TENTOONSTELLING N.J.C.vanGEELEN OMGEVING iü,T DE TANGENT) IJ K Po afd. Langendijk van do Ned. Vereeniging Eer ste. Hulp bij Ongelukken besloot tot het houden van een demonstratie voor het verleenen van eerste hulp bij ongelukken onder leiding van den heer Dr. .T. de Wit te Oudkarspel en enkele dames en heeren. leden der vereeniging. Als sprekers zullen optreden de hoeren Dr. J. Frederiksc en H. C. Stoutjesdijk te Alk maar. Wat de oogstverwachtingcn van de winterkool be treft, zijn deze al zeer pessimistisch ten aanzien van de roode kool. De stand van deze kool is in het Ambacht bijzonder slcchl. Behalve dat ze ontzettend heeft geleden door de draaihartigheid, heeft de lui zenplaag mede een zeer nadeeligen invloed óp het gewas geoefend. Bovendien valt ook de roode kool „buitenom" dit jaar tegen. Er is in de polders ook voel slechte kool, de draaihartigheid is daar in ern stiger mate opgetreden dan vorige jaren, toen men cr daar vrijwel van verschoond bleef. Voor gele en Decnsche witte kool zijn de verwach tingen iets hoopvoller gestemd. Toch zullen ook deze niet meer dan een middelmatigen oogst ge ven. NOORDSCHARWOUDE. Onze plaatsgenoot, de heer K. Boot. Directeur van Vle gymnastiekvereniging „Hercules" zal op verzoek van het Kon. Ned. Gymn. Verbond een aantal turners uit de turnkringen Alkmaar. N.H. Noorderkwartier en Westfriesland opleiden voor keurturner. Het ligt in de bedoeling deze lessen in deze ge meente te doen houden. Voor den heer Boot betee- kent dit wel een bijzonder mooie onderscheiding. BROEK OP LANGENDIJK Op het gehouden zangconcours te Zeist werd door het gemengd koor „Halleluja" een le prijs be haald met 379 punten in de Superieure afdeeling en de 2e prijs met 189 punten in den eerewedstrijd. Door het Mannenkoor „de Lofstem" werd een le prijs behaald met 365 punten in de eere-afdeeling en do le prijs met 191 punten in den eere-wedstrijd. Beide koren staan onder leiding van Paul Kok. Het gemengde koor behaalde het hoogst aantal punten in den concert-wedstrijd. De proef met toeslag op het loon der overheid is ■yoor deze gemeente verlengd tot November a.s. OUDKARSPEL. Onze plaatsgenoot C. Kuilboer is toegelaten na af gelegd examen tot het R.K. Lyceum te Alkmaar. In de Vrijdagavond bij den heer C. Vis, alhier ge houden bestuursvergadering van de zwemclub Vol harding, besloot men Zondag de gelegenheid open te stellen voor de leden orn een zwem-diploma te be halen. Dit diploma-zwemmen zal worden gevolgd door wedstrijden voor kinderen tot en met 14 jaar. In de Maandagavond te houden vergadering van den gemeenteraad zullen o.m. eenige voorstellen tot converteering van geldlceningen worden gedaan, o.m. de restanten van de leeningen aangegaan ten behoe ve van de stichting van de U.L.O.-school. pro resto f 1890, de uitbreiding van het electriciteitsbedrijf groot f 1750 en een latere geldleening voor de U.L.O.- school van nog f 1015.Deze leeningen deden 6 pet. rente. B. en W. doen deze voordracht vergezeld gaan "van de volgende toelichting: Lettende op het feit, dat de rentestand van ge meen teleeningcn zich momenteel in dalenden lijn be weegt, brengt het gemeentebelang mede, dat pogin gen in het werk worden gesteld om loopende lee- ningen met een hooger percentage dan thans gel dende is. te convertccrcn. Wij hebben enkele, bankinstellingen aangeschre ven met. verzoek te willen berichten, op welke voor- Waarden zij bereid waren de gemeente ter leen te verstrekken bovenvermeld bedrag van f 4655 ter con versie van de 6 pet. obligatielceningen. Van deze instellingen is de aanbieding van de NéV. Maatschappij voor Gemeente-Crediet te Am sterdam de voordeeligste gebleken; deze N.V. wil het ■bedrag ter leen verstrekken a pari tegen een rente voet van 4 3/8 pet., zonder provisie, af te lossen in 7 jaren. Bij eerdere aflossing voor 31 Dec. 1940 is 1 pet. boete verschuldigd. Wanneer deze aanbieding wordt aanvaard, zal de gemeente over 1935 een voordeel genieten van f 75.64, welk bedrag door de jaarlijksche aflossing, in de volgende jaren geleidelijk kleiner wordt. Vanzelf sprekend komt de renteverlaging van de lecning ten Insto van het electriciteitsbedrijf aan dit bedrijf ten goede. Bovenstaande aanbieding komt ons college zeer aannemelijk voor en wij stellen uwe vergadering dan ook voor over te gaan tot aflossing van de res- teerende gedeelten van de 6 pet. oblieatieleeningen. Ion bedrage van f 4655 en ter bestrijding daarvan een geldleening aan te gaan met bovenvermelde bankinstelling. Verder heeft de gemeente nog een geldleening aan gegaan van f 24.521.78, ter financiering van het aan deel der gemeente (30 pet.) in de rentelooze voor schotten. aan tuinbouwers verstrekt. Deze leening is in 1932 aangegaan bij de N.V. Mij. voor gemeente- crediet tegen een rente van 5.5 pet. In verband echter met den algemeen gedaalden rentestand van gemeenteleeningen, hebben wij, B- en W. zich tot bovenvermelde vennootschap gewend, met verzoek te willen berichten, of zij bereid zou zijn een lager rentetype te stellen voor bedoelde lec ning. Daarop berichtte de directie dat zij bereid was de rente van deze geldleening met ingang van 1 Janu ari 1935 te verlagen tot 4 3/8 pet., tegen een vergoe ding van Vz pet. over het saldo der leening per 1 Januari a.s. In dit verband is te herinneren aan de in het leeningscontract opgenomen voorwaarde, dat bij voortijdige aflossing, indien deze geschiedt vóór 31 December 1942, 1 pet. vergoeding verschuldigd is. De verlaging van den rentevoet tot 4 3/8 pet. geeft een voordeel van f 275.87 per jaar. Voor het jaar 1935 moet echter in mindering van dit bedrag wor den gebracht V2 pet. vergoeding of f 122.61, zoodat het voordeel over dit jaar bedraagt f 153.26. Daar de verplichte aflossing van deze leening eerst aanvangt on 1 Januari 1938. zal de gemeente over 1936 r>n 1937 een voordeel kunnen boeken van f 275.87. welk bedrag met aanvang van de verplichte aflecsine natuurlijk geleidelijk vermindert. Wij stellen voor de gestelde voorwaarde van pet. vergoeding, te aanvaarden. Eenzelfde verzoek hebben B. en W. gericht tot de Coöperatieve Boerenleenbank, alhier, bij welke bank instelling de gemeente drie geldleeningen heeft loo- pen. op 1 Januari 1934 nog groot respectievelijk f 1800. f 1S00 en f 450. alle tegen een rentevoet van 5 pet. Van deze bankinstelling is bericht onvangen. dat de rente van deze leeningen sinds 1 Januari 1P3I is teruggebracht on 41-*» net. Over 1034 kan de ge meente dus een voordeel boeken van f 20.25. W1ERINGEN Sport voor Zondag. Bekerwedstrijd op Succes-terrein: Succes I—Wil- helniina; Vooruit I, Amsterdam, om half drie; Suc ces II Atlas I. om halféén; Succes III—Atlas II om half elf. L. Hij vereeniging „Wielingen: rijles om 10 u. rA N N A P AU LOW NA Duivensport. Voor de wedvlucht met oude en jonge duiven van „Altijd Verder", gehouden vanaf St. Kat. Wave (afst. 203 K.M.) zijn dr vogels om 8 uur in vrijheid gesteld. De eerste duif is geconstateerd om 10 u. 13; «le laat ste om 11 u. 2. Prijzen behaalden: N. Spigt 1, 5, 8; A. Liefhebber 2; G. v. «1. Berg 3, 7, 9, 10, 11; W. Blaauboer 4; L. Hoge- woning 6. Vergeet U vooral niet hedenavond en Zondag middag en -avond even de te bezoeken in de zalen van SLIKKER te KLEINE SLUIS, waar wij dit jaar met een extra groote col lectie goederen aanwezig zijn. Laagzijde B 40. Tel. 26. Schagen Magazijn van Uurwerken, Gond, Zilver, Optiek. Alle Gero Artikelen, als: Tin, Gero Zilver, Zilmeta. Zie onze speciale afdeeling KUNSTHANDEL. Gediplomeerd Opticien. Diploma Rljkshorlogemakersvakschool. BARS1NGERHO*N Vrijdagmiddag werd de vliegerwedstrijd, die aan vankelijk was vastgesteld op 31 Aug., doch toen we gens ongunstig weer geen doorgang vond, gehouden op het sportterrein. 10 vliegers gingen de lucht in en een bijna even groot aantal weigerde halsstarrig, ondanks hard nekkige pogingen. Het was een moeilijke taak uit te maken, wel ke het hoogst stond. Tenslotte werden er twee als de hoogsten aangewezen, die na loting uitmaakten, dat Annie Kaper den eersten prijs kreeg en Ab. Ma- rees, den tweeden. De derde prijs, de mooiste vlie ger. werd toegekend aan Piet Kooij. De prijzen werden na afloop in café „de Fortuin" uitgereikt. De inlevering van militaire goederen, waaraan zes dienstplichtigen der lichting 1919 uit deze ge meente deelnemen, zal plaats hebben te Schagen in de oude O. L. school aan de Loet, op 17 October 1934. W IE RIN GE R WAARD Donderdagavond vergaderde de afd. Wieringer- waard van de H. M. van Landbouw onder leiding van den heer Daan Kaan. Aanwezig 23 leden. Na opening en voorlezing der notulen deelde Voorzitter mede, dat onlangs in een bestuursverga dering twee dubbeltallen zijn gemaakt voor vertrou wensmannen in de landbouwcrisisorganisatie en wel voor den landbouw de heeren P. Visser en K. Schagen en voor de veehouders de heeren Jb. Sleutel en Daan Kaan. Voor Wieringerwaard zijn nu aan gesteld de heeren P. Visser en Daan Kaan. Dan werd nog medegedeeld, dat door bemiddeling onzer afdeeling overeenstemming was verkregen, wat betreft de verkiezingen voor Hoofdingelanden. Ingekomen is o.m. een circulaire van het H.B.S. waarbij het oordeel werd gevraagd van onze afdee ling over de al of niet wenschelijkhcid van strijkgeld bij openbare verkoopingen. Volgens het H.B.S. is dit niet -oen landsbelang.- Voorzitter deelde mede dat het. bestuur eveneens van oordeel was, dat het strijkgeld uitkeeren geen landsbelang is. De heer K. Zijp merkte op dat hij ook geen voor stander was, doch dat men het toch van een anderen kant ook kan bezien. Voor een verkooper zijn de strijkgeldhalcrs veel waard. Wordt het door hen te hoog opgeboden, dan is men toch niet verplicht om af te mijnen. Als bestuursleden inpfoats van de aftredende hee ren Daan Kaan en P. Saai (niet herkiesbaar) werden bij de tweede vrije stemming gekozen de heeren C. Schenk Az. en D. Rademakcr. Hierna ontspon zich een langdurige discussie over de al of niet wcnschelijkheid van de o'prichting van een werkgeversorganisatie. Het Bestuur was van oordeel dat dit voorloopig hier in onze gemeente geen zin heeft, en stelde dan ook voor om do desbetreffende circulaire voor ken nisgeving aan te nemen. De heer H. Koster was echter van meening dat we deze circulaire niet zoo maar naast ons moeten neerleggen. Wanneer er slechts één werkgever zich in verbinding stelt met de werknemer scn tot over eenstemming komt, zijn allen verbonden. Laten we althans een correspondentieadres hebben, dan kun nen we altijd nog meepraten. Dit werd tenslotte met elf tegen zes en vijf blanco stemmen aangenomen. Verder werd besloten voor het a.s. seizoen overleg te plegen met den heer Lienesch om een z.g.n. praat avond te houden en voor een tweeden avond een propagandist voor kalibemesting. De heer P. Saai bracht verslag uit over de gehou den algemecnc vergadering wat betrof het verhan delde over de veehouderij. Bij de behandeling van den beschrijvingsbrief voor de algemeenc vergadering werd o.m. besloten aan den afgevaardigde op te dragen hij de verkiezing van een H.B.S.-lid in de plaats van den heer Bies heuvel te Spaarndam de candidatuur te steunen, die door de afd. Haarlemmermeer wordt gesteld. Op voor stel van den heer D. Bademaker zal tevens door den afgevaardigde worden gewezen op de grove onbil lijkheid dat. zij die n a 1 September gerst hebben gedorscht f 2.50 steun krijgen, terwijl zij die vóór lSeptember hebben gedorscht f 3.50 ontvangen. Algemeen werd dit zeer onbillijk geacht. Bij de rondvraag werd door den heer V. de Wit gewezen op de wenschelijkhcid van patroonsverze kering bij de Landbouwonderlinge. waarna voorzit ter onder dankzegging deze bijeenkomst sloot. OUDE NIEDORP Bouwvergunningen. Door Burgemeester en Wethouders is vergunning verleend aan de wed. A. Over te Verlaat,, tot het bouwen van een boerderij met boet. Aan den heer J. Ligthart is vergunning verleend tot het bouwen van een boerderij met woonhuis. Fanfare. Het R.K. Fanfarecorps „St. Martinus" zal. mede on aandrang van het Bestuur der Volksfeesten te Zij dewind. Maandagmorgen, eerste Kermisdag, een rondgang houden door 't Veld en Zijdewind. ...Volks- en kinderfeesten. De Volksfeesten zullen ook dit jaar gehandhaafd blijven. Dinsdag voor gehuwde vrouwen om 1.30 uur oude tijd koppensnellen .Op den zelfden dag voor ge huwde mannen touwtrekken Woensdagmorgen voor paren om 9.30 uur oude tijd rossengalon. Bij gunstig weer zullen Mnnndnorruddag Kinder feesten worden gehouden. Om 1230 uur opstelling der kindoren hij de R.K. school te t Veld. waarna optocht naar hef kermisterrein te Ziidewind. Daarna pl.m. 1.30 uur zullen de verschalende spelen worden uitgevoerd, waarbij de kinderen zullen woeden ont haald on een en ander. Tevens zullen bij die gele genheid bonnen worden uitgereikt om de kinderen gratis te laten zweven. Z IJ PE SCHAGERBRUG. In verband met de tijdelijke afwezigheid van den heer J. de Moor, is tot tijdelijk voorzitter van de Harrdraverijvereeniging „Voorwaarts" benoemd de hoer G. Visser te Sint Maartensbrug. Burgerl. Stand van 31 Aug. t.m. 6 Sept. ^4 Geboren: Jacob, zoon van Jan Jimmink en van Keeltje Paarlberg. Ondertrouwd: Petrus Jacobus Oud. 35 jr., landbou wer. te Ursem, en Catharina Wilhelmina Kooijman, oud 25 jr., alhier. Getrouwd: Geene. Overleden: Afra Maria Reinders, oud 59 jr., ccht- genoote van C. Ooijcvaar. NIEUWE N 1 EDO RP Het Bestuur der te houden tentoonstelling heeft besloten Zondagavond 16 September de sluis en de vaart tot de brug van J. B. Wilkcn le verlichten, zoodat alle versierde kano's en andere vaartuigen in het volle licht aankomen, en tevens herdenking van het 250-jarig bestaan der sluis. Dus nu nog mooi weer en de zaak zal. opgeluis terd door onze muziekvereeniging „Excelsior" wel weer slagen. Zie voor verdere bijzonderheden adver tenties en aanplakbiljetten. Burg. Stand over maand Augustns 1934. Geboren: Cornelis, zoon van Tjade Druif en Tona Blokker. Cornelia, dochter van Harm Mekkering en Cornelia Jacoba Pietronella Tuk. Agatha Maria, dochter van Johannes Smit en Wilhelmina Bakker (geboren te Alkmaar). Ondertrouwd en getrouwd: Wilhelm Richard Schneider, oud 30 jaren, wonende te Esslingen (Duitschland) en Grietje van Essen, oud 24 jaren, wonende te Nieuwe Niedorp, onlangs te Venhuizen. Johan Harmen Dijkstra, oud 21 jaren en Marie Schuurman, oud 19 jaren, beiden alhier. Overleden: Geene. HAR EN K AR EP ET DIRKSHORN. Donderdagavond gaf de muziekvereeniging „Onder Ons Directeur de heer A. P. Blaauw, een concert in den tuin van den heer Th. IJff. Het was echter al wat laat in den tijd, het weer was wel goed, doch het was te koud om buiten te zitten. Dit zal zeker wel de reden geweest zijn, dat er zoo weinig publiek in den tuin aanwezig was. De muziek die „Onder Ons" te hooren gaf. was als altijd heel mooi. Vooral de nummers die dezen zomer voor de concoursen ingestudeerd waren. n.1. de Onvoltooide Symphonie (le deel) van Schubert, de Ouverture de iTtalicrin a Alger van Rossini, he nevens het mooie nummer Tancrèd, Ouverture,, even eens van Rossini, werden schitterend uitgevoerd. Tot slot werd nog gespeeld de marsch „Sarie Ma rijs" van C. J. N. Cori, waarvoor het publick een hartelijk applaus gaf. Het geheel was een mooie avond en de aanwezigen hebben hun gang naar de. muziektent niet beklaagd. SPORT. DE K.N.V.B.-BEKER. Zondag de eerste ronde. De nieuwe regeling van de beker-competitie over ^Valt öïïs eigenlijk een beetje. Want Zondag wordt •ons réeds zoo maar een programma voor den neus gelegd, waarbij al eenige verenigingen uit ons dis trict in het geweer komen. We nemen over uit de Sportkroniek: Alkmaar—Alkmaarsche Boys; Schagen—Sloter- dijk; J.O.S. (Amsterdam)—H.R.C.: Ahrend's V.C. ('t Gooi)Helder; UtrechtTexel; Succes—Wilhel mina Vooruit; ZaandijkHollandia; Purmersteijn A.DAV. ANNA PAULOWNA. Alkmaarsche Boys moet voor den Beker spelen, zoodat B.K.C. rust heeft. Callantsoog 1 en 2 spelen resp. tegen B.K.C. 2 en 3. BEZOEKT ZONDAG A.S. den belangrijken wedstrijd Motorfiets te water gereden. Na botsing met een auto. De be stuurder gedood. Donderdagavond te omstreeks half acht heeft te Sas van Gent een botsing plaats gehad tusschen een auto en een motorfiets, waarbij de laatste in het Kanaal TerneuzenGent is terecht gekomen. De bestuurder van het motorrijwiel, de heer M. Meule- man, rangeerder bij de Nederlandsche Spoorwegen, werd bewusteloos uit het water opgehaald. Helaas mocht kunstmatige ademhaling, welke onmiddellijk door eenige doktoren werd toegepast, niet meer ba ten en is het slachtoffer overleden. In de auto waren gezeten, de aannemer A. Ver- naeve uit Sas van Gent en zijn ongeveer 16-jarig zoontje. Hij was op weg naar Selzaete en toen hij op het z.g. Stuiver reed, kwam uit een der nauwe zijstraten het motorrijwiel naderbij. Hoe de aanrij ding precies geschiedde staat nog niet vast. Volgens sommige ooggetuigen schijnt de wagen in brand te zijn geraakt, alvorens op het motorrijwiel te zijn ge reden. De motorfiets vloog bij de botsing met den berijder het water in, terwijl de auto togen een tele foonpaal werd gesmakt, welke daarop is afgeknapt. De wagen reed vervolgens in de richting van het Kanaal doch is met de achterwielen boven het wa ter blijven hangen. Buurtbewoners. die onmiddellijk toesnelden, konden den motorrijder gemakkelijk uit het ter plaatse niet zeer diepe water ophalen. Hij was, zooals gezegd, bewusteloos en had een wonde aan het gelaat. De doktoren Puylaert en Van Looi uit Sas van Gent en Beyaert uit Selzaete waren spoedig aanwezig en hebben gedurende geruimen tijd kunstmatige ademhaling toegepast, welke echter vergeefsch was. De heer Vernaeve had een groote hoofdwonde opgeloopen en is in een nabijzijnde wo ning binnen gedragen. Zijn zoontje werd slechts licht gekwetst. Laffe streek met ernstige gevolgen. Vier clrcus-artlsten naar beneden ge stort. Bij een circus-voorstelling in het dorp Tornalja aan de grens van Tsjechoslowakije zijn vier acroba ten uil de nok van de tent omlaag gestort. Drie hunner waren buiten bewustzijn: de vierde stierf onder het vervoer naar het ziekenhuis Uit het politie-onderzook bleek .dat iemand de paa! had losgemaakt, waaraan de touwen voor de acro baten bevestigd waren. Men vermoedt dat men met een aanslag van vijan den van de acrobaten te doen heeft E«n groot aan tal toeschouwers moest zich onder medische behan deling stellen, daar na het ongeluk iu de tent een paniek was ontstaan. (Amsterdam) voor de K.N.V.B. Bekercompetitie. Aanvang 2 uur. De Amsterdamsche politie slaat een goeden slag. Diefstallen uit bestelauto's opgehelderd. Zooals reeds eerder gemeld, werd onlangs te Am sterdam een chauffeur gearresteerd, verdacht van heling van gestolen balen suiker. Bij l«et door do politic ingestelde onderzoek werd de suiker terugge vonden in een perceel begraven onder den vloer, «lij het verder ingestelde onderzoek is do politie ertoe overgegaan nog vijf verdachten te arresteeren. Bij do huiszoekingen, die de politie ten huize van de gearresteerden heeft verricht, werden op ver schillende daarvoor minder geschikte plaatsen van diefstal afkomstige goederen aangetroffen. De goe deren waren verborgen in de kachel, in een peluw, achter het behang, enz. De gearresteerden bekenden de goederen gestolen te hebben van auto's die regel matig dienst doen op het Goci. Wanneer het donker geworden was, gingen zij met een auto vlak achter de bestelauto rijden, waaruit men voornemens was goederen te ontvreemden. Een der aangehoudenen klom dan op de bestelauto en wierp pakjes naar de eigen achter de bestelauto rijdenden wagen. Up deze wijze wisten zij belangrijke partijen goederen te ont vreemden. Door de politie te Muiden en Barneveld is in deze zaken eveneens een onderzoek ingesteld, zij heeft zich daartoe thans met de recherche van het hoofd bureau to Amsterdam in verbinding gesteld. Onder do zes verdachten bevinden zich twee vrou wen. Deze vrouwen zijn niet in hechtenis gehouden. De vier andere personen zijn vandaag voor den of ficier van justitie geleid. Ernstig auto-ongeluk te Utrecht. Drie gewonden. Donderdagavond had op den Utrechtschenweg na- hij „Vollenhoven" een zeer ernstige aanrijding plaats Een taxi, komende uit Utrecht, waarin zich 't echtp. Ds. Griethuizen uit Brussel bevond, reed aldaar op een stilstaande vrachtauto. Deze botsing geschiedde met zooveel kracht, dat de taxi vrijwel over de eene helft geheel werd ingedrukt. De inzittende dame werd over den weg gesijngerd, terwijl de chauffeur bewusteloos achter het stuur bekneld werd gevonden. De heer Griethuizen bevond zich, bij aankomst van de politie, ook nog achter in de auto en was geheel versuft, terwijl hij slechts een kleine hoofdwonde bekomen had. De dame bleek er zeer ernstig aan toe te zijn. Be halve een heenbreuk had zij ook nog een zeer ern stige hoofdwonde bekomen. I)r. Lette verleende de eerste geneeskundige hulp en oordeelde overbren ging van alle drie de patiënten naar de Rijksklinie ken noodzakelijk, hetgeen geschiedde met auto's van den gemeentelijken geneeskundigen dienst uit Utrecht en hulp uit Zeist. Daar de verlichting ter plaatse slecht was, had de politie handen vol werk om het zeer drukke verkeer in goede hanen te lei den. Zware regenval. Veroorzaakt overstroomingen Uit Buenos Aires: Zware regenval, gepaard gaande met krachtige winden, heeft in de hoofdstad van Argentinië en in enkele streken in het binnen land overstroomingen veroorzaakt. Enkele huizen zijn ingestort, terwijl alhier door den wind eenige da ken van huizen vernield zijn, hetgeen ook is voor gekomen in omliggende plaatsen. Gevaar voor hoog water in Polen. De Weichsel stijgt onrustbarend. Uit Warschau: Tengevolge van den voortduren- don regen is de waterstand van de Weichsel in den bovenloop zoo zeer gestegen, dat wederom hoogwa ter-gevaar bestaat. Met liet oog daarop heeft men voor het in gevaar gebrachte gebied alarm afgekon digd. Een deel der kleinere rivieren van Galicië is reeds huiten zijn oevers getreden. Bij Stanislawow is het spoorwegverkeer verbroken. EEN SCHANDELIJKE OVERVAL. Een arme onderwijzeres geplunderd. C h i c a g o. Gisteren is alhier door gangsters een overval gepleegd, die allerwege de grootste veront waardiging wekt. Een onderwijzeres alhier was er met veel moeite in geslaagd gedurende de lange maanden. «Int Chicago niet in staat was de onder wijzerssalarissen te betalen door het leenon van be dragen en door crediet in het leven te blijven. Zoo dra nu eindelijk een ge«leeltc van de achterstallige salarissen betaald werd. inde zij een bedrag van 1552 dollar, waarmede zij onmiddellijk op weg ging om haar schulden hij bakker, slager, kruidenier enz. af te doen. Twee gangsters die haar gevolgd hadden, overvielen haar op een stil gedeelte van den weg en beroofden haar van het pasgeïnde bedrag. RELLETJES VAN RELIEF ARBEIDERS. Tegen de geringe loonen. Uit Phoenix. Alhier zijn verscheidene duizenden Federal Relief-arbciders overgegaan tot krachtig pro test tegen de geringe l«x»nen die hun worden uitbe taald. Er ontstonden vechtpartijen met de plaatselij ke politie met het gevolg dat een man gedood werd en 70 anderen werden gewond. Verschillende arres taties werden verricht. VULCAAN OP HONOLOELOE IN WERKING. Lava en rotsblokken door de lacht ge slingerd. Uit No*' York, 7 Sept. Volgens alhier ontvangen berichten is gisteren «le vulcaan Kilaua op Ilono- loeloe plotseling in werking getreden. De activiteit is thans heviger dan men zich sinds dertig jaren kan herinneren. Gesmolten lava en rotsblokken worden tot ruim 150 meter de lucht ingeslingerd uit de ver scheidene honderden meters diepe krater. De uit barsting van de vulcaan, die sedert December 1931 volkomen stil was geweest ving aan met een ontzag gelijke ontploffing. Do gloed der uitgeworpen lava is zichtbaar op een afstand van 40 mijlen te Ililo op «Ie Zuid-Oostkust van het eiland. Tot mijlen in den omtrek is het gebulder van dc vulcaan hoorbaar.

Schager Courant | 1934 | | pagina 11