De strijd om de macht is yeëindi Een buit van f KIJKEI1 is KOOPEn uj CL0ECK Cosijns' landing in J oegO'Slavië. Autobus Schagen* Den Oever. Storm op de Zuiderzee Dinsdag 21 Augustus 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 77ste Jaargang. No. 9537 COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver- tenttën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst Uitgave der N.V. v h. P. Trapman Co., Schagen. 10 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f 0.85, iedere regel meer 15 cent (bewijsno* inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Proclamaties van Hitler. AAN ZIJN „VOLKSGENOOTEN" EN AAN ZIJN PARTIJGENOOTEN. Nieuwe tijd aangekondigd om ook nog de laatste tien procent tegenstemmers te winnen. (Zie le Pagina 2e Blad.) De Nat. Soz. Korrespondenz publiceert de volgen de proclamaties van Hitler tot het Duitsche volk en de N.S.D.A.P.: Duitsche volksgenooten, nat.-socialisten! De 15-jarige strijd van onze beweging om de macht in Duitschland is gisteren afgesloten. Van de opper ste leiding in he' rijk af, over het heelc bestuur, tot aan de leiding in de kleinste plaatsen bevindt zich het Duitsche rijk op het oogenblik in handen van de nat. soc. partij. Dit is het loon voor onihetelijke arbeid, voor tallooze offers. Ik dank allen, die gis teren door hun stem hebben hijgedragen om de een heid van staat en beweging te documenteeren voor de heele wereld. Mijn en ons aller taak zal het. zijn, deze eenheid te verdiepen en in evenzeer genialen als vastberaden strijd ook de laatste rest van ons volk voor cle nat. soc. idee en leer te winnen. Nog hedenavond zijn de hesluiten voor uitvoering van deze actie genomen; zij zal met nat. soc. snelheid en grondigheid geschieden. De strijd om de staatsmacht is met den dag van heden geëindigd. De strijd om ons dierbaar volk duurt echter voort. Het doel staat onwrikbaar vast: De dag moet en zal komen, waar op ook de laatste Duitscher het symbool van het rijk als bekentenis in zijn hart zal dragen. Berlijn, 20 Augustus. (w.g.) Adolf Hitler. Partijgenooten! De heerlijke overwïning van gisteren van onze nat. soc. partij is in de eerste plaats aan uw trouw, uw offervaardigheid en uw ijver te danken. Gij hebt als politieke strijders der beweging, als S.A.-lieden, als leden van onze arbeiders-, jeugd- en vrouwenor ganisaties iets ongekends gepresteerd. Vervuld van eindeloos vertrouwen in u, ben ik besloten, don strijd om de ziel en voor de eenheid van het Duit sche volk voort te zetten. Gij zult in dezen nieuwen strijd om ons volk naast mij staan, evenals in de 15 jaren die achter ons liggen en zooals het ons mo gelijk was om 90 net. van het Duitsche volk te win nen, zoo zal het ons ook mogelijk zijn, de laatste 10 pet. te winnen. Dat zal de bekroning van onze over wining zijn. Berlijn, 20 Augustus. (w.g.) Adolf Hitler. Het leper eenige wapendrager. Aan den rijksweer-minister, kolonel-generaal von Blomberg. Mijnheer de kolonel-generaal! Na de bevestiging van de wet van 3 Augustus door het Duitsche volk wil ik u en door u de weermacht dank zeggen voor den door u aan mij als uw Leider enopperbevelhebber gezworen eed. Evenals de of ficieren en soldaten der weermacht zich aan mij verplicht hebben, zal ik het als soldaat als mijn hoogsten plicht beschouwen voor de onaantastbaar heid der weermacht op te komen ter vervulling van het testament van wijlen den generaal-veldmaar- schalk en getrouw aan mijn eigen eed wil ik het. leger als eenig wapendrager in de natie vastleggen. (w.g.) Adolf Hitler, Leider en rijkskanselier. Onder het venster van den „Fuehrer". Tweeduizend Saarlanders honden een jubelende betooging van trouw te Berlijn Hitler's gelukkigste uur. Berlijn (D.N.B.) De twee duizend Saarlanders, le den van den hond van Duitsche radioluisteraars, die op het oogenblik in Berlijn vertoeven, hebben gis termorgen een betooging van trouw aan den „Fueh rer" gehouden. De lange stoet, welke tegen tien uur op den Kö- nigsplan was opgesteld, marcheerde van daar via de Charlottenburger Chaussé door het Brandenburger Tor en de Wilhelmstrasse naar de rijkskanselarij, voorafgegaan door een uit 34 man bestaande mijn werkerskapel in hun zwarte uniformen en de zang- vereeniging Neudorf-Saar, eveneens in zwarte uni- I formen, een niet alledaagsch gezicht voor de Ber- lijners. Kort voordat de rijkskanselarij werd bereikt, zette de kapel den Badenweiler Marsch in. Reeds toen de eerste klanken van den marsch door de lucht weergalmden ging het venster van den „Fuehrer" open en de buiten wachtende menigte barstte in aanhoudende en jubelende Heil-kreten los. In de achterste rijen namen de Saarlanders plaats, doch de „Fuehrer" wenkte hen naderbij te komen en in een oogwenk stonden allen onder eindelooze toejuichingen dicht op elkaar gepakt recht onder het venster. Vrouwen wierpen met bloemen. De kapel speelde „Deutsch ist. die Saar" en twee duizend menschen zongen het lied van trouw mede. De leider van de Saarlanders nam hierop het woord en betuigde zijn trouw van de Saarlanders aan Duitschland en den Fuehrer. Na een drievoudig „Sieg-Heil" en terwijl er oen doodsche stilte heerschte, nam vervolgens de Fuehrer het woord. Hij begroette de Saarlanders. terwijl hij er op wees, dat zii Zondag een teeken van de een heid van het Duitsche volk gezien hadden. Juist zoo is het Duitsche volk vervuld van den vurigen wensch, het Saargebied weer bij Duitschland te zien. Wat Duitsch is en door de verdragen bijeenhoort. moet ook schouder aan schouder staan Op 13 Janu ari zal daarom het geheele Duitsche volk de stem ming begeleiden met een vurig gebed en allen zijn ervan overtuigd, dat daarmede de lijdensweg van het Saargebied een einde zal nemen. Duitschland respecteert de verdragen, het verlangt niet wat anderen eveneens heilig is. Zijn, Hitler's gelukkigste uur zal het zijn, als hij de Saarlanders niet meer in Berlijn, maar wanneer hij voor de eerste maal naar hun geboorteland komen kan. De betooging werd besloten met het Deutschland- lied en de eindelooze juichkreten van de aftrekken den Saarlanders. Op een hoogte van 800 nieter uit den balon gesprongen? B e l g r a d o. Betreffende den stratosfeertocht van ir. Cosijns meldt de „Prawda" nog een aantal bijzonderheden, volgens welke ir. Cosijns niet tot de landing in den gondel is gebleven, doch op een hoog te van achthonderd meter met behulp van een val scherm naar beneden is gesprongen. Tegenover journalisten verklaarde Cosijns, dat hij den sprong heeft gewaagd, om bij de landing van den ballon, die in het donker plaats vond, tegen woordig te zijn. Over den tocht deelde hij mede, dat de tempera tuur hem groote zorgen had gebaard. Bovendien zijn hij en V.an der Eist door zulk een duizeligheid over vallen, dat zij met inspanning van alle krachten een bezwijming moesten voorkomen. Zij hadden toen tot de landing besloten. De ballon bevindt zich, zooals gemeld, op het oogenblik met de instrumenten op weg naar Belgie. Gebleken is, dat de beide stratosfeervaarders ver geten hadden, geld mee te nemen. Zij moesten bij den Belgischen consul van Agrar geld leenen, om den reis naar huis te kunnen voortzetten. Mevr. Piccard gaat het ook wagen. New-York. Mevrouw Piccard heeft aangekon digd, dat zij op 3' September persoonlijk een po ging zal doen om naar de stratosfeer op te stijgen. Groote diefstal bij het reisbureau Lissone te Amsterdam, - De daders waren geen onbekenden in het huis. In den nacht van Zondag op Maandag zijn dieven binnengedrongen in het Reisbureau' Lissone aan de Leidschestraat te Amsterdam. Des morgens ontdekte het kantoorpersoneel, dat de safe open stond en dat al het geld, alsmede gelds waardige papieren daaruit waren verdwenen. Eén eerste blik op de safe wees uit, dat hier geen ge weld was gebruikt, doch dat vermoedelijk van een sleutel gebruik was gemaakt, immers sporen van braak waren aan de deur niet te ontdekken. Onmiddellijk stelde men de directie en de politie van het bureau Singel in kennis van het gebeurde. Een besomming van den inhoud werd gemaakt, waaruit bleek, dat voor f17.000 was ontvreemd. Het' vreemde van het geval is, dat dit „vakwerk" op een dusdanige wijze werd verricht, dat nergens sporen van braak werden aangetroffen. Geen enkel slot is krachtdadig verbroken, geen ruit is inge drukt, Vermoedelijk heeft (hebben) de dader(s) ge werkt met goed nagemaakte sleutels, want ook de sloten zijn volkomen in tact. De eenige aanduiding, dat er vreemde, onwelkome reizigers zijn geweest, was het feit, dat de brandkastdeur openstond en.... de contanten verdwenen waren. De dieven hebben voldoenden tijd gehad om rustig en zonder overhaasting hun slag te slaan. Zondag wordt op het kantoor niet gewerkt. Het personeel is Zaterdagavond om half acht vertrok ken. Het is het meest waarschijnlijk dat de inbraak gepleegd is in den laten Zaterdagavond of in den nacht van Zaterdag op Zondag. De inbrekers zullen waarschijnlijk kalm met een sleutel door de voor deur naar binnen zijn gegaan. Tot nog toe heeft zich niemand bij de politie aan gemeld, die iemand na half acht 's avonds naar bin nen heeft zien gaan: mocht iemand zich een derge lijk feit herinneren, dan melde hij zich alsnog aan het bureau Singel. Eenmaal binnen hebben de daders In de takels, Een vliegtuig wordt aan boord ge* heschen van het Duitsche motorschip „Schwaben- land", dat thans als vliegtuigbasis voor het lucht verkeer over den Oceaan in dienst zal worden ge* steld. het is vrij zeker, dat er meer dan één is ge weest gemakkelijk spel gehad. Een speciale bewakingsdienst is er niet en .uit het feit, dat er goed-passende valsche sleutels zijn ge bruikt en de inbrekers hun weg gemakkelijk hebben gevonden, mag worden afgeleid, dat de daders uit stekend van de situatie op de hoogte zijn geweest en zij hun voorbereidingen goed hebben getroffen. Ook is het natuurlijk iiiet onmogelijk, dat het hier een gewone diefstal zonder braak betreft. Het gestolen bedrag bestaat uit bankpapier en zil- vedgeld. Het personeel is aan een uitvoerig verhoor onder worpen, zonder dat dit nog veel licht op deze myste- rieuse zaak heeft geworpen. Geweldige overstrooming in China 6C0 personen verdronken. Sjanghai. Wegens een geweldigen regenval ge: durende drie dagen is de rivier Jasoe buiten haar oevers getreden en heeft de stad Autoeng geheel onder water gezet. Men gelooft, dat 600 personen ver dronken zijn, terwijl ongeveer 60.000 dakloos zijn Vijf bruggen zijn weggeslagen. Er zijn twee stuw dammen doorgebroken, waardoor het ongeluk nog grooter werd. Honderden huizen werden door het water meege sleurd. BOSCHBRAND IN IDAHO. Dorpen ontruimd. Naar uit Boise in den Amerikaanschen staat Idaho, wordt gemeld, woedt in de omgeving een reusachtige boschbrand, die reeds 10.000 ha bosch en vele huizen heeft verwoest. Met het oog op den krachtigen wind en de heer- schende groote hitte vreest men voor een verdere uitbreiding van den brand. Talrijke dorpen zijn reeds verlaten. Men vreest, dat ook menschenlevens te betreuren zijn. Op zoek naar buit. De leden van de dertiende expeditie, die van Londen naar de Cocos- eilanden is vertrekken, om de schat van twaalf millioen pond sterling, welke er verborgen zon zijn, op te sporen, aan boord van het expeditieschip „Qneen of Scots", De Nederlandsche Spoorwegen hebben tot voor eenigen tijd een stoomtramdienst onderhouden van Schagen naar Van Ewijeksluis. Toen de afsluitdijk voltooid was, kreeg de heer Geel vergunning van Ged. Staten tot het onderhouden van een autobus dienst van Schagen naar Den Oever. Maar de Ne derlandsche Spoorwegen, maakten daar bezwaar te gen, omdat die dienst hun te veel concurrentie aan deed. De Kroon heeft toen de vergunning aan den heer Geel niet verleend. Nu echter de tramlijn door de Spoorwegen met 1 Januari is opgeheven, heeft de ,Habo" te Alkmaar, daarvan gebruik gemaakt om vergunning te vragen voor een busdienst SchagenDen Oever. Daartegen heeft de heer Geel, de eerste aanvrager, bezwaren ingebracht. Deze bezwaren zijn gistermid dag, aldus de Haarlemsche corr. van het „Hsbl." voor een commissie uit Ged. Staten te Haarlem toe gelicht. Door de ziekte van den heer Van Nuland, die voor de belangen van den heer Geel opkwam, is de aan vraag, die de heer Geel eveneens heeft ingediend, la ter ingekomen, dan die van „Habo." De voorzitter, mr. Bomans, meende, dat het daar om beter was, de behandeling dezer zaak uit te stellen, totdat ook de aanvrage Geel behandeld kan worden. Hetgeen geschiedde. Visschersvlet met twee man tijdens een zware bui verdwenen. - Beiden laat in den avond teruggekeerd. Enkhuizen. Gisteravond ruim acht uur kwam tijdens het stormweer in de haven van Enkhuizen binnen het motor-visschersvaartuig E.H. 104, met slechts één man aan boord. De beide andere opvaren den, de schipper C. de Boer en diens knecht. S. v. d. Werf, hadden zich op zee in het „Wagcnpad" tus- schen Enkhuizen en Stavoren in het kleine vletje begeven om de netten te schieten. Dit vaartuigje is plotseling in een zware bui verdwenen. Nadat de bui was afgedreven kon de man, die aan boord gebleven was, het scheepje nergens meer ont dekken. Na lang en vruchteloos zoeken is hij naar Enkhuizen teruggekeerd. Omstreeks half negen gisteravond is de sleepboot „En Avant" uitgevaren om de vermiste vlet te zoe ken. Telefonisch is te Stavoren en de Makkum naar de schipbreukelingen geinformeerd; daar was echter niets bekend. Men vreest dat de beide mannen den dood in de golven hebben gevonden. Tot nog toe is de boot niet teruggevonden. De vermiste visschers terecht. Tot groote opluchting van de visschersbevolking van Enkhuizen, zijn de beide vermiste visschers, C. de Boer en S. v. d. Werf, daar gisteravond om tien uur komen opdagen. Zij hebben in hun vletje al roeiende de Holland- sche kust weten te bereiken, en zijn te Andijk aan de dijkglooiing geland. Vandaar hebben zij zich te voet naar Enkhuizen begeven. ONDER DE BLAUWE TRAM GERAAKT. Rechtervoet afgereden. Op den Bezuidenhoutscheweg te Den Haag tegen over de Rijnstraat is de 42-jarige M. B., wonende te Ede, die nog vóór een rijdende tram van de N.Z.H.- T.M. de trambaan over wilde steken, door de tram gegrepen, waardoor hem de rechtervoet werd afge reden. De geneeskundige dienst heeft hem naar het Ziekenhuis aan den Zuidwal vervoerd. DEN CAUBERG AFGEREDEN. Meisje met het hoofd tegen een muur. Maandagmiddag te ongeveer twee uur kwam te Valkenburg een gezelschap uit Roermond, dat on bekend was met de zeer gevaarlijke helling, per fiets den Cauberg afrijden. De 20-jarige mej. Coe- nen verloor de macht over het stur en kwam met het hoofd tegen een steenen muur van het Israëli tisch kerkhof terecht. Met een ernstige schedelfrac tuur en een zware hersenschudding is zij opgenomen en overgebracht naar het ziekenhuis te Heerlen, na dat een passeerende priester geestelijken bijstand had verleend. DE GOOISCHE INBRAKEN-REEKS. Politie meent een spoor te hebben van de daders. De Gooische inbrakenrecks is wederom vermeer derd. Thans is ingebroken in een tijdelijk onbe woonde villa aan den Naarderweg te Blaricum. Alle kamers en kasten waren doorzocht, doch wat en hoeveel vermist wordt, kon iet worden opgegeven, aangezien de bewoner in het buitenland vertoeft. De politie der verschillende Gooische gemeenten werkt krachtig samen om een einde te maken aan de inbraken in tijdelijk onbewoonde villa's. Naar wij vernemen schijnt zij op het oogenblik een goed spoor te volgen, om binnenkort de hand te kun nen leggen op de daders.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1