Van de Alkmaarsche Sportvelden Maandag 17 September 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9554 DIVERSEN. Andijk I—Schagen I. 2—1. SPORT VAN ZONDAG Wielersport in opkomst. „Gedraagt U behoorlijk langs den weg" Invloed van de Wielerbaan, Het W ed st rij d verbod. (Van onzen Sportredacteur). Wie blind blijft voor de verschijning van het overstelpend aantal race-rijwielen langs onze West- Friesche wegen, legt daarbij een bekentenis bloot, dat hij zijn tijd niet op de voet volgt. Inderdaad bestaat er een hausse in de daadwer kelijke belangstelling voor de wielersport in onze gewesten; een sport, die reeds jarenlang gepast heeft op de begcerteprikkels van Zuidelijker be volkingsgroepen. Op menschen van geestdriftiger gevoelens, spontaner uitingen van sympathie voor een of andere sport. De wielersport als zoodanig heeft de meer Noor delijke mensch nog niet gegrepen in dat orgaan, wat een blijvend verknocht-zijn kan garandeeren: het hart van den Noorderling! Zooals we er nu voorstaan constateeren we in groote lijn een belangstellende kennisneming van de hard-fietserij. Maar men kan er verzekerd van zijn dat \yan- neer eenmaal de genegenheid van het groote publiek ten gunste van de wiel ren beweging in deze con treien veroverd is, dat dit publiek haar sport tot favoriet verkoren niet spoedig loslaat. Dit overwegende, hebben wij de behoefte gevoelt "aan een leidend artikel voor onze courant, middels welke het publiek in den kop van onze provincie van sportlectuur wordt voorzien. We hebben daartoe een onderhoud gehad met den heer P. Nap te Noordscharwoude, de voorzit ter van de aldaar gevestigde wielerclub „Ons Ge noegen", die ons op uiterst bereidwillige wijze van voorlichting heeft gediend in een materie, waarin men ziel» niet één-twee-drie heeft ingewerkt. De heer Nap behoort tot de menschen, die ïn 1923 te Alkmaar de wielerclub „Ons Genoegen" heb ben opgericht en hij heeft in den loop der jaren de publieke waardeering voor de man-op-de-race- fiets zien veranderen van een vijandig-hatelijko be jegening, die zich uitte in minder gepaste naroepe- rij tot een medelevende belangstelling. De vereeniging „Ons Genoegen" is een goede drie jaar geleden naar den I.angcndijk gehaald, omdat er slechts I.angedijker leden over waren en het in de kaasstad niet boterde. Aan den Langendijk gaat het vrij goed. Men heeft momenteel 40 leden, waarvan ruim de helft van andere plaatsen; zelfs uit Kolhorn, Julianadorp en Anna Paulowna. Het leidende lichaam, dat de verordeningen en reglementen uitvoert, is de Ned. Wielren-Unie. Verder bestaat de Federatie van Wielerclubs in Noord-Holland, gevestigd te Amsterdam. Hij beide lichamen is „Ons Genoegen" aangesloten. Goed geordende een officicele wielerclubs heeft men in Den Helder, „D.O.K.", dan „D.T.S." te Zaan dam, „Beverwijk" te Beverwijk, „Ons Genoegen" te Noordscharwoude, terwijl in Alkmaar de gemoede ren worden verhit door de aanwezigheid van twee clubs, resp. „AIcmaria" en „Victrix". Dat op Wieringen een club was opgericht, was voor onzen zegsmnn een nieuwtje. Op onze vraag of het pijnlijk zou zijn, indien de niet-Langendijker leden ieder in hun plaats tot vorming van clubs overgingen, kregen we het zeer sportieve antwoord, dat dat zelfs toe te juichen zou zijn, omdat het algemeene wielersportbelang daar mee ten zeerste zou zijn gediend. De heer Nap had het vaste geloof, dat zijn sport er komen zou. De in den ophef gegeven beschou wing over de afwachtende houding van ons volk, deelde hij. De Alkmaarsche Wielerbaan. De nieuwe wielerbaan is een prachtig instrument ter populariseering van de wielersport. De vereeniging zal er wel eenige verslapping van den cluhhnnd door ondervinden, maar indirect ko men de vruchten dubbel en dwars terug. Zoo is hijvoorbeeld het voortreffelijk rijden van den Schagenaar A. Willemse een groote propaganda voor de sport en de heer Nap durfde verklaren, dat Willemse er komt als hij seri eus blijft. De Wielerbaan Is wel een speculatieve onderne ming: dool Is winst te maken, maar de sport wordt er tegelijk gediend. De directeur, de heer Kaavk, werkt op prettige wijze samen met de jury, die een waarborg vormt voor de sporttechnische belangen. Die jury bestaat uit de hoeren P Nap van „Ons Genoegen", F. Clecren van „Beverwijk" en G. Duin van „D.T.S.", Zaandam, de voormannen van de lei dende provinciale vereenigingen. De wielerbaan heeft bewezen levensvatbaarheid te hebben uit commercieel oogpunt. Tegelijk zijn dus do sportieve belangen gewaarborgd en de op komst van de wielersport in Noord-Holland wordt er ten zeerste door gestimuleerd. Want er is geen sport die zonder wedstrijden kan. Wedstrijden zijn de onderlinge krachtmetingen en de hierbij geleverde strijd is het, die de belangstel ling van anderen trekt. Het wedstrijd verbod. En dat is nu de groote kwestie in Nederland: on derlinge krachtmetingen, die het karakter van een wedstrijd hebben zijn, zoowel voor wielrenners, mo torrenners als automobilisten op den openbaren weg verboden. Daar helpt geen lieve-moederen aan. Het eenige wat er op zit dat is: rijden op een wielerbaan en verder organiseeren van trainingsrit- ten, waaraan zooveel mogelijk het uiterlijk van een wedstrijd ontnomen is. Van de doorvoering van het desbetreffende arti kel van de Motor- en Rijwiehvet kan ontheffing ver leend worden. Maar die ontheffing wordt practisch nooit gege ven. In ieder geval nooit op Zondag. En ook op werkdagen komt er een praatje bij. Ge deputeerde Staten verleenen eventueele ontheffing, maar er moet van zooveel zijden advies worden ge geven, van den burgemeester, rijksveldwacht en Waterstaat, dat het allemaal even lang duurt en dat er tenslotte in den regel toch niets van komt. De NAV.U. vroeg nota bene aan om op een Maan dag op en dood stuk van de Veluwe de Ned. kam pioenschappen te verrijden. Afgekitst. In den regel doet men in Brabant en Limburg nog wel wat. Als de burgemeester het goed vindt, en de rijkspolitie maakt er niets van, dan houdt men een wedstrijd. De gansche bevolking staat immers op hetzelfde standpunt. Maar officieel mag het niet! In de Beemster verleende de sportieve burger vader Kikkert vergunning aan de Amsterdamsche renners om wedstrijden te houden in de Beemster. Er mocht natuurlijk geen reclame gemaakt worden en zoo, en er mocht vooral niet onder kerktijd wor den gereden. Alles ging goed, tot op een kwaden dag één van Beemster's ingezetenen getorpedeerd werd door een racende Amsterdammer. De burgemeester, die het geval voor zich kreeg, stuurde een brief, met ver melding van het gebeurde, dat evens een laatste waarschuwing inhield. Laat nou toch burgemeester Kikkert zelf aangere den worden door een renner en nog wel onder kerk tijd! Nu is de pret uit voor de Amsterdammers, want ten overvloede gaf de vlegel aan den burgemeester nog een groote mond ook! Het heil moet dus gezocht worden in z.g.n. trai- ningsritten buiten de kom der gemeenten, niet steeds op dezelfde wegen, zonder reclame en dergelijke. In verband met het bovenstaande historische voor val behoeft het geen nader betoog, dat een gebieden de regel voor de wielrenners is de heer Nap drong aan om dat vooral in dit artikel te vermelden Gedraagt U behoorlijk langs de wegen; weet dat de weg niet alleen voor U is; geeft nooit iemand een groote mond! Inderdaad is het te verklaren dat een renner in de hitte van zijn pedaalgang een niet spoedig uithalen de medeburger eenige minder gekozen woorden toe- voegd. Het is wel een verklaring, maar kan door niet-sportlui bezwaarlijk als excuus worden aan vaard. Dus: houdt Uw mond! Een dringend belang voor den wielren-liefhebber Is dat hij zich moet aansluiten bij een vereeniging. Slechts daar kan hij voorlichting ontvangen. Er zijn zoovele kwesties: keuze van versnelling, te ge bruiken materiaal, zadelstand, houding etc., factoren die alle het meerdere of mindere succes beinvloe- den. Over de klassificatie van de renners deelen we nog mede, dat men met z'n 18e jaar amateur moet worden. Voor dien tijd is men nieuweling. Voor hen die later met de rensport beginnen, geldt de regeling dat men één jaar als nieuweling wordt beschouwd en daarna automatisch als amateur ge noteerd wordt. (Nadruk verboden.) Overschrijvingen. Gevraagd: A. M. v. d. Weiden, A. M. R. (Rott. V.B.) naar Helder; J. Homan van Alkmaar naar AIcmaria Victrix (oude liefde, die al driemaal ge bleken is niet te roesten!) Sp.kr. Verleend: C. J. Los van J.V.C. naar V.C.L., Hoogwoud; J. Stins Pz. van DOSKO. naar Sint Maarten (per 1 October). Alg. Sp. Commissies. De N.H.V.B. heeft de commisies voor het a.s. sei zoen samengesteld: Dag. Bestuur: Dclvaux, voorz.,, Brussel, vlce- voorz. en Onrust. Competitieleider: A. Sietsma. Sub-scheidsrechterscommissie voor Westfriesland: A. Vader, voorz., J. E. L. van Ketel, secr.; K. S. Leguit, lid. Terrein-commissie: lid o.a. D. Oden. Elftalcommissie N.H.V.B.-elftal: Brussel, Songé, Baas, Vlam, Mars (dus drie van de Zaan. één uit Alkmaar. Sougé, en éen uit Den Helder, Vlam). Medische commissie o.a. lid H. U. Nanninea, arts te Schagen. Alg. Sportbl.) INDEELING N.H.V.B. De Off. Mededeelingen bevatten de voor ons be langrijke indeelingen: 1 C: Hollandia 3. West-Frisia 3. Andijk 2. Strand vogels 1, M.F.C. 1, Berkhout 1, Sijbekarsnel 1, Twisk 1. 1 D: II.R.C. 3. Held. Boys, Succes 2. J V C. 1. Wie- ringerwaard 1. Helder 3, Petten 1, M.L.D. 1, Water vogels 1. Schoorl 1. 2 D: Alkmaar 2, D.T.S. 2. Koedijk 1, AIcmaria 4, Alkm. Boys 2 en 3, A.S.V. 1, Egm. Boys 1. 2 E: Hoogkarspel, M.F.C. 2. Hem, N. Niedorp, Sport, Oudendijk, Aartswoud, Hollandia 4. 2 F: Texel 2. II.R.C. 4 en 5, Helder 4 en 5. DOSKO„ Atlas, Sparta 2. 3 C: Hauwert, Andijk 3. M.F.C. 3, Strandvogels 2, 0.K.B. 1, V.C.L. 1, Berkhout 2, Flevo 1, Schellink hout 1. 3 D: Egm. Boys 2, Bergen 2. C.S.V. 2. Alkmaar 3, AIcmaria 5, Schoorl 2, Vrone 2, Ursem 1, Aker sloot 1. 3 E: B.K.C. 2, J.V.C. 2. Succes 3, Kolhorn 1. Oude- schild 2. D.E.S. 1. II.R.C. 6. 4 G: Petten 2, B.K.C. 3. Sparta 3, Dirksborn 1. St. Maarten, Held. Boys 2, Callantsoog 1, Wieringer- waard 2. 4 H: Cocksdorp. Watervogels 2. Helder fi, Tex. Boys. J.V.C. 3, Oudeschild 2, Held. Boys 3, Texel 3, Atlas 2. 4 J: Twisk 2. Andijk 4. Flevo 2. Meervogels Andijk 1, Hem 2, V.C.L. 2. Hauwert 2. Strandvogels 3. 4 L: Dirkshorn 2, Watervogels 3, Callantsoog 2, Helder 7. Adspiranten L: AIcmaria c, Eem. Bovs a. Koedijk a, Alkmaar a, Vrone a, N. Niedorp a, D.T.S. a, A.S.V. a. Adspiranten M: AIcmaria d en e, Alkm. Boys c, Uitgeest b. D.T.S. b, Vrone a. Adspiranten R: Helder a. b en c, H.R.C. a en b, Sparta a, B.K.C. a. Succes a. Adspiranten S: Helder d. e en f, H.R.C. c, d en e, Wieringerwaard a. Succes b. Enkele opmerkingen. Bovengenoemde opsomming is wellicht droog, maar noodzakelijk aan het seizoenbegin Met putte zijn stof voor bepiegelingen er uit. In de laagste afdeelingen wil nog wel eens een verandering komen. Hiermee houde men reke ning Inschrijving van enkele adspiranten-ploegen o.a. D.E.S. en Sint Maarten hangt nog in de lucht en zal wijziging van indeeling geven. Van niet alle afdeelingen zullen we elke week uitslagen, beschouwingen en standen kunnen ge ven. Die van^jlke vele clubs ver buiten ons rayon vallen, zijn c4p?aanbaar wat uitslagen betreft. We zullen echter ons best doen. II.II. correspondenten kunnen daartoe meewerken. K.N.V.B -BEKER De tweede ronde wordt gespeeld op 23 October. De ingeschreven tweede klassers voegen zich dan bij de overgebleven 3e en 4e klassers van de eerste ronde Aangebleven zijn o.a.: Alkmaar, H.R.C., Helder, Succes, Purmersteijn. Er bij komen: AIcmaria, W.F.C., West-Frisia, z.v.v. De competitie is begonnen en voor wat Alkmaar betreft zouden we er aan kunnen toevoegen: En hoe! Want alle drie onze plaatselijke vereenigingen heb ben overwinningen kunnen boeken. De een wel klinkender dan de ander, maar toch hebben ze hun eerste wedstrijd gewonnen. Indien een goed begin het halve werk was, dan ziet het er dit jaar inder daad rooskleurig uit. De minste moeite had AIcmaria, dat op bezoek was bij het pas gepromoveerde O.S.V. uit Oostzaan. Indien O.S.V. gedacht had een gemakkelijke prooi te zullen hebben aan ons AIcmaria. dat verleden jaar maar niet op streek scheen te kunnen komen, dan zijn ze een groote desillusie rijker geworden. Want met niet minder dan 72 hadden ze 't nakij ken. Van de 7 puntjes nam Peereboom, die weer de middenvoor-plaats innam, er 5 voor zijn rekening. Zooiets geeft moed en we zien dan ook vol ver trouwen de wedstrijd van den volgenden Zondag, hier in Alkmaar tegen Hercules, tegemoet. De uitslagen van de andere in deze competitie gespeelde wedstrijd waren: KinhoimA.F.C. 21; Hilversum—D.O.S. 0—1; B.F.C.—Hercules 1—3; Bl.- WitO.V.V.O .1—1. De stand luidt dus: AIcmaria D.O.S. Hercules Kinheim Blauw-Wit O.V.V.O. A.F.C. B.F.C. Hilversum O.S.V. 7—2 1—0 2 3—1 2-1 1—1 1—1 1—2 1-3 0-1 2—7 kwam liet vijandelijk heiligdom ternauwernood aan een doorboring. Wij meenden duidelijk te constatee ren, dat een der backs den bal met de hand uit het doel sloeg, de scheidsrechter echter liet doorspelen. En kort daarna hadden dc Volewijkers voor «ie der de. maal succes, toen de keeper der Boys te ver was uitgeloopen. Met 30 ging de rust in. Wie mocht mconen, dat het voor de Alkmaarscho ploeg een debacle zou worden en zoo waren er velen hadden zich vergist. Het Boys elftal, dat na de pauze het veld betrad, bleek een heel ander to zijn, als dat wat we voorheen aan het werk hadden gezien. Het verband, dat eerst volkomen zoek was geweest, zat er plotseling in. Het team speelde met een elan en in een tempo, als geen mensch had dur ven verwachten. Er gebeurde een wonder! Na 3 minuten was dc stand 31, na 8 minuten 3 -2 en na 10 minuten werd de gelijkmaker gescoord! Maar toen was het voorloopig uit. Het spel ging gelijk op, beide doelen waren af en toe in gevaar. En nog eens weer zagen we den scheidsrechter een penalty voor <le Boys niet toekennen. De wedstrijd liep ten einde, het publiek rekende met gelijk spel. Plotseling nog een uitval van do Boys, een strafschop tegen de Volewijkers, een scrummage voor hun doel, de bal is overal en ner gens, hij gaat in de hoogte, een Boy kopt: goal! Aftrap uit het midden: tijd! De Alkmaarsche ploeg had op het nippertje ge wonnen met 43, de eerste overwinning in de ö^rdo klasse. Als geheel kon het elftal ons, vooral na de rust, wel hekoren. Alleen, meer en vooral vlugger schie ten, Boys! Niet treuzelen voor het doel! De verdere uitslagen in deze afdeeling waren: HollandiaDe Meteoor 31; H.R.C.—Zaandijk 2—2. Ook de vierde klasscr Go Ahead won den eersten wedstrijd tegen D.T.S. Het elftal kon geen oogenblik de vorm van verleden week tegen de Alkmaarsche Boys terugvinden. Dat was gelukkig ook niet noo- dig, maar het resultaat 32 was toch wat pover. We hadden beter verwacht. Was het nog de overwin ningsroes van den vorigen Zondag? Kom Go Ahead! Laat het er niet bij zitten! Dc volgende week reke nen we op iets beters. Intusschen figurceron alle Alkmaarsche vereenigingen aan het hoofd hunner competities. Dat het zoo blijvc! AIcmaria aan het hoofd! Ga zoo door, Alcmarianen. Onze derde-klasser, de Alkmaarsche Boys. ont ving het als sterk aangekondigde Volewijkers, En inderdaad, toen we deze ploeg zagen beginnen, kre gen we den indruk., dat de Boys het zeer zwaar te verantwoorden zouden krijgen. De Volewijkers speelden een vlotte, open partij, combineerden uit- stekend, haddftn een goede balbehandeling, tempo, kortom ze leken ons de meerderen. Reeds na onge veer 3 minuten namen ze de leiding uit een corner en weer een vijftal minuten later vergrootten ze hun voorsprong door een doelpunt, dat naar onze mee- ning met de hand werd gemaakt. De scheidsrech ter echter gaf goal: 20. De Boys konden hun vorm nog steeds niet vin den. Maar heel zelden wisten ze den bal op te bren gen tot voor het doel der Volenwijkers en dan nog waren ze meestal vrijwel ongevaarlijk. Éénmaal echter, ongeveer 30 minuten waren gespeeld, ont Schagen's eerste nederlaag. De voor hoede een mislukking. Zoo heeft Schagen baar eerste competitiewedstrijd verloren. Dc Andijkers hebben met 2- l gewonnen en dus zou er reden voor verheugenis zijn voor de An dijkers, ware het niet, dat het spel van Schagen slechts een matigen indruk maakte. In de eerste helft liet de Schagen ploeg meermalen goed werk zien, maar na een uitstekend begin, dat weldra eenige kansen schiep, die niet benut werden, ging het spel afzakken. I)e Andijkers, die aanvankelijk blijkbaar nogal last hadden van het droge, tamelijk harde terrein, dat den bal een springerig effect gaf, begonnen zich trouwens beter aan te passen en toen bleek, dat er aan het spel van de Spartanen de noodige fouten kleefden. Dc voornaamste fout. was wel het slech te plaatsen. Het was merkwaardig te zien hoe vaak de bal naar een tegenstander getrapt werd en als het leder wel in dc richting van een partijgenoot ging, was het toch in den regel niet zoo dat hij er veel mee kon doen. De Andijkers hadden dit onder deel meermalen heter onder dé knie. maar zij rem den hun tempo nogal eens door den bal te hoog te spelen en voorts liet de afwerking der aanvallen te wenschen over. Een vlotte combinatie was deze Andijk-ploeg dan ook allerminst, maar een betere combinatie dan de Schagen ploeg was zij wel. Een tactische fout. hij de Spartanen was dat te veel op links gespeeld word.y Ai-rr zi mi van hot feit dat deze wenk doortastender was dan de rechter, had vooral het spel meer op rechts gehouden moe ten worden, omdat de rechtsback van Andijk do beste speler der Andijkers was. Die fout begon al bij de achterhoede en plantte zich in de midden linie voort. De dwars over het veld staande wind hielp ook nog een handje. Voor 't overige hebben wij Schagens verdediging niet zoo heel veel te verwijten. Vlottes b.v. speelde een goede partij en had zijn tegenstanders volko men in bedwang. Slikker had daarentegen niet be paald z'n dag; slecht was hij zeker niet, maar het gevaarlijke aanvallen zal hij moeten nalaten om niet in conflict te komen met den bond. Arnoldus, was echter in uitstekenden vorm; van 't begin tot het einde heeft hij z'n vele werk vrijwel feilloos ver richt. Of wij zouden moeten denken aan Andijks eerste doelpunt. Over do middenlinie zijn wij al minder te spreken. De gcheele halflinie kon niet bo ven het middelmatige komen. De halflinie bestaande uit Plakman, Biersteker en Weeland. was minder bij machte de aanvallen van dc tegenstanders te onderbreken,, dan van hun verwacht mocht worden. De wedstrijd ving onder leiding van den lieer Metselaar om 2.15 uur aan. Andijk won den toss en Boontjes trapt voor Schagen af. De Andijkers werden aanvankelijk overrompeld en dadelijk kreeg. Boontjes, snel tus- schen de backs doorloopend, vat op een through pass, welke door in den weg loopen van Paulusma door Boontjes naast geschoten wordt. Dn Andijk-kceper kreeg het druk, want de Scha gen voorhoédc kwam, meestal door goed spel van den linkerwing, steeds terug. Toen de bal van links voor het doel werd gebracht en Boontjes inschoot, bleef het leder voor den goal liggen, doch niemand was er om in te schieten. Het spel ging daarna gelijk op. Het plaatsen van Schagen werd slechter en Andijk kwam er juist wat beter in. Eenige hoekschoppen waren het gevolg van het Andijk offensief, maar ze werden niet alle op de juiste manier genomen en voor het overigo stonden Arnoldus en Vlottes pal om gevaar te voorkomen. Pogingen om het spel blijvend te verplaatsen (aak den echter door het weinig indrukwekkend optreden van de Schagen voorhoede en 't zeer slechte plaatsen over alle linies. Na een vrije trap krijgt de Andijk-* linksbuiten het leder vrij toegespeeld en hard ver-* dwijnt de bal over Arnoldus heen in het net 1—0. Ook nadien hebben zij de beste kansen gehad, maar eens hadden zij geen geluk toen een hard schot vlak over de lat snorde. Plotseling een Schagen-aan- val. Peetoom geeft op de juiste wijze tusschen do An dijk backs door aan Boontjes. Deze wordt echter ge haakt, doch weet hij al vallende den bal nog langs den uitgeloopen Andijk keeper te plaatsen, 1—1. Kort tierop is het rusten.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5