De toestand Een nieuwe regeering samengesteld in Oostenrijk Geen herhaling van 1914. AAN DE GRENZEN. Dinsdag 31 Juli 1934. SCHUSCHNIGG VOLGT DOLLFUSS OP. De uitvaart van Dollfuss. Wat wil Italië? REDE VAN DEN PAUS. Scherp oordeel van Engelschen minister „Italië blijft waken. Dr. Rintelen verhoord. DE MOORDENAAR BEKENT. Ween en, 29 Juli (V.D.) In een langdurige kabinctszitting, die pas des nachts tegen 1 uur was afgeloopen, is dc samenstelling der nieuwe regeering vastgesteld. De Minister van Onderwijs, Dr. Schuschnigg werd benoemd tot Bondskanselier. Vorst Sta rhemberg blijft vice-kanselier. DR. SCHUSCHNIGG. Gisternacht om 2 uur heeft bondspresident Miklas de door Schuschnigg ingediende lijst van leden der nieuwe regeering goedgekeurd. De Bondsminister voor Sociaal Beheer zal voor de kwestie der arbeidsbescherming worden bijgestaan door een staatssecretaris die gekozen zal worden uit arbeiderskringen. Het reeds bestaande ministerscomité voor buiten gewone veiligheidsmaatregelen blijft gehandhaafd. Voorzitter van dit Comité zal zijn vicc-kansolier Starhemberg. Zijn plaatsvervanger zal zijn Bonds minister Fev. Eischen der Tiroolsche Hetmwehr. Van de zijde der Heimwehr wordt verklaard, dat men voornemens is, verschillende politieke eischen te stellen. Vooral in Tirol zouden verstrekkende eischen overwogen worden. Op aandringen van de Heimwehr zi|n te Inns- ftrueck alle bekende nationaal-socialisten gearres teerd. De Tiroolsche Heimwehr zou in een officieele op roep den eisch hebben gesteld, dat do wit groene Heinnvehr-vlag naast de rood-wit-roode Bondsvlag tot officieele staatsvlag zou worden verklaard. Zelfmoord van politie-inspectenr. ['Omtrent den Weenschen Inspecteur van politie Dopp- •ler, die zooals gemeld werd uit een venster op de yierde verdieping van het Weensche hoofdbureau Ivan politie sprong en daarbij ernstig gewond werd, wordt nader gemeld, dat hij inderdaad een poging 'tot zelfmoord heeft gedaan. Doppler had het commando van de politle-afdee- Hng. die belast was met de bewaking der Bonds- kanselarli, toen Woensdag de nationaal socialisten binnendrongen en de bewakingsmanschappen over weldigden. Zondag werd hij voorgeleid bij de Staats politie, die hem een verhoor afnam om op te hel deren. welke rol Doppler Woensdag eigenlijk ge speeld heeft. Tijdens dit verhoor sprong Doppler plotseling on. rende het vertrek uit en wierp zich uit het venster. I Dc 'droeve plechtigheid te Wecnen, waar Zaterdag •het stoffelijk overschot van den vermoorden bonds kanselier ten grave is gedragen, heeft de gcheele frrereld nogmaals voor oogon gesteld, hoe ernstig en tragisch de toestand in Oostenrijk is. Op dezen dag. dat Oostenrijk van een van zijn groot ste zonen afscheid nam. heeft heel Weenen vanaf den vroegen morgen tallooze rouwvlaggen getoond. ,Op alle openbare gebou\v<m en alle gezantschappen zijn de zwarte vlaggen halfstok geheschen. i Do rouwplcchtigheid begon voor het stadhuis. De .lijkkist, was opgehaard op den grooten oprit van dat (stadhuis. Officieren van de Deuschmeister-orde (Vormden een eerewacht. Op het afgezette plein *voor het gebouw hadden een regiment cavallorie, (een bataljon infanterie en de afweerorganlsaties •fcich opgesteld. De klokken van alle Weensche to- frens beierden voortdurend. i. Bondspresident Miklas, die het eerst het woord voprde. bracht de beteekenis van Dollfuss' persoon lijkheid naar voren en wees op zijn verdiensten als Oostenrijker en als Duitscher. Na hem sprak vice-kanselier vorst Starhemberg, 'die den overleden hondskanselier namens de regee ring. namens do afweerorganisatics en namens het leger trouw tot over het graf zwoer. Daarna sprak dc eerste burgemeester van Wee nen. Schmitz. en de Landcshauptmann van Neder- Oostenriik. Reiter. De buitengewoon lange stoet bewoog zich vervol gens langzaam en plechtig door de straten van Weenen. De kist met het stoffelijk overschot werd op oen affuit medegevoerd. liet stoffelijk overschot werd gevolgd door de fa milie van den hondskanselier, don bondspresident, 't geheele Corps Diplomatique met de speciale verte genwoordigers der groote mogendheden en den pau selijken gedelegeerde, Nuntius Sibillia, den snccialen vertegenwoordiger van Mussolini, ambassadeur Di Martino, den Hongaarschen minister van buitenland- sche zaken Kanya, den vertegenwoordiger van den koning van Engeland, Selby, en den vertegenwoordi- Rome: In gezaghebbende kringen ziet men in verband met den toestand in Oostenrijk op het oogenblik drie mogelijkheden: n.1. een ultimatum aan Duitschland gericht door Engeland, Frank rijk, Zuidslaviö cn Tsjecho-Slowakije, waarin op Duitschland druk wordt uitgeoefend om Oosten rijk zijn eigen binnenlandsche zaken te laten uit vechten; verder restauratie van de Habsburgcrs en een unie van Oostenrijk met Hongarije en ten slotte neutralisatie van Oostenrijk. Nog meer Italiaansche troepen aan de grens? Naar Zondag te Weenen verluidde zijn de Itali aansche troepenversterkingen aan de Oostenrijk- sche grens wederom uitgebreid met 20 tot 60.000 man. Zondag zijn door de Italiaansche luchtstrijd krachten manoeuvres gehouden boven de Oosten- rijksche en Zuidslavische grenzen. GROOT KAMPEMENT VOOR UTGEWEKEN OPSTANDELINGEN IN ZUID-SLAVIë. Belgra do. Uit Warasdin in Kroatië melden de bladen, dat aldaar een groot kampement wordt ingericht voor de Oostenrijksche opstandelingen, die de Zuid-Slavische grens hebben overschreden. Men verwacht, dat daar 800 tot 1000 man zullen worden geinterneerd. Gelijk reeds gemeld, zijn ongeveer 500 man reeds aangekomen. Zij zijn voorloopig in een school ondergebracht. Alle dagbladen hebben correspondenten naar Wa rasdin gezonden en publiceeren thans interviews met enkele opstandelingen. Hieruit blijkt, dat de re volte in Oostenrijk niet zou zijn voorbereid en bij de opstandelingen zelf de grootste verrassing heeft ge wekt. De vluchtelingen komen uit het Lavanthal in Karinthië en hebben deelgenomen san de gevechten bij Wolfburg. Ze vertellen, dat zij door een ma noeuvre van het bondsleger gedwongen waren zich terug te trekken. Nadat, het eerste groote gevecht met de Iwndstroepen onbeslist gebleven was. had de commandant hun em wapenstilstand aangeboden om onderhandelingen aan te knoopen. De opstan delingen hebben, volgens deze interviews, het aan bod aangenomen, in dc hoop verder bloedvergieten te vermijden. Toen de termijn afgeloopen was. was echter gebleken, dat inmiddels een nieuw bataljon van het bondsleger op motorrijwielen opgerukt was en de opstandelingen in den rug aanviel. De op standelingen moesten daarop terugtrokken, waarbij I- zij het voornemen hadden zich vlak bij de Zuid-Sla vische grens te verschansen. Daarbij is een groep van 500 man bij vergissing op Zuid-Slavisch gebied geraakt, waar de mannen ontwapend werden. Een andere groep heeft vlakbij de grens stellingen inge richt en zet den strijd daar voort. Uit de grensgebieden wordt inderdaad bevestigd, dat in Knrinthic nog gevochten wordt. Men acht den toestand der opstandelingen echter niet zeer gunstig, daar zii gebrek hebben aan levensmiddelen en de Zuid-Slavische regcering de grens hermetisch ggslotcn heeft. Rome: Naar alhier verluidt, is de Paus voornemens Dinsdag a.s. een redevoering uit te spreken, waarin hij in zeer krachtige termen den moord op den Oostenrijkschen Bondskanselier Dollfuss en de nationaal-socialistische revolte ln Oostenrijk zal veroordeelen. gcr van den Volkenbond, Rost van Toningen. De Duïtschc regeering was vertegenwoordigd door den zaakgelastigde Prins Zu Erbach. De houding van mevrouw Dollfuss wekte algemeen bewondering. Gedurende de toespraak van den bur gemeester wcigerdo zij een zitplaats te aanvaarden, en daarna heeft zij zeven kwartier achter het affuit geloopen, dat het stoffelijk overschot van haar echt genoot vervoerde, en slechts een enkele maal leunde zij licht op den arm van prins Starhemberg of mi nister Stöckinger, die ter weerszijden van de weduwe liepen. Voor de lijkist schreed kardinaal-aartsbisschop In- nitzer met de hooge geestelijkheid. De stoet werd be sloten door een afdoeling van het bondsleger. Bij den Stepkansdom had de zegening van het stoffelijk over- „DE GEHEELE BESCHAAFDE WERELD EENS GEZIND IN DE VEROORDEELING VAN DEN LAFFEN MISDAAD". Londen. De Engelsche Minister van Oorlog, Lord Hailsham, heeft een redevoering uitgesproken, waarin hij ook den moord op Dr. Dollfuss ter spra ke bracht. Dc Minister was van mccning, dat dege nen, die de gebeurtenissen van thans vergelijken met die van 1914 en zich afvragen of de historie zich herhalen zal, zich vergissen. Toentertijd was Europa verdeeld in twee bewapende kampen. Na den moord op Aartshertog Franz Ferdinand was ieder land aan den eenen of den anderen kant gaan staan en zoo was het tot den oorlog gekomen. Thans echter is de geheele beschaafde wereld eensgezind in de veroor deeling van de laffe misdaad, die de nationaal- socialisten hebben gepleegd en geen volk zal de stoutmoedigheid hebben de openbare meening van do beschaafde wereld uit te dagen. Vragen in het Lagerhuis over Oostenrijk. Geen actie der Britsche regeering. Reuter meldt uit Londen: In antwoord op eenige vragen zeide de minister van buitcnlandsche zaken Sir John Simon, dat het standpunt der Britsche re geering ten aanzien van de quaestie van het zich ont houden van inmenging in den toestand van Oosten rijk en het veroordeelen van die inmenging door an deren ongewijzigd blijft. In antwoord op de vraag of hij samen met andere regeeringen stappen zou doen om de Duitsche regce ring te waarschuwen dat deze wandaden moeten op houden zeide Simon: „De meening van de Britsche regeering is bekend en wat ik gezegd heb getuigt daarvan." Op een verdere vraag of hij rechtstreeksche vertoo- gen tot de Duitsche regeering had gericht om aan zijn afkeuring uiting te geven, antwoordde Simon: Met het oog op het gevoel van ernstige verantwoor delijkheid, dat ieder moet koesteren die vragen over dit onderwerp stelt of beantwoordt, geef ik er de voorkeur aan dat deze vraag schriftelijk gesteld wordt. Lord Cecil uitte in een rede ln het Lagerhuis de hoop dat de Volkenbond zou streven naar een op lossing van de Oostenrijksche kwestie. Van 'n ver- eeniging van Duitschland met Oostenrijk kon geen sprake zijn. De onafhankelijkheid van Oostenrijk kon ook niet worden opgebouwd op toepassing van geweld door Italië. De correspondent van hot „Hsbl." te Praag meldt: De stemming in Italië, aldus de „Stampa", valt aldus te formuleeren, dat men Duitschland den rug toedraait. Oostenrijk is het graf van de Duitsch-Ita- liaansche vriendschap geworden. De schuld valt niet toe te schrijven aan Italië, maar aan de leidende staatslieden in Berlijn, die in Oostenrijk een object zagen, dat zij al te gemakkelijk dachten te ver overen. Doch Italië zal geen oog van Oostenrijk af wenden, maar er voor zorgen dat geen onderaardsche manoeuvres datgene tot stand kunnen brengen wat de dolk van sluipmoordenaars niet vermocht. De „Popoio d'Italia" schrijft: „Duitschland kan, wanneer het daartoe meent gerechtigd te zijn, aan spraken doen gelden in Westelijke, Oostelijke en Noordelijke richting. Het kan koloniën voor zich opcischen, maar in geen geval kan het pretenties hebben met betrek king tot Oostenrijk. Oe bedreiging van Oostenrijk is een ongehoorde onpolitieke daad, daar zij de uni- verseele anti-Gennaansche solidariteit wakker roept, terwijl de nationaal-socialistische illusie om zich in paradepas op dien weg te begeven, daar de haat van de heele wereld zal ontmoeten. Het oordeel van de geschiedenis is reeds gevallen." Hierboven een opname tijdens den rouwdienst. V.l.n.r.: de moeder en vader van Dollfuss, zeer eenvoudige boerenmenschen uit Neder-Oosten- rijk. Vervolgens minister Stökinger en mevrouw Dollfuss. schot door kardinaal Innitzer plaats. De stoet bewoog zich daarna naar het korkhof in Hietzing, een der voorsteden van Weenen, waar de familie Dollfuss een familiegraf heeft, waarin reeds een dochtertje van Dollfuss is bijgezet. Des avonds, tusschen 8 en 9 uur, brandden in de vensters van nagenoeg alle huizen doodenkaarsen, met zwart floers omhuld. Weenen: Dr. Rintelen is gisteren voor het eerst in het ziekenhuis door de politie verhoord. De toestand van den voormaligen gezant is in den nacht zooveel beter geworden, dat dit verhoor mogelijk was. Men hoopt door de verklaringen van Rintelen, die ste nografisch opgenomen worden, meer licht in de af faire van den opstand te kunnen brengen. Dr. Rinte len wordt nog steeds zeer streng bewaakt. Mislukte poging tot ontvoering van Rintelen, Weenen: Maandag deden hier geruchten de ron de over een poging tot ontvoering van dr. Rintelen uit het ziekenhuis. Inderdaad heeft zich het volgen de afgespeeld: Voor het j,Algemeene ziekenhuis", waarin Rintelen is opgenomen, hield een ziekenauto stil, bezet met. mannen in de uniform van politie-agen- ten. Zij deelden mede, dat hun was opgedragen, dr. Rintelen over te brengen naar het ziekenhuis voor gedetineerden. De zaak kwam den dienstdoenden arts verdacht voor; bovendien was de gezondheidstoe stand van Rintelen zóó, dat vervoer niet raadzaam scheen. De mannen werden daarom weggezonden. La ter bleek, dat bij het gerecht geen opdracht tot ver voer was gegeven. Er is dus geen twijfel mogelijk, dat het een poging tot ontvoering was. Naar de „United Press" nader verneemt, is de po litie er in geslaagd vier nationaal-socialisten te ar- restecren, die deelgenomen hadden aan deze ontvoe ringspoging. Dc wacht voor de kamer, waar dr. Rintelen wordt verpleegd, is versterkt. Waarom hij de misdaad pleegde. De moordenaar van dr. Dollfuss, Otto Planetta, heeft, gelijk men weet, een volledige bekentenis af gelegd. De bekentenis, welke Planetta gister heeft afge legd, luidt als volgt: „Ik ben met een deel van mijn kameraden do bondskanselarij binnengedrongen. Opeens stond ik tegenover den bondskanselier. Ik trok mijn pistool en zonder verder nog een woord te zeggen, vuurde ik twee schoten op den kanselier af, die daarop ter stond in elkander zakte. Twee van mijn partijgenooten legden hem na eenigen tijd op een divan. Vervolgens gingen wij weg." Planetta schilderde vervolgens nog nauwkeurig de verschillende bijzonderheden van den moord. Hij verklaarde uit haat gehandeld te hebben, omdat hij indertijd uit het leger was verwijderd. Alle „Putschisten" waren daags te voren nauw keurig geinstrucerd en bewapend. Hun uniform had den ze nog uit hun vroegere functies als zoodanig bewaard en gedeeltelijk door een kleermaker laten vervaardigen. De„ Staatsanwalt" vertelt in het kort het. verloop van den Putsch en stelt o.a. vast dat geen van bei de schoten, die op Dollfuss gelost waren, doodelijk waren, maar dat men dezen kalm liet doodbloeden. Ook alle overige deelnemers aan den Putsch ver klaren eenstemmig, partijgangers te zijn. Vast kwam te staan, dat zij onder commando stonden van do landsleiding der nationaal-socialistische partij van Oostenrijk in München. Met dit commando waren op de eerste plaats be last von Habicht en de vroeger bondsraad Reuny. Ook de derde leider van de opstandelingen, die in do uniform van een kapitein is opgetreden, is opge spoord. Het is een zekere Karl V&llner. De militaire rechtbank is nog gistermiddag om vijf uur bijeengekomen en beraadslaagde over het gcval- Planetta. Onder de meest bekende persoonlijkheden, die in verband met den Putsch zijn gearresteerd, bovinden zich nog de vroegere bondsraad, profesor Hugelmann, de gepensionneerde generaal Wagner, een goede vriend van dr. Rintelen, met wien hij geruimen tijd samenwerkte, verder generaal Bardoff. Een bevestiging van het bericht over deze arres taties is tot nog toe niet ontvangen. In welingelichte kringen verwacht men, dat een doodvonnis slechts zal worden uitgesproken tegen degenen, die als de onmiddellijke moordenaars van dr. Dollfuss of als de leiders moeten worden be schouwd. De indruk bestaat dat de regeering voor nemens is zooveel mogelijk verzachtende omstandig heden in aanmerking te nemen. De familie van den moordenaar. Een Weensche journaliste bezocht de echtgenoote en de zuster van Planetta in een kleine woning aan de peripherie der stad; deze woning behoort aan de schoonmoeder van Planettta; hij zelf verkeerde met zijn vrouw reeds geruimen tijd in grooten nood, daar hij reeds lang werkloos was, Van de journaliste ver nam de vrouw pas, dat haar man van den moord op den bondskanselier verdacht werd; men had dit. tot nog toe voor haar verzwegen. Het kwam daarbij tot hartverscheurende tooneelen. Volgens de mededee- lingen van de familie was Planetta wachtmeester in het leger; in 1932 werd hij wegens nat-activiteit ge degradeerd en uit het leger verwijderd. Men ontnam hem ook zijn vier oorlogsdecoraties, waarop hij bui tengewoon trotsch was en beroofde hem van allo financieele middelen. Daardoor geraakte hij met zijn vrouw in groote ellende. Toen de journaliste de woning betrad, zaten daar behalve de echtgenoote en de zuster van Planetta, nog drie vrouwen, die allen weenden. De resp. echt- genooten van deze drie vrouwen hadden allen aan den overval op de bondskanselarij deelgenomen cn bevinden zich dus nu in arrest. De echtgenoot van Planctta's zuster chauffeur van beroep had een van de vrachtauto's bestuurd waarmede de rebellen naar de bondskanselarij zijn gereden. Men had hier een groep verbitterde nazi's bijeen, minder uit politieke overtuiging dan wel uit ma- terieelen nood. De vrouw van Planeta vertelde de be zoekster hoe verbitterd haar man na zijn degradatie was; hij kon dit de tegenwoordige regecring niet ver geven. Hij had niets tegen Doilfuss persoonlijk en sprak thuis ook weinig over zijn politieke ideeën; wel had hij herhaaldelijk verklaard dat hij eens iets groots zou verrichten. De zuster van Planetta verklaarde dat zij een poging zou doen om door mevrouw Doll fuss ontvangen te worden, niet om haar tusschen- komst te vragen voor haar man en haar broeder, maar om haar te condoleeren en om te zeggen, dat do zuster van den man, die dr. Dollfuss gedood had, haar smart van harte deelde. De vrouw van Planetta zei nog: „Als mijn man moet sterven, dan hoop ik slechts dat hij niet zal worden opgehangen, maar als een soldaat wordt doodgeschoten; want een soldaat is hij steeds gebleven. Als ik kon zou ik hem voor dc te rechtstelling een revolver willen toestoppen." Interessant is nog dat een broer van Planetta lui tenant in het bondsleger is in het garnizoen Sant Poelten in Neder Oostenrijk. Het is een ijverig Heim- wehrman en hij heeft nog in het voorjaar een com pagnie geconmmandeerd aan <Je Duitsche grens.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5