ïsrugkeer tot de voor-oorlogsperiode. Engeland kan niet verder gaan met zijn ontwapening. Hittegolf m Turkije. 41 Russische ambtenaren voor het gerecht. De nieuwe spelling. Ernstig mijnongeluk in Beieren. DE HAGEISCHADE VAN WOENSDAGAVOND. Schade voorloopig op f 100.000 geschat De nasleep van de ongeregeldheden te Amsterdam. Uitstekende graanoogst verwacht. „Waaruit men hoopte, dat de menschheid eindelijk verlost zou zijn." Uitbreiding van de luchtmacht. - Baldwin kondigt den bouw van 41 nieuwe eska ders aan. - Eind 1938 zal de lucht vloot 1300 toestellen omvatten. LONDEN: Baldwin heeft in het Lagerhuis een verklaring afgelegd over de Britsche politiek in de kwestie van de luchtstrijdkrachten. Hij zei- de o.m., dat sedert den oorlog de achtereenvolgen de Engelsche regeering en actief een politiek van internationalo ontwapening hebben gevolgd. Op deze wijze is de eigen bewapening tot een gevaar lijk laag niveau teruggebracht. Wij hebben geens zins de hoop op bewapeningsbeperking opgege ven. We doen nu nog pogingen om over het doode punt heen te komen. Helaas kunnen wij even wel, met het oog op de opgedane ondervinding, geen belangrijk resultaat verwachten en daarom hebben we met het oog op onze verplichtingen uit hoofde van het Volkenbondsstatuut en van het Locarno-verdrag, de onrust in Europa en elders zoomede het feit, dat andere rcgecringen ons voor beeld niet hebben gevolgd, sedert eenigen tijd ge voeld, dat de tijd gekomen is, de mogelijkheid onze bewapening op haar huidig laag niveau te houden, bij gebrek aan overeenkomstige vermin deringen van andere mogendheden, opnieuw on der oogen moet worden gezien. Wegens al deze redenen, aldus Baldwin, kon de regeering het peil der luchtverdediging niet langer handhaven op het huidige minimum en daarom was besloten de luchtmacht met 41 es kaders uit te breiden. Zij bestaat thans uit 42 eskaders voor de verdediging van Engeland, welk aantal In 1938 tot 75 zou zijn gestegen. Dit was een vermeerdering van ongeveer 80 procent, of schoon vele deskundigen een verdubbeling tot 84 eskaders noodzakelijk hadden geacht Om de kosten zoo gering mogelijk te houden, zouden de credieten verleend worden over het loopendc jaar en de vier volgende begrootingen, waardoor weinig bezwaar voor de schatkist zou ontstaan. Nog voor do zomervacantie zou de regeering een datum vaststellen om over het voor stel in het Huis te debattoe- ren en spr. zelf zou dit debat met een toelichting, die meer in details zou afdalen, ope nen. Majoor Attlee heeft nog als I l.idtr van de oppositie (te- s H Samue!. vraagd of het voorstel ook 'n aanvullingshegrooting voor dit {aar tengevolge zou hebben, waarop Baldwin antwoordde dat hij deze vraag bij het algemeen debat volgende week zou be antwoorden. Lord Londondcrry, de minister van luchtvaart, heeft in het Hoogerhuis dezelfde verklaring afgelegd als Baldwin in het Lagerhuis. Aan het eind van 1938 zal Engeland, volgens een vooraanstaand luchtvaart-autoriteit, ongeveer 1300 toe stellen bezitten, Indien het programma dat Baldwin heeft aangekondigd, wordt uitgevoerd. Het aantal be draagt op het oogenblik ongeveer 850. De luchtmacht Temperatuur tot ongewone hoogte neste nen. Verscheidene slachtoffers. Stambo ul. Ook Turkije wordt op het oogen blik door een hittegolf geteisterd. In het geheele land is de temperatuur tot ongewone hoogte gestegen. In Adana in Zuid-Anatolië werd een temperatuur waar genomen van 41 graden Celcius, in Ancnra van 37 graden Celcius. terwijl de temperatuur in Stamboul „slechts" tot 33 graden Celcius steeg. Tal van per sonen zijn door de hitte bevangen o\erleden, vooral in Smyrna zijn verscheidene slachtoffers gevallen. Voor de ambtenaren is de diensttijd op een halven dag gesteld; zij beginnen 's morgens vroeg en eindi gen voor de grootste middaghitte. In de omgeving van F.skisjehir woedt sedert twee dagen een groote boschbrand. TRIBUNE INGESTORT TIJDENS MILITAIR CONCERT. Vijf en twintiq personen qewond. Czernowitz (Roemenië). Tijdens een mili tair concert te Czernowitz stortte plotseling een dichtbezctte tribune in. Ongeveer honderd personen liepen verwondingen op, doch 25 waren zoo ernstig gewond, dat zij in een ziekenhuis moesten worden opgenomen. Het ongeluk veroorzaakte een onbe schrijfelijke paniek. Teqen 22 de doodstraf qeëischt. Moskou: Tegen 22 van de -41 ambtenaren van et commissariaat van financiën, die thans terecht taan, is de doodstraf geöischt. voor het moederland, dus afgezien van de vloot en de overzeesche gewesten, zal eind 1938 900 vliegtui gen omvatten. Staatslieden noch volkeren hebben iets geleerd, zegt Sir Herbert Samuel. Donderdagavond heeft Sir Herbert Samuel in een red« te Londen over het regeeringsvoorstel, dat Baldwin 's middags in het Lagerhuis had aangekondigd, gezegd: „Wij zijn dus weer terug- SIR HERBERT SAMUEL. gekeerd tot den tijd van zware bewapening en wedstrijd in bewapening met andere landen. Nu nog een voorstel tot uitbreiding van de vloot, wat na admiraal Swanson's verklaring te Washington wel spoedig zal volgen en dan zijn we weer volkomen aangeland in de voor oorlogs-periode, waaruit men hoopte dat de menschheid eindelijk verlost zou zijn. Het re sultaat van alle conferenties en besprekingen, sinds 1918 gehouden, is dus in dezen zin saam te vatten: Staatslieden noch volkeren hebben uit dc4 jaar oorlogsramp iets geleerd en van vóór dien tijd hebben zij niets vergeten. Een adres van de uitgevers. De Nederlandsche uitgeversbond heeft een adres gezonden aan den raad van ministers in verband met het besluit, dat bevorderd zal worden invoering van algemcene maatregelen van 1 September a.s. oen sterk' gewijzigde schrijfwijze wordt voorgeschre ven voor het examen van onderwijzer en eindexamen, benevens in het programma voor Middelbaar Onder wijs en Voorbereidend Hooger Onderwijs. Met groot leedwezen wordt vastgesteld, dat met de financieele nadeelen, welke uit het invoeren van een zoodanige nieuwe schrijfwijze niet alleen voor de uit gevers. maar ook voor de overheid en voor het ge heele Nederlandsche volk voortvloeien, geen reke ning is gehouden. Adressante is van meening, dat de heersehende verwarring op het gebied van de «chriifwiize van onze tnnl. in plaats van te worden opgeheven, nog zal worden vergroot. Adressnnte verzoekt den raad van ministers ernstig te willen overwegen, of de hiervoor bedoelde nadeelen nog kunnen worden voorkomen en. zoo neen, op welke wijze deze zullen kunnen worden beperkt, en voorts nader te willen toelichten in welke inrichtin gen van onderwijs de nieuwe spelling zal worden voorgeschreven, opdat den leden van den Neder- landsrhen Uitgevershond spoedig de noodzakelijke voorlichting zal kunnen worden verstrekt. Drie mijnwerkers gedood. Munchen. In een ongeveer dertig meter hooge loodrechte schacht van de mijn Marienstein hij Schaftlach zijn drie mijnwerkers door plotseling uitstroomende gassen gedood. Toen twee in de schacht werkende mijnwerkers niet naar heneden kwamen, klom de derde naar boven om te zien wat er aan de hand was. Op eenige meters hoogte werd hij bewusteloos en stortte naar heneden, waardoor hij licht gewond werd. F.en tweede mijnwerker klom naar hoven en keerde niet meer terug. F.en gealar meerde reddingsbrigade slaagde erin de drie slacht offers te hergen. Pogingen om de levensgeesten op te wekken, mislukten. Groote schade aan de tuinderijen in het midden van ons land. Het zware weer, dat Woensdagavond na een snik- heeten dag over ons land trok, is naderhand geble ken hier en daar met hevige hagelbuien gepaard gegaan. Behalve hier in Hollands Noorderkwartier is het vooral het midden van ons land geweest, dat door hagelslag geteisterd is en in het bijzonder de tuin derijen in Zuid-Holland hebben groote schade ge leden. Zoo hebben te Nieuwveen ongeveer honderd tuin ders zeer ernstige schade geleden door de alles ver nielende elementen. Het land was bedekt met een dikke ijslaag, waarbij hagelkorrels van buitenge woon grooten omvang. Behalve te Nieuwveen zijn ook te Uithoorn, Leimuiden en Mijdracht de te velde staande gewassen vernield. Vooral de augurkenoogst moet als totaal verloren worden beschouwd, even als de boonen. Wat de augurken betreft, men was pas twee dagen aan het veilen en de tuinders ver wachtten veel van den uitvoer naar Duitschland. Nog 12 dagen zou de oogst duren, doch door de ha gelbui van Woensdagavond is de oogst totaal ver nietigd. Dit beteekent groote schade voor de eige naren en de arbeiders, die nu plotseling werkloos worden. De schade, die werd aangericht, wordt volgens voor- loopige raming geschat op pl m f100.000. Allen, zoo wel de tuinders als de arbpiders, zijn thans opnieuw op den steun aangewezen. Het behoeft dan ook geen betoog, dat de zoo zwaar getroffen tuinders gister avond de wanhoop nabij waren en zich tot het hoofd der gemeente richtten met het dringend ver zoek hen te helpen. Edoch ook het gemeentebestuur is uiteraard niet in staat de aangerichte schade to vergoeden. Donderdag heeft een confcrontio plaats gehad tusschen de vier burgemeesters van Nieuwveen, Leimuiden, Uithoorn en Mijdrecht, in welke vergadering mede aanwezig was de rijkstuin- bouwconsulent ir. Koeman en het lid der Twee de Kamer, de heer van der Weiden uit Zeven hoven. Geconstateerd werd dat de augurken- oogst als verloren moet worden beschouwd, ter wijl ongeveer honderd tuinders door den ramp zijn getroffen. Er werd een hoofdcommis sie gevormd, bestaande uit de vier burgemees ters van bovengenoemde plaatsen. Men heeft zich reeds telegrafisch gewend tot H M. de Ko ningin, .de Regiering, en^ de .Gpdeputaijrde Sta ten van Noord"- en Zuid Holland. Men verwacht algemeen, dat hulp zal worden ge boden Behalve de Hoofdcommissie is een schade- commissie gevormd, waarin eenige deskundigen heb ben zitting genomen. Vrijdag zal dezo Commissie do schade opnemen. Weinig verdere arrestaties te wachten. Am s terdam. Wat de vele arrestaties betreft, welke ook nadat, de ongeregeldheden in de hoofd stad tot rust waren gekomen, door do politie van verschillende secties zijn verricht, kan nog worden medegedeeld dat Donderdag voor den Officier van Justitie eon jonge man is geleid, die door de politie van het bureau Kattenburg was genresteerd op be schuldiging van openlijke geweldpleging. Donderdag is dit eveneens geschied met een iongmensch, dat door de politie van het bureau Mnrnixstraat was aangehouden, aangezien hij tijdens de rellteies in de Jordaan had medegeholpen aan het oprichten van barricades. Na zijn verhoor heeft do justitie hem op vrije voeten gesteld. Ofschoon nog enkele aanhoudingen zijn te verwachten, kan in het algemeen gezegd worden dat het onderzoek der politie in de verschillende secties naar de elementen, die daadwerklijk aan de ongeregeldheden heb ben deelgenomen, vrijwel is beëindigd. KON SLECHTS LOOPEN MET EEN SLAKKENGANG. 60-jarige hopeloos door rheumatiek. Nu weer geheel in orde. Hier volgt een hoopvolle boodschap voor alle lijders aan rheumatiek. Kon iemand in een hopeloozer toe stand zijn clan deze vrouw was wie kan blijder zijn dan zij nu is: „Meer dan 18 maanden lang was ik kreupel door rheumatiek in de knieën. Zonder stok kon ik niet loopen, en dan nog maar met een slakkengangetje. Tweemaal per week werd ik met cleclriciteit behan deld. Maar het hielp allemaal niets, zoodat ik het maar opgaf en dacht, dat mijn geval hopeloos was. Ik was over de GO en kwam tot de conclusie, dat ik. had afgedaan. Knielen kon ik niet en ik moest als 't ware mijn beenen in bed tillen, zóó onbruikbaar waren ze. Toen begon ik me af te vragen, waarom zou ik Kruschen Salts niet eens probeeren? Ik deed het; ik liet alle andere middelen of behandelingen varen en nam alleen Kruschen SaMs in mijn thee. Nu kan ik weer loopen en draven als ieder ander van mijn leeftijd of veel jonger. En wat meer zegt, ik kan weer slapen, wat heel wat voor mij beteekent (na het lijden, dat ik doormaakte). Voor dit alles ben ik slechts Kruschen dankbaarheid verschuldigd. Mevr. P. C. De pijnen en stijfheid van rheumatiek worden ver oorzaakt door een overmaat van urinezuur in het li chaam. De zes zouten in Kruschen sporen Uw nieren en andere inwendige organen aan tot gezonde, ge regelde werking; ze helpen de organen alle schade lijke afvalstoffen en overtollig urinezuur uit het li chaam te verdrijven, die de oorzaak zijn van Uw pijnen. Kruschen Salts is uitsluitend verkrijgbaar bij alle apothekers en drogisten f 0.90 en f 1.60 per flacon, omzetbelasting inbegrepen. Let op. dat op het etiket op de flesch zoowel als op de buitenverpakking de naam Rowntree Handels Maatschappij Amsterdam voorkomt. Oogstvooruitzichten voor den landbouw ondanks de droogte gnnstig. VOOR VEE DREIGT ECHTER ERNSTIG VOEDSELTEKORT. Werk voor de nieuwe brug over den Moerdijk. Op verschillende plaatsen, waar pijlers zullen komen, zijn steigerwerken aangebracht, waarop heimachines worden geplaatst, die de putten zullen af bakenen, waarin de pijlers zullen worden aangebracht. Aan een overzicht met betrekking tot den stand der landbouwgewassen op 13 Juli 1934, wordt door de „Msb." het volgende ontleend: De weersgesteldheid na den datum van het laatst verschenen oogstbericht heeft zich wederom geken merkt door buitengewone droogte. Als gevolg van deze omstandigheid is de stand van het grasland nog aanmerkelijk slechter geworden terwijl daarnaast de meeste gewassen op de hooger gelegen gronden eveneens duidelijk de teekenen van watergebrek be ginnen te vertooncn. Granen, zaden en suikerbieten op de kleigronden zijn slechts in geringe mate door de droogte bein- vloed. De tarwe vertoont een goeden tot zeer goeden stand. Legeren komt bij dit gewas niet voor, terwijl voetziekte slechts sporadisch wordt waargenomen. Hoewel op verschillende perceelen in de zandstre ken en in de veenkoloniën het gewas reeds noodrijp begint te worden, kan de stand van dc rogge even eens goed tot zeer goed worden genoemd. De wintergerst belooft goed tot zeer goed, terwijl de stand van zomergerst en haver goed kan worden genoemd. Het laatstgenoemd gewas is over het alge meen kort van stroo. Over het geheel zijn dc verwachtingen ten aanzien van den oogst der granen hoog gesteld. Intusschen moet nog met de mogelijkheid rekening worden go- houden, dat de droogte vooral in de zandstreken, de opbrengst nog ongunstig kan beinvloeden. De veldboonen en erwten zijn eveneens kort van stroo, doch staan doorcengenomen goed. In sommige streken zijn deze gewassen tc snel gerijpt, in ver band waarmede geen ruim beschot wordt verwacht. Dc stand der stamboonen is eveneens goed. Hoewel ook het vlas en vooral blauwbloei eveneens kort van stroo is gebleven, kan de stand van dit ge was gemiddeld goed worden genoemd. Koolzaad en blauwmaanzaad staan goed. De karwij is reeds grootendeels gezicht. Goed be stoven perceelen geven, hoewel dc korrel wat klein is, een goeden oogst. Enkele perceelen vertoonen dbn zoo slechten stand, dat ze niet worden geoogst. Door- eengenomen is de stand van de karwij echter goed. Mosterdzaad, spinaziezaad en suikerbietenzaad vertooncn een goeden stand. De stand der consumptie-aardappelen is achteruit gegaan. Do late aardappelen staan doorgaans beter dan de vroege soorten, welke laatste slechts matige opbrengsten geven. In Limburg heeft dit gewas met ziekten te kampen. De stand kan gemiddeld vrij goed worden genoemd. De stand der fabrieksaardappelen is daarentegen verbeterd en kan als vrij goed worden beschouwd. De suikerbieten en voederbieten beloven een goe den oogst. De stand der uien is dun en derhalve slechts matig. De stand van roode klaver is achteruitgegaan en kan slechts vrij goed worden genoemd, terwijl de witte klaver een goeden stand vertoont. Op de hooge zandgronden is de toestand van het weiland slecht. De grasgroci staat in deze streken vrijwel stil, doch ook in de overige weidegebieden dreigt ernstig voedseltekort: In vele streken wordt het melkvee op de weide met hooi bijgevoederd. Doorcengenomen is de stand van het weiland vrij slecht tot matig. Het grashooi van de eerste snede heeft een matige tot vrij goede opbrengst gegeven van goede kwali teit. De tweede snede belooft evenwol ccn karigen oogst. De oogst van klaverhooi is vrij goed tot goed. GROOTE BRAND IN DE HAVEN VAN NEW YORK. In de stad Jamestown (New York) is brand uit gebroken in een lakfabriek. Het vuur deelde zich met razende snelheid aan een houtopslagplaats me de. De brandweer stond machteloos. Eenige huizen zijn door het vuur aangetast. De schade is aanzien lijk. DE VIJFLINGEN MAKEN HET GOED. Ottawa (Canada). De vijflingen, die inmid dels reeds wereldberoemdheid verworven hebben, zijn thans vijftig dagen oud. Voor zoover men weet hol nocr nooit voorgekomen, dat viiflingen in goodo gezondheid gezamenlijk dezen leeflijd bereiken. Zij zijn er dus reeds thans in geslaagd een record tc .vestigen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 11