De eerste foto's: KIJKEI) isKOOPEfUijCLOECK 'n Groatsche hulde van het Duitsche volk eau Hindenburg Woensdag 8 Augustus 1934. 77ste Jaargang. No. 9530 schager^ couraivt. - Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder- I Uitgave der N.V. vJl.'P. Trapman Co., Schagen. I Prijs per 3 maanden f1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- dag en Zaterdag. BIJ inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- n PAfl NI A'S TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno. tenten nog zooveel mogelijk In het eerstuitkomend nummer geplaatst. - Inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. SS, Hitler-jeugd, arbeidsdienst en voormalige front strijders "taarchecren aan. Tien duizenden stroomen uit Hohenstein naar het gedenkteeken. De treinen komen binnen met tus- schenpoozen van nauwelijks vijf minuten, en uit Berlijn zijn bovendien vijftig autobussen van de B.V.G. en van de Rijkspost gekomen. De Rijkspost onderhoudt ook busdiensten met andere plaatsen en uit Polen arriveert een lange extra trein met Duit- schers uit de na den oorlog Poolsch geworden gebie den. Ook uit andere Duitsch-sprekendc gebieden buiten de Duitschc grenzen arriveeren delegaties, o.a. uit het Corridor-gebied, uit het Saargcbied en uit Bohemen. Korten tijd later arriveeren de leden van het Corps Diplomatique uit Berlijn. Men kan zeggen, dat practisch alle landen der wereld vertegenwoor digd zijn en men ziet prachtige uniformen en in drukwekkende uitheemsche gewaden. Ook alle Duit- scho autoriteiten uit de verschillende landen, de Rijksstadhouder, de gouwleiders zijn aanwezig. Uo ex-kroonprins arriveert evenals zijn broeder Prins August Wilhelm. Overste Von Hindenburg heeft hel rouwescorte met de kist met het stoffelijk overschot van zijn vader den geheelen nacht begeleid en be-^ vindt zich thans ook bij het Tannenberg-monument. Tegen 9 uur begin de opmarsch der cerc-delcgaties van de verschillende organisaties, die zich verza meld en opgesteld hebben bij den achtersten toren van het Hohenstein-stadion en die thans het gedenk teeken binnentrekken. Om tien uur betrekt het ecre- bataljon van de Rijksweer de wacht bij het gedenk teeken. Op het station worden geheele wagons met kran sen uitgeladen en met vrachtauto's naar het monu ment vervoerd. Een eindelooze menschenzee stroomt aan Duizenden en nog eens duizenden menschen stroo men samen bij het Tannenberg-monument. Het ge heele bouwwerk is door 'n cordon van S.S.-mannen omgeven, die de opdringende menschenmenigte op een afstand houden. Om half elf wordt het monument voor de bezoe kers gesloten. Buiten de muren verdringen zich nog de tienduizenden. De stralende zon, die over Tannenberg straalt, herinnert aan den dag, waarop Hitier tot kanselier benoemd werd Toen echter was het een dag van vreugde, nu is het een dag van diepen rouw. Tegen tien uur verdrongen zich ruim 50.000 men schen in de straten van het kleine plaatsje Hohen stein. Op de straten ziet men groote auto's vol met kransen en bloemen, afkomstig uit alle deelen der wereld, van vreemde staatshoofden en van par ticulieren. De menschen, die nu nog steeds met de treinen aankomen, staan in een ontzettende drukte zoo gauw ze het station uit zijn. Ze begrijpen wel, dat de kans om een plaats te krijgen, waar men een goed uitzicht heeft op den loop der plechtigheden, thans heel klein is. De S.S. mannen hebben den veiligheidsdienst op zich genomen. Het is opmerkelijk, dat dit bij de laatste plechtigheden steeds door S.S. verricht wordt Zoo juist werd hun eten bezorgd, daar zij reeds van af den vroegen morgen op hun post staan. De laatste militaire afdeelingen nemen thans haar plaatsen in. De batterijen, die de saluutschoten zul len lossen voor den veldmaarschalk, zijn reeds op gesteld en alles wordt gereed gemaakt voor de be diening. De plechtigheid bi] het Tannenberg-mo nument. „Zijn leven was trouw en trouw was het stempel dat op al wat hl] deed, werd gedrukt." Als de geheele binnenplaats van het Tannenberg- monument geheel omzoomd is met de nationale or ganisaties, neemt in het achterste gedeelte do lands- politie stelling. Tegen 10 uur arriveeren de leden van de rijksregee- ring. Generaal Mackensen legt een krans bij de cata- falk neer en even later doet aartshertog Ernst von Brunswijk hetzelfde. Dan arriveeren de diplomaten, die met een extra- trein naar Hohenstein en vandaar met anto's naar het gedenkteeken zijn gebracht. De meeste diplomaten leggen kransen met linten in de nationale kleuren van hun land neer. In de paradepas marcheeren een marine- en een rijksweerbataljon binnen en ten slotte arriveert do familie van den overledene, overste von Hindenburg met vrouw en kinderen en ook de andere kleinkin deren, van wie de jongste meisjes in het wit zijn ge kleed met zwarte ceintuurs. Alle vaandels staan thans bijeen op een verhoogd podium tusschen de ca- tafalk en het hooge kruis in het midden van het ge denkteeken. Te elf uur precies arriveert Hitier, die door de aan wezigen staande met opgeheven hand onder diep stil zwijgen wordt begroet. Uit den Veldheertoren dragen officieren de kussens met ordeteekenen naar buiten, voorafgegaan door een officier met den maarschalkstaf. Dan volgt, gedragen door zes officieren, de kist met het stofelijk over schot. Allen staan zwijgend van hun plaatsen op en groe ten den Doode met opgeheven arm. Als de kist wordt neergezet klinken gedempt doch machtig de tonen van Beethoven's „Heroica". Als de tonen daarvan zijn verklonken neemt de Evangelische veld-bisschop van de weermacht dr. D. Dohrmann het woord naar aanleiding van den tekst Johannes II, 10 „Weest getrouw tot in den Dood en Ik zal U geven de kroon des Eeuwigen Levens." Zijn leven was trouw en trouw is het stempel, dat op al wat hij deed werd gedrukt. Deze trouw be rustte op liefde, die in den ernst des levens is be proefd. Deze trouw was liefde jegens huis en grond, jegens keizer en rijk, jegens volk en vaderland. Na de toespraak van den Evangelischen legerbis schop dr. Dohrmann trad een minuut lang stilte in. Vervolgens trad rijkskanselier Hit Ier naar voren voor het. uitspreken van de lijkrede. Tijdens deze rede luidden in geheel Duitschland de klokken. Als Hitier bijna aan het spreekgestoelte is geko men, bemerkt hij, dat hij de eerste bladzijde van zijn manuscript heeft vergeten. Hij loont terug en krijgt van een van zijn adjudanten het ontbrekend vel. Over zijn rede valt weinig te zeggen. Het was eigen- Hohenstein, 7 Aug. Tegen 2 uur vannacht had het rouwescorte, dat het stoffelijk overschot van wijlen Rijkspresident Von Hindenburg begeleidde, Rcichenau bereikt, en kor ten tijd later, terwijl aan de horizon een veelbelo vende zomerdag begint te gloren, ging het voorbij den Veldheerheuvel van Froegenau, den heuvel waar van af I'aul von Hindenburg den slag bij Tannen berg geleid heeft. Uit de schemering doemen de con touren van de gedenksteen op. De stoet houdt halt om een oogenblik te vertoeven op de plaats, waar Duitschland's grootste veldheer zijn beroemde over winning bevocht. Op den weg tusschen Hohenstein en Paulsgut staan tusschen de spoorwegkruising en Hohenstein de troepen opgesteld van het escorte, dat van hieraf de kist met bet stoffelijk overschot van het auto- en motorescorte zal overnemen. Tegen den ochtend wordt het koud. Een groote menigte heeft zich langs den weg geschaard, en de zon verrijst prachtig boven de kim. Tegen vier uur komt het bericht, dat de rouw stoet van Paulsgut nadert en tegen half vijf hoort men de motoren der auto's en begeleidende motor rijwielen. Het is kwart voor vijf als de stoet nadert. Rechts van den weg presenteert de infanterie het geweer en maken cavallerie en marine-troepen front De auto, die de motor-afuit met de kist heeft getrok ken, stopt naast de bespannen affuit, In een auto daarnaast zitten acht officieren die de kussens met orde teekenen helm, degen en den veldmaarschalk staf dragen. Het overtillen van de kist duurt slechts eenige minuten, dan zet zich de stoet onder het doffe gerof fel der omfloerste trommels weer in beweging. Er klinken koralen: „Ach, bleib' mit Deiner Gnade" en „Jesus, meine Zuversicht". Langs den geheelen weg door Hohenstein tot aan het gedenkteeken toe staat langs den weg de arbeidsdienst, SA en SS geschaard Daarachter staat in dichte rijen de bevolking, die met ontroering den stoet ziet langs trekken. Bi] het Tannenberg-gedenkteeken. Reeds te ongeveer vijf uur hoort men bij het Tan nenberg-gedenkteeken in de verte de klanken der treurmuziek. Dit is het signaal voor het ontsteken der reusachtige offervuren op het vlakke terras der acht hooge torens van het monument. Zwarte rook pluimen stijgen naar den onbewolkten blauwen he mel omhoog en worden door den ochtendwind licht bewogen, evenals de lange zwarte vaandels, die van de torens omlaag hangen. Dan nadert de stoet en zwenken de beide voorste escadrons voor den ingang naar rechts en links. Daartusschen door trekt de vaandelcompagnie de binnenplaats van het monument binnen. Gedempte commando's klinken. De kist wordt van de affuit geheven en door twaalf officieren yan leger en ma- LANGS TELEGRAFISCHEN WEG OVERGEBRACHT VAN DE GROOT- SCHE BIJZETTINGSPLECHTIG HEID TE TANNENBERG. Hierboven: De stoet met het stoffelijk overschot (op den voorgrond) arriveert voor het monument te Tannenberg. Onder: De Rijkskanselier Adolf Hitier spreekt. (Zie ook de foto's op den vóórkant van het Tweede Blad.) rine in den Veldhcer-torcn gedragen, vanwaar het stoffelijk overschot na dc rouwplechtigheid in den daartegenover liggenden Maarschalktoren zal wor den bijgezet. Het achter de affuit komende gedeelte van de stoet trekt verder den straatweg op. Nadat de vaandelcom pagnie van de Rijksweer het monument weer verla ten heeft, ligt het weer stil in den vroegen ochtend. Slechts eenige Rijksweerofficieren en SS-leiders die de komende afzetting regelen zijn in de omgeving. Pas tegen 7 uur worden de eerste gasten verwacht. Bi] het aanbreken van den dag. Zooals dc zonsopgang liet voorzien is het een prachtige dag geworden. De zwarte rook stiiet van de hooge torens van het Tannenberg-monument bijna loodrecht omhoog naar den blauwen hemel. Op het grasgazon rondom het kruis, waaronder twintig on bekende soldaten uit den Tannenberg-slag rusten, wordt krans op krans gestapeld. In alle kleuren ziet men de linten met gouden opschriften. Voor de toegang tot den Veldheer- en voor den Maarschalktoren staan wachtposten. Binnen in den Veldheertoren staat de met oorlogsvlaggen bedekte kist op een katafalk. Inmiddels komen op het station Hohenstein de extra treinen na elkaar binnen en het parkeerter rein nabij het Tannenberg-monument is al vroeg in den ochtend gevuld met auto's. Geleidelijk wordt het ook drukker op de vlakte rondom het monument. Vaandelcompagniën van SA, Op den weg naar Tannenberg Een nachtelijke trlomph- tocht. - Voor de laatste maal in het oude hoofdkwartier. - Een fantastische stoet. Wel zelden heeft het Dultscne vont een ner zoons met zooveel luister naar zijn laatste rustplaats gebracht, als met den Rljkspresi- dent, generaal-veldm aarschalk von Hinden burg het geval is geweest. De gang van Neudeck naar Tannenberg was een ware triomftocht. Omfloerste trommels roffelden, kanonnen dreunden, troepen brachten de eerbewijzen en honderdduizenden menschen nit Oost-Pruisen en andere deelen van 't rijk stonden in eerbie dig zwijgen langs de wegen geschaard, waar langs de stoet trok. Fantastisch was de nachtelijke uitvaart, de overbrenging van het stoflelijk overschot van Neudeck naar Tannenberg; sober en aangrijpend was de bijzetting in den Hinden- burg-toren van het grootsche Tannenberg- monument.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1