De bom op Je Zeven Provinciën" HOORNEN NIKKELEN BRIL Zaterdag 11 Augustus 1934. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9532 Uitvoerige verklaring van Minister Deckers. GRAANCENTRALE OPGELICHT. Dieselmotor ontploft. 30.000 Alkmaarders. Firma GEBR. ROTGANS De „ja"-stemming op 19 Augustus.' Hindenburg's politieke testament. Noodweer te Nierstein. Boeg opengescheurd. De officier wierp haar met het doel te tref fen, daar hij van oordeel was, dat de or der om het schip als vijand te be schouwen, het werpen van een waarschuwingsbom uitsloot Dc minister van defensie, de heer Deckers, heeft geantwoord ten vervolge op de beantwoording van vragen van het Tweede Kamerlid den heer Albarda in verband met de aan de officieren van het escadril le vliegtuigen, hetwelk' tegen „De Zeven Provinciën" optrad, gegeven opdracht inzake het werpen van bommen op dat schip. Het antwoord luidt: De commandant van het escadrille vliegtuigen, dat tegen „De Zeven Provinciën"' optrad, ontving zijn instructies van den commandant van het tijde lijke vliegkamp te Oosthaven. Hadden berichten, waarover de heer Albarda vra gen stelt, ilezen laatsten commandant op het oog, dan zou de vraag, of de voorstelling, in die berichten gegeven, waar is, ontkennend moeten worden be antwoord. De commandant van het vliegkamp heeft wel de gelijk de order gegeven om, na de sommatie, eerst een waarschuwingsbom voor den boeg te werpen. Dit antwoord zou echter aan onvolledigheid lijden. Derhalve laat de minister hier den juisten gang .van zaken volgen. Zoodra in de Indische pers mededeelingen versche nen, die aanleiding gaven tot twijfel aan de cerstge- geven voorstelling, heeft de minister nadere inlich tingen in Indië ingewonnen. Zulks geschiedde door een telegram van den chef van den marinestaf in Nederland aan den chef van den marinestaf te Batavia, verzonden 31 Mei 1934, en telegrafisch beantwoord op 5 Juni d.a.v. Daar dit antwoord de zaak niet voldoende ophel derde, vroeg de minister 7 Juni 1934 persoonlijk tele grafisch inlichtingen aan den commandant der zee macht in Nederlandsch-Indië. met verzoek een nauw keurig onderzoek te doen instellen door navragen aan betrokkenen. Hieraan is voldaan en uit de resultaten van het onderzoek is het volgende gebleken. Bespreking naar aanleiding van de op dracht. Door niet volledig bekende oorzaak is de officier, die de bom heeft geworpen, volgens eigen verklaring niet tegenwoordig geweest bij de op 9 Febr. 1933 on- der leiding vanjdiyi conyn^ndant, ,vajk het tijdelijke vliegkamp te Öoslhaven gehouden bespreking naar aanleiding van de aan do vliegtuigen gegeven op dracht, welke opdracht het werpen van een waar schuwingsbom inhield. Hij verbleef echter met alle bij do onderneming betrokken officieren, waaronder de groepscommandant en de groepswaarnemer, in het zelfde hotel. Toen omstreeks zes uur namiddags op 9 Febr. 1933 deze officieren in het hotel waren aangekomen, heeft de even bedoelde officier van een collega, met wien hij de kamer deelde, een en ander omtrent de gehouden besprekingen vernomen. Op last van den groepscommandant, zoo verklaarde hij. heeft de groepswaarnemer met hem besproken, wat er zou gebeuren indien liet leidend vliegtuig zou uitvallen. In dat geval zou de groepswaarnemer de leiding overnemen. Hij herinnert zich uit dit gesprek, dat eerst een .sornmatictelegram zou uitgaan en acht het waarschijnlijk, dat toen ook is medegedeeld dat de eerste bom een waarschuwingsbom zou zijn vóór het schip. Van zijn kamergenoot had hij reeds omtrent een waarschuwingsbom gehoord, want —aldus ge tuigt hij op zijn geheugen nfgaande in den loop van het gesprek had deze officier gezegd: „Eén hom Vóór den boeg. één op den bak. en éen in de pijp." Na hetgeen hem door den groepswaarnemer was medegedeeld, verklaart dc officier voorts, was zijn taak voor den volgenden dag hem voldoende dui delijk. Den volgenden mogen is intusschen de gehee- le bemanning der vliegtuigen op den steiger aange treden en heeft de comandant van het tijdelijk vlieg kamp te Oosthaven bekend gemaakt, dat na zeven uur de toestand intrad, waarbij het muitende schip Bis vijand beschouwd moest worden. De officier, die ten slotte de bom heeft geworpen, was in anciënniteit de jongste in de groep van drie vliegtuigen, waartoe hij behoorde. Bovendien zou een ouder officier nog met een vierde vliegtuig vóór vlie gen. De kans, dat eerstgenoemde de uitvoerder van de opdracht zou worden, was dus zeer gering. Slechts één vliegtuig bleet over. Het groepsvliegtuig van de drie even bedoelde vliegtuigen viel uit, daar de motoren vóór den start afsloegen. Aan het tweede vliegtuig werd met de armen geseind: „Opdracht overnemen". Dit sein werd ook door het derde vliegtuig opgevangen. Toen voorts bleek, dat ook het tweede vliegtuig niet kon starten, heeft het derde de opdracht, om het vóór- vliegend vliegtuig rendez-vous te geven bij Vlakke Hoek overgenomen. Vervolgens moest dit vóórvlie gend vliegtuig een noodlanding maken, en de offi cier van het eenige nog tot optreden in staat zijnde vliegtuig van de aangewezen groep heeft toen te recht de uitvoering der actie op zich genomen. De met de leiding van dit vliegtuig belaste officier deelde bij het bovenbedoelde onderzoek mede, dat hij de door hem geworpen bom, welke het muitende schip heeft getroffen, niet als waarschuwingsbom .heeft bedoeld, doch dat hij haar wierp met het doel om te treffen. Nadat hij toch de leiding op zich had genomen, aldus verklaarde hij, begon hij zich af te vragen, of er geen tegenspraak bestond tusschen Je inlichtingen, die hij in het hotel had ontvangen en de latere order, dat „De Zeven Provinciën" als vijand beschouwd moest worden. Immers, zoo redeneerde hij, bij een aanval op een vijand, werpt men geen waarschuwingsbommen. Tijd tot rustig overwegen was er niet. Hij moest zijn hulprun maken, de radio communicatie onderhouden met den commandant van het eskader, met het vliegtuig dat een noodlan ding had gemaakt, en met de T-vliegtuigen; hij moest uit zijn hoofd het sommatietelegram opstel len waarin hij volkomen is geslaagd en door overgang in andere golflengte verbinding zoeken met het muitende schip. Hij kwam ten slotte tot de conclusie, dat hij aan de iaatstverkregen opdracht tot het beschouwen van „De Zeven Provinciën" als vijandelijk schip den voorrang moest geven en dus het werpen van een waarschuwingsbom achterwege moest laten. Toen door het muitende schip aan de sommatie geen gevolg werd gegeven, heeft hij, jagersgewijs rich tend, een bom geworpen. Hij koos zijn richtpunt 10 meter voor den boeg, met dc bedoeling om het schip ter hoogte van de brug te treffen. Gelijk reeds 10 Mei 1934 in antwoord op de vragen van den heer Albarda werd gezegd, behelsde het rap port van den commandant van het bommenwerpend vliegtuig de volgende mededeeling: „Ten 9.18 wordt een bom van 50 kg grewospen, richt punt ongeveer 10 meter vóór den boeg Zpn. Verkeerde gevolgtrekking. Daaruit is door den commandant der zeemacht in Nederlandsch-Indië afgeleid dat de geworpen bom als waarschuwingsbom was bedoeld. Op grond van de van deze autoriteit ontvangen inlichtingen heeft ook de minister in do stellige overtuiging geleefd, dat zulks het geval is geweest 2. Deze vraag kan in verband met het bovenstaan de onbeantwoord blijven. 3. Op den morgen van 10 Febr. 1933 heeft, zooals reeds in het antwoord op de eerste vraag vermeld, de commandant van het tijdelijk vliegkamp in Oost haven, op de wijze, als bepaald in het K. B. van 21 April 1922, staatsblad no. 207, aan alle deelnemers aan de actie bekend gemaakt, dat zij door het militair gezag tot deelneming aan bedoelde actie waren aan gewezen en dat „de personen, tegenover wie het ge weld der wapenen wordt of kan worden aangewend, worden gelijkgesteld met den vijand." De minister kan zich zeer goed verplaatsen in den gedachtengang van den officier, die zich door een ge heel onvoorzienen loop van omstandigheden plotse ling gesteld zag voor de taak, het muitende schip tot overgave te brengen, en van oordcel was, dat de order om het schip als vijand te beschouwen, het werpen van een waarschuwingsbom uitsloot GEBRUIKTE AUTOMOBIELEN verkoopen wij onder GARANTIE en op PROEF. Garage C. NIEUWLAND, BERGEN. DE KNOEIERIJEN BIJ DE CRISIS-GRAAN- CENTRALE TE WESTERWOLDE. NOG DRIE PERSONEN GEARRESTEERD. De marechaussee te Stadskanaal heeft een onder zoek ingesteld naar aanleiding van oplichtingen, ge pleegd ten nadeele van de Graancentrale aldaar. In verband daarmede zijn op verzoek van den brigade commandant te Stadskanaal door de politio te Gro ningen aangehouden een veertigjarige mcester-we- ger te Groningen, een graankeurder bij de Graan centrale. wonende te Groningen, en een graankeurder bij de Graancentrale te Groningen. Zij zijn overge bracht naar Stadskanaal. Met betrekking tot dit geval, waarover elders in dit blad reeds kort melding is gemaakt kan nog het volgende worden medegedeeld: Gebleken is. dat deze fraude op tweeërlei wijze is gepleegd. Om het teveel aan rogge aan de consump tie te onttrekken wordt deze door menging met roode kleurstof onbruikbaar gemaakt. De landbouwers krij gen daarvoor een vergoeding per hectoliter van dc graancentrale. De rogge wordt bij hen per schip weggehaald en met hectoliter zakken in het schip gestort. De vergoeding wordt vastgesteld naar het aantal hectoliter-zakken, dat in het schip is gewor pen. De zakken worden na afloop geteld. Het is ge bleken. dat de verdachten het aantal leeggestorte zakken vaak vermeerderden door er leege zakken bij te voegen, die geen graan hadden bevat. In een ander geval werd bij de lading blanke rog ge, die voor denaturatie bestemd was. een hoeveel heid gedenatureerde rogge bijgestort, waarvoor het rijk dus reeds vergoeding had betaald en later werd dan deze roode rogge met blanke rogge opnieuw ge kleurd. Onderzocht wordt in hoeverre de ambtena ren. die met de keuring belast waren zich hierbij hebben laten omkoopen. In elk geval zijn. gelijk hierboven reeds medegedeeld, drie van hen aange houden. onder verdenking daarvan. Brand veroorzaakt, doch geen persoonlij ke ongelukken. Donderdagavond rond zeven uur had in het depót van den land- en tuinbouwbond St. Isidorus te Weert een zeer ernstige ontploffing plaats van een 18 P.K. Deutz ruwolie Dieselmotor. Ooggetuigen verklaarden, aldus de „Msb." dat zij plotseling éen geweldigen slag hoorden, en tegelijker tijd zware stukken ijzer door de lucht geslingerd werden, waarna een zware rookkolom en een vuur zuil uit den achterbouw van het depót iwstegen. Het achtergebouw stond spoedig in brand. Spoedig toegeschoten hulp van eigen menschen en spoorweg personeel begon direct met blusschen en slaagde er in den brand tot het achtergebouw te beperken, waardoor de uitgebreide magazijnen, kantoren en woning gespaard bleven. De uitwerking van de ontploffing was geweldig. Een groot aantal ruiten van nabije magazijnen was ingedrukt: een groot gat wees den weg, waarlangs zware stukken ijzer den weg naar buiten hadden gevonden. Een groot stuk vernielde het eternict dak van de nabij gelegen stroobulzenfabriqk, Jenrijl een «nder brok van circa 30 Kg. terecht kwam in het op "ruim 20 M. verder gelegen kantoor van genoemde fabriek, waarbij ook schade werd aangebracht. Er zijn geen persoonlijke ongelukken te betreuren. Gister de 30.000ste ingeschreven. Als 30.000ste inwoner van Alkmaar werd gistermor gen ter gemeente secretarie ingeschreven Gerharda Theunissen, een nieuwe burgeres, die Donderdag avond in het gezin van den reeds drie jaar werkloozen metaalbewerker Theunissen aan den Koningsweg, het levenslicht aanschouwde. Burgemeester mr. jhr. H. van Kinschot bood den vader in de burgemeesterskamer namens het .ge meentebestuur zijn gelukwenschen aan en schonk hem voor de kleine een bedrag van f50 en een pap bord. ERNSTIGE AANVARING BIJ NAPELS. Drie dooden, 17 gewonden Rome. Een kustwachtboot is bij het eiland Pro- cida bij Napels in aanvaring gekomen met een pak ketboot. Hoewel beschadigd, heeft de kustwachtboot haar reis toch voortgezet. Zij heeft evenwel drie dooden en zeventien gewonden aan boord. De pakketboot heeft geen averij opgeloopen. Barometerstand op Zaterdagmorgen 8 uur: 760 m.M. Vooruitzichten: Goed weer, behoudens eenige regen Temperatuur: 16 gr. C. is 60 gr. F. Als reclame leveren wij vanaf heden een soliede met groote ronde glazen, compleet in dege lijk klap-étui, VOOR SLECHTS I 1.50. OPTICIEN HOOGZIJDE E 103 - SCHAGEN Is de afgekondigde amnestie een poging van Hitier om zijn populariteit te ver- grooten? Berlijn: In de afgekondigde kwijtschelding van straf voor politieke overtreders, ziet men een poging van Hitier tot vergrooting van zijn populariteit, met het oog op de volksstemming. De amnestie is tengevolge van de eraan verbonden beperkingen echter van niet groote beteekenis. Naar schatting zal het aantal gestraften, dat onder de amnestie-bepalingen valt, in geheel Duitschland do drie duizend niet overschrijden. Van amnestie zijn uitgesloten de veroordeelden wegens landverraad, moord en zoodanige misdaden, die door den motieven of de omstandigheden een „verdorven aard verraden." Vrijheid bij stemming. Bevel van mi nister Frick. Berlijn. De rijksminister van binnenlandsche zaken dr. Frick heeft bevolen, dat onvoorwaardelijk gezorgd moet worden voor de bescherming van stemmers op^19:Aujrti6ttisj ttotfeertK den ÓilA-ukkelü- ken wensch van den Führer en Bijkskanselier dat-de wil van het volkMn vrije en zelfstandige stemming bekend moet worden. Niemand mag bii het uitbren gen van zijn stem gehinderd worden. Elk lastig val len van stemgerechtigden, met name voor de stem lokalen, moet met alle middelen verhinderd worden. „Mein Führer". In een legerbevel deelt rijksweerminister von Blomberg mee, dat de Leider en rijkskanselier bevo len heeft, dat alle soldaten der weermacht hem met „Mein Führer" moeten aanspreken. Spoorloos verdwenen. Een Fransche bewering. Parijs, 10 Aug. Er schijnt inderdaad een po litiek testament van wijlen rijkspresident von Hin denburg te bestaan, dat in den vorm van een pro clamatie tot het volk verleden jaar winter in ver scheidene exemplaren is opgesteld. Von Hindenburg zou hierin aanbevelen een beroep te doen op de dynastie, die de grootheid van het vaderland heeft uitgemaakt." Nadere aanduidingen zou hij hieovcr niet geven en ook niet den naam van den toekomstigen keizer noemen. 15 Juni j.1. zou het testament zijn voorgelezen in een conferentie van hooge officieren der rijksweer onder voorzitterschap van generaal von Fritsch. Thans laten de generaals geen twijfel over aan hun gehoorzaamheid aan Hitier, volgens „den laat sten wil van Hindenburg". Met den dood van don veldmaarschalk is zijn politieke testament verdwe nen. Massa's water richten groote schade aan. Te Niersfein. in Duitschland. dat ongeveer 14 dagen geleden door een hevig onweer is geteisterd, heeft gistermiddag laat opnieuw een hevig onweer gewoed, dat met een wolkbreuk gepaard ging. De massa's water vernielden in de wijnbergen vele muren. Op talrijke plaatsen heeft het water 3—4 M. diepe gaten veroorzaakt. In de Rheinstrasse. welke geheel met slijk werd bedekt, moesten de kelders worden leeg gepompt. Men is nog bezig den weg naar Schwab* burg, welke met vuil en moder is bedekt, vrij te ma ken. De schade in de wijnbergen is zeer groot, daar geheele rijen wijnstokken uit den grond zijn getrok ken. Ook de schade op de velden is nog niet te over zien. Het water heeft de wijngaarden aan de pro vinciale straat geheel overstroomd, slechts de wijn stokken steken nog boven het water uit. Het treinverkeer moest, gistermiddag gedurende ongeveer twee uur worden onderbroken. Donderdagavond is het van Archangel met een la ding hout naar Zaandam op weg zijnde stoomschip „Wieringen" van den Rott. Lloyd ter hoogte van de Velscr pont door nog niet opgehelderde oorzaak in aanvaring geweest met het uitgaande stoomschip „Anna Sophia" dat op weg was van Amsterdam naar Archangel. Beide schepen werden beschadigd, laatst genoemd schip het zwaarst. Het heeft de reis niet kunnen vervolgen, doch is in IJmuiden gemeerd, waar door experts een onderzoek is ingesteld. De schade bevindt zich hoofdzakelijk aan bakboord zijde boven de waterlijn. De boeg werd opengescheurd. Nader kan nog worden medegedeeld dat de schade welke het Noorschc stoomschip „Anna Sophia" heeft opgeloopen zoo ernstig is gebleken, dat het schip naar Amsterdam moet terugkeeren, teneinde daar in één der dokken te worden opgenomen. de leider» even voor het verlaten ven het »chip t r-w »«n am n./v l weer in hat Vederlond de leider» aven voor hat variatan van het schip rV y

Schager Courant | 1934 | | pagina 9