HONIG'S BOUILLONBLOKJES th ans 6 voor IOcL Dinsdag 4 September 1934. SCHAGER COURANT. Derde blad. No. 9545 BOERDERIJ TE EMST GEHEEL VERBRAND VERUGING BIJSLAG OP ROGGE EN GERST De stad Campana thans geheel aan de vlammen ten prooi. De ruzie in de O.S.P. De spoorwegaanslagen in Mandsjoerije duren voort. Voorzichtig met vuurwerk! Politieke aanslag in Bulgarije. FOSTEP'sMAA OP/ll£N Chineezen vermoorden zeven Koreanen. Politieke botsing in Spanje. Ook het Zuid-Westen van Frankrijk door wervelstorm geteisterd. De treinaanslag bij Harbin. Goering stelt tegenstanders in vrijheid. Storm in het gebied der Tohayer wijn. De kansen van Ruslands toetreding tot den Volkenbond gunstig. Rusland bouwt een geheel stalen vliegtuig. Bandieten toch niet omsingeld. Drie meisjes in de vlammen omgekomen. - Spelen met lucifers de oorzaak. Ernst, 2 Scpt. Hedenmorgen tegen half zes is door tot nu toe onbekende oorzaak brand uitgebro ken in de boerderij van de weduwe Vosselman in de Achterenk te Ernst. Terwijl de moeder met twee zoons van resp. 14 en 15 jaar naar de weide was gegaan om koeien te mei ken, bleven zeven kinderen van vier tot veertien jaar alleen thuis achter. In een kamer van de boerderij is toen plotseling brand uitgebroken. Een der zeven kinderen, die rook had waargenomen, waarschuwde de overigen en liep toen snel naar een buurvrouw. Inmiddels konden vier van de zeven zich naar buiten in veiligheid brengen. Drie meisjes, 4, 5 en 6 jaar zijn in de vlammen omgekomen. De brandweer was spoedig ter plaatse, doch kon niet verhinderen dat de boerderij, alsmede eenige schuren en de inboedel geheel verloren gingen. Een paar kalveren en een stier kwamen in de vlammen om. De schade wordt door verzekering gedekt. De lijkjes van de drie slachtoffers zijn naar een nabijgelegen schuurtje gebracht. Omtrent den zoo noodlottigcn boerdcrijbrand kan nader worden gemeld, dat deze moet worden toege schreven aan het spelen inet lucifers door de kinde ren, die zijn omgekomen, liet oudste meisje van ne igen jaar werd wakker, toen de kinderen begonnen ie schreien. Zij ging het vertrek binnen om te zien, tvat er aan de hand was en ontdekte toen, dat ecu der vloerkleedjes in brand stond. Zij ging toen snel weg om een emmer water te halen, doch zij kon geen emmer vinden. Toen zij terugkwam stond de geheele kamer reeds in lichter laaie. Zij slaagde er nog in een der kinderen te grijpen, doch de drie anderen, de vierjarige Frederika, de vijfjarige Grada en de zesjarige Hcrmina konden niet worden gered en zijn allen in hun bedjes verbrand. De twee jon gens van het gezin, die in een aangrenzend vertrek sliepen, konden nog op tijd ontkomen. Van alle kan ten kwam hulp opdagen. De brandweer van Vaassen was eveneens spoedig ter plaatse. Tegen de vuurzee kon echter niets worden gedaan. Een buurman heeft nog getracht van buiten af een raam te openen, ten- einodo de kinderen te bevrijden, doch helaas moest hij deze poging opgeven. De moeder was door het gebeurde radeloos. De burgemeester van Epe was bij het blusschingswerk aanwezig. De brand en de tragische dood van de drie kinderen heeft, naar men begrijpen zal, groote ontsteltenis gewekt. Wegens hoogere marktprijzen. Voor rogge van f3.50 op f3; voor gerst van f 3.50 op f 2.50. Geen verlaging van de mo nopoliewinst. De regeering heeft de laatste weken met aan dacht de stijgende beweging van de prijzen op do graanmarkt gevolgd en zich de vraag gesteld of hieruit wijzigingen moeten voortvloeien voor de tot nu too gevolgde landbouwcrisispolitiek. Voor den oogst 1934 van rogge en gerst is inder tijd aan de landbouwers een uitkeering van f3.50 per 100 K.G. in uitzicht gesteld, omdat moet worden aangenomen, dat hij de toen geldende marktprijzen met dien hijslag een prijspeil was bereikt, waarbij het bedrijf in stand kon blijven. Nu de prijzen zich op een eenigszins hooger peil blijven bewegen, heeft de mi nister van oeconomisehe zaken den bijslag verlaagd en wel den bijslag bij denaturatie van rogge van 13.50 op f3 en den bijslag voor de verbouwde gerst van f3.50 op f2.50. In verband met de verlaging van de denaturatie- vergoeding voor rogge moet ook de monopoliewinst op ongedenatureerde rogge verminderd worden van f 5 o p f 4.50. De Akkerbouwcentrale zal maatregelen nemen, op dat de voor bepaalde groepen van belanghebbenden hieruit ontstane financieele nadeelen zullen worden vergood. Daaromtrent zullen nadere mededcelingcn worden gedaan. Er wordt de aandacht op gevestigd, dat het bedrag, dat door deze verlaging wordt bespaard, niet van dien aard is, dat er een verlaging der monopoliewinst van f 1.50. welke hij den invoer van alle granen wordt geheven, uit kan voortvloeien. De verlaging zou slechts een gering percentage van dit bedrag kunnen zijn. Intusschen is de minister niet voorne mens het op deze wijze gewonnen bedrag aan hoo- geren steun op andere producten uit te koeren, maar wel zullen de geldmiddelen van het fonds het nu beter mogelijk maken, maatregelen te treffen om den steun op andere producten op de bereikte hoogte te houden. Overigens zal tegenover een verminderd steunbe drag in de toekomst op de begrooting een geringer bedrag aan inkomsten kunnen staan. Alle inwoners verlaten de stad. Bevestigd wordt, dat de stad Campana thans, na de tweede groote uitbarsting binnen één week. geheel aan de vlammen ten prooi is. N'og slechts enkele amb tenaren der posterijen, agenten en matrozen zijn voor- loopig achtergebleven. Toen Zaterdag nog verschei dene petroloumreservoirs in de lucht vlogen, werd de hitte dermate ondragelijk, dat zelfs de brandweer haar pogingen moest opgeven en niets meer kon uit richten ter bestrijding van het vuur. Men heeft thans alle beschikbare voertuigen gerequireerd om de 15000 zielen tellende bevolking in veiligheid te brengen. Bui ten de stad staat een groote speciale trein te wach ten om de politie en andere ambtenaren, die zich tot het laatste oogenblik in de brandende stad ophouden, weg te voeren. De schade wordt thans geschat op veel meer dan 12 millioen gulden. Het aantal dooden is nog niet be kend, men schat het op minstens 20 en dat der gewon den op ruim 100. Een viertal royementen. Tn een Zaterdag en Zondag gehouden partijconfe- rentic der Onafhankelijk Soc. Partij (O.S.P.), is na ampele discussie met 108 tegen 14 stemmen besloten tot royement van de reeds geschorste partiibestuur- J. de Kadt (secretaris), S. Tas en II. de Boer. De beide ccrstgcnoemdcn waren, hoewel daartoe uitgenoodigd, niet ter conferentie aanwezig. Voorts werd met 134 tegen 22 stemmen besloten tot bevestiging van het royement van den den Rot- tcrdamschcn Fcdcraticvoor/itter G. van Oorschot. De politieke stellingen, voorgesteld door het Partijbestuur, werden met op vier na algemeene stemmen door de conferentie aanvaard. Het Partijbestuur werd aangevuld. Het Dagelijksch Bestuur bestaat thans uit P. J. Schmidt, voorzitter; Stan Poppc, secretaris; F. v. d. Goes, 2e voorzitter en mevr. Chr. de Ruyter—De Zeeuw. OUDE MAN VERDRONKEN. Op de grens der gemeenten Moordrecht en Gouda is uit een sloot het lijk opgehaald van den 82-jarigen W. C. Verhaar, wonende in de Tahorstraat te Rotterdam. Vermoedelijk is de oude man, die meerdere malen verre wandelingen maakte, door de duisternis mis leid, en te water geraakt. Bij de lijkschouwing werd geen enkel spoor van misdaad aangetroffen. Oog van zesjarig ventje ernstig beschadigd. Bij het spelen met vuurwerk, kreeg de zesjarige J. Jacobs, aan den Amsteldijk te Nicuwer-Amstel, een zevenklapper in het gelaat, waardoor zijn rechter oog ernstig beschadigd werd. De knaap werd naar een der Amsterdamsche ziekenhuizen overgebracht KIND IN EEN BEERPUT VERDRONKEN. Op de Boekoel onder de gemeente Swalraon is het anderhalf-jarig zoontje van den landbouwer Hus- kens tijdens een onbewaakt oogenblik onder het spe len in een beerput bij de ouderlijke woning geval len, meldt de „Nieuwe Koerier". Spoedig ingeroepen geneeskundige hulp mocht niet meer baten. Het ventje was den verdrinkingsdood gestorven. MEVR. DE VRIES—BRUINS OPVOLGSTER VAN DEN HEER SCHAPER. Het overleden Tweede Kamerlid Schaper zal in deze functie worden opgevolgd door mevr. dr. A. E. de Vries-Bruins, vroeger lid der Tweede Kamer en thans lid van den Haagschen gemeenteraad. Nieuwe aanslagen door Chineesche ban dieten. In den nacht op Maandag hebben Chineesche ban dieten op de lijn Kirin Aesjan een werktrein tot ont sporing gebracht. Acht personen werden gedood, vele anderen zwaar gewond. Sofia, 2 Sept. (V.D.): Hedenmorgen vroeg, te gen 3 uur, zijn twee bommen ontploft in de mijn nabij de woningen van den vroegeren minister van oorlog, generaal Baladjieff en den vroegeren chef van den generalen staf. Er werd geen schade aangericht. Men heeft den indruk, dat het hier caat om een politieke aangelegen heid, waarbij niet de bedoeling voorzat schade aan te richten of slachtoffers te maken, te meer «laar de beide generaals op het oogenblik niet in hun wonin gen verblijf houden. NOG GEEN VLOOTOVEREENSTEMMING TUS- SCHEN JAPAN EN ENGELAND. hT Voor slechte spijsver tering en verstopping tlin Poster's Maag pil len bet middel bi) oit- aemendheld. Zl) pur- geereo niet heftig, doch «verken tacht en tonder krampen. Houdt steeds een Hacon bi) de hand. Alom oerk'Ügboat d f O 65 p. flacon. FRAUDE EN DIEFSTAL WORDT NIET GEDULD. Strenge straffen in Rusland. Naar uit Moskou gemeld wordt heeft het gerechts hof te Rershina 5 ambtenaren ter «lood veroordeeld wegens verduistering van levensmiddelen, sabotage en diefstal. JACHTVLIEGTUIG TEGEN EEN BOOM GEVLOGEN. Namens het Japansche ministerie van marine wordt medegedeeld, dat nog geen vlootovercenstem- ming bereikt is met Engeland. Twee Japansche des kundigen bevinden zich op het oogenblik in Lon den om een uitvoerige gedachten wisseling te hou den over de algemeene problemen van het bijeen roepen der vlootconferentie. Na beëindiging dezer besprekingen te Londen zal de Japansche regee ring haar program bekend maken. Japan eischt bestraffing der daders. Te Loeansjau hebben Chineezen zeven Koreanen vermoord. De Japansche gezant, te Nankitik heeft van de Chineesche regeering strenge bestraffing der moor denaars geëischt. Een doode, tien gewonden. In den nacht op Zondag hebben te Madrid en in verschillende andere 'Spaatischc steden, communisten en socialisten tegen het fascisme geageerd. Het is tot ernstige botsingen gekomen tusschcn «le demon stranten en de politie. Een persoon is gedood, tien per sonen zijn ernstig gewond. Piloot gedood. Parijs. Een vliegerluitenant, die na de laatste manoeuvres boven Parijs met zijn jachteskader naar I.yon torugkeeren wilde, is in de nabijheid van Cu- roux (Rhone) tegen een hoorn gevlogen. De machine werd volkomen vernield. De piloot was op slag dood. Groote schade aangericht. Het geheele Zuid-Wosten van Frankrijk is door een feilen wervelstorm geteisterd. De telefoonverbin dingen niet Parijs waren gcruimen tijd verbroken. De bedevaartsplaats was gistern den geheelen dag van de buitenwereld afgesloten. Sedert dertig jaar is volgens de herinnering der bevolking hier niet zoo n noodweer voorgekom«jn. De storm heeft de steden Bayonne, Tarbcs, Toulouse en Pcrpignan schade be rokkend. Door omvallende boomen werden eenige personeu gewond. Spoorwegverbindingen werden verbroken,, wijngaarden en maisvelden leden groote schade, de visscherij werd belemmerd, schepen uit Noord-Afri- ka kwam met groote vertraging aan. T»?ngevo!ge van dit noodweer is gistermorgen een sterke temperatuurdaling ingetreden. it het Cen traal gebergte komen berichten over sneeuw, die hier en daar reeds 10 c.M. hoog zou liggen. Ook in het Noorden van Frankrijk is het slecht weer geweest. In de haven van Le Havre is de bliksem in een olieloods ingeslagen, waardoor brand ontstond. liet vuur kon echter spoedig wor den gebluscht. Japansche autoriteiten stellen een streng onderzoek in. Tegen de bandieten zal onmeedoogenloos worden opgetreden. In verband met den jongsten aanslag op een trein ten Zuiden van Harbin wordt medegedeeld, dat op hevel van het Japansche commando te Harbin een on derzoek wordt ingesteld. Dit onderzoek moet zoo snel mogelijk worden uitgevoerd, daar de resultaten, al dus meldt Reuter, van groote politieke strekking ten aanzien van de verdere ontwikkeling van den toe- stand aan den Chineeschcn Oosterspoorweg zullen zijn. Van half-officieele Mantsjoerijsche zijde wordt ver klaard dat. zich op het oogenblik verscheidene lieden in arrest bevinden die indirect bij den aanslag betrok ken zijn. Br werden echter geen nadere mededeelin- gen over den achtergrond van den aanslag gedaan. De Japansche militaire autoriteiten verklaren dat men nu verder onmeedoogenloos zal optreden, om de ban dieten uit te roeien. l)c Japansche commandant te Harbin heeft versterkingen uit Tsjangtsjoen ontvan gen, teneinde den spoorweg te beschermen. De bandieten omsingeld. Reuter meldt nader uit Harbin: De Chineesche bandieten die den aanslag op den trein ten Zuiden van Harbin gepleegd hebben, zijn door de Japansche en Mantsjoerijsche troepen omsin geld. Men heeft hen den eisch gesteld oogcnblikkclijk alle ontvoerde gevangenen vrij te laten. Om de le vens der gevangenen te redden had de Japansche commandant bevolen niet te vuren. Mochten de ban dieten weigeren de gevangenen uit te leveren, dan wil men hen net zoo lang omsingeld houden tot ze zich overgeven. De bandieten zijn bereid de gevangenen vrij te laten, op voorwaarde dat men hun vrijen af tocht toestaat. Deze voorwaarde is echter van Japan sche zijde afgewezen. Een Russische mededeeling. Het Russische agentschap Tass houdt zich in een be richt uit Habarofsk bezig met de fantastische beschul digingen van Japansche en Mantsjoerijsche zijde te gen de Russische ambtenaren van den Chineeschen Oosterspoorweg en tegen de Russische consulaten in Mantsjoerije. Men spreekt in de Mantsjoerijsche en Japansche pers van geheime Russische organisaties, die zorgen voor ontplofbare stoffen en bandieten in dienst nemen om daarmede aanslagen op den spoor weg te plegen. Deze zotternijen, aldus het gezantschap zouden de vermelding niet waard zijn, indien zij niet de eenige reden vormden waarom talrijke Russische spoorwegbeambten gearresteerd worden cn indien zij niet dienden tot provoceerend optreden tegen de Rus sische consulaten, speciaal dat te Harbin en dat te Rrogranitsjnaja. De Japansche adviseur van de spoor wegpolitic in het Noorden heeft zich nu weer in den zelfden zin uitgelaten. Men verwacht daarom in Rus sische kringen te Harbin een nieuwe provocatieve ac tie tegen de Russische consulaten. Naar Reuter uit Harbin meldt, is een detachement Japansche troepen bezig de bandieten die verant woordelijk zijn voor den jongsten aanslag, te omsin gelen. 742 man uit de Schutzhaft ontslagen. Concentratiekamp Oranienburg op geheven. De Pruisische min.-president Goering heeft thans het nader onderzoek naar de gevallen van „Schutz haft", waartoe door rijkskanselier Ilitler bevel was gegeven, voltooid. Hij heeft gelast, «lat op 1 Septem ber opnieuw 712 menschcn uit «Ie Schutzhaft zouden worden ontslagen, d.i. veel meer dan de helft van het totale aantal dergenen, die zich thans nog in Pruisen in deze soort gevangenschap bevinden. Voor het mee- rondeel zijn «le vrijgelaten voormalige leden der soci alistische en communistische partij. Als gevolg van dezen maatregel wordt het concen tratiekamp Oranienburg, dat men thans niet langer noodig heeft voor liet onderbrengen van Schutzhaft- gevangencn, ontbonden. Het onderzoek, aldus meldt het D.N.R., werd door groote welwillendheid gekenmerkt. Tegenwoordig wordt nog slechts zelden, alleen in geval van drin gend gevaar voor de veiligheid van don staat, iemand in Schutzhaft genomen. Tot de in vrijhciii gcstelden behoort ook de voor malige eerste burgemeester van Maagdenburg, Reu ter. 18 hulzen vernield; bewoners moesten op de daken vluchten. Vrijdagavond hebben boven de gemeente Tarcal in het wijngebied Tokaye gedurende enkele minuten ont zettende hagelbuien en stormen gewoed. Er vielen ha gelkorrels van 50 tot 00 gram. Het landschap nam binnen weinige seconden een ge heel wintersch voorkomen aan. De wijnoogst is totaal vernield. Zeer veel vee is om het leven gekomen. Een boer, die met paard cn kar op weg was naar huis, werd door den hagel gedood. Ook het paard kwam om het leven. Talrijke dorpsbewoners hebben deels zeer zware verwondingen bekomen. De watermassa's, welke het plaatsje overstroom- den, drongen o.a. ook de tegelfabriek binnen en brach ten de ketels tot ontploffing. Door den luchtdruk wer den achttien huizen volkomen vernield. Voorts bracht de storm nog honderd huizen tot instorting. De steeds stijgende watermassa's dwongen de be woners in boomen en op de daken te vluchten, waar zij den geheelen nacht doorbrachten. In de lager ge legen deelen van het plaatsje heeft zich een reusachtig meer gevormd. Behalve een groot aantal hulpexpeilities is Zater dag ook het in Tokaye gelegen bataljon pioniers hulp kotnen bieden. Naar de laatste berichten melden, moet het dorp als totaal verwoest worden beschouwd. De Hongaarsche regeering heeft maatregelen ge troffen, om de grootste ellende van de bevolking te lenigen. Stappen der drie groote mogendheden. Reuter meldt uit Londen: Volgens niet-officieclc mededeclingen hebben de drie groote mogendheden op haar stappen in de hoofdste den der Volkonhondslcden met betrekking tot Rus lands toetreding tot den bond, bemoedigende antwoor den gekregen. Reuter meent te weten, «lat de Sowjct- l'nie thans, tengevolge van de stappen van Groot- Brittannië. Frankrijk en Italië, dc beste kansen heeft, in den Volkenbond te worden opgenomen. De Mcxicaansche volkenbondsgedelegeerde, aldus meldt Reuter uit Mexico, zal stei/imen vóór liet toe kennen van een permanenten faadszctel aan Rus land. Het eerste ter wereld. Het luchtvaartinstituut te Moskou voltooit thans den bouw van het eerste vliegtuig ter wereld, dat. geheel van staal zal zijn, roestvrij, elcctrisch gesol- deerfl. en voorzien van elcctrische installaties en een draadlooze installatie. De snelheid van het toestel «lat een in Rusland gebouwde motor heeft, zal 320 K.M. kunnen halen per uur. Half September zal do eerste proefvlucht plaats vinden. Achtervolging duurt voort. Het schijnt thans toch. dat de eerste berichten omtrent omsingeling van de daders van don spoor- wegoverval nabij Chnrbin. die een aantal gevange nen, waaronder Japanners en Amerikanen, met zich' voeren, niet geheel juist waren. Althans, ditmaal' wordt gemeld, dat men dc bandieten, in totaal veer tig in getal, wel heeft gevonden, doch dat men vreest, dat zij er nog in zullen slagen de Socneari- riyier te passeeren en Noordwaarts te ontkomen. Wanneer zij hierin niet zullen slagen, zullen zij waarschijnlijk trachten langs een Zuidelijke route te ontkomen. Vliegtuigen van het Japansche leger hebben verkenningsvluchten ondernomen en dc waarnemers hebben daarbij inderdaad de gijzelaars, die zich in handen der bandieten bevinden, geob serveerd. Daar men echter bevreesd was. dat hun ets zou overkomen, heeft men niets tegen dc ban dieten kunnen uitrichten. De overheid stelt alles in het werk om de gevangenen ongedeerd uit han den der bandieten te bevrijden.

Schager Courant | 1934 | | pagina 9