De Brabantsche Brief schuld betaald Raad Winkel. van Dré. Zaterdag 1 September 1934. SCHAGER COURANT. Vierde blad. No. 9544 Ulvenhout, 28 Augustus 1934. Menier, Stephanus. Aloisius, Crdis tophorus Schabloon wierd geboren op 'non zomcr- schen Zondag in 'n schoon pervinciestedeke, dat. be roemd was om 'nen tieren toren en 't goeie bier. En as guilie nou denkt., dat. da stedeke den Bosch of Bcr- da of Bergenopzoom was, dan zijt g r neffen, waant alle Brabantsche stedekes zijn fier op huiiien trot- schon toren en op huilic malsche bier. D n Stef, zoo noemden ze Stephanus, Aloisius, Christophorus Schabloon waant de Brabaantsche mocderkes prakiseeren d'r eigen altij suf om d'r kindekcs 'nen schooncn naam te geven, maar op school en in 't latere leven bleft daar nooit iets van over d n Stef was letterlijk en figuurlijk 'n echt Zondagskindcke. Hij wierd geboren met 'n donkerbruin krullebol- Jeke, waarop z'n moederke zóó trotsch was, dat na 't. menschke d'ren dood, nog 'n dooske gevonden wierd in d'r „goeie kast", waarin zo'n krulleke van den Stef bewaard lag as 'n relequie-ke. 't Krulde zóó fel, da ge 't lokske as 'nen ring om oewen pink schuiven kost. Stef bleef ennigst.cn jongen in 't huishouwentje. Groeide op, tusschen z'n zuskes en wier dus vertroe teld as 'n Sultannoke temidden van uitslovend .vrouwvolk. Van begin af aan stond 't ok, as 'nen paal boven water, dat Stef iets bezonders was. Hij kon niks doen of laten, al was 't nog zoo doodgewoon, of... da was nou net iets veur ons Stefke. Paps, Stef z'n vader, in 'n huishouwen met 'n vrouwelijke meerderheid krijgt vader d'n een of aanderen suikerzuuten naam, waaraan ie hartgron dig de smoor heeft, maar daar niks van laat merken, vanweuge de van hem verwachte dankbaarheid en zoo, paps dan, die zag in zijnen Stef 'nen a.s. kom- pagnon teugen 't vrouwelijke overwicht. Hij zag 'm dus, as 'nen a.s. held. volksleider of minister-zonder-portefeuille op z'n minst Maar 't vrouwvolk, moeder en dochters, verwacht ten 'nen tweeden Rcmbraandt in hem! Waant as Stef maar 'n stuk^ke krijt of houtskool kost mach- 1ig worren, dan verpestte-n-ie alle muren en alle behang en alle meubels met. z'n krassen en vegen. Stef groeide op as 'n gezond, middelmatig manne ke, zooas er al miljoenen opgegroeid waren en nog miljoenen opgroeien zullen. As zoodanig was ie dus wel 'n exemplaar van 'n „groot" geslacht, maar da zijn m'n konijnen ok. Op school was 't niet, veul met. Stefke. „Hij plaag de gèren", zoo was steeds en altij de bodschap van den menier of de juffrouw, die met 't bijbrengen van motschappelijke en christelijke deugden aan veftig Stefkes tegelijk, 'n salariske verdienden op nogal zure manier. Eén ding was opvallend in Stefke's plagerijen: hij treiterde de meskes en die iongens die hij goed baas kon. Maar meestal zee de menier of de juf frouw er dat nie bij, waant van opvoeders wordt verwacht, da ze de kinders altij zien deur 'n schoon gekleurd brilleke. De opvoeders wéten da, slikken 't en doen d'r veurdeel mee die wetenschap. Gaan met den stroom mee. Da's gin verwijt! Waant, om teugen d'n stroom óp te gaan, daar zijn zeldzaam steuvige krachten veur noodig, waarmee eiken mensch niet gezegend (of is 't gestraft?) is! Ik bedoel 't zoo: 'nen mensch, die in dlle, alle op zichten eerlijk deur 't leven gaan wil, zal in ieder geval erm deur 't leven gaan! Deuzen ermoei is z'n tegenstroom en veulen drijven af veur d'r vijf en twintigste jaar. Echter niet afdwalen, Stef! Stef leerde op school nie veul. Weer 'n bewijs van z'n a.s. kunstencèrschap volgens 't. vrouwvolk, moe der en zusters. Groote mannen ziin op school altij hinkepinken gewiest, dus Eén ding is waar: Stef teekende. Nie slecht zelfs. Waant op z'n twaalfde jaar had ie kaans gezien om zijnen meester zoo „gelijkend" op 't bord te teekenen, FEUILLETON door MARGARET PEDLER. 44. Het was of er tusschen hen een toestand van ge wapende vrede hecrschte. Anns dagen waren er natuurlijk door bedorven. Maar dit drukte haar veel minder dan haar angstigo bezorgdheid voor Tony. Tevoren had hij haar altijd zijn vertrouwen geschon ken. Zij was steeds in staat geweest om hem bij te staan zooals zij dat aan haar moeder had beloofd. Maar het scheen nu of hij zich wanhopig achter een barricade had teruggetrokken, niet enkel met be trekking tot zijn oom, maar ook in zijn omgang met Ann. Zijn oogen gloeiden en Ann bemerkte, dat zijn jongensachtig gezicht de laatste dagen ontzettend vervallen was. „Tony, je zit in de één of andere moeilijkheid. Ik wou, dat je er met mij over sprak", waagde zij ten slotte. „Er is niets te bespreken. Maak toch niet zoon drukte, Ann", zei hij geirritcerd. „Ik zei je dat het de eindrit was. Nu, ik zal er komen, dat zweer ik je. Ik ga nu winnen en goed ook!" Tot Ann's verlichting, maakte hij dien avond na het diner geen aanstalten om uit te gaan waar schijnlijk uit hoffelijkheid tegenover Ann, die den volgenden morgen zou vertrekken, en daar sir Phi lip nogal vermoeid scheen en Ann nog een en ander had in te pakken, trokken zij zich allen vroeg in hun slaapkamers terug. Een half uur later, toen Ann de laatste japon in haar koffer had gelegd, hoorde zij iemand de trap afsluipen en een minuut later de huisdeur open gaan. Zij liep vlug naar de verdieping, beneden, waar Tony's kamer was gelegen en klopte op de deur. Daar er geen antwoord volgde, duwde zij de deur open en keek naar binnen. Tony was er niet en er waren ook geen aanwijzingen dat hij voornemens geweest was om naar bed te gaan. Zijn kamer was dat Stef mee 'nen trap onder z'ngewitwel, de school uitvloog. Deuzen dag is één van Stef z'n glorievolste dagen gebleven. Op z'n veertigste jaar ging ie nóg groot op deus miskenning van z'n artistieke gaven. Ver- telde-n-ie 't geval as „mop" om te bewijzen hoe jonk ie al judassen... pardon teekenen kost! 't Vrouwvolk wón 't thuis. Waant 't. vrouwvolk had de meerderheid (wa nog gineens altij noodig is, veur 't vrouwvolk!) Maar ze hadden bij Steffe thuis vèr de meerderheid, temeer... omda Stef onwillekeu rig aan d'n overkaant van z'n vader ging staan! Vader gaf dus, na jaren van geduldig verliezen, de hoop op zijnen ennigsten jongen op. In den loop der jaren was vader's fantasie over zijnen Stef afge daald van Minister tot zeeofficier, van zeeofficier, met 'nen zijsnrong, naar leeraar; van leeraar tot drogist, eindelijk tot opvolger in zijn zaak van bot ter en kaas en tot slot nam ie genoegen mee 'nen zeun die gehuld was in 'n fluweclen jaske met twee reksdaalders van moeder in zijnen zak. Dus: 'nen „artist". 't Was tenslotte zijnen ennigsten jongen, waar vader eiken dag, alle uren aan docht, as ie werkte in z'n pakhuiske tusschen de zure locht van belegen kaas, op z'n kantorke, bij de lamp omdat 't „kantoor" in den kelder was of achter de toon- baank, als z'n juffrouw de klaanten nie alleen af kon. Vader werkte veul. Van 's mergens zeuven uren, tot 's avonds tien, elf uren, ploeterde-n-ie veur vrouw en kinders. D'n ouwe Schabloon kreeg daar voor terug: lo. de kost: 2o. in de week 'n pijn tabak en 's Zondags 'n sigaar; 3o. gin sikkepit méér! Zonder dat ie 't zeivers wist. offerde-n ie z'n leven op. van minuut tot minuut, veur aanderen. Die ..aanderen" wisten da-d-ok nie. dus. d'n ouwe Scha bloon slaafde z'n leven af. zonder daankhaarheid, zelfs zonder 't gemis daarvan. Daar ziin duu- zenden Schabionen, die d'r eigen offeren veur 'nen bottram mee kaas, 'n pijp tabak en 'n nieuw pak, om de drie jaar, maar over zuilie heb ik 't deuze week nie. Bovendien: ze gaan meestal dood as die „aande ren" bezurgd zijn en op zo'n begrafenisko in de vroege mergenuren wordt nie gelet. Er ziin er zoo- veul! Stef kreeg 'n meske. D'n ouwe Schlaboon was er sterk teugen, maar daar ie rekende op verlies, berekende-n-ie ok al, hoe ie 't aan moest leggen in z'n kaaszaak. om straks nog 'n aangetrouwd kind den kost te geven. Hij wier nog wa griizer. maar d'n eenen mensch is tien iaar vroegpr griis dan d'n aander en da's dus ok van weinig belaang. Maar Schabloon Sr. had nouw toch misgerekend! Moeder en dochters, veural moeder, waren op 't meske weinig gesteld. Waant huiliën Stef deelen mee 'n vrimd vrouwspersoon, da lanten ze 'm nie! Daar wierd wel nie over gesproken. Maar in 't leven wordt nooit gesproken over de diepste roersels in den mensch. Stef kwam veur 't eerst in z'n leven in conflict mee 't vrouwvolk thuis. D'n ouwe Schahloon wierd diplomaat op z'nen ouwen dag. ok iets, nuuws in 't. huishouwen. hii „bleef er buiten" en voelde z'n eigen kiplekker nouw ie zoo goeiekoon van z'nen zurg afkwam. Ilii was zóó gewend aan alles «betalen", dat ie 't gevoel had de honriPrdrhm«-= zend getrokken te hebben, mee deus oplossing. Maar Stef begost te werken. Hard veur ziinen doen. Hii teekende mopnen veur de krant, nou en dan w'erd er eentie genlotst en laanzamerhaand kwam 't ionge. vertroe,rt'de Stefke weer boven van de schooljaren. Plagen! Plagen zander veul risico. Zwakkeren pesten. Veural „zwakkeren", waarvan ie wist, da ze sterker waren, maar nie bij hum kosten komen. Hii teekende snotprentekes van z'n evennosten. on 'n manier, dat de evennosten gèren aanderen dan hunze'f in de prenteks herkenden en zoo begost Stef z'n schouwke best te rooken van z'n Judasloon. Hii wist persies. wien ie sparen moest, wien ie treiteren moest en zoo laveerde Stef met z'n potlooiko handig over de levenszee, temidden van duizenden die 'm hanffnn. 7ondor 't te durven laten blijken. Stef wierd zoo bekend. Waant hii teekenden eiken dag; ok zonder ideeën. Maar as er „Schabloon" on der de teekening stond, dan was 't zuutjes-aan wel goed. Zoo is d'n menscfi. Bang om 't nuuwe te aan- vèèrden, volstaat ie mee 't ouwe, waantwat d'n boer nie kent, dat eet ie nie" zegt 't sprikwoord. En zoo zijn er veul „boeren" op de weareld. Al hebben ze ok nooit 'n spaai in de haand g'ad. Stef was van zulke dingen bezonder op de hoogte. Hij wist ok persies. zonder fout, steeds d'n sterkere te herkennPn. En dan kwam altij z'n „mopke". z'n „geestigheid" in de krant, óf hij zag op 't lest zelfs kaans. d'n sterkere te nekken met 'n konkela- rijke, 'n truukske waar d'n aander op struikelde. Persies. zoo as op de school, onder 't z.g. spel aan- derc kinders struikelden over zijn heimelijk uitge stoken beenen. De Motschappij gift daar geld op. Stef kwam in goeien doen. Maar aan z'n borst vrat 'n wurmke. Hii wist beter, dan wie ok, dat veulen, deur hum bespot en geplaagd, werkten aan 'nen onsterfeliiken naam. Hij kende ze persies. de menschen. die iets. die veul be- teekenden deur huilie werk alleen en nie deur kon- kelarij en geknoei. Hij kende ze sjecuur. de onge ziene meesters, die in ermoei zatten. Die veur ziin auto uit den weg moesten springen! Stef wier ouwer. Hij wier zoow oud. dat ie tien iaren loog, as ge 'm naar zijnen leeftijd vroeg. Waant hij voelde, dat ie er nie kwam. ondaanks zijn uitstekende positie. De kroon aan 't werk ont brak. Eenmaal zou overblijven wat onverschilligen haat. zelfs gin vurigen haat deur hum zeivers gezaaid. Stef wierd onuitstaanbaar. Op z'n vijfenzestigste jaar hing ie z'n fluweelen jaske aan den spijker, waant hij begost z'n eigen to zien as den eeuwigen komediaant. En géren zouw ie tenminste doodgaan in de volle waarheid veur z'n eigen! Of 'm da gelukt is da's natuurlijk geheim! Maar ditte is den artist dien *k bedoelde as d'n „geslaagde", waarvan ik og 'n schetske geven zou. in de serie tiepen, as ik virtien dagen geleien be loofde. Stef Schabloon is dood. Al jaren. Al jaren veur z'n begrafenis was ie dood. Jaren heet-t-ie achter z'n eigen lijkstatie gesjokt, deuzen spotter, die op z'n veftigste iaar pas iets begrijpen ging van do grootheid van ziinen vader zaliger, voor wien ie z'n eigen altij 'n bietje geschaamd had. Stef is dood. maar 't wemelt van Schabionen op de weareld. Schabionen Sr. Schabionen Jr. Schabionen, die niet en Schabionen die wèl slaag den in 't leven. Ik laat aan oew zeivers over, hii welke groep, ge de Schabloonties onder oewen kring wenscht in lo deelen! Ik schei er af. Trui hee de blinken al veur 't raam ■redaan. we gaan slapen. Veul groeten van Trui en als altij gin horko min der van oewen toet a voe DRé. Heel langzaam, alsof haar hand iets weerzinwek kends naderde, tastte zij naar één der papiersnippers en staarde er op neer. Er waren niets dan namen op geschreven en die herhaalde nabootsing van den zelfden naam, waaraan iemand zooveel moeite had gespandeerd om hem te leeren schrijven, was dien van haar peetoom. Philip Brabazon Philip Bra- bazon het stukje papier krioelde ervan en som mige der handteckeningen waren zelfs buitenge woon geslaagde nabootsingen. Ann nam de blanco cheque op, ze was uit Sir Philips chèqueboekje gescheurd. Zij merkte dit on- middelijk, omdat deze hetzelfde merk droeg van de Watchester en Loamshire Bank als degene, die zij voor haar uitzet had gekregen. Zij hield Tony de twee stukken papier voor. „Tony," zei zij met trillende stem. „wat wat beteekent dit?" De angstige klank harer woorden wekte hem uit zijn apathische houding. Hij keek vermoeid op. Zoo dra hij zag, wat zij in haar handen hield, werd hij rood en eindelijk zei hij heesch: „Dat," zei hij, „zijn pogingen om de handteekening van mijn oom na te maken." Zij bleef hem, onmachtig om iets te zeggen, aan staren. Toen, geschokt door een nieuw schrikbarend vermoeden, kwam zij impulsief op hem toe en wees op de blanco chèque. „Tony heb je het tevoren ook al gedaan? Dit dit is niet Hoeveel chèques van hem heb je gebruikt?" „Een" zei hij „Die eene" en hij knikte apa- thisch naar 't smalle papier, dat zij tusschen haat vingers hield. Ann slaakte een zucht van verlich- ting. „Ja," ging hij voort. „Ik merkte, dat ik het nie? kon doen. De oude man is per slot van rekening correct tegen mij geweest. Hij zou het zich erg hebben aangetrokken als de oude naam werd bezoe deld door valschheid in geschrifte." „En denk je, dat hij het leuk gevonden zou heb ben, als dien door een zelfmoord werd bevlekt?" vroeg zij bits. „O, Tony wat een lafaard ben je!" Het was of ze hem een slag midden in het gezicht gegeven had. Hij sprong op. met fonkelende oogen. „Hoe durf je dat te zeggen?" riep hij opgewonden uit. „Ik zeg het, omdat het waar is", antwoordde zij met bevende stem. „Je mag God danken, dat je geen valschheid in geschrifte gepleegd hebt. En dat ik op tijd was ora te verhinderen, dat je je op in denzelfden toestand als het dienstmeisje deze voor den nacht had gereed gemaakt een smeulend vuur in den schouw, het bed onberispelijk opge maakt, zijn pyjama erop, een kan heet water, hedekt met een handdoek, op de marmeren waschtafel. Ann sloot de deur achter zich en zocht haar eigen kamer weer op. Ze voelde zich ellendig. Het stelde haar zoo teleur dat Tony deze inbrekershouding aan nam het huis uitsluipen als hij zich door niemand bespied waande. „En als Tony in moeilijkheden raakt?" Levendig kwam haar Yirginia's smeekend gelaat voor den geest, duidelijk hoorde zij den dringenden heeschen toon in haar vermoeide stem en iiaar eigen ant woord: „Als dat zoo is, dan zal ik hem daaruit be vrijden, indien het mogelijk is." Ilct scheen alsof de tijd rijk was voor de vervul ling dezer belofte. Maar daar zij niet te weten kon komen, welk gevaar Tony bedreigde, en daar zij slechts van verre kon gissen naar de soort der moeilijkheden, waarin hij was verward geraakt, was zij machteloos om te helpen. Langzaam ontkleedde zij zich en legde zich te bed. Maar niet om to slapen. Zij lag daar met wijd-ge opende oogen, met elk zintuig gespannen en luiste rend naar het minste geluid, dat Tony's terugkomst zou kunnen aankondigen. Het sloeg twaalf één twee uur en er was nog geen teeken van Tony's terugkomst en eindelijk zonk Ann doodvermoeid in een lichten sluimer, waaruit zij met een schok ontwaakte. Zij hoorde de trap tweemaal kraken, toen het voorzichtig sluiten van een deur en daarna stilte. Een oogenblik bleef zij weifelen en wist ze niet, wat zij moest doen. Zou zij Tony nu rustig kunnen laten slapen? Tony was weer veilig thuis en mor gen zou ze een ernstig gesprek met hem voeren en hem bezweren haar te vertrouwen. Maar iets in haar verzette zich tegen dit uitstel. Er was iets, dat haar onweerstaanbaar drong om onmiddellijk te handelen. Zij stond dus op, gooide een kimono om en daalde vlug geluidloos, op blooto voeten de trap af en bleef een oogenblik besluiteloos bij Tony's kamer deur staan. Ze had de band al opgeheven om zacht te kloppen, toen ze eensklaps e~n vreemd geluid hoorde alsof eet» of ander metaDn voorwerp lang /.aam over een houten rand werd getrokken. Bevangen door een plotselingcn heftlgcn angst, smeet zij de deur open. Tony stond naast een oud, Vergadering van den Baad op Donderdag 30 Augus tus 1934, des middags 2 uur. Voorzitter de heer D. Brugman, loco-burgemeester. Afwezig is de heer Kamp. De Voorzitter opent de vergadering en zegt dat het hem leed doet dat de burgemeester weer wegens on gesteldheid niet in staat is deze vergadering te leiden. Vervolgens is ons medelid, de hoer Kamp, door een zeer ernstige ziekte verhinderd aanwezig tc zijn. Spr. hoopt dat beide heeren weer mogen herstellen. Ook de gemeenteveldwachter is ziek geweest, doch is weer in functie. Een woord van erkentelijkheid jegens de rijkspolitie is hier op zijn plaats in verband met dc diensten de* gemeente bewezen. De notulen worden onder dankzogging vastgesteld. Wat het teren van den nieuwen weg betreft, dit is in behandeling bij het Hoogheemraadschap, mede in verband met de overname van de wegen der Banne Nieuwe Niedorp. Wat de Molenkade betreft, geoor deeld werd dat het beter was dat te laton rusten met het oog op de kanaalplannen. Over 1931 zal de bijdrage ingevolge de finantieele verhouding tusschen rijk en gemeenten per inwo ner bedragen f 15.77. Mcdedeelingen. Door den Voorzitter wordt o.m. medegedeeld dat is ingekomen een verzoek van dc Afdceling Schagen en omstreken van den Nederl. Bond van Koffiehuishou ders-restauranthouders en slijters, om een gunstiger regeling te troffen ten opzichte van de personeelc be* Jasting voor ca fes. Een mededeeling van den Directeur-Generaal dei Volksgezondheid, dat tegen een huurverlaging van wo ningwet-woningen van f 1.per woning en per weck geen bezwaar bestaat. Een schrijven van den Commissaris der Koningin in deze provincie, waarbij wordt medegedeeld, dat aan den Burgemeester dezer gemeente verlof wordt ver leend tot 1 October a.s. B. en W. stellen voor deze stukken voor kennisge ving aan te nemen. Aldus wordt besloten. De rekening over 1933 van de Woningbouwvereeni- ging zal worden behandeld bij de gemeenterekening en een paar verzoeken om subsidie bij de begrooting 1935. Van de commissie van beheer der gasfabriek is een schrijven ingekomen, waarin wordt medegedeeld, dat Ged. Staten bezwaar hebben tegen het sluiten van een geldleening, ten einde daaruit te dekken het geleden verlies. Ged. Staten achten het heter te trachten den looptijd van alle geldleeningen met 2 jaar verlengd te krijgen en dan de aflossingen voor 2 jaar op te schorten. De Commissie van beheer geeft in overweging het advies van Ged. Staten op te volgen. De Voorzitter herinnert er aan, dat Burgemeester Koster in zijn kwaliteit van voorzitter der gascommis- sie voor een regeling als Ged. Staten thans voorstellen, mahoniehouten bureau, waarvan één lade was open geschoven. In zijn hand hield hij een revolver ge klemd. In een onderdeel van een seconde vloog zij door de kamer en greep zijn pols vast. „Tony! Wat ga je beginnen?" schreeuwde zij schor. Zij voelde zijn arm ontspannen in haar greep. Hij verweerde zich nog. maar zij hield zijn pols krampachtig omsloten met haar kleine, stevige vingers. „Geef hier! Geef hier!" smeekte zij fluisterend, nauwelijks beseffend wat zij vroeg. Zij voelde zijn snieren verslappen en hii liet toe. dat zii hem zijn revolver van hem afnam. Hij staarde haar als een dwaas in de oogen. „Jammer, dat ie niet twee minuten later bent gekomen." sprak hii cvnisch-kalm. Zonder te antwoorden eing zij voort de revolver te ontladen. Hii sloeg haar gade. „Ik zou nooit gedacht hebben, dat ie dit zoo goed kende." zei hij. „Ik leerde in den oorlog met een revolver om te gaan." ahtwoordde zii scherp. Zii liep de kamer door en sloot-zachtjes de deur. „Nu. Tonv." vervolgde zii naderkoinend en met een uiterste poging om rustig te spreken: „Je gaat me nu alles uitleggen, nietwaar? De dingen moeten er nogal erg beroerd voor ie hebben uitgezien dat je hieraan kon denken." Met huiverenden afkeer wierp zii een blik op het wapen, dat zii nog steeds in haar hand hield. Onverwachts brak de doffe onverschilligheid, die hem zoo lang bevangen had. Hii wendde zich heftig naar haar toe. „Waarom kwam je toch? Als je dat niet had ge daan. zou ik van alle ellende verlost zijn geweest. Van al die ellende af! O, God O. God!' Hii liet zich terugvallen in zijn stoel en verborg ziin gezicht in ziin handen. De wanhoop in ziin stem sneed Ann door het hart. Wat mocht er om Gor'swil gebeurd zijn. dat Tonv zich 't leven had willen benemen? Haast automatisch stond zii on om de revolver terug te leggen in de geopende lade. Eenige losse patronen lagen daar nog steeds ver spreid, tezamen met een hoopje paniersninpers en een blanco chèque. Haast onbewust drong haar blik door in den inhoud van de lade. Toen stuitte zij nlotse'ing op iets. Zij hield haar adem in en keek "aar Tonv met een on^c'oovlg-vragcnde uitdrukking in heer oo-r-n. Maar hii zat nog steeds met het hoofd in de handen, rwijgend en roerloos. heeft geijverd, maar nooit heeft kunnen slagen. Blijk baar is hierover nu een andere meening. B. en W. adviseeren met de aangegeven regeling zich accoord te verklaren. De heer Dekker acht het als lid van de Gascom- missie niet den gewenschten tijd over deze kwestie het woord te voeren, maar dit te doen als het ant woord van de geldschieters is ingekomen. Het doet spr. genoegen dat B. en W. voorstellen het advies van Ged. Staten te acceptceren. Conform het voorstel van B. en W. wordt besloten. Diverse verslagen over 1933 zullen circuleeren, dat van de vergadering der gascommissie wordt ge lezen. Het geschil t.a.v. de verhooging van kenrloonen. Mede kwam in het verslag van de vergadering van de Commissie van Uitvoering van den Vleesch- keuringsdienst in den kring Barsingerhorn op Dins dag 7 Augustus. De heer Van Zoonen merkt naar aanleiding van dit verslag op, dat hij deze vergadering heeft bijge woond. Uit het verslag zou blijken dat de geheele commissie het eens was met het antwoord van den Voorzitter van de Commissie, den heer Loggers, aan Staatsraad Schokking. dat bij winst op dc destruc tie aandacht zal worden geschonken aan de verla ging der keurloonen. Maar dat was niet het geval, er had in het verslag behooren te staan, dat de meerderheid in de commissie het daarmee eens was. Want er was ook een minderheid en wel van 3 le den, die zich tegen dit standpunt verklaarde. En niet alleen deze 3 vertegenwoordigers, maar het deed spreker genoegen dat ook de directeur van den Keuringsdienst die vanaf het begin een groot aan deel in dc werkzaamheden heeft gehad het vol komen met de minderheid in de commissie eens was, dat indien er op do destructie winst werd be haald. die winst niet behoort te worden aangewend voor verlaging van de keurloonen, maar dat deze winst dan moest worden aangewend voor verhoo ging van de uitkeeringen aan de inbrengers van de verwerkingsinrichting. Spr. zegt, dat de heer De Boer dus hetzelfde stand punt innam als de vertegenwoordigers van dc ge meenten Wieringerwaard. Oude Niedorp en Winkel. De Voorzitter zegt. dat de heer Van Zoonen zeer terecht deze opmerking maakt, want iemand die het niet beter weet, zou uit het verslag de conclu sie trekken dat de commissie in haar geheel het met het standpunt van den voorzitter der commissie eens was. Het is goed dat een andere opinie naar voren wordt gebracht en in de Schager Courant hebben we een schitterende spreekbuis. Dood Ged. Staten is teruggezonden de in de ver gadering van 22 Augustus 1933 door den Baad vast gestelde bouwverordening, met verzoek daarin en kele wijzigingen aan te brengen. Deze wijzigingen zijn niet van ingrijpenden aard en voorgesteld wordt deze in de verordening aan te brengen en opnieuw vast te stellen. Op verlangen van Ged. Staten wordt een wijziging gebracht in bet ambtenarenreglement. Salarisregeling personeel gasfabriek. Door de Commissie van beheer der Gemeenschap pelijke Gasfabriek wordt voorgesteld om nu met in-

Schager Courant | 1934 | | pagina 9