De Abdij van Epond NEELS' Meeding magazijnen den geheelen dag BESLOTEN Wedstrijden op het Sportterrein te Wieringerwaard Floralia-tefltoonstelling Hdveiteert in dit blad. Voor Socialisme en Democratie De ramp van de Morro Castle. Hooge ambtenaren van Mandsjoekwo ontvoerd. Mijnconflict in België voorloopig bijgelegd. Marktberichten. Uit OMGEVING c Gm pe£t,dat ieotee moet b^cvmariox Is qe&n vwnst zonder cecumije. Advertentiën. ROELOF WILLEM ZON Ui., Bekendmaking. Het uitbreiden der kantoren, De Nieuwe Niedorper Verloting en Prijsuitreiking is uitgesteld Een grootsche betooging van S.D.A.P. en N.V.V. te Amsterdam. - Geweldige massa menschen bijeen als wel licht nooit te voren. De S.D.A.P. heeft frister te Amsterdam in samen werking met het N.V.V. een grootsche betooging ge houden onder de leus: „Voor Socialisme en Demo cratie." In de morgenuren reeds voerden treinen betoo gers en betoogsters uit Noord-Holland, het Gooi en de provincie Utrecht aan. Ook groepen werden in verschillende stadsdeelen opgesteld. Zij allen trokken met banieren naar het IJsclubterrein Tegen één uur was er op dat terrein een massa bijeen, als wellicht nooit tevoren. Meer dan 110.000 menschen waren op het terrein aanwezig. De demonstratie werd geopend met een muziekuitvoering. Ongeveer één uur begon een zang- en spreekspel, waaraan verschillende ko ren en het gezelschap „De Jonge Spelers" hun mede werking verleenden. In dit spel, dat aandachtig werd gevolgd door de 'duizenden, was een rede van den heer J. W. Albarda ingevlochten, over socialisme en democratie. Na afloop daarvan begon de demonstratie van de duizenden. De politic had onder leiding van den hoofdinspecteur A. van Zoelen de noodige maatrege len getroffen. Het geheele Museumplein was ont ruimd, zoodat de stoet zich gemakkelijk kon op stellen. Achter de vlaggen van de S.D.A.P. en van het N.V.V. schaarden zich de leden van den Algemeenen Raad, de bestuurders van Partij en Vakverbond, le den van Eerste en Tweede Kamer, alsmede leden van Provinciale Staten en van den Gemeenteraad. Hier op volgde een groot aantal vaandels van de ver schillende afdeelingen van de S.D.A.P. Voorts werd meegedragen een reuzenreclamebord van de S.D.A.P. en het N.V.V. Hierachter sloot zich de zeer lange rij van betoogers aan. Tal van spreuken werden in den langen stoet meegedragen, als: „Socialisme is we reldvrede", „Hernieuwde bewapening, een nieuwe oorlog". „De huren omlaag, de steun omhoog." „Wat aan belasting ontdoken wordt, komt aan werkloo- zensteun te kort". Om kwart over drie begon de uittocht van het Mu seum-terrein en om ruim half zes verlieten de laat ste betoogers het Museumkwartier. Langs den geheelen weg stonden belangstellenden. Eerst om half zeven hadden de laatste betoogers het eindpunt bereikt. Incidenten van eenig belang hadden niet plaats. De vrees, dat communisten wanordelijkheden zouden stichten, is niet uitgekomen. Wel schijnen een aan tal leden van deze partij te hebben meegeloopen en zijn zij hier en daar uit den stoet verwijderd. Dat ge beurde o.m. op het I.eidscheplein en op de Wester- markt. De betooging kan in elk opzicht als geslaagd beschouwd worden. Eerste steen gelegd Zaterdag is te Egmond de eerste steen ge legd van de abdij, die, zooals bekend, zal wor den herbouwd. Ongeveer 500 personen waren hierbij aanwezig. De steen was nog afkom stig van de oude Egmondsche abdij, en was sinds tien jaren in die van Oosterhont opge borgen. (Men zie ook de fotopagina in dit num mer.) Het onderzoek nog steeds niet ten einde. New York: De Ward-line, de reederij van de Morro Castle, zal van den Grand Jury, welke een on derzoek instelt naar de oorzaken van de ramp, de afschriften krijgen der schriftelijk beëedigde verkla ringen, welke door de officieren en leden der be manning voor deze jury zijn afgelegd. Volgens Zaterdag voor de jury afgelegde verkla ringen waren niet voldoende radiografisten aan boord van de Morro Castle. Deze omstandigheden zouden er mede toe hebben bijgedragen, dat de scheepsramp heeft plaats gevonden. Verklaring van president der Ward-line. Franklin D, Mooney, de president van de Ward- line heeft een verklaring afgelegd, volgens welke de reederij op iedere mogelijke wijze zal bijdragen tot het welslagen van het onderzoek. Ieder spoor van hen ontbreekt. Sjanghai. 16 September (V.D.). Uit Mandsjoe kwo wordt aan China Press gemeld, dat een troep opstandelingen cn bandieten er in geslaagd is uit Tsjangtsoen oen der hoogste politieambtenaren, ge neraal Tsjang Kr Sjoe met twee andere hooge ambte naren te ontvoeren. Zoowel van de bende als van den ontvoerden generaal ontbreekt ieder spoor. Grootc afdeelingen politie en gendarmerie zoeken de omgeving der stad af. In politieke kringen verluidt, dat deze ontvoering in verband staat met den brand van het paleis van keizer Poe YL DYNAMIET GEVONDEN BIJ WEENEN. Een groote ramp voorkomen. Weenen: Op een sleepboot op de Donau zijn spring stoffen en andere munitie, zoomede politiek propa- ganda-materiaal in beslag genomen, welke bestemd zouden zijn voor de sociaaldemocraten in Oosten rijk. Tal van personen zijn gearresteerd. Voorts is in een station van den ondergrondschen spoorweg een bom gevonden, welke, wanneer zij ont ploft zou zijn, ontzaglijke schade zou hebben aan gericht. Militairen hebben deze lielsche machiue on schadelijk gemaakt. Loonsverlaging uitgesteld. Brussel. Na een bespreking in het kabi net van den minister-president is officieel medegedeeld, dat de werkgevers in de steen kolen-industrie er in hebben toegestemd, de loonsverlaging van 5 op 16 September niet toe te passen. Daartegenover heeft de regee ring zich verbonden, tijdelijke compensaties aan de werkgevers toe te staan met de be doeling, dat nieuwe onderhandelingen wor den aangeknoopt tusschen arbeiders en pa troons. Er zal tevens worden beraadslaagd omtrent economische maatregelen welke de regeering voornemens is te nemen ter bevor dering van de steenkolen-industrie. Het ge troffen accoord is van tijdelijken aard. GYMNASTIEK. Uitgaande van de gymnastiekver. Olympia werden alhier op ons keurig sportterrein onderlinge wed strijden gehouden van adspiranten. Mede door het mooie zomerweer was er veel publiek. De uitslag der diverse wedstrijden was als volgt Tweekamp balwerpen en verspringen jonge meisjes le prijs Nelly Voorthuizen; 2e prijs Bets Stammes; Oudere meisjes: le prijs Ant Bakker; 2e prijs Grietje Rot; 3e prijs Pietje Uiterdijk. Bal drijven en 30 meter hardloopen jonge meisjes: le prijs Pietje Blaauboer, 2e prijs Jannie Mosk, Idem 7 jaar: le prijs Rika Hoogeveen. Jongens 12 jaar hoogspringen en 40 M. hardloopen: le prijs Klaas Kaan; 9 en 10 jaar: le prijs Nic Leeuw. 8 jaar le prijs Daan Kaan; 13 en 14 jaar: 1 Bram Dekker; 15 jaar en ouder le prijs A. Uiterdijk. Driekamp dames: 100 meter verspringen: le pr. T. v. d. Kolk, 821.3 punt. Deze dame werd tevens kampioene van Olympia en kreeg als extra prijs, uit geloofd door den heer K. Schenk, een mooie lauwer tak; 2e prijs Nel van Balen 736 95/100 punt, met als extra prijs een doos zakdoeken, uitgeloofd door den heer Jb. Sleutel; 3e prijs A. BakkerSmit 736.2 p. Driekamp hceren: 100 M. verspringen cn kogel- stooten: le prijs J. J. van Balen, 1494 6/10 pnt., waar mee ook hij kampioen werd van Olympia en een extra prijs, aangeboden door Mevr. B. SchenkBak ker, 2e prijs Ah. Kaan Jz., 1231 pnt,; 3e prijs F. Hirsch 971 8/10 pnt. Driekamp Nieuwelingen, 100 M., verspringen en kogelstooten: le prijs Jb. van Ham, 2e prijs A. J. Bakker, 3e prijs B. Sieswerda. De prijzen bestonden uit plakken chocolade, ter wijl aan allo deelnemende jongelui een reep werd verstrekt. Tot slot een zeer geanimeerde handhalwedstrijd tusschen de leden van onze voetbalclub en een elf tal uit het Werkkamp, welke eindigde met 4i. De heer Hirsch deed zich hierbij kennen als een uitstekend scheidsrechter. De prijzen werden met een toepasselijk woord uitgereikt door den heer Jb. Kaan Kz., die tevens een woord van hartelijken dank uitsprak aan de ouderen en aan hen die nog geen deel nemen aan de adspirantenwedstrijden, een opwekkend woord om zich alsnog op te geven. Een bijzonder woord van dank aan den heer j "'rsch gevolgd door een driewerf hiep hiep hoera. Het was een mooie middag met zeer goed geslaagde wed strijden. - - BROEK OP LANGENDIJK. 17 September 1934. Aanvoer: 3500 Kg. aardappelen: Bravo's f 3.60, hl. aardappelen f 4, 18000 Kg. uien f 1.502.20, drielin gen f 0.90—1.10, gele nep f 1.801.90. 4500 Kg. bieten f 0.602.50, 2500 Kg. spercicboonen f 4.50—8.10, 250 Kg. snijboonen f 5.80—7.60, 3500 Kg. roode kool f 2.20—3.30, witte kool f 0.60—1.20, 5000 Kg. gel kool f 1.40-2. 10.000 stuks bloemkool le soort f 1.10—3.60, 2e soort f 1.50—1.60. NOORDSCHARWOUDE. 17 September 1934. Aanvoer: 900 Kg. aardappelen f 3.40, Schotsche muizen f 3.80, 10800 Kg. uien f 1.301.50. drielingen f 0.70—0.90, grove f 2, gele nep f 1.30—1.90. 5800 Kg. spercieboonen f 4.108.50, 15 Kg. snijboo nen f 4, 30800 Kg. witte kool f 0.60—1.10. de WINKEL Het vanouds bestaande café „Het Bonte Paard", hetwelk bij de publieke veiling, de vorige week werd gekocht door den heer J. Breebaart Jz., is thans overgegaan op den heer U. Bilstra, alhier, die voornemens is daarin het cafébedrijf voort te zetten. Bij de op Zaterdag ƒ.1. gehouden aanbesteding van krooswerk van de polderslooten, is dit gegund in massa aan J, de Boorder te Barsingerhorn, voor f 179.—. LANGEND IJ K OUDKARSPEL. Een Jubileum. Dezer dagen heeft de heer Engel Tin den dag herdacht, dat hij voor 25 jaar in dienst trad bij de firma J. Eecen Gz., houthandel alhier. Het heeft hem dien dag niet aan belangstelling ontbroken. Van alle zijden waren felicitaties ingekomen, waar van vele vergezeld gingen van cadeaux. Een keur van geschenken heeft de heer Tin op dezen dag mogen ontvangen. En niet minder was de bloemen hulde, welke den jubilaris is gebracht. Niet minder dan 17 bloemstukken werden hem overhandigd. Van den patroon heeft hij een schitterend gouden horloge met inscriptie gekregen en eveneens van het personeel eenige mooie cadeaux. Op de receptie was het bezoek enorm en hieruit bleek wel, welk een sympathie men den jubilaris toedraagt. Voorzeker is het voor den heer Tin en zijn echt- genoote en familie een onvergetelijken dag gewor den. NOORDSCHARWOUDE. De 80-jarigo P. Langedijk had het ongeluk in den kelder te vallen. Wonder boven wonder kwam hij er met een kleine ontvelling af HARENKARSPET DIRKSHORN. Zondag j.1. hield de hengelsportclub „De Dobber" te Dirkshorn haar 5en wedstrijd van dit seizoen rond den Voorpolder. Daar dit een vrijen wedstrijd was, mocht een ieder gaan staan, waar hij wilde, terwijl de keuze van tuig en aas vrij was. Dit was blijkbaar wel van invloed op de vangst, want toen om circa half elf de controleur de heer P. Kant het eindsignaal ge blazen had, was het wel te zien dat er een groot aantal baars was gevangen. In het clublokaal van den heer IJff werd de stand opgemaakt, de prijzen uitgereikt, en bleek de uit slag te zijn als volgt: le prijs G. Kant, grootste baars; 2e prijs W. Govers grootste aantal (60 stuks); 3e prijs C. Smit (57 st.); ie pr. W. Prins (47 st.); 5e pr. P. Keetman (45 st.); 6e pr. D. de Wit (43 st.); 7e pr. H. Rentenaar (41 st.); Sstc pr. P. de Vries (35 st.)9e pr. L. Meinema (31 st. 10e pr. P. Stroet (28 st.); 11e pr. Jb. Manneveld (27 st.); 12e pr. J. Bakker (21 st.) In totaal werden 60S stuks baars gevangen. Vergadering van den Raad op Zaterdag 15 Sep tember 1934, des avonds 7.30 uur in het Raadhuis. Voorzitter Burgemeester B. J. F. Sutman Meijer. Afwezig wegens ongesteldheid de heer Kostelijk. Voorzitter opent onder mededeeling, dat het niet in zijn voornemen ligt, dan in zeer bijzondere geval len, om in den vervolge weder den Raad op Zater dagavond bijeen te roepen, den avond, die naar het algemeen gevoelen in den gezelligen huiselijken kring behoort te worden doorgebracht. Tot op het laatste oogenblik is echter gewerkt aan de omzetting van de begrooting 1934, die thans den raad in zijn nieuwen vorm zal worden aangeboden. Na vaststelling der notulen wordt conform het voorstel van B. en W. besloten: a. Aan C. van Twuiver een ontheffing school geldbelasting toe te staan tot een bedrag van f 8.40, aangezien zijn zoontje slechts tot Mei de school be zocht heeft. b. A. Bruin, die verlaging van schoolgeld over 1934 verzocht heeft niet ontvankelijk te verklaren, aangezien hij in de klasse, overeenkomende met zijn aanslag inkomstenbelasting is aangeslagen. Voor kennisgeving worden aangenomen dankbe tuiging van de gemeentelijke vroedvrouw, voor toe slag auto en een adres der R.K. Bond van Caféhou ders enz., inzake verlaging huurwaarde. Het laatste onder motief, dat reeds in een vorige vergadering een verordening terzake is aangenomen. Medegedeeld wordt, dat de proef tot het geven van toeslag op het loon in de landbouwbedrijven niet tot meerdere gemeenten zal worden uitgebreid. Voorzitter deelt mede, dat het dagelijksch bestuur van plan was geweest bij den Minister een audiëntie aan te vragen om ook deze gemeente in de proef te betrekken, welk plan echter thans niet dorgaat Bericht is ingekomen van Ged. Staten betreffende goedkeuring der raadsbesluiten betreffende wijziging der begrooting 1933 en verhuur van gemeentelijke percèelcn aan P. de Groot, G. Boekestein, C. Vader en J. Kamp. Besloten wordt tot opheffing der z.g. contactcom missie indertijd in het leven geroepen in verband met de werkloozenzorg. Van de leening oorspr. f24.000, aangegaan In 1914 voor oprichting van het G.E.B., wordt no. 14 uitge trokken. Het bedrag ad f800 is 1 Januahi aflosbaar- gesteld. Na inleiding door den Voorzitter komt de geheele herziening begrooting 1934 in behandeling. Meerdere posten bleken een grondige herziening te behoeven, aangezien het geheel geen juist overzicht gaf van den financieelen toestand der gemeente. De eindbedragen van verschillende hoofdstukken zijn beelangrijk gewijzigd. Hoofdstuk I gaf nog be langrijke achterstallige vorderingen te zien. Even eens H.S. VIII par. 7. Hoofdstuk IX par. I (Armen zorg) en Hoofdstuk IX par. 2 (werkloozenzorg) moes ten belangrijk gewijzigd worden. Het eind was dat de begrooting zoowel in ont vangsten als uitgaven een belangrijke stijging ver toonde. Sloot de oude begrooting In ontvangsten en uitga ven op f 160.643,54, bij de nieuwe begrooting waren de ontvangsten geraamd op f 203.888,61, do uitgaven op f201.763,44. Het surplus ad f2125.17 werd alsnog toe gevoegd aan den reeds geraamden post voor onvoor zien en deze daardoor in totaal op f9.148.16 ge bracht. Nadat een vraag van den heer Wagenaar beant* woord was omtrent de vergoeding art. 101 aan de plaatselijke schoolbesturen, werd de begrooting ver der ongewijzigd goedgekeurd. Hierna kwam aan de orde benoeming twee ambteJ naren van den Burgerlijken Stand. Nadat de Raad in comité geweest was, werd con form het voorstel B. en W. besloten en burgemeester en secretaris benoemd. Na eenige discussie werd besloten aan Ged. St. voor te stellen van het beschikbare bedrag ad f300 ieder der drie ambtenaren gelijkelijk te bezoldigen. Ken voorstel Krom-Groenland om evenals voorheen den eersten en tweeden ambtenaar niet te bezoldigen en den derden ambtenaar het volle bedrag toe to kennen, werd verworpen met de stemmen der voor stellers voor. Nadat nog het kohier der hondenbelasting tot een totaal van f 609 was vastgesteld, volgde sluiting. W I ERlN OEN De levering der brandstoffen aan de lagere openb. scholen alhier voor het seizoen 1934—1935 is opgedra gen aan de volgende brandstofhandelaren: Fa. Do- ves, cokes; Gebr. Bakker, korte cn lange turf; II. Smit, anthraciet; C. Metselaar, nootjeskolen. ZESTIEN GEWONDEN BIJ TREIN BOTSING. Gisteravond is de sneltrein Ostende-Antwerpen hij het station Dendermonde op een rangccrende loco motief geloopen. De machinist had reeds geremd, doch kon den trein niet geheel tot stilstand bren gen voor de botsing plaats vond. Door den hevigen schok werden de reizigers door elkaar geworpen. Zestien hunner zijn gewond. OUDE MAN VERDRONKEN. Terug van de kermis te water geraakt. Emmer Compascum: Zaterdagavond is de 71 ja rige J. H. die dronken van de kermis te Emmer Com pascum kwam, in het Westdiep geraakt. Nadat het lichaam was opgehaald bleken de levensgeesten reeds te zijn geweken. ITALIAANSCH DORP DOOR BRAND VERWOEST. 400 menschen dakloos. Rome: Het plaatsje Sinopoli in Calabrië is dooi een vernielenden brand geteisterd. Een honderdtal woningen zijn in vlammen opgegaan. Vierhonderd menschen zijn dakloos geworden. Heden overleed in het Marine Hospitaal te Den Helder, na een noodlottig ongeval onze geliefde Man en Vader, Zoon en Broeder, (Echtgenoot van Anna Leijen) in den ouderdom van ruim 32 jaar. Namens de familie, A. ZON-Leijen. Koegras, Callantsoog, 15 Sept'34 De ter-aarde-bestelling zal plaats hebben op Dinsdag 18 Sept. a.s. des namiddags om 1.30 (Zomertijd) te Huisduinen. Heden overleed tot onze diepe droefheid, na een kortstondig en smartelijk lijden, onze lieve Man, Vader, Behuwd- en Groot vader Dirk Marees, in den ouderdom van 70 jaar. A. MAREES-Prins, Kinderen en Kleinkinderen. Koegras, 16 Sept. 1934. Rijksweg 90. De teraardebestelling zal plaats hebben te Huisduinen op Woens dag 19 September a.s., vertrek des v.m. 12uur(z.t.) uit het sterfhuis. Verzoeke geen rouwbeklag. De geruchten, als zou ik van E. NOORMAN te Schagerbrug, nog huurpenningen hebben te vorderen, be rusten op onwaarheid. K. BOONAKKER, Anna Paulowna. den helder zijn a.s. WOENSDAG 19 Sept. Ondergeteekende wenscht namens het Bestuur der Coöp. Zuivelfa briek „Aurora" te Opmeer aan te besteden: op Zaterdag 22 Sept. 1934. Bestek en teekening no. 52 zijn verkrijgbaar ten kantore van onder geteekende, Nieuwlandersingel 44. Alkmaar, uitsluitend tegen vooruit betaling van f5.franco per post f5.25. Restitutie binnen 3 dagen na de besteding f3.Inschrijving alleen voor bestekhouders. De Architect N.T.V.A. D. S. DE BOER. Alkmaar, September 1934. OUDESLUIS. Inbrengen der planten, ook kamer planten, Donderdag 20 Sept. a.s. vanaf 12 uur tot 10 uur namiddags. Bou- auetten Vrijdags tot 5 uur namiddags. Amateurfoto's inzenden vanaf Donder dag 12 uur tot Vrijdag 12 uur. Voor dit laatste moet een klein inleggeld betaald worden. HET BESTUUR. tot 24 Sept. a.s., 's avonds 7'/, uur.

Schager Courant | 1934 | | pagina 3