Donderdag 23 Augustus 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9539 Duitschland en het Vaticaan. Japansche kolonisten bedreigd. Het drama te Sluiskil. Afdoende maatregel. De financieele positie van Almelo. De langvingerige buurvrouw. Nu kunnen wij gaan Naar een verzoening? Aan het concordaat tus- schen Duitschland en den H. Stoel zou zoo spoedig mogelijk uitvoering worden gegeven. Naar de „United Press" uit goede bron te Berlijn verneemt, zijn een reeks belangrijke besluiten geno men. Onder den indruk van den uitslag van het volks referendum van Zondag j.1. dat in overwegend ka tholieke gebieden een relatief hoog procent van „Neen"-stemmers heeft opgeleverd, zou besloten zijn zoo spoedig mogelijk en zonder verdere onderhan delingen aan het concordaat met den H. Stoel uit voering te geven. Daardoor zouden de Katholieke Kerk aanzienlijke concessies gedaan worden. Inzake de kwestie der jeugdbonden zou de nationaal-sosia- listische staat bereid zijn, het standpunt der Kerk tamelijk ver tegemoet te komen. DEN ULTIMATUM VAN AMERIKAANSCHE BOE REN. JAPANNERS MOETEN DE STREEK VERLATEN. Reuter meldt uit Phoenix, in den Amerikaanschen /taat Arizona: Tusschen de Amerikaansche farmers en een dui zendtal Japansche landbouwers in de vruchtbare Salt River-vallei, heeft de spanning zoodanige vor men aangenomen, dat de federale regeering zich genoopt heeft gezien in te grijpen. Het staatsdepartement te Washington heeft den gouverneur Moeur opdracht gegeven, met alle mid delen te trachten incidenten, welke de Ameri- jkaanschJapansche betrekkingen zouden kunnen brerstoren, te voorkomen. Zeshonderd Amerikaansche farmers hebben intus- jsóhen een meeting gehouden en daar een ultimatum opgesteld, dat a-an de Japansche landbouwers reeds fverzonden is. Daarin wordt den Japanners te ver- jstaan gegeven, dat zij vóór Zaterdag de streek defi nitief moeten verlaten. De plaatselijke autoriteiten pijn van oordeel, dat de aanwezigheid van Japan ners te dezer plaatse een schending is van de agra rische wet van Arizona betreffende de vreemdelin gen. Het staatsdepartement vreest, dat eventueele •daden van geweld repressailles zouden uitlokken itegen de Amerikanen in Mandsjoerije. Philips, de waarnemende staatssecretaris, heeft 'aan Moeur geseind, dat hem reeds door de Japansche regeering op den hachelijken toestand gewezen was. Nader uit Washington: De autoriteiten van Arizona hebben het staatsde partement ervan in kennis gesteld, dat de farmers niet van plan zijn geweld te gebruiken tegen de Ja- jjansche kolonisten. Een geheel bosch in Oost-Afrika ver woest om de tse-tse-vlieg te bestrijden. Volgens een mededeeling van het Portugeesche tninisterie van koloniën zal het groote Zalala-bosch In Oost-Afrika deze maand worden verwoest. Alle dieren die in het bosch leven zullen eveneens wor den uitgeroeid. De autoriteiten hebben tot het verwoesten van dit bosch besloten, daar het de broedplaats is van de pse-tse-vlieg, die de slaapziekte van de dieren naar den mensch overbrengt. Deze ziekte is een groote bedreiging voor de bevolking van de omliggende districten en daar alle pogingen om deze vliegen uit te roeien geen bevredigend resultaat hebben gehad heeft men nu tot vernietiging van het Zalala-bosch besloten. Een geheimzinnige wilde hond. Boer in Zutd-Afrika aangevallen en deer lijk gewond. - Het ongnre beest met een schroevendraaier gedood. Kaapstad (Zuid-Afrika). Een geheimzinni ge wilde hond van een onbekend soort, heeft een boer te Worcester aangevallen en ernstig gewond. De ijian was bezig met het spannen van prikkeldraad jtusschen twee velden, toen hij een jakhalzen-hol ïneende te ontdekken. Hij haalde een spa en begon 'te graven. Hij was nog niet ver gevorderd, toen hij plotseling grommen hoorde en een hond op hem af sprong, zoodat hij tegen den grond sloeg. Hij schud de het dier van zich af, dat zich in zijn schouder had vastgebeten en de hond beet hem daarop zoo hevig in zijn hand, dat het niet veel scheelde, of de vingers waren afgebeten. Gelukkig slaagde de man er nog juist in een schroevendraaier te grijpen, waarmede hij den hond doodde. De man moest in een ziekenhuis worden opgenomen, daar zich bloed vergiftiging voordeed. De hond had een grijze kleur met donkere vlekken op de ribben. Hij had een dik ke borstelige staart. Inboorlingen verklaarden nog fcooit een dergelijk dier in de streek te hebben gezien. NASPEL VAN DE ONLUSTEN TE CONSTANTINE Parijs. Voor het gerecht te Constantine In Al giers is het naspel begonnen van de bloedige on lusten, waarbij door inboorlingen 27 Joden werden vermoord. Na de onlusten zijn ongeveer twee honderd Ara bieren gearresteerd. Reeds 150 daarvan zijn gevon nist. 145 zijn voor een groot gedeelte tot de maxi mum straf veroordeeld. In totaal werden gevange nisstraffen uitgesproken van 211 jaar, 11 maandën, 15 dagen en verblijfontzegging van in totaal 153 jaar. Een triest familieleven. Omtrent het drama te Sluiskil, weet het „Dbl. van Noord-Brabant" nog de volgende bijzonderheden te melden: „In een woninkje aan den Kanaalweg woonde de 73-jarige P. F. O., geboortig uit IJzendijk, met zijn vrouw, de Gljarige Cl. J., geboortig uit Stoppeldijk, met hun zoon en dochter. Sinds jaar en dag leefden deze echtelieden in grooten armoede en onmin met elkander, zoo vertelde men ons. Herhaaldelijk klop te men vanuit het gezin bij de politie en de plaatse lijke overheden aan als binnenshuis oneenigheid was voorgekomen en de echtelieden elkaar met al lerlei bedreigingen hadden bestookt. De huiselijke twisten liepen in den laatsten tijd zoo hoog, dat er ingegrepen moest worden. Bij een politioneel onder zoek werd korten tijd geleden een geweer uit de woning verwijderd. Dinsdagmorgen omstreeks half vijf was de doch ter, die fabrieksarbeidster is te Sas van Gent, opge staan, alsook haar moeder. Zonder dat er overigens getwist werd en terwijl het in het vertrek, waar het drama zich afspeelde, geheel donker was, doordat de ramen afgesloten waren, kwam de 73-jarige echt genoot, die in een afzonderlijk vertrekje een schame le legerstede had, waarop hij gewoonlijk overnacht te, op zijn vrouw toegesneld en probeerde haar ver moedelijk met een scheermes, den hals af te snijden Hij bracht de 61-jarige vrouw een diepe snijwonde toe, vanaf het oog tot onder het oor, terwijl zij ook gewond werd aan den hals. Daarop liep de man naar buiten en sprong in het kanaal, waarin hij ook het voorwerp moet geworpen hebben, waarmede hij zijn vrouw de snijwonden toebracht. In het donker vertrekje legde de zwaar gewonde vrouw zich weer te bed, terwijl de dochter in de meening verkeerde, dat haar vader slechts een zwaren slag had toege bracht. Toen de man in het water gesprongen was, snelde het meisje naar de marechaussee om hulp. Spoedig was politioneele, geneeskundige en gees telijk hulp ter plaatse. De vrouw verloor veel bloed, hoewel geen slagaders geraakt waren. Zij werd naar het ziekenhuis te Sluiskil overgebracht en voorzien van de laatste H.H. Sacramenten der Stervenden. Een uur, nadat het drama zich had afgespeeld, werd O. levenloos uit het water ongehaaid. De verwondingen .die de vrouw waren toegebracht, bleken wel ernstig te zijn, doch niet levensgevaar lijk. Door de marechaussee werd nog getracht het voorwerp, waarmede de verwondingen waren toege bracht, uit het kanaal te dreggen. Bij een onderzoek in de woning van O. werd in de vodden onder zijn hoofdkussen nog een tweetal pistolen gevonden. Het gezin waarvan reeds een paar kinderen ge huwd zijn, naar wij van de zijde der politie verna men, moet veel armoede gekend hebben. Als fa brieksarbeider of landarbeider, heeft de oude O. nog een tijdlang geprobeerd zijn brood te verdienen. In den laatsten tijd was hij meer en meer zonder werk gekomen. De man was sedert langen tijd voor de tweede maal gehuwd met vrouw J." Ged. Staten raden aan het verzet op te geven en de gemeente in de 3e klasse van de gemeentefondsbelasting te plaat sen. Bij het gemeentebestuur van Almelo is gistermor gen de volgende brief van Gedeputeerde Staten van Overijssel ingekomen: Uit de mededeeling Dinsdag verstrekt door B. en W. uwer gemeente aan de financieele commissie uit ons midden is gebleken, dat u bij de Kroon in beroep zijt gegaan van ons besluit tot niet goedkeuring van de begrooting uwer gemeente voor 1934. omdat bij u bezwaar bestaat tegen de plaatsing van de gemeente voor de gemeentefondsbelasting in de 3de klasse. Ter voorkoming van moeilijkheden voor uw ge meente, ook al in verband met de omstandigheden dat wij vooralsnog bezwaar moeten maken tegen het afgeven van een verdere machtiging tot het doen van uitgaven, hebben wij ons in verbinding gesteld met binnenlandsche zaken, met verzoek ook diens standpunt kenbaar te willen maken met betrek king tot de plaatsing van uw gemeente in de 3de klasse der gemeentefondsbelasting, waarop wij de De Milwaokee American Band trok bij haar bezoek aan Berlijn veel belangstelling. In de Lnstgarten gaf het orkest Dinsdag een openlnchtconcert. verzekering kregen dat de eisch tot plaatsing in de 3de klasse gehandhaafd bleef. Namens den minister verzoeken wij u daarom alsnog het besluit te nemen tot plaatsing van de ge meente in de 3de klasse der gemeentefondsbelasting Daar dus de grootst mogelijke zekerheid bestaat dat uw beroep tegen ons bovengenoemd besluit onge grond wordt verklaard, geven wij u voorts in over weging dat beroep in te trekken. Van uw besluit wordt voor het einde van deze week mededeeling verzocht. In verband met dezen brief is tegen hedenavond een spoedeischende raadsvergadering uitgeschreven, waarin B. en W. den raad voorstellen aan het ver zoek van Ged. Staten namens den minister, te vol doen. ARBEIDERS WEER AAN HET WERK. Minneapolis. De sedert weken durende staking der expeditie-arbeiders, waarbij ongeveer 6000 arbei ders betrokken waren, is thans met een nieuwe loonovereenkomst geëindigd Het basisloon voor de in den binnendienst werk zame arbeiders zal 40 cent per uur bedragen, terwijl de koetsiers en chauffeurs 50 cent per uur zullen ontvangen. BOSCHBRANDEN IN ZUID-FRANKRIJK. In de omgeving van Tonlon. Parijs. De boschbranden, die uitgebroken zijn in de streek van Brignoles in de omgeving van Toulon hebben zich thans reeds over zeven gemeenten uit gebreid. Een oude vrouw die op het land aan het werk was, heeft den dood gevonden in het vuur. Troepen zijn derwaarts gezonden om het vuur te bestrijden. Barometerstand op Donderdagmorgen 8 u.: 759 m.M., daalt, wind: Z.W. Vooruitzichten: Regen. Temperatuur: 16 gr. C. is 61 gr. F. Reclame-aanbieding HOORNEN NIKKELEN BRIL met groote ronde glazen in luxe klap-étui, com pleet i 1.50. Firma GEBR. ROTGANS Gedipl. Drogist-Opticien. - SGHAGEN. De groote hydro-electrische sluizen in werking bij den grooten dam, die in de Britsch-Indische rivier de Cauvery officieel geopend is en waaraan negen jaar gearbeid werd, Gemerkte „achterwieltjes" brachten licht in de zaak. Een inwoner der gemeente Slochteren bewaarde rijksdaalders en guldens in een gesloten trommel in de kast van zijn woning. De zilveren schat was reeds aangegroeid tot 112 rijksdaalders en 25 gul dens. Op zekeren dag miste de oude baas 9 achterwiel tjes en gaf daarvan kennis aan den rijksveldwach ter, op wiens advies een 10-tal van deze geldstuk ken werden gemerkt. Kort erna bleek weer een ongewenschte bezoeker in de woning te zijn geweest en zijn belangstelling voor het trommeltje aan den dag te hebben gelegd, waaruit nu wederom eenige van de geldstukken, die gemerkt waren, werden vermist. Een door de politie ingesteld onderzoek bij een naburigen bakker had tot gevolg inbeslagneming van een der gemerkte stukken, die aldaar in beta ling waren gegeven. Een onderzoek bracht aan het licht dat een buurvrouw, die blijkbaar zeer goed met het doen en laten van den ouden baas op de hoogte was, de daderes moest zijn. Zij ontkende zich aan diefstal te hebben schuldig gemaakt, maar de gemerkte achterwieltjes spraken een duidelijke taal en eindelijk viel ze door de mand. I wanl nu wij"Akkerlje"bij ons hebben zullen wij zeker géén last hebben van hoofdpijn, spierpijn, kiespijn, of der gelijke kwaaltjes die zoo dikwijls een prettig uitstapje kunnen bederven! "AKKER'TJES kosten slechts 52 ct. per 12 stuks. Metalen zakdoosje met stuks 20 Cl. [omzetbelasting inbegrepen). ENGELSCHE EXPEDITIE VERMIST. Vrees dat de beide leden zijn omgekomen Het tweede vliegtuig dat uitgezonden is om de vermiste leden van de expeditie naar de vallei van het meer Rudolf-Rift op te sporen is te .Nairobi te ruggekeerd nae en groot gebied ten Westen en Noordwesten van het meer en het land nabij de Abessinische grens te hebben afgezocht, zonder iets tc hebben gevonden. Men vreest, dat Dr. Dyson en de heer Martin omgekomen zijn. Het blijkt thans dat de piloot van het eerste vliegtuig sporen van een kamp heeft gezien op het z.g. Zuidelijke Eiland doch dit kamp was reeds geheel verlaten en alles wees erop dat de beide mannen van het eiland wa ren vertrokken. De leden van de stam der Turkana zijn gewaarschuwd en hebben opdracht gekregen onmiddellijk mede te deelen wanneer en waar zij eventueel iets van de expeditie vinden. De leider van de expeditie Fuchs keert terug naar Nairobi. Het is niet onwaarschijnlijk dat de expeditie haar werkzaamheden verder zal opgeven. HET ECHTELIJK DRAMA TE AMSTERDAM. De man naar het Huis van Bewaring. De man, die Dinsdagavond voor de deur van het hoofdkantoor der waterleiding aan de Nieuwe Hee rengracht zijn vrouw, van wie hij gescheiden leef de, met een mes aan de borst had verwond (zie ook elders in dit nummer) zal naar het Huis van Be waring worden overgebracht. Gebleken is, dat hij het mes Dinsdag heeft gekocht, zoodat vrijwel aan genomen kan worden, dat hij met .voorbedachte ra de de daad heeft gepleegd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5