Donderdag 13 September 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9552 Meisje aangerand. Gecompliceerd verkeersongeluk. NOG GEEN EINDE IN ZICHT. „Het Italiaansche leger is een geducht oorlogsinstrument". Typhusepidemie in St. Nicolaas. Een schot hagel gelost Noodlottig geweerschot Nog meer inbrekers in het Gooi. Prijsregeling voor benzine? De spellmg-Marchant. Het Wilhelmus een onbekend vers. De moord te Hoofddorp. Bollenveiling West—Friesland. Firma GEBR. ROTGANS Het onderzoek inzake de wapenindustrie. Prins George keert alleen naar Engeland terug. Een avontuurlijke loopbaan. De luchtvaarder Levme poogt zelfmoord te plegen. Oplossina van de groote textielstaking in Amerika nog verre. Naar Reuter uit Washington seint lijkt het einde van de textielstaking thans verder dan ooit. De com missie van bemiddeling blijft een grondslag van vergelijk zoeken, maar wordt daarin belemmerd, doordien de vertegenwoordigers der werkgevers zich hebben teruggetrokken. Uit Saylesville wordt gemeld, dat daar bij nieuwe botsingen met de militie twee stakers door schoten zwaar zijn gekwetst. Bij de kloppartijen te Saylesville (Rhode Island), waarvan in het nummer van gister gewag is ge maakt, zijn 142 personen gewond. De stakers hadden aanvallen gedaan op de militie en politie, welke de textielfabrieken bewaakten, daar de menigte deze in brand wilde steken. De aankomst van 280 man veld artillerie bracht verandering in den toestand. De soldaten hadden echter bevel gekregen onder geen voorwendsel te schieten. Zij gebruikten knuppels om de stakers terug te drijven, die met projectielen ant woordden. De militie gebruikte niet alleen traangassen, maar voor de eerste maal braakgassen. In Rhode Island staat thans do geheele nationale garde, ter sterkte van 5000 man, klaar, om direct in te grijpen. In de staten Noord- en Zuid-Carolina, waar de toe stand sedert het uitbreken der staking zeer onrus tig is en waar zich reeds verscheiden ernstige bot singen hebben voorgedaan, patrouilleeren 6000 na- tionaal-gardisten dag en nacht door de straten der fabriekssteden. Ook naar Maine en Connecticut zijn sterke afdeelingen der nationale garde ontboden om voor de handhaving der openbare orde en rust te zorgen. De autoriteiten in Masachusetts zijn even eens voornemens de nationale garde te mobiliseeren. Bij een vechtpartij in Pennsylvania zijn twintig personen gewond. Oordeel van ex-Koning Alionso. Ex-koning Alfonso van Spanje, die op het oogen- blik te Salso Maggiore vertoeft, onthulde aan een Reuter-correspondent, dat hij in de kritieke dagen na den moord op Bondskanselier Dollfuss aan de grens van Italië en Oostenrijk had vertoefd en de con en- tratie van Italiaansche troepen had gadegeslagen. Ik ben onder den indruk gekomen, aldus verklaar de Alfonso, van de snelheid, waarmee de divisies de hun aangewezen stellingen bereikten. Ik heb de Italiaansche troepen gezien nadat zij lange vermoeiende marschen hadden gemaakt en ik stond verbaasd over h n prachtige lichamelijke ge steldheid en hun geestdrift. De uitstekend uitgeruste soldaten laten zien, dat zij tot een athletische superieure generatie behooren. De officieren zijn een voorbeeld van militaire voor treffelijkheid. De of/ensieve en defensieve wapenen zijn^modern en doelmatig. Het liedendaagsche Italiaansche leger vormt een geducht oorlogsinstrument. 44 gevallen, 6 dooden. De Brusselsche corr. van het Hsbl. meldt: Te St. Nicolaas nabij Antwerpen heerscht sedert eenigen tijd een ernstige typhus-epidemie; naar de geneeskundige dienst daar tor plaatse mededeelt, zijn er tot op heden 44 gevallen van typhus vastge steld, waarvan er tot dusver zes een doodelijken afloop hadden. Men vreest echter dat er buiten deze gevallen die alle in het plaatselijk lazaret werden behandeld, nog een aantal gevallen zijn, die niet ter kennis van den geneeskundigen dienst zijn ge bracht gevallen dus, waarin de zieken thuis worden verpleegd. Daarom kan op het oogenblik nog niet worden gezegd of men do epidemie mees ter is en of alle gevaar voor een verdere uitbreiding is geweken. Gevolg van een woordenwisseling. Dinsdagavond om elf uur klonk een geweerschot in het stille Kortcnhoef. Hogel kletterde togen de zijmuren van het huis van J. Tuin, een palingkoop man aan het Moleneind, waar de vrouw des huizes op de bovenverdieping voor het open raam zat. Er was een woordenwisseling gaande geweest tusschen een 26-jarigen los werkman, die in een klein huisje, een eindje verderop woont en een voorbijganger, waarvan Tuin het zijne wilde hebben .zoodat hij den weg was opgeloopen. Zijn vrouw, angstig voor een ontmoeting in dat late uur tusschen beide buren, die voortdurend in veete leven, keek daarom uit het raam op het oogenblik, dat het schot viel, maar ge lukkig werd zij niet getroffen. Aangifte bij de politie volgde. De gemeente- en de rijksveldwachter stelden een onderzoek in. Zij hoor den vrouw Tuin en twee voorbijgangers, die verklaar den den los werkman met een geweer in de hand om zijn huis te hebben zien loopen. Gistermorgen is hij gearresteerd en op last van den loco-burgemeester naar Amsterdam overge bracht. Het jachtgeweer, waaruit vermoedelijk geschoten is, is in beslag genomen. Het ongeluk te Wagenberg. De juiste toedracht. Gelijk vorige week gemeld.heeft toen op de boerderij van dc L. te Wagenberg een noodlottig ongeluk plaats gehad. De 15-jarige zoon van den schilder M. uit Lage Zwaluwe, die daar werkzaamheden verrichtte, was door een schot uit een jachtgeweer gedood. Men vermoedde, zoo werd gemeld, dat hij het geweer eens nader had willen bekijken en dat daarbij de haan per ongeluk was overgegaan. De justitie, die uiteraard het ongeluk trachtte te reconstrueeren, vond daarbij enkele punten, die niet met bovenstaande lozing konden kloppen. Zij stelde daarom een nader onderzoek in en toen kwam aan het licht, dat de jongen ni*»t op de voor gegeven wijze om het leven was gekomen. Het was weliswaar toch een ongeluk dat het schot af ging, doch dit was een der bewoners van de boer derij overkomen, toen hij met het geweer bezig was. De man heeft de werkelijke toedracht thans hekend. Bevreesd voor de gevolgen van het onge luk had hij er de andere lezing van gegeven De dader gegrepen. Na afloop van het Larensche muziekconcours is op de heide nabij den Smeekweg te Laren een aan randing gepleegd, waarvan mejuffrouw J. W„ een twintigjarig meisje uit Hilversum, het slachtoffer is geworden. Met een vriendin, mej. E. D.. eveneens uit Hil versum, was het meisje des avonds naar het La rensche muziekconcours gegaan. Op het terrein maakten beide meisjes kennis met twee jonge mannen van gelijken leeftijd. Deze stelden do meisjes, voor, even de fietsen te gaan stallen .bij een oom van één van hen .De meisjes hadden hier wel ooren naar en gezamenlijk ging men van het concoursterrein. Onderweg heeft de begeleider van één der meis jes, zekere J. uit Hilversum, mej. J. W. willen aan randen. Het meisje verzette zich hevig en begon te schreeuwen, hetgeen den man beangst maakte en hem op de vlucht deed slaan. Een onmiddellijk ingesteld onderzoek wees uit, dat een zekere J. uit de Havenstraat te Hilversum, de vermoedelijke dader moest zijn. De politie heeft den man van zijn bed gelicht. Nadat hij naar La ren was overgebracht, heeft hij alles bekend. Nieuwe Inbraak te Blaricura. Met de arrestatie van het Gooische inbrekersgilde schijnen toch alle inbrekers nog niet uit het Gooi verdwenen te zijn. In een villa aan den Matthijsen Houtweg te Blaricum hebben inbrekers een bezoek gebracht terwijl de bewoners afwezig waren. Het geheele huis is doorsnuffeld, alle kasten waren over hoop gehaald, zoodat de bewoners hun huis in een grooten chaos terugvonden. Aangezien het den dieven, die zich toegang had den verschaft door verbreking van een ruit aan de achterzijde, blijkbaar uitsluitend om geld te doen is geweest, wordt slechts een bedrag van ongeveer f 17 vermist. Weer twee leden achter slot. De politie te Hilversum heeft een 23 jarigen Bus- sumer gearresteerd, die de dader bleek te zijn van een aantal inbraken te Hilversum, Laren en Blari cum. Behalve geld en sieraden had de man een re volver gestolen, die op hem gevonden werd. De man is gearresteerd, doordat hij in een café te Hilversum lastig werd. De eigenaar van het café vroeg de politie om assistentie, waarna de man werd ingerekend. Men vond de revolver en enkele sieraden op hem. Een medeplichtige, woonachtig in het woonwagen kamp te Bussum en tijdelijk in militairen dienst te Ede, is door de militaire politie aldaar gearresteerd en ter beschikking gesteld van den commissaris van politie te Hilversum. Wordt de vrije concurrentie nitgescha- keld? Er zijn. naar het Hbl. verneemt, van regeerings- wege plannen in voorbereiding om een regeling te ontwerpen waarbij de verkoop van benzine aan de benzinepompen aan vaste prijzen zal zijn gebonden, die overal gelijk zullen zijn. De strekking van den maatregel zou zijn te belet ten dat aan de „vrije pompen" benzine goedkooper wordt verkocht dan aan de pompen der olie-maat schappijen. Hierbij is zooal niet direct, dan toch indirect de invoer van benzine in ons land door de trustvrije Amerikaansche raffinaderijen betrokken. Deze raffi naderijen kunnen tot nu toe in ons land, zonder dat zij daar zelf over een distributie-apparaat beschik ken, een afzetgebied vinden bij de vrij talrijke vrije handelaren, mits het product kan concurreeren met dat hetwelk door de verkoopmaatschappijen van de Koninklijke en de Standard Oil aan den man wordt gebracht. Indien de prijzen gelijk moeten worden gesteld, dreigt het trustvrije product een deel van zijn aan trekkelijkheid te verliezen voor den kooper en daar door zullen de afzetmogelijkheden weer beinfluen- ceerd worden. De Kath. Democratische Partij bericht, dat zij voor haar partijweekbladen en de correspondentie van haar partijbureau sinds 1 September de spelling-Mar- chant heeft aanvaard. KRANKZINNIGE OP HET CONGRES TE NEUREN BERG, DOODT TWEE PERSONEN. Maandagavond is een soldaat plotseling krankzin nig geworden. Hij heeft twee zijner kameraden ge dood en enkele anderen gewond. Slechts na veel moeite gelukte het, den krankzin nige te overweldigen en naar een gesticht te voeren. Tusschen auto, motor en hooiwagen. Motorrijder en voerman naar het zieken huis. Gisteravond omstreeks negen uur had op den Bos- scheweg onder BerkelEnschot een gecompliceerd verkeersongeluk plaats. Voorzoover uit het voorloopig onderzoek is geble ken, is een luxe auto, die achter een hooikarretje in do richting Tilburg reed, in botsing gekomen met een motorrijder, die in tegenovergesteldo richting reed. De motorrijder en de duozittcr werden over den weg geslingerd. De eerste, C. v. d. Heuvel uit Tilburg, bekwam -verschillende wonden aan hoofd en handen alsmede een beenbreuk. De duorijder, v. d. Hout uit Tilburg, kwam vrijwel met den schrik vrij. De voerman van de hooikar, de ongeveer 50- jarige S., uit Tilburg, die naast den wagen liep, werd door een der tegen elkaar hotsende voertuigen geraakt. Hij bekwam een zware hersenschudding en een groote hoofdwonde. Hij en de motorrijder werden door den G. G. D. naar het St. Elisabethziekenhuis te Tilburg overgebracht. De toestand van S. was zeer ernstig. De materieele schade is groot. In het Friesche dorp Wartena. Ter gelegenheid van zijn ambtsjubileum heeft de Commissaris der Koningin in de provincie Fries land, gelijk gemeld, zijn tien ambtsgenooten met hun dames een tocht door het Friesche waterland aange boden. Het eindpunt van dezen tocht was Wartena, waar volgens de regeling van de Idaardoradeelstcr gemeentelijke autoriteiten den gasten het „Wilhel mus" werd toegezongen. Hierover wordt uit Idaarderadeel, aan het „Lw. Nbld." een haast ongelooflijke bijzonderheid gemeld. Het had eerst in de bedoeling gelegen dat de eigen Wartenastcr schooljeugd het welkomstlied zou zin gen, maar te elfder ure moest een wijziging in het programma worden gebracht, omdat de gemeente lijke autoriteiten tot de ontdekking kwamen dat te Wartena het Wilhelmus een totaal onbekend lied is. Nooit van gehoord op school! Zoo moest in aller- haast de schooljeugd van het naburige Warga per autobus naar Wartena getransporteerd worden om daar het Wilhelmus te zingen, dat hun gelukkig kort geleden nog was geleerd. Natuurlijk hebben de gasten van don Commissaris van dezen noodsprong niets gemerkt en aan het eerbetoon is dus geheel voldaan. Maar het voorval is toch te teekenend om het onvermeld te laten! De vrouw vrijgolaten. Pleegzoon nog In arrest. De echtgenoote van den te Hoofddorp vermoorden man, die in Heemstede in arrest was gesteld, is voor loopig in vrijheid gesteld. De pleegzoon blijft nog in arrest. CENTRALE HUIDEN-, LEDER SCHOENEN. Vijftien leden treden nit. Naar Vaz Dias uit goede bron zegt te vernemen, hebben een 15-tal der voornaamste lederfabrikanten uit Waalwijk, Dongen, Gilzen-Rijen, Loon op Zand. Tilburg en Breda officieel tegen 1 Januari 1935 hun ontslag ingediend als lid van de Centrale H. L. Si GANDHI'S LEIDERSCHAP. In verband met loopende geruchten over zijn voor nemen tot neerlegging van het leiderschap der Con grespartij heeft Gandhi gisteren te Bombay verklaard dat hij geen beslissing zou nemen voor de bijeen komst van het Congres in het laatst van Octobcr. Te Bovenkarspel is gisteren de dertiende groote veiling van leverbare bloembollen, meest tulpen, gehouden. De aanvoer van tulpenhollen neemt thans sterk af. Er werden thans aangeboden 2.5 millioen (vorige veiling zes millioen) stuks. De belangstelling was matig, en de handel traag. Van de 1000 nummers tul pen, crocussen en lelies werden er 230 verkocht. De rest werd op het wijzerbord doorgedraaid of opge houden. Naar sommige soorten, mits goed behandeld en gesorteerd, was nog eenigc vraag. Wij noemen hier: Zwanenburg, rose Luisante, Brilliant star, rose Cop land, Allard Picrson. Albino, La reine Max, Mad. Ge vers, generaal De Wet, Lodewijk XIV (breeder), Wedgewood, Witte Valk, en City of Haarlem. Daarna werden nog in de namiddagveiling 477 nummers plantgoed aangeboden. Het grootste ge deelte werd verkocht, maar de prijzen waren over het geheel laag. Barometerstand op oDnderdagmorgen 8 u.: 774 m.M. daalt. Wind: O. Vooruitzichten: Goed weer. J Temperatuur: 17,5 gr. C. is 63 gr. F. Bij lezen, naaien en stoppen, Komt Rotgans met de juiste Bril op de proppen. Gedipt. Drogist-Opticien. SCHAGEN. Engelsch protest De Engelsche ambassadeur te Washington heeft zich Maandag naar het departement van buiten- landsche zaken der Ver. Staten begeven om te pro testeeren tegen de methoden, waarvan de senaats commissie bij het onderzoek naar de gebruiken bij den wapenhandel zich bedient, met name wat de sensat.ioneele onthullingen betreft Gelijke stappen zijn door het Foreign Office ge* daan bij de Amerikaansche ambassade te Londen. Bommerwerpers voor China. Dc New York Herald Tribune deelt mede, dat de Californische vliegtuigfabriek Northrop en Co. de zer dagen bombardementsvliegtuigen van het nieuw ste type, voor China vervaardigd heeft. De machines zouden een snelheid van 400 K.M. p. uur hebben en 500 Kg. bommen kunnen medevoe ren. De actieradius is zoo groot, dat zij zonder brandstofvernieuwing van Sjanghai naar Tokio en te rug kunnen vliegen. Voor het koopen van oen verlovingsring. Prins George, dc verloofde zoon van het Engelsche Koningspaar, is gistermiddag alleen te Londen te ruggekeerd om een engagementsring voor prinses Marina te koopen, van welken plicht hij zich bij een juwelier in Bond Street heeft gekweten. Toen de prins weg was kwamen de verslaggevers en de ver rukte juwelier had verlof den steen te tooncn, zoo dat de geheele werld nu weet. dat prins George 'n ring met een vierhoekig gesneden saffier heeft geko zen. Prinses Marina en haar ouders zijn te Parijs geble ven en worden Zaterdag door den prins te Londen afgehaald, vanwaar men zich gezamenlijk naar Bal- moral Castle in Schotland zal hegeven. waar de Ko ning zich ophoudt, om het verlovingsfeest te vieren op den daaropvolgenden Zondag. Van een Basoeto-hoofd dat rooken wilde leeren. t Slechts weinigen kunnen zich erop beroemen, dat één van hun ouders in de 18e eeuw geboren is. Eén van die weinigen is Pictcr Toens uit Worces- ter. Hij is 94 jaar en zijn vader is geboren in 1799. Toens ging 71 jaar geleden van Amsterdam naar Zuid-Afrika en de reis duurde 72 dagen. Ilij vocht in 1866 tegen de Basoeto's en toen do vrede getee- kend was, leerde hij Moshesh, het opperhoofd der Basoeto's, rooken. Toen hij het opperhoofd bezocht vroeg deze, of hij hem het rooken wilde leeren. „Ik wil precies doen, wat de blanken doen," zeide Moshesh. Toens stopte een pijp, die hij aan 't opperhoofd liet brengen. Deze trok er cenige oogenblikken aan, maar kreeg toen rook in z'n keel. Hij gooide de pijp met alle teekenen van diepen afschuw neer en ging toen gauw naar zijn hut terug. Toens was blij er heelhuids af t* komen. Dc vete raan, die met een ossenwagen heel Zuid-Afrika door gereisd heeft, zegt dat hij zich nog steeds jong voelt, zonder stok loopt en een maag heeft als een struisvogel. Hij speelt geregeld bridge en hoopt de honderd nog te halen. TURKIJE HEEFT 18 MILLIOEN INWONERS Als gevolg van de instelling van den burgerlijken stand, waarbij ieder zich moet laten inschrijven, kan worden meegedeeld, dat de bevolking j-uira 18 millioen zielen bedraagt. Hij is levensmoede. Charles Lcvine die als passagier van Clarcnce Chamberlain in Juni 1927 van Amerika naar Ber lijn is gevlogen, is gister ten huize van een vriend to Brooklyn bewusteloos gevonden. Hij had in het vertrek 5 gaskranen opengedraaid. Op een tafel lagen drie brie en, een ervan -was aan zijn vriend gericht en begint met do woorden: „Ik kan eenvoudig niet blijven leven". Levine heeft, na 20 minuten door een geneesheer te zijn behandeld, het bewustzijn herkregen en is naar een ziekenhuis vervoerd. Vermoedelijk zal hy herstellen. Kwartjesmaand geeft steeds een groote drukte in de Amsterdamsche diergaarde. Belangstelling voor het leeuwenterras

Schager Courant | 1934 | | pagina 5