KIJKEIl is KOOPEn tij CLOECK Int. Telef. No. 20 10 PAGINA'S. Schoten, die Europa wakker schudden Dollfuss' marteldood. De vier kano-vaarders terecht. HET SPOORWEGONGEVAL TE AMSTERDAM. DE BLOEDIGE BOTSING IN ALGIERS. AUTO STICHT VELE ONHEILEN. Verkeersongelukken in Engeland blijven toenemen. Brand in Fransche fabriek van electro-artikelen. Ontploffing in Amerikaansche steenkoolmijn. Trans-Atlantisch postverkeer. Dinsdag 7 Augustus 1934. Postrekening No. 23330 SCHAKER 77ste Jaargang. No. 9529 COURANT. Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tent»3n nog zooveel mogelijk in het eerstultkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. vil. P. Trapman Co., Schagen. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent vbewljsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Een artikel van graaf Coudenhove Kalcrgl. Condenhove KalergL WE EN EN*. Graaf Coudenhove Kalergi, de leider .van de Pan-Europa Unie, heeft onder den kop „De martelaar van Europa" een artikel gepubliceerd, waarin hij o.a. schrijft: „De leider van Oosten rijk Is gevallen ah held en als martelaar In den strijd om de vrij heid van zijn vader land, ln den strijd om den vrede van Europa. Aan zijn graf treurt de geheele beschaafde wereld, welke voorvech ter en soldaat bonds kanselier Dollfuss ge weest is, want zijn strijd voor de onafhan kelijkheid van Oosten rijk was tevens een strijd tusschen vrede en oorlog, tusschen menschclijkheid en on- menschelijkheid, tus schen goed en kwaad. Deze gevallene was een echte, warme, mensche- lijke mensch. Do mcnschelijkheid was zijn grootste kracht in een tijd, waarin „Untermenschen" zich ai9 „Uebermenschen" uitgeven, om hun misdaden tegen het goddelijk en menschelijk recht ongestraft te kunnen begaan. Hij gaf er de voorkeur aan tegen een tienvoudige overmacht te strijden, liever dan ïich ervoor te buigen. Wat Dollfuss in zijn tweejarige kanselierschap ivoor Oostenrijk gedaan heeft, grenst aan het won derbaarlijke. Hij heeft niet alleen de uiterlijke on afhankelijkheid van dezen staat gered, doch heeft hem tegelijkertijd zijn gevoel van zelfbewustzijn en gijn waardigheid teruggegeven. Voordat hij er was, was Oostenrijk een staat, maar eerst door hem is het een natie geworden." Na erop gewezen te hebben, dat dr. Dollfuss met hart en 7.iel achter de Pan-Europagedachte heeft ge staan, besluit de schrijver zijn artikel met de woor den: „De schoten, die dr. Dollfuss velden, zullen Europa uit zijn lethargie opwekken. De marteldood van den Oostenrijkschen bondskanselier fs het drin gende beroep op het geweten van Europa, om de onafhankelijkheid van Oostenrijk te verankeren in do soidariteit van Europa. Onderzoek naar de Pntsch vrijwel ge- eindigd. ZIJ was voorbereid ln een week-end huisje aan den Donan. Het onderzoek naar den opstand der nazi's ls vrijwel geëindigd, zoo meldt de correspondent te Weenen van de „Daily Telegraph". De politie heeft 27 rebellen, onder wie de 14 betrokkenen hij den inval in het zendstation van de Ravag. aan de mili taire rechtbank overgeleverd. Erkend wordt echter, dat er groote moeilijkheden beslaan bij het opsporen dergenen, die achter den opstand zaten, deels omdat de gearresteerde terro risten weigeren hun chefs te verraden, deels omdat zij niet blijken te weten, wie er werkelijk aan de touwtjes trokken. De organisatoren van de samenzwering verbor gen zich achter verscheiden tusschennersonen die aan de politie zijn ontkomen. De executie van Holz- weber heeft een dergenen uit don weg geruimd, die misschien konden gesproken hebben. Zijn advocaat verzekerde aan den correspondent tijdens het pro ces, dat Holzwcber alles wist, maar weigerde iets te zeggen. Een verklaring die hil voor den rechter aflegde en die de politie op grond van een nader onderzoek geneigd is als waar aan te nemen is dat hij in structies had om als hij zijn doel had bereikt, een bepaald café op te schellen, waarvan hij den naam noemde, te rapporteeren hoe het met de zaak stond en verdere instructies te krijgen van een man. dien hij onder den naam van Kunze kende. Andere leden der bende kenden hem als Klaus, maar dit was even min zijn werkelijke naam als Kunze. Achter dezen geheimzinnigen man zat een hekend Weensch advocaat (wiens naam de nazi's geheim houden) die in het laatste iaar herhaaldelijk be schuldigde nazi's had verdedigd. Deze man is evenals Klunze-Klaus verdwenen. Andere vragen blijven nog onbeantwoord. Waarom Behouden te Schiedam aangekomen. Verhaal van den veehonder berust op fantasie. Schiedam. Naar wij van de zijde der po litie alhier vernemen, zijn de vier kano-vaar ders, omtrent wie aanvankelijk gedacht was, dat zij in den z.g. Kwaden Hoek in het Goereesche gat waren verdronken, (zie ook elders in dit nummer), Zondagavond te 11 uur behouden te Schiedam, waar zij woonachtig zijn, aangeko men. Hieruit moet dus worden vastgesteld, dat het verhaal van den veehouder, die gezien zou hebben, dat de kano's omsloegen en de jongens in de diepte verdwenen, op fantasie heeft berust waren er geen maatregelen genomen om de kanse larij te beschermen nu er zoo ruimschoots gevaar was? De ontheffing van het hoofd der politie van Weenen van zijn post en de arrestatie van het hoofd der recherche. Steinhausel, die Zaterdag in staat van beschuldiging werd gesteld, en het werk van verraders vormen slechts een deel van de verklaring voor dit verzuim. De rebellen waren meest jonge mannen van de universiteiten, electrotechnici. kantoor- en winkel bedienden. kleine winkeliers en arbeiders. De laatste regelingen voor de invallen werden getroffen in de onschuldige atmosfeer van het strandbad aan den Donau te Klosterneuburg. 20 minuten per trein van Weenen. In een aardig week-endhuisie maakte Holzweher met zijn vriend, den eigenaar van het huisje (die eveneens verdwenen is) den onbeken den advocaat en Kunze Klaus het plan op hetwelk leidde tot den moord op den kanselier. De toestand van Dr. Rintelen. direct levensgevaar meer. Geen Weenen. In den toestand van den voorma- ligen gezant, dr. Rintelen. is in de laatste dagen geen verandering meer gekomen. De schotwond heelt op normale wijze, doch zooals reeds gemeld werd, zijn aan den linkerkant verlam mingsverschijnselen ingetreden, die nog steeds aan leiding tot ernstige bezorgdheid geven. De behandelende geneesheeren meenen echter, dat het directe levensgevaar geweken is. Nationaal socialist tot 15 jaar kerkerstraf veroordeeld. Weenen. De krijgsraad te Graz heeft gister een nationaal socialist wegens hoogverraad tot 15 jaren kerkerstraf veroordeeld. De man had op 25 Juli een groep nationaal socialisten opgeruid tot een gevecht tegen gendarmen. De Dleseltrein stond stil toen hij werd aangereden. Amsterdam. Het officieele onderzoek naar het spoorwegongeval hij het Weesperpoort-station zal heden worden ingesteld. Dan zullen verschil lende getuigen door de spoorwegautoriteiten ge hoord worden en zal de schuldvraag op het tapijt komen. Intusschen hebben wij vernomen, dat de be stuurder "van den Dleseltrein, die door een on veilig signaal van het Weesperpoortstation ver trok, nauwelijks het station verlaten had of hij zag, dat het sein op de seinbrug, die ongeveer bij de Oosterparkstraat staat, op onveilig stond. De wagenbestuurder heeft toen onmiddellijk ge stopt en de Dleseltrein stond stil, toen de van den anderen kant komenden stoomtrein hem aanreed. Aangezien deze trein geen grooter snel heid had dan 20 kilometer, daar hij zijn eind doel naderde, was dus de schok niet groot, maar is de ravage voornamelijk veroorzaakt doordat de Dieseltrein In de flank werd getrof fen, daar hij op den bocht van den weg stond. Ook door de politie en de justitie wordt een on derzoek ingesteld. De aangereden Dieselwngen mag op bevel der justitie niet vervoerd worden, zoo lang het onderzoek niet is geëindigd. Tusschen Joden en Mohammedanen. Vechtpartijen te Constantine. 20 doo- den. 70 gewonden. Parijs. Volgens de „Paris Soir" zouden bü de vechtpartijen te Constantine (Algiers), volgens of ficieele gegevens, 20 personen zijn gedood en 70 ge wond. Definitief zijn intusschen deze cijfers nog niet. De gouverneur-generaal van Algiers, die thans te Parijs vertoeft, acht de gebeurtenissen te Constan tine van zóó ernstigen aard, dat hij besloten heeft, onmiddellijk naar Algiers terug te kceren. Omtrent de oorzaak van de onlusten, welke op het oogenblik in Constantine heerschen, verneemt de „United Pres", dat een dronken Jood tijdens het ge bedsuur de moskee is binnengedrongen, waar de Mohammedanen hun gebeden verrichten. Hij brak in schimpwoorden los, waardoor de Mo hammedanen in hevige woede ontstaken. Tenslotte sloegen zij den man neer, stormden naar buiten en vielen het Jodenkwartier aan. De tegenstanders bewerkten elkander met messen, steenen, stokken en andere voorwerpen. Eerst tegen den morgen kon de rust eenigermate hersteld wor den. Toch is de toestand nog niet zoodanig verbe terd, dat troepenzendingen konden uitblijven. Drie treinen met zwaar bewapende troepen zijn naar Constantine vertrokken. Doodenrit op den weg GentOordegem. Vier dooden en zeven gewonden. Ernstige gevolgen van woest rijden. Zondagavond heeft op den weg van Gent ntjar Oordegem in Oost-Vlaanderen een ernstig verkeers ongeluk plaats gehad. Na kermis te hebben ge vierd, besloot een bakker uit het naburige Meirc per auto, een 7 p.k. wagen, een soldaat naar Gent terug te brengen, waar deze tijdig in de kazerne moest terug zijn. Bij het terugkeeren uit Gent heeft de auto, waarin nog vijf vrienden en vriendinnen van den bestuurder waren gezeten, te Oordegem op het voetpad twee dorpelingen aangereden, die op slag werden gedood. De bestuurder nam de vlucht en met uitgedoofde lichten vluchtte hij langs den grooten straatweg GentBrussel. Enkele kilometers verder reed hij links van den weg nog een groep personen aan, waarvan een vrouw van 38 jaar op slag werd gedood. Om opnieuw op den weg te ko men, beschreef de chauffeur een zwenking naar rechts. Honderd meter verder kwam hij terecht te gen den gevel van een café, die werd ingedrukt. De wagen botste terug en bleef tenslotte een vijftal me ter verder liggen, na nog een haltepaal van de tram en een ijzeren bindstaaf, voor paarden te hebben verblijzeld. De auto was totaal in puin. De autobe stuurder is aan een dubbele schedelbreuk ln het gasthuis te Aalst overleden. In totaal zijn er zeven gewonden, waaronder enkelen zwaar. Hieronder: De bouw van de nieuwe groote verkeersbrug over den Rijn te Arnhem. Met de montage worden snelle vorderingen gemaakt. Houdt Uw hoofd koel! \.Hij weet door hooge temperatuur, )Niet anders te verzinnen Don ijs op 't hoofd I Moor beter is Met "Akkertjes" beginnen! Neem 'n "AKKERTJE" Minister van Transport kondigt energieke maatregelen aan. Londen: Wegens de voortdurende toeneming van de verkeersongelukken verklaarde de minister van transport, dat zijn departement had besloten energieke maatregelen toe te passen om een einde te maken aan de „wekelijksche hecatombe". Verscheidene millioenen Irancs schade. Rouen. Gistermiddag brak brand uit in een fa briek van electrotechnische producten te Yain-Ville, bij Duclair, Het vuur richtte een schade aan, die op verscheidene millioenen francs wordt geschat. Twee personen werden gedood. Negen dooden. Tengevolge van een ontploffing in een steenkool mijn te Bigstone (Virginië), werden negen mijnwer kers gedood en verscheidene gewond, terwijl ook ver scheidene vermist worden. Vijf-en-zeventig mijnwer kers ontsnapten langs oude verlaten putten. 25 Augustus start van het eerste post vliegtuig. New-York—Londen in 18 nur. Reuter meldt uit Londen: Als de plannen, die nu door eenige Amerikaansche vliegers worden voor bereid, goedgekeurd worden door het Amerikaansche gouvernement, zal het eerste trans-atlantische post vliegtuig den 25 Augustus straten, althans volgens de luchtvaart-correspondent van de „Evening Standard", die er nog aan toevoegt, dat de dienst alleen onder houden wordt voor vracht en mail, en dat geen pas sagiers vervoerd zullen worden. Het doel is, om in minder dan achttien uur van Londen naar New York te vliegen. De promotor van het plan is George Hutchinson, die met vrouw en kinderen in 1932 langs de meest Noordelijke route per vliegtuig naar Europa vloog, doch tengevolge van een ongeval na den start van de IJslandsche kust gedwongen was, van de verdere vlucht af te zien. De vliegtuigen zullen een actie-radius hebben van 3000 mijl, een maximumsnelheid van 241 en een kruis snelheid van 215 mijl per uur, en uitgerust worden met Wright cyclone motoren van 715 p.k. De route loopt van New York over New Foundland, Dublin en Liverpool naar Londen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1