Op Perzisch grondgebied. 'n STEEK VAN EEN WESP IN DE LIP KLOOSTERBALSEM Zaterdag 25 Augustus 1934. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9540 Felle fabrieksbrand te Dongen. Autobus in zee gestort Groote opslagplaats voor schoenen een prooi der vlammen. - De brandweer machte loos tegenover de geweldige vuurzee Dongen, Donderdagmiddag tegen zes uur is brand uitgebroken in de niet meer als Zoodanig in gebruik zijnde leerlooierij van de firma J. Leiten, aan den Hoogenham te Dongen. Het drie verdiepingen hooge gebouw was in ge bruik als pakhuis voor de schoenfabriek van de zelfde firma en was geheel gevuld met afgewerkte schoenen en grondstoffen. De Dongensche brandweer stond geheel machteloos tegenover de enorme vuurzee en daar er voor de omliggende woonhuizen gevaar bestond, de looie rij staat midden in de bebouwde kom werd de Tilburgsche brandweer te hulp geroepen, die ter stond ter plaatse was. Gevaar voor uitbreiding van den brand was toen spoedig geweken. Het geheele gebouw brandde tot den grond toe af. De oorzaak van den brand is onbekend. Verzekering dekt de schade, die zeer aanzienlijk is. Om half zes Donderdagmiddag had het personeel het gebouw verlaten, zoodat bij het uitbreken van den brand niemand aanwezig was. BRUTALE ROOFOVERVAL TE MOERGESTEL. Gemaskerde boeven binden een gebrek- kigen grijsaard. Met tweehonderd gulden, sigaren en wiin verdwenen. In den nacht van Woensdag op Donderdag heeft te Moergestel een brutale roofoverval plaats ge had. De alleenwonende C. van der Pol, die zijn woning heeft aan de Postelstraat, werd tusschen 1 en 2 uur, terwijl hij rustig lag te slapen, overval len door twee. gemaskerde personen. De onverlaten bonden den ouden man, die gebrekkig is. aan han den en voeten vast en deden hem een prop in den mond. Terwijl een van hen de wacht hield met een revolver in de hand, zocht de andere het huis af. Met hun buit verlieten zij de woning en lieten den ouden man gekneveld liggen. Eerst tegen zes uur Donderdagmorgen is het dén man na vele pogingen gelukt, zich van de touwen te bevrijden. Hij heeft toen de buren gewaarschuwd, die onmiddellijk de politie van het gebeurde op de hoogte stelden. De burgemeester, de Rijks- en gemeenteveldwachter waren direct ter plaatse en door hen werd de om geving van het huis afgezet. De heer Van der Pol deelde mede. dat. voorzoover hij tot nu toe kon nagaan, ruim tweehonderd gul den, een kistje sigaren en twee flesschen wijn zijn ontvreemd. Door het uitsnijden van een raam aan de opkamer hebben de inbrekers zich toegang tot het huis verschaft; na hun daad zijn zij door de voordeur vertrokken. EEN NIEUWE STRATOSFEERBALLON IN RUSLAND. Met een ballon, die 25000 meter hoogte moet kunnen bereiken. Te Leningrad heeft een groep vooraanstaande experts het voorloopige plan van de Sovjetrussische [stratosfeeronderzoekingen voor het jaar 1934-'35 uitgewerkt. Gebaseerd op de ondervindingen, ge smaakt door de stratosfeervluchten in het buiten land en in de Sovjet-Unie. is thans een begin ge maakt met den bouw van een nieuwe stratosfeer- 'ballon „Osach II", die een hoogte van 25000 M. moet •kunnen bereiken. De voorloopige berekeningen hebben tot resultaat gehad, dat voor stratosfeer- jballons, die zulk een hoogte moeten bereiken, een grootere inhoud noodig is dan 25000 M3. Verscheidene varianten van een stofballon voor Stratosfeertochten en de daarbij behoorende gondel zijn in overweging genomen. Het doelmatigst lijkt .een gondel met sluizen voor reparaties aan de 1 buitenzijde, observaties, proeven en eventueel nood zakelijke parachute-sprongen. Een groep ingenieurs ,en artsen uit Leningrad werkt ook aan het probleem yan de doelmatige kleeding voor stratosfeervaar- tfers. Diepgaande onderzoekingen van de stratosfeer, .teneinde een gunstig tijdstip voor de start vast te stellen, zullen gedaan worden. Voor dit doel wor den diverse onbemande ballons opgelaten, die o.a. zelfstandig radiopeilingen verrichten OP 16000 METER HOOGTE. Cosijns en Van der Eist vertellen eenige interes sante bijzonderheden over hun tocht naar de stratosfeer. Cosijns en Van der Eist hebben na hun aankomst •te Brussel nadere bijzonderheden medegedeeld over Shun vlucht naar de stratosfeer. Den grootsten in druk schijnt op hen te hebben gemaakt de koude, waaraan zij in do stratosfeer waren blootgesteld. Bijzonder onaangenaam was het ook, dat zij zich tijdens de vlucht, die veertien uur duurde, in den gondel nauwelijks bewegen konden. Gedurende al dien tijd waren zij bezig met wetenschappelijke waarnemingen en het verrichten van stralenmetin- gen. De aarde was meestal door een dicht wolken- gordijn verborgen. Was dit gordijn af en toe ver broken, dan zagen zij een prachtig gekleurde land- kaartü waarop alle bodemverschillen en geografi sche bijzonderheden bijzonder scherp en duidelijk te onderscheiden waren. De ballon had een gemiddelde snelheid van 5S K.M.. wat echter een enkelen in vloed had op de phvsieke gesteldheid der lucht- vaarders .De gondel bleef prachtig in evenwicht. Interessant was ook de aanblik, die de hemel op 16.000 meter hoogte bood. Hij had een ondefinieer bare kleur, die misschien het. best met diep violet blauw kan worden aangeduid. De zon leek een zuiver witte schijf. Toen de ballonvaarders op 6000 meter hoogte be sloten den ballon te laten dalen, bevonden zij zich in het volle licht, terwijl de aarde onder hen reeds geheel in donker gehuld was. De beide mannen hebben gedurende de veertien "uur van hun vlucht nauwelijks voedsel tot zich kunnen nemen, zoozeer waren zii door hun werk zaamheden in beslag genomen. Onverklaarbaar is bet bijna volledige falfn van hun radio-installatie. Voor de navigatie waren zii bijna geheel on de me teorologische waar :cmingen aangewezen die zij voor hun vertrek hadden kunnen verzamelen. Cosijns verklaarde, dat het mogelijk moest zijn, met een ballon, die van speciaal materiaal was vervaardigd, een hoogte van 30.000 meter te berei ken. Daarboven zou men echter moeilijk kunnen komen. Ir. Cosijns hoopt in ongeveer twee maanden tijds de wetenschappelijke resultaten van zijn vlucht te kunnen uitwerken. ONTVLUCHTINGSPOGING VAN „GLADDE" JONGENS. Zich met zeep inigesmeerd om door de tralies te kunnen glippen. New-York. Een drietal gedetineerden in de Stoddardgevangenis nabij Bloomsfield in den staat Montana had ontdekt, dat het onder bepaalde om standigheden mogelijk moest zijn, door de tralies van hun gemeenschappelijke cel te ontvluchten, mits men zich maar dun genoeg maakte en men „glad genoeg was om tusschen de tralies door te glippen. Zij zagen kans, zich van een vrij groote hoeveelheid zeep te voorzien, kleedden zich geheel uit en smeer den het heele lichaam mei zeep in, zoodat zij inder daad tusschen de tralies door konden glippen. Eén hunner gleed echter uit en kwam te vallen, waardoor de ontvluchting ontdekt werd. Onmiddellijk werd de omgeving door bewakers afgezet en de onfortuinlijke vluchteling kon onmiddellijk gegrepen worden. Korten tijd later vond men. op eenige kilometers af stand van de gevangenis en nog steeds zonder klee- ren. de beide andere vluchtelingen, die naar de ge vangenis teruggebracht werden. JAPANSCHE TROEPENTRANSPORT TREIN TOT ONTSPORING GEBRACHT. Groot aantal slachtoffers. Sjanghai. Op ongeveer 50 K.M. van' Imienko v'100 K.M. ten Z.O. van Charbin) is een Japansche troepentransporttrcin tot ontsporing gebracht. De lo comotief en vier wagons vielen van den dijk. Het aantal slachtoffers is onbekend, doch het moet groot zijn. ORKAAN DIE 2 MINUTEN DUURDE. En verscheidene Zwitsersche dorpen teisterde. Een orkaan, die slechts twee minuten duurde, heeft Donderdagmiddag in eenige dorpen in de Ber- ner Jura groote schade aangericht. Er werden 25 huizen beschadigd. Negen daken werden afgerukt en vele boomen werden ontworteld. GRANAAT ONTPLOFT. Drie kinderen gedood en vier levensge vaarlijk gewond. Drie kinderen zijn het slachtoffer geworden van een explosie-ongeluk, in het Joego-Slavische dorp Kapanj in de provincie Kosowo. Vier andere kin deren liepen levensgevaarlijke verwondingen op. De kinderen die in de nabijheid van het dorp aan het spelen waren, vonden tusschen steenen een nog uit den wereldoorlog afkomstige granaat. Slechts enkele minuten nadat de kinderen de granaat in handen hadden genomen, explodeerde deze met een geweldigen knal. Langs den bloedigen weg. - In het eerste Perzische stadje. Een wedstrijd op de Peitach-pas. - Een petroleum-lei- ding. - Het chauffeurshotel. (Van onzen reizenden correspondent.) Kerinde, 12 Augustus. IN wonderlijke, schijnbaar grillige, in werke lijkheid goed berekende bochten klimt da weg tegen het machtige Peitach-gebergte op, Hier en daar zagen we een dorpje, maar ook bouwvallen, dateerend uit verschillende eeuwen, want veel bloed heeft hier gevloeid. Perzische, Grieksche heerscharen trokken eenmaal hier over het gebergte in de grijze oudheid Later waren het de Arabieren, die Perzië binnenrukten en alles te vuur en te zwaard verwoestten. Meer dan duizend jaar later, gedurende den grooten oorlog, streden hier Russen en Turken en elk dezer legers liet niet an ders dan een woestenij achter zich. Zeldzaam evenwel zijn deze bouwvallen. In de dalen ziet men thans bewerkte velden en aan water ontbreekt het niet. Talloos zijn de beken, wier water door een vernuftig stelsel over een groote opper vlakte verspreid wordt en vruchtbaarheid brengt. Ruim dertig kilometer van de grens kwamen wc in een aardig, vrijwel Europeesch aandoend stadje, Kasrasjirin, waar we eenige uren bleven, om eens rustig te genieten van de koelte, van den adem der bergen, die een verkwikking was na de hellehitte van Bagdad. Het halve stadje liep uit om ons en ons motorrijwiel en zijspanwagentje te zien. Fel brandde ook hier de zon, maar in de schaduw was het koel en frisch en er was zelfs limonade met ijs verkrijgbaar, ijs, dat van meer dan honderd kilometer verder per automobiel uit Kermansjah wordt aangevoerd. Menschen uit het stadje kwamen met ons praten en wilden alles weten over ons voertuigje, over ons en over onze reis. Er was een enkele, die een beetje Fransch kon brabbelen, maar voor de rest voerde mijn Tsjechische makker het gesprek in alle moge lijke Oostersche talen en tongvallen. Langzaam reden we daarna weder verder. We hadden niet het minste plan haast te maken en na twintig kilometer hielden we weder halt, nu bij een klein koffiehuisje aan een ruischende beek, waar het vol stond met vrachtauto's en enkele personenauto's. Dit koffiehuisje, waar we thee dronken, trok ons, omdat het zoo aardig in het groen was gelegen, te midden van lommerrijke boomen. Deze boomen wa ren geen palmen, maar populieren en wilgen, die zich in een frisschen wind zacht bogen, als brachten ze ons een groet uit het vaderland. Daar, bij dat koffiehuisje, begon de echte pas over het Peitach-gebergte. Alles wat we tot nu toe aan hellingen hadden medegemaakt, was slechts kinder Zeventien personen verdronken. Algiers. Bij een ernstig auto-ongeluk, dat in de nabijheid van Guyonville op den weg langs de zee heeft plaats gehad, zijn zeventien personen om het leven gekomen. Een autobus deed een poging om een vooruitrij denden vrachtwagen te passeeren. De autobus raakte daarbij aan het slingeren, reed door de afzetting van den weg heen en stortte van een hoogte van achttien meter in zee. Alle zeventien in de autobus zittende passagiers .kwamen bij deze catastrofe om het leven. Nog een ernstig auto-ongeluk. Parijs. Op den straatweg naar Etampes heeft een ernstig auto-ongeluk plaats gehad, dat aan vier personen het leven kostte, terwijl vier personen le vensgevaarlijk werden gewond. Een bestelwagen, waarin acht personen gezeten waren, slipte op den door den regen glad geworden weg en reed tegen een boom. Vier der inzittenden werden op slag gedood, ter wijl de overigen levensgevaarlijke verwondingen op liepen. HET VERZET VAN ALMELO GEBROKEN. De gemeenteraad willigt den eisch van de regeering en Ged. Staten in. De gemeenteraad heeft Donderdagavond met 174 stemmen besloten, zich niet langer te verzetten tegen den eisch van de Regeering en van Ged. Staten en de gemeente te plaatsen in de derde klasse der ge- mcentefondsbelasting. Tegen stemden de hoeren Treep (Chr. Dem.), Wolf, (Comm.), Cohen en Tyhof (Alg. Belang). De Sociaal Democraten besloten voor te stemmen om erger dingen te voorkomen, zooals de fractielei der opmerkte. De wethouder van financiën Mr. Kortebos, legde een verklaring af, waarin hij erkende, dat de Raad recht had op beroep bij den Kroon, maar dat men „voor geweld moest wijken." RUNDVLEESCH IN BLIK VOOR MIJN WERKERS. Bij omzendbrief van 23 Augustus heeft de minister van binnenlandsche zaken aan de besturen der ge meenten in de mijnstreek medegedeeld, dat distri butie van rundvleesch in blik voortaan zal kunnen plaats vinden aan personen, welke als mijnwerker in de steenkolenmijnen werkzaam zijn, ongeacht of zij al dan niet als steuntrekkenden of armlastigen zijn te beschouwen. Deze uitbreiding heeft plaats gevonden op grond van de overweging, dat door deze categorie van personen bijzonder zware lichamelij ke arbeid wordt verricht, welke een uitzonderings positie voor deze categorie rechtvaardigt. spel, vergeleken bij wat we nu zouden beleven, zoo vertelde men ons. Inderdaad, voor ons verhieven zich machtige rots massa's, die den weg voor ons geheel af schenen te sluiten. Ons voertuigje trok ook hier weder sterk de aan dacht. Nog nooit was vóór ons een motorrijwiel met of zonder zijspanwagentje over den Peitach-pas ge komen, tenzij dan als vrachtgoed op een Jastauto- mobiel. De chauffeur van een vol bezette personen automobiel schudde het hoofd en waarschuwde ons, dat we er niet in zouden slagen de inderdaad zeer sterke hellingen te beklimmen. Niettegenstaande we een grooten koffer met klee- ren voor de reis naar Teheran aan een transport maatschappij hadden toevertrouwd, was ons voer tuigje nog zeer zwaar beladen met twee koffers, waarvan een met ons radiotoestel, jassen, dekens, water, benzine, reserve-onderdeelen en -banden, fo totoestellen, een schrijfmachine. Ook ik had een zwaar hoofd in het geval en keek eens vragend naar mijn reismakker. Deze haalde minachtend de schouders op en zeide tot den chauf feur van de personenauto; „Ik geef u een voorsprong van tien minuten en ik beloof u, dat ik u lang voor dat ge den top zult hebben bereikt, zal hebben inge haald." De omstanders, meest chauffeurs van vrachtwa gens, waren in hun meeningen verdeeld. Sommigen kwamen onder den indruk, van de zekerheid, waar mede mijn makker gesproken had; anderen sche nen zijn woorden als grootspraak te beschouwen, al zeiden ze het niet. We gaven de personenauto den beloofden tien mi nuten voorsprong en daarna gingen we op weg, te gen den berg op langs de zonderlingste slingeringen. De stijging werd weldra geweldig. Zulke hellingen hebben we in de Pyreneeën en in de Marokkaansche en Algarijnsche bergen of in den Libanon niet me degemaakt. Nu en dan hadden we aan de eene zijde een hon derden meters diepen afgrond, terwijl zich aan de andere zijde de bergwand zien steil verhief. Dit baarde me evenwel niet de minste onrust, want ik ken de koelbloedigheid en de behendigheid van mijn reisgenoot. Enkele groote vrachtauto's haalden we met ge mak in en dan eindelijk zagen we honderden me ters boven ons, op den langs den berg slingerenden weg, de personenautomobiel, die we in moesten halen. „We zullen ze wel krijgen", zeide mijn makker lachend en inderdaad, een goed half uur later, nog lang voordat we het hoogste punt van de pas had den bereikt, suisden we de personenauto voorbij, terwijl mijn reisgenoot de inzittenden honend groette. Bij het koffiehuisje tusschen populieren en wilgen is een vindplaats, een bron van petroleum. Vandaar wordt thans een pijpleiding aangelegd om de olie DOET ZIJN LIP OPZWELLEN Dank zij den KLOOSTERBALSEM verdwijnt de zwelling direct ,Na 'n prettige fietstocht bestelde ik ergens een glas limonade. Onder 't drinken stak een wesp, die in mijn glas geologen was, mij in de lip, welke dadelijk onrustbarend opzette. Nu heb ik altijd in mijn zadeltaschje Klooster balsem, tegen het doorzitten. Onmid dellijk kon ik dan ook Kloosterbalsem op mijn lip doen. Daardoor kwam de zwelling dadelijk tot staan, de pijn verminderde en binnen een kwartiertje was de geheele gebeurtenis vergeten." J. v. d. KL te ff. AKKER'S ORIGINEEL TER INZAGE „Geen goud zoo goed" Onovertroffen bij brand-en snij wonden Ook ongeëvenaard als wrljfmlddel bij Rheumatiek, spit en pijnlijke spieren Overal per pot v. 20 gr. f 0.60 ec 50 gr. f 1. Bovengenoemde prijzen wordt verhoogd met bijslag voor Omzetbelasting. ONEERLIJKE CONCURRENTIE. Stinkbom in een bioscoop. New-York. Met de zakdoeken voor den neus snelden plotseling 400 menschen uit een bioscoop op Broadway, nadat in de zaal een stinkbom was ontploft. Dank zij het uitstekende ventilatie-stelsel kon het publiek na een half uur weer worden toegelaten. Men gelooft, dat de bom door een concurreerende onderneming in de zaal is gebracht. DRIE PERSONEN IN DE BERGEN OMGEKOMEN. Interlaken. Drie bergbeklimmers, die Zondag een tocht naar de Jungfrau ondernamen, zijn heden van den 3767 meter hoogen Grosshorn omlaag ge stort in een ravijn. Alle drie personen, waaronder een gids uit Wengen en uit Luzern. werden op slag ge dood. Een reddingsbrigade uit Wengen heeft zich naar de plaats van het ongeval begeven om te trach ten de lijken te bergen. De beide gidsen waren ge huwd en vaders van eenige kinderen. over het gebergte, bijna tweeduizend meter hoog, te persen naar Kermansjah, een afstand van ruim tweehonderdveertig kilometer. Men kan zich voor stellen, welk een geweldige druk moet worden aan gewend om zulk een hoogte en zulk een afstand te overwinnen. Toen we een groepje mannen onder leiding van een Engelschen ingenieur aan deze pijpleiding aan het werk zagen, bleef mijn makker, die zich voor alle technische dingen interesseert, stoppen en een langdurig gesprek ontspon zich met den Engelschman, die blijde was weder eenige Eu ropeanen te ontmoeten in het wilde gebergte. Veel tijd ging op deze wijze verloren en we moes ten er aan gaan denken ergens een onderdak te vinden. Te Kerinde zou een soort hotel zijn, zoo had men ons reeds te Bagdad verteld en dus moesten we trachten nog denzelfden avond dat stadje te be reiken, wilden we niet gedwongen zijn langs den weg te slapen. Het laatste gedeelte van den tocht moesten we in het donker afleggen, daar de duisternis ons over viel. Hoewel we over uitstekende lampen beschik ken, blijft toch zoo'n nachtolijke tocht in onbekend bergterrein nogal ongemoedelijk en we waren blij de, toen we eindelijk in de verte meerdere lichtjes voor ons zagen. Dat moest Kerinde zijn. Het was bijna negen uur, toen we bij een bocht van den weg eensklaps voor een lang, laag gebouw kwamen, waar lichten brandden. Er voor zaten veel menschen; tiental groote vrachtauto's stonden er, hoog beladen. Uit het gebouw kwam gezang van een manncstem, begeleid door een tokkelinstrumcnt. Dat was geen Arabische muziek, doch had min of meer een Slavisch karakter. We stonden blijkbaar voor het hotel, waarvan men ons gesproken had en hier moesten we onderdak zien te krijgen. Onze komst wekte opzien. De hotelier, als men hem zoo noemen kan, en een aantal chauffeurs kwamen toeloopen om dat wonder aan te zien; een motorfiets met zijspanwagentje op een der hoog ste punten van het Peitach-gebergte, ruim zestien honderd meter boven den zeespiegel. Er bleek van alles te krijgen te zijn: een box voor ons voertuigje, een avondmaal, nachtverblijf. We vroegen niet meer en waren tevreden. We zetten ons buiten in de heerlijke avondkoelte, de eerste avond koelte, die we na vele maanden genoten. Aan de spits geroosterd vleesch werd opgebracht, daarbij ongerezen brood, dat er uit zag als zeer dunne pan nekoeken en zeer smakelijk bleek. Binnen in de zaal zaten om een houtskoolcomfoor mannen en rookten uit houten pijpen met rechte steel. We begrepen het: ze rookten opium. Toen we wilden gaan slapen, bracht de bediende ons op het dak, waar vele bedden stonden. Op het hoogste gedeelte van het dak bevonden zich, apart, twee bedden, die voor ons bestemd waren; de eereplaats. Dikke dekens kregen we, die bij de nachtelijke koelte noodig waren. We lachten er eens om en na men voor lief wat men ons gaf. Dien nacht sliepen we onder den Melkweg en om geven door sterren. J. K. BREDERODE.

Schager Courant | 1934 | | pagina 9