Interessant, doch gevaarlijk experiment van Mussolini i 1 n w 3 - Dinsdag 4 September 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9545 Lr fp.. Mislukte militaire putschpoging in Griekenland. Nog veel Oostenrijksche putschisten inde bosschen. Gemaskerde inbreker dringt tot in de slaapkamer door. Geen verklaring van den Paus tegen het Nazisme te verwachten. Hooggeplaatst Grieksch ambtenaar verduistert tien millioen drachmen. Ook in Denemarken noodweer. De branden te Campana beginnen te verminderen. Monteur door stroom van 10000 volt getroffen. Aanranding te Breda. Firma GEBR. ROTGANS Worden de gearresteerde Russische employés van den Oosterspoorweg gefolterd Verscherpte maatregelen tegen de Amerikaansche onderwereld. STICHTING VAN EEN SOCIALISTEN VLEUGEL IN DE FASCISTISCHE PARTIJ? Oorzaak waarschijnlijk de toenemende wer keloosheid en de hard achteruit gaande exporthandel. Afwijzende houding der in Frankrijk ver- blijfhoudende, verbannen socialisten. De „Daily Telegraph" geeft op opvallende wijze een bericht van zijn correspondent te Milaan, waarin ge meld wordt, dat van toonaangevende socialistische zijde verluidt, dat Mussolini thans voornemens is een der stoutmoedigste daden van zijn binnenlandsche politiek te volvoeren. - .,V MUSSOLINI. Hij zou stappen gedaan hebben bij verscheidene vooraanstaande leden der door hem onderdrukte so cialistische partij van Italië met het voorstel dat zij zich bij hem zouden aansluiten en een „niguwen so cialistische vleugel der fascistische partij" zouden vor men. Zij zouden dan belangrijke posten krijgen in de partij, vooral in die instanties, die de arbeiders-vraag stukken behandelen. Een der betrokken socialisten is de voormalige bur gemeester van Milaan, Caldara. Een defintief ant woord is nog niet gegeven. Omtrent de stappen van Mussolini bij de socialisten cshrijft de correspondent van de „Daily Telegraph" te Milaan nog o.m. hef volgende: De verklaring van deze stappen, die men mij heeft gegeven, is ten eerste dat de corporatieve staat, waarvan Mussolini de hoogste controle heeft, moei lijk te hanteeren proporties heeft aangenomen en geleid moet worden met efficiente medewerkers, die hij kan vertrouwen en die de arbeiders ook ver trouwen: ten tweede dat de stijging der werkloos heid (30.000 in de vorige maand) en de hard achter uitgaande exporthandel van Italië wederom loons verlagingen en drastische arbeidsbeperkingen nood zakelijk maken. Een toetreden der socialisten die eens zoozeer od den voorgrond traden en zoo populair waren, zou de vijandige gezindheid kunnen ontwapenen. De correspondent heeft vernomen, dat de Duce kortgeleden drie van zijn oude socialistische kame raden heeft doen ontbieden. De belangrijkste was Caldara, die socialistisch burgemeester van Milaan was gedurende en onmiddellijk na den oorlog en die veel gedaan heeft voor de arbeidersklasse van Mi laan. Caldara is thans de meest op den voorgrond tre dende figuur die overgebleven is van de oude garde waarvan Mussolini zelf voor den oorlog lid was, toen hij te Milaan het socialistische orgaan „Avanti" uitgaf. In socialistische kringen wordt verklaard dat wanneer Caldara zich aansluit bij de fascistische partij, Mussolini's overwinning even groot zou zijn in de oogen der socialisten als zijn overwinning op den Paus was in de oogen der geestelijkheid toen Opstandige onderofficieren gevlucht Een groep onder-officieren der luchtafweerbat- terij heeft in den nacht van Zondag op Maandag een poging tot opstand gedaan. Do manschappen weigerden echter aan den Putsch deel te nemen. Daarop braken de onder-offi cieren de kasten open, waar de gelden in opgeslo ten waren en vluchtten met medeneming van de aanwezige gelden. Het onderzoek door politie en mi litairen is nog aan den gang. Weder vluchtelingen over de Joego-Sla- vische grenzen. Naar uit Warasdin wordt gemeld is aldaar weder om een kleine groep nationaal-socialistische Oosten rijksche vluchtelingen aangekomen. Zij verklaarden dat zich nog een vrij groot aantal vluchtelingen in de bosschen langs de grens verborgen houden en op een gunstig oogenblik wachten om naar Zuid- Slavië te vluchten. hij enkele jaren geleden vrede sloot met de kerk. Er doen vele geruchten de ronde over de bespre kingen, die Mussolini zou hebben gehad met Calda ra en zijn vrienden. Een lezing is dat toen zij zijn groote kamer in het Palazzo Venezia te Rome bin nentraden, zij zeiden: „Goedenmorgen Excellentie" en dat de Duce antwoordde: „Niet Excellentie maar kameraad. Ik ben even zeer een socialist als elk van jullie. Maar terwijl jullie alleen praten heb ik onze ideeen langs andere lijnen uitgevoerd." Een andere lezing zegt, dat Caldara gezegd heeft: „Ik wil mij aansluiten bij Uw partij wanneer U de vrijheid herstelt." Hierop zou Mussolini hebben ge antwoord: „Ik wil U collectieve vrijheid geven, maar geen persoonlijke vrijheid." Een verklaring van het partij-secretari aat der Italiaansche socialisten te Parijs. Het secretariaat der Italiaansche socialistische partij, dat te Parijs gevestigd is, deelt naar aanlei ding van de onthullingen in de „Daily Telegraph" mede, dat Caladara reeds lang niet meer als socia list beschouwd wordt. Hij heeft inderdaad besprekin gen gevoerd met Mussolini over het oprichten van een tijdschrift hetgeen natuurlijk ten doel had een „socialistische beweging" in Italië te scheppen om aldus de agitatie der verbannen Italiaansche socia listen te verlammen. De Italiaansche socialisten hebben een offensief en defensief verbond met de communisten gesloten en zullen den strijd tegen het fascisme van Musso lini met alle scherpte voortzetten. Ontkenning uit Rome. Echter geen of- ficieele dementie. In welingelichte kringen te Rome wordt ontkend, dat er onderhandelingen hebben plaats gehad tus- schen de regeering en Milaneesche socialistische krin gen inzake het toelaten van vroegere socialististen- leiders in de organisaties van het fascisme. Taschje, dat op een stoel naast het bed lag, medegenomen. Een inbreker is in den nacht van Zaterdag op Zon dag op uiterst brutale wijze te werk gegaan in de woning van den heer Topzichter van een woning bouwvereniging, wonend e in de Eikenstraat te Haarlem-Noord. Om kwart over vier werd de heer T. wakker door het schijnsel van een zaklantaarn in zijn slaapkamer. Hij sprong zijn bed uit en zag een zwart gemaskerde gedaante, die ijlings de trap af rende. De heer T. ging hem na, maar toen hij be neden kwam, was de gedaante spoorloos verdwe nen. Do bewoner opende de voordeur en riep om hulp, hetgeen gehoord werd door twee personen die de politie waarschuwden. Ondertusschen stelde de heer T. een onderzoek in zijn woning in. Het bleek hem. dat de gemasker de bezoeker binnengekomen was door aan de ach terzijde een keukendeur open te breken. Hij had het geheelo huis doorzocht. Een kast in een kantoortje had hij met een schroevendraaier opengebroken. Een blikken trommel,welke in deze kast stond, was eveneens geopend, doch bevatte niets wat den in breker interesseerde. De trommel heeft hij daarna op een zonderlinge plaats, nl. in een kippenren in den tuin gedeponeerd. Hoewel de bewoners te bed lagen heeft de gemaskerde bezoeker ook de slaap kamer doorzocht. Uit een linnenkast had hij een geldkistje gehaald en dit op den grond klaar gezet om mee te nemen. Deze moeite zou overigens vergeefsch zijn geweest, want het kistje was leeg. Op een stoel naast het bel lag een handtaschje, onder eenige kleedingstukken. Zonder de bewoners in hun slaap te storen heeft de inbreker kans gezien dit taschje onder de kleeren weg te nemen. Ilct bevatte f 10 aan kleingeld. De inbreker heeft het huis door de keukendeur verlaten. Daar heeft hij zijn masker verloren. Hij is vervol gens gevlucht over een ruim twee meter hoogen muur, waarna hij in de Beukenstraat kwam. VERKEERSVLIEGTUIG DOOR BLIKSEM GETROFFEN. 5 dooden. Tijdens een nachtelijke vlucht in de nabijheid van St. Jospeh is een verkeersvliegtuig door den blik sem getroffen en brandende omlaag gestort. Vier passagiers en de piloot werden gedood. Het stoffelijk overschot van Sonja Beugeltasch, die Zondag te Amsterdam onder enorme Reuter meldt uit Vaticaanstad: Sedert eenigen tijd loopt het gerucht, dat de Paus een geschrift zou pu- bliceeren, gericht tegen het nationaal-socialismc. In sommige kringen acht men een plechtige verklaring van den Paus tegen de anti-christelijke leerstellingen in Duitschland wenschelijk, doch op het oogenblik wijst niets er op, dat een daad van dezen aard spoe dig kan worden verwacht. Dader pleegt zelfmoord. Athene. In het departement van buiten- landsche zaken is men een verduistering ten be drage van tien millioen drachmen op het spoor ge komen. Het betreft hier sommen die door geëmi greerde Grieken door bemiddeling van de Grieksche consulaten gezonden waren aan hun in het vader land achtergebleven familieleden. Een in deze zaak verwikkelde hooggeplaatst ambtenaar heeft de hand aan zichzelf geslagen. Er is beslag gelegd op ziin ver mogen. De benadeelde personen zullen door den staat worden schadeloos gesteld. Felle storm en wolkbreuken. Zaterdag en in den nacht op Zondag is Denemar ken door feilen storm en wolkbreukachtigen regen val geteisterd. Omtrent den omvang van het nood weer zijn eerst thans bijzonderheden bekend gewor den. Zoo is op enkele plaatsen in dien korten tijd omstreeks GS milimeter water gevallen. In Kopen hagen had het reddingscorps druk werk met het opheffen en opruimen van waterschade. Vooral groot was de uitwerking van den storm op de scheepvaart. Talrijke stoomschepen hebben aan zienlijke vertraging ondervonden Moeilijkheden bij de voedselvoorziening. Nu de omvang van de verschillende branden aan het afnemen is, en ook het gevaar voor uitbreiding van het vuur tot de nog niet aangetaste olietanks vrijwel geweken schijnt te zijn, en een deel der be volking geleidelijk aan naar de stad Campana te rugkeert, ziet de overheid zich geplaatst voor het moeilijke probleem voldoend onderdak en voedsel te verschaffen aan deze duizenden. Getroffene gekwetst. Zondag is de monteur Aalders uit Hengelo, die bezigheden verrichtte aan een paal van het. electri- sche lichtnet nabij Stepelo, in aanraking gekomen met den clectrischen stroom van 10.000 Volt. De man bleef bewusteloos in den veiligheidsgordel hangen. Men wist hem uit zijn benarde positie te bevrijden en naar heneden te brengen Toen dokter Grooters uit Haaksbergen, wiens hulp ingeroepen werd. arriveerde, was de getroffene weer bij bewustzijn. De man. die brandwonden aan de handen had opgeloopen, is ter observatie naar het ziekenhuis te Hengelo gebracht. Aanvaller na schietpartij gewond en ge arresteerd. Zondagavond werd de zoon van den majoor der rijksveldwacht op de Dijklaan te Breda in de na bijheid van zijn woning aangevallen door twee mannen. Een van hen gaf hem zonder reden een klap in het gelaat, waardoor ?.ijn bril vernield werd. De majoor, die zijn zoon te hulp kwam. wilde don man, die geslagen had. arresteeren, doch deze ver zette zich hevig en trachtte den majoor een duim te breken waarop deze zijn revolver trok en een schot loste, dat den man in den schouder trof. De man is na ter plaatse te ziin verbonden, naar het Ignatius- ziekenhuis vervoerd. op zoo ongelukkige wijze om het leven kwanij is belangstelling ter aarde besteld. ir Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 uur: 768 m.M., stijgt. Wind: W. Vooruitzichten: Goed weer. Temperatuur: 14 gr. C. is 57 gr. F. Zijn Uw oogen U tot last t Is Rotgans, die een Bril vakkundig past. Gedipl. Drogist-Opticien. - SCHAGEN. M O TO R R IJ D E N. DE INTERNATIONALE ZESDAAGSCHE. Duitschland wint In het Beiersche bergland, voor Duitschland eigen terrein, hebben de motorrijders uit de verschillende landen het heel zwaar gehad. De Duitschers wonnen. Ook de Italianen waren zonder strafpunten geëindigd, doch de snelheids proef gaf aan de Duitsche B.M.W.'s gelegenheid de zege te behanden. Onze nationale teams zijn beide uitgevallen. Wel won ons merkenteam van „Velocette" de gouden medaille. Tevens verwierven 8 onzer rijders individucel de gouden medaille. Hieronder treffen we aan Jan Teeken van Krommenie en J a n Moejes van Heerhugowaard, de laatste op zijn onafscheidelijke Ariel-vier-cylinder. Ernstige klachten der Sowjetregeering. Naar het Telegraaf Agentschap der Sovjet-Unie mededeelt, heeft 31 Augustus j.1. de Japansche am bassadeur te Moskou, Ota, een bezoek gebracht aan den adjunct-commissaris voor buitenlandsche zaken Stomoniakov. Deze verklaarde aan Ota, dat hij--uit Charbin vernomen had, dat de Japansche gendarmerie op 22 Augustus een boekhoudster van den Chinee- schon Oosterspoorweg, Golovina, had gearresteerd en haar in het arrestantenlokaal van de gendarmerie had opgesloten. Korten tijd later werd zij verhoord in een ander lokaal, waar zij tijdens het verhoor op onmonschelijke wijze werd gefolterd. Tusschen do vingers, welke stijf aaneengebonden waren, werden metalen staven gestoken, zoodat Golovina het be wustzijn verloor. Ook werd zij met vuisten in het gelaat en op het hoofd geslagen: men rukte haar de haren uit het hoofd en goot water in mond en neus. Al deze folteringen werden toegebracht door Japan sche ambtenaren. Op 27 Augustus werd Golovina in erbarmelijken staat op straat gezet en moest zij op eigen krachten naar haar woning tcrugkeeren. Zij ontving de waar schuwing dat zij, na hersteld te zijn, wederom gear resteerd zou worden om opnieuw te worden ver hoord. Door de bemiddeling van den Russischen consul te Charbin is Golovina thans in het ziekenhuis opge nomen. Deze mededeelingen zijn door Golovina persoon lijk aan den vertegenwoordiger van het Russische consulaat-generaal gedaan. Hierdoor worden de be richten uit de diverse kranten over de folteringen, waaraan de Russische employë's van den spoorlijn blootstaan, bevestigd. Zij worden gearresteerd en gefolterd om hen „bekentenissen" te ontlokken over hun samenzweringen met de bandieten tot het ple gen van aanslagen op den oostclijken tak van den spoorweg, waarvan de Russische employé's en hun gezinnen het meeste te lijden hebben. Op last van de Sowjet-regeering verklaarde Sto moniakov, dat hij protesteerde tegen een dergelijke handelwijze van de Japansche autoriteiten in Mand- sjoekwö. De Sovjet-regeering verwacht, dat de Ja pansche regeering maatregelen zal troffen, opdat deze excessen een einde zullen nemen, aangezien zij de betrekkingen tusschen heide landen ernstig bc- nadeelen. Geen machinegeweren meer te koop] J De Amerikaansche regeering heeft een drastische wijziging in de vuurwapenenwet goedgekeurd betref fende de levering en eigendom van vuurwapenen wel ke wijziging ten doel heeft den vrijen verkoop van hot geliefde wapen der gangsters, het machinegeweer te voorkomen. Na 21 September zal iedereen die zich een machine» geweer wenscht aan te schaffen of een „type-writer", zooals de gangsters het noemen, een hooge belasting moeten betalen. Zijn vingerafdrukken zullen opgeno men worden. Voor den aankoop zal speciale toestem ming der autoriteiten noodig zijn. De wet heeft ook betrekking op onderdcelen van machinegeweren en op geluiddempers voor vuurwa penen. Importeurs, fabrikanten en handelaars in vuurwa- encn moeten complete registers van hun transacties ijhouden, welke de regeering ten allen tijde ter in zage kan nemen. TWEE KINDEREN NA HET ETEN VAN GIFTIGE BESSEN OVERLEDEN. Zaterdagmorgen werden in het gezin van den ar beider L. te Ovcra, bü Princenhage, drie kinderen ongesteld na het eten van giftige bessen. Twee kin deren overleden spoedig. De toestand van het derde ;ind is ernstig.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5