Mariene als Keizerin. Twee ontwerpen goedgekeurd. DESTRENGERESTRAFFEN OP ROEKELOOS RIJDEN. 'n STEEK UAN EEN WESP IN DE LIP KLOOSTERBALSEM Primitieve kunst herleefd. Naspel van het geval Dillinger. Noodlanding bij Heiloo EERSTE KAMER Winkelsluitingswet en Landbouw crisisfonds. Donderdag heeft de Eerste Kamer het wetsont werp tot wijziging van de Winkelsluitingswet (mogelijkheid van verruiming der verkoopgelegen heid op Zondag, na overleg tusschcn winkeliers en winkelpersoneel te verkrijgen door een verkla ring van den gemeenteraad binnen twee maanden na de afkondiging der wet) aangenomen. Tegen waren slechts de a.-r. en enkele c.-h. Het zal dus thans van den datum der afkondiging van de wet afhangen wanneer de betrokken winke liers (banketbakkers, verkoopers van chocolade- en suikerwerk, brood, consumptieijs, slijters en sigaren winkeliers) van de mogelijkheid tot verruiming van verkoop op Zondag zullen kunnen profiteeren. Ver moedelijk zal het tijdstip van inwerkingtreding der gewijzigde wet omstreeks 1 October liggen, gelijk dezer dagen do „Tel." meldde. Verruiming van den verkoop op Zondag voor de banketbakkerszaken. Een adres van de Vereeniging van banket bakkers, exploitanten van bestelzaken, aan de gemeenteraden. Nu het wetsontwerp tot wijziging van de Winkel sluitingswet in do Tweede en Eerste Kamer is aan genomen. beeft de Vereeniging van banketbakkers exploitanten van bostelzaken, een adres gericht tot de raden van een aantal gemeenten, waar zaken van haar leden zijn gevestigd, met het verzoek mede werking te verleeiien voor het verkrijgen van de voor de banketbakkers zoo dringend gewenschte verruiming van verkoopsmogelijkheid op Zondag. De gewijzigde wet op de winkelsluiting opent nl. de mogelijkheid, het aantal van 4 uren, gedurende welke de verkoop op Zondag o.m. aan banketbak kerszaken is toegestaan, zoolang do huidige crisis omstandigheden voortbestaan, op 6 tc brengen. Dit kan alleen, indien binnen 2 maanden na af kondiging van de wet tot herziening van de Winkel sluitingswet door den gemeenteraad desgevraagd zal zijn verklaard, dat hij van oordcel is. dat de te genwoordige buitengewone omstandigheden aanlei ding geven, van bedoelde mogelijkheid tot verrui ming gebruik te maken. Deze verklaring kan niet worden afgelegd dan na dat belanghebbenden zijn gehoord en moet inhou den voor welk bedrijf of bedrijven ze geldt. Vandaar dat de genoemde vereeniging, zoodra de wijzigingswet in de Eerste Kamer is aangenomen, zich tot de betrokken gemeenteraden heeft gewend met het verzoek in dezen mede te werken, zoodat t.a.v. het banketbakkersbedrijf bedoelde verklaring tijdig kan worden afgelegd. f Eveneens is door de Eerste Kamer de centra liseering van de landbouwcrisisdiensten behan deld en goedgekeurd, waarbij de heer Ruiter (r.k.) o.m. informeerde of dc verhooging der margarineprijzen wel gerechtvaardigd is te genover de verlaging van de prijzen der voor naamste grondstoffen. Hier betoogde minister Stecnberghe, dat de re geering bij de overweging van iederen crisismaat regel de belangen van alle takken van het bedrijfs leven tegen elkaar moet afwegen. Laat de landbouw, waarschuwde de minister met opvallenden nadruk, vcoral zijn kracht zoeken in solidariteit. Men heeft gemeenschappelijke moei lijkheden en belangen en het is verkeerd, dat iedere tak gaat zeggen: dat partje uit. het fonds is pre cies voor ons opgebracht.. Op die wijze komt men er zeker niet. UIT DE FILMWERELD. Een van de moeilijkste problemen die Jozef van Sternberg heeft op te lossen bij zijn regie van de nieuwe. Mariene Dietrich-film „De Roode Keizerin", is de aankleeding der decors. Uit den aard der zaak steeds een hoogst belangrijke factor bij costuum- films. waar de fantasie van den decorkunstcnaar door den historicus aan banden gelegd wordt, levert de reconstructie van het keizerlijk paleis te St. Pe tersburg, zooals dat er in de achttiende eeuw moet hebben uitgezien, nog bizonderc moeilijkheden op door de weinig rijke bronnen waaruit gegevens ge put kunnen worden. Anders dan bijvoorbeeld bij films hit Frankrijk's historie, waar meubels en wo ninginrichting met uiterste nauwkeurigheid ge- imiteerd kunnen worden dank zij een overvloed van boeken en platen uit den tijd zelf, moet men zich bij de Russische geschiedenis tevreden stellen rnet meestal zeer schetsmatige voorstellingen en be schrijvingen. Het is bekend dat het Russische kunstbegrip, zoo als dat ecuwen geleden in schilderijen en sculp turen tot uiting kwam. naar Westerschen smaak weinig Verfijning vertoonde, en zelfs barbaarsch te noemen is. De Russische kunstenaar bereikte zijn effecten niet zoozeer met delicate details, met ele gante lijnen en gevoelvolle kleuren als wel door het massale van zijn scheppingen. Naar uiterlijk en grootte monsterachtige ikoncn. fantastische beeld werken. die door imposante afmetingen een over weldigenden indruk maakten, doch in materiaal zoowel als in bewerking alle verfijning misten, vormden de voornaamstedecoratie van dc in een voudige cn strenge stijl opgetrokken gebouwen. Kunstwerken als décor. Von Sternberg heeft in zekeren zin van den nood een deugd gemaakt en onder zijn leiding zijn een aantal tooneelen vervaardigd die in hun sombere, fantastische grootschheid herinneringen oproepen aan Attila's paleis uit Fritz Lang's Nibelungenfilm. en een bizonder sterke sfeer van primitieve kracht ademen, die beklemmend werkt. Peter Ballbusch, een Zwitsersch beeldhouwer, en Richard Kallorsz, schilder en Pool van geboorte, die heiden door hun werk ook in Europa bekendheid bezitten, zijn de scheppers van de decoraties voor „De Roode Keizerin". Vier jaar geleden kwamen zij naar Amerika. Bijgestaan door dertig andere kun stenaars hebben zij de tientallen geweldige ikonen en groteske beeldhouwwerken vervaardigd, die in „De weggebruikers moeten beschermd wor den tegen verkeersmisdadigers en daar om moeten de laatsten van den weg geweerd worden. De A. N. W. B. Toeristenbond voor Nederland schrijft het volgende: Dat de nieuwe Motor- en Rijwielwet met strenger bepalingen zou komen voor roekelooze weggebrui kers zal wel niemand verwonderd hebben. Menigeen zal echter desondanks wel even opgekeken hebben bij het vernemen van do mogelijkheid om rijbewijzen in bepaalde gevallen voor den tijd van tien jaren in te trekken. Wij zien in het wetsontwerp als maxi mum voor een verkeersvergrijp thans drie jaren gevangenisstraf voorgesteld, wat voorzeker geen kleinigheid is! Maar aan den anderen kant is het misdrijf, waarvoor die sanctie geld ook heel ernstig (het bij een aanrijding veroorzaken van eens anders dood terwijl de dader van dit feit door alcohol be neveld is) En zoo is het met meer feiten het geval: een aanzienlijke verzwaring van de straffen. Als symptoom vooral achten wij de motiveering van al deze sancties van groot belang, want nergens geeft het wetsontwerp of de toelichting blijk van een vijandige stemming tegenover het wegverkeer; tel kens worden wij getroffen door een logischen gedach- tengang; de weggebruikers moeten beschermd wor den tegen verkeersmisdadigers en daérom moeten dezen van den weg geweerd worden. Hiertegen kan in redelijkheid geen enkel bezwaar worden gemaakt, wij moeten integendeel de goede bedoelingen waar- deeren! Zooeven spraken wij van verkeers-misdadigers en inderdaad is die titel op zijn plaats, want verschil lende inbreuken op de voorschriften worden in het vervolg als misdrijven beschouwd, waarop uitslui tend gevangenisstraf staat. Merkwaardig in ver band met dc tijdomstandigheden is zeker het mis drijf, bedoeld in artikel 45. Hierin wordt aan het militair gezag de bevoegdheid gegeven in tijd van nood (als de staat van oorlog of van beleg is afge kondigd) speciale regelen voor liet verkeer te geven. Als nu met bet oog op dreigende luchtaanvallen bij zondere voorschriften afkomen inzake dc autover lichting en men overtreedt die bepalingen, dan pleegt men een misdrijf omdat dientengevolge de aanval meer kans op succes zou hebben. Het is wel een teeken des tijds, dat onze vreedzame Motor- en Rijwielwet nu in een dergelijk geval voorziet. Tegenover dc strenge nieuwe bepalingen zijn er ook tal van regelingen voorgesteld welke zeer speci aal in het belang van de auto-bestuurders zijn. Zoo zal in de toekomst uitdrukkelijk toegestaan zijn, dat een bloedverwant in den eersten graad van den automobilist in een civiele zaak als getuige optreedt, wat van zeer groot belang is. omdat het maar al te dikwijls voorkomt, dat deze alleen over naaste fami lieleden als getuigen beschikt. De minister van wa terstaat heeft een verplichte verzekering van het ri sico wegens wettelijke aansprakelijkheid jegens der den niet overhaast willen invoeren, wat zeker ook als een voordeel beschouwd mag worden. Overigens staat de regcering gelukkig niet onsympathiek te genover dit voorschrift, dat reeds in talrijke Euro- peosche landen bewezen heeft nuttig te werken. Een andere gunstige bejjaling is de verlenging van den geldigheidsduur dér rijbewijzen (lot 5 jaar) en de vrijstelling voor bepaalde lichte motorfietsen. In plaats van het huidige nummerbewijs komt, zooals men weet een documcni, dat slechts voor één bepaald motorrijtuig geldig is. Hierdoor heeft de overheid de mogelijkheid geschapen controle op den toestand uit tc oefenen, waarin de auto verkeert. Dat men dit nieuwe bewijs tevens wel dienstbaar zal maken aan wegenbelasting en nationaiiteitsbewijs (d.i. 't bewijs van betaald invoerrecht) is een voordeel voor de weggebruikers èn voor het Rijk. omdat onregelma tige invoer (smokkelen van auto's) hierdoor voorko men wordt. Tenslotte toont do regeering een open oog te heb ben voor de moeilijkheden uit de verkeerspraktijk. Zij wil de verkeersregeling zooveel mogelijk uniform de voltooide film hun psychologischen invloed zul len uitoefenen op de jonge, onbedorven Duitsche prinses, die als de bruid van Tsaar Peter het Kei zerlijk paleis wprdt binnengeleid, en geheel onder den indruk komt van de benauwende grootheid en de diep religieuze atmosfeer van haar nieuwe te huis. Gebogen onder den last van het Kruis maken deze geweldige martelaren en Heiligen ook inder daad een bijna griezeligen indruk. Alles beeldhouwwerk. De scènes in de troonzaal spelen zich af temidden van machtige plastieken. Alles werd gedurende de regeering van Catharina de Groote op gigantische schaal gedaan. Het praalbed van de vorstin is door de kunstenaars opgevat als een hoogen troonhemel, gedragen door vijf reuzengroote grijnzende figuren. De troon zelf, geflankeerd door gebeeldhouwde hei ligengestalten, is groot genoeg om plaats te bieden aan een legendarisch monster. Schatkisten van twee en een halven meter lengte, met in prachtig relief uitgevoerde heiligenfiguren op het deksel, maken den indruk van sarcophagen. Andere huiveringwek kende gestalten dragen spiegels en gebeeldhouwde apostelen vormen de ruggen van de stoelen bij een feestmaaltijd ten paleize. Gigantisch meubilair. Een van de mooiste voorbeelden van de kunst van Ballbusch is een zetel van geweldige afmetingen waarbij de zitplaats is aangebracht in den schoot van een martelaarsfiguur. Een collectie ikonen en portretten is door Kal lorsz vervaardigd, en geven een goeden indruk van primitieve Byzantijnsche kunst. Opnieuw vormen Heiligen en martelaren het onderwerp. matten en in de Motor- en Rijwielwet alleen de hoofd- zaKen opnemen. In -Reglement en -Beschikking vol gen dan de uitvoeringsmaatregelen, omdat deze laaf.st staatsstukken zooveel eenvoudiger bijgewerkt kunnen worden. (Voor een wetswijziging moet de geheelc parlementaire motor in beweging gebracht worden) Dat men nog geen Algetneene Verkeerswet heeft ingevoerd is zeker te betreuren. Het argument, dat de voorbereiding daarvan tot een niet te toleree- ren verder uitstel zou hebben geleid moeten wij thans erkennen, doch als men tijdig maatregelen had genomen zou het huidige ontwerp zeker een Alge- meene Verkeerswet hebben kunnen zijn. Men ver- gete niet, dat de voorbereidingen vele jaren in be slag hebben genomen, waarin zonder twijfel een diepgaand overleg met lagere wetgevers had kunnen plaats hebben. Inmiddels... één vogel in de hand Overigens is het nuttier, dat vele bepalingen nu ook gelden voor bestuurders van niet-motorische rij- en voertuigen, en voorts kan hij de uitwerking van de wet nog goed werk verricht worden. Van de uitwerking hangt nog heel veel af, maar nu door het indienen van het nieuwe Motor- en Rij wielwetsontwerp oen flinke stap in de goede rich ting gezet is, rneenen wij op goede gronden te mo gen venvachten, aldus de A.NAV.B. ten slotte, dat de achterstand, welke in ons land onmiskenbaar bestaat spoedig ingehaald zal worden. Alles bij elkaar geno men zien wij dus verschillende gronden om ons te verheugen over het huidige wetsontwerp. Wij zijn dankbaar, al zijn we niet voldaan. DOET ZIJN LIP OPZWELLEN Dink zlf den KLOOSTERBALSEM verdwijnt dn zwelling direct mNa 'n prettigs fietstocht bestelde ik ergens een glas limonade. Onder 't drinken stak een wesp, die in m\]n glas geologen was, mij in de lip, welke dadelijk onrustbarend opzette. Nu heb ik alt(jd in mijn zadeltaschje Klooster balsem, tegen het doorzitten. Onmid dellijk kon ik dan ook Kloosterbalsem op mijn lip doen. Daardoor kwam de zwelling dadelijk tol staan, de pijn verminderde en binnen een kwartiertje was de geheela gebeurtenis vergeten J. v. d. KI. te H. AKKER'S OWIOINIfL TBR INZAOI „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand- en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrijfmlddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 eo 50 gr. f 1.— Bovengenoemde prijzen worden verhoogd inet bij slag voor Omzetbelasting. Uit het raam van de 19de verdieping ge sprongen. New York, (V.D.): In de bureaux der federale justitie, die te Chicago op de negentiende verdieping van een wolkenkrabber gelegen zijn,( is Donderdag een man, James Probasco genaamd, uit Jiet raam ge sprongen. Probasco was gedagvaard oni een verhoor te ondergaan, aangezien de regeering had vernomen, dat Dillinger en eenigc zijner medeplichtigen in Pro- basco's woning een chirurgische behandeling had den ondergaan om hun uiterlijk zoodanig tc verande ren, dat zij onherkenbaar zouden worden. De justitie zoekt ook naar den medicus, die deze operatie zou hebben verricht. Wat zal het lot zijn van deze met zooveel kunst en liefde geschapen beeld- en schilderwerken? Zul len zij vallen onder de bijl van den slooper zoodra de laatste opname voltooid is? Zal de herinnering slechts voortleven, wanneer zij in een kort oogen- blik op het witte doek voorbijgeflitst zijn? Of zullen zij eert plaats vinden die hen door velen waardig wordt gekeurd in een ruime museumzaal? Kort Filmnieu ws. SCHRIJFWOEDE VAN FILMENTHOUSIASTEN. En dit is nog maar een nieuweling! Elderd Tidbury, de Zuid-Afrikaansche winnaar van de onlangs door Paramount gehouden schoonheids wedstrijd, die dank zij zijn verdienstelijk spel in de film „Op zoek naar Schoonheid", van deze maat schappij een „long terin" contract kreeg, ontvangt met iedere mail uit zijn vaderstad Johannesburg gemid deld 50 brieven. LOON IN NATURA. Baby Leroy's belooning voor het spelen van de rol van het slachtoffer in Paramount's „Miss Fane's Baby is ontvoerd", bestond uit een teddy-beer en een speeï- goedbootje. Dat was tenminste alles wat hij van zijn salaris in handen kreeg; de rest werd belegd in zijn boerderij en zijn assurantie-polis. DE LIEFLIJKSTE LACH. De uitslag van een enquête gehouden door een groote Londensche krant ten einde uit te maken welke personen de aangenaamste glimlach ter wereld heb ben, is juist gepubliceerd. Het blijkt dat de béste glim lach tevens een koninklijke is: Prinses Syvilla van Zweden verwierf namelijk de eerste plaats op de rang lijst. De aantrekkelijkste mannenlach bezit Carl Brisson, de Paramount-acteur die binnenkort in de film „Murder at the Vanities" te zien zal zijn. De vol gende zes zijn de Hertogin van York, Winston Chur- chil, Kay Francis, Maurice Chevalier, Amy Johnson en Charles Chaplin. EARL CARROLL ORAKELT» Over vrouwenschoonheid. Earl Carroll, in Amerika beschouwd als dé auto riteit op het gebied van vrouwelijk schoon, is als zoo danig de opvolger van wijlen Florence Ziegfeld. Even beroemd als eens Ziegfield's revuemeijses waren, zijn thans Carroll's „Vanities". Zijn jaarlijksche revues in New York zijn toonaangevend en nu hij met een aan tal van zijn dansmeisjes bij Paramount werkt aan dc Kruiswoordraadsel I. Indisch product, wordt voor zeepberciding gc- bruikt -L- Vlakte (Duitsch) 7. Grieksche wijsgeer 0. Bitter mediciinkruid 12. Lijn die de toppen van een bergenreeks vei*, bindt 13. Juist op dit oogenblik 14. Ijzerhoudende aarde 15. Lichaamsdeel 16. Melkschaap 19. Hollandsche rivier 21. Familielid 22. Kampplaats 23. Olieachtige vloeistof 25. Wordt bij het tennissen gebruikt. Verticaal: 1. Eiland in dc Middellandsche Zee 2. Suikerbiet 3. Meisjesnaam 5. Platbodemd visschersvaartuig 6. Afk. meisjesnaam 7. Nederlandse!» letterkundige 8. Amerikaansclie fabrieksstad 10. Ned. dichter uit het einde der 13e eeuw II. Meer in Friesland 17. Marterachtig roofdier 18. Europeaan 19. Afk. van meisjesnaam (omgekeerd) 20. Gestrengheid 24. Platbodemd rivierschip. (Volgende week de oplossing). Van een militair vliegtuig, dat op weg was naar De Kooy. Donderdagmiddag is wachtmeester J. G. Noest uit Soesterbcrg, die met het militaire vliegtuig no. 497 uit De Kooy naar zijn standplaats terugkeerde, gedwon gen geweest een tussrhenianding uit te voeren op een weiland onder Iieiloo. doordat zijn compas niet functionnecrdc en het zicht door dc laag hangende regenwolken zeer slecht was. Bij de landing, die geschiedde achter het St. Wille- hrordusgesticht op het land van P. dc Wit, werd de staart van liet toestel licht beschadigd. verfilming van „Murder at the Vanities", mag een verblindend schouwspel verwacht worden. Hieronder gpeft hij enkele van zijn schoonheidsbegrippen en van zijn ervaringen weer: De ideale vrouw, „De volmaakte vrouw is ongeveer 1.65 M. lang en er is meer dan 50 procent kans. dat zij blond is. Zij heeft een mooi gezicht en een mooi figuur, is gracieus en kan dansen en zingen. Werkelijke schoonheid is iets zeer zeldzaams en ook iets zeer betrekkelijks. Hollywood is bijvoorbeeld van meening, dat het zeer mooie balnieisjes heeft, en ze zijn ook wel heel knap, maar indien men er een werkelijke schoonheid naast zet, ziet men direct het verschil. Van de zes en vijftig meisjes, die in mijn vorige revue optraden, zijn er nog maar negen bij de show van dit jaar. Ofschoon ik vrijwel de eerste keus heb uit de vele duizenden meisjes, die elk jaar naar New York komen, kan ik toch nauwelijks genoeg schoon heden vinden om dc naam van mijn Vanities hoog te houden." Zorg voor de „lijn". „Wanneer ik een meisje aanneem, stel ik op liet oog vast welk gewicht voor haar figuur als normaal en ideaal te beschouwen is. Zij, die meenen dat lengte en gewicht evenredig zijn, vergissen zich. liet gewicht varieert sterk met de lichaamsbouw en ik denk er dan ook niet over om voor alle meisjes van dezelfde lengte een zelfde gewicht voor te schrijven. Onze medische adviseur stelt voor alle meisjes een dieet vast, en zij moeten zorgen, dat zij steeds dicht bij baar „deale" gewicht blijven. De meisjes worden iedere week gewogen en indien groote afwijkingen van het normale gewicht voordoen, moeten zij direct maatregelen nemen om hun vroegere zwaarte terug te krijgen. U hebt hopelijk begrepen, dat deze gcwichtsbcpa- ling niet geïnspireerd is door de slanke-lijn-mode, maar alleen ten doel heeft de meisjes hun grootst mo gelijke charme en gezondheid te doen bewaren." Meer intellect bi] balletten. „Het intcllectueele peil der vrouw is dc laatste ja ren in het algemeen sterk gestegen, maar bijzonder dat van de revuemcisjes. Vroeger kwam het voor dat een moeder haar doch ter hij me bracht, en zei: „Zij wil niet helpen in het huishouden en kan nog niet eens borden was- schen; ik denk dat ze nergens goed voor is dan voor het tooneel". Maar tegenwoordig heb ik heel wat meis jes bij mijn gezelschap, die op een kostschool zijn gel weest. en een heel behoorlijke opleiding hebben geno ten. Dat komt doordat het publiek van zijn oude vooroordeel tegen alles wat tooneel was, grootendeels is genezen. De ouders zien in dat optreden in revues hcelemaal geen schande is cn geven hun dochters graag een kans om daarin een prachtige carrière te maken."

Schager Courant | 1934 | | pagina 10