Plaatselijk Nieuws. Crisis=Akkerbouw= Besluit 1934 CorseUspecialiste Fa. G. DE WAARD Voor de Dames. Bepalingen en voorschriften. Tentoonstelling van Vet Vee en Vette Schapen. VASTHOUDEN VAN EENDEN. HET WATER ZAKT IN ZUID-POLEN. Reeds 120 lijken geborgen. Firma GEBR. ROTGANS Ontploffing in Fransche dynamiet-fabriek. LOONCONFUCT BIJ DE MIJNEN. Dames DE JANGTSE WAST SNEL meerdere verhooging moet met het oog op de hooge lasten welke reeds op het vleesch zijn geleed en daarnaast de vermindering der koopkracht van de consumenten onredelijk worden geacht. De tusschenkomst van Gedeputeerde Staten van Noordholland geeft geen motieven aan op grond waarvan de Raad zijn standpunt heeft kunnen wij zigen en evenmin kan medegaan met de opvatting dat de drie bedrijven als één geheel moeten worden beschouwd. De vertegenwoordiger van Oude Niedorp kan zich met het betoog van den vertegenwoordiger van Win kel geheel vereenigen. Ten opzichte van de keurloonen wenscht spreker zich ook.te houden aan artikel 287 der Gemeentewet, en de verschillende inrichtingen ook afzonderlijk te beschouwen. De gemeenten huiten d<m keurings kring gelegen, die gebruik maken van de verwer- kingsinrichting, zouden niet mede betalen wat met het oog op het tekort op die inrichting behoort te worden betaald. Vitkeering aan inbrengers van te verwerken pro ducten. terwijl deze inrichting met verlies werkt, geschiedt, ten koste van de keurloonen. De motieven om de drie bedrijven als één te beschouwen, vervallen echter geheel, nu voor de verwerking van vleesch en afval van vleesch ver schillende gemeenten zijn aangewezen om van den destructor te Sehngen gebruik te maken. Daardoor toch wordt een geheel anderen toestand geschapen en vervalt het motief voor verhooging der keurloonen. De vertegenwoordiger van de Commissie kan zich niet vereenigen met de uitlegging van artikel 5, der overeenkomst, zooals die door den vertegenwoordiger van Winkel wordt gegeven, als zoude daarin uitge drukt worden, de wijze waarop voor elk der bedrij ven afzonderlijk, de kosten moeten worden 'gevon den. Ook kan spr. zich niet vereenigen met de opmer king van den vertegenwoordiger van Oude Niedorp. Voor te verwerken kadavers en afval, wordt niets vergoed, alleen do huiden worden vergoed. De. rapporteur staatsraad Mr. Dr. Schotting infor meert hoe de regeling is tusschen de commissie cn de gemeenten buiten den kring, die gebruik maken van de verwerkingsinrichting ten opzichte van het bijdragen in het verlies of deelen in de winst. Of dat er oen zeker bedrag moet worden betaald zonder rekening te houden met verlies of winst. De vertegenwoordiger der commissie deelt daarop mede, dat de commissie altijd aan het kortste eind trekt, de verwerkingsinrichting heeft meer capaci teit dan er werk voor is, en geen gemeente kan wor den genoodzaakt er gebruik van te maken. Wel ech ter zal dit komen te veranderen, nu de gemeenten in dc provincie zijn verdeeld over de verschillende des tructors en Schagen daarvoor 34 gemeenten zijn toe gewezen. Tot nu werd een onderlinge overeenkomst getrof fen voor een vaste bijdrage. De rapporteur Staatsraad, Mr. Dr. Schokking, informeert of het het standpunt der commissie is, dat bij het behalen van winst op de producten der verwerkingsinrichting de keurloonen zullen worden verminderd, of bii een groote winst, zelfs zouden komen te vervallen. De vertegenwoordiger der Commissie heeft daarop bevestigend geantwoord. De behandeling is daarop gesloten. Dames denkt aan uw gezondheid en draagt een Superbe-corsetband, dit is de waarschuwing, die de firma Schmalz alhier in de in dit blad voorko mende advertentie aan alle dames in en buiten Schagen toeroept. Maar deze reclame wordt nog scherper gedemon streerd in de toonkamer, die de firma Schmalz al gedurende eenigen tijd dienstbaar maakt om tal van speciale artikelen te etaleeren. Nu zien wij daar „aan den lijve", en dit zal juist de dames interesseeren, hoe doelmatig, hoe prac- lisch deze Superbe-corsetband is. Welk figuur men ook hebbe, de Superbe buikband brengt u de ver lossing. De keurige zoowel als doeltreffende etalage in .Schmalz' showroom, hoek Laan, toont u dat alles!!! ONZE STRAATBELASTING. Tot dusver schijnt de nieuw ingevoerde .straatbe lasting zich (zeer begrijpelijk trouwens) niet te ver heugen in de sympathie der Schager burgerij. Het regent reclames en verzoeken om, van deze belasting af te komen. MARKTOVERZICHT. Iets minder vette koeien waren er Donderdag j.1. aangevoerd. De handel was dan ook beter bij de vorige week. De hoogste prijs was 30 ets. De duurste koe kocht slager Geerligs van Oudesluis. De handel in kalfkoeien was heel goed. In geldekoeien was de handel ook merkelijk beter. De regen heeft daar goed aan gedaan. Graskalveren handel goed, doch lage prijzen. In nuchtere kalveren was dc handel zeer stug. Paarden duur. Oude slachtschapen hoegenaamd niet aangevoerd, dus geen notcering. Jonge vette schapen tot f 17. Han del goed. Magere schapen, handel matig. Lammeren handel; voor de slacht werd niets gekocht. Handel in vette varkens vlug. Biggen en schram men zachtjes-aan. Bokken en geiten matig. Kippen enz. geen noteering. Op de stalletjesmarkt komt weer leven. SCHAGER LEESBIBLIOTHEEK. In het lokaal in de Ned. Herv. Kerk werd gister avond een vergadering gehouden van de Schager Leesbibliotheek. Voorzitter was de heer D. Brouwer. Uit het jaarverslag van den secretaris, den heer J. Helder, vermelden we, dat het aantal uitgegeven lezerskaarten. dat de voorgaande jaren nogal ge stegen was, dit jaar vrijwel constant bleef, n.1. 143 Het aantal uitgeleende hoeken bedroeg 6743, terwijl verkocht werden 24 boekomslagen, 40 catalogi en 122 supplement-catalogi. Deze gang van zaken stemt tot tevredenheid. De vereenigingen die de bibliotheek elk jaar met een geldelijke bijdrage steunden, bleven haar ook dit jaar weer trouw. Het totaal bedrag dezer bijdra gen verminderde echter aanmerkelijk, terwijl de ge meentelijke bijdrage dit jaar niet werd verleend. Wetende, dat ook de Gemeente tegenwoordig op haar uitgaven moet letten, kan toch niet worden ingestemd rnet de motiveering van het besluit, n.1. dat de bibliotheek dit jaar geen subsidie behoefde. De ontvangen bijdragen vormen juist een bron van in komsten. waaruit de groote uitgaven kunnen worden bestreden. Zonder subsidies zou de bibliotheek niet te bcheeren zijn, zooals dat tot on heden is gedaan. Gememoreerd werd het overlijden van het commis sielid, den heer G. Rempt. Onder instemming werd den secretaris dank ge bracht voor zijn verslag. De rekening over 1933—1934 sloot met een totaal- Aangekondigd is het Crisis-Akkerhouw-Besluit 1934, aan welks bepalingen en voorschriften het volgende is ontleend: De invoer van aardappelen, fabrieksaardappelen, tarwe, rogge, haver, gerst, mais en al dan niet ver werkte peulvruchten (uitschoonsel, maalsel en pik- sel daaronder hegrepen), is slechts toegestaan aan een door den minister van Economische Zaken daar toe als monopolie-houdster aan te wijzen Crisis-Orga nisatie. Ook de uitvoer van aardappelmeel is slechts aan zulk een organisatie toegestaan. Aardappelen. Het is ieder verboden aardappelen te telen in een grootere hoeveelheid dan hij in het jaar 1933 heeft geteeld. Het telen van fabrieksaardappelen is slechts toegestaan met. een door den Minister te verleencn pootvergunning en tot de hoeveelheid, welke in deze vergunning vermeld is. Tarwe. Het verhandelen van hier te lande geteelde tarwe met uitzondering van zaaitarwe is slechts toegestaan onder bepaalde voorwaarden, door den Minister van Economische Zaken te stellen. Ditzelfde geldt voor het in voorraad hebben van hier te lande geteelde tarwe, het verwerken van tarwe tot tarwemeel A of tarwebloem A en het verwerken 'van tarwe tot tar webloem R en tarwemeel B. Peulvruchten. Het in vooraad hebben van al dan niet verwerkte peulvruchten in gezamenlijke hoeveelheden boven den door den Minister te bepalen aantal kilogram men is slechts toegestaan aan hen, die als georgani seerde hij een daartoe aan tc wijzen Crisis-Organisa tie is aangesloten. Voorts zal de Minister vaststellen een bedrag per 100 Kg. van den aanwezigen voorraad, welk bedrag verschillend kan worden gesteld voor dc verschil lende soorten kwaliteiten of varictelten van peul vruchten, ten behoeve van het landbouw Crisis fonds. bedrag van f iOS.80, en met een kassaldo van f 29.85. Na door een 2-tal leden te zijn nagezien, werd dc rekening goedgekeurd, met dank aan den penning meester, den heer P. Bronder. De begrooting voor 19341935 werd aangeboden. Door uitbreiding der boekenkast en inkrimping der subsidies, kon dc begrooting niet sluitend wor den gemaakt; ze sluit met een nadeelig saldo van f 40. Zeer wordt gehoopt dat de Gemeente onder de ze omstandigheden wederom een subsidie zal ver- leenen. Als nieuw lid der Commissie werd benoemd de heer J. Visser. De aftredende bestuursleden de heeren D. Brou wer voorzitter, en P. Bronder, penningmeester, wer den bij acclamatie herbenoemd. Daarna werd dc vergadering gesloten. In de Donderdag gehouden vergadering van het Bestuur onzer Paaschtentoonsteling ie besloten om de tentoonstelling van vet weidevee en vette scha pen te houden op Donderdag 16 Augustus, op ons Marktplein. Prijzen worden uitgeloofd voor de beste, fijnste en zwaarst gemeste koe afgewisseld; dito met 6 breede tanden; dito met 4 breede tanden: dito met 2 breede tanden en voor de beste vette schapen, in te zenden 6 stuks. Waar deze tentoonstelling steeds een succes is geweest, twijfelen wij niet of ook dit jaar zal ze aan de te stellen verwachtingen volkomen beant woorden. THEATER ROYAL. Van de Hongaarsche film „Rakoczy Marsch". die deze week in Theater Roval draait, wordt algemeen gezegd, dat het een meesterwerk is. Hoe kan het anders, waar Hongarije, voor een film die doordron gen moet. zijn van Hongaarsche romantiek, wat on derwerp. muziek en auteursmateriaal betreft, een onuitputtelijke bron heeft. Men moet daarbij nog bedenken, dat de muziek door den bekenden Paul Abraham gecomponeerd werd, hetgeen het succes van de film volledig ge maakt heeft. Budapest dc laatste dagen voordat de manoeu vres beginnen. Een goede reden voor luitenant Tarjan om zich nog eens te amuseeren. Maar niemand zou hebben venvacht, dat hij dit nu juist in het concert gebouw zou doen. Dit heeft dan ook een speciale reden; hij heeft namelijk een meisje ontmoet, dat een diepen indruk op? hem heeft gemaakt en hij heeft vernomen, dat zij met haar vader naar het concert zal gaan. Het meisje echter wil niet veel van hem weten De manoeuvres zijn begonnen. Het eskadron, waarbij luitenant Tarjan dient en onder bevel staat van ritmeester Arpad, wordt voor drie dagen inge kwartierd in een klein dorp. Ternauwernood aange komen, ontmoet hij het, meisje uit Budapest. Zij staan nu heel wat vriendelijker tegenover elkaar en maken een afspraakje voor 's avonds 9 uur. Tarjan is weliswaar uitgenoodigd op het kasteel bij den graaf, maar hij zal er wel wat op vinden Het afspraakje gaat echter niet door, want het meisje blijkt ook op het feest, van den graaf aanwezig te zijn, ze is n.1. diens dochter en de zuster van Arpad. Tarja en het meisje, Vilma, krijgen elkaar lief. Arpad zal er met zijn vader over spreken. Maar deze doorleeft moeilijke tijden. Hij heeft wissels moeten afgeven, die in handen zijn gekomen van een Amerikaan, Merlin. Hij ziet zich genoodzaakt het kasteel en zijn langoed aan Merlin af te staan. Er is echter nog één kans. als Vilma en Merlin De graaf laat Tarjan roepen. Hij is nu arm, Taf- jan ook. Zal hij Vilma het leven kunnen verschaf fen. hetgeen zij gewend is? Staat hii haar geluk niet in den weg. nu, nu zij juist een rijk huwelijk kan doen? Tarjan zwicht voor deze argumenten en schrijft Vilma een afscheidsbrief. Ritmeester Arpad vat deze brief echter als een beleediging op. Hij meent, dat Tarian Vilma alleen in den steek laat, omdat zij arm is. Het. gevolg is een duel. waarbij Tarian zwaar gewond wordt. Dan eerst beseft hij, dat hij Vilma niet kan missen. Hij gaat naar haar toe Maar zij wil niets meer van hem weten. Plotseling hoort zij van Merlin de waarheid. Zij haast zich de ziekenauto achterna, waarmede Tarjan naar Budapest wordt vervoerd En als Tarian weer genezen is, zal niets hen meer kunnen scheiden Als tweede hoofdfilm geeft Theater Roval deze week „De Wervelwind", een prima Wild-West-film, vol van romantiek, spanning en actie. Rogge. Het verwerken van rogge tot roggemeel of rogge bloem, alsmede het verhandelen en verwerken van meel of bloem, geheel of gedeeltelijk afkomstig van rogge, is slechts toegestaan aan hem, die als geor ganiseerde is aangesloten bij 'n door den minister aan te wijzen crisisorganisatie. Duur van de bepalingen. Deze bepalingen vangen aan van kracht te zijn 21 Juli en eindigen met ingang van 1 Januari 1936. Voor enkelo artikelen zijn echter ten aanzien van dezen datum nadere bepalingen gesteld. In verband met het Crisis-Akkerbouw Besluit is voorts nog bepaald, dat in artikel 1 van het Crisis- Tuinbouwbesluit 1933 I zal vervallen: „aardappelen" dat in het Crisis-Tuinbouwbesluit 1934 II zal ver vallen het bepaalde onder b van artikel I, de woor den „en aardappelen", in artikel III en het geheele artikel IVhis; dat ingetrokken wordt, behalve ten aanzien van reeds begane strafbare feiten, het Cri- sis-Zetmeel Besluit 1933 cn het. Aardappelmoel-Mo- nopolie Besluit 1934 I; en met ingang van 1 Augustus 1934, eveneens behalve ten aanzien van reeds begane strafbare feiten het Crisis-Aardappelhesluit 1934 I. Voorts wordt ingetrokken met ingang van een nader te bepalen tijdstip, behalve ten aanzien van reeds begane strafbare feiten, het Tarwebesluit 1931 en het Crisis-Graanbesluit 1933, met uitzondering van de artikelen 3 en 7 van het Crisis-Graanhesluti 1933, waarvan do intrekking geschiedt met ingang van morgen. Prijzen van peulvruchten, oogst 1934. Het ligt in de bedoeling door verschillende maat regelen to trachten op do vrije markt voor boeren schoone partijen peulvruchten nieuwe oogst 1934, aangevoerd op do gebruikelijke leverplaatsen, onge veer de volgende prijzen per 100 K.G. tc bereiken: Groene erwten tot 1 October f 10.—; schokker erw ten tot 1 October f 12.—; bruine boonen tot 1 October f 12.—; witte boonen tot 1 October f 15.—; blauwpeul- vruchten en Wijker vale erwten tot 1 October f 10. platte capucijners en rozijnerwten (grauwe erwten) tot 1 October f 12.met dien verstande, dat na 30 Sep tember 1934 met een bewaarloon van f 0.10 voor elke verdere maand tot een maximum van 10.90 zal wor den rekening gehouden. Mochten in de practijk deze prijzen ten naaste bij worden bereikt, dan zal door verdere maatregelen ge tracht worden deze zooveel mogelijk te benaderen. Bekendmaking. De BURGEMEESTER van SCHAGEN maakt belanghebbenden opmerkzaam op art. 63, 2e lid der Algemeene Politieverorde ning voor die gemeente, luidende. Gedurende het tijdvak van 1 Juli—15 Sep tember moeten eenden worden gehokt of op gesloten. Schagen, 19 Juli 1934. De Burgemeester voornoemd, J. CORNELISSEN. De droog loopende gebieden een beeld van troostelooze verwoesting. Warschau, 20 Juli, (V.D.). Toen. de over stroomde terreinen in Zuid-Polen gisteren lang zamerhand weer droog liepen, bood het geheel een aanblik van troostelooze verwoesting. Over groote gebieden is alles tot een droeve staat van ruine gebracht Tot dusverre zijn op de weer droog geworden landen. 120 lijken gevonden, ter wijl, naar verluidt, nog 180 anderen vermist worden. Het blijkt thans wel zeer duidelijk, dat deze overstrooming de meest vernielende is geweest, die Polen ooit heeft meegemaakt. Vliegtuigen en booten, die doorgedrongen zijn in de getroffen streken, melden dat er gebrek aan voedsel heerscht en een groot tekort aan behoor lijk drinkwater, dat thans op sommige plaatsen uit tanks in stations verdeeld wordt Nog niet overal het gevaar geweken. Voor Warschau breekt nog een critlek moment aan. Uit Warschau is een eskader vliegtuigen naar het Zuid-Poolsche overstroomingsgebied vertrokken om deel te nemen aan de hulpverleening. De vliegtuigen vliegen over de geteisterde dorpen en werpen levens- middelen-pakkectten naar beneden met brood, spek, koffie, lucifers en tabak. In het Wojwode-schap Kra- kau geldt het gevaar als geweken. De waterstand der rivieren en speciaal van de Weichsel is in den bovenloop dalende. Het gevaar verplaatst zich meer en meer in de richting van Warschau waar de eer ste hoogwaterstand uit het overstroomingsgebied te gen den avond verwacht wordt. Het Roode Kruis heeft een grootscheepscho hulpactie voorbereid voor het geval, dat de Weichsel de dijken doorbreekt en gedeelten van de hoofdstad onder water komen te staan. De spoorwegen hebben reeds maatregelen getroffen om eventueele vluchtelingen zoo snel mo gelijk te kunnen vervoeren. De hoogste waterstand werd te Warschau in den afgeloopen nacht of he denochtend verwacht. EEN AMBTENAAR, DIE ZIJN EIGEN DOOD REGISTREERDE. Een ambtenaar van het bevolkingsregister te Velky Kyr nabij Nitra in Slowakije, schreef dezer dagen in het onder zijn hoede staande sterfregister zichzelf al dus in: „Vavrincc Durna, oud 39 jaar, ongehuwd, ambtenaar van het bevolkingsregister, pleegde zelf moord, hoewel beschikkende over zijn volle geeste lijke vermogens." Vervolgens maakte de man met een revolver een einde aan zijn leven. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 uur: 761 ro.M. Vooruitzichten: Goed weer Temperatuur: 17 gr. C. is 61 gr. F HOOGZIJDE. SCHAGEN. Officieel „Kodak"-handelaar. Vraagt onze DIJO-FILM 26° 8 opnamen, 50 cent. Twee arbeiders gedood en een gewond. Parijs. Gistermorgen tegen drie uur is in de dynamietfabriek Paulilles bij Port Vendrcs een ex plosie ontstaan. Het fabrieksgobouw, waar nytro- glycerine vervaardigd wordt, vloog in de lucht Twee arbeiders werden gedood, een derde ge wond. Er ontstond een brand, die door de brandweer spoedig tot staan kon worden gebracht. De mate rieel schade is zeer groot. De oorzaak is nog onbe kend. Met betrekking tot het ontploffingsongeluk in de dynamietfabriek Paulilles bij hot fort Vendres meldt Havas uit Perpignan, dat, de ontploffing plaats heeft gehad in de nitroglycerinc-afdeeling, terwijl daar vier arbeiders werkzaam waren. Zij bemerkten, dat de normale reactie van salpeterzuur en glycerine uitbleef en vluchtten. Op dat oogenblik had een ont zaglijke ontploffing plaats, waarbij twee arbeiders deerlijk worden verminkt De uit hout opgetrokken werkplaats werd een prooi der vlammen. De ont ploffing was zoo hevig, dat de ruiten tot, ver in den omtrek werden vernield en de knal tot in Perpig nan werd gehoord. Staking dreigt bij de Dominale en Willem Sophie. De besturen der mijnwerker» bonden confereeren. Vrijdag vond te Heerlen een bespreking plaats tusschen de besturen der vier mijnwerksbonden. Al gemeen was men liet er over eens, dat voor enkele mijnen geen afzonderlijke regeling van loon- en ar beidsvoorwaarden kan worden toegestaan. De Algemeene Nederlandsche Mijnwerkers Bond on de Neutrale Mijnwcrkcrsbond staan op het stand punt, dat geen enkele loonsverlaging kan worden ge accepteerd, evenwel willen de besturen dezer organi saties hun leden en respectieve hondsinstanties op wekken uit solidariteitsoverwegingen mede op de Do manialc en de Willem-Sophie-mijnen in staking te gaan. Nadat deze besturen dc noodigo volmachten van hun hondsinstanties hebben gekregen, zullen de vier oiganisaties Maandagavond wederom in vergadering bijeenkomen tot het bespreken van de verder tc nemen maatregelen. Wenscht ge Uw goede fignur te behonden, ot wilt U dit verbeteren? Wendt U dan om Inlichtingen tot Eerste klasse Zonder eenige verplichting kant U gratis advies in winnen. Gelegenheid a.s, WOENSDAG 25 JULI, van 's mor gens hall eli tot 's middags hall vier. HOOGZIJDE C 6. SCHAGEN. Verschillende dorpen ontruimd. Nanking: Het water in den bovenloop van de Jangtse Kiang wast snol. Op verschillende plaat sen heeft de waterspiegel reeds een hoogte van do dijkkruinen bereikt. De bewoners der bedreigde gebieden beginnen hun dorpen te ontruimen. De Nationale Economische Raad heeft den plaats- vervangenden directeur van het Waterbouw-instituut, Tsjang Tsjau Tsjing, naar Hankou gezonden, teneinde dc leiding te nemen van de maatregelen ter afwe ring van het overstroomingsgevaar. 50.000 dakloozen. P e k i n g: Bij de overstroomingen in de provincie Jehol zouden, naar verluidt, ongeveer 50.000 perso nen dakloos zijn geraakt. Dc hoofdstad der provincie, Tsjende, heeft, bizon der geleden. Tot nu toe werden 200 personen als dood of vermist opgegeven. BLOEDIGE BOTSING TE SEATTLE. Stakers tegen politie. New York, (Reuter): Te Seattle ontstond een he vige botsing tusschen ca. 300 politic-agenten en 2000 postende stakers, die de politie met steenen wierpon. Toon de agenten zich met gasbommen verdedigden, vingen de stakers deze op en wierpen ze terug. Vier politiemannen en meer dan 100 stakers werden gewond. HET WATERVERBRUIK VAN PARIJS. L'Oeuvre bericht, dat Parijs van 24 tot 30 Juni 10.249.000 kubicko meters water heeft verbruikt en wel 2. 331.00 M3. bronwater, 2.766.000 M3. gefiltreerd water en 5.152.000 M3. water van den openbaren en industricelen dienst, afkomstig uit rivieren en arte- tische putten.

Schager Courant | 1934 | | pagina 6