#/X\ODt De vraag naar Blouses. Eenvoudige Japon. Een modern complet BEZUINIGING DOOR DE NAAIMACHINE. ONZE ZENUWEN OP DE WEEGSCHAAL. Niet met „maten", maar met „mate". Door Dr. J. F. FREDERIKS. Ons organisme is buitengewoon gecom pliceerd opgebouwd. En meestal is men er zich niet van bewust, hoe fijn de verschil lende grondsubstansen in het menschelijk lichaam verdeeld zijn. En vooral is dit in de allereerste plaats het geval met het doolhof der fijnere zenuwen, die in alle spieren en gewrichten loopen en iedere aandoening zeer precies registreeren, zoo dat de kleine afwijking reeds een merk bare invloed heeft op het algemeen welzijn. Niet slechts de pijn, maar ook de bloedva ten, de stofwisseling, de gezamenlijke klierwerking en ook het warmtevermogen worden door verschillende zenuwvlechten uitgebalanceerd en in evenwicht gehou den. Natuurlijk is reeds de onbeduidendste, lichamelijke of ook wel geestelijke opwin ding voldoende om dit zuiver uitgebalan ceerde spel in zijn regelmatige loop te hin deren. Heden ten dage zal wel niemand in zijn betrekking iedere opwinding kunnen voorkomen. Men moet er echter op ver dacht zijn, de gevolgen zoo veel mogelijk te voorkomen. Wanneer wij nog een oude japon heb ben van een stof met een breeden bedruk ten rand, is het bovenstuk door de groote veranderingen in de mode wellicht niet meer te vermaken. De rok kan dan aan een modern bovenstuk in een der kleuren van het patroon worden gezet, en wel niet in een rechte lijn, doch in een gekartelde, die bert patroon volgt. Op hot effen boven deel kunnen dan nog eenige uitgeknipte motieven worden gehecht. Een ól te eenvoudig japonnetje is spoe dig gegarneerd door er smalle biesjes in een afstekende kleur op te stikken, waar bij men er op dient te letten, «lat zij keurig evenwijdig aan elkaar worden opgenaaid. Do blouse wordt steeds on- ontbeerlijkcr. Men draagt ze bij alle gelegenheden, tijdens den arbeid, 's middags bij het afleggen van bezoeken, ja zelfs dikwijls s avonds. Vele blouses worden dezen herfst met schootjes gedra gen, andero weer in de rok. Zij worden gemaakt van zij de, kunstzijde, crêpe georget- te, dunne wollen stof en flu weel, soms ook van glim mende satijn. Soms zijn ze van de wonderlijkste kleur- samenstellingen, dan weer geheel effen. In de cirkel die hierbij is afgebeeld zien wij twee ge- kleede blouses. Links (nr. 1311,) een van gebloemde zij de op een groen wollen rolc De kleine volants vallen ruim klokkend neer en garneeren het voorpand van de blouse en de korte mouwtjes. 1311 1312 Rechts (nr. 1312) ziet U een licht blauw zijde blouse, versierd met smockwerk en een buitengewoon mooi vallend schootje er aan. De mouwen, die zeer wijd zijn, vallen driekwart lang en worden zoowel bij 't armsgat als bij den onderkant met smock werk versierd. Langs de halsopening is een kleine gerimpelde band aangebracht, die op zij 6luit met een donkerder blauw zijden lint. No. 1333. Knippatro nen ver krijgbaar in alle maten a f 0.58. Dit model is zeer aan te beve len voor beginne lingen, aangezien het zoo eenvou dig is gehouden, als slechts moge lijk is. Het effect wordt dan ook ge heel en al verkre gen door de stof. Een gewerkte stof is zeer geschikt, terwijl men dit model voor de meest verschillen de gelegenheden kan dragen, al naar gelang van de soort stof, die er voor gekozen wordt Ook de moderne prikkelende middelen als Alcohol, nicotine, koffie en thee mogen in zeer kleine mate worden gebruikt, doch het is natuurlijk heelemaal niet noodig deze genotsmiddelen geheel te verbannen. Niemand zal er aan twijfelen dat na een dag van groote inspannende arbeid een klein glas alcohol zeer weldadig op de zenuwen kan werken en zoo heel gunstig kan werken op een goede nachtrust. Voor al bij alcohol is matigheid natuurlijk iets vanzelf sprekends. Deze zelfde maatregelen gelden voor ni cotine. De tegenwoordige techniek is reeds zeer ver in het verwijderen van deze scha delijke aroma in de tabak, waarvan siga ren en sigaretten worden gemaakt, doch bij al te overmatig rooken zal zelfs de nog overgebleven geringe hoeveelheid een ver woestende invloed op de zenuwen hebben. Van groot belang ls ook de vraag van het genot van koffiegebruik. Bij zeer vele menschen die hard moeten werken is kof fie een opwekkend middel geworden, doch de dokter zal er steeds voor waarschuwen door het gebruik van koffie de arbeids kracht te ver op te voeren, omdat men dan een algemeene inzinking krijgt. Het ge bruik van koffie is op den duur alleen dan onschadelijk als het cafeïne gehalte zooals dit bij koffie Hag het geval is, tot het uiterste minimum is beperkt. Merkwaar dig is het, dat de opwekkende kracht, on danks het gemis van de cafeïne niet uit blijft Dikwijls heeft het lichaam behoefte, als het door de een of andere oorzaak totaal uit zijn evenwicht is, aan een algeheele Nr. 1306. De stoffen die wij overal reeds uitgestald zien voor de a.s. herfst zijn over het alge meen licht van kleur. Ons prentjo laat U een complet zien van beigo wollen stof met een donker streepje er in. De japon heeft een rok, die uit twee banen bestaat, n.1. een geheele voor- en di to achterbaan, doch apart zijn bij de zij banen een paar plooien aangebracht, die pas voorbij de kniehoogte uit springen. Daar de rok nauw sluitend moet zijn, zou de vrouw geen bewegingsvrij heid hebben, dit nu is met deze plooien opgeheven. Het gladde lijfje heeft op den linkerschouder een half cir kelvormige klep, sluitende met een vierkante knoop, daaronder zit een zakje. Net zoo'n zakje stok wij rechts op den rok, direct onder do ceintuur. Van fel gekleurde wol is de halskraag gemaakt, terwijl het randje links van dezelfde wol is. Het is alleen een belegseltje, zonder meer, terwijl de sluiting wordt gevonden onder het zakklepje, waar het belegsel een paar drukkertjes verbergt. Ook de hals kraag sluit met drukkers. Bij deze japon hoort een bijzonder ge slaagd model manteltje. Vooral het boven stuk vraagt hier de aandacht, omdat de groote kraag als het ware uit de schouder te voorschijn komt en met een zelfde vier kante knoop, alleen veel grooter, als op de Japon gebruikt zijn, wordt gesloten. Het uiteinde van de kraag zoowel als de sluiting middenvoor is van de gekleurde wol, terwijl de rand middenvoor tevens de sluiting verbergt. De aardige mouw is vanboven tamelijk wijd, loopt dan voorbij den elleboog in een wijde poef uit en wordt dan weer vernauwd, tot aan de pols. Patroon van dit complet verkrijgbaar on der No. 1306, in do maten 4250 voor den prijs van f 0.78. verandering en hier speelt dat het voe- dingsvraagstuk een groote rol. Vooral rauwkost kan in zulke gevallen groote ver anderingen te woog brengen of eten zon der zout of een tijd volkomen vegetarisch voedsel, zoo'n dieet doet soms wonderen en sterkt het lichaam en de zenuwen in zeer korten tijd aan. In ieder geval staat het vast, dat al deze factoren bij de buitengewoon belangrijke rol, die ons zenuwstelsel speelt bij onze ge zondheidstoestand, onze volle aandacht vraagt en dat wij alleen dan, als wij zoo verstandig mogelijk leven in staat zijn li chaam en geest zoo lang mogelijk frisch en op peil te houden. GOEDE KLEEDING VOOR GROOT EN KLEIN. Verwaarloost Uw machine nooit! Een der voornaamste aanschaffingen voor een jong huishouden is de naaima chine. Deze uitgaaf is ten volle verant woord, ja, zelfs noodzakelijk door de be sparing, die zij oplevert. Vooral zal men dit bemerken, wanneer de jonge vrouw goed met de naaimachine weet om te gaan, zoodat zij er niet alleen mee kan naaien, doch ook borduren, stoppen en wat niet al. Een groot gat in een kous, waar men anders tot in het oneindige aan zou zitten stoppen, is in enkele minuten netjes dichtgemaakt, terwijl waschgoed op de machine vaak zoo keurig wordt gestopt, dat men de schade ternauwernood ziet. Nog meer voldoening schenkt het een vrouw natuurlijk, wanneer zij zelf japon nen en ondergoed maakt. Aan de hand van knippatronen is het knippen niet moeilijk meer; wanneer men er maar een maal aan begint, is het verrassend eenvou dig. Om voor zoo'n eerste poging genoeg moed bijeen te rapen, koopt men natuurlijk een goedkoop stofje. De voordeelen van 't zelf maken zullen dubbel in het oog sprin gen. zoodra er kinderen komen. In een afgedragen japon van moeder zijn wellicht nog een paar goede stukken, groot genoeg voor een kinderjurkje en zoo kan men aan alle kanten geld uitsparen, wanneer men tijdig heeft geleerd om met de naai machine om te gaan. In „Het Practisch Modeblad, waarvan onze lezeressen het herfstnummer koste loos kunnen aanvragen (bij onze modere dacteur Muzenstraat 5 b, Den Haag), staan tal van goede raadgevingen voor pasbe- ginnenden en meergevorderden. Geeft daarom Uw meisjes reeds jong de gelegenheid om aan de naaimachine te leeren werken. Alles dient haar nauw keurig gewezen te worden, waarbij er te vens op aangedrongen moet worden, de machine met zorg te behandelen. Een naaimachine is n.1. in de aanschaffing al tijd duur genoeg om er zuinig op te zijn. Wij kennen gezinnen, waar naaimachines van veertig jaar en nog langer geleden uitstekend dienst doen, al zijn ze niet meer van het nieuwste systeem. Een meisje, dat gaat trouwen, krijgt niet zelden een naai machine mee, waar haar moeder en groot moeder reeds mee gewerkt hebben. Zulke verrassende prestaties van naaimachines zijn natuurlijk alleen mogelijk, als zij van tijd tot tijd behoorlijk gereinigd en geolied worden. Wanneer onze jonge meisjes eenmaal op de naaimachine hebben leeren naaien, zui len zij dit meestal met veel plezier blijven doen, omdat het haar daardoor mogelijk wordt aan de hand van een goed mode blad, zelf japonnetjes en blouses te maken of te veranderen. Zo geven nog veel meer om variatie dan een oudere vrouw en 1h>- vendien hangt er voor haar veel van af, of zij aardig gekleed gaan. De routine, die zij als kleine meisjes bij het maken van pop- penkleeren hebben opgedaan, komt haar nu goed van pas. Tj. van Slochteren. HEBT U NIEUWE KLEEDING NOODIG? Uit den aard der zaak kunnen wij in deze rubriek slechts weinig modellen ge ven van de nieuwe mode. Plaatsruimte maakt ons dat niet mogelijk. Om nu te voorzien in de talrijke aanvragen om mo dellen te plaatsen van goede najaarsja ponnen, en mantels, stelt onze moderedac trice tegen inzending van 10 ct. porto aan haar adres: Muzenstraat 5 b te 's-Graven- hagc, een uitgebreid modeblad ter beschik king van onze lezeressen. Hierin zijn behalve talrijke raadgevin gen ook zeer vele modellen opgenomen, die eenvoudig te maken zijn. Dames, die gaarne een nummer van het uitgebreide modeblad wcnschen te ontvan gen. worden verzocht dit nog vandaag pei brief aan te vragen, aangezien anders de mogelijkheid bestaat, dat het niet meei verkrijgbaar is. GOEDE KNIPPATRONEN. Ten gerieve van onze lezeressen stelt on ze Moderedactrice uitstekende patronen met fraaien pasvorm beschikbaar, die te gen den kostenden prijs van f 0.58 worden toegezonden, na overschrijving van dit bedrag op Giro-rekening 191919 t.n.v. den knippatronendienst te 's-Gravenhage. Pa tronen kunnen ook per brief aangevraagd worden met bijsluiting van f 0.58 in post zegels aan de Moderedactie van dit blad, Muzenstraat 5 B. te 's-Gravenhage. De patronen worden U tegelijk met een num mer van ons nieuwe Modeblad, waar on geveer 50 modellen zijn afgebebeeld, toege zonden. Denkt U er vóóral aan de juiste maat en het nummer op te geven? MAAKT FABRIEKSWERK LEELIJK? Een onderzoek in de Engelsche fabrieken In de Engelsche pers wordt een zeer le zenswaardig rapport van Dr. Sybil Horner gepubliceerd, welke doktores tot taak heeft om de hygiënische toestanden in de indus trie te controleeren. Het genoemde rapport deelt de resultaten mee van een systema tisch onderzoek in een groot aantal fabrie ken, waarbij werd nagegaan, of het wer ken in fabrieken voor vrouwen en meisjes voor- of nadeelig is. Het bleek in zooverre een voordeel te zijn, dat zij een hoogeren levensstandaard bereiken en hierdoor beter in staat zijn om voor haar persoonlijke gezondheid te zorgen. Over het algemeen bleken de fa brieksarbeidsters ook regelmatiger en be ter te eten, dan anders mogelijk voor haar zou zijn. Tegenover deze voordeelen staan echter groote nadeelen, die juist bij vrou wen bijzonder op den voorgrond treden. Het werk, dat de vrouwen in de fabrieken verrichten, brengt met zich mee, dat zij vroeger oud worden. Alles, wat haar li chamelijk aantrekkelijk maakt, gaat onder de invloed van het dagelijksch werk eer der dan anders verloren. Bovendien heb ben deze vrouwen minder gelegenheid tot ontspanning dan haar mannelijke colle ga's. Als zij uit de fabriek thuiskomen, moeten zij haar huishouding in orde bren gen of meehelpen in die van haar ouders. Zoo krijgen deze vrouwen nooit rust. DE KNOOPGARNEERING VOOR DEN HERFST. De knoopgarneering heeft dezen zomer haar intrede weer gedaan, maar de a.s. herfstmode doet ons zien, dat de knoopen de hoofdgarneering vormen voor verschil lende kleedingstukken. Onze afdceling geeft U daar een overtui gend voorbeeld van. De aardige driekwart mantel van een soepele en toch warme wollen stof heeft een raglanmouw, terwijl overlangs over den mouw verschillende stolpplooien zijn aangebracht. Zonder een manchet of andere afwerking wordt er eenvoudig bij den pols een elastiek dooi den omtrek geregen, waardoor de mouw om den pols heen sluit. Een geplisseerde kraag dient als afwerking van de japon, maar wordt over de kraaglooze mantel heen gedragen. U ziet dat de knoopen donker zijn met een lichte rand, terwijl de knoopsgaten hetzelfde verschijnsel vertoo- nen, namelijk licht omboord zijn. Ook als ruggarneering ziet U knoopen aangebracht. De hoogsluitende japon kan niet over het hoofd heen worden aange trokken, vandaar dat men van achteren een split met een belegstuk heeft gemaakt, en de knoopen tevens als garneering laat dienen. Ook het aanbrengen van Bert hé kragen op eenvoudige japonnen, waardoor deze 'n gekleederen indruk geven, wordt met knoopen gedaan. U ziet de kraag, die te vens twee wijde armsgaten bevat, aan weerszijden met vier knoopen en knoops gaten vastgemaakt, terwijl ook op de rok aan weerszijden knoopen en knoopsgaten zitten. Tenslotto zullen wij dezen winter verschillende japonnen zien, die tamelijk glad aangesloten zitten en middenvoor ge heel met knoopen en knoopsgaten sluiten. Het laatste model van het prentje toont U hier een voorbeeld van. Het hoog op staande kraagje, dat ook met een knoop en knoopsgat te "sluiten is, wordt in de mees te gevallen open gedragen. OVERGOOIER MET DONKERE BLOUSE. No. 783L Knippatronen verkrijgbaar in maat 40 t. en m. 46, k f 0.58. Het is altijd prak tisch om ietwat afgedragen japon nen te veranderen in een overgooier. De mode is ons bijzonder gunstig gezind door haar voorkeur voor lichte overgooiers, waaronder zoowol lichte als donkere blouses gedragen kunnen worden. Onze zomerjapon netjes, die te veel geleden hebben, om het volgend jaar nog dienst te doen, kunnen dus uitstekend wor den vermaakt De blouse kan voor den winter desge- wenscht worden voorzien van af neembare onder mouwen.

Schager Courant | 1934 | | pagina 8