Uitbreiding van de Engelsche luchtmacht DILUNGER'S TOL AAN HET LEVEN. KIJKEI) is KOOPER iij CLOECK DUBBELE VUURZEE TE OUDENHOORN. Debat in het Hoogerhuis. SABOTAGE OP DE NAUTILUS. Wie verried hem? In de Waal verdronken. Twee boerderijen in asch gelegd. De noodlottige autotocht te New York. Dinsdag 24 Juli 1934. Postrekening No. 23330 77ste Jaargang. No. 9521 SCBAGER&C0D1ANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent Cbcwijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Felle redevoeringen van de arbeiders afgevaardigden. In het Engelsche Hoogerhuis ls gistermiddag het debat begonnen over de regeeringsvoorstellen tot uitbreiding van de Engelsche luchtvloot. De leider van de oppositie, de arbeidersafgevaar digde, Lord Poneonby. diende een motie in, waarin de politiek van uitbreiding van de luchtmacht al vorens do ontwapeningsconférentie geëindigd is en nadat de besprekingen met Barthou hebben plaats gehad, betreurd wordt en waarin de meening wordt geuit dat deze politiek er niet toe zal bijdragen de veiligheid van Engeland to verhoogen, doch dat zij een nieuwe wapeningswedloop, welke zoo gevaarlijk voor den vrede in de wereld is, zal aanmoedigen. Als het plan wordt uitgevoerd, zal Engeland on geveer 1300 gevechtsvliegtuigen hebben. Men moet zich afvragen aldus Ponsonby wat het doel de «er versterking is. Frankrijk beschikt thans reeds over 1650 vliegtuigen. Rusland en Italië over 1500. Ondanks dit groote program zal Engeland dus niet met deze mogendheden op gelijken voet komen. Er kan dus geen beroep worden gedaan op de pariteits aanspraken der regeering om zich te rechtvaardigen ten aanzien van de onrust, die cle aankondiging der versterking in het land heeft veroorzaakt. De huidige toestand laat zich vergelijken met dien in de eerste maanden van 1914. Ook thans is er weer sprake van bewapeningswedloop, van argwaan, en van een ge voel van onveiligheid. Er ontbreekt een flinke lei ding, die de juiste richting weet in te slaan. Bijzonder opzien werd gewekt door het betoog van een tweeden spreker der oppositioneele Arbeiders partij, Lord Arnold. De Engelsche regeering al dus Arnold heeft wel het Kellogg-pact ondertee kend, maar dat verhindert niet, thans weer te wil len bewapenen. Het verdrag van Locarno is mors dood. Het heeft geen rechtsgeldigheid meer, want Frankrijk heeft sedert de onderteekening van dat verdrag voortdurend weer bewapend zoo snel als zijn financien dat toelieten. Reeds in het feit, dat het niet heeft ontwapend, is een schending van Locarno te zien. Onder deze omstandigheden heeft men het recht niet te verklaren, dat de jeugd van Engeland ten strijde moet trekken en het verdrag van Locarno met zijn bloed moet bezegelen. Geen Britsche rcgccring zal in staat zijn, een leger op te brengen, wanneer het er om gaat, wegens het verdrag van Locarno in den oorlog te trekken. Mededeelingen van den minister van luchtvaart. Lord Londonderry, de minister van luchtvaart, gaf daarna een uiteenzetting over den bestaanden toestand. Bijna alle landen zijn bezig met de uit voering v. belangrijke programma's betreffende de luchtmacht. En speciaal de Ver. Staten, Frankrijk, Italië, Rusland. Japan, Zweden. Zwitserl.. België Zuid-Slavië en Turkije hebben daartoe groote cre- dieten beschikbaar gesteld. Ik zeg niets, aldus Londonderry, over de ontwikkeling in Duitsch- land. Ik ben overtuigd, voegde hij er aan het bovenstaande toe, dat onze beslissing onzen in vloed in het belang van den vrede zal versterken en er toe zal medewerken een wapeningswedloop te bezweren en ik hoop dat daardoor de totstand koming van een overeenkomst tot beperking van de wapening in de lucht en de andere wapeningen bespoedigd zal worden. Lord Cecil vreest dat de beslissing van de regee ring de terugkeer tot de wapcningspolitiek van voor den oorlog beteekent en daarmede ook tot eenzelfde politiek voor alle buitenlandsche aangelegenheden. De motie van Ponsonby verworpen. Het amendement van Lord Ponsonby. dat in wezen een motie van afkeuring tegen de regcering was, werd vervolgens met 549 sternen verworpen. Terwijl Lord Londonderry zijn redevoering hield, vlogen 24 vliegtuigen, die op het oogenblik aan lucht vaartmanoeuvres deelnemen, over de parlementsge bouwen. Zand in de smeerolie. De hoofdmachine warm geloopen. Er wordt een ernstig onderzoek ingesteld. HELDER. Het visscherij-inspoctievaartuig Hr. Ms. „Nautilus" is Zondagmorgen wegens machine- schade de haven van Den Helder binnengesleept, toen het op 't punt was naar de Noordzee te vertrekken. Zondag heeft men naar den omvang van deze ma chine-schade een onderzoek ingesteld, waarbij aan het licht kwam, dat de smeerolie voor de machines, zand bevatte. Het schip was Zondagmorgen naar zee vertrokken, maar moest na korten tijd terrugkeeren wegens het warm loopen van de hoofdmachine. Het is in de ha ven gesleept, waarna men met herstelling is begon nen. Hoewel niet direct aan sabotage gedacht werd, zijn toch zeven marine-schepelingen in bewaring gehouden om het onderzoek niet te bemoeilijken. Aan boord van Hr. Ms. „Nautilus" is alles rustig. Het onderzoek wordt voortgezet. Een korte, maar sensatloneele misdadigers- loopbaan. Zestien agenten gedood. Kwart milUoen geroofd. Reuter seint uit New York: Het bericht dat Dil- linger eindelijk gedood is, heeft heel Amerika ver licht doen ademen. De bladen wijden hcele kolommen aan de korte maar sensationeele loophaan van den 32-jarigen bandiet De autoriteiten zijn direct begonnen te zoeken naar de drie voornaamste bendeleden van Dillinger. Tijdens de jacht op Dillinger, die drie maanden duurde, werden 16 politieagenten gedood. De buit van den misdadiger bij de verschillende bankover vallen wordt op ongeveer *4 millioen dollar geschat. In het horloge van Dillinger vond de politie een portretje van Èvelyn Frechettc, Dillingcrs vriendin en lotgenoote, die, evenals een aantal andere perso nen, veroordeeld werd wegens het onderdak verlee- nen aan den bandiet. De vader van Dillinger, een geacht farmer in Mooresville (Indiana), vernam den dood van zijn zoon door do radio en reisde oogenblikkelijk naar Chicago om het lijk af te halen. Mededeelingen over de informatiebron, dat Dillin ger in Chicago verblijf hield en daar een bioscoop bezoeken zou, worden door de politie van de hand gewezen. In verhand met het zwak voor vrouwen van Dillinger vermoedt men echter, dat een vrouw de politie heeft ingelicht. John Dillinger, „public enemy number one" zooals hij sinds jaren werd genoemd, was sinds zijn sensa-1 tioneele ontsnapping uit de gevangenis te Crown Point (Indiana) op 3 Februari van dit jaar het doel wit van een hardnekkige, moedoogenlooze achter volging van de politic. Het feit dat het hem zoolang gelukte uit de handen van zijn achtervolgers te blij ven, gaf hem bovendien den bijnaam van de „on grijpbare". Maar de uitslag kon niet onz.ekor zijn. Nog nooit had Amerika, dat op het punt van mis dadige rspractijk en misdaadbestrijding al heel wat heeft meegemaakt, een drijfjacht gezien zooals die georganiseerd werd om John Dillinger te vangen. Neen, niet te vangen. Om hem neer te schieten, zon der sommatie, zonder pardon, waar men hem ook maar zag. „Shoot to kill"! zoo luidde de order. En er is, blijkens de wijze waarop „de ongrijpbare" aan zijn eind is gekomen, naar die order gehandeld. Toon staatsvijand no. 1 uit den bioscoop kwam, is hij doodgeschoten, door 15 speciaal uitgekozen scherp schutters, zonder dat hij meer kon doen dan nog juist naar den zak tasten, waar hij zijn revolver had opgeborgen. Dillinger was afkomstig uit Mooresville (Indiana) en werd opgevoed in een in den omtrek zeer goed bekend staand gezin. Op tamelijk jeugdigen leeftijd viel hij in handen van een ouderen man, een mis dadiger, die den jongeling op het slechte pad bracht. Dillinger moest op een dag op den uitkijk staan, terwijl zijn slechte vriend inbrak in een winkel. Bij die gelegenheid werd de winkelier gedood. John werd gepakt en veroordeeld tot acht jaar gevangenis straf, een wel zeer zware straf. Bovendien werd de jongeman geplaatst in een gevangenis waarin zware misdadigers waren opgesloten, die den toon 20-!ari- gen"jongen alle fijne knepen van „het vak" leerden. Toen Dillinger uit de gevangenis ontslagen werd. was hij een volleerde boef geworden, die te Chicago snel opklom tot bendeleider. Een serie afschuwe lijke misdaden, vooral smokkelhandel en inbraak, gepaard aan volog evallcn van moord en doodslag, kwamen op rekening van de bende van Dillinger. Toen do beruchte Al Capone van het toonecl ver dween volgde Dillinger hem op als „pulbic enemy number one". Einde 1033 werd Dillinger opnieuw gearresteerd en ditmaal ter dood veroordeeld. Hij wist echter te ontsnappen en toen begon zijn laatste, wanhopige strijd, waarvan vele vreeseïiike bijzon derheden nog in do herinnering liggen. Tevens viel daarbij op, dat een deel van het Amerikaanschc volk met een zekere sympathie tegenover dezen hoef stond, die om zoo te zeggen met zijn rug tegen den muur tegen een overmacht streed. Bij zijn vlucht kon Dillinger vaak op de sympathie van de bevol king in de staten, waarin hij zijn weinig eerzaam „beroep" had uitgeoefend, rekenen. De menschen beschouwden Dilinger niet altijd als een vijand van de maatschappij. Zij wisten hoe hij misdadiger ge worden was en waren van meening. dat die maat schappij Dillinger ertoe had gedwongen, vijand van de gemeenschap te worden. Het Roemeensche s.s. „Sint Nicolae" is met brand in de rnimen den Nienwen Waterweg binnengeloopen. (Zie dit bericht elders In dit nummer). Het schip in de Rotterdamsche haven. Hoe dit zij, de daden van dezen vijand der gemeen schap waren van dien aard dat hij onschadelijk ge maakt moest worden. En de politie heeft den „on grijpbare" thans voorgoed uit de wereld van de mis daad doen verdwijnen. Dillinger wilde zich in Znid-Amerika vestigen. De politie te Chicago heeft geconstateerd, dat John Dillinger zich In het bezit had gesteld van een val- sche pas om dezer dagen de Voreenigde Staten te verlaten. Waarschijnlijk heeft hij zich naar Zuid- Amerika willen hegeven om daar een farm te koopen Dillinger's vader wenscht het lijk van zijn zoon na de Woensdag te houden kerkelijke plechtigheid te laten hijzotten naast het graf van zijn vroeg gestor ven moeder te Indeanapolis. Jongeman ging te water zonder te kannen zwemmen. Zondagvoormiddag zouden in Tiel twee Jongeman nen G. en W. gaan kano varen en tevens gaan baden aan het z.g. strand aan de Waal. Aan G. werd dooi den verhuurder een kano verstrekt, W., die niet vol doende zwemmen kon, werd deze geweigerd, waarna hij zich te voet naar den Noorder Waaloever begaf. Toen hij daar aankwam was G. reeds aanwezig. Bei den begaven zich te water. G. waarschuwde W. zich vooral niet te ver van den kant te begeven, doch kort daarop hoorde hij op eenigen afstand een gil en zag zijn vriend in de diepte verdwijnen. Ecnige kano vaarders in de buurt hebben naar het lijk van W. gedoken, doch eerst in den namiddag is dit door de rivierpolitie gevonden en naar de Algcmeene Begraaf plaats overgebracht. De ongelukkige, de 25-jarige W. Wirowski, was van Poolsche nationaliteit en werkzaam als kappersbe diende bij de firma v. K. te Tiel. Tot voor eenigen tijd woonde hij te Gelsenkirchen. MINISTER DECKERS NAAR KOPENHAGEN. Het eskader watervliegtuigen In de Deen- sche hoofdstad aangekomen. Een eskader watervliegtuigen, bestaande uit de G. 2, G. 4 en G. 6, is gisterenmorgen vroeg van Den Helder gestart met bestemming Kopenhagen. De Minister van Defensie, dr. L. H. Deckers, bevond zich aan boord van een der watervliegtuigen. Om 8.45 uur gistermorgen kwam het eskader te F.sbjerg aan om benzine in to nemen. Daarna werd dc tocht naar Kopenhagen voortgezet. Gistermorgen werd uit Kopenhagen geseind: Het Nederlandscho eskader is hedenmiddag to 14.15 uur hier ter stede aangekomen. Het vertrek der grenadiers en jagers uit Den Haag naar Nijmegen voor de Vierdaagsche Afstand marschcn. Verder nog eenige gebouwen In vlammen opgegaan. Veel hooi, aardappelen en landbouwwerktuigen verloren gegaan. Gistermiddag te half twee is brand uitgebroken in de boerenhofstede van den landbouwer J. van Prooye midden in de bebouwde kom van het dorp Ouden hoorn, op het eiland Voorne-Putten, gelegen. Binnen korten tijd stond de geheele boerderij, waarin een groote hoeveelheid hooi was opgeslagen, in lichter laaie. Het vuur, dat door den feilen wind werd aan gewakkerd, sloeg over naar do aan dc overzijde go- legen dubbele woning van de gebroeders Hogen- boom, welke evenals de eerstgenoemde boerderij een prooi der vlammen werd. Een grooto aardappel- schuur, waarin duizend mud versche pootaardappe- len, lagen opgeslagen, welke een waarde vertegen woordigen van ongeveer 3500 gulden, ging eveneens in de vlammen op. Ook de boerderij van den heer P. Looy werd door het vuur verwoest. De groote hooivoorraden, die juist van het land waren gehaald, brandden zeer snel. Nadere bijzonderheden melden nog het volgende: De gloed die het vuur verspreidde deed alle Ouden hoorners het werk onmiddellijk staken. De alarm klok werd geluid en iedereen spoedde zich naar den brand. Men was zoo verstandig het handbrandspnitje, waarover de gemeente beschikt, niet te misbruiken om het vuur in de schuur te bestrijden. Dat zou on begonnen werk geweest zijn. Het water, dat men putte uit de Kerkgracht werd gespoten op het woon huis van den heer Prooije en men heeft, zij het clan na heel wat angstige momenten, bereikt dat dit woonhuis gespaard bleef. De vrij krachtige wind stond overigens van dit woonhuis en dreef een regen van vonken en bran dend hooi over den weg naar Zuidland heen. Aan den anderen kant lag een dubbel pand, dat tot woonhuis diende van de landbouwers, de gebroe ders Hoogenboom en de weduwe van Gijsen. Achter dit pand lag een groote schuur waarin S000 mud pootaardappelen lagen opgeslagen en op zij van deze schuur bevonden zich de woning van den landbou wer P. Looij en weer een groote. schuur. De vonkenregen kwam eerst terecht op de rieten daken van het dubbele woonhuis. Een van de gebroeders Hoogenboom die in de huurt was snelde, toen hij dit bemerkte onmiddel lijk zijn huis in om voorwerpen van waarde te red den. Hij kan slechts wat papieren bij elkaar grissen en ternauwernood kon hij toen het huis verlaten. De wind joeg de vlammenzee steeds verder. Kort nadat de woonhuizen waren aangetast stond ook de aardappelschuur in brand. Een catastrophe scheen onvermijdelijk. Een ruïne. Eerst tegen zes uur kon men zeggen, dat gevaar voor uitbreiding van den brand was geweken. Van het heele complex woningen en schuren, dat" ettelijke vierkante meters besloeg, was toon echter niet meer over dan een ruïne van verkoolde balkon, -verwrongen ijzer en een drabbige, smerig-bruine massa van verbrand hooi, waartusschen telkens de vlammen nog oplaaiden en hot blusehwntor in boek jes stroomde. De schade, die door verzekering wordt gedekt, moet zeer aanzienlijk zijn. Niet alleen de gebouwen, het hooi en de aardappelen maar ook al het huisraad en landbouwwerktuigen zijn een prooi der vlammen geworden. Aantal dooden tot 16 gestegen. New York: Het totaal aantal dooden van het autobus-ongeluk in cle burt van New York (zie ook elders in dit numer), bedraagt, thans zestien. Men vreest, dat nog meerdere inzittenden van hot voertuig in de Hudson-rivier gestort zijn en verdronken. Overlevenden deelden mede, dat de omnibus reeds voor het ongeluk met brandstof moeilijkheden te kam pen had.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1