De nieuwe spelling. KIJKEfl tyCLOECK Koperdraad over den weg gespannen. TOESTE VAN DR. VAN DER LEEUW GEVONDEN. GROOTE MIDDENSTANDSTENTOONSTE- LING TE AMSTERDAM. ARRESTATIES TE BERLIJN. Vliegerdraad in aanraking met electrische leiding. HET BETAUNGSVERKEER MET DUITSCHLAND. Voorloopige regeling getroffen. Het proces tegen de Juli-opstandelingen. Naar vrede tusschen Paraguay en Boh'viè? Door electrischen stroom gedood. De snelle IJsvogeL Toenemende werkloosheid te Amsterdam. Donderdag 30 Augustus 1934. 77ste Jaargang. No. 9543 Postrekening No. 23330 SCIAGER COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt viermaal per week: Dinsdag, Woensdag, Donder dag en Zaterdag. Bij Inzending tot 's morgens 8 uur, worden Adver tentie nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent. ADVERTEN- TIëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent fljewljsno* inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Regeling thans in het programma van de eind-examens opgenomen. In de Staatscourant van gisteravond is de volgende 'mededeeling vanwege het ministerie van onderwijs, kunsten en wetenschappen opgenomen: In de programma's voor het eindexamen der gym nasia en het daarmede gelijk gestelde examen, ver meld in artikel 12 der hooger-onder wijs wet, voor de eindexamens der hoogere burgerscholen, voor het onderwijzersexamen en het eindexamen is door een aanvulling van de desbetreffende algemeene maat regelen van bestuur het volgende opgenomen: „Bij het schriftelijk werk volgt de candidaat de schrijfwijze volgens de Vries en te Winkel met de navolgende afwijkingen: 1. De e wordt aan het eind van open lettergrepen niet verdubbeld. De ee blijft echter aan het einde yan een woord, alsmede in afleidingen en samen stellingen van woorden op -ee; 2. De o wordt aan het eind van open lettergrepen niet verdubbeld. De oo blijft echter vóór ch in de woorden: goochelen, goochem, loochenen, alsmede in hun afleidingen en samenstellingen; 3. Sch wordt alleen daar geschreven, waar de ch gesproken wordt. Echter behoudt het achtervoegsel -isch de thans gangbare spelling; 4. De verbuigingsuitgangen c cn en van het lid woord een, van geen en van de bijvoeglijk gebruikte bezittelijke voornaamwoorden mijn, uw, zijn, hun, haar worden weggelaten, behalve in staande uit drukkingen als Hare Hoogheid te zijnen huize, waar deze uitgangen in de beschaafde gesproken taal wor den gehoord; 5. De naamvalsuitgang -n bij lidwoorden, voor naamwoorden, bijvoegelijkc naamwoorden of daar mee gelijkstaande verbuigbare woorden, wordt be halve in staande uitdrukkingen, als onder 4 bedoeld slechts gebruikt in het enkelvoud bii de namen van mannelijke personen en bij de namen van dieren, die uitsluitend een mannelijk individu aanduiden; 6. Bij de voornaamwoordelijke aanduiding van zelfstandigheden en bij het gebruik van genitiefvor men als der, dezer, des richt men zich naar het beschaafde sp: takgebruik." Spellingsjanboel. Sprookje met betee- kenis. Het sigarenwinkeltje. Aan de „Nieuwe Rotterdammer Courant" ontleenen wij het volgende „paedagogische sprookje". Er was eens een jongmensch, dat met goed cijfer voor Nedcrlandsch eindexamen had gedaan. Om de spelling had men zich op zijn school niet veel be kommerd. Ieder kon schrijven, zooals hij wou, mits ■hij maar opgaf volgens welk systeem: Siegenbeek, 'de Vries en Te Winkel. Terpstra. Marchant, Kolle- wijn, van Eeden enz. Een prachtige gelegenheid om te plagen: de Kollewiinianen onder leeraren kregen de Vries en Te Winkelsche. de Siegenbeekianen Marchantsche spelling. Eigenlijk kon hij het Neder- landsch wel in zoowat alle spellingen schrijven, al ,was hij dikwijls in onzekerheid hoe het eigenlijk moest. Maar toen hij van school ging begreep hij, dat hij moest kiezen of deelen. Hij besloot het van het toeval te laten afhangen .welke spelling hij voortaan in zijn leven gebruiken zou. Voorkeur had 'hij niet en al die drukte om een letter meer of min der vond hij idioot. 's Avonds werd in de krant een jongmensch ge vraagd, voorzien van enz. 't Was voor een engros- zaak in mode-artikelen. Natuurlijk schreef hij zijn sollicitatie in do spelling van minister Marchant, want zoo'n moderne zaak gebruikte de allernieuwste snufjes. Een dag daarna kwam een volgens de Vries en Te Winkel geschreven briefje: „Aangezien uw sollicitatie vol fouten was. kunnen wij van uw aan bieding" enz. Maar daarom niet getreurd. Want dienzelfden avond las hij een advertentie waarin een antiquair een jongmensch van goeden huize zocht, enz. Hij schreef thans zijn sollicitatie in het Siegenbeeksch: „Zoo'n oudhoden-koopman zal wel een antieke spelling gebruiken," dacht hij. Maar 2 dagen daarna kwam een volgens Kollewijn geschre ven briefje: „Aangezien uw brief vol fouten was" .enz. De iongeman verloor den moed niet. Want 'denzelfden avond las bij een oproeping var\ solli citanten voor een plaatsje op de secretarie var» een zeer vooruitstrevende gemeente. In zijn onnoozel- heid schreef hij zijn aanmelding volgens de Vries en Te Winkel. Eenige dagen later schreef de burge meester hem in het Marchantsch: „Aangezien uw brief niet geschreven is in de officieele spelling" enz. Nu begon hij ongerust te worden. Maar gelukkig: de minister van onderwijs riep sollicitanten op naar de betrekking van adspirant vierde klerk. Nu was alles duidelijk! En met zijn mooiste schrift bood hij in de eigen spelling van den minister zijn diensten aan. Een paar weken daarna kreeg hij antwoord in het Siegenbeeksch: „Aangezien uw schrijven niet gesteld was in de op het ministerie gebruikelijke spelling, hebben wij uw brief ter zijde gelegd." Ten einde raad zette hij een sigarenwinkeltje op, en omdat hii een aardige vlotte iongen was. liep het zaakje heel goed. Dikwijls koop ik een paar sigaren hij hem en dan mag ik graag wat met hem praten. Maar begin niet met hem over de spelling van onze Nederlandsche taal. Schandelijke baldadigheid en beroovings- poging. Een automobilist uit Zuid Limburg kwam met zijn auto uit Noord Brabant en reed tusschen Weert en Baexem tegen een over den weg gespannen draad, waaraan ter weerszijden een bus was bevestigd, die gelukkig juist naast de ruiten van zijn auto sloegen, waardoor enkel de carosserie werd beschadigd. De draad was aan twee boomen vastgemaakt. Toevallig aankomende auto's verleenden hulp, zoodat, wanneer opzet voor berooving in het spel zou geweest zijn, het daaraan te danken is, dat zulks mislukte. De draad was te hoog gespannen en te deskundig bevestigd, dan dat dit door kinderen zou gedaan zijn, hetgeen met het oog op het late uur en de eenzaamheid der streek ook wel niet het geval zal zijn. Door den betrokken automobilist is yan het ge val aangifte gedaan bij de politie. Inboorlingen ontdekten het wrak in de rimboe. De vlieger in de vlammen omgekomen. Reuter meldt uit Nairobi, dat de inboorlingen, die uitgegaan waren om het wrak van het toestel van den verongelukten Nederlandschen sportvlieger van der Leeuw te zoeken, dit in de rimboe bij de Mporoto-ber- gen (Zuid-Tanganvka) gevonden hebben. Het lichaam van den heer van der Leeuw bleek verbrand te zijn. N. R. Ct. „DE ALMITENTO" HEDEN GEOPEND. Hedenmiddag zal na een langdurige en intensie ve voorbereiding, waarbij talrijke moeilijkheden en een veelheid van problemen op gelukkige wijze werden opgelost, de Almitento officieel worden ge opend door den commissaris van de Koningin in Noord-Holland, Z.Exc. Jhr. Mr. Dr. A. Röell. Deze tentoonstelling, die in het R.A.I.-gebouw te Amsterdam wordt gehouden is een daad van de Ne derlandschen Middenstand, die verwondering af dwingt. Om in deze tijden een dergelijk, werkelijk grootsch opgezette tentoonstelling te organiseeren, is moed, maar ook vertrouwen noodig en het is verheugend dat dit vertrouwen bij den middenstand nog bestaat. De Almitento is voor den middenstand van gewel dig groot beglang, want zij is hierdoor in staat om den consument te toonen, dat dank zij de voor treffelijk werkende Inkooporganisaties de concur rentiestrijd tegen de filiaalbedrijven, verbruikscoö peraties en warenhuizen met succes kan worden ge voerd. Van belang ook om den consument te toonen. dAt qua warenkennis en kwaliteit den toets der critiek glansrijk kan worden doorstaan. Van belang ook tenslotte om te demonstreeren de eenheid in den middenstand en de kracht der organisatie. Wat wij bij een voorbezoek aan de tentoonstel ling zagen, doet ons de verwachting uitspreken, dat duizenden en nog eens duizenden deze zéér inte ressante tentoonstelling zullen bezoeken. Tenslotte wijzen wij er op. dat tijdens de tentoon stelling de Koninklijke Nederlandsche Middenstands bond en de Handelaren in Levensmiddelen hun congres in Amsterdam zullen houden. 26 buitenlanders en 120 Dnitschers zonden in hechtenis zijn genomen. Zij worden beschuldigd van communistische activiteit. Naar de Times verneemt, zijn te Berlijn een groep buitenlanders, nl. vier Engelschcn, drie Spanjaar den en twee Franschen, gearresteerd, terwijl zij in den omtrek van Berlijn aan het baden waren. Dit bericht is later door een officieele mededeeling bevestigd. Volgens het Duitsche Nieuwsbureau, gaat, het hier om een aantal buitenlandsche communisten. Zij zijn voorloopig door de politie in arrest gesteld. Deze buitenlanders waren naar Berlijn gekomen om een bezoek te brengen aan Thalmann. Dit zou geen reden geweest zijn tot hun arrestatie; zij hadden echter in hun koffers propagandabiljetten en communistische bladen meegebracht en de gelegenheid van het baden te baat genomen om een aantal van deze biljetten te bevestigen aan de boomen in het Grunewald. Een deel der aanplakbiljetten toonde de beeltenis van Thalmann en was onderteekend door het Comité ter Bevrijding van Thalmann, enz. Naar de United Press in verband hiermede van betrouwbare zijde verneemt, zijn in totaal niet negen maar zes-en-twintig buitenlanders in deze aangele genheid gearresteerd en wel vier Engelschcn, twee Franschen, drie Spanjaarden, zes Russen, vier Tsje chen en zeven personen van andere nationaliteit. Bovendien zijn in verband hiermede 120 Duitsche staatsonderdanen in hechtenis genomen, die ervan beschuldigd worden de buitenlanders gesteund te hebben bij hun pogingen, om met Thaelmann in con tact te treden, zijn invrijheidsstelling te verkrijgen en communistisch propagandamateriaal te verkoo- pen. Nader uit Berlijn: Tengevolge van door de Spaansche ambassade en de consulaten van Frankrijk en Groot-Brittannië on dernomen démarches zijn de bij het baden in de na bijheid van Berlijn gearresteerde leden der anti fascistische jeugdinternationale weder op vrije voe- tengesteld. Drie kinderen gedood. Boedapest - Uit het mijnwerkersplaatsje Petrozseni in Zevenburgen, wordt gemeld, dat aldaar een 13-jarige jongen een vlieger opliet, die bevestigd was aan een zeer dun metalen draadje. Deze draad kwam in aanraking met een hoogspanningsleidine. De jongen en twee makkers, die den draad vast hielden, werden door den stroom gedood. De parade der landelijke rijvereenigingen op de Groote Markt te Groningen, ter gelegen heid van het herdenkingsfeest van Groningen's ontzet Loopende de onderhandelingen tusschen Neder land en Duitschland over een nieu\<te regeling van het betalingsverkeer is een nadere overgangsmaat regel ontworpen die gisteren van kracht is ge worden. Duitsche afnemers van Nederlandsche exporteurs, die de laatste dagen geen stortingen op het Sonder- konto van de Nederlandsche Bank bij de Reichsbank' konden doen, omdat het in het protocol van 14 Au gustus jl. bedoelde maximum van 15 millioen Rijksmark was bereikt, kunnen thans, dank zij de getroffen regeling, het door hen verschuldigde stor ten bij de Deviezenbanken. De adviseering door de Nederlandsche Bank van stortingen op het Sonderkonto aan de begunstigden, de omzetting van de op het Sonderkonto geboekte marken in guldens en de uitkeering der schulden aan de rechthebbenden blijven op dezelfde wijze ge regeld als tot dusver. Zware kerkerstraffen geëischt. Weenen. Voor den krijgsraad hebben gister 2 personen terecht gestaan, die in Juli de ministers Fey en Karwinsky hebben gevangen genomen. De beide beklaagden, Praupatz en Woelfl, zijn ieder tot 15 jaren zware kerkerstraf veroordeeld. Doodvonnis en kerkerstraffen te Leoben. In het proces tegen de opstandelingen van Weis- senbachSt. Gallen, dat plaats vindt voor den krijgs raad te Leoben, is do hoofdbeklaagde ter dood ver oordeeld. Drie anderen zijn tot levenslange kerker straf veroordeeld, de overigen tot kerkerstraffen van 2 tot 20 jaren. Bijeenkomst van de presidenten. Onder auspiciën van de Rotaryclub. Het blad Tribuna te Asuncion deelt mede, dat pre sident Ayala van Paraguay en president Salamanca van Bolivië binnenkort onder auspiciën van de Ro taryclub een ontmoeting zouden hebben. Men meent, dat uit dit onderhoud het tot stand komen van den vrede zou kunnen voortvloeien. Jongen stak een schroevendraaier in den stekker. Gisteravond om acht uur was de 21-jarige J. P. v. P. bij zijn oom, in de Kloosterstraat te Haarlem, bezig licht aan te leggen in een achter de woning gelegen schuur. Hij gebruikte een looplamp. Deze werkte even niet en de jongen stak, terwijl hij op een pad stond, met een schroevendraaier in den stekker. Hij kreeg een electrischen schok door het lichaam en viel be wusteloos neer. De ongevallendienst werd gewaar schuwd, die twee uur getracht heeft kunstmatige ademhaling toe te passen, evenwel zonder succes. On geveer tien uur constateerde een dokter den dood. Een record: Mersamatruh (Egypte)Am sterdam (Schiphol) in één dag. Gisteravond is het postvliegtuig Ijsvogel, komende uit Indië op Schiphol geland. Het toestel was 's och tends uit Mersamatruh in Beneden Egypte vertrokken en heeft den afstand van naar schatting 3500 K.M. in een dag afgelegd. Dit is een nieuw record voor een postvliegtuig in den gercgelden dienst op Indië. Wel had eens een postvliegtuig van den gercgelden dienst den afstand MersamatruhLeipzig in een dag afge legd. Ongunstige cijfers over Juli. De Amsterdamsche Arbeidsbeurs behandelde in Juli in totaal 66.332 aanbiedingen van werknemers. 4270 aanvragen van werkgevers en bracht 2856 plaatsingen tot stand: dat zijn 568 plaatsingen min der dan de vorige maand en 1149 minder dan in dezelfde maand van het vorige jaar. On elke. hon derd^ aanvragen van werkgevers kwamen 1553.2 (1235.4) aanbiedingen van werkzoekenden voor; voor mannen was dit 2053.2 (2121.2) aanbiedingen, voor vrouwen 364.2 (278-3) aanbiedingen. Aan het einde der verslagmannd stonden als niet geplaatst nog bij de Gemeente-Arbeidsbeurs inge schreven 54.817 werzoekenden. van wie 45.427 werk- loozen naar eigen opgaaf, alsmede 765 gedeeltelijk' werkloozen Bij vergelijking met het einde der vorige maand, toen het aantal werkloozen 41.646 bedroeg, blijkt dat dit aantal aan het einde der verslagmaand 781 hooger is, terwijl vergeleken met het einde van de zelfde maand van het vorige jaar. toen 42.429 werkloozen werden genoteerd, hun aantal 2998 hoo- gor is.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1