De toestand verscherpt Dinsdag 18 September 1934. SCHAGER COURANT. Tweede blad. No. 9555 Om de zuiverheid van het geloof. De moeilijkheden in de Duitsche kerk. PRINSES MARINA IN ENGELAND. Fransche verbolgenheid over Polen. Deensche vrouw naar concentratiekamp. Politieke vechtpartij te Rotterdam. Burgemeester van Groningen. Snoepreisje met de auto van zijn zwager. Firma GEBR. ROTGANS Inbraken in het Gooi. Geschrokken van een herigen donderslag. Alcohol-smokkelaars. CabcTT' Van het coa&rschij"c'atfe Amerlkaansche tex tielindustrie?^ Wederzijdsche be schuldigingen. New York: Aangezien er weinig hoop op is, dat het conflict in de textielindustrie langs arbitraire weg kan worden opgelost, verwacht men thans dat Roosevelt zal intervenieeren. De toestand is thans verscherpt door het feit, dat 'de leiders der staking en de leider der N.I.R.A. Johnson niet verder met elkander zullen kunnen onderhandelen. Johnson heeft n.1. in een rede voor de N.I.R.A. te New York verklaard dat de staking der textielarbeiders schending beteekent van een over eenkomst tusschen hom en McMahon, de president yan de Vcreenigde Textielarbeiders-organisatie. Gorman, de leider van de staking heeft Johnson beschuldigd van partijdigheid ten gunste van de werkgevers. McMahon verklaarde dat Johnson den indruk pro beert te wekken alsof de staking tegen de regeering is gericht. Intusschen zijn nog meer leden van de nationale garde naar de centra in Noord Carolina gedirigeerd. In dit district duren de excessen voort. Te Burlington (Noord Carolina) is een textielfa briek ten gevolge van een ontploffing van een dyna- miet-bom beschadigd. Ook is een afdeeling nationale Garde gezonden naar Arangon in Georgia, omdat daar een vroegere textielarbeider door schoten uit een automobiel doodelijk is getroffen. Gorman stelt een ultimatum. - „Als deze week het textielconflict niet geregeld is CHARLOTTE (N.Carolina): De nationale garde die ontboden werd, om de orde te handhaven in een fabriek te Belmont, is de stad binnengerukt, bajonet op het geweer. Zij zijn onmiddellijk opgetreden tegen het posten en hebben de stakers gedwongen, de posters terug te trekken. De stakers schreeuwden: „Zoo zult ge de revolutie beginnen.'" Uit verschillende stakingscentTa worden botsingen tusschen stakers en nationale gardisten gemeld. Van ernstigen aard waren ze echter nergens. Gorman heeft gisteren een ultimatum gesteld. Daarin heet het, dat als het textielconflict deze week niet geregeld is, alle andere industrie-af deelingen tot staking zullen worden opgeroepen. De gebeurtenissen van Zondag de voor boden van belangrijke maatregelen welke genomen zullen worden tegen de kerkelijke oppo sitie in Beieren. Munchen. Dc beslissing van de Beiersche Evan gelische geestelijken zich te verzetten tegen den dwang zich bij de staatskerk aan te sluiten heeft aanleiding gegeven tot een spontane demonstratie te Munchen. De St. Mattheuskerk, te Munchen, de belangrijk ste Protestantsche kerk aldaar, was Zondagochtend geheel bezet toen Dr. Meiser, de Evangelische staats- bisschop van Beieren een predikatie hield naar aan leiding van Korinthe XIII, 8: Wij kunnen niets te gen de waarheid doen, doch slechts of de waarheid. Dr. Meiser verklaarde, dat do huidige strijd in de Duitsche Evangelische kerk, een strijd was om de zuiverheid van het ware geloof. Er werd een resolutie voorgelezen van de Evan gelische geestelijken van Munchen, waarin Dr. Mei ser en Dr. Wurm, de onlangs afgezette bisschop van Wurttemberg, krachtig werden verdedigd tegen de beschuldigingen van hun tegenstanders. Toen de resolutie was voorgelezen, zong de ge meente de beide laatste verzen van „Ein feste Burg". Zij verlieten de kerk nog steeds zingende, en trokken door de straten in een optocht van ongeveer 2000 personen. Voor liet paleis van den bisschop hielden zij halt. Dr. Meiser kwam als als antwoord op toejuichingen en het gezang van Protestantsche liederen op het balcon en sprak de menigte toe. Hij zegde dank voor de demonstratie van trouw en legde den nadruk op zijn eigen trouw aan den Führer en het Derde Rijk en verklaarde dat hij ook iederen dag voor Hitier bidt. Hun strijd was niet van poli tieke doch van kerkelijke aard en spruit voort uit het geestelijke leiderschap van de kerk. De menigte onderstreepte den eisch van den bis schop dat de strijd niet van politieken aard is door het zingen van Deutschland über alles en het Horst Wessel-lied totdat twee politieauto's aankwamen, bemand met SA. en leden van de gewone politie. De menigte ging toen uiteen. Een groep vereenigdc zich later voor het Bruine Huis, waar opnieuw werd gezongen „Ein festc Burg". In welingelichte kringen is men van meening dal 'de gebeurtenissen van Zondag de voorboden zijn yan belangrijke maatregelen welke genomen zullen worden tegen de kerkelijke oppositie in Beieren en de benoeming door den Rijksbisschop van een com missaris voor de Beiersche kerk. Ook demonstraties te Neurenberg. Gemeld wordt, dat dergelijke betoogingen eveneens hebben plaats gehad in Neurenberg, een belangrijk Protestantsch centrum in Beieren. VERBODEN LAMPEN ONDER MOTORKAP. Nabij het grensknntoor te Tegelen hebben douane beambten een auto uit Venlo aangehouden, waarin ongeveer duizend gesmokkelde electrische lampjes onder de motorkap verborgen bleken te zijn. Dc smokkelwaar is in beslag genomen. Hdbld. Een geestdriftige ontvangst deer de Londensche bevolking. Reuter meldt uit Londen: Prinses Marina, de verloofde van prins George, is gister te Londen aangekomen. Zij werd door den prins verwelkomd. Buitengewoon hartelijk was de ontvangst, door de Londensche bevolking aan de prinselijke bruid be reid. Voor Victoria Station was het zwart van de men- schen. üok in de omliggende straten stonden de belangstellenden zij aan zij. Toen de trein stil stond trad prins Êcorge naar voren en kuste zijn verloofde en begroette haar ouders op zeer hartelijke wijze, terwijl een menigte van duizenden haar welkom juichte. Het gezelschap begaf zich vervolgens in de wachtende auto's. Prins George en prinses Marina namen in den eersten wagen plaats, aldoor luide en hartelijk toe gejuicht door de onafzienbare menigte. Het gezelschap begaf zich naar Yorkhouse. De prins en dc prinses verschenen voor het venster en dankten voor de hartelijke toejuichingen. Later is het koninklijk gezelschap naar Balmoral vertrokken en dit vertrek werd opnieuw een gele genheid voor de bevolking, om haar aanhankelijk heid te toonen. Gedurende het oponthoud op Grantham Station drong de menigte tot dicht voor den coupé en de prinses schudde tal van'belangstellenden de hand. Langs de geheel route, welke de trein volgde, was groote belangstelling op de stations. Te Balater verliet het koninklijke gezelschap den trein, om per auto de reis voort te zetten naar Bal moral Castle. Te Ballater werd het prinselijk paar ontvangen door den hertog en de hertogin van York en prin ses Elisabeth. Pers dreigt met maatregelen. Parijs: Het blad „Republique", laat een ernstige waarschuwing aan het adres van Polen hooren, en dreigt zelfs met maatregelen, indien Polen niet den sedert kort gevolgden koers wijzigt. Als den eersten maatregel noemt het blad de uit wijzing van de 500.000 Poolsche arbeiders, die in Frankrijk werken, en die Frankrijk toch geen voor deel opleveren, aangezien gij hun verdiensten groo- tendecls naar Polen zenden. Het blad noemt verder nog als maatregel, de op zegging van het FranschPoolsche handelsverdrag. Frankrijk is niet om Poolsche kolen verlegen. Na straf te hebben ondergaan wegens hoogverraad. Het Deensche ministerie van buitenlandsche zaken houdt zich, naar „Berlingskc Tidende" meldt, thans bezig met een zaak betreffende een 25-jarige Deen sche dame, die in Duitschland 8 maanden gevange nisstraf heeft ondergaan wegens hoogverraad en die de Duitsche autoriteiten thans in plaats van haar vrij te laten naar een concentratiekamp bij Ham burg hebben gezonden. Haar in Duitschland wonende ouders hebben aan de autoriteiten gevraagd waarom zij niet vrijgelaten is, doch zij hebben geen positief antwoord gekregen. Eerst heette het, dat zij eenige dagen in het con centratiekamp moest blijven tot bepaalde formalitei ten in orde waren. Toen werd beweerd, dat zij niet in Denemarken zou worden toegelaten en toen dit onjuist bleek, vond men er dit op, dat haar huwe lijk de betrokkene is een gescheiden vrouw niet geldig was geweest. Toen ook dit onjuist bleek, werd beloofd, dat zij, dat was ongeveer 14 dagen geleden, vrijgelaten zou worden. Het hoogverraad, waarvoor zij veroordeeld werd, had hierin bestaan, dat zij te Hamburg op de door reis naar haar ouders, als tusschenpersoon had ge diend om de betrekkingen tusschen een Duitsch communist en zijn partijgenooten te herstellen. Deze Duitsche communist werd tegelijk met haar tot 5 jaar gevangenisstraf veroordeeld. Hij verklaarde uitdrukkelijk, dat zij niet geweten had dat hij com munist was en dus ook niet kon bevroeden, dat zij zich aan communistische bedrijvigheid schuldig maakte toen zij op zijn verzoek bepaalde personen van zijn aanwezigheid te Hamburg op de hoogte had gesteld. TWEE WIELRIJDERS DOOR VRACHTAUTO AANGEREDEN. Gistermiddag te ongeveer twee uur kwamen twee wielrijders uit Schijndel, op weg naar Boekei, in botsing met een vrachtwagen. De gehuwde H. Steen bakkers werd op slag gedood, terwijl zijn kameraad A. v. d. Wijer in bewusteloozen toestand naar Huize „Padus" moest worden overgebracht Nazomer. Bij een bewoner van de Eerste Keuchenius- straat te Amsterdam staan twee seringenboomen voor de tweede maal in bloei. Een der merkwaardigste gebouwen van oud-Parijs, nog dateerend uit den tijd van Lodewijk XIV is onder toezicht van de Fransche monumentenzorg geplaatst. Het ligt in de wijk Marais. Later diende het generaal Montholon tot residentie. Thans wordt het voor handelsdoeleinden gebruikt. Communisten slaags met nationaal- socialisten. Zaterdag is het op den linker-Maasoever te Rot terdam tot een botsing gekomen tusschen een natio- naal-socialist en communisten, waarbij danig ge vocht enis. Vijf leden van de N.S.B., aldus de Rotterdamsche corr. van het „Alg. Hsbl." liepen daar te colportee- ren met het weekblad „Volk en Vaderland", in de Kokerstraat, de Putschelaan en de Putschebocht. Een troepje communisten volgde de mannen gcruimen tijd joelend en schreeuwend. Een hunner deed of hij een krantje koopen wilde en liep op een N.S.B.-er toe. Deze weigerde een exemplaar af te geven. Dit was voor een onbekend geblevgji man, die in de nabijheid had staan toekijken, aanleiding, om te roepen „pak aan". Hierop wierpen de communisten zich op de nationaal-socialisten. Een handgemeen ontstond. Een der colporteurs werd bij den schou der gegrepen en tegen den grond gesmakt. Hij kneusde zijn rechterpols. Voor er meer kon gebeuren kwam een agent per rijwiel ter plaatse, die de vechtenden scheidde. Aan de zijde der communisten bevond zich een 29-jarige timmerman, die bekend staat als een vooraanstaand lid van de C.P.H. De agent arresteerde hem. Bij de wandeling naar het politie-bureau aan de Paul Krugerstraat volgde de geheelc troep communisten, die zich alles behal ve rustig gedroeg. Een tweede survcilleerende rijwielagent kwam te hulp. Hij nam de fiets van zijn collega over en wilde met beide rijwielen mee naar het bureau wandelen. Nauwelijks had men den tocht vervolgd, of de tweede agent zag dat een der joelende communisten op een fiets reed zonder rijwielbelastingplaatje. Hij legde dc beide fietsen op den grond en hield den fietser aan. Ook deze werd naar het bureau gebracht. Weer. werd de wandeling voortgezet. De agenten en hun gevolg hadden zich maar even verwijderd, of een 43-jarige koopman stortte zich op de beide fietsen van de agenten. Hij beschadigde ze zwaar. Op aanwij zing van enkele burgers is hij later aangehouden en naar hetzelfde politiebureau overgebracht. Nadat proces-verbaal was opgemaakt zijn de drie mannen heengezonden. Mr. P. W. J. H. Cort van der Linden. Naar gemeld wordt, is de benoeming met ingang van 1 October te venvachten van P. W. J. H. Cort van der Linden, zoon van den vroegeren minister president, secretaris van het Verbond van Neder- landsche werkgevers, tot burgemeester van Gro ningen. Mr. Cort van der Linden is op 19 September 1893 geboren. Hij heeft het gymnasium in Den Haag be zocht en te Leiden gestudeerd. Behalve secretaris van het Verbond van Nederlandsche Werkgevers is hij lid van den Hoogen Raad van Arbeid. Herhaaldelijk heeft hij deel uitgemaakt van de Nederlandsche delegatie op de Internationale Ar- beidsconferentie te Genève. In de haast op een anderen wagen gerede. De heer A. van D. te Rotterdam had Zondag van de gelegenheid, dat zijn zwager, de expert S. te Rot terdam, uitstedig was. gebruik gemaakt om buiten zijn voorkennis met diens auto een uitstapje te ma ken. Blijkbaar om tijdig te Rotterdam terug te kun nen zijn, reed hij op den Haagwog onder Oegstgeest met een vaart van ongeveer 100 K.M. en minderde die vaart niet, toen hij de bocht bij het Haagsche Schouw nemen moest. Daardoor kwam hij in botsing met een auto uit Den Haag, waarin behalve de be stuurder zes hengelaars gezeten waren. De auto uit Rotterdam vloog omhoog en maakte vervolgens een draai. De bestuurder de heer van D. liep een lichte wonde aan het hoofd op en de auto werd slechts licht beschadigd. Daarentegen kreeg dq andere auto zeer zware averij. Het mag een wonder heeten, dat geen der inzittenden letsel heeft opgcloopcn, aldus de „Msh"." De politie heeft tegen den heer van D. procesver baal opgemaakt. Barometerstand op Dinsdagmorgen 8 uur: 767 m.M., Wind: West. Vooruitzichten: Aanvankelijk betrokken, later op. klaring. Temperatuur: 17 gr. C. is 63 gr. F. Zijn Uw oogen U tot last 't Is Rotgans, die een Bril vakkundig past. Gedipl. Drogist-Opticien. - SCHAGEN. De daders voorgeleid. Door werkloos heid tot hun daden gekomen. Zooals reeds is meegedeeld, zijn in den loop van de vorige week twee Bussurnmers, do 23-jarige II. P. en de 26-jarige J. G. P., op toevallige wijze in han den van de Iiilversumscne gemeentepolitie geval len. Reeds bij de arrestatie van J. G. P. in een café in Hilversum bleek hij in het bezit te zijn van een revolver, van een diefstal te Laren afkomstig, als mede van sieraden en andere voorwerpen, welke hij eveneens bij inbraken te Laren en Blaricum had meester gemaakt. Aanvankelijk bekenden zij drie inbraken te heb» ben gepleegd, één in Hilversum, één in Laren en één in Blaricum. In de afgeloopen week zijn de beide jongemannen, die van meer inbraken, in het Gooi gepleegd, werden verdacht, naar Blaricum overge bracht, waar zij voor den burgemeester werden ge leid. Na een langdurig verhoor bekenden zij schuldig te zijn aan drie inbraken te Blaricum en aan ver schillende insluipingen. Voorts hebben zij vijf in* braken in tijdelijk leegstaande villa's te Laren ge pleegd. Thans zijn de jongemannen van wie er een gehuwd is, opgesloten in de cellen van het gemeen tehuis te Laren. Zij zouden voor den officier van justitie te Amsterdam worden geleid. Zij zijn tot hun daden gekomen door werkloosheid en door het bezoeken van „boevenfilms" en het lezen van courantenberichten over inbraken, die hen dan ook tot deze daden inspireerden. De gestolen goederen zouden zij hebben verborgen m de heide bij Bussum. Bii aanwijzing door de in brekers van de plaatsen, waar zij alles zouden heb ben verstopt, bleek niets meer aanwezig. H. P. ventte met veters e.d. Als zij merkten, dat er niemand thuis was, beraamden zij het plan om te gaan inbreken. Vrijwel alle inbraken zijn over dag gepleegd., Inderdaad, er bestaat geen beter en meer afdoend middel tegen slechte spijs vertering es verstopping, en de daaruit voortkomende kwalen. Alom verkrijgbaar A f0.65 per flacon. Daarbij te water geraakt en verdronken. Zaterdagavond om half 10, tijdens het hevige on weer, is te Rotterdam een tragisch ongeluk gebeurd, waarvan de 60-jarige S. Brouwer het slachtoffer is geworden. Geschrokken van een hevigen slag, maak te B., die bij de Middenkous stond te schuilen, een paar onzekere passen, waarbij hij tc water is geval len en verdronken. Brouwer, die woonde in een woonschuit, welke in de Heyschehaven ligt, liep tezamen met zijn schoon zoon op de Middenkous, toen zij door het onweer en den regen werden overvallen. Daar zij een partijtje droge verf bij zich hadden, moesten zij om deze zoo veel mogelijk droog te houden, naar de eerste de beste schuilplaats vluchten, die zij konden vinden. Die vonden zij bij een schutting nabij den vischaf- slag. Gedrukt tegen deze schutting staande, konden! zij zich wat tegen den regenval dekken. Het was cr volkomen duister en vlak bij was de walkant. Bi) een hevigen slag, bemerkte de schoonzoon, dat 13. plotseling een paar onzekere stappen deed, met het" gevolg, dat hij te water viel. Onmiddellijk ging de schoonzoon hulp halen. De hooge walkant, de duis ternis en de hevige regen maakten, dat het dreg gen naar den drenkeling veel moeite opleverde. Toen men er niettemin toch nog vrij spoedig in geslaagd was hem op te halen bleken de levensgeesten reeds geweken. Het lijk is naar het ziekenhuis aan da* Coolsingel gebracht. Dicht bij de Vlaamsche kust, ter hoogte van Ra- versnijde heeft de Belgische staatssleepboot Zeeleeuw Zondagochtend voor zonsopgang een onbekenden stoomtreiler verrast, die zonder licht op zee binnen de Belgische territoriale wateren lag tc dobberen. Een kabel verbond den treiler met een groote roei boot, aan welke een net vol kruiken met alcohol was bevestigd. Toen het smokkelschop de Zeeleeuw, die reeds heel dicht was genaderd, ontwaarde, voer het met groote snelheid weg, de roeiboot en de krui ken, die 7000 liter alcohol bleken te bevatten, achter latende. Een andere boot, vermoedelijk van Neder landsche nationaliteit, want men hoorde luid beve len geven in het Ncderlandsch, daagde kort nadien op, maar werd door alarmseinen op het strand ge geven, gewaarschuwd en wist eveneens te ontsnap, pen. De in beslaggenomen hoeveelheid alcohol it naar Oostende gebracht.

Schager Courant | 1934 | | pagina 5