Zaterdag 1 September 1934. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9544 Ie Eerste Verdekkerde Mi in Noord-Holland. DE DREIGENDE STAKING IN AMERIKA. NIEUWE JODENVERVOLGING IN DUITSCHLAND? HET OOSTENRIJKSCHE PROBLEEM. De gevolgen van de droogte in Amerika. Brand op Chineesch vliegveld te Nantsjangg. VEILIGHEID OP ONBEWAAKTE OVERWEGEN. RUSLAND NAAR GENEVE. Ontginningswerken in het Noorden. De drukker van „De Tribune" tegen „De Arbeiderspers", Japansch schip gezonken. Aanslag op trein in Mantsjoerije. Luchtvaartdag in Turkije. (Zie ook pagina 1 van Eerste Blad). Men verzoekt ons opname van het volgende: In vele bladen las men den laatsten tijd over de wederopleving der molens, zelfs een nieuwbouw der molens. Dit leek toch wel wat overdreven, vooral daar toch nog voor cenige jaren de molens bij tien tallen werden afgebroken. De molen was toch een ouderwetsch waardeloos werktuig en paste toch niet meer bij den tegenwoordigen vergevorderden tech niek? Nu ja, ze waren wel mooi in Ilollandsch dre ven en vele rechtgeaarde Hollanders houden wel van hun molens, doch als werktuig deugden ze niet meer. Zoo dacht de heer Dekker er niet over en het ge lukte hem van die oude waardelooze werktuigen 'n zeer deugdelijk en waardevol werktuig te maken. Hij vond een nieuwen wiekvorm uit en het resul taat was wonderbaarlijk! Door deze uitvinding heb ben de molens een vijfvoudig rende ment gekregen. De molens die vroeger een windsnelheid van meer dan 5 meter snelheid per seconde noodig hadden kunnen nu reeds met een snelheid van 3 meter per seconde prachtig draaien en een geweldige kracht ontwikkelen. Nu.is het eigenaardige dat volgens een 25-jarige meting door het meteorologisch Instituut te de Bilt een snelheid van 3 meter per seconde haast altijd aanwezig is. Ongeveer 85 uren van de 100 uren is deze wind aanwezig, dus kan men van den molen wel zeggen dat deze weer bedrijfszeker is. Reeds meer dan 150 molens zijn van de Dekker wieken voorzien, waaronder meer dan 50 poldermo lens. Zooals reeds gezegd met verbluffende resulta ten. Het was dan ook voor ons Noord-Hollanders on aangenaam dat men nog nooit gelezen had dat deze verbetering maar steeds in de andere provincies bleef en we nog niet in de gelegenheid waren deze wieken te zien. Maandag 14 Aug. echter is de polder Lage Hoek er toe overgegaan om tot verdekkering te besluiten en Maandag 28 Aug. heeft de molen proefgedraaid! Aanwezig waren de heer Laan. voorzitter van het polderbestuur en Dijkgraaf alsmede meerdere be stuursleden. Ook troffen we er den uitvinder en een der leden van de vereeniging de Hollandsche Molen. Vele bestuursleden van omliggende polders waren aanwezig. De makers dezer wieken, de heeren Po land te Hcerhugowaard, hadden handen vol werk om alle nieuwsgierigen de geheimen der stroomlijnwie- ken te verklaren. Te half vier werd de vang losge gooid en doorkliefden de zilverkleurige wieken het luchtruim. Het was een pracht-gezicht. Allen ston den versteld dat de molen bij den betrekkelijk zwak ken wind zooveel water verzette. Zeer voldaan was ook het polderbestuur. In de bestuurskamer van den polder dankte de heer Laan voor de keurige afwer king en hoopte dat nog vele polderbesturen in over weging zouden nemen dit voorebeld te volgen. De wind toch is gratis. Het verheugde hem dat ook de polder te Hensbroek het voorbeeld gevolgd had en reeds de nieuwe wieken aan het aanbrengen was. De vereeniging de Hollandsche Molen dankte het bestuur voor het besluit, hun molen van deze be langrijke vinding te voorzien en hoopte dat het be stuur er de goede vruchten van plukken mag en dat het een verlaging der polderlasten mag ten ge volge hebben, zooals reeds bij vele polders het geval. Is geweest. Een order, waarin men het van hooger hand noodig acht om de anti-Joodsche agi tatie weer aan te wakkeren. De Berlijnsche „Times"-correspondcnt maakt mel ding van een order door Rudolf Hess, den plaats vervanger van Ilitler in de leiding van de nat.-soc. partij, aan deze gericht. Daarin wordt verklaard, dat uit ingekomen rap porten gebleken is, dat partijgenooten zich niet de noodige reserve opleggen tegenover Joden. Daarom wordt den „Parteigenossen" o.a. verboden, om Joden voor de rechtbanken tegen partijgenoo ten te vertegenwoordigen; om voor Joden bij de re geering en elders op te komen; om van Joden gel den aan te nemen voor partijdoeleinden; om zich in het gezelschap van Joden in het openbaar te ver- toonen, om partij-insignes te dragen gedurende de uren, dat partijgenooten werkzaam zijn in Joodsche zaken. De partij, zoo verklaart Hess, heeft groote offers moeten brengen in den strijd tegen den Joodschen geest in Duitschland, waardoor de natie wordt on dermijnd; darom moet het als onwaardig worden beschouwd wanneer partijgenooten optreden als pleitbezorgers voor hen, die onbeschrijfelijke ellende over het Duitsche volk hebben gebracht, nu tallooze Duitsche kameraden nog in groote zorgen zitten. Uit deze order valt af te leiden, dat men het van hoogerhand noodig acht, de anti-Joodsche agitatie weer aan te wakkeren. Is deze order wellicht een voorbode van een nieu we Jodenvervolging? Joden mogen geen sociale werkers meer zijn. Overeenkomstig een beschikking van den Pruisl- schen minister van ecredienst, zal in de toekomst de erkenning als sociaal werker aan personen van niet- Arische afstamming niet meer worden uitgereikt. Joodsche liederen wekken ergernis. Dezer dagen zijn een tweetal door Joden georgani seerde kampen door de Duitsche autoriteiten opge heven, op grond van het feit, dat de deelnemers Joodsche liederen zongen en dit bij een aantal men schen ergernis had opgewekt. Geen enkele hoop, dat de staking nog op het laatste oogenblik bezworen zal kannen worden. Reuter meldde gisteravond uit New York: Er is klaarblijkelijk geen enkele hoop dat de sta king in de textielindustrie op het laatste oogenblik nog bezworen zal kunnen worden. Wel nemen de fe derale regeering en de nationale raad voor de indu strie maatregelen om zoo spoedig mogelijk tot een regeling van het conflict te komen. Gorman, de lei der van het stakingscomité, die roodbeloopen oogen heeft wegens gebrek aan slaap, heeft gezegd: wij de werkgevers bandieten in dienst nemen die zit zullen niet onze toevlucht tot geweld nemen, tenzij gebruiken onder het mom van particuliere detecti ves. In het Zuiden zijn de aangesloten arbeiders van plan te vechten tot' het bittere einde, maar eenige duizenden niet aangesloten arbeiders hebben ver klaard niet te zullen staken. Zesduizend aangesloten arbeiders in de kleeding-industrie staan gereed om een sympathie-staking te beginnen. De wolindustrie gaat ook staken. Hoewel er nog geen order tot staken is gegeven, hebben de leiders van de arbeiders in de wolindu strie besloten om zich aan te sluiten bij de staking in de katoenindustrie. Deze tak omvat 150.000 ar beiders. In het middelpunt der Geneefsche be sprekingen? In Oostcnrijksche regecringskringen is men van meening, dat. het Oostenrijkschc probleem het mid delpunt zal uitmaken van de besprekingen van de volkenbondsvergadering in September a s. Men verwacht hier verklaringen over de Oosten- rijksche onafhankelijkheid van Barthou, van Simon en Aloisi. Schuschnigg heeft reeds aangekondigd, dat hij in genoemde zitting den diplomaten nieuw materiaal zal verschaffen over den „Putsch" in Juli, dat Duitschland in sterke mate belast. Het geldt hier voorts als zeker, dat de Oostenrijk schc regeering op de aanstaande volkenbondsbijeen komst een radicale wijziging van den „Heimwehr" zal voorstellen. De regeering is voornemens de weerverbonden in zekere mate in een soort permanente politie om te vormen, die bij onlusten en opstanden het leger en de politie moet ondersteunen. Men verwacht evenwel, dat Joego-Slavie zich tegen dergelijke plannen verzetten zal, daar het in Oosten rijks grootere bewapening een versterking van Italië ziet. Voorts verluidt hier, dat Oostenrijk van de a.s. zit ting te Genève een nieuwe leening van 200 millioen schilling zal vragen. Voedsel voor de dieren mag uit elk land en zonder rechten worden ingevoerd. Het Amerikaansche departement van de schatkist heeft beslist, dat hooi en stroo, noodig voor de vee voeding in de door droogte geteisterde staten, in de Ver. Staten mogen worden ingevoerd uit elk land en zonder dat er invoerrecht op behoeft te worden be taald. De minister Morgenthau heeft verklaard, dat nog andere' artikelen voor veevoeding later op de lijst zullen kunnen worden gebracht. De invoeren, uit welke haven ook, dienen vergezeld te gaan van een certificaat van herkomst en bestemming en waaruit blijkt, dat het gezondene inderdaad be stemd is voor een veehouder in de door droogte ge teisterde gebieden of voor een vereeniging voor hulp betoon. De bepaling blijft van kracht tot 1 Juli 1935 of totdat president Roosevelt heeft bepaald, dat nor male toestanden weer zijn ingetreden. In regecrings kringen te Washington is men zeer pessimistisch gestemd over hetgeen er dezen herfst en winter te wachten staan aan de boeren in verscheiden staten van het Midden-Westen, Midden-Noorden en Zuid westen. Ernstig verlies voor Chineesche luchtmacht. Shanghai: Op het Chineesche vliegveld Nant- sjang, het centrum der door Tsjang Kai Sjek gestich te Chineesche luchtmacht, heeft een brand twaalf zware bombardementsvliegtuigen vernield, die kor ten tijd geleden uit de Vereenigde Staten waren aan gekomen. Men vermoedt dat brandstichting de oor zaak is. Zeventig personen zijn gearresteerd en een uitgebreid onderzoek wordt ingesteld. De plannen om over te gaan tot stichting van een Chineesche luchtmacht zijn hierdoor voorloopig van de baan, en ook de luchtmanoeuvres, die tegen het najaar gehou den zouden worden, zijn afgelast. In verband met de V.V.V.-week Is de Schiedamschedijk te Rotterdam in feeststemming Bij mist zullen de treinen fluitsignalen geven. Zooals indertijd is medegedeeld, hebben de A.N.W.B. en de K.N.A.C. in een adres aan den Minister van Waterstaat verzocht de veiligheid bij de onafgcsloten spoorweg-overgangen zooveel mogelijk te bevorderen met name in de eerste plaats daarheen te leiden, dat zoo spoedig mogelijk wordt overgegaan tot automa tische sein-installaties, voorts een gewijzigde verlich ting van de trekvoertuigen, van den trein te doen invoeren en bij mist door fluitseinen met lagen toon de nadering van den trein te doen aankondigen. Op dit verzoek ontvingen die Vcreenigingen dezer dagen bericht, dat van 1 October 1934 af, tijdens mist, bij de nadering van niet afgesloten overwegen, fluit seinen zullen worden gegeven en dat de overige in dit adres bedoelde aangelegenheden nog in onder zoek zijn. Op 16 Juli J.1. hebben de A.N.W.B. en de K.N.A.C. de kwestie der gelijkvlocrsche spoorweg-overgangen in het algemeen in een nader adres (voorzien van een uitvoerige nota van toelichting) aan een be schouwing onderworpen, en aan den Minister van Waterstaat verschillende maatregelen, welke tot be veiliging bij de afgesloten en onafgcsloten overwe gen kunnen strekken, in overweging gegeven. Ir. F. P. Mesu zal rapporteeren over den toestand der maatschappijen. Eenige weken geleden heeft do minister van so ciale zaken, in antwoord op vragen van het lid van de Tweede Kamer, den heer Krijger, medegedeeld, dat hem uit eenige rapporten was gebleken, dat de financieele toestand van verschillende semi-officieele ontginnings-maatschappijen, welke in de vier noor delijke provinciën werken, mede ten gevolge van de malaise in den landbouw zoodanig was, dat onver wijld de vraag onder oogen moest worden gezien, of en hoe op den ingeslagen weg in zake de ontgin ningswerkzaamheden kan worden voortgegaan. Naar het „Hsbl." thans verneemt, heeft de minis ter van sociale zaken den heer ir. F. P. Mesu, lid van de directie der Wieringermeer, bereid gevon den hem op korten termijn een landbouwkundig- economisch rapport uit te brengen over den toestand van de hier bedoelde ontginnings-maatschappijen, opdat de minister, aan de hand van dit rapport, zijn standpunt ten aanzien van den voortgang van de werkzaamheden bij de ontginnings-maatschappijen kan bepalen. De heer ir. Mesu zal begin September zijn werk zaamheden aanvangen: de minister van waterstaat heeft zijn daartoe noodige medewerking verleend. Amsterdam: De fa. Dijkman, die thans „De Tribune" drukt, heeft een civiel proces aanhangig ge maakt tegen de N.V. „De Arbeiderspers", wegens on rechtmatige daad, n.1. de door de Arbeiderspers ge uite beschuldiging, dat „De Tribune" onder censuur van de fa. Dijkman zou staan. De fa. Dijkman eischt een schadevergoeding van f5000. VRIJWEL ALLE LEDEN VAN DEN VOLKEN BONDSRAAD VOOR OPNEMING VAN RUSLAND. Over de kwestie van de toetreding van Rusland tot den volkenbond is, naar uit betrouwbare bron vernomen wordt, tusschen Rusland en do groote mo gendheden op alle punten overeenstemming verkre gen. Onder de leiding van Frankrijk, Italië en En geland hebben zich alle leden van den volkenhonds- raad met uitzondering van Duitschland en Japan voor de toetreding van Rusland uitgesproken. Buitendien is men het erover eens geworden, dat sovjet-Rusland een parmanentcn zetel in den vol- kenbondsraad verkrijgen zal. Terwijl het officicele Engeland opkomt voor de opneming van sovjet-Rusland in den volkenbond en de Engelsche regeering pogingen aanwendt om alle hindernissen uit den weg te ruimen, valt bij een aantal afzonderlijke politici een krachtig verzet te gen een toetreding van Rusland tot den volkenbond waar te nemen. Voortdurend wordt met nadruk erop gewezen, dat Rusland met allo geweld lid van den volkenbond wil worden, omdat het In het conflict met Japan den volkenbond dé kastanjes uit het vuur zou willen laten halen. - Aan het adres van de officicele Britsche politiek' richt men de waarschuwing, dat men voorkomen moet, dat Engeland in het Ilussisch-Japansch con flict betrokken wordt. 97 personen worden vermist. Antoeng (Mandsjoerije): Op de Yaloc-rivier heeft een ontzettende scheepsramp plaats gehad. Het Japansche stoomschip „Tailan Mam" kenterde met 121 passagiers en bemanning aan boord en zonk. Zeven en negentig personen worden vermist. Men vreest, dat zij allen in de golven zijn omgekomen. Slechts vier en twintig personen, onder wie ct kapi tein, zijn gered. Het bericht van de ramp heeft hier groote ontstel tenis verwekt, daar een groot deel der passagiers uit Antoeng afkomstig is. De paardensporlvereeniging .De Veluwezoom" organiseerde Donderdag te Oosterbeek een concours hippique. Een tweetal snapshots 13 Japansche reizigers gedood. Gelijk reeds in het kort gemeld, hebben bandieten een passagiers-trein naar Staking laten ontsporen, en daarna de reiziger met vuurwapenen overvallen. Dertien reizigers van Japansche nationaliteit wer den gedood, en talrijke anderen gewond. Zes Japan sche reizigers zijn gevankelijk weggevoerd, en naar men meent, ook nog twee Amerikanen en een Deen. Gedurende twee uren hielden de Japansche treinbe- wakers den strijd tegen de bandieten vol, maar kon den tenslotte niet verhinderen, dat zij zich van twee wagons meester maakten.. Volgens te Harbin ontvangen berichten zouden de bandieten drie employés van de filmmaatschappij Metro Goldwyn Mayer hebben ontvoerd. Deze employé's hccten resp. E. F. Johansen, J. J. Russell en R. Lury. Reuter meldt nader uit Harbin: Bevestigd wordt dat de bandieten een Deen en een Amerikaan ontvoerd hebben. Onder do dooden bevin den zich 9 Japanners, 65 Chincezen. Er zijn 21 men- schen gewond. De Russen krijgen de schuld weer. Reuier meldt uit Moekden: De Mantsjoerijsche politie verklaart dat de aan stichters tot den aanslag op den spoorweg ten Zui den van Harbin te zoeken zijn onder de ambtenaren van den Oost Chineeschcn spoorweg. De Mantsjoerij sche bladen, die in contact staan niet de Japansche militaire autoriteiten, eischcn krachtig optreden en arrestatie van een aantal leidende Sowjet-ambtena- rcn. Deze worden ervan beschuldigd de aanslagen op aanwijzing van het Russische legercommando voor hot Verre Oosten geënsceneerd te hebben. Geschenk van 26 vliegtuigen. Is tanboel. In geheel Turkije is Donderdag een „luchtvaartdag" gehouden. Duizenden personen waren tegenwoordig bij den doop van 26 vliegtuigen, die door den luchtvaartbond aan het land zijn ge schonken. De luchtvaartbond heeft medegedeeld dat de be volking sedert 1924 meer dan 8 millioen pond bijeen gebracht voor het aankoopen van vliegtuigen. Elk der aangeboden vliegtuigen draagt den naam van de stad welker bewoners het toestel hebben ge schonken. De Turksche regeering heeft verklaard, dat zij te gen geen offers zal opzien om het land een up-to- date luchtvloot te verschaffen, daar dc veiligheid van Turkije grootendcels van de sterkte van zijn luchtmacht afhangt. Het parlement heeft dit jaar een belangrijk credict gevoteerd voor het versterken van de luchtmacht en naar vernomen wordt zijn 80 nieuwe militaire vlieg tuigen in het. buitenland hestcld. Het geld voor «Jpzc vliegtuigen wordt niet alleea bijeengebracht door dc Turken zelf. doch ook dc Joden. Armeniërs en Grie ken. die in Turkije leven, hebben elk een vliegtuig aan het lapd geschonken.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5