DEN HELDER BIJ DEN NEUS GENOMEN? Donderdag 30 Augustus 1934. SCHAGER COURANT.Tweede blad. No. 9543 Koningin Wilhelmina geheel hersteld. Verloving van Prins George van Engeland met Grieksche Prinses. De rijksjeugdleider tot de Duitsche ouders. DE RAMP TE CAMPANA. Fabrieken met machinegeweren versterkt Hitier waakt! Opwekking aan Landbouwers en Veehouders. Auto te water. Tegen een tram geloopen. Engelsche anti-lawaai campagne. Handelsbesprekingen JapanNed.-Indië. De overdracht van de pontonbrug aan de Kool door de gemeente aan het Rijk. Scherpe opmerkingen in den Raad. In de Heldersche raadsvergadering van Maandag avond is o.m. het voorstel tot overdracht van de pon tonbrug bij de Kooi aan het Rijk besproken. Zeer lang werd over dit voorstel gediscussieerd. Deze brug zal in verband met den bouw van een vaste brug aan de Stolpen door het rijk worden overgenomen. Het rijk was echter niet geneigd, ook niet na een audiëntie van het college van B. en W. bij minister Kalff, de kapitaalschuld van f 13.500, welke nog op de brug rust, van de gemeente Den Helder over te nemen. Dit ontlokte aan verschillende raadsleden scherpe opmerkingen. Vooral het raadslid Biersteker (Gemeen tebelang) ageerde er tegen en zeide, dat het gemeen tebestuur zich door het Rijk leelijk bij den neus had laten nemen. Jarenlang is de Raad zoet gehouden met de verzekering, dat de vaste brug bij De Kooy zou worden gebouwd. Het gemeentebestuur aldus de heer Biersteker heeft hierbij de belangen van de gemeente verwaarloosd. Volgens spr. moet alsnog een poging worden gedaan om betere voorwaarden te ver krijgen, welke meening wethouder De Boer deelde. De voorzitter verwachtte daar niets van, was zelfs van meening dat de gemeente blij moet zijn dat zij op deze manier van de brug af kan komen. Het feit is er nu eenmaal. De brug komt bij de Stolpen en een nieuwe weg wordt aangelegd van die brug naar Van Ewijcksluis. Volgens spr. ligt die weg juist in het verlengde van den grooten verkeersweg langs de kust van Frankrijk en België, langs Rotterdam. Alkmaar en zoo ombuigend via genoemde brug en den weg naar Hamburg. Den Helder ligt nu eenmaal excentrisch en daar is niets aan te doen. Het Rijk wil bovendien de pontonbrug bij De Kooij nog tot een draagvermo gen van 9000 K.G. opvoeren. Een ander raadslid wilde de brug in eigen beheer nemen, maar dat zou de gemeente op geweldige kosten komen te staan, omdat de tolheffing, die nu nog geschiedt, eerstdaags zal moeten verdwijnen; ook al een eisch, dien het tegenwoordige verkeer stelt Het voorstel om het punt aan te houden werd verworpen. Het voorstel van B. en W. is tenslotte met 13—6 stemmen aangenomen. Het eerste uitstapje na verscheidene da gen. Naar „Aftenposten" verneemt Is H.M. Koningin Wilhelmina thans geheel hersteld van de ziekte, waaraan zij de vorige week leed. Maandag heeft H.M. deelgenomen aan een tocht per motorboot op de Os lofjord. Men had makkelijke stoelen neergezet in de boot, maar hiervan wilde de Koningin niets weten. H.M. stelde zich tevreden met een plaats op een houten bank van de boot. De tocht is de Koningin, die er opgewekt uitzag, goed bevallen. In den namiddag maakte H.M. een tocht per auto naar Hogden, dat noordelijker ligt en vanwaar zij met de veerpont naar den anderen over van de fjord overstak om van het dorpje Moss uit nog eens op nieuw van het uitzicht op Aasgaardstrand te genie ten. Langs denzelfden weg keerde H.M. naar haar hotel terug. Dit is het eerste uitstapje geweest, dat de Ko ningin sedert verscheidene dagen heeft kunnen ma ken, daarbij genietende van het prachtige zomer weer, waarin men zich hier reeds eenigen tijd ver heugt. Het ziet ernaar uit dat H.M. voornemens is, voor- loopig nog hier te blijven ten einde, nu zij herstel lende is, nog van dit liefelijke land te kunnen genie ten, aldus schrijft men nog uit Aasgaardstrand aan de „Msb." Huwelijk ln het late najaar verwacht. In ons nummer van gister heeft men het bericht kunnen lezen van de verloving van Prins George, 's Konings vierden zoon, met prinses Marina van Griekenland. De prins is reeds 32 jaar oud; evenals zijn vader is hij opgeleid in de marine en hij heeft op verschillende oorlogsschepen gediend. In 1929 verliet hij op medisch advies den dienst en daarna werkte hij eerst op het departement van buitenland- sche, en daarna op dat van binnenlandsche zaken. Naar de Engelsche draadlooze dienst meldt, heeft de aankondiging van de verloving van prins George met prinses Marina van Griekenland buitengewone belangstelling gewekt. Zij zijn gisteren uit Salzburg, waar zij de Festspiele bezocht hebben, vertrokken met prins en prinses Paul van Zuid-Slavië, wier gasten aan het meer van Bied zij ook verder zullen zijn. Prins George reed zelf de auto, waarin hij met prinses Marina gezeten was. De prins en prinses worden overstroomd met gelukwenschen en ook de koning en koningin, die op Balmoral Castle vertoe ven, hebben vele gelukwenschen ontvangen. De da tum van het huwelijk is nog niet aangekondigd, maar de bladen verwachten, dat het laat in het najaar te Londen voltrokken zal worden, vermoedelijk in de abdij van Westminster. De formeele toestemming tot het huwelijk zal wor den gegeven bij Koninklijk besluit, waarop graaf van Norfolk als graaf-maarschalk de regeling voor het huwelijk zal treffen. Men venvacht, dat prins George over een dag of tien te Londen zal terugkeeren en dat dan prinses Marina een kort bezoek aan Londen zal brengen als gast van den koning en de koningin. ZAL HITLER AMNESTIE VERLEENEN? Voor 3000 gevangenen. De „U. P." verneemt, dat Hitier op den partijdag te Neurenberg voor ongeveer 3000 politieke tegen standers. die naar het heet. nog in concentratie kampen verblijven, amnestie zal afkondigen. Zij zou in hoofdzaak communisten betreffen, waaronder ook Torgler, terwijl men waarschijnlijk met het oog op het in October te houden proces voor het volksgerecht, Thaelmann zou uitzonderen. BALDUR VON SCHIRACH KRIJGT GELEGEN HEID ZICH TE VERDEDIGEN TEGEN DE VERSCHILLENDE VER DACHTMAKINGEN. De rijksjeugdleider Baldus von Schirach heeft gisteravond voor de radio een rede gehouden tot de Duitsche ouders. Hij wees er op dat dezen zomer tallooze jongeren onder leiding van de Ilitlerjeugd hun vacantie in de bergen hebben kunnen doorbren- Baldur von Schirach. De grond drennde alsof er een zware aardbeving ontstond. Ontzettende paniek onder de be volking. Halve stad ligt reeds in puin. Gistermiddag werd uit Buenos Aires gemeld, dat vrijwel de halve stad Campana reeds in puin ligt Bij de eerste ontploffing, die zoo ontzaggelijk was, dat wijd in den omtrek de grond schudde, alsof een zware aardbeving ontstond, zijn op z'n minst 20 arbeiders gedood en tientallen anderen ernstig gewond. Men schatte dat 50 millioen gallons olie in lichter laaie stonden. De ontploffing ontstond kort na middernacht en verwoestte onmiddellijk de lichtvoorziening van de stad, waarop onder de bevolking een paniek ontstond, die met geen pen te beschrijven is. Elke nieuwe ont ploffing deed de wanhoop en de angst van de uit hun huizen gevluchten, die zinneloos her en der renden, stijgen. Intusschen zijn honderden vrijwilligers, waar onder vele cowboys uit de omliggende pampa's naar het terrein van de ramp gesneld, waar zij met boven- menschelijke inspanning en groote persoonlijken moed erin slaagden nog tal van mannen en vrouwen te redden, waarbij hun eigen leven herhaaldelijk groot gevaar liep. Speciale treinen met in allerijl bijeenge roepen brandweer-afdeelingen, aangevuld door vrij willigers, zijn naar het terrein gesneld, teneinde zoo veel mogelijk het vuur tot staan te brengen. De toe stand blijft echter voorloopig nog buitengewoon cri- tiek, en verschillende olietanks loopen nog gevaar door het vuur te worden aangetast en te ontploffen. Opnieuw 14 olietanks ontploft. Volgens ontvangen berichten is de ramp in Cam pana nog grooter geworden, tengevolge van het feit, dat de wind gedraaid is, waardoor het vuur op een aantal andere olietanks oversprong. Met ontzaggelijk gedonder vlogen nog veertien olietanks de lucht in. Bij de athletiekwedstrijden ZwedenNoorwe gen, welke te Oslo gehouden zijn, vestigde de Zweed Harald Anderson een nieuw wereld record discuswerpen met 52,42 Meter. gen. Nu de vacanties zijn aftreloopen, maakt de rijks jeugdleider van de gelegenheid gebruik om de ou ders te danken voor het vertrouwen dat zij in de Hitlerjeugd gesteld hebben, door hun kinderen daar aan toe te vertrouwen. Drie factoren moeten bij de vorming van de jonge generatie samenwerken: het ouderhuis, de school en de Hitlerjeugd. De Hitler jeugd heeft daarbij haar eigen terrein, waarbij geen conflict met school en ouderlijk huis mag bestaan. De Hitlerjeugd voedt op, niet tegen, maar voor het begrip van de ware autoriteit. Zij leert den jongen Diiitscher dat hij niet aan zich zelf, maar aan het volk behoort en dat hij zijn eigen wenschen aan het welzijn en de eer van de gemeenschap ondergeschikt moet maken. De Hitlerjeugd heeft bij alle fouten, die haar als menschelijke organisatie aankleven, één deugd en dat is haar eensgezindheid. In de plaats van de talrijke organisaties van ver schillende richting die vroeger recht van bestaan hadden, zooals nu de Hitlerjeugd recht van bestaan heeft, is de eensgezinde algemeene jeugdbeweging van Adolf Hitier gekomen. De Duitsche ouders heb ben in de Hitlerjeugd geloofd en dit geloof heeft duizendvoudige vruchten gedragen. Nog eenigc dagen geleden heb ik in een lang on derhoud met den Leider kunnen vaststellen dat het beginsel van de vrijwillige toetreding tot de Hitler jeugd nimmer zal worden prijs gegeven. De staat oefent door de rijksjeugdleiding controle op den dienst der Hitlerjeugd. maar eiken Duitschen jon gen staat het vrij toe te treden of niet. In het jaar 1935 zal op de ervaringen van dit jaar voortgebouwd worden en dan moet elke Duitsche jongen en elk Duitsch meisje eenige weken in de vrije natuur doorbrengen door middel van tentkam pen of jeugdherbergen. Heel Duitschland moet daar toe medehelpen. Indien eenige buitenlandsche zenders en bladen meencn dat zij het opbouwend werk van de Duitsche jeugd kunnen verstoren door mij verdacht te ma ken, mij dood te verklaren en als een millioenendief te betitelen, staat dat hen vrij. Ik heb voor mijn arbeid niet de toestemming van het vreemde jour- naile noodig. Ik heb de toestemming van mijn leider noodig en die bezit ik. Volgens zijn aanwijzingen zal ik voortwerken en hem evenals in de afgeloopen tien jaren ook in de toekomst trouw blijven. Hand in hand met de Duitsche ouders en de Duitsche jeugd zal de Hitlerjeugd voortwerken. Dapper en trouw staat de jonge natie achter haar leider. Duitsche oudersl Uw kinderen zijn de grootste trots van den nieuwen staat. Het Duitsche rijk is eeuwig door de Duitsche jeugd. In verband met dreigende textielstaking in Amerika. Het wordt thans, nu 4000 leiders van de katoen industrie botweg hebben geweigerd, gevolg te geven aan den wensch van Roosevelt inzake de verminde ring van den werktijd der arbeiders, vrijwel uitgeslo ten geacht, dat nog tijdig een oplossing tot stand zal komen van de moeilijkheden in de textielindustrie. De fabrieken te Albama worden reeds tot ware vestingen ingericht en versterkt met machinegeweren, gasgeschut en dergelijke. Vrachtautochauffers staken te New-York. De voedselvoorziening van New-York dreigt ten deele te worden ontwricht, tengevolge van een besluit der vrachtauto-chauffeurs, om op 31 Augustus het werk neer te leggen. Men verwacht, dat 10.000 vrachtrijders bij deze actie betrokken zijn. Textiel-staking in Amerika thans onver mijdelijk. Nader uit New-York: De werkgeversorganisatie in de textielindustrie heeft het voorstel om in onderhandeling te treden met de leiders der vakvereenigingen, verworpen. Een staking van de textielarbeiders in het geheele gebied der Vereenigde Staten schijnt thans onvermij delijk. Gorman, de voorzitter van het stakingscomité, is be reid onmiddellijk order te geven om het werk neer te leggen. Negen vreemdelingen gearresteerd te Berlijn. Het verluidt dat een negental vreemdelingen, vier Engelschen, twee Franschen en drie Spanjaarden Za terdag j.1. gearresteerd zijn, terwijl zij in de omgeving van Berlijn baadden. Er is geen reden opgegeven voor hun arrestatie, maar het schijnt, dat de gearresteerden naar Duitschland gekomen waren van een anti-oor- logs en anti-fascistisch congres in Spanje, met het doel de arbeidstoestanden in Duitschland te bestudee- ren en een bezoek te brengen aan de arbeidskampen. Het schijnt dat zij ook hoopten een bezoek te kunnen brengen aan Thallmann. Het verluidt verder, dat ook de correspondent van de „Heraldo de Madrid" Maan dagavond gearresteerd is, doch later weer op vrije voeten is gesteld. IN JAPAN DOODSTRAF GEëlSCHT TEGEN EEN OUD-MINISTER. Strijd tegen de bloedbroederschap. Reuter meldt uit Tokio: In het proces tegen de gearresteerde leden van de beruchte „bloed-broederschap" heeft de openbare aanklager tegen den leider Akira Inouye. een fa- natieken boeddhistischen priester en 3 onder-lei ders de doodstraf geëischt Onder deze laatsten be vindt zich ook de oud-minister van financiën Ko- numa. Tegen eenige andere leden van de bende werd levenslange gevangenistraf geëischt. De bende van de „bloed-broederschap" is verant woordelijk voor de talrijke terroristische aanslagen, die den laatsten tijd in Japan hebben plaats gehad. SJL WEER IN EERE HERSTELD. De zuivering bijna beëindigd. B e r 1 ij n: Tijdens een revue over de Berlijnschc S.A.-brigade 30 verklaarde Obergruppenführer Von Jagow, dat de bevölcn zuivering der S.A. vrijwel be ëindigd was. De meeste S.A.-mannen zullen weer in cere in hun functies terugkeeren. STAKING IN BRAZILIë BREIDT ZICH UIT. Thans staken ook de bakkers. Rlo de Janeiro. Terwijl de tram- en veerbootar beiders reeds in staking waren, is thans ook een staking uitgebroken onder de bakkers. U hebt al veel gehoord, gesproken en ondervonden van de crisis in uw bedrijf. Mogelijk hebt u er ook al iets tegen gedaan, en er zelfs al verschillende dingen voor nagelaten. Mense lijkerwijs hebt u daardoor misschien nu nog het hoofd boven water en is U dus geluk te wenschen. Dan van harte! Maar hebt u ook al over de toekomst van uw 16- tot 20-jarige zoon gedacht? Zou een diploma van een Rijkslandbouwwintei^ school geen prachtige steun kunnen zijn, hetzij hij in eigen bedrijf (landbouw of veeteelt) zal terecht ko men, hetzij hij anderszins zijn bestaan zal moeten zoe ken in de landbouw of een daaraan verwant vak Met geringe kosten, mogelijk zelfs zonder kosten kunt u dit voor uw zoon doen, door hem twee winters naar Schagen te zenden! Volgens een kortgeleden in dit blad geplaatste ad vertentie kunt u allé gewenste inlichtingen schriftelijk en mondeling krijgen bij de Wnd. Directeur der R.L.W.S. te Schagen Ir. G. LIENESCH. De Nederlandsche regeering heeft aan de deel nemers van het internationaal luohtvaartcon- gres ln de Ridderzaal te Den Haag een tea aangeboden, waarbij ook de vliegtuigbouwer A. Fokker aanwezig was. De passagiers gered. Eergisteravond omstreeks zeven uur is te Hillegers- berg een zoo goed als nieuwe vierpersoons-Opel-auto te water gereden bij den Aleida van Spangensingel. De auto werd bestuurd door den heer A. S., uit de Kcrstant v. d. Berghelaan. Komende van de Jan van Ghestellaan wilde de bestuurder de Aleida van Span gensingel oprijden, doch heeft bij het nemen van de bocht te veel naar rechts uitgehaald. De, auto kwam middenin de vaart terecht. Zoowel de heer S. als een passagier hebben zichzelf kunnen redden. De heer S. was sedert eenige dagen in het bezit van een rijbewijs. Met een takelwagen is de auto later op den avond op den wal gehaald. Met een zware hersenschudding bewuste loos opgenomen. Gisteravond om half zes wilde mej. C. d. H. een fietspad bij de Hertenkamp te Haarlem oversteken op het oogenblik dat zoowel uit de richting Heemstede als van Haarlem een tram naderde. Zij zag de tram uit Heemstede, welke zij liet passeeren, doch niet die uit de richting Haarlem. Het gevolg was, dat zij tegen deze tram botste en bewusteloos bleef liggen. Zij is naar de Mariastichting vervoerd, waar bleek, dat zij een zware hersenschudding had opgcloopen. Eerste „stille nacht" ln Londen. Van verschillende zijden bereiken den minister «an Verkeer berichten omtrent den eersten „nacht' van stilte", in de straten van Londen. Deze berichten zijn zoo gunstig, dat de maatregel stellig niet zal worden ingetrokken. De minister is dankbaar voor de resultaten en heeft het volgende communiqué gegeven: Dank u Londen. Dank u motorrijders en voet gangers voor uw uitstekende samenwerking. Allen vinden hun belooning in het besef, dat vele Londe- naars een rustiger nacht hebben gehad, dan sedert' vele jaren. Laat ons voortgaan zooals we zijn be-< gonnen. DE ONTSNAPPING OP BELLE ISLE. Naar Reuter uit Lorient meldt, zijn de laatsten van de ontsnapte jeugdige boeven uit het opvoedingsge sticht te Belle Isïe-en-mcr gisteren gepakt. De ordé in het opvoedingsgesticht is geheel hersteld. UIT ONZE OOST. Nog steeds geen beslissing, Een Aneta-telegram d.d. gister uit Batavia meldt: Heden hebben wederom besprekingen plaats ge had tusschen de voorzitters van de Nederlandsche en Japansche delegatie, waarbij ook de heer Hart thans in zijn functie van directeur van het Departe ment van Economische Zaken, vice-voorzitter der Nederlandsche delegatie en de heer Koshida van de Japansche delegatie aanwezig waren. Wederom werd geen beslissing bereikt Vermoedelijk is de oorzaak hiervan gelegen in het feit dat de Japansche delegatie nadere adviezen uit Tokio dient af te wachten. Binnen enkele dagen zal deze bespreking derhalve opnieuw ter hand worden genomen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5