques, uitgeschreven door Stawisky, welke later gevonden zijn. Tardieu verklaarde, dat het hier zuiver een actie van poli tieke tegenstanders gold. De naam op de talon was in werkelijkheid volkomen onleesbaar. De commis sie van onderzoek heeft nagelaten in verhand met deze beweringen verdere nasporingen te doen. Zij heeft het zelfs niet noodig gedacht Tardieu's eigen verklaringen daaromtrent te hooren. Vervolgens heeft Tardieu mededeelingen gedaan over de kennis, die de vroegere minister-president Chautemps van dc affaire-Stawisky gehad moet hebhen. Chautemps heeft de candidatuur van den bij het schandaal zeer gecompromitteerden afgevaardigde Bonnaure in het derde district van Parijs ge steund. Na de verkiezing van Bonnaure zou in dit district van Parijs een standbeeld worden op gericht voor den vader van Chautemps. Stawisky van zijn kant heeft de verkiezing van Bonnaure gefinancierd. Verder verklaarde Tardieu dat de veel genoem de politie-inspecteur Bony weliswaar niet direct met Stawisky in verbinding heeft gestaan, maar de beruchte talons van chèques van Stawisky (die Bony weer opgespoord heet te hebben) zijn nimmer verloren geweest. Bony heeft op aandrin gen van Chautemps op de chèqucs vervalschin- gen laten aanbrengen, of deze zelf verricht. Tardieu's politieke oogmerken* Men vraagt zich af, welke politieke oogmerken Tardieu met zijn optreden heeft gehad. Reeds gaan er geruchten over Kabinetscrisis en wordt ook de vraag gesteld of Doumorgue zijn functie zal blijven behouden, wanneer de onecnigheid inderdaad een kloof mocht slaan in het kabinet. Men is van meening, dat gevolgtrekkingen kunnen worden ge maakt uit het feit. dat de op heden bepaalde buiten gewone kabinetsraad bij ontstenitenis van Doumcr- gue misschien zeer ernstige beslissingen zou moeten nemen. Nu heeft Doumorgue die zich reeds op do hoogte heeft gesteld van de gebeurtenissen te Pa rijs zijn toestemming gegeven voor deze kabinetsbe sprekingen. Ook schijnt hij geneigd te zijn, zoo noo dig persoonlijk in te grijpen. Intusschen doen de verklaringen, die een speciale correspondent van het' „Journal" te Tournofcnilles schrijft te hebben verno men van Doumorgue en zijn echtgenoote, merkwaar dig aan. De premier zou hebben verklaard, dat hij behoefte had aan rust, dat hij niemand wilde ontvan gen en zich bovendien nergens mee zou bezighouden. Mevrouw Doumergue zou hebben verklaard dat haar man dringend eenige ontspanning noodig had. Op de vraag, of Doumergue op het vastgestelde tijd stip naar Parijs zou terugkeeren, zou Mevrouw Dou mergue geantwoord hebben niet „ja", waaraan zij echter aarzelend toevoegde: „Wanneer wij terugkee ren.'* - -

Schager Courant | 1934 | | pagina 10