Amnestiewet in Daitschland afgekondigd. WERD SPIERWIT VAN LENDENPIJN KLOOSTERBALSEM ONTPLOFFING OP EEN POUTIEBOOT. NOODLANDINGEN. Knoeierijen bij de Crisis-Graancentrale te Westerwolde. Doodelijke aanrijding. Kwijtschelding voor politieke overtreders. Zesdaagschen trekken niet meer. Sensatie op den Loosdrechtscheweg. Zeiljachtje op het IJsselmeer gevonden. Treurig beeld te Constantine. MASSA-MOORD IN MEXICO. Granaat in de smeltoven. Ongeluk bij het baden te Zandvoort De opgeheven school van Valkkoog. VREDE IN DENTHACO? Het noodlottige bus-ongeluk in Polen. Goudmijn bedreigt twee steden. Noodlottige speelplek. Drie gewonden. Donderdagmiddag heeft aan boord van de in de Dokhaven te Rotterdam liggende politieboot 3 een explosie plaats gehad De boot lag daar in een van de pemeentedokken f'er reparatie Drie personen zijn daarbij ernstig gewond. Zij kre gen brandwonden aan hoofd, armen en beenen en moesten naar het ziekenhuis worden overgebracht. Nadere bijzonderheden. Betreffende de ontploffing kunnen nog de volgen de bijzonderheden worden gemeld: De boot was Woensdag naar het gemeentedok in de Dokhaven gebracht voor reparatie. Van die gelegen heid heeft het personeel gebruik gemaakt om aan boord werkzaamheden te verrichten, waartoe anders geen gelegenheid bestaat. Daarom ook bevonden zich de kapitein van de boot. Boer. en de dekknecht v. d. Graaf, aan boord In het achteronder van het schip is een vloertje, dat boven de schroefas loopt. Daar onder is een ruimte waarin zich in den loop van den tijfl vuil. olie en vet hebben verzameld. De beide po litiemannen waren dit Donderdag aan het reinigen en daarbij werden de platen van het schip met ben zine schoongemaakt. Tengevolge van het werken met benzine verzamel de zich in het achteronder benzinedamp. Het achter onder is van de machinekamer gescheiden door een schot, waarin zich echter gaten bevinden. De machi nist Lems was in de machinekamer met reparatie werkzaamheden bezig en niet. wetende dat er in het achteronder met benzine werd gewerkt, gebruikte hij bij het doen van opmetingen een kaarsje. Door de gaten in het schot was de benzinedamp in de ma chinekamer binnengekomen, zoodat er een ontplof fing ontstond, toen de machinist met het kaarsje bij de gaten kwam. Werklieden aan dek hoorden een doffen slag en toen zij een onderzoek instelden, kwam kapitein Boer, door brandwonden ernstig gewond, reeds aan het dek. Dekknecht v. d. Graaf volgde hem. In de ma chinekamer vond men den gewonden machinist. Di rect werd de G.G.D. gewaarschuwd, die de drie man nen naar het ziekenhuis aan den Coolsingel bracht. De beide politiemannen Boer en v. d. Graaf zijn ern stig gewond: de machinist van de werf, Lems, is er minder ernstig aan toe. Door de explosie is aan boord geen brand ontstaan De hitte heeft echter het houtwerk in het achteronder geschroeid. De boot heeft verder geen schade van beteekenis gekregen. Zwitsersch sportvliegtuig bij Jutfaas ge daald. Benzinegebrek dwong de avia* trice tot een landing. Een Zwitsersch tweepersoons sportvliegtuig, be stuurd door de Zwitsersche a\ïatrice mej. Isabelle Trümpv uit Dubendorf, heeft Donderdagmiddag een noodlanding gedaan op een weide achter het sportter rein Welgelegen onder de gemeente Jutphaas bij Utrècht. Zij was op weg van Keulen naar Amsterdam, doch onderweg werd zij gewaar, dat de benzinevoorraad niet groot genoeg was om Amsterdam te bereiken. Door de regenbuien en de laag hangende wolken kon zij het vliegkamp Soesterberg niet ontdekken en be sloot zij maar ergens anders te landen. Aan het vlieg tuig was niets beschadigd. Er was veel belangstelling voor dit vliegtuig. Mili tairen hebben het. eerst bewaakt en later nam de po litic die taak over. Militair vliegtuig bij Eck-en-Wiel gedaald. Wegens slecht zicht. Donderdagmiddag ongeveer half drie heeft korpo raal Bosman uit Soesterberg met het vliegtuig no. 505 nabij Eck-en-Wiel een noodlanding moeten doen. Het toestel kwam in een sloot, terecht en bleef met den neus in den grond steken. De piloot bleek ongedeerd en verklaarde wegens het slechte zich een noodlan ding te hebben moeten doen. Het toestel werd licht be schadigd. Verscheidene graanhandelaren gearresteerd. Dezer dagen is de justitie op het spoor gekomen van ernstige knoeierijen ten nadeele van de Crisis Graan- centrale te Westerwolde. Gearresteerd zijn de graan handelaren M. te Bellingwolde, J. B. en E. B. te Vlagt- wedde en de 30-jarige J. B. te Onstwedde. Allen zijn in het Huis van Bewaring te Groningen opgesloten. Er zijn nog meer arrestaties te verwach ten. Het Volksblad verneemt nog, dat de knoeierijen hebben plaats gehad bij het denatureeren van rogge. Het onderzoek duurt voort. Meisje met de fiets omgeslagen en onder een zware vrachtauto gevallen. Donderdagmiddag heeft op den weg van Leur naar Zevenbergen een doodelijke aanrijding plaats gehad. In de richting van Zevenbergen reden mej. Sch. uit Zevenbergen en haar nichtje, een onderwijzeres uit Heerlen, aldus de „Msb." Deze laatste had te Breda enkele vacantiedagen doorgebracht en ging nu naar Zevenbergen. Achter de beide meisjes, die op het fietspad reden, kwam een groote houttransportauto der firma Aerden uit Zwartenberg. Bijna was de wa gen gepasseerd, toen de beide meisjes met de sturen der ftetsen tegen elkaar kwamen, tengevolge waarvan de onderwijzeres uit Heerlen omsloeg en tegen de pas- seerende auto viel. Bloedend uit neus, mond én ooren werd ze opgeno men. De bestuurder van een achter den vrachtwagen rijdende luxe-auto, die het ongeluk zag gebeuren, reed direct naar Zevenbergen, waarschuwde politie en haalde geneeskundige en geestelijke hulp. Hoe wel deze spoedig ter plaatse waren, kwam hulp te laat. Het meisje was intusschen reeds overleden. Het lijk werd door de politie in beslag genomen en naar Leur overgebracht. Het parket te Breda werd gewaarschuwd. OPSTANDIGE JEUGD. Een wachtmeester der marechaussee te Amersfoort heeft Woensdagavond een autobestuurder gesom meerd te stoppen, doch hij reed door. Met de gemeen- te-politie werd de achtervolging begonnen en nog op den Hoogenweg was de schuldige ingehaald. Het jong- mensch bleek nog geen 18 jaar te zijn. Op den auto werd beslag gelegd en het jongménsch vertrok te voet. Hij nam evenwel het contactsleuteltje mee, zoodat de politie den auto niet mee kon nemen, doch bij een bewoner moest stationneeren. In den nacht kwam de jeugdige autorijder met vrienden te rug en ze namen den wagen mede, zonder zich aan het wettelijk beslag te storen. Instructies van Hitier aan de Lands- regeeringen. B e r 1 ij n. Nu de functie van Rijkskanselier en Rijkspresident is samengevoegd en de bevoegd heden van den Rijkspresident op den leider en Rijkskanselier Adolf Hitlcr zijn overgegaan, heeft de Rijks regeering besloten tot afkondiging van een wet tot vrijstelling van strafen, die 9 Augustus, in het Reichsgesetzblatt is gepubli ceerd en daardoor van kracht is geworden. De wet bevat een algemeenc amnestie voor bepaalde soorten politieke overtredingen. Onder de algemeene amnestie vallen, onverschillig van welken aard de overtreding was, alle overtre dingen, die gestraft zijn met straffen niet hooger dan 6 maanden gevangenis of duizend mark boete, indien de veroordeelde toen hij de overtreding beging, niet of slechts gering voorbestraft was. Ook nog niet be ëindigde processen vallen hieronder. De overtredingen, waarvoor de amnestie wordt verleend, zijn o.a. beleediging van den leider en Rijkskanselier, handelingen in strijd met het belang van het Rijk of voortspruitende uit staatsvijandige gezindheid, beleedigingen en lichamelijk letsel, ge uit en toegebracht bij een politiek meeningsverschil en andere overtredingen, waarvan gebleken is, dat de veroordeelde zich door anderen heeft laten mee slepen. Van de amnestie zijn uitgezonderd politieke ver grijpen als hoogverraad, landverraad, het verraden van militaire geheimen, misdaden tegen het leven, aanslagen waarbij een mensch gedood of gewond werd en ten slotte alle handelingen, welker wijze van uitvoering of motieventoonen, dat de dader een lage gezindheid heeft. Lankmoedigheid ten aanzien van Schutz- haft. In aansluiting op de amnestiewet van 7 Augustus heeft de Führer de landsregeeringen meegedeeld, dat alle gevallen van „Schutzhaft" spoedig in onder zoek moeten worden genomen en dat de in vrijheid stelling moet worden overwogen, ingeval de aanlei ding tot arrestatie van minder beteekenis was, dan wel, wanneer de gedragingen en het karakter van den arrestant doen vermoeden, dat deze zich in de toekomst niet meer vijandig zal gedragen tegenover den nat.-soc. staat of zijn organen. Daarbij verklaart de „Führer", dat ook die geval len, welke samenhangen met de actie van 30 Juni, in weiwillenden geest moeten worden onderzocht. WIELRENNEN. Een negendaagsche. V.D. verneemt uit New York: De zcsdaagsche wedstrijden schijnen óók in Ame rika hun aantrekkingskracht te hebben verloren. Men moest steeds voor de een of andere sensatie zorgen om de leege tribunes eenigszins te vullen. Willie Spenceh, de organisator van de zesdaagsche te Londen, welke in financieel opzicht een fiasco is geworden, is thans op het nieuwe en origineele idee gekomen om een... negendaagsche te organiseeren. En in plaats van koppels, zullen aan dezen wedstrijd „driemanschappen" deelnemen. De „negendaagsche" zal van 31Z October te Mon- treal (Canada) worden gehouden en onder de deel nemers lezen we ook den naam van Piet van Kem pen uit Nederland. Drie botsingen In een kwartier. Woensdagmiddag om ongeveer 1 uur leek het of de teleurstelling: van het tot een regendag omgeslagen weer den gebruikers van den Loosdrechtscheweg te Hilversum in den bol geslagen was. althans de on der alle omstandigheden stroeve betonweg was niet de direct schuldige van drie opeenvolgende verkeers ongevallen. Eerst botste een personenauto op een plotseling stoppenden voorrijder, een vrachtauto. De inzittende Hilversumsche familie kwam met den schrik vrij, maar haar zwaar beschadigde wagen moest worden weggesleept. De Loosdrechtsche politie onderzoekt de schuldvraag. Even later kwamen weer in de richting van Hil versum twee taxi's met elkaar in botsing. Toen de knoop ontward was, konden beide wagens op eigen kracht en met onverlette inzittenden weer verder. En nauwelijks was hier de agitatie geluwd, of bij de Gijsbrccht van Amstelstraat beproefde een automobi list de kracht van zijn wagen op een stilstaande groentenkar. Deze ging in diggelen: de inhoud werd verspreid over den weg en het paard sloeg op hol. De aanrichler van dit kwaad kwam er goed af, maar zijn auto kon hij laten wegsleepcn. 't Was een sensationeel kwartiertje op den Loos drechtscheweg, dat een massa kijkers deed samen- stroomen, aldus de Hilversumsche corr. van het Hsbl. In zinkenden toestand zonder bemanning aangetroffen. Donderdagavond is to Enkhuizen door het Rijks- betonningsvaartuig, een zeiljachtje binnengebracht, dat zich omstreeks twaalf uur in zinkenden toestand bevond op het IJsselmeer, op 10 K.M. uit de kust van Huizen (N.HDe kapiteins van de booten, die de verbinding onderhouden tusschen Amsterdam en Harderwijk hadden het scheepje gesignaleerd en daarvan rapport uitgebracht bij aankomst in laatst genoemde plaats. Het betonningsvaartuig heeft daar na het scheepje weggesleept. Er bevonden zich gene personen aan boord, terwijl ook de herkomst niet was na te gaan. Ook hebben de kapiteins een benzinevat gesigna leerd in zee, dat vermoedelijk van het scheepje af komstig is. daar het voorzien was van een hulpmo tor. Het scheepje is blauw en de zeilen waren bruin. Men vermoedt, dat het scheepje is afgedreven, door dat het van de touwen is losgeslagen. Intusschen wordt nog een onderzoek ingesteld, al neemt men aan, dat hier geen persoonlijke ongelukken, hebben plaats gevonden. Bijna 150 personen van inbraak en moord beschuldigd. Autoladingen kapotte meubelen weggeruimd. In Constantine. in Algiers, zijn tot nog toe 144 personen gearresteerd, die zich aan diefstal, inbraak, huisvredebreuk, heling, moord en andere delicten hebben schuldig gemaakt. Hoewel de rust in Constantine weder hersteld schijnt te zijn, blijven de troepen voorloopig nog in de stad. Reeds twee dagen wordt aan de opruiming van de straten gewerkt. Heele autoladingen kapotte meu belen. glas. kleedingstukken. *nz. zijn reeds wegge ruimd. Toch bieden de straten nog een beeld van verwoesting. De begrafenis van de 24 personen, die tijdens de onlusten van Zaterdag i.1. om het leven zijn gekomen, vond onder bescherming van de autorititen plaats. Rustig dorp door leden van de „sociale de tentie" overrompeld. - Lijken van 43 per sonen ten prooi aan de gieren. Reuter meldt uit Mexico: Volgens een bericht uit Oaxaca is het dorp Vista- hermosa in den staat Oaxaca bezaaid met de lijken van 43 mannen, vrouwen en kinderen, die ten prooi aan de gieren liggen. Toen gisterenmiddag de bewoners van het dorp in verband met de geweldige hitte een siësta hielden, overvielen plotseling honderd mannen het dorp en openden zonder reden het vuur op de inwoners, die allen werden neergeschoten. In sommige gevallen werden de mannehjke bewo ners van het dorp twee aan twee doodgeschoten. Nadat zij nog een zestigtal huizen hadden ver brand, vluchtten de aanvallers de bergen in. Het plaatselijk blad „La Prenza" verklaart, dat deze massamoord is begaan door leden van de „so ciale defensie". Het noodlottige ongeluk in de Poolsche ijzersmelterij. K a 11 o w i t z. Zooals reeds gemeld heeft Dins dag te Osniwitz bij het ijzersmelten een explcsi* plaats gehad, waarbij verscheidene arbeiders ernstig werden gewond door het rondspattende vloeibare ijzer. Het is thans gebleken, dat zich onder het ijzer, dat gesmolten moest worden .een granaat van klein kaliber bevond, die tot ontploffing is gekomen. Het is nog niet duidelijk, hoe de granaat in het ijzer is gekomen. EN DACHT TE BEZWIJKEN Dank zij KLOOSTER BALSEM It lij «tm getond en «rooliik Telkenair het op kivam, kreeg ik een gevoel of ik mei nijptangen werd geknepen er ook oj groote spelden in mijn lichaam prikten. Mijr werk moest ik laten liggen. Niets hielp en ik werd oud dooi mijn tijd en onge rust ooei de toekomst. Toen begon ik met Kloosterbalsem, die ook ooor mij een wondermiddel bleek. Hoe meer ik mg met Klooster- balsem Inwreef, hoe minder de pijnen werden en hoe beter ik mij voelde. Nu ben ik weer gezond en oroolijk." L tê A. AKKERS o.,....,,....,... „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bfj brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrfjfmtddel bQ Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 en 50 gr. f 1. Bovengenoemde prijzen wordt verhoogd met bijslag voor Omzetbelasting. Jongeman uit Amsterdam verdronken. Donderdagavond te omstreeks kwart over negen waren vier jongelui uit Amsterdam bij het tenten kamp ten Zuiden van Zandvoort aan het baden, toen plotseling een hunner in de diepte verdween. Twee kameraden bemerkten het ongeval en poogden den drenkeling te grijpen, wat hun inderdaad gelukte. Toen zij op de bank waren gekomen, trok de stroo ming echter zoo geweldig, dat zij den jongeman moesten los laten en weer aan de zee prijsgeven. Leden van de Zandvoortsche Reddingsbrigade heb ben getracht het lijk te bergen, tot dusverre echter zonder resultaat. De brigade en de politie hebben langs het strand speurtochten met groote lampen ondernomen. Verwacht wordt, dat het lijk bij vloed zal aanspoelen. Het slachtoffer is de 17-jarige R. uit Rotterdam. DALING DER WERKLOOSHEID IN DUITSCHLAND. Totaal 50.000 minder, in Berlijn 30.000. Berlijn: In de maand Juli heeft volgens de officieele gegevens het totaal aantal werkloozen 2.426.000 bedragen. Dit is 54.000 minder dan in Juni. In Berlijn alleen is het aantal werkloozen met 30.000 gedaald. DE DOOD OP DEN WEG. Vorige week hebben in Engeland 148 personen den dood op de openbare wegen gevonden en dit cijfer blijft merkwaardig constant schommelen tusschen 19 tot 21 personen per dag. Het aantal gewonden was 5628 of 300 meer en de Bank Vacantiedag is er niet bij inbegrepen. Deze komt pas in de statistiek van deze week. JXCFZOXDKX. Ik kwam door het dorpje Valkkoog, Zag staan daar 't schoolgebouw. Dat ik in mijn kinderjaren Steeds heb bezocht getrouw. Wie had toen toch durven denken. Toen Albada stond voor de klas. F,n hij je toen van alles leerde. Wat er maar te leeren was! Dat de tijd nog eens zou komen,. Dat men besloot van hoogerhand: Men moet de deuren nu maar sluiten En zet de school maar aan kant! Hij moet maar worden opgeheven. Voor 't openbaar onderwijs. Want er moet bezuinigd worden. Dus dicht de deur tot eiken prijs. Van bovenaf kan men steeds hooren: Bezuinigt U op elk gebied. Voor hiizondere scholen schijnt dit niet noodig. Dan geldt deze regel niet. Dan is er geld steeds weer aanwezig. Waar het komt dan ook vandaan. Al raakt men er door soms in de schulden. Daar trekt men zich niets van aan! Bestaande school maar opgeheven. En dure scholen opgebouwd! En kilometers uit den omtrek. De kinderen maar bijeen gesiouwd! De gemeenten moeten dan nog zorgen Voor vervoer van menig kind. Dat in doez' tijd van groote crisis. Sommen gelds ook nog verslindt! De laatste meester is vertrokken. Het schoolgebouw heeft uitgediend! Maar velen zullen het gedenken. Of 't dan vijand is of vriend! Men kan de school nu nog aanschouwen Als een symbool van beteren tiid. Toen men elkander kon verdragen. En niet bestond de godsdienststrijd!! S t.-M aarten. P. De president van Bolivië zegt, dat de oor» log binnen afzienbaren tijd zal eindigen. In de openingszitting van het Boliviaansche Con gres verklaarde dezer dagen de president van de Republiek, dr. Salamanca. dat de oorlog met Para guay in het Gran Chaco-gebied binnen afzienbaren tijd een einde zal vinden. Voorwaarde was slechts, dat Paraguay zich bereid verklaarde Bolivia het ge bruik der Paraeuavsche spoorlijnen in den Gran Charo te garandeeren. De daarover geopende onder handelingen hadden een gunstig verloop. Ontslag van de ministers van oorlog en linanclën. De president der Republiek heeft dc ontslagaanvra gen van den minister van oorlog en den minister van financiën ingewilligd. Het verzoek om ontslag der overige leden van het kabinet is door hem afgewezen. Door het springen van een band ln de diepte gestort Omtrent het noodlottige bus-ongeluk op het traject Warschau-Bialystok in Polen, wordt nader gemeld, lat waarschijnlijk door het springen van een hanrl de bus van de brug af in de rivier de Boeg is ge stort. Vijftien personen zijn daarbij verdronken. Brand weerlieden uit het naburige dorp Sadowne hebben den geheelen middag gewerkt om de autobus te ber gen, doch zij slaagden er slechts in het gevaarte naar een ondieper gedeelte van de rivier te trekken. We gens gebrek aan de noodige hulpmiddelen kon het werk niet worden voortgezet Donderdag werden eenige duikers van de marine op de plaats van het ongeval verwacht Nog nader wordt gemeld, dat zich in de autobus 21 passagiers bevonden, waarvan 18 zijn verdronken. Drie andere passagiers konden nog tijdig, uit den wagen springen, doch liepen daarbij ernstige ver wondingen op. Goudaders loopen onder bebouwde ge deelten door, Sydney (Australië). Een goudmijn bedreigt het bestaan van Kalgoorlie en het daaraan grenzende Boulder in West-Australië. Het schijnt namelijk vast te staan, dat de goudaders van een nabij deze ste den gelegen mijn doorloopen onder bebouwde stads gedeelten. waarvan sommigen bebouwd zijn met villa-wijken en eenige groote hotels. Niettemin zijn reeds eenige concessies gegeven en zal de goud-ex ploitatie moeten geschieden ten koste van de be staande stadswijken. Op een der hoofdwegen is reeds een schacht geboord. DOOR HOND TEGEN SLANGEN BESCHERMD. Calcutta. Te Kambe in Burna werd een En- gelschman door vier groote pythons in zijn woning aangevallen. Tevergeefs trachtte hij zich van de hem omstrengelende slangen te bevrijden, toen zijn hond binnenkwam, die de slang aanviel, welke zich om de armen van den Engelschman had gewonden. Toen de man zijn armen eenmaal vrij had, slaagde hij erin de drie andere slangen te dooden. Driekinderen in een grintkull bedolven. In Holbaek op Zeeland (Denemarken) waren drie kinderen van 3 tot 11 jaar aan het spelen in een een erintkuil, toen plotseling de grintmassa in beweging kwam en de kinderen bedolven werden. Toen het ongeluk ontdekt werd, waren de kinderen reeds door verstikking om het leven gekomen. SPIRITUS SMOKKELEN. Motorjacht in beslag genomen. De Rijkspolitie en ambtenaren van de rijksbelasting hebben onder Colijnsplaats op de Oosierschelde een motorjacht van een inwoners van Schiedam aange houden, dat 500 liter spiritus aan boord had, waar mede het van Zeebrugge was gekomen. Het schip is in beslag genomen en naar Zierikzee overgebracht, terwijl de drie opvarenden, afkomstig uit Spijkenisse, ter beschikking van de inspectie der Rijksbelastingen zijn gesteld.

Schager Courant | 1934 | | pagina 10