KERMIS SCHUTKERMIS DANSEN SCHAGER ROOSJES Firma GEBR. ROTGANS Schager Handeldrijvende en Industriëele Middenstandsvereeniging. Conflict bij de blikfabriek te Krommenie verscherpt. Polen opnieuw geteisterd. DE GANGES DAALT. Werkzoekende Nederlanders in Frankrijk. Oplichter betrapt bij de Alkmaarsche motorraces. Zeven inbrekers gearresteerd. Achtjarig meisje spoorloos verdwenen. Duitsch journalist verdronken in het IJsselmeer. Een prae-historisch gerecht. Advertentiën. Louis Noiret Gezellig SL0TBAL JAC. GELDER Dansmuziek P. Schrijver. Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 uur: 7G4 m.M., daalt. Wind: Z.O. Vooruitzichten: Goed weer. Temperatuur: 15,5 gr. C. is 60 gr. F. Reclame-aanbieding! HOORNEN NIKKELEN BRIL met groote ronde glazen in luxe klap-étui, com pleet f 1.50. Gedipl. Drogist-Opticien. - SCHAGEN. EEN BOTSING. De heer A., die per rijwiel van Oudkarspel naar Schagen ging, botste in den Molenweg tegen een al daar staand melkwagentje, wat tot resultaat had, dat de heer A. er over heen vloog en in den grasberm terecht kwam. Het rijwiel was zwaar gehavend, ter wijl hij zelf niets mankeerde. De oorzaak moet wor den gezocht in het tegenwind voorover gebogen rij den op de fiets. Een aardig schadepostje. MET DE V.H.L. NAAR TEXEL. Vermeldden wij verleden week reeds, dat de V.H.L. nog eenige mooie reisjes voor den boeg had, thans werd een dezer uitstapjes gedaan, en wel naar Texel. *s Morgens om 7 uur werd van het marktplein ge start onder leiding van Ds. J. Eikema. Op Schager- brug pikten we nog eenigen op, zoodat de ploeg uit 24 leden bestond, waaronder enkele gasten. Als eerste nummer van het programma werd het vliegkamp „de Kooi" bezichtigd, dank zij de welwil lendheid van den commandant kregen we een des kundig persoon ter begeleiding mee. Er werd ook opgestegen en gevlogen. Natuurlijk niet door ons. De tocht werd voortgezet naar Den Helder, waar we om 10 uur met de Dr. Wagemaker naar Texel ver trokken. Er werd op de boot geconsumeerd en koffie- gedronken. Van de boot gingen we langs den zeedijk en Zee- dijkswcg naar de Weezenspijl om langs de Grie, de magere Witte te bereiken. Hierom werd onbedaarlijk gelachen. Het nu volgend stukje langs de duinen zullen we wel nooit vergeten; langs berg en dal kwa men we langs de vogelkolonie en Neeltjeswal bij het vliegkamp de Mok aan. Eerst werd de inwendige mensch versterkt èn werd de Mok bezichtigd. Er waren pas nieuwe watervlieg tuigen aangekomen. Een keurig gezicht, doch laten wij hopen, dat ze nooit actieven dienst behoeven te doen. Den Hoorn werd thans opgezocht. Hier werd de Ned. Ilcrv. Kerk bezichtigd. Een mooi ouderwetsch kerkje. Na een verfrissching ging het naar de den nen. Een keurig stukje natuurschoon, wat onder be heer staat van het Staatsboschbeheer. De Fonteins nol werd opgezocht en beklommen, waar even werd verpoosd. Dan ging het weer verder naar Den Burg. Hier werd weder de kerk bezichtigd en tal van oude gevels uit de 17e eeuw. Een dezer gevels was ver sierd met drie gevelsteenen; de linksche hiervan be vat het wapen van Texel, de middelste stelt een berg van goudstukken voor, waar een man tot het hoofd in begraven is; de derde vertoont het wapen van Schagen, hetgeen er op wijzen kan, dat er in de 17e eeuw handelsbetrekkingen tusschcn bewoners van Texel en Schagen hebben bestaan. Langs de jeugdherberg bereikten we Oude Schild weer, waar de boot reeds gereed lag. Na een fijn boottochtje bereikten we Den Helder weer, om vervolgens langs de kust over Huisduinen en Callantsoog Schagen weer te bereiken. Het was inderdaad een onvergetelijken dag ge worden voor de V.H.L. Een woord van dank aan Ds. J. Eikema en anderen voor het welslagen van deze mooie tocht, zij op z'n plaats. In het Noordhollandsch Koffiehuis van Mevr. Wed. L. Zwaag werd gisteravond een spoedeischende al- gemccno vergadering gehouden. Deze spoedeischende bijeenkomst vond plaats, al dus de Voorzitter, de heer Ch. H. Th. Schmalz, in zijn openingswoord, omdat morgen \heden Dinsdag) b. en W. het advies van de vereeniging wenschte over de verruiming van verkoopgclegenheid op Zondag. Spr. wees op het belang van deze zaak voor don middenstand en daarom is het jammer dat de opkomst der leden niet grooter is. De notulen worden door den 2en secretaris, den heer K. Roggeveen, gelezen, ze worden onder dank zegging vastgesteld. Naar aanleiding van de notulen deelt de Voorzitter mede, dat in verband met een schrijven van Prof. Visser te Wageningen het feest voor het 1600-jarig bestaan, voorloopig is uitgesteld. De heer Prof. Vis ser ried aan om voorzichtig te wezen en eer men feest ging vieren schrifturen op te vragen, waaruit het tijdstip van stichting van Schagen zou blijken. Spr. meent, dat de heer Prof. Visser in dezen wel een beetje voorbarig is geweest. Uit de verschillende schrifturen toch is niet het tegendeel gebleken, men fantaseert en blijft fantaseeren. Intusschen zal het feest dit jaar niet gehouden kunnen worden, maar zal door de commissie binnenkort een vergadering worden gehouden en de quaestie worden behandeld hoe en wanneer het feest gevierd zal worden. Na een gehouden vergaderin^Wnet middenstands- vereenigingen uit onze omgeving is een motie ge zonden aan de hoofdvereeniging, waarin erop wordt aangedrongen Schagen als middenstandsdistrict aan te wijzen, omdat Schagen meer voor de plattelands- belangen opkomt. Na het verzenden van de motie kwam evenwel bericht in dat over deze quaestie morgen een vergadering zal worden gehouden in „De Unie" te Alkmaar, welke bijeenkomst door het Be stuur zal worden bijgewoond. Toen de Oranjetrein 1934 hier een dagje heeft vertoefd, is het Bestuur opgevallen dat op die ten toonstelling rechtstreeksche verkoop aan particu lieren plaats vond. In een schrijven heeft het Be stuur daar bezwaar tegen gemaakt, en in het ant woord van het secretariaat werd erkend, dat, hoewel zeker wel voor 80 via den winkelstand.wordt ver kocht, enkele standhouders aan particulieren ver- koopen. Erkennende de activiteit van onze midden standsvereeniging, zal het standpunt van het be stuur onzer vereeniging ter kennis van die stand houders worden gebracht. Door den len Secretaris, den heer W. D. Niestadt, wordt mededeeling gedaan, van de diverse ingeko men stukken; o.a. blijkt voor de leden gelegenheid te bestaan, om deel te nemen aan de enquete van den Bond, tegen het verrichten van nevenwerkzaamhe den door personeel in overheidsdienst. Verruiming verkoopgelegenheid op Zondag Door den Voorzitter wordt medegedeeld, dat B. en W. advies hebben gevraagd over eventueele verrui ming van de verkoopgelegenheid op Zondag. Door het Bestuur is het gewenscht geoordeeld, dat de be langhebbende winkeliers zelf ten raadhuize hun wenschen hiertoe kenbaar maakten, zoodat dan niet, zooals een der raadsleden zich in de laatste raads vergadering uitte, de wil van één persoon zou domineeren. Evenwel B. en W. vragen ook over deze verruiming het advies der organisatie. De eventueele verruiming zal gelden voor hen die ten verkoop in voorraad heb ben: a. visch; b. fruit; c. brood, banket, consumptieijs, enz.; d. tabaksartikelen. De tabakshandelaren hadden voorheen geen vergunning om op Zondag te verkoopen en bij de verruiming zal die gelegenheid 4 achtereen volgende uren bedragen; de overige hierboven vermel de winkeliers hadden een verkoopgelegenheid op Zon dag gedurende 4 uren en voor hen zal deze duur ver ruimd worden tot 6 uren. Door het bestuur wordt voorgesteld aan B. en W. te adviseeren de verruiming voor onze gemeente aan te vragen. Door enkele aanwezigen wordt hun teleurstelling uitgesproken over het feit, dat voor de tabakshande laren de verkoopgelegenheid slechts 4 uren zal be staan, terwijl het voor andere bij de wet genoemde winkeliers 6 uren zal zijn. x Geantwoord wordt dat hier niets aan is te doen, de wet luidt nu eenmaal zoo. Met algemeene stemmen wordt overeenkomstig het voorstel van het bestuur besloten en zal dus aan B. en W. worden geadviseerd de verruiming aan te vragen. De loonvoorstellen der directie afgewezen. - Allen, die vandaag het werk niet her vatten, ontslagen. In een gistermiddag te Krommenie gehouden zeer druk bezochte vergadering van het stakende perso neel der Vereenigde Blikfabricken werd met 414 van de 514 uitgebrachte geldige steramen besloten de loonvoorstellen der directie af te wijzen en de sta king voort te zetten. De directie heeft per 8 Septem ber ontslag aangezegd aan een 60-tal drukkers en lithografen, die niet bij het conflict zijn betrokken, doch tengevolge van de staking tot werkloosheid zijn gedoemd, en voorts medegedeeld, dat allen die vanmorgen het werk niet hervatten, zich asl ontsla gen kunnen beschouwen. Wolkbreukachtige regens in de provin cie Lublin. Warschau. De provincie Lublin in Midden-Po len werd heden geteisterd door wolkbreukachtige regens. Verschillende kleine rivieren zijn in zeer korten tijd buiten hare oevers getreden en hebben zeven kleine steden en meer dan tachtig dorpen onder wa ter gezet. Negen personen zijn om het leven gekomen. Zij werden door den plotseling opkomenden stortvloed verrast. Bijna honderd huizen zijn vernield. Enorme materieele schade aangericht. - Geen menschenlevens te be treuren? Een verkoopweek. In bespreking komt het organiseeren van een ver koopweek. De Voorzitter deelt mede, dat door het Bestuur ernstig is besproken het organiseeren van een ver koopweek. Spr. brengt in herinnering hoe te Den Helder in den loop van dit jaar een tentoonstel ling is gehouden, waaraan verbonden was een ver koopweek en wat een groot succes is geworden. Waar dit jaar bij ons geen winkelweek wordt gehou den en ook het 1600-jarig bestaan van Schagen dit jaar niet zal worden gevierd, oordeelde het bestuur het gewenscht een verkoopweek te houden. Indien de vergadering hiermede instemt, wil het Bestuur in overleg met „De Hanze" zich belasten met de orga nisatie. Tevoren zal met den Burgemeester, als hoofd van de politie, overleg worden gepleegd, omdat de te Den Helder gevolgde regeling nauw verband hield met de loterijwet. Ook te Alkmaar wil men een verkoop week organiseeren en het Bestuur oordeelt dat Scha gen in dezen niet ten achter mag blijven. Het is de bedoeling de verkoopweek te houden in de week van de harddraverij. Ze zal worden ge noemd „De Zesdaagsche" en als verkoopdagen zul len worden bepaald den Vrijdag, Zaterdag. Maandag, Dinsdag (harddraverijdag). Woensdag en Donder dag. Waar ook de verkoopweek als een soort winkel week kan worden beschouwd, zal getracht worden toestemming te verkrijgen om mede den Zondag als verkoopdag te bestemmen. In dat geval zal dus een der hierboven genoemde dagen vervallen en de Zondag daarvoor in de plaats worden gesteld. Algemeen gaat de vergadering met het idee van het bestuur mee. De opzet zal zijn dat „de Zesdaag sche" zelf de kosten, eraan verbonden, draagt, maar mochten die kosten niet geheel worden gedekt, dan zullen de twee middenstandsverccnigingen de onge dekte kosten dienen te garandeeren. Mededeeling wordt gedaan van het te houden Bondscongres en de Voorzitter wekt de leden op zoo veel mogelijk dit congres, benevens de te Amsterdam te houden Middenstandstentoonstelling „de Almiten- to" te bezoeken. Als nieuw lid wordt de heer Tielrooij aangenomen. Bij de rondvraag verlangde niemand het woord, zoodat de vergadering onder dankzegging door den Voorzitter werd gesloten. Vertrekt niet op qoed qeluk naar Frank rijk, ook daar heerscht werkloosheid. De minister van oeconomische zaken brengt het navolgende ter kennis van belanghebbenden: Het is gebleken, dat zich bij de Nederlandsche con sulaire ambtenaren in Frankrijk bijna dagelijks werk zoekende Nederlanders aanmelden, met verzoek, op rijkskosten naar Nederland te worden gezonden. Ge zien de groote werkloosheid in Frankrijk en het feit, dat, mede als gevolg daarvan, de wettelijke voor schriften op het werkzaam zijn van vreemde arbeids krachten daar te lande zeer streng worden toegepast, wordt ernstig gewaarschuwd tegen vertrek naar Frankrijk met het doel er arbeid in loondienst te ver krijgen, zonder vooraf dienaangaande overleg te heb ben gepleegd met het plaatselijk orgaan der open bare arbeidsbemiddeling. Met nadruk wordt er op gewezen dat werkzoeken den. die zich op goed geluk naar Frankrijk begeven, er niet op kunnen rekenen, door de Nederlandsche consulaire ambtenaren te worden ondersteund of op rijkskosten naar Nederland gezonden. DE F. 36. Gisteren is het offioieele certificaat voor Lichtvaardigheid uitgereikt. Naar de Tel. verneemt heeft het nieuwste product van de Fokkerfabrieken, dat den laatsten tijd nog op verschillende punten verbeteringen heeft ondergaan, gisteren officieel van den luchtvaartdienst in Den Haag het certificaat van luchtvaardigheid gekregen. Waarschijnlijk zal de K.L.M. nu zeer spoedig het toestel overnemen. Het ligt in de bedoeling om het clan eerst nog eenigen tijd op de Europeesrhe routes in te vliegen en om het daarna op dc route Amster dam—Batavia in gebruik te nemen. Een Amsterdamsche colporteur heeft Zondagmid dag tijdens de motorraces te Alkmaar loten aan den man trachten te brengen ten bate van de Amster damsche Motorclub. Daar hij hiervoor geen vergun ning had, maakte de politie proces verbaal op, waar bij bleek, dat men met een oplichter te doen had: de Amsterdamsche motorclub is onbekend en de op brengst der zelfgedrukte loten werd ten eigen bate gebruikt. Groote organisatie van inbrekers en helers ontdekt. Reeds geruimen tijd werd. zoowel in De Bilt als te Bilthoven in diverse woningen ingebroken, waarbij een groote hoeveelheid aan goud, zilver, papieren van waarde, terwijl eveneens een fototoestel van f 250 werd ontvreemd. Ook in andere gemeen'en, voornamelijk in het Gooi. werden onbewoonde villa's bezocht. In Hilversum hadden dertien inbraken plaats in twee maanden tijds. Hcts preekt van zelf. dat de politie in Dc Bilt niet stil zat, doch de nasporingen bleven aanvankelijk zonder resultaat. Vorige week Zaterdag werden in Do Bilt twee inbrekers aangehouden, die in de woning slapende werden aangetroffen. Aanvankelijk dacht de politie in dit tweetal do daders te hebben van do serie inbraken, doch toen Zaterdag 19 cn Maandag 20 Aug. j.1. weer te Bilthoven was ingebroken, wist men dat in een andere richting moest worden ge zocht. In samenwerking met de rijksveldwacht zijn daarop nachtpatrouilles ingesteld, teneinde de onbe woonde villa's voortdurend te kunnen controleeren. Met het onderzoek ging men echter voort. l)o Bilt- sclie politie stelde zich. met te Bilthoven achtergela ten sporen, in verbinding met de politie in het Gooi en te Amsterdam. Al spoedig bleek, dat de dieven in Hilversum moesten worden gezocht. Daarna volgde de arrestatie van eon zevental inbre kers, terwijl te Amsterdam een tweetal helers wer den aangehouden. De ontvreemde zilveren en gouden voorwerpen waren reeds gesmolten. Hot kostbare foto-toestel is in een bank van leening te Amster dam in beslag genomen. Daar voor alle inbraken niet het bewijs is gele verd, en Zaterdag j.1. te Hilversum wederom is in gebroken, blijft de politic paraat en worden de extra- nacht-patrouilles voortgezet. Van huis gegaan, maar niet op school ver schenen. Gistermiddag heeft de achtjarige Sarah Beugcltüsch, woonachtig Jodenbreestraat 18 te Amsterdam, de ou derlijke woning verlaten om naar haar school op het Waterlooplcin te gaan. Zij heeft zich inderdaad op weg begeven naar haar school en tegen 2 uur is zij daar door het onderwijzend personeel opgemerkt. Het kind is echter niet in haar klas verschenen cn sedert dien is de kleine verdwenen. Allerlei geruchten doen in de buurt de ronde cn het geval wordt druk besproken. De politie, die van het verdwijnen van het meisje op dc hoogte is gesteld, doet alle moeite om licht in deze zaak te brengen. Gisteren is gemeld dat te Edam een lijk was aan gebracht. Naar de Tel. nader meldt is dit het lijk van een Duitschcr, die volgens op hem gevonden papieren, Hans Bccker heette, geboren 23 Mei 1900, in een plaatsje in Würtembcrg, van beroep journa list, woonachtig te München. Hij heeft van 20 op 21 Augustus te Enkhuizen gekampeerd en is vandaar op 21 Augustus, terwijl er een stevige bries woei, met een opvouwbare kano, voorzien van een beiltjc, naar Kampen vertrokken. Deze tocht, werd hem zeer afgeraden, daar het kleine vaartuigje absoluut on geschikt was om het Meer Flevo te bevaren. Den dag daarop is het bootje reeds drijvende gevonden in het groote vaarwater tusschcn Enkhuizen en Amsterdam en tc Bunschoten binnengebracht. Het drama moet zich dicht onder de kust hebben vol trokken. Vleesch van tienduizend jaar geleden genuttigd. Stockholm. Tijdens een diner dat alhier gegeven is naar aanleiding van het terugkeeren van een we tenschappelijke expeditie uit Noord Siberic, is een vleeschschotel opgediend, bereid uit het vleesch van een mammouth, die de expeditie, welke onder lei ding stond van Prof. Lindbergh bij Taiga in het ijs ingevroren had gevonden. Het vleesch van het dier was voortreffelijk geconserveerd en de expeditie zond een deel ervan naar Stockholm. Een nauwkeu rig onderzoek werd ingesteld, waaruit bleek, dat het vleesch nog zeer goed bruikbaar was, waarop tijdens het banket een daaruit bereide schotel aan de gas ten werd voorgezet. Het prae-historischc gerecht schijnt den heeren voortreffelijk te hebben gesmaakt. Calcutta. De reusachtige overstroomingsramp, welke de provincie Bihar teistert, heeft ontzaglijke materieele schade veroorzaakt. Menschenlevens zijn echter, naar uit de totdusver door de autoriteiten verstrekte'gegevens blijkt, gelukkig niet te betreu ren, in tegensteling dus met het eerste bericht el ders in dit nummer, waarin sprake was van een groot verlies aan menschenlevens. De steden Chapra en Bhagalpur, welke beide in de onmiddellijke nabijheid van den Gangcs liggen, zijn voor oen groot deel overstroomd. De bewoners der ge teisterde gebieden hebben veelal hun have cn goed verloren, daar zij tengevolge van den plotseling opko menden stortvloed hun woningen in allerijl verlaten moesten. Daar ook de oogst in vele deelen van de pro vincie Bihar geheel vernield is, worden de boeren met hongersnood bedreigd. Een groot aantal vliegtuigen heeft onderzoekings tochten boven dc overstroomde gebieden gemaakt. Vol gens mcdcdoelingen der vliegers, schijnt het, water thans tot stilstand gekomen te zijn en op verschillende plaatsen zelfs te zakken. BRAND IN VEE-OPSLAGPLAATSEN TE CHICAGO. In de bekende vee-opslagplaatsen te Chicago is gis teren een brand uitgebroken, die een geweldigen om vang heeft aangenomen. Men is in allerijl begonnen het vee weg te leiden. In groote haast werden een twaalftal brandspuiten ontboden. DIEFSTAL IN HET LAND VAN MUSSOLINL Een heele brug gestolen. Uit Treviso wordt aan de bladen gemeld, dat er in den afgeloopen nacht een heele houten brug van 25 M. over de Sile gestolen is. De drie pijlers wa ren ter hoogte van de oppervlakte van het water afgezaagd. Voor de vele blijken van belang stelling bij ons Huwelijk ondervon den, brengen wij U allen, ook na mens wederzijdsche Familie, onzen hartelijken dank. W. SCHNEIDER. G. SCHNEIDER—van Essen. Salzgries-Esslingen, Duitschland, Aug. 1934. NIEUWE NIEDORP 2,3, en 4 SEPTEMBER „PRINS MAURITS" Gedurende de geheele kermis ge legenheid tot op den spiegelgladden dansvloer. Prima balmuziek. MAANDAG 3 SEPTEMBER; Optreden van met z'n eerste klas gezelschap. (Zie biljetten.) Aanvang 8.30 uur (n.t.) Entrée f0.75, alles inbegrepen. Plaatsbespreking k fO.10. DINSDAG: Aanbevelend, Getrouwd: J. NOBEL G. JONKER, die, mede namens wederzijdsche Ouders, hun hartelijken dank be tuigen aan Familie, Buren, Vrien den en Kennissen en aan de Gym nastiekvereniging, voor de vele blijken van belangstelling, bij hun Huwelijk ondervonden. St. Maartensbrug, Aug. 1934. Ie SINT MAARTEN, 2. 3, en 4 SEPTEMBER Alle dagen Vrij entrée. Het optreden van FAMILIE HOF- MANN GAAT NIET DOOR. Aanbevelend, Biedt zich aan: NETTE HULP IN DE HUIS- HOUDNNG, 21 jaar, liefst omtrek Winkel. Br. onder letter WD. Bur. van d. blad. Te koop: 60.000 K.G. VOERBIETEN (Rosa). WAAG en VLASKAMP, Schagen. TWEE ARBEIDERS gevraagd, waarvan één goed kan ploegen, bij Jb. BUNING. Tweewe gen, AVieringerwaard. Te koop: Een 2'A p.k. MOTORRIJWIEL, merk Motobécane, type 1932, met z.g.a.n banden en nog geldige we genkaart, voor f35. Moet weg, bij J. POL KT, Wcsterland 36, Wie- ringen. Te koop: 8 5 9 wagens best HOOI, staande aan dc rook, to Waardpol- dcr. Prijs billijk. M. v. d. BEL, Aartswoud. Uit de hand te koop: Een flink onderhouden BURGERWOONHUIS, geschikt voor alle doeleinden, en ook een stukje grond er bij voor een grooten tuin. Te bevragen bij W. JONGERLING, te Petten. Gevraagd: EEN WERKJONGEN of Boerenknecht, goed kunnende melken. P. DE JONG, Barsinger- weg. Wierlngerwaard. Gevraagd, voor direct: MEISJE voor geheele huishouding (tijdelijk) bij BLEEK, Schagerbrug. PRIMA TARWESTROO, afgehaald 5 f7.50 per 1030 Kg., bij Jn. STAMMES. Kncesweg. Anna Paulowna.

Schager Courant | 1934 | | pagina 3