Bondskanselier Dollfuss vermoord Het sterven van Dollfuss Na den gruwel te Weenen. De orde wordt overal hersteld. KIJKEf) isKOOPEÜ bijCLOECK Duitschland en de gebeurtenissen in Onstenrijb. Bij een Nazi-Putsch te Weenen Donderdag 26 Juli 1934. Postrekening No. 23330 SCHAOER 77ste Jaargang. No. 9523 C0D1ANT. Int Telef No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag, Donder dag en Zaterdag. BIJ inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tentiën nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVF.RTFN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent vbewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Rebellen bezetten omroeps- gebouw en Bondskanselarij De Regeering onderneemt een militaire actie tegen de opstandelingen Zij is den toestand weer meester. Gistermiddag ongeveer twee uur brak te Wee nen een nazi-Putsch uit, welke zeer ernstige vor men aannam. Hoewel de situatie op het oogenblik dat dit geschreven wordt nog allerminst duidelijk is, kan wel als vaststaand worden aanaenomcn. dat het den revolntionnairen niet gelakt is zich meester te maken van de macht. Intnsschen heb ben zich bloedige en niterst droevige gebeurtenis sen afgespeeld. Als belangrijkste feit zij vermeld, dat Bondskan selier Dollfuss om het leven is gekomen. Een deel van de leden der regeering viel in handen van de nationaal-socialisten, die de Bondskanselarij be zet hebben cn de ministers daar als gijzelaars hiel den. Zij werden later vrijgelaten. De ministers hebben een voorl. regeering gevormd met den ministor van onderwijs Schuschnigg voorloopig als premier. De regeering strijdt aan het hoofd van de executieve (leger, politie en Heimwehr) voort tegen de revolutionnairen. Het verloop dor gebeurtenissen. Gistermorgen werd te Weenen den alarmtocstand afgekondigd tengevolge van hevige straatgevechten in het centrum der stad. Omstreeks een uur of 10 werd de politie gewaar schuwd, dat de nationaal socialisten terroristische ac tie in den zin hadden. Deze zou uitgaan van een gym nastieklokaal in de Siebenbrunnenstrasse. Van den omvang van de voorgenomen actie wisten de vertrou wensmannen niets. Men zond, om de zaak na te gaan, vier rechercheurs naar het lokaal. Juist toen zij er aankwamen, zagen zij een negental auto's wegrijden, welke bemand waren met Heimwehr, politie agenten, soldaten en een 2-tal officieren. Dit stelde de recher cheurs gerust Zij kregen don indruk dat men van andere zijdo reeds de noodige maatregelen genomen had, en lieten de auto's ongemoeid passeeren. Zij gin gen echter toch het gymnastieklokaal binnen, en von den daar tot hun verrassing 60 burgerpakken hangen, in een deel waarvan ook pistolen staken en wel van hetzelfde fabrikaat als ook de politie ze gebruikt Uit papieren welke in de zakken waren achtergela ten, kreeg men dc zekerheid dat het nationaal-soci alisten waren, die zich hier hadden verkleed. In volle vaart roden de vrachtauto's den brccden ingang van de bondskanselarij op de Ballhausplatz in, en de binnenplaats op. Een aantal manschappen stapte uit, sloeg dc zware buitendeuren dicht, gren delde en barricadeerde 7.e. Vervolgens werd onmid dellijk de telefooncentrale bezet, waarmede dus het gebouw van de bondskanselarij van de buitenwereld was afgesloten. Hierbij werd kanselier Dollfuss door de schoten der indringers doodelijk getroffen. Waarschijnlijk is dc bondskanselier niet onmiddellijk aan zijn verwondin gen bezweken daar, naar verluidt, nog een geestelijke kon worden gehaald, ten einde den stervende in zijn laatste oogenblikken bij te staan. Het radio-gebouw in handen der nazi's geweest. Parallel daarmede werd een actie tegen het gebouw van den radio-omroep uitgevoerd. Kort voor één uur drongen een achttal jonge mannen het gebouw bin nen. Dc dienstdoende inspecteur van politie werd doodgeschoten, en de zendzaal werd bestormd. Do om roeper werd met de revolver gedwongen onmiddellijk na het tijdsein mee te deelen dat de regeering Dollfuss was afgetreden, en dat Rintelen met de vorming van het kabinet werd belast. Bij het handgemeen dat ont stond, toen de politie ter plaatse verscheen, werden drie personen gewond, een politie-agent gedood en verschillende personen min of meer ernstig gewond. De staat van beleg te Weenen afgekondigd. Door de autoriteiten is te Weenen de staat van beleg afgekondigd. Van Donderdagavond af moeten alle huizen en café's des avonds om acht nar worden gesloten. Bij samenscholingen zal door de machtsorganen van den staat onmiddellijk van de vuurwapens gebruik worden gemaakt. Het pnbliek wordt in zijn eigen belang aangeraden, alle bevelen der autoriteiten onmiddellijk op te volgen. Telefoonverbinding met Weenen is ver broken. Amsterdam. De telefonische verbinding met .Weenen was gister sedert den vooravond verbroken. DOLLFUSS. Over de laatste oogenblikken van bondskan selier Dollfnss Is nog aan een offlcieele mede- deeling van kolonel Adam ontleend, dat een groep nationaal-socialisten de bondskanselarij was binnengedrongen en Dollfuss te spreken vroeg. Dollfnss begaf zich naar zijn werkkamer, waar bijna tegelijkertijd de bandieten binnentraden. Zonder dat ze een woord tot den bondskanse lier gesproken hadden, richtte een der mannen zijn revolver op Doilluss en loste een aantal schoten. Dollfuss werd door twee kogels getroffen. Hij sloeg de handen voor het gelaat en rlel bijna onmiddellijk met den kreet: „Hllfel Hilfel" rugge lings op den grond. De moordenaars meenden, dat hun slachtoffer dood was. Toen do getroffene echter na een tiental minuten nog teekenen van leven gaf ontboden de mannen minister Fcy, die met een doek. welke over het ge laat van Dollfuss geworpen was, een noodverbapd maakte. Voorzichtig droeg Fey den gewonde, die onder- tusschcn tot het bewustzijn was teruggekeerd, naar een divan. Met zwakke, maar nog vaste stem fluisterde Dollfuss Fey toe, voor zijn vrouw en kinderen te zorgen. „Laat om mijnentwege geen bloed vergoten worden." Enkele oogenblikken later overleed bondskanse lier dr. Engelbert Dollfuss. Fey was intusschen weer weggevoerd. De N.R.Ct. schrijft: Schokkend nieuws heeft ons uit Weenen bereikt. Dc overrompeling van het departement van den bondskanselier zou een heel ernstig incident zijn geweest, met groote gevolgen in dc binnenlandschc politiek van Oostenrijk, maar toch ook niet meer dan dat, als het een dwaze politieke onderneming was gebleven. Maar waar de nationaal-socialisten nu optreden, blijkt bloed te moeten vloeien. En het bloed, dat vergoten is, is dat van den dictator van Oostenrijk, den bondskanselier Dollfuss. Een rilling zal door dc wereld gaan. Wij vernamen vanavond reeds uit Rome, dat daar niet minder dan ontzetting heerscht. Men vroeg zich af, wat nu nog kan volgen, en in zijn opgewondenheid sprak men daar in diplomatieke kringen van een gemeenschap- pelijken stap der groote mogendheden te Berlijn, waar men dc moordenaars niet in toom heeft willen houden. Men mag natuurlijk niet zeggen, dat de moordenaars door Berlijn zijn uitgezonden. Maar wat was anders te verwachten bij het voorbeeld, dat Hit- Ier en de zijnen hebben gegeven, en nu zij voort gingen de Oostenrijksche partijgenooten van bom men en ontplofbare stoffen te voorzien, gelijk uit de arrestatie in Zwitserland zoo juist nog weer is ge bleken? Dollfuss is vermoord, zooals vele lieden door de nationaal-socialisten reeds om het leven zijn ge bracht: op laffe en onmensc.helijke wijze. Zij hebben hem, naar wij uit Weenen vernemen, zwaar gewond aan zijn lot overgelaten. Zoo vond hem Fey, aan wien hij opdrachten gaf voor zijn vrouw en kinderen Een priester heeft men hem niet meer bijtijds kun nen bezorgen. Daar de wettige regeering overwon nen heeft, is Dollfuss, in tegenstelling tot de katho lieke slachtoffers van de Duitsche nationalisten, in Den bondskanselier is in zijn laatste oogenblikken alle mcnschelijkc hulp en troost onthouden. Zelfs zijn bede, dat een priester zou ontboden worden om hem de laatste H. Sacramenten toe te dienen, werd hem geweigerd. Zoo is Dollfuss eenzaam gestorven. Slechts om ringd door misdadigers en vijanden. Kolonel Adam deelde nog mede, dat de aanval op dr. Dollfuss wel methodisch georganiseerd was, doch veeleer als de daad van een geïsoleerde groep be schouwd moet worden. In een radiorede heeft minister Fey. die ook de bovenvermelde bijzonderheden gaf, verklaard, dat hij hoopte dat aan den laatsten wensch van Dollfuss voldaan zou kunnen worden: „ik geloof, dat verder bloedvergieten in Oostenrijk vermeden zal kunnen worden." „Standrecht geldt nog steeds", waar schuwt minister van Justitie. Het Oostenrijksche Corr. Bur. meldt: De Oostenrijksche minister van Justitie Berger Waldenegg en de directeur-generaal voor het Oosten rijksche Veiligheidswezen hebben den volgenden op roep uitgevaardigd: De oproerlingen, die in de och tenduren de Weensche Bavag bezetten, zijn overwel digd. De Ravag functionneert sedert half 4 weer nor maal. Alle geruchten over het aftreden der regee ring zijn onjuist. De regeering is bezig de orde, die op misdadige wijze door nationaal- socialistische oproerlingen is verstoord, over al weer volkomen te herstellen. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat het stand recht nog steeds geldt Alle tegen de wettige regee ring ondernomen handelingen, die hoogverraderlijk blijken te zijn, vallen onder het standrecht. Hedenochtend zullen de gezanten van de groote mogendheden en van de Kleine Entente bijeenko men ter bespreking van den toestand. In regeerings- kringen kon men gisteravond nog geen enkele me- dedeeling doen over de te nemen maatregelen tot het handhaven van de orde en de rust in het land. Minister Schusnigg heeft in zijn rede, die hij gis teravond voor de radio heeft gehouden, verklaard, dat de regeering de orde zal handhaven en de poli tiek van Dollfuss zal voortzetten. „Oostenrijk zal Oostenrijk blijven", aldus besloot hij. Zender Bisamberg opgeblazen. Het D.N.B. meldt: In den loop van den middag is de groote Weensche zender Bisamberg bezet en met dynamiet opgeblazen. Radio-Weenen zendt nu over den kleineren zender Rosenhuegel. ieder geval echter zeker van een begrafenis overeen komstig zijn geloof. Dollfuss is op het veld van eer gevallen. Kon men hem totnogtoe al te groote toegeeflijkheid tegenover de nationaal-socialistische misdaden verwijten, nu hij door deze vijanden is vermoord, wordt de mis daad te afschuwelijker en komt het slachtoffer er van in een menschelijk schooner licht, juist omdat hij tegenover zijn vijanden een man des vredes is geweest. Men kon vragen of zijn toegeeflijkheid te verantwoorden was; het risico heeft hij zelf gedra gen, de prijs ervan met zijn leven betaald. Op geen wijze kon het nationaal-socialisme, dat steeds dui delijker zijn onmenschelijke trekken ten toon gaat dragen, meer afbreuk geschieden dan het door zijn dood zeker zal lijden. De naam orvnn zal steeds zekerder een gruwel worden in de wereld, zooals die der bolsjewiki dat is geworden. Oostenrijk heeft daarover echter, met het verlies van dezen staats man. al te veel moeten opofferen. Als de gevoelens van het goedmoedige Oostenrijk sche volk ontketend zijn, kan het hevig worden in zijn wrok. Wij weten dat uit voorbeelden, waaraan wij niet hoeven te herinneren. Het is te verwach ten, dat de storm nu zal losbarsten over de natio naal-socialisten. Prins Stahremberg is uit Italië naar Weenen vertrokken. Von Rintelen, de Oosten rijksche gezant te Rome, de groote man der christe- lijk-socialen. is mede naar Oostenrijk onderweg. Te Weehen heeft Schuschnigg, de minister van iustitie, de leiding der zaken in handen genomen. Daar be vindt zich ook de harde Fcv. waarschijnlijk zelf ge wond, en diep geschokt door hetgeen hij in de macht van de heulen van Dollfuss heeft moeten be leven. Niet zacht zal de strafoefening zijn, die nu zeer zeker gaat beginnen. Het bloed der burger wachten zal koken. En ook dat van anderen. Het zal moeilijk zijn. dat alles in toom te houden. Hoe zal Berlijn op deze dingen reageeren? Zal het den moed of de lafheid hebben het gebeurde te verloochenen? En hoe zal het zich gedragen, wanneer nu een felle strafoefening lostbarst over hen, die het steeds als zijn beschermelingen heeft beschouwd en waar voor het ook iderdaad verantwoordelijk is, omdat 't hen steeds heeft opgezweept, van wapenen heeft voorzien, cn bevorderd of geduld heeft dat zij, die een misdaad op Oostenrijksch gebied hadden be gaan, in Duitschland een asyl vonden? Ontzetting te Rome. Protest van Mussolinl. De Duce wordt telefonisch op de hoogte gehouden. Het bericht van de gebeurtenissen is te Rome met ontzetting ontvangen. Naar verluidt zal Italië dat juist in de afgeloopen week heel ern stige waarschuwingen tot Berlijn had gericht, een annexatie van Oostenrijk door Duitschland niet tolereeren. Men kan nog geenerlei aanwij zing geven, hoe de zaken zullen loopen, want Mussolini is niet te Rome aanwezig. Hij is op weg naar Riccione, waar hij zooals bekend, de zer dagen een onderhoud met Dollfuss zou heb ben. De Italiaansche regeering zal haar gezant te Ber lijn opdracht geven, zoo spoedig mogelijk een pro test in te dienen wegens de Duitsche inmenging in de Oostenrijksche aangelegenheden. De regeering had kort geleden besloten, haar voor genomen protest te Berlijn uit te stellen tot na de bespreking, die Vrijdag tusschen Dollfuss en Musso lini zou plaats hebben. Mussolini bevindt zich te Riccione. Hij zou tele fonisch van de gebeurtenissen in Oostenrijk op de hoogte gehouden worden. Over de gebeurtenissen is Oostenrijk verklaarde een vertegenwoordiger der Italiaansche regeering tegenover een correspondent van de „United Press" dat de bezetting van het radiostation dc laatste ges tie van de nationaal-socialistische terreur in Oos tenrijk is, welke alle grenzen van het internationale recht te buiten gaat De Duitsche gezant uit Oostenrijk terug geroepen. Berlijn, 25 Juli (V.D.). Officieel wordt mede gedeeld, dat de Duitsche gezant te Weenen, Rieth, op verzoek der Oostenrijksche regeeringsinstanties, resp. van de Oostenrijksche opstandelingen zich be reid heeft verklaard een tusschen deze beide par tijen getroffen overeenkomst inzake vrijgeleide en aftocht der opstandelingen naar Duitschland goed te keuren zonder overleg met de Duitsche Rljksregee- ring. De opstandelingen zullen In Dnltschland gearresteerd worden. Berlijn, 25 Juli (V.D.). Officieel wordt mede gedeeld: Uit mededeelingen van den Weenschen ra dio-omroep en officieele Oostenrijksche nieuwsbu- reaux blijkt, dat tusschen de opstandelingen en de Oostenrijksche regeerings-instanties overeenkomsten zijn getroffen voor een vrijen aftocht der opstande lingen naar Duitschland. Deze overeenkomsten heb ben voor het Duitsche Rijk geen waarde en zijn voor de Duitsche Rijksregeering juridisch niet bin dend. De Duitsche Rijksregeering heeft derhalve bevel gegeven, de opstandelingen in geval zij de Duitsche grens overschrijden, onmiddellijk te arres teeren. Duitsche condolanties. De Duitsche Rijksminister van Buitenlandsche Za ken Freiherr von Neurath heeft de Oostenrijksche Bondsregeering namens de Rijksregeering telegrafisch gecondoleerd met den dood van Bondskanselier Doll fuss. Rijkskanselier Adolf Hitier zal met het oog op de treurige gebeurtenissen in Oostenrijk de drie nog te geven opvoeringen van de Feestspelen te Bayreuth niet verder bijwonen. Dr. Rintelen gearresteerd? Weenen, 25 Juli (V.D.)Naar met groote ze kerheid verluidt, zou de Oostenrijksche gezant te Ro me, Dr. Anton Rintelen, die momenteel te Weenen vertoeft, zijn gearresteerd. Van officieele zijde was van dit bericht nog geen be vestiging te krijgen. POLITIECHEF TE INNSBRUCK DOO*s~t'- SCHOTEN. Innsl rek De chef der stedelijke politie tc Innsbruck, Hickl, is gistermiddag voor het gouver nementsgebouw doodgeschoten. Men verdenkt vier jongemannen van de daad. Voor de politic te Inns- bruck is de staat van alarm afgekondigd. Do open bare gebouwen zijn door de politie bezet.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1