De terugkeer. BRUG OF TUNNEL BIJ VELSEN RUSLAND LID VAN DEN VOLKENBOND. DE NIEUWE SPELLING. MEER GEBRUIK VAN EIGEN BOTER. WAPENVERKOOP EEN HANDELSZAAK. Tweemaal in aanvaring met een zeemonster. KOSTEN VAN DE WERKLOOSHEID. Niet-alledaagsch vergiftigingsgeval in Zweden. Trein 8.28 wijzigt statuten. Bestrijding mond- en klauwzeer. Marktberichten. Kort verhaal EEN BRANDEND VRAAGSTUK WAARIN VERBE TERING HOOGST NOODZAKELIJK IS. ADRES VAN DE HAARLEMSCHE K. v. K. Dc Kamer van Koophandel van Haarlem en Om streken zal aan den Minister van Waterstaat een schrijven zenden, waarin wordt gewezen op de in leiding, 12 Juni 1034, in dc vergadering der Kamer gehouden, over „Het tunnelvraagstuk en het Noord zeekanaal." In verhand daarmede wijst de Kamer op de groote belangen, welke hier aan de orde zijn. Deze zijn tweeërlei van aard. Naast die van de scheepvaart, waarbij voor zoover het district der Kamer betreft, de haven van IJmuiden in de eerste plaats is be trokken, zijn de belangen van den weggebruiker ze ker niet minder belangrijk. Dc voltooiing van den afsluitdijk heeft bovendien een nieuwe geregelde verbinding tussclien het Westen en Noorden des lands tot stand gebracht, waarbij het verkeer over iiet Xoordzeekanaal evenwel een hinderpaal vormt. Wanneer gelet wordt op de groote druk te bij de ponten, welke drukte op Zon en feestdagen nog beduidend toeneemt, en op het in menig opzicht gebrekkige vervoer met behulp van deze ponten, dan is het wel heel duidelijk, dat een afdoende verbetering in den bestaanden toe stand niet kan uitblijven. De Kamer vertrouwt zeer, dat de minister aan leiding zal kunnen vinden om dit brandende vraag stuk in studie te doen nemen en zou er bijzonder prijs op stellen, in «Ie gelegenheid te worden gesteld, om advies uit te brengen in deze kwestie, die reeds zoo lang en dikwijls hare belangstelling heeft ge had. Het is ongetwijfeld een feit, dat de toestand te 4 eisen, zooals die op het oogenblik is. niet kan blijven bestendigd. Er zijn nu drie ponten, maar re servemateriaal is er niet. Dus bij reparatie van een pont, varen er maar twee. Vroeger kon van de Hembrug reservemateriaal worden gehaald, maar sinds de provinciale weg LimmenHembrug In ge bruik is gesteld, is hel verkeer daar zoo toegenomen, dat ook daar alle materiaal noodig is. Hoe groot de toeneming is, blijkt wel uit de resultaten van de telling van voertuigen. Voor de openstelling van den weg was het aantal 20.000, nu is het ongeveer 80.000 voertuigen. Kr komt dus te Velsen uitbreiding van het aantal ponten. Er is onlangs een nieuwe pont te water gelaten; In het najaar zal deze in de vaart kunnen komen; dan is er dus een reservepont. Maar dan zullen er nog twee ponten worden gebouwd en komen die in dienst, dan zullen er ook nieuwe steigers moeten komen. Dit brengt mee, dat de plaats wordt vast gesteld. waar de nieuwe steigers zullen moeten wor den gebouwd aan den verlegden kanaaloever. Ter vermijding van noodelooze kosten zal nu met spoed worden overgegaan tot verbreeding van het kanaal hij Velsen. Na voltooiing daarvan kun nen de nieuwe steeigers definitief worden gebouwd. Dc oeververbinding te Velsen is dus in studie, maar omdat intusschon het verkeer zijn gang gaat. zal de bestaande verbinding in do eerste plaats zoo goed mogelijk verzorgd worden. En de honding der pers. Naar aanleiding van een verwijt door een inzen der aan het Alg. Hbl. gemaakt zet de lib. „Avond posthaar standpunt als volgt uiteen; „Wij kunnen voor de nieuwe spelling geen geest drift gevoelen, maar wij zouden geen overwegend bezwaar hebben haar, in overleg met onze directie, in te voeren. Misschien dat dit in de naaste toe komst zelfs wol gebeurt. Wij erkennen de juistheid van een opvatting, die zegt: de nieuwe spelling is er nu eenmaal; zij zal wel dóórwerken; luat ons haar dus maar dadelijk overnemen, teneinde de eenheid te bevorderen. Doch geconstateerd moet worden, dat, waar de Regeering dat zelf niet doet, de lust in het land in vele kringen niet groot zal zijn. Daarom is hot pure dwaasheid, de pers van „muiterij" tegen het „g- zag" te beschuldigen: het gezag voert immers zelf de nieuwe spelling niet in (behalve voor een deel van het onderwijs) en het is in deze omstan digheden volkomen verklaarbaar, dat het Handels blad dc oude spelling als de officieele blijft beschou wen. Gelijk ook het gemeentebestuur van Utrecht dezer dagen min of meer deed: het heeft namelijk besloten, beide spellingen op de scholen te doen onderwijzen. „Hoe dit alles nu zij, reden voor eenig verwijt aan do pers is er absoluut niet" BOERDERIJ VERSCHILLENDE MAATREGELEN AANSTAANDE VERKOOPBEPERKING EETBARE OLIëN EN VETTEN EN VERHOOGING SLA-OLIEPRIJS. Naar het „Ncd. Weekblad voor Zuivelbereiding" Vtrnetmt, zijn verschillende maatregelen aanstaan de, die dienen moeten om het binnenlandseh ge bruik van boter te stimuleeren. Tot deze maatrege len behooren o.a. verkoopbeperking voor eetbare oliën en vetten, terwijl zeer vermoedelijk een mini mum-verkoopprijs voor flesschen slaolie zal w orden overeengekomen, die flink boven de bestaande prijs zetting ligt. DE POSITIE VAN DE VARKENSHOUDERIJ. Een tekort nan zware varkens verwacht. fn de vergadering van het dagelijkseh bestuur van de Hollandsche Maatschappij van Landbouw, deelde de voorzitter, de heer P. Stapel Cz. mede. dat hij een persoonlijk bcjv>ek nan de Nederlandsche Varkens Centrale had gebracht en daarbij behandeld had de vraag, of het niet mogelijk zou zijn om binnen kor ten tijd het surplus ann varkens, dat op het oogen blik de markt drukt, af te nemen. Tot zijn spijt had de voorzitter daar moeten vernemen, dat er geld noch ruimte is om meer overgenomen varkens te plaatsen dan thans geschiedt. Rlijkens verkregen in lichtingen ziet de Regeeringscommisaris voor den Akkerbouw en veehouderij den toestand met betrek king tot de varkenshouderij wat lichter in en ver wacht deze zelfs, dat er binnenkort een tekort aan zware vnrkens zal zijn. Medegedeeld werd, dat de regeering niets gevoelt eor het ingrijpen in den hinnenlandsehen varkens- inde!. zooals onlangs in het adres van de drie <>ntrale Landbouw-organisaties is bepleit. De vliegtuigleveranties aan Dnitschland. - Wie winst maken bij een oorlog. Washington. Voor de door senator Nye gepre sideerde commissie, die een onderzoek instelt naar de gedragingen der Amerikaansche wapenexpor teurs, werd heden de onthulling gedaan, dat de vliegtuigbouwmaatschappij „United Aircraft Com- pany" in April 1.1 zestien agenten in dienst had, die optraden als tusschenpersonen tusschcn de „Uni ted Aircraft Company" en Duitschland. De United Aircraft Export Cy. verkocht in 1032 aan Duitschland voor 00.000 dollar aan vliegtuigen en onderdeelen. in 1933 voor 270.000 dollar en in 1934 tot en met Augustus voor 1.500 000 dollar. Wij hebben allen bij geruchte vernomen. dat Duitschland zich herbewapent, zeide Deeds. de vice- president van de Export Cy., maar wij weten niets bepaalds. Senator Nye las een brief voor. onderteekend door Hamilton, leider van den verkoop in Europa van de Export Cy.. die schreef: Dc grootste vliegtuigfa briek in Duitschland heeft sedert Hitier aan het be wind kwam, haar personeel verdubbeld, op een na de grootste heeft het verdriovoudigd; de fabrieken kunnen de orders der regeering niet bijhouden en daarom worden vliegtuigen gebouwd bij Vickers. De uitvoer van al onze vliegtuigmotoren is ge schied met goedkeuring van de regeering der Ver. Staten. Op 3 November 1.1. schreef Hamilton het volgende naar het hoofdkantoor te New York; Het schijnt vrij duidelijk, dat Duitschland op het punt staat een eisch te stellen omtrent een redelijk bewapenings program, dat ongetwijfeld ook een luchtmacht zal omvatten. Het lijkt redelijk, dat de Duitsche regee ring zich binnen vijf jaar zal voorzien van nieuwe leger- en handelsvlicgtuigen. Duitschlands besluit om zich een luchtmacht te verschaffen neemt snel een vasten vorm aan. Bij mijn besprekingen met verschillende departementen is gebleken, dat hun belangstelling veel verder gaat dan uitsluitend ver- keersaangelegenheden. In de middagzitting werd nog verklaard, dat ver leden jaar piloten naar China zijn gezonden om op to treden als instructeurs in de luchtvaartscholen der revolutionnaire regeering van Kanton, welke pi loten waren aangewezen door het Amerikaansche departement van handel. Love, directeur van de Export Corporation, ver klaarde, dat zijn maatschappij dit jaar reeds 41 vliegtuigen naar China had verkocht. Senator Clark zeide te weten, dat China verleden jaar ca. 200 vliegtuigen had gekocht en dat 80 uit Amerika kwamen. Een vreemd gebeuren, dat op de film is vastgelegd. Het s.s. Maunganui dat Maandag te New Zeeland aankwam, is tweemaal, zoowel op de uit- als thuis reis, in aanvaring geweest met een zeemonster. Op de heenreis voer het schip tusschen Papecte en San Francisco op een zeemonster, waarvan de lengte volgens den bekenden schrijver Zane Grcy, die zich toevallig onder de passagiers bevond, op 15 meter geschat werd. Merkwaardiger wijze stootte het schip op do thuisreis op ongeveer dezelfde hoogte, wederom op een zeemonster. I-Iet schip trilde, toen de boeg in het dier drong, en het moest achteruitvaren, teneinde van het monster vrij te komen. Het dier zonk daarna in de diepte weg. Een passagier heeft het vreemde gebeuren op de film vastgelegd. Wetsontwerp tot vorming van een fonds ter tegemoetkoming aan gemeenten. - Stre ven naar billijken maatstaf voor de verdeeling der lasten. Bij de Tweede Kamer is thans ingediend het reeds eerder aangekondigde wetsontwerp houdende voorzieningen terzake van gemeen telijke kosten van werkloosheidszorg. Voorge steld wordt een fonds in te stellen, waarvan de inkomsten worden aangewend ter tege moetkoming aan de gemeente in haar uitga ven voortspruitende uit de voorzieningen ter zake van werkloosheid. ZES jaar geleden was Tom weggegaan uit de kleine stad, waar hij geboren werd. En het stadje vond het maar een matig verlies, want Tom plachtto minstens één keer in de week dronken door het stadje te zwieren en dan al les op stelten te zetten. Het was eigenlijk Mary, die hem wegdreef uit zijn geboorteplaats. Zij kende hem sinds jaren en een teedere vriendschap belette haar andere jongemannen het jawoord te geven, hoewel Tom haar nooit ge vraagd had. Ik ben je niet waard, zei hij eens, nadat zij hem do les gelezen had. Mary, ik hou veel van je... en ik zou niet graag willen dat je met een ander trouwt... maar tochhet zou veel beter zijn. Mary keek hem lang aan. In haar lief gc- richtje fonkelden haar >ogcn verontwaardigd. Schaam je je dan niet? vroeg ze heftig. Ik vrees dat het toch niet lukken zal, zei hij met typische zwakheid. Maar den volgenden dag was hij vertrokken. Mary hoorde het met verwondering en schrik. Zo ging des middags eens hooren bij Toms vader. De oude man haalde de schouders op. Hij wilde zijn geluk eens beproeven. Ik heb hem wat geld gegeven, en gezegd, dat dit het lAAtste was. Hij zal wel binnenkort weer komen opdagen. Maar Tom daagde niet op en schreef ook niet. Zijn broer Jan kwam het haar vertellen. Het is jammer van hem, zei Jan. Hij heeft een goed hartmaar jaals de drank je eenmaal te pak ken heeft Maar geloof je dan niet, dat hij werkelijk eens goed zou nnnpnkken? Hij baalde de schouders op. Eerlijk gezegd. niet. Aannnkken... Och... hij is niet lui. Misschien dat hy daar werk kan vinden... PERMANENTE ZETEL TOEGEKEND. GENEVE, (V.D.): -— De Assemblee heeft gistermiddag besloten tot toelating van Rus land. Van de 49 staten stemden 39 vóór, drie stemden tegen, terwijl 7 zich van stemming onthielden. Verder werd besloten, Rusland een perma nente zetel in den Volkenbondsraad toe te kennen. Geen der staten stemde hierbij te gen, doch een tiental landen onthield zich van stemming. Dc Russische delegatie deed daarna in de stamp volle zaal haar intrede. Een schrijven van den Rus- sischen volkscommissaris werd voorgelezen, waarin werd medegedeeld, dat de Russische regcering tot gedelegeerden bij den Volkenbond heeft benoemd Litwinoff, Wladimir Potiomkin, ambassadeur te Ro me en Maurice Sten, gezant te Helsingfors. Roestvrije pannen. Een niet-alledaagsch vergiftigingsgeval heeft zich dezer dagen voorgedaan in Stockholm. Bijna alle dokters hadden patiënten, die klaagden over onpas selijkheid en spierkrampen. De geneeskundige poli tie liet een onderzoek instellen naar eventueele ver giftiging van het leidingwater, het meel der groote bakkerijen, de ijsco's, het vleesch van het abattoir, maar alles zonder resultaat. Tenslotte bleek, dat, in alle huizen, waar zieken voorkwamen, het middagmaal werd toebereid in zoo genaamde roestvrije pannen van een fabriek in Os te rootland. Bij een scheikundig onderzoek is gebleken, dat het metaal der pannen door bijvoeging van het zeer ver giftige metaal cadium, roestvrij was gemaakt. Op last van den geneeskundigen dienst is do gcheele voor raad der fabriek in beslag genomen en de fabricage stopgezet. Geen bezoldigde bestuursleden meer. 'sGravenhage, 18 Sopt. De Nederlandsche Staats courant van gisteren «bevat onder no. 902 de gewij zigde statuten van de verecniging tot uitzending van ziek-zwakkc en prae-tuberculose kinderen: „Trein 8.28 H. IJ. S. M." In art. 10 is bepaald dat de be stuursleden hun functie belangeloos moeten waar nemen. Het wetenschappelijk onderzoek. In de begrooting van het departement van Econo mische Zaken wordt gewezen op het groote belang, dat gelegen is in een zoo goed mogelijk functionnee- ren van het Staats-Vceartsenijkundig-Onderzoekings- instituut, dat tot taak heeft de bestudeering van het wezen van het mond en klauwzeer in alle bijzonder heden, om uiteindelijk te komen tot een afdoende be strijding dezer ziekte, maakt het bevorderen van zoo veel mogelijk contiuiteit van het wetenschappelijk personeel dringend noodzakelijk. In verband hiermede zijn gelden uitgetrokken voor de bevordering van het tweetal asistenten tot resp. chemicus en bacterioloog Het bedrag voor tij delijk personeel kan hierdoor tot nihil worden te ruggebracht. Voorts is het noodzakelijk dat aan dit instituut een bediende wordt werkzaam gesteld Derhalve is voor „personeel op arbeidscontract" een hooger bedrag uitgetrokken. MOSKEE IN JOEGOSLAVIË DOOR HELSCHE MACHINE VERWOEST. Belgrado. Uit Semlin wordt gemeld, dat de nieuwe Moskee, welke, onlangs door de Mohammedanen in 't dorp Dubhitza is gebouwd, door een helsche machine is verwoest. maar, wie kan vooruit komen in de wereld, als hij zich elk oogenblik bedrinkt? Mary gaf de hoop niet op! Zij wist, dat Tom zich dikwijls door zijn vrienden liet overhalen. Misschien trof hij elders beter vrienden... Jan kwam dikwijls... hoewel hij nooit iets nieuws wist, en zij waren nu goede vrienden. Anders, o heel anders was het met Tom geweest. Maar hij bracht haar afleiding en troost. Soms ging hij wel eens met haar uit Het was op een lente avond; dat Jan voor het eerst iets toonde van zijn gevoelens. Zo sprak weer over Tom en plots zei hij: Soms vraag ik me wel eens af, of je nu werkelijk je heele mooie jeugd zoudt willen laten voorbijgaan. Hij is mijn broer, ik wil geen kwaad van hem zeg gen; je kent hem trouwens door en door. Geloof je nu werkelijk, dat die droomen nog eens werkelijkheid zullen worden? En zul je later er geen spijt van hebben, als de mooiste jaren voorbij zijn? Ze trilde. Voor het eerst voelde ze haar eenzaamheid en het verraderlijk voorbijglijden van den tijd. Drie jaar was het al geleden dat Tom was weggegaan. Nóg was ze jong... nóg kon ze wachten... maar wat, als hij nooit terugkwam? Als hij haar misschien al ver geten had? Ze weerde zich tegen Jan. die de herinnering aan den ander trachtte te verdrijven. Ik heb hem gezegd, beter je terwille van mij, en zoolang ik geen zekerheid heb. dat hij dit niet doet... De ander zweeg. Weken gingen voorhij. Maar zij hechtte zich steeds meer aan den jongen man, die wist te wachten. Zijn toewijding on geduld roerden haar. Ze wist dat zq een rustig en tevreden huwelijks leven met hem tegemoet zou gaan. Maar telkens rees in hare gedachten dat Andere... Andere gelaat. Vier jaren waren om en haar hoop verdween. On een zomeravond toen ze met Jan wandelde, gaf ze hem haar jawoord. Haar ouders vonden het prettig en iedereen vond dat ze verstandig deed. Ken half jaar later stapte een fongemnn uit den trein en sloeg den stationchef on den schouder. Deze staarde hem aan en grinnikte. Hé... bent U hef? Het was Tom! Hn str>nte vroolijk door de he- mkIo straten, fo'dnt hij bijna tegen een van zijn vroegere vrienden aanliep. TWEE KUDDEN SCHAPEN ONTVOERD. Sofia. Bij het plaatsje Rousse, in Bulgarije, na bij de Roemeenschc grens, zijn des nachts plotseling twee kudden schapen, met inbegrip van de Bulgaar- sche herders, verdwenen. Dc autoriteiten vermoeden, dat dit het werk is van Roemeenschc smokkelaars, die de dieren met hun herders over de grens hebben gebracht. FRANSCHE BURGEMEESTERS DREIGEN MET ONTSLAG. Regeering komt haar belofte niet na De burgemeesteis van een twaalftal gemeenten in het Rhöne-departement hebben in een gemeenschap pelijke vergadering een resolutie aangenomen, waar in zij mededcelcn dat dc regcering haar aangekon digde maatregelen inzake de werkloosheid niet heeft genomen, dat de werkloosheidskassen der gemeen ten leeg zijn en do gemeenten niet langer tot steun- uitkeeringen bij machte zijn. Indien de regcering vóór 1 October a.s. geen verandering hierin heeft gebracht, zullen de burgemeesters alle werklooze ar beiders, die recht op steun hebben, oproepen en ze persoonlijk naar de regeering leiden. De burgemees ters zullen dan op 1 November collectief hun ont slag nemen. BROEK OP LANGENDIJK, 19 September 1934. 4850 Kg. aardappelen r. Duken f 1.40, bl. eigenh. f 3.50-4.10, 15000 Kg. uien f 1.70—2.10, driel. f 1.10— 1.30, gele nep f 1.60—1.80, 4500 Kg. peen f 0.90—1.30, 3700 Kg. slaboonen f 2.80—8.30. 250 Kg. bieten f 2.90—5.90, 4300 Kg. bieten f 0.60— 1.80, 550 Kg. rammenas f 1.201.70, roode kool f 1.60 3.30, witte kool f 0.60—1.30, gele kool f 1.90—3, 7500 stuks bleomkool 2.90—6.80, lichte 1.76—2.50. NOORDSCIIARWOUDE, 19 September 1934. 8000 Kg. aardappelen: r. Duken f 1.60, egienh. f 3.60, bl. dito f 3.10—3.40, 10900 Kg. uien f 0.90—1.60, driel. f 0.901, grove f 1.70—1.80, gele nop f 1.20—1.70. 14000 Kg. spercieboonen f 38.60, 600 Kg. kroten f 1.30, 19000 Kg. witte kool 0.60—1.10, 1000 Kg. gele kool f 1.50. PURMEREND, IS September 1934. Gemeentelijke Kaasbeurs. Verhandeld 20 partijen, wegende 50.000 Iv.G. Handel matig. Hoogste prijs f22. 21 partijen kleine boerenkaas f 21.50, 1 partij Goud- sche kaas f 18, volvette kaas f 21; 1849 Kg. boter f 1.251.55, weiboter f 1.251.45 per kilo; 658 runde ren: vette koeien, 340 stuks, 5260 ct. per kilo, han del stug; 168 gelde koeien f 90—145 per stuk, handel stug; 80 melkkoeien f 110—220 per stuk, handel stug; 70 stieren 3246 ct. per kilo, handel stug; 16 paar den f 50130 per stuk, handel stug: 14 vette kalveren 3050 ct. per kilo, handel stug; 335 nucht. kalveren voor de slacht f 316 per stuk, handel stug; vette varkens voor de zouterij, 194 stuks, 38—41 ct per kilo, handel matig; 38 magere varkens f 1115.50 per st., handel matig; 169 biggen f 711 per stuk, handel matig; 44 bokken f 3—10 per stuk, handel matig; 659 lammeren f 612 per stuk, handel matig; kipeieren f 3.20—3.70, eendeieren f 2 per 100 stuks; piepkui kens 45b2Y2 ct. per kilo, handel stug; oude kippen en hanen 4045 ct. per kilo, handel matig; konijnen 25—70 ct. per stuk; duiven 40 ct. per paar; 50 ganzen f 2.10—3 per stuk; 1202 eendeieren A f 2.05; 9 kal koeneieren f 3. 3350 kipeieren A f 2.20—3.70. Coöp. Centraio Eiereviling Purmerend G.A. Aanvoer: 140.000 eendeieren f 1.302.25; 70.000 kip eieren; 70—80 Kg. f 3.70—4.40, 65—66 Kg. f 3.40—3.70, 63—65 Kg. f 3.40—3.60, 60—62 Kg. f 3.20—3.50, 58— 59 Kg. f 3.10—3.40, 56—57 Kg. f 3—3.20, 53—55 Kg. f 2.90 —3.10, 50—52 Kg. f 2.70—2.90, 43-49 Kg. f 1.60—2.80. AMSTERDAM, 18 September. Aardappelen: Zeeuwsche bonten f 3.503.60, blau wen f 3.50—3.60, bl. eigenheimers f 3.40—3.50, eigen heimers f 3.30—3.40, eigenh. poters f 33.10. blauwe poters f 3—3.10, bonte poters f 33.10, per 70 Kg.; IJpolder eigenheimers f 55.20, bl. eigenheimer? f 55.20, eigenheimer poters f 44.40, Andijker blau wen f 4.80—5.20, bonten f 4.80—5.20; Anna Paulowna zand f 5G; Hillegommer zand- f 3—6, Drentsclio eigenheimers f 4—5.20 per 100 Kg; Spuische eigen heimers f 3.50—3.60, eigenh. poters f 3.25 per 75 Kg.; Noord-Holl. eigenheimers f 3—5.20, bl. eigenh. f 5 5.20 per 100 Kg. MEDEMBLIK, 18 Sept. Gele kool f 1.20—1.30 per 100 Kg., uien f 0.90—0.95, gele nep f 0.850.90, per 50 Kg., slaboonen f 0.600.75, snijboonen f 0.600.90 per 15 Kg. WARMENHUIZEN, 18 Sept. Aangevoerd: 8600 Kg. aardappelen: eigenheimers f 2.80—3.40, bl. aardappelen f 3.40—3.60, 3500 Kg. gele nep f 1.20—1.70, 5050 Kg. uien f 1—1.60, drielingen f 0.601, grove f 2.00, 4800 Kg. roode kool f 1.903, 7000 Kg. witte kool f 0.90, 2070 Kg. slaboonen f 4—8.90, 1000 Kg. bieten f 0.60—1.30, 70 Kg. snijboonen f 3.30 —5.20. Hé Peter! Wel... lieve hemel... ben jij het? In levenden lijve! Daar moeten we er eentje op nemen. Even later zaten ze in hun oude stamcafé. Peter zat zijn vriend aan te staren. Wel, wel, dat je nog terug gekomen bent... en juist vandaag. Hoezoo juist vandaag? Weet je het niet? Mary trouwt vandaag. Tom zette zijn glas neer en keek den ander aan. Mary trouwt? Met wien? Met je broer. Er volgde een stilte. Dan dronk Tom zijn glas In één teug leeg en bestelde een ander. Nou, daar moeten we eens op drinken, vindt jo ook niet? En een poosje later zaten al zijn oude vrienden om hem heen, dronk op ieders gezondheid en was even dwaas als vroeger. Hij moet maar niet naar huis gaan, zeiden de vrienden onder elkaar... het zou dan waarschijnlijk een hoogst pijnlijke geschiedenis worden... we moesten hem maar weg brengen naar den laatsten trein. En de vrienden waren dolblij, toen ze hem eindelijk, stom en stomdronken in een coupé had den gestopt en de trein wegreed. Natuurlijk lekte deze geschiedenis uit en voordat Mary op haar huwelijksreis vertrok, kreeg ze ook iets te hooren door een babbelachtige vriendin. Ze verbleekte en luisterde zwijgend. Was hij dronken, vroeg ze bevend. Hij moet straaldronken geweest zijn. Intusschon reed Tom naar de stad terug. Hij leun de in de hoek van den coupé en lachte grimmig in zichzelf. Hij leek nu heelemaal niet meer op den jongeman, die van beschonkenheid niet meer wist, wat hij doen moest. Hij had heel goed geweten, wat hij deed, al dien tijd dat men hem voor zóó dronken hield. Dat was alles terwille van het meisje, waar aan hij dacht. Mary... ze mocht eens diep in haar hart zijn beeld hebben bewaard, zij mocht eens heb ben gewankeld en getwijfeld... Wat zou er dan ge beurd zijn als hij voor den dag was gekomen? Neen... het was heter zoo... dat zou haar laatsten twijfel doen eijidigen. En hij dacht, starend in de donkere coupé, dat hij rijn rol in elk geval goed gespeeld had En dat hij rog altijd buitengewoon tegen alcohol kon. In aan merking genomen, dat hij sinds zijn vertrek geen druppel meer geproefd had. FRED ROBERTS.

Schager Courant | 1934 | | pagina 2