De groote dag. Zondag de volksstemming in Duitschland. HITLER SPREEKT VRIJDAG VOOR ALLE RADIO-ZENDERS. TREIN KRAAKT EEN AUTO. Vader en zoon ernstig gewond. Minister-president Göring heeft aut'4- ongeluk. Gerecht in een krankzinnigengesticht VERRUIMING VERKOOP OP ZONDAG. Rintelen komt voor den krijgsraad. Wervelwind verrast baders te Belgrado. Oostenrijk wil een sterker leger. Woensdag 15 Augustus 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9534 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag. Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver tentie nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent ibewijsno. inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Von Neurath maakt stemming met de gelijkgerechtigdheid. VON NEURATH. De campagne voor do arroote volksstemming ln Duitschland, welke Zondag a.s. moet plaats hebben, is gister ingezet. Allereerst heeft Von Neurath, de minister van buitenlandsche zaken, de volgende opwekking in .verband met de stemming gepubliceerd: Bij de beslissing, waarvoor het Duitsche volk den 19den Augustus naar de stembus gaat. gaat het niet alleen om de bin- nenlandsche poli tiek, maar ook om de richtlijnen onzer toekomsti ge politieke posi tie in de wereld. Do kern van on ze buitenlandsche politiek is het vraagstuk onzer gelijkberechtigd heid. Het verdrag van Versailles heeft ons deze ontno men en door on ze eenzijdige ont- I wapening tot een staat van den tweeden rang ver laagd. Alle smaad en alles, wat wij sinds Versailles te verduren hadden, vond zijn oorsprong in de ont- rechting en ontwapening door het Versailles-dictaat. Dezen toestand uit den weg te ruimen en daar mede de grondslagen voor een waren en duurzarncn vrede te scheppen, is de bedoeiing van onzen eisch om gelijkberechtigdhoid. Wij hebben den volkenbond verlaten, wijl deze zich als een instrument tot handhaving onzer eenzijdige ontwapening ontpopte en wijl hij ons de geiijkbe- rechtigdheid wilde ontzeggen.. De „Führer" en rijkskanselier. Adolf Hitier. heeft steeds plechtig verklaard, dat wij nog slechts op den voet van volkomen gelijkberechtigdheid aan interna tionale onderhandelingen en overeenkomsten zullen deelnemen. Zonder gelijke rechten en gelijke zekerheid kan het Duitsche volk zich niet ontwikkelen. Dat hebben de laatste zestien jaren Duitsche geschiedenis volkomen duidelijk bewezen. De „Führer" en rijkskanselier is de verpersoonlij king van onzen nationalen wil tot verwezenlijking onzer gelijkberechtieheid en tot verzekering van een vrede in eerc en vrijheid. Daarom moeten wij allen in gesloten gelederen achter hem staan en zoo het buitenland toonen. dat zijn wil en zijn eischen met die van het Duitsche volk identiek zijn. Zoo zal een ieder op 19 Augustus voor Duitschlands gelijkberechtigdheid. vrijheid en eere opkomen. Göbbels spreekt te Berlijn-Nen- köln. „Wij steunen niet op bajo netten of kanonnen, doch op het volk." Gister heeft dr. Göbbels de rijkspropaganda-minis- ter, te Berlijn-Neuköln gesproken. Naar schatting werd zijn rede aangehoord door 80.000 personen. Ook op de pleinen van Berlijn luisterden tal van perso nen naar de rede, die met behulp van luidsprekers Werd uitgezonden. Dr. Goebbels bracht in zijn rede weder de houding van de buitenlandsche pers ter sprake, die volgens hem vooral bij den dood van von Hindenburg blijk heeft gegeven, het tegenwoordige Duitschland in het geheel niet te begrijpen. Von Hindenburg heeft vol vertrouwen het leger in de handen van den „Fü hrer" gesteld De vraagstukken, die opgelost moeten worden, zijn te groot, dan dat men kleine twisten kan toelaten. De buitenlandsche pers heeft op het oogenblik, dat von Hindenburg ziek was, de vraag gesteld, welke houding de rijkswecr zou aannemen. Het antwoord daarop is geweest dat de rijksweer drie uur na den dood van den rijkspresident den eed van trouw aan den „Führer" heeft afgelegd. „Wij steunen niet", aldus zeide Goebbels, „op ba jonetten of op kanonnen, doch op den trouw van het volk en wij hebben niets te vreezen, omdat wij bij het volk zijn gebleven." Goebbels verklaarde, dat Hitier de eenige man is, aan wien het hoogste gezag in Duitschland opgedra gen kan worden. Hij besprak ook do gebeurtenissen van den 30sten Juni en wees er op, wat een strijd het voor Hitier is geweest, om zich te ontdoen van mannen, met wie hij jarenlang bevriend is geweest. De nationaal-socialistische beweging moet evenwel zuiver blijven en dit heeft bij alles den doorslag gegeven. Hitier spreekt Vrijdag. Voor alle ra diozenders. Berlijn, 14 Ang. (D.N.B.). De leider en rijkskanselier Adolf Hitier brengt Vrij dag 17 Angnstos a.s. e«n officieel bezoek aan Hambarg. Hij zal daar tot het geheele Duit sche volk spreken. De rede begint om half negen 's avonds (Ned, tijd tien minuten voor negen( en zal dnren tot ongeveer tien uur. Alle Dnitsche radio-stations zenden haar uit. Het leven van Hitier. Als verder propagandastuk verspreid het Duit sche nieuwsbureau een levensbeschrijving van Adolf Hitler, verdeeld in diverse hoofdstukken, waarvan het eerste Hitiers jeugdgeschiedenis bevat van 1880, zijn geboortejaar, tot aan het uitbreken van den oorlog. Dan volgt zijn geschiedenis in den oorlog. Op den dag van de revolutie, 9 November 1918 be sluit hij dan politicus te worden. In het begin van 1919 begint hij den strijd tegen de „misdadigers van November". De groei van de beweging wordt ge schetst, in September 1919 spreekt hij voor 7 man, veertien dagen later zijn het er 11, dan 25, 47 enz. Eind 1920 heeft hij 3000 volgelingen. In 1921 bewerkt hij het platteland en vormt hij zijn stormafdeelin- gen en dan worden ons verder van jaar tot jaar, tel kens onder het opschrift 1922, 1923, 1924 enz. zijn verrichtingen vermeld. Natuurlijk vormt 1933 in dit menu een hoofdschotel. Dan volgt 1934, waarbij niet vergeten is te melden: „Óp 30 Juni slaat hij onder „persoonlijken inzet van zijn leven een staatsgreep van stafchef Roehm neer en laat de corrupte schuldigen standrechtelijk fusil- leeren". Het slot van deze levensbeschrijving luidt als volgt: maarschalk en riikspresident Von Hinrionburtr het maarschalw en rijkspresident Von Hindenburg het eeuwige leven in. Adolf Hitler neemt bij kabinets besluit het ambt van riikspresident op zich. tegelijk met dat van kanselier. Hij beveelt, dat de titel „rijkspresident" verbonden blijft aan den overleden rijkspresident en dat hij zelf voortaan den titel voert van Leider (Fuehrer) en rijkskanselier. De rijksweer wordt den eed op den Leider afgenomen. Door de wet van 2—8—1924 verkrijgt Adolf Hitler definitief de geheele leiding van het volk. De zoon des volks leidt het volk. Duitschlands volk, vertrouw hem als tot dusver. Zijn strijd is uw strijd. Stem op 19 Augus tus met „Ja!" Noodlottig ongeluk op een onbewaakten over weg bij Assen. De bestuurder van den auto niet opgelet. ASSEN: Gistermiddag te ongeveer kwart over vijf is op den onbewaakten overweg on der de gemeente Beilen, nabij het Oranje kanaal aan de Halerbrug, een auto, waarin twee personen gezeten waren, tegen den trein, die uit Mcppcl kwam, opgereden. De wagen werd totaal vernield. De inzittenden, beiden manufacturiers uit Makkinga, werden ernstig gewond en zijn in zorgwekkenden toestand naar het ziekenhuis to Assen overgebracht. Het ongeluk moet aan onoplettendheid van den bestuurder van den auto worden toegeschreven. Deze heeft den sneltrein uit de richting Groningen laten passeeren en heeft toen blijkbaar verzuimd zich er van te vergewissen of ook van den anderen kant ge vaar dreigde. Het noodlottig gevolg van deze onacht zaamheid was, dat de wagen pardoes tegen den voorbij rij denden trein botste. Nader vernemen wij, dat de slachtoffers zijn, de 46-jarige R. Nienhuis en diens 18-jarige zoon. De toe stand van den laatste was hoogst ernstig, hij was enkele uren na het ongeluk nog niet tot het bewust zijn teruggekeerd. De toestand van den vader liet zich iets gunstiger aanzien, doch was eveneens zeer ernstig. be auto is door den trein een eind meegesleurd en tusschen dezen en een haltegebouwtje gekraakt De trein is daarna tot stilstand gebracht. Dokter Gor ter uit Beilen verleende de eerste hulp. Later heeft oen geneesheer uit Assen assistentie verlend. Ernstige kwetsuren opgeloopen. Oborwalsberg. president Goering heeft GÖRING. MET DUIZEND P.K. OVER DE ALPEN. De Zwitsersche regeering heeft in Joego-Slavië dui zend paarden gekocht, die „op eigen kracht over de Alpen zullen trekken". De paarden zijn van een bekend ras en alle stam- boekpaarden, die voor het grootste deel in Zwitser land voor de fokkerij zullen worden gebruikt. De Pruisische minister- Dinsdagavond op zijn tocht van Mun- chen naar Berch tesgaden in de buurt van Bad Aibling een auto- ongeluk gehad. Daarbij liep Goe- ring een ernstige kwetsuur op aan de rechterzijde van den rug, zoo mede lichte snij wonden in het gezicht en aan de knieën. Ook de overige inzittenden wer den licht gewond. Het auto-ongeluk vond plaats, toen van de tegen overgestelde richting een vrachtauto naderde, wel ke direct gevolgd werd door een andere auto, welke de vrachtauto probeerde in te halen. Het ongeluk. De weg werd hierdoor geblokkeerd en uitwijken was onmogelijk. Göring die sterk rechts hield, pro beerde tusschen de beide auto's door te rijden, het geen hem evenwel niet gelukte, daar de weg ter plaatse zeer smal is. Zijn wagen kwam met groote kracht tegen de vrachtauto. De linkerzijde van den wagen van Göring werd geheel vernield. De gewon den zijn naar het ziekenhuis te Rosenheim overge bracht, waar Röntgenfoto's zijn genomen en noodver banden zijn gelogd. Na eenige uren kon Göring zijn tocht voortzetten naar zijn landhuis te Obersalzburg, waar hij kort na middernacht aankwam. De toestand van Göring is naar omstandigheden re delijk wel. Om een uur 's nachts arriveerde Hitler om zich per soonlijk op de hoogte te stellen van den toestand van göring. Als gevolg van een hittegolf. De hittegolf, die reeds wekenlang de bewoners van Zuid-Oost Iluropa kwelt, is aanleiding geweest tot een hevigen opstand in het groote krankzinnigen- geslicht te Czcrnowitz, in Roemenie De opstandelingen wilden zich slechts overgeven, toen de bezoekers een afdeeling militairen te hulp had geroepen. Het krankzinnigengesticht van Czernowitz is het grootste instituut van Roemenië. Het aantal ver pleegde bedraagt daar meer dan 2000. Toen ver loden week een heftig onweer zich ontlaste boven het gesticht, begonnen de patiënten zich te verzetten tegen hun bewakers. Nadat op verschillende plaat sen barricades waren opgeworpen, stormde een tal rijke groep krankzinnigen naar de keuken, waar zij zich meester maakten van de messen en andere keukengereedschappen. De directeur van het gesticht had toen de brand weer reeds ontboden, doch de poging om de krank zinnigen met behulp van een straal koud water tot bedaren te brengen, had geen resultaat. Teneinde raad werden militairen ontboden, die traangasbommen temidden der opstandelingen wier pen, waarna het verzet weldra was gebroken. De krankzinnigen hadden zich zeer doeltreffend verde digd: zij hadden slechts drie gewonden Ook hadden de ongelukkigen rake klappen uitge deeld; niet minder clan 7 verplegers moesten naar liet ziekenhuis worden overgebracht, terwijl 13 ande ren meer lichtere verwondingen bekwamen. VON PAPEN NAAR WEENEN VERTROKKEN. Te Berchtesgaden heeft hij een onderhoud met Hitler. Berlijn: Von Papen is gistermiddag om 12 uur per vliegtuig naar Weenen vertrokken. Hij onderbreekt zijn reis te Berchtesgaden, waar hij een korte bespreking met Adolf Hitler zal hebben. De dierentuin te Parijs heeft twee chimpansees gekregen, die zieh met hun collega's in de diergaarde uitstekend op hun gemak gevoelen. WIJZIGING TREEDT 15 OCTOBER IN WERKING. Staatsblad 450 bevat de wet tot wijziging der Winkelsluitingswet. De wijziging is uitgegeven 14 Augustus en treedt twee maanden na den dag, volgende op dien harer afkondiging in werking zoodat de wijziging van kracht wordt 15 October 1934. De bepalingen betreffende het overleg van ge meentebesturen met de belanghebbende over ver ruiming van de verkoopsgelegenheid, treden echter reeds direct in werking. eHt overleg kan dus be ginnen. Zooals wo reeds hebben gemeld, is ingevolge het bepaalde in de artikelen 4 en 5 van genoemde wij zigingswet, de mogelijkheid geopend, om van het tijdstip af, waarop deze wet in werking treedt, na melijk (behoudens voor wat betreft het bepaalde in het 2de en 3de lid van art. 5) twee maanden na den dag, volgende op dien van haar afkondiging .ten aanzien van vijf categorieën winkels, een regeling toepassing te doen vinden, waarbij de bestaande verkoopgelegenheid op Zondag eenigermatc wordt verruimd, resp. een dergelijke verkoopgclegenheid in het leven wordt geroepen. Bedoelde regeling zal slechts dan toepassing kun nen vinden, indien en voor zoover de gemeenteraad verklaard heeft van oordeel te zijn, dat de .tegen woordige buitengewone omstandigheden daartoe aanleiding geven. Wegens zijn rol bij den opstand. Weenen. Volgens een bericht in dc Reichs-, post, zal Rintelen, nadat hij hersteld zal zijn, .voo» een krijgsraad terecht staan. Het herstel van Dr. Rin telen maakt goeden voortgang. In badcostuam naar de stad gevlucht. Een tiental baders vermist I Belgrado. Gistermiddag heeft te Belgrado een wervelwind gewoed, die groote schade heeft aange richt. Huizen, telegraafpalen en de te velde staande gewassen moesten het ontgelden. De schade wordt geraamd op millioenen dinar. Als gevolg van den storm stortte een huis in. waardoor een vrouw werd gedood en haar huisgenoote werd gewond. De baders in den Donau en de Save, die door het noodweer werden overvallen, moesten in badcostuum naar de stad vluchten. Een tiental baders wordt ver mist Uit vrees voor een nieuwen nationaal- socialistischen Putsch. Naar United Press uit betrouwbare bron ver neemt heeft de Oostenrijkscho bondsregeering uit vrees voor een nieuwen nationaal-socialistischen Putsch aan de drie groote mogendheden, Engeland, Frankrijk en Italië, welke Oostenrijks onafhankelijk heid garandeeren, toestemming gevraagd het vaste leger met achtduizend man te mogen uitbreiden. In de nota wordt gezegd, dat voor het bewaren van de orde en rust in het binnenland en bovenal ter voorkoming van nieuwe terreurdaden van de zijde der nationaal-socialisten, een uitbreiding van liet 22.000 man sterke vaste leger met achtduizend man gcwenscht is. Mogendheden geen bezwaar? Reuter seint uit Londen: Volgens geruchten, welke hier de ronde doen, zijn de regeeringen van Engeland, Frankrijk en Italië net er over eens geworden, geen bezwaar te maken tegen het verzoek vdn Oostenrijk om versterking van zijn leger. AMSTERDAMMER IN TIROL VERONGELUKT. De effectenmakelaar Robert Denz bij 't bergklimmen neergestort. Reuter seint uit Innsbrück d.d. gister: Aan den Oostenrijkschen kant van de Zugspitzo is de Amsterdamsche effecten-makelaar, de heer Ro bert Denz, die sedert ecnigen tijd in Tirol vertoefde, neergestort. Zijn lijk werd gevonden aan den voet van een 250 meter hoogen bergwand. De heer Denz was vooral in de Dolomieten een bekend bergtoe- rist en was een vooraanstaand lid van de Nederland sche Alpinistenvereeniging. FINANCIEEL SCHANDAAL IN FRANKRIJK. Passief van 15 millioen bij graanonder- neming. Parijs: Te Vitry-le-Fran^ois is een groot finan cieel schandaal ontdekt, waarbij een groote landbouw- en industrie-onderneming is betrokken. Do onderneming, welke zich voornamelijk belastte met den in- en verkoop van graan, heeft plotseling haar betalingen moeten staken. Het passief zou 15 millioen francs bedragen. Tal van crcdict-instellingen en handelaars zijn voor millioenen benadeeld.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1