Nieuwe onthiip KIJKETl is KO0PEn bij CLOECK De uitnoodiging aan Rusland. Meer spanning. Inzake de brand op de „Morro=Castle" EEN BLOEDIG STIERENGEVECHT. Benzine in het fornuis geworpen. Ontrouwe ontvanger. In Amerika's stakings* toestand. Hevige aardschok in Italië. Woensdag 12 September 1934. Postrekening No. 23330 SCHAGER 77ste Jaargang. No. 955! COURANT. Int. Telef. No. 20 Dit blad verschijnt dagelijks, behalve Vrijdags. Bij inzending tot 's morgens 8 uur, worden Advertentiën nog zooveel mogelijk in het eerstuitkomend nummer geplaatst. Uitgave der N.V. v.h. P. Trapman Co., Schagen. 8 PAGINA'S. Prijs per 3 maanden f 1.80. Losse nummers 6 cent ADVERTEN- TlëN van 1 tot 5 regels f0.85, iedere regel meer 15 cent ibewijsna inbegrepen. Groote letters worden naar plaatsruimte berekend. Sensationeele verklaring van den machinist. Reddingsboot met 31 leden van de be manning en slechts 2 passagiers. - Het mislukken der brandblnsch- pogingen. Het wrak nog steeds niet uitgebrand Volgens een bericht van United Press uit New iYork heeft de eerste machinist van de „Morro Castle", Edward Abbott, gisteren voor de commissie van onderzoek naar de oorzaak van de catastrofe de sensationeele verklaring afgelegd, dat, toen hij de reddingsboot, waarin 31 leden der bemanning en Slechts twee passagiers waren gezeten, betrad, ner gens een der passagiers to bekennen was geweest. De wind had toen de reddingsboot snel van het brandende schip weggedreven, zoodat het niet moge lijk was een onderzoek naar verdere overlevenden te doen. Betreffende de vruchteloosheid van de tot be strijding van het vuur getroffen maatregelen onder vraagd, verklaarde Abbott, dat de brandweerinstalla tie van het schip in uitstekenden staat was geweest. Nog kort voor de catastrofe heeft men kunnen con- stateeren, dat de waterdruk in de brandleidingen ruim voldoende was. Het mislukken van de blusschingspogingen kan slechts worden verklaard door het feit, dat het vuur zich met ongewone snelheid over het schip heeft verspreid. Honderden brandslangen waren volgens 'Abbott nog niet voldoende geweest, het schip van den ondergang te redden. Nadat hij door het eerste brandalarm gewekt was, heeft hij het voornemen gehad, zich naar de ma chinekamer te begeven, maar onderweg was hij 'door de paniek onder de langs hem heenrennende passagiers opgehouden en wa s hij terstond gaan deelnemen aan de reddings- en blusschingspogingen welke evenwel vergeefsch zijn gebleven. Hierop heeft de eerste officier, Warms, die na den 'dood van de kapitein het commando over het schip op zich genomen had, hem bevolen in de laatste reddingsboot te gaan. Voordat hij dit evenwel had gedaan, was hij een half uur lang bijna de eenige man aan boord geweest. Daar men vreest, dat op het wrak van de „Morro Castle", dat nog steeds niet uitgebrand is, nieuwe explosies zullen plaats hebben, hebben de autoritei ten bevolen dat in de nabijheid van het ongeveer zeventig meter van het land af liggende schip geen menschen zich mogen ophouden. Sedert Maandagavond werd het strand van 's morgens vroeg tot 's avonds laat door een gewel dige menschenmenigte belegerd. Met aangespoelde wrakstukken van het schip werd zelfs een levendige handel gedreven. Van de opbrengst van dezen han del zal een fonds worden gesticht tot ondersteuning van de bij de catastrofe gewonde personen en van de nagelaten betrekkingen der slachtoffers. Stamper, machinist-kwartiermeester had evenmin passagiers op de brug gezien, toen hij overboord sprong. Wel had hij angstkreten van passagiers ge hoord. Bujia, een andere machinist-kwartiermeester, een Cubaan, had plaats genomen in een reddingboot met 20 30 andere menschen, onder wie, naar hij gelooft maar één passagier was. Een der overlevenden heeft verklaard, dat er na het uitbreken van den brand geenerlei alarmbel ge luid is. De overlevende, die deze mededeelingen deed, is een chirurg, dr. Phclps, de eerste passagier, die voor de commissie van onderzoek van het departement van handel een getuigenis aflegde. Phelps zcide, dat geen poging is gedaan om de passagiers, die door een paniek waren bevangen, in de reddingboo ten te plaatsen. Mijn vrouw, zeide hij, heeft mij ge wekt, met de mededeeling, dat er brand was: er drong veel rook de hut binnen. Mijn vrouw, mijn zoon en ik gingen aan dek, waar wij de passagiers gillend en schreeuwend van angst aantroffen. Mijn vrouw vroeg aan een officier wanneer de redding booten zouden gestreken worden. Volgens Phelps antwoordde de officier: „zoodra wij bevel van de commando-brug krijgen." Phelps, zijn vrouw en zijn zoon sprongen vervolgens in zee en werden later ge holpen. Er werd geen poging gedaan om reddings gordels uit te deelen aan de passagiers, zeide Phelps, en volgens hem was het, bij den loeienden wind en het verschrikkelijk geraas van de vlammen, dwaas heid om te spreken van het afwachten van bevelen van de commandobrug. Gistermiddag zijn nog 3 officieren van de Morro- Castle voor den Raad van de Scheepvaart onder vraagd. Ook zij bleken brandstichting te vermoeden omdat elke andere onderstelling niet een brand van zulk een omvang ten gevolge had kunnen hebben. Eon der officieren protesteerde tegen de berichten in de bladen over de dronkenschap der passagiers en de tuchteloosheid der bemanning. Het was de laatste avond voor de plezierreizigers en zooals op alle vacantietochten gebruikelijk is, wordt die eenigs- zins luidruchtig gevierd. Het was waar dat een paar passagiers iets boven hun theewater waren en een paar jonge meisjes zich wat aangesteld hebben, maar van dronkemanstooneelen was geen oogenblik sprake geweest. De bemanning had ook een extra oorlam gekregen, maar er was niets gebeurd dat te gen de tucht of de scheepswetten indniischte. Uit New York wordt verder gemeld, dat een olie man aan boord van de Morro Castle, Antonio Giorgie geheeten, volgens zijn eigen mededeeling. verscheidene vrouwen over boord heeft geworpen om te probeeren haar aldus te redden. Later klom hij in reddingsboot no. 5, waarin geen enkele pas sagier zat. De dood van kapitein Wilmot Een broer van kapitein Wilmot heeft voor de commisie verklaard dat in zijn geheele familie geen hartzwakte voorkwam en dat hij weigerde te geloo-» ven dat zijn broer, de kapitein, aan hartverlam ming zou zijn overleden. De kapilein genoot inte gendeel een uitstekende gezondheid en was in iaren geen dag ziek geweest. Een ander familielid vroeg een ernstig onderzoek naar de doodsoorzaak te willen instellen want ook hij vermoedde een samenzwering of vergif want 't was toch te gek. dat de kerngezonde gezagvoerder precies een uur voor de ontdekking van den brand zou zijn overleden Een der commissieleden merkte op dat het ver koolde lijk met de kapiteinspet zeer waarschijnlijk dat van den kapitein geweest is maar dat de doods oorzaak wel nooit zal vastgesteld kunnen worden omdat de scheepsdokter, die den kapitein nog even behandeld heeft, tot de omgekomen slachtoffers be hoort. Politie die een einde aan de vertooning maakte, door vrouwen met steenen bekogeld. Een der vrouwen gedood, een andere zwaar gewond. In het dorp Gavilanes, in do Spaansche provincie Avila, werd in strijd met de wettelijke bepalingen, een stierengevecht gehouden, toen op een gegeven oogenblik de Guardit Civil verscheen en trachtte een einde te maken aan de vertooning. De vrouwen, die het stierengevecht hadden gadegeslagen, begon nen de politiebeambten zonder bedenken met stee nen te gooien, waarop dezen het bevel ontvingen in de lucht te schieten. Toen het plein, waar de ge beurtenis zich afspeelde, ten slotte ontruimd was, vond men het lijk van een door de schoten gedoode vrouw, alsmede een vrouw die zwaar gewond was. Het geheele dorp richtte zich daarop als één man tegen de leden van de Guardia Civil, die genoodzaakt waren te vluchten. Slechts nadat versterking uit de naburige dorpen was gearriveerd, kon de orde ten slotte worden hersteld. Vijfjarig kind verbrand. Maandag wilde het 5-jarig zoontje van de familie M., wonende op den Ligtenberg te Bijssen, het for nuis aanmaken door middel van petroleum. Bij vergissing nam hij echter een bus met benzine, volgens de „Zwolsche Crt." met het gevolg dat een geweldige vlam ontstond, waarbij ook de bus met benzine in brand geraakte. Met brandwonden over het geheele lichaam schreeuwde de jongen, die op dat moment alleen thuis was, om hulp. Zijn moe der was buiten bezig aardappelen te rooien en schoot op het hulpgeroep toe. Aangezien de familie zeer afgelegen woont, duurde het geruimen tijd eer een dokter was gewaar schuwd. Deze verbond den knaap en vervoerde hem daarna per auto naar het ziekenhuis te Almelo, waar de jongen aan de bekomen verwondingen is overleden. Om toe te treden tot den Volkenbond, Door groot aantal Volkenbondsstaten aange nomen en door Frankrijk reeds overgebracht. GENEVE: Gisteravond heeft een groot aantal Volkenbondsstaten den voorloopigen tekst der uitnoodiging aan SowjetRusland om tot den Volkenbond toe te treden, aangeno men, en, naar men verneemt, is de tekst door de Fransche bemiddeling reeds aan Sowjet Rusland overgebracht Litwinov, de Russische minister van buitenlandsche zaken, zou zich op Fransch grondgebied in de na bijheid van Genève ophouden. Een Sowjet-Russische gedelegeerde bevindt zich reeds te Genève. De in den oorspronkelijken tekst opgenomen uitdrukkelijke erkenning van de geschiktheid van de U.S.S.R. voor toetreding tot den Volkenbond en van de vervulling van de in het Handvest voorgeschreven voorwaar den zou in den tegenwoordigen tekst niet meer voor komen. Men wacht nu Ruslands antwoord af. Bij de onderhandelingen die te Genève gevoerd worden tusschen de verschillende delegaties over den tekst der uitnoodiging aan Rusland, komt ook nog de quaestie van bespreking van den vorm, waarover Moskou met Genève onderhandelt. Een nota behelzende de regeling dezer formeele quaestie is reeds opgemaakt en ter hand gesteld aan de Russische gedelegeerden die hun oi>- en aanmer kingen daarover ter kennis zullen brengen. Tegelij kertijd met den tekst van het antwoord dat zij zich voorstellen te geven. De volgende dagen zullen dus gewijd zijn aan pourparlers tusschen Volkenbonds raadsleden en Russische commissarissen betreffende den opzet van het scenario van de intrede van de U.S.S.R. in den Volkenbond. De arbeid betreffende de uitwerking van de voorgeschreven procedure i« op zichzelf van secundair belang. Waar het op aan komt is, dat er reeds een voldoende aantal handtee- keningen is verzameld om Rusland een tweederde meerderheid te verzekeren in de assemblée, welke noodzakelijk is voor de toelating. Het nltnoodigingstelegram nog niet ver zonden. Eerst overleg met Litwinov. Gisteravond werd nog bekend gemaakt dat het uitnoodigingstelegram aan de Sowjet-regeering dien dag nog niet zal worden verzonden, aangezien de Fransche en andere delegaties het ten slotte bij na der inzien nog veiliger achten eerst met Litwinof, die op het oogenblik ergens in de buurt van Genève op Fransch gebied vertoeft, telefonisch overleg te plegen over den tekst van het uitnoodigingstelegram en over het door de Sowjetregeering hierop te geven antwoord. BOTSING VAN TWEE VRACHTAUTO'S. 7 soldaten gedood. Belgrado. In de buurt van Belgrado zijn twee vrachtauto's met elkander in botsing gekomen. Van de soldaten, welke zich op een der beide wa gens bevonden, zijn vier gedood en achttien ernstig gewond. Drie militairen zijn op weg naar het zie kenhuis aan hun wonden bezweken. Twee en een half jaar gevangenisstraf geëischt tegen een ontvanger van de di recte belastingen wegens verduistering van f10.000.— Roermond: De Officier van Justitie van de Rechtbank te Roermond heeft tegen den ontvanger der Directe belastingen te Horst, den 49-jarigen P. W. S., wegens verduistering van een bedrag van f 10.000.een gevangenisstraf geëischt van Zy2 jaar. De verduistering was gepleegd in de jaren 1927 1933. Uitspraak over 14 dagen. VERSCHEIDENE BOTSINGEN MET DE POLITIE. WERKWILLIGEN MET STEENEN BEKOGELD. Reuter seint uit New York: Do toestand in de Amerikaansche textielstaking is heden weer meer gespannen geworden. Gisteren hebben verscheidene botsingen tusschen stakers, politie en werkwilligen plaats gevonden, waarbij talrijke personen werden gewond. Daar in Rode Island (Connecticut) en Maine ge ruchten liepen omtrent op handen zijnde onlusten is aldaar de nationale garde gemobiliseerd. In Lancaster (Pennsylvanië) werd een ongeveer 1000-koppigo menigte omsingeld. Talrijke werkwilli gen zijn bij het steenen werpen getroffen. Een stakers-colonne, ten getale van omstreeks drie duizend man, arriveerde op 100 vrachtauto's bij een handschoenfabriek, teneinde deze tot sluiting te dwingen. Voorloopig werd echter van den aanval afgezien, daar een sterke politiemacht, versterkt met 300 le den van den nationale garde, de fabriek bewaakte. Do stakingsleiding heeft bekend gemaakt, dat zij de arbitrage-commissie een voorstel zal doen. indien tijdens de onderhandelingen over dat voorstel, allfi fabrieken gesloten worden. Dit voorstel geldt slechts tot heden 6 uur n.m. New-York, 11 September. In Noord-Carolina is het tot een botsing gekomen tusschen stakende tex tielarbeiders en de nationale militie, waarbij drie personen gedood werden. Een menigte van 1200 sta kers die met 100 auto's vervoerd werden, trachtte to Annapolis een fabrie kbinnen te dringen, doch stiet daarbij op een afdeeling van de nationale militio, die de bajonet op het geweer had en van traangas bommen voorzien was. Tegenover deze macht zagen de stakers van hun voornemen af cn keerden terug Oude man in brand geraakt Twee dagen met wonden overdekt, eenzaam in zijn woning gelegen. De alleen wonende 78-jarige S. van Hoolwerf Luy- mes te Dedcmsvaart had zich sedert enkele dagen niet buiten zijn woning vertoond, hetgeen bij de bu ren eenige ongerustheid wekte. De gemeentepolitie werd gistermorgen van dit feit in kennis gesteld en moest zich met geweld toegang tot de woning ver schaffen. Van Hoolwerf Luymes werd daar in vrijwel bc- wusteloozen toestand met brandwonden overdekt op den grond aangetroffen. Voor het. bed stond een ge deeltelijk verbrande stoel, terwijl een petroleum lampje op den grond lag. Na voorloopig verbonden te zijn is hij naar het R.K. Ziekenhuis te Zwolle ver voerd. Vermoed wordt, dat de oude man, toon hij het lichtje wilde dooven, uit zijn bed is gevallen, waardoor een begin van brand ontstaan is. Het on gelijk zou reeds Zondag hebben plaats gevonden. Twee balcons omlaag gestort Twee personen gedood, tien gewond. Reuter meldt uit Kattowitz: In de hoofdstraat van Bendzin heeft Maandag een ernstig ongeluk plaats gehad. Van de tweede verdieping van een der huizen aan deze st#aat raakte plotseling een balcon los. waar op zich acht personen bevonden en stortte mot zijn last op het lager gelegen balcon. waarop zich vier personen bevonden. Dit balcon kon niet aan don schok weerstaan liet eveneens van den muur los. De stukken van de beide balcons en de twaalf personen vielen op straat. Twee personen werden op slag gedood, zeven an deren liepen ernstige verwondingen op. Drie hun ner verkeeren in levensgevaar. De overige drie verongelukten bekwamen lichtere verwondingen. Het onderzoek, dat terstond naar de oorzaak van het ongeluk werd ingesteld, wees uit, dat de ijzeren dragers, waarop het eerste balcon rustte, volkomen waren verroest en zelfs een normale belasting nau welijks meer konden houden. De eigenaar van het huis is gearresteerd. De eerste foto, gemaakt aan boord van het door brand verwoeste passagiersschip CaBtle"! Een overzicht van het promenadedek. „Morro Geringe schade aangericht Rome: Tn de buurt van Catania en Syracuse (Sicilië) is in den nacht op Dinsdag een hevige' aardschok waargenomen. De schade blijkt slechts gering te xijn.

Schager Courant | 1934 | | pagina 1