Raad St. Maarten. Haar schuld betaald ZELf NIET MEER IN BESLAG GENOMEN DE WA5CJ1TUD IS NU VR'J GEKOMEN Vergadering van den Rand op Woensdag 29 Au gustus 1934. des morgens 10 uur. Voorzitter de heer A. Klerk. Burgemeester, tevens Secretaris. Alle leden zijn aanwezig. Na opening volgt vaststelling der notulen. Mededeelingen. Door den Voorzitter worden verschillende mede- deelingen gedaan, o.a. dat de Minister vlabtrekken in de polderslooten heeft toegestaan, doch dat dit werk nu is afgcloopcn. Omtrent de hageerregeling was een brief ingeko men van de commissie uit de 50 Westfriesche ge meenten. De commissie heeft de regeling nog eens met de Ned. Heidemaatschappij aan een beschouwing on derworpen en men kwam opnieuw tot de conclusie dat geen topprestatie wordt verlangd. De praktijk heeft dat ook bewezen. Alleen kwam de Ned. Heide maatschappij aan do wenschen van de commissie tegemoet, wat uren van aanvang botrof. Van de N.V. Noorderstoomtrammaatschappij kwam bericht dat in een algemeene vergadering zal worden behandeld de vraag, welke bestemming zal worden gegeven aan de opbrengst, verkregen van den ver koop van den spoorweg, baanvak Warmenhuizen Schagen. God. Staten zonden bericht dat de rentevoet der geldleening, aangegaan voor de door het Rijk en gemeente verstrekte voorschotten aan de tuinbou wers is verlaagd van 5V? op KV? In verband daarmede is aan do Bank voor Ned. Gemeenten gevraagd dit ook to doen. Als antwoord deelde de Bank voor Ned. Gemeenten mede, dat voor vervroegde aflossing een vergoeding van 1 pet. verschuldigd is. Een nieuwe aanbieding voor een geldleening ad f 12000 werd toegezonden, waaruit blijkt dat «leze lecning is te sluiten tegen een rentevoet van K\\ pet. Algemeen is de raad van oordeel op dit aanbod in te gaan. De rijkssubsidie voor werkverschaffing enz. over 1933 zal bedragen f 387.49 en f 4365.64, terwijl de gemeente zal hebben bij te dragen f 1578.84, terwijl de bijdrage over 1934 voor extra hulp werkloozcn zal bedragen f 52.50. Bij wijze van proef is toelating verzocht en ver kregen voor een kind van D. Leijen te Stroet op de school voor Buitengewoon lager onderwijs te Alk maar. De kosten zullen voor de gemeente ongeveer f 100 bedragen. De proef zal worden genomen tot 1 Febru ari a.s., waarna opnieuw zal worden overwogen hoe te handelen. Op het verzoek van het Hoofdbestuur der Algem. Vereen. Bloembollencultuur om subsidie voor de te houden bloemententoonstelling, wordt afwijzend be schikt. B. en W. stellen voor ann den heer W. C. Spects. voorheen hoofd der school te Valkkoog, een vergoe ding too te kennen van f 25 voor de aangebrachte beplanting langs de schutting der onderwijzerswo- ning. Opgemerkt wordt dat do heining in do toekomst wellicht de schutting zal kunnen vervangen en daarom vereenigt de raad zich met het voorstel van B. en W. Van den heer P. Kos, ex-schoolreiniger te Valk koog. is een verzoek ingekomen om een wachtgeld- vergoeding. B. en W. stellen voor, dit verzoek voor .kennisgeving aan te nemen, omdat adressant daar voor niet in aanmerking kan komen. Adressant was op arbeidscontract aangenomen en ïn zoo'n geval valt men niet onder een wachtgeld regeling. t De heer Broed zegt dat waar de scholen van rijks wege zijn opgeheven, hij het gewcnscht vindt, dat de gemeente die menschen, adressant en ook de schoolrcinigster to F.enigcnburg, een gratificatie ver leent. De Voorzitter vindt het hier geen buitengewoon geval, het was geen ambtelijke functie, die werd be kleed, en voor hun werk hebben ze een behoorlijke vergoeding ontvangen. Het betrof hier een bijbe trekking. De heer Rreed zegt, dat gezien de omstandigheden dier menschen, het toch was een voorname bijzaak. Met die bijverdiensten werd altijd rekening gehou FEUILLETON. door MARGARET PEDLER. 43. Eliot was baast buiten zichzelf van woede ge weest. toen hij had gehoord van den lasterlijken kletspraat, die zich een tijdlang om Anns naam had bewogen en van het aandeel, dat tnrs. Carbcrry hiertoe hnd bijgedragen, maar noch hij noch Ann z<-!f hadden kunnen bedaren van bet lachen om de veranderde houding, die bij deze dame had plaats gegrepen, toen hun verloving openbaar was gewor den. Zij was één van de eersten geweest om haar feli citaties aan te bieden en had een plechtig bezoek aan de villa gebracht ditmaal in gezelschap van den ingetogen Murlël. „Hot zal zoo heerlijk zijn. om eindelijk een burcht vrouw op Heronsmerc te hebben," had zij op dwe- penden toon gezegd. Nu zij tot het inzicht was gekomen, dat haar doch ters kans om de begeerde plaats in te nemen, totaal was verkeken, was zij natuurlijk zoo wijs geweest om het feit te accepteeren en haar diplomatieke ba kens naar de veranderde omstandigheden te verzet ten. Met koele geraffineerdheid had zii overwogen, dat Heronsmede, als Coventry was gehuwd, ongetwij feld het centrum zou worden van een uitgelezen gezelschapsleven en dat het daarom, vanuit elk oog punt bezien, verstandig zou zijn om op goeden voet met hen te staan. I.adv Susan vloeide over van vreugde. „Hoe dan ook. Philip." zeido zii. „ie mag er wel hard over denken om Doreen als een pis aller voor Tonv te aanvaarden en doe dat dan zoo lieflijk mogelijk, beste kerel! Onthoud miin woorden, het huwelijk zal iets groots van hem maken. Iedere man moest getrouwd zijn." „Ik wou, dat je die opinie dertig Jaar geleden be zeten had, Susan", antwoordde Sir Philip hierop, „ik geloof", hij draalde terwijl zijn oogen een vreem den. zachtcn glans kregen „dat het nu wel te laat zal zijn?" „Veel te laat", gaf Lady Susan prompt te kennen, ofschoon ook haar oogon een ongewone zachtheid verkregen. „Trouwens, ik zou mij nooit van den Stam van Israël kunnen scheiden en jij zou er niets voor voelen om steeds buitenstaander te blij ven. Het schijnt, dat de verloving van die twee ons allemaal in de war heeft gebracht" F.n inderdaad waren er voor tenminste twee men schen uit de naaste omgeving vérstrekkende gevol gen aan de verloving verbonden. Bobfn zou de be den. Spr. vraagt naar de belooning van de betrok ken personen. De Voorzitter deelt mede, dat de belooning van de school tc Valkkoog bedroeg f 125 pl. f 10, pi. f 25, is f 1G0; voor die te Ecnigcnburg f 115 pl. f 10 pl. f 25 is f 150. De heer Breed stelt dan voor de gratificatie te be palen op 2/3 van dc belooning, is f 80 per persoon. De heer Van Druncn wijst er op dat dit dan onge veer 50 pet. zou bedragen van hetgeen Kos, mede in verband met de andere werkzaamheden, die hij aan de school verrichtte, verdiende. Het voorstel-Breed wordt verworpen met 4 tceen 3 stemmen; voor stemden de heeren Van Drunen, Breed en Blom. Het voorstel van B. en W. wordt daarmede geacht te zijn aangenomen. B. en W. vragen machtiging om de vroegere on derwijzerswoning te Valkkoog zoo mogelijk onder hands te verhuren. De tijd voor verkoop achtten B. en W. niet gunstig. De heer Van Drunen wijst er op dat als de ge meente het pand verhuurt, het de gemeente altijd geld zal kosten. Het onderhoud en de lasten hebben ongeveer f 200 gekost en spr. acht het beter zich van dezen eigendom te ontdoen. De heer Breed vraagt naar de voorwaarden, die een eventueel gegadigde voor den huurder van huis met tuin zullen worden gesteld. Ook spr. geeft voor keur aan verkoop; maar is er niet tegen om het pand voorloopig te verheuren. De Voorzitter zegt dat B. en W. het zouden wil len verhuren tot 1 Mei 1936; één reflectant meldde zich aan. Ook de heeren Blom en Gootjes achten het nu geen geschikte tijd om te verkopoen. Goedgevonden wordt to trachten de woning tot 1 Mei 1936 te verhuren, tegen stemde de heer Van Drunen. De heer Breed dringt er op aan dat gezorgd wordt voor goed onderhoud van den tuin. De producten, die plukklaar waren, zijn reeds weggehaald door Kos, na daartoe vergunning te hebben verkregen. Vervoer van schoolkinderen. B. en W. stellen voor op het verzoek van P. S. Een hoorn e.a. om een bijdrage te verlecnen in het bus vervoer voor de schoolkinderen van Valkkoog en Groenveld naar Sint Maarten, afwijzend te beschik ken, aangezien dat voor hier van gemeentewege niet is uit te voeren. Het vervoer zou volgens adressanten kosten f 250 per jaar. De Voorzitter herinnert aan de besprekingen hier omtrent, in de vergadering der oudercommissie Valk koog en waar spr. toen reeds heeft gewezen op de consequentie. Spr. noemt bijv. de kinderen van Eenigenhurg, die naar Krabbendam, Rijpje, Burger- brug of naar de school te St. Maarten gaan. Een dergelijke consequentie meenen B. en W. niet te kunnen aanvaarden. Dc heer Van Drunen vraagt of B. en W. hebben nagegaan, hoeveel dio consiquentie zou kosten. Per soonlijk zou spr. er ook niet voor gevoelen, maar de regeering heeft de menschen gedwongen. De Voorzitter zegt dat dit waar is. maar we moe ten er rekening mee houden, dat het allemaal kinde ren zijn van één gemeente. Doe ie het voor de ééne groep, dan moet je het ook voor de andere groep doen. Er is toch ook nog een principieele Kant aan de zaak. De heer Van Drunen en ook de heer Brak, zien er toch nog wel ccnig verschil in. De heer Van Drunen wijst op het voordeel dat de gemeente heeft in de opheffing der scholen. De heer Brak zou er niet voor zijn dat de ge meente het gehcele bedrag van f250 voor zijn reke ning nam. Spr. dacht van een bepaald percentage, tot bijv. f 100. De Voorzitter zegt dat de ouders zich wel bereid hebben verklaard een gedeelte der kosten te willen dragon, maar wij weten wel hoe de toestand der be trokkenen thans is. De heer Van Dninen zegt. da* de bijdrage voor de gemeente zuiver op een bedrag per kind ware te stellen. Spr. vraagt of er nog een meerderheid en een minderheid in het college van B. en W. was. De Voorzitter zegt dat bet voorstel door het ge- heole college wordt gedaan. De heer Gootjes zegt dat hii zich vereenigt met het voorstel van B. en W. Als een bijdrage werd verleend, zou dat gaan tegen den geest die hii de opheffing der scholen beeft voorgezeten, n.1. bespa ring. Als de afstand meer dan 5 K.M. was. zou het wat anders zijn. Do beer Glas wijst nog eens op de moeilijkheden voor de gemeente om op bet verzeok in te gnan. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 4 tegen 3 stemmen, tegen stemden de heeren Brak, Van Drunen en Breed. Pensloenverhaal en wat er aan vast zit. B. en W. stellen voor, nu bet verhaal van pensi oensbijdragen ad 10 pet. op de jaarwedden der ge meente-ambtenaren met ingang van 1 Juli 1.1. im peratief is geworden, de jaarwedde van den ambte naar ter secretarie en den gemeenteveldwachter to herzien. Eveneens de verordening betreffende laatst genoemden in verband daarmede en enkele aanvul lingen omtrent dienstplicht, te wijzigen. De jaarwedde van den ambtenaar ter secretarie wordt voorgesteld met ingang van gemelden datum, te brengen van f 500 op f 575, plus f 100 voor diplo ma en van den veldwachter op f 1200 tot f 1500 (4- jaarl. verhoogingen van f 75)) met vrij wonen (thans f 1375). De pensioensgrondslagen dienovereenkomstig vast te stellen. Door den heer Sloof, ambtenaar ter sercetarie, was het verzoek ingezonden om zijn salaris te verhoogen. opdat hij door het verhaal van pensioensbijdrage geen finantieel nadeel zou ondervinden. Dc afdeeling „Het Noorden", onderafdeeling van den Ned. Bond van Gemeente ambtenaren, verheugde zich over het voorstel van B. en W., maar wijst er op. dat de salarissen in de omliggende gemeenten hoogcr zijn en de afdeeling zou dan ook willen dat het salaris werd bepaald op f 900. n.1. f 700 plus 4 iaarlijksche verhoogingen van f 50; het maximum f 900, voor den tegenwoordigen functionnaris direct toe te passen. B. en W. bleven bij hun voorstel, hierboven ver meld. De heer Breed wijst op de meerdere werkzaam heden. voortvloeiende uit de regceringsvoorschriften en namens spr.'s fractie stelt hij dan ook voor. het salaris voor den ambtenaar ter secretarie te benalen op f 750 plus f 100 voor diplpma. met iaarlijksche verhoogingen van f 100, tot een maximum van f 1000. trekking bij Eliot nu natuurlijk niet gaan verlaten. Een korte begrijpende handdruk tusschen de twee mannen had de heele zaak in het reine gebracht en Robin was van zijn onderhoud met Eliot regelrecht naar Cara toegegaan. Hij trof haar aan tusschen een massa vazen, waarin zij zorgvuldig en keurig de bloemen schikte, die de tuinman zooeven had binnen gebracht. „Zijn ze niet prachtig," zei ze, toen zij en Robin elkaar hartelijk hadden begroet. „Wil je er één in je knoopsgat?" Hij keek naar den fel-rooden anjelier, dien zij hem toestak en schudde zijn hoofd. „Neen, dank je", zei hij rustig. „Ik wil een vrouw." Cara zag hem verwonderd aan. „Robin toch!" riep zij zacht. Hij was onmiddellijk aan haar zijde. „Cara!" zei hij vurig, „wil je me nu, na alles, het beste op één na schenken?" Zij weifelde nog steeds. „Dat schijnt niet eerlijk, Robin," sprak zij verward en verlegen .„Ik ben ten eerste ouder dan jij." „Een of twee jaar, geloof ik" gromde hij schert send. „Wel Iets meer", liet zij er met een korten zucht op volgen. „Je zult weer Jonger worden", opperde hij goed moedig. „Maar dit terzijde gelaten, zou jij zoo harte loos kunnen zijn om mij daar alleen in de villa achter te laten, als Ann is getrouwd?" Cara draaide nerveus een twijgje venushaar tus schen haar vingers. „Wanneer gaat Ann trouwen?" vroeg zij eindelijk langzaam en afwezig. „ïn April. Het is al vastgesteld. Maar de zaak, waar het op aankomt is, wanneer gaan w ij trouwen!" April? Zou Eliot in April trouwen? Cara voelde plots een scherpe pijn in zich opko men. Zij besefte berustend, dat hun levens totaal gescheiden waren. Zijzelf had dit tien jaar geleden bewerkstelligd. Maar nu had Eliot eindelijk weer het geluk her vonden! Zij dankte God ervoor. En Robin zou ze nu iets terug kunnen geven in ruil voor zijn vurige aanhankelijkheid zijn trouwe kameraadschap. Zij keerde zich tot den man, die zoo begecrig op haar antwoord wachtte. „Ben jij er absoluut van overtuigd, dat je mij noo- dig hebt, Robin?" vroeg zij. „Absoluut", antwoordde hij ernstig. „Dan, als jij er zoo verzekerd van bent, wil Ik met je trouwen, wanneer jij dat wenscht nadat Ann is getrouwd." Hij kuste haar vol ernstige overgave en hield haar vast in zijn armen geklemd. „Je zult het verleden vergeten, liefste. Ik beloof je, dat je alle dingen vergeten zult, die je leed heb ben gedaan", zei hij op teederen toon. „Ik zal erop toezien, dat Ann en Eliot hun huwelijk niet uit stellen omdat dat dan ook uitstel voor ons betee- kent." Zij knikte instemmend. „Ja. Ik kan natuurlijk onmogelijk den natuurlij ken beschermer van Ann opvorderen, voordat zij goed en wel in de hoede van iemand anders is op genomen", sprak ze zwakjes lachend. Sinds Eliots geluk eens door haar was stukge slagen, was het vreemde besef in haar gaan leven, dat zij voordat Eliots genezing van het leed en zijn hernieuwd geluk met Ann verzekerd was niet meer vrij over zichzelf mocht beschikken. Ann was dolblij, toen zij van Rohins verloving hoorde. Dc wetenschap, dat haar geliefde broeder door haar huwelijk niet alleen zou achterblijven en den aanblik van Cara, die nu een nooit-gekende, rijke vreugde in haar oogen droeg, voegden den laat- sten druppel toe aan haar kelk van geluk. „Lieve Robin, ik ben zoo blij," zei ze hem. „Als ik zelf een vrouw voor je had moeten uitzoeken, had ik geen betere kunnen vinden, dan Cara!" „Ik vind het prettig, dat je er mede accoord gaat", Gewant does. De heer Gooi fes wijst erop dat we hier hebben een kleine gemeente, waar de betrekkineen van burge meester en secretaris in één persoon ziin vereenied. Naast den burgemeester-secretaris is noodig oen aankomende kracht en nu zijn de tijdsomstandighe den oorzaak, dat de heer Sloof, lie hier als aanko mende kracht is gekomen, hier in functie is geble ven. Spr. wijst op de finantiën der gemeente en een en ander is oorzaak, dat spr. zich niet het voorstel van B. en W. kan vereenigen. De heer Breed wijst nog eens op de meerdere werkzaamheden en het gaat z.i. niet op een volle kracht met een laag salaris te betalen. De heer Van Dninen vraagt of. als de heer Sloof vertrok, de Burgemeester het weer met een volontair zon kunnen redden. De Voorzitter zegt. dat hii het daarmee wel zou moeten redden. Spr. geeft echter toe. dat de omstan- dighoden zeer zijn veranderd, en men een goede hulp moet hebben, om dc zaken correct uit te voe ren. De heer Sloof is hier dan ook alle dagen, zoo lang de kantooruren gelden. Wel is dan het salaris niet hoog, maar a!s Sloof wegging, zou er wel weer iemand komen, die elders ter secretarie werkzaam is .geweest en die dan op een salaris van f 500 on f 100 vergadering diploma aangesteld zou willen worden. Spr. gaat dan ook mee met het voorstel der wethouders. De heer Glas wijst er op. dat men in oogonschouw moet nemen, wat de heer Sloof hoeft gekregen. Als uitsluitend rekening werd gehouden met de capa citeiten van Sloof, zou het voorstel van den heer Breed nog onvoldoende zijn. Spr. wiist erop. dat do heer Sloof ook administrateur van het veefonds is, en spr. gelooft, dat een gedeelte dier werkzaamheden nog ter secretarie kunnen worden gedaan. De heer Breed merkt op. dat hii ook rekening heeft gehouden met de finantiën der gemeente en ook' met de bijverdiensten, maar meent dat hij terecht zijn voorstel kan handhaven. De hoer Van Drunen zegt dat men krachten als Correljé en Sloof toch niet tegen volontair-salarisscn kan houden. Het voorstel-Breed wordt verworpen met 5 tegen 2 stemmen, voor stemden de heeren Van Druncn en Breed. Het voorstel van B. en W. wordt aangenomen met 5 tegen 2 stemmen, tegen stemden de heeren Van Drunen en Breed. Het salaris van den veldwachter. Hierna komt in behandeling het salaris van den gemeenteveldwachter. Zijn salaris was f 1500 (inbe grip kleeding. rijwielvergoeding. enz.) plus vriie wo ning. Bij het voorstel van B. en W. wordt het salaris f 1441, plus vriie woning (emolumenten inbegrepen en na aftrek van pensioensbijdrage^. De pensioens grondslag wordt dan inplaats van f 1697 op f 1840 gesteld. De heer Breed vindt dit voorstel van B. en W. eert gunstig voorstel, wel beteekent het in eerste instan tie een kleine verlaging, maar de pensioensgrondslag wordt hooger. Algemeen gaat de raad acoord met het voorstel van B. en w. In dc plaats van den heer W. C. Speets wordt tot lid der commissie tot wering van schoolverzuim benoemd Rekening 1933. Volgt de vaststelling der armenrekening over 1933 en de voorloopige vaststelling der gemeenterekening dienst 1933. De armenrekening sluit in ontvangst op f 12640.90, in uitgaaf op f 14596.29, met een nadeelig saldo van f 1955.39. De gemeenterekening in ontvangst op f 61831.60, in uitgaaf op f 54879.10, met een batig saldo van f 6952.50. De rekeningen zijn onderzocht door de heeren Gootjes, van Drunen en Breed en de heer Breed brengt rapport uit. Wat de armenrekening betreft, werd opnieuw ter sprake gebracht de vergoeding, dio aan den heer Sloof wordt toegekend voor diens werkzaamheden. De commissie adviseert de armen rekening niet goed te keuren, voordat de betrokken post van de rekening is afgevoerd. Wat de gemeenterekening betreft, deze was als steeds keurig in orde en de commissie adviseert tot voorloopige vaststelling dier rekening. De Voorzitter deelt mede dat omtrent den gewraak- ten post der armenrekening met den administra teur den heer Schermerhorn een bespreking is ge houden en deze heeft medegedeeld, dat de rekening zou worden veranderd. Dat het voor 1933 nog op de rekening voorkomt, is oorzaak van het verschil antwoordde Robin eenigszins nonchalant, een non chalance, die enkel moest dienen om zijn eigen ont roering te verbergen. Maar Ann begreep en ging jo viaal en enthousiast verder: „Het is zoo'n heerlijk idéé, dat mijn beste vrien din met mijn lieven broer zal getrouwd zijn. Waar gaan jullie wonen? In de Priory of in de villa?" „We zijn nog niet zoover, dat we zulke wereld schokkende besluiten genomen hebben", lachte hij. „We zouden misschien kunnen wonen op de Priory; en het week-end op de villa doorbrengen." Ann had nog een andere reden tot blijheid ge vonden, nl. in de blijvende afwezigheid van Brett Forrester. Zij had hem niet meer gezien sinds den morgen, toen zij met een zeldzaam gevoel van opluchting de Sphinx had nagestaard bij het vertrek uit de haven van Silverquay. Lady Susan was te zeer tegen Brett ingenomen geraakt om hem op White Win dows uit te noodigen en Ann hoopte, dat zij hem nooit meer terug zou zien of tenminste niet, voordat zij Eliots vrouw was geworden. Hij zou dan onscha delijk zijn ten opzichte van haar. Ze reisde met een licht hart naar Londen, om daar bij de Brabazons te logeeren. Eliot had op het station afscheid van haar genomen. „Als je één dag langer blijft dan twee weken, dan kom ik je daar weghalen", had hij autocratisch ge zegd. „Ik sta mijn meisje aan niemand voor langer dan twee weken af. En zelfs dat gaat me nog erg aan het hart." Toen Ann zich uit het coupé-raam boog en met haar hand een groet toewuifde naar de geliefde ge stalte op het perron, kon zij niet vermoeden, dat de trein, die haar zoo snel van hem wegvoerde, lijn recht zou sporen naar het gevaar, waaraan zij de finitief ontsnapt meende te zijn. HOOFDSTUK XXX. De nakoming van een belofte. Reeds in de eerste twee of drie dagen, die Ann in het groote, grijze huis op Audley Square doorbracht, kon zij bemerken, dat er daar iets haperde. Sir Philips' verwelkoming had aan hartelijkheid niets te wenschen overgelaten en toen zij op den morgen na haar aankomst aan het ontbijt kwam, vond zij op haar bord een enveloppe, die een chèque van twee honderd pond bevatte, met een kort briefje van Sir Philip, waarin hij schreef, dat dit diende om aan het uitzet tegemoet te komen. Tony was ook down en ongedurig en als er geen theaterbezoek of iets anders door zijn oom op het programma was gezet, kneep hij er gewoonlijk vlak na het diner tusschen uit en zag zij hem eerst den volgenden morgen weer terug. Als de klok elf uur had geslagen en er nog geen Tony te zien was, placht sir Philip abrupt van zijn stoel op te staan, zijn courant dicht te vouwen en Ann knorrig-kort toe te voegen; Tijd, dat we naar bed gaan. Wij behoeven niet op Tony to wachten. Hij heeft zijn sleutel. Wordt vervolgd.

Schager Courant | 1934 | | pagina 6